Nieuwsberichten. dringen. Bij verschillend gehalte aan waterdamp b.v. zal zich het lichtbeeld op verschillende wijzen aan ons oog en ook verschillende strepen vertoonen. Een zeer duidelijke projectie van die strepen zooals ze in grooten getale voorkomen gaf daar van een heldere voorstelling. Ook de atmospheer van de zon leerden we nader kennen. Men had namelijk bij een zonsverduistering roode vlekken rond om de donkere schijf waargenomen, zoo genaamde protnberanzen, die mede op doek werden geprojecteerd. Deze protuberanzen, door Janssen, een Franschman, in Indië onderzocht, maakten het duidelijk dat het witte zonnelicht, door een atmospheer van waterstofgas moest dringen, om dergelijke verschijnselen te knnnen vertoonen. Behalve deze protuberanzen moest echter ook nog een verklaring gezocht worden van den krans die hen omringde, en die in het spectrum een groene streep ver toonde. Tot nu toe was het niet gelnkt, op aarde de stof te vinden die een dergelijke streep voortbracht, indien het zonnelicht daardoor werd opgevangen, zoodat men vooreerst omtrent dien buitensten zonne- atmospheer in het duistere verkeerde Nadat vervolgens onze aandacht was gevestigd op de zonnevlekken en hunne schijnbare gedaanteverwisseling, werd aan getoond hoe daaruit de tijd van beweging van de zon om hare as was bewezen, en eindigde spreker zijne beschouwing over de constitutie van de zon met het mede- deelen van eenige vragen en bedenkingen die tot nu toe voor geen oplossing vatbaar bleken te zijn. Op de beschouwing van de zon, liet spreker eenige proeven volgen, om de ver schillende werking van het zonlicht aan te toonen, ook zonder dat het zich als kleur aan ons oog vertoonde. Achtereen volgens werden de kleuren van het spec trum overgebracht op een zwart veld, het licht werd daar niet teruggekaatst maar omgezet in warmte, en deze warmte werd aangewezen door een galvanometer die alweder verscheidene malen vergroot ons op het doek werd vertoond. Het bleek daarbij dat rood en ook den buitensten rand van het rood de meeste warmte verspreidde, violet daarentegen het minste. De laatste .klenf—esfencïe echter een groote scheikundige werking uit, en niet minder viel dit op te merken bij den onzichtbaren donkeren rand die zich aan het violet aansluit Ook het verschijnsel der phosphorescentie vertoonde zich hierbij in niet geringe mate. De proeven gelukten allen uitstekend en werden door kenners zeer gewaardeerd. De vergadering was vrij talrijk bezocht en gaf door applaus bij het einde dezer lezing, zijne ingenomenheid met het ge hoorde te kennen. Bachvereeniging. Het 3e concert der Haarl. Bach vereen, kenmerkte zich door het optreden van drie voor onze stad onbekende artisten namelijk de dames Louise Heymann, concertzangeres uit Berlijn, en Johanna Heymann pianiste uit Amsterdam benevens den Heer IJsaye violist uit Luik. Wanneer wij eene persoonlijke opvat ting mochten doen gelden, dan zouden wij zonder bedenking zeggen. „Wij hebben „op dit concert niet zoo genoten als dik- „wijls bij andere gelegenheden. Wij hebben „bewonderd, ja, maar zijn niet thuis ge- „komen met dat diep gevoel van eerbied „voor 't werkelijk schoone in de kunst; „een gevoel, 't welk de behoefte doet „ontstaan om alleen te zijn, en om 't uit „te jubelen: „Muziek hoe heerlijk schoon gij-"" Aangezien wij echter schrijven voor 't publiek, en als concertverslaggever als zoodanig plichten hebben te vervullen wordt onze persoonlijke opvatting in de doos geduwd en hebben wij ons te be palen bij 't geen wij gisteren avond hoorden. Mejuffrouw Louise Heijmann, leerlinge van Mevrouw Colin-Tobisch en daarna van Mevrouw Artot bezit een lief, fluweel achtig, alhoewel niet sterk geluid. Zij is de fransche school toegedaan en eene coloratuurzangeres bij uitnemendheid. De meest brillante passages kosten haar weinig moeite, en haar staccato's zijn buitenge woon duidelijk en geacheveerd. Vooral in de variationen van Proch had zij ruim gelegenhèid hare schitterende gaven te doen uitkomen. Het „Vogel im