woordigende. De 2e pr. voor degen is uitgeloofd door den heer Mr. W. Jager Gerlings, waarn. comm. der dd. schutterij alhier, de 2e prijs voor sabel door den heer J. Gr. Koning. Voorts werd gehouden een eerewedstrijd op degen tusschen de directeuren der deelnemende Vereenigingen of hunne plaats vervangers. De prijs, een prachtige eere degen, uitgeloofd door den heer J. de Jager, alhier, is behaald door den heer J. Muller, Minerva, Amsterdam, terwijl de heer H. Koopman Jr., Hercules, den Haag, de premie, zilveren medaille, ver wierf. Daarna volgde ten slotte de strijd op den sabel om 3 medailles, uit geloofd door de heeren J. de Jager en J. G. Martin Jr., directeur van Sparta, voor de mededingers uit het Nederlandsche leger. De eerste pr., zilveren medaille, werd behaald door J. G. de Vries, 3e reg. huzaren Den Haag, de 2e pr. verguld bronzen medaille door J. M. Petri, Onder- officiersvereeniging, regiment grenadiers en jagers, Den Haag, en de 3e pr. bronz. med. door A. Kom, van laatstgenoemde Vereeniging. Behalve door het le reg. hnzaren te Haarlemhet 3e reg. huz. te 's-Hage, en het 4e reg. inf. te Haarlem werd aan dezen wedstrijd, die persoonlijk was, door nog 22 Vereenigingen deelge nomen. Mocht het aantal deelnemers talrijk zijn geweest, hunne geoefendheid is de schnld van dezen langdurigen strijd. De gymnastiek wedstrijd, waaraan 23 Vereenigingen deelnamen, was mede te 4 uur afgeloopen. De uitslag daarvan was als volgt: Eereprijs (gonden medaille) Rotterdam- sche Gymnastiekvereniging te Rotterdam le prijs (verguld zilv. med.) „Olympia," te Amsterdam2e prijs (verguld zilv. med.) Sparta," te Amsterdam; 3e prijs (zilveren med.) „Uitspanning door In spanning," te 's-Gravenhage4e prijs (vergr-bronzen med.) „Germanicus," te Amsterdam; 5e prijs (bronzen med.) „Kracht en Vriendschap," te Amsterdam. Des avonds ten 8 uur had de uitreiking van de prijzen aan de overwinnaars en de herinneringsmedailles plaats en de Eere-voorzitter sprak daarbij eenige toe passelijke woorden. Door luide toejuichin gen en herhaalde fanfares gaven de aan wezigen hun bijval te kennenwaarna de Heer Lieftinck weder het woord nam. Tot laat in den nacht hield vervolgens een zeer geanimeerd bal de feestvierenden bpeen. „WETEN en WERKEN". „Wanneer men in het leven," zoo sprak de Heer Slangen Maandag avond in W. en W., „den blik laat ronddwalen, „dan doen zich somtijds vragen voor, „die men meent gemakkelijk te kunnen „beantwoorden terwijl de moeielykheid er „van biykt uit het verschil in de beant- „woording. Zoo zullen de vragenWat „is geluk en wie is gelukkig, verschillend „beantwoord worden, evenals de vragen „Wat is groot en wat is klein." De heer Slangen bepaalde zijn gehoor, in verband met de laatste vraag, tot de beteekenis van het kleine, het schijnbaar nietige, in de natuur, het leven en de geschiedenis. In den duidelijken en kalmen betoogtrant, dien men in den spreker zoo weet te waardeeren, werden de hoorders gewezen op het mosterdzaadje dat een krachtige plant wordt, maar ook op de losse sneeuwvlok, die, stuivende van de berghelling, een lawine wordt, op den droppel uit het moeraswater die, hoe klein, het tooneel is van leven en strijd, op de hand van den mensch, die zooveel schoons wrocht, maar ook zooveel geluk kan vernietigen, op de spaarzame huismoeder, die de macht van het kleine weet te schatten, op de kleine zonden en gebreken van het kroost, op den weldadigen invloed van de kleine liefdeblijken en zoo kwam spreker tot de kracht en beteekenis van het kleine in de geschiedenis, waaruit spreker in herinnering bracht, hoe een enkele molshoop de oorzaak was van den dood van onzen stadhouder-koning Prins Willem III en hoe die aanleiding gaf dat, toen men in 1713 te Utrecht vrede sloot met Frankrijk,onze vertegenwoordiger aldaar op de grievendste wijze beleedigd werd, iets wat niet zou gebeurd zijn, als de groote Willem de ziel had kunnen blijven van het verbond, gesloten tot fnniking van de