Walde" van Taubert had een dusdanig succes, dat de zangeres hiervan welwillend de 2 laatste coupletten herhaalde. Hare zuster, de 13 a 14 jarige Johanna is (gelukkig voor haar) den leeftijd gepasseerddat zij als wonderkind dienst kan doen, ware zij een paar jaren jonger of hare gestalte minder groot, men zoude waarlijk in de verzoeking komen te gelooven, dat de kunst haar, wat men noemt „was aangewaaid" en haar ont wikkeld spel niet het gevolg was van studie. De eerste opleiding ontving zij in hoofd zaak van hare zusteren later werd zij leerlinge van den Heer Röntgen. Haar talent is even onmiskenbaar als haar op dien leeftijd bewonderenswaardig muzikaal geheugen, en wij twijfelen niet, of zij zal bij voortdurende studie op dit gebied eens de voetsporen van haar broeder Carl drukken. Met het Capriccio Brillante, Op. 22 van Mendelssohn even als met de vier kleinere nummertjes na de pauze oogstte zij wel verdienden bijval. De violist IJsaije bezit eene onbegrij pelijke techniek en de zekerheid waarmede hij in de hoogere positiën grijpt, grenst aan 't ongeloofelijke. Zijdie weten welke moeielijkheden de Fantasia appa- rionate van Vieuxtemps als ook de Sara- baude van Bourée voor viool-solo van Bach opleverenzullen het met ons eens zijndat technische bezwaren voor dezen kunstenaar niet bestaan. De toon, die hij aan zijn instrument ontloktis niet bijzonder sterk, maar glas zuiver (enkele vlekjes in 't beginwaarschijnlijk een gevolg van de temperatuur in de zaal niet mede gerekend). Jammer, dat de houdig van den rechter arm als ook de stokvoering niet valt te roemen. Blijkbaar hindert dit den artist bij zijn spel niet maar het stijve in zijne houding werkt op zijn publiek (in dit geval toeschouwers) minder rustig, dan het kalme in alles even edele spel van een Joachim of Wilhelmj. Edoch de Heer IJsaije deed zich kennen als een violist van groote begaafdheid en virtuositeit. In hare zitting van.. 19 dezer heeft de Eerste Kamer zonder eenige diskussie aangenomen1° het ontwerp tot vast stelling der begrooting wegens den arbeid der gevangenen voor 1886; 2° dat tot vaststelling der begrooting voor Ommer- schans en Veenhuizen; 3° dat tot vast stelling der begrooting van het Fonds voorstpruitende uit den verkoop van do meinen 4° dat tot voorziening in de dekking van het tekort der algemeene rekening wegens de Slaatsontvangsten en uitgaven over 1883 5° dat tot bekrach tiging van den onderhandschen verkoop van den Staatsduingronden bij Schevenin- gen 6° dat tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over 18867° dat tot verhooging van Hoofdst. VII B der Staatsbegrooting voor 18858° dat tot wijziging der begrooting van Nederl. Indië voor 1885. Het Vad. doet mededeelingdat bij den minister van waterstaat het voorne men bestaat binnen korten tijd het tarief voor telegrammen te verhoogen. Hoe hoog het zal worden opgevoerd moet nog niet vaststaanmaar wordt het eenigszins aanzienlijk verhoogd, dan bestaat het voornemen aan perstelegrammen eenig rabat toe te kennen. De handel zal dus grootendeels het gelag moeten betalen. Te Breskens ontdekte men Dinsdag middag voor den walongeveer voor het voormalig fort Frederik Henderik, een monstrueusen visch. Eenige varensgezellen roeiden met een sloep erheen om het monster van meer bijna te kunnen op nemen. Dewijl de kop en staart gedoken bleven kwam het lijf slechts eenige meters boven en kon men op den rug een groote vin van bijna een meter hoog en even breed zien. Het dier blies, met een geraasgelijk een stoompijp het water, wel tien meters hoog. De breedte van den visch meende men gelijk te kunnen stellen met die van den bodem eener gewone poonschnit. Uft vrees voor mogelijke ongelukken dorst men niet meer dan op 30 a 40 meters naderen. Eindelijk verdween het monster in zee. In de Siameesche keuken speelt de kaaiman een voorname rol en het staart stuk van deze soort krokodil is de grootste lekkernij voor de Siameezan als men hem braadt met boter heeft hij iets van konijn, maar behoudt den eigenaardigen