veroveringzucht des Eranschen konings Dodewyk XIV. Nog verhaalde spreker hoe een kleinigheid oorzaak was, dat Napoleon Bonaparte een Eranschman en geen Gennees was en een andere kleinigheid, een geweerschot waar van niemand de herkomst wist op le geven, het sein gaf tot de omwenteling in Frank rijk, waarbij Koning Lodewijk Eilips zijn kroon verloor. Dat óók een enkel, soms onbedacht daarheen geworpen woord soms een be- denkelyke afmeting kan verkrygen, hoe een gerucht door praatzucht en door achterklap der menschen den schijn van waarheid kan aannemen, hiervan bracht spreker een passend voorbeeld by, door de voordracht van een sprookje van den Deenschen Andersen. Hoe zelfs een schoone, op zich zelf goede, gedachte van een Spaansch priester, den edelen Las Cazas, oorzaak is geweest van den menschontee- renden slavenhandel in Amerika, hoe uit vindingen vaak te danken zijn aan nietig heden en in het algemeen, hoe vooral de macht van het kleine, het eenvoudige vaak de grondgedachte van veel schoons, veel nuttigs was, dit alles wist de heer Slangen op boeiende wijze onder woorden te brengen. Ten slotte droeg de spreker nog een paar gedichten voor, een van Beets, ge titeld Jan Jansen, en een van Potgieter, Eerlijke armoede. Datde keus van die twee gelukkig was en dat de bezoekers van „Weten en Werken" ook ooren hebben voor goede verzen, op een waardige wyze ten gehoore gebracht, bewees de dankbare toejuiching van het zeer talrijk opgekomen publiek. De volgende spreekbeurt zal vervuld worden door den heer W. C. Goteling Vinnis. N ieu wsberichten In de zitting der Eerste Kamer van Donderdag was het nieuwe lidde hoog bejaarde heer Elout van Soeterwoudede eerste spreker bij hst algemeen debat over de Staatsbegrooting. De tegenwoordige toestand hier en elders was volgens hem een gevolg van ongerechtigheden in het Staatsbestuur. Hij bestreed het spekuleeren hier en in Indië op volkszondenop opium en jenever, en niet minder de ongodsdienstige opvoeding der jeugd tegen den zin van de helft der natie. De heer Naamen van Eemnes keurde het standpunt der Regeering in de tariefkwestie afen wilde eenvoudig alle handelstrak taten opgezegd hebben. Ook protesteerde deze spreker tegen de scheiding van bui tengewone en gewone uitgaven. De heer de Bruyn was wat dit laatste betreft van een tegenovergesteld gevoelen. De heer Pijnappel drong aan op niet loslating der bronnen van inkomsten by leening op korte aflossing termijnen. De heer Regout bestreed de handelspolitiek der Reg., en drong aan op invoering van het reciprociteitsstelselvooral voor de kleine industrie. De heer Muller verdedigde het vry handelsstelselmaar vond het tooh niet kwaadeen inkomend recht op Duitsche steenkool te heffen om alzoo Duitschland koncessies af te dwingen en onze turfindustrie krachtig te bevorderen. De heer de Sitter drong aan op voorbe reiding eener inkomstenbelasting, opdat deze gereed zijals de Grondwetsherzie ning zal zyn afgeloopen. De heer Blydenstein bestreed het statistiek recht en de invoerrechten op bewerkt hout, zuidvruchten en petroleum. De Min. van Binnnenl. Zaken was van meeningdat er geen reden bestond om den tegenwoor- digen toestand van het volk zooveel min der te noemen dan tijdens de Republiek integendeel de algemeene toestand wijst op vooruitgang. Hy handhaafde de onder scheiding tusschen gewone en buitenge wone uitgaven. By gemis aan overeen stemming over de wyze van heffing eener inkomstenbelastingmeent de Reg., dat men zich tot andere middelen ter verster king van inkomsten moet bepalen. De Min. van Kol. verklaardedat de Reg. alles doetom het opium-misbruik te keeren. De Min. van Fin. verdedigde nader zyn beleid, en verklaarde zich krachtig voor vrijhandel. Nadat nog eenige der genoemde sprekers hadden gerepliceerd werd het algemeen debat gesloten. Nadat de heer Fransen v. d. Putte de Reg. had aangeradenby Grondwetsher ziening niet te transigeeren ten aanzien van het Kiesrecht werden de Hoofdstukken