kroko- dillensmaak. Het vleesch van den kaaiman is duurder dan al het andere en daarom is de lekkernij van den staart alleen de genot voor rijke menschen. Volgens ons begrip is de prijs niet duur, voor drie Tikals (120) pondbetaalt men f 4.20 maar voor Siam, waar een vet hoen 6 cent kost, is deze prijs in vergelijking zeer hoog. Een lid van de Servische volksver tegenwoordiging is in hechtenis genomen omdat hij geprotesteerd heeft tegen een deputatie die naar den koning gezonden werd met een adres tot voortzetting van den oorlog. De heer Kundoviz verzekert dat de ambtenaren van het gouvernement de bevolking dwongen het adres te onder teekenen. Hij zelf weigerde zijn naam te zetten en werd derhalve gearresteerd. De dwerg Perkeodie bij het groote vat van Heidelberg op schildwacht staat, zal zijn lievelings-wensch vervuld zien bij het 500jarig jubileum van de univer siteit aldaar. Een ondernemende waard zal het groote vat vullen en gedurende de feesten er uit tappen. Wanneer de vreemdelingen de 236.000 flesschen niet opdrinkenzullen de dorstige Heidelbergers wel helpen. In het Nieuwe Scheveningsche park zal ook een orthopedische inrichting ge opend wordenonder leiding van een ge neeskundige van naam. De inrichting zal gevestigd zijn in een nieuw gebouw van groote afmetingendat dezen winter is opgetrokken en dat voor het begin van het badseizoen zal voltooid zijn. Volgens telegrafisch bericht uit New-York kan er tusschen 22 en 24 Januari stormweder verwacht worden op de EngelscheFransche en daarbij lig gende kusten. Sedert een paar jaar werdenin de omstreken van Welsum naar Terwolde, bijna bij alle landbouwers de kippen weg- gestolen welk getal op ruim 2000 wordt geschat, zonder dat men ooit de daders op het spoor kc® kotsen. Ia. das "cht van Maandag op Dinsdag bemerkte een landbouwer onraad. Hij stond op, greep zijn geweer en deed eenige schoten in de luchtwaarop een paar mannen kwamen aanloopenvan wie hij er een kende, zoodat men thans waarschijnlijk de ware dieven wel in handen zal krijgen. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stukken waarvan de inzenders zich niet bekend makenwordep niet opgenomen. De Redactie. HAARLEM22 Januari 1886. De aangekondigde Lezing, aange boden door de Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" had Donderdag avond plaats in de groote zaal der Sociëteit „de Kroon." Zooals men zich zal herinneren, had bij „Cremer" reeds langs het plan bestaan haar werkkring uit te breiden en richtte zij daartoe in het vorige jaar een schrijven aan onze ingezetenen, inhoudende een uitnoodiging om de Vereeniging in haar loflijk streven te steunen, door zich als lid of als donateur bij haar aan te sluiten. De lezing van Donderdag avond was een begin van deze programma-uit breiding. Twee sprekers traden op; de eerste was de heer F. Smit Kleine, die een luimig inzicht gaf omtrent de ver antwoordelijkheid van een Minister, zonder zich daarbij met politiek in te laten. Wij komen daarbij tot de overtuiging, dat in zoo'n door velen begeerd ministerbaantje ook niet alles goud is wat er blinkt en stellen wij ons levendig de blijdschap voor van den man, als wij vernemen, dat hij gelukkig maar heeft gedroomd. De heer J. A. Vrugtman uit Zutfen trad na de pauze op en droeg op de hem eigen gevoelvolle wijze drie gedichten voor. Het overschoone gedicht van B. ter Haar, De dochter van Herodias, vooral werd op treffend innige wijze vertolkt en met de meeste belangstelling gevolgd. „Cremer" mag zich overtuigd houden dat de avond goed geslaagd is en was al, omdat nog een paar Vereenigingen dien Donderdag avond als den hunne hadden gekozende opkomst wat minder groot dan men had gewenscht, de leden die de lezing bijwoonden hebben wezenlijk kunst genot gesmaakt en ongetwijfeld zal deze leesavond slechts dienen om de Vereeniging den steun van onze Haarlemsche ingeze tenen meer en meer te doen ondervinden, een steun waarop zij, door haar energiek optreden, alleszins aanspraak mag maken. Door Gedeputeerde Staten van Noord holland is benoemd tot prosector in het krankzinnigen-gestioht „Meerenberg" de heer P. C. J. van Brero, semi-arts te Utrecht. Bij de herdenking van het lOjarig bestaan der Gymnastiek Vereeniging „Sparta", op 20 Januari 1886, is door de leden dier vereeniging aan hunnen directeur, den Heer J. G. Martin Jr., een diamanten dasspeld en aan hunnen scherm meester den Heer Meijerink een prachtige eeredegen aangeboden. Heden morgen is de nieuwgebouwde school voor openbaar lager onderwijs te Schoten door den burgemeester Arnoldy feestelijk ingewijd in tegenwoordigheid van eenige autoriteiten en genoodigden. Tijdens de bewoners afwezig waren, is Dinsdag avond tusschen 5 en 7Vs uur uit de woning van den heer V. in de Gierstraat alhier ruim f 700 in bankbil jetten, goud en zilvergeld ontvreemd. Ver moedelijk heeft de dief zich met een valschen sleutel toegang versohaft. Woensdag avond is door de politie alhier aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht, Hendrik Tulp, oud 50 jarengeboren te Groningenzonder vaste woonplaatsdie door middel van insluiping in den winkel van den manu- facturier W. in de Groote Houtstraat een pak dames-kleederen had ontvreemd, bij welken diefstal hij door een agent van Politie op heeterdaad werd betrapt. Hij heeft reeds vroeger ter zake diefstal en bedelarij gevangenisstraf ondergaan. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 20 Jan. J. Zonneveldt en E. Bunkers. GNeum&n en JMvdHoffJ Lijnzaad en A. Zoet. D. Bos en A. Kares H. Pieters en C. M. Asmussen. J. MvOuwerkerk en BFALBes P. H. v. Roon en E. Rigter. G. H. Cramer en J. M. Cliteur. H. Posch en J. P. Winkel.. -L_JL Kortman en C.E. J. Campbell. H. Luijten en J. Rip. 21 Jan". - J. W. Reehorst en A. Tielenius Kruijthoff. H. Smorenburg en M. G. v. Veen. GETROUWD. 20 Jan. P. Laterveer en B. Hendriks. H. C. Kerkhoff en T. C, G. Kelderman. - 21 Jan. D. C. Verdel en M. C. Zwaneveld. GEBOORTEN. 13 Jan. M. v. Bommel geb. Duits z. 14 Jan. T. Veen geb. Neele z. 15 Jan. M. Muis geb. Pescn z. J. E. Heiloogeb. Wisse z. A. v. Arum geb. v. Veis d. A. Lassehuit geb. Heiligers d. 16 Jan. M. A. v. d Berg geb. Grundemann d. J. Wikke geb. Oldenburg z. M. Guitoneau geb.Singer d. A. Mulder geb. Ouddolf d. 17 Jan. M. v. Scbagen geb. Hendriks z. en d. WBleeker gebRob z18 JanNBox- hoorn geb. Wiersma d. M. J. Bos geb. Kloostra d. J. C. v. Zijlgeb. v. d. Meij z. SJNoordman gebSikman dC Hogendoorn geb. Groeneveldz. P. de Vries I gebBalen dAG. Merens geb. Burck d H. C. Jansen geb. v. Gasteren z. G. Bon geb. Pelderz. 19Jan. M. Puntgeb. de Wit z. M. v. Keimpemageb. v. d. Meerz. K. Goossensgeb. v. Brederoded. A. Jungegeb. Zuurendonkd. J.Heiloo geb. Huijkman d. M. E. Umans geb. Boon zATer Horst geb .v.d. Heuvel dDJoust ra gebHerschoe d20 J an J. Schutte geb. Leikendijk z. J. Ver- kruissen geb. Gemser d. C. M. J. Janse geb. v. d. Klundert z. -J. B. de Ridder geb. Bouwer z. 21 Jan. J. Lingemangeb. de Wilde d. A. v. Oeveren geb. de Jager z. OVERLEDEN. 13 Jan. J. H. Veen 44 j. Maartenspies- strnat. J. W. Heuvel 29 j. L. Vlaming straat. 14 Jan. ASweerts 51 j. Gea. Oudegrnckt. H. Baars 3 in. d. Korte Doel- straatDReerink 46 jParklaan 17 Jan. J. Bauer 79 j. Gr. Houtstraat. Een levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van L. J. v. Norde, Gasthuisstraat. 18 Jan. M. W. Meijer 17 j, Mcester- lottelaan. 19 Jan. J. D. Klinkenberg40 j Heerenlaan. 20Jan. J. Krom 63 j. Jansstr. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een gedeelte van een gonden oorbel. Een doosje met pillen en portret. Een paar kinderschoenen. Een schaar. Een paar blauwe kinderwanten. Een tulen muts. Drie verschillende hand- schoenen. Eenige tramkaartjes. Twee boezelaars. Een bril. Een tasch. - Een breukband. Een ring met Bleutels. Eenige losse sleutels. In de tramwagens achtergelaten Een strook tram-kaartjes. Terug te bekomen bij S. Pel, Lange Annastraat 3, een lorgnet in étui. Bij Hebmelinic mr. smid, Groote Houtstraat een portemonnaie met geld.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2