II Booge Kollegiën van Staat en Kabinet des Konings) III BinnenlZaken) en VI {Justitie) aangenomen, nadat bij het laatst genoemde hoofdstuk de Min. van Just, beloofd had eene wijziging van de Vo- gelenwet in overweging te zullen nemen. Vrijdag werd Hoofst. V {Binnenl. Zaken) aangenomen met algemeene stemmenna een kort debat van de heeren de Sitter van Naamen van Eemnes en den Minister over de normaallessen, de gymnasia, het hoofdonderwijzers-examen en het zeevaart kundig onderwijs. By Hoofdst, VI {Marine) verklaarde de heer Sitter tegen te zullen stemmenomdat de Minister niet duidelijk uitgesproken had, wat eigen lijk zijne plannen zyn. Ook de heer Fransen v. d. Putte verkeerde dienaan gaande in 't onzekere. Deze spreker drong ook aan op bezuinigingen door inkrimping van de militaire marineen op het tot stand brengen eener telegrafiefcche verbin ding van de buitenbezittingen met Java. Eene kleinemaar goede zeemacht in Indië achtte hy onmisbaar, ook met het oog op eventueele vreemde inmenging. De heeren Regout en Stork bestreden het behoud van de werven van aanbouw. De Min. van Marine verdedigde zyne voorstellen, en noemde het aangeven van een bepaald plan een onmogelijkheid. Het behoud der werven verdedigde de Min., vooral met het oog op de herstellingen in oologstijd. De heer Stork stelde eene motie voor om de wenschelykheid uittespreken van nadere overwegingen by de Regeering omtrent het voort bestaan der Rijkswerf van aanbouw te Amsterdam. Nadat eenige leden zich er tegen hadden verklaarddat nu eene be slissing werd genomenwerd aangenomen een voorstel van den heer Sickesz, om de behandeling der motie uittestellen. Hoofdstuk VI werd aangenomen met 22 tegen 14 stemmen. Zaterdag werd Hoofdst. VII {Financiën) aangenomen met 29 tegen 1 stem. De Min., gesteund door den heer Moolenburgh, verdedigde de Kommissiën van taxatie voor ongebouwde eigendommen. Tegenover den heer Pické hield de Min. vol, dat de financieele toestand niet toeliet, thans eene regeling te ontwerpen voor de weduwen- en weezenpensioenen van Rijksambtenaren zoodra het oogenblik geschikt is, zal de Min. gaarne een voorstel doen, maar dan ook gegrond op degelijke berekeningen. Het ontwerp op de suikerwet-herziening was den vorigen dag den Minister in handen gekomen. Terstond na de aan neming der begrooting, wilde de Min. er werk van maken. De Vesting-begrooting werd aangenomen met 28 tegen 2 stem men. By Hoofdst. VHI Oortog) werd het aan Dr. de Hollander op zoo zonder linge wyze verleende ontslag door den heer j Verheije nog eens ter sprake gebracht. Het Hoofdstuk werd aangenomen met 25 tegen 5 stemmen. Met algemeene stemmen werd de Spoorioeg-begrooting goedgekeurd. By Hoofdst. IX (Water staat eni.) drong de heer Tak van Poort vliet aan op ernstige overweging van 't geen ons te doen staat, met het oog op de keus van Antwerpen als aanleghaven der Duitsche-Transatlantiesche booten en de samenwerking dier haven met Hamburg en Bremen, onze twee grootste konkur- renten. By de Begrooting voor Suri name verzekerde de Min. van Kol. alle zelfstandigheid aan den Gouverneur te gunnen tot doen van voorstellen om den toestand te verbeteren. Beide begroo tingen, zoowel als Hoofdst. X {Koloniën) werden met algemeene stemmen aange nomen. De Kamer is op reces uiteen gegaan. Gedurende de voorstelling van Lucia di Lammermoor met Adelina Patti te Boe karest is een man gedurende de groote waan zinsaria uit een bovengalery achter de coulissen komen vallen van een hoogte van 17 meter en heeft in zijn val een vrouw, een kind en een decoratie omgeworpen. Toen het publiek leven en kreten hoorde dacht het niet anders of er was brand uitgebroken en wilde ontvluchten. Maar Ad. Patti bleef bedaard, zong zonder een enkel oogenblik te aarzelen door en gaf door teekenen aan het publiek te kennen, dat het geen het minst gevaar liep. De stem der kunstenares miste haar uitwer king nietmen bleef bedaard zitten en biseerde zelfs de aria. Door de tegenwoor digheid van geest van Patti is men voor groo- ter ongeval gespaard gebleven, want was de paniek niet zoo spoedig bedaard zoo ware het ongeluk niet te overzien geweest daar alle plaatsen in de zaal bezet waren. De mandie vieleen koopman die voor 2frcs van de machinisten vergunning had gekregen bij hun bezigheden toe te mogen kijken heeft den hals gebroken. De vrouw is ernstig ziek tengevolge van den schrik het kind kreeg slechts lichte kwetsuren. Aan de Köln. Ztg wordt uit Bata via geschreven dat de Franschen op de westkust van Sombo of Sandalhouteiland hun vlag hebben geheBchen. Sombo be hoort tot de kleine Soeda-eilanden en is een Hollandsche bezitting. In Obwalden in Zwitserland is een nieuwe gevangenis gebouwddie het vorige jaar door 20 gevangenen is betrok ken. Toen de winter naderde en men wilde stokenbemerkte men dat de stook plaatsen bij het bouwen vergeten waren. Volgens de Gelderlander hebben opgravingen in den Eversberg onder Mil- lingen den pastoor de overtuiging geschon ken, niet slechts dat daar een blokhuis van de Romeinen moet geweest zijn, door Drusns gebouwd maar dat ook Claudius Civilis hier moet begraven zijn. Men twijfelt niet of de plaats waar deze ligtzal nog gevonden en zijn asch zal dan naar Leiden of Nijmegen kunnen overgebracht worden. Door de rijkspolitie te Sprundel is eene goede vangst gedaan. Niet minder dan 14 zoutsmokkelaarsdie 685 kilogr. zout met zich voerden, vielen haar in handen Een merkwaardig voorbeeld van de hooggeroemde geestdrift, welke de Serviërs voor de voortzetting van den oorlog ge voelen, deelt de K'óln. Ztg. medeEen deputatie komt naar Nisch die haar ver klaring in optima forma overhandigt en krachtdadig uit naam van het volk op voortzetting van den oorlog aandringt. Dit afgeloopen zijnde begint de woord voerder opnieuw te spreken en zegt „Sire, wij hebben u het voorgaande medegedeeld, omdat men ons gezegd heeft, dat het gewenscht werddat het in het buitenland een goeden indruk maken en het ten nutte van het land zou zyn. Maar wij, zooals wij hier voor u staan en allen die ons gezonden hebben, zijn voor den vrede, en hopen en wenschen, dat de vrede spoedig gesloten wordt". Wat hierop ge antwoord werd, weet men niet. Van de stoomboot Maassluis I sprong tusschen Vlaardingen en Schiedameen passagier genaamd v. d. M.overboord. De kapitein die het ongeval zag liet ter stond stoppen en alle pogingen werden aan gewend om den drenkeling te redden. Toen dit met veel moeite geschied wasbleek de drenkeling het bewustzijn verloren te hebben doch de equipage slaagde er in door toepassing der voorschriften van de Maatschappij tot redding van drenkelingen, het leven weder op te wekkenzoodat de man behouden te Schiedam aan wal werd gebracht. De diepste artesische pnt ter we reld is geboord te Pesten wel voor rekening van de stad en ten behoeve van de publieke wasch- en badinrichtingen aldaar. De put is niet minder dan 951 meter diep en levert telken dage onge veer 800 kub. water van 70° C op. Men wil nu de put nog dieper boren tot dat men water van 80° C verkrijgt. De oppasser van den heer C. aan de Koninginnegracht te 's-Hagezekere S., heeft zich met een niet onaanzienlijke geldsomwaarvan hij rekeningen moest betalen uit de voeten gemaakt. Een tachtigjarig behoeftig grijsaard in eene zijgang van de Laurierdwars- straat te Amsterdam woonachtig, was in zijn bed eene pijp gaan rooken. Door eene gevallen vonk ontstond brand, waarop de onderburen op 's mans hulpgeschrei boven kwamen en hem in deerniswaardigen toe stand aantroffen. Zijn kleederen stonden in brand en hij zelf was ernstig gewond. De brandweer, te hulp geroepen, bluschte het vuur en gaf den armen man de eerste verplegingwaarna zij hem naar het gasthuis bracht. Volgens de Amsterdammer kan men zich aan het Centraal-station te Amster dam vermaken met de eigenschap van een hond. Deze hond is een zwerver, gelijk er zoo velen van dat soort worden aangetroffen, en Jules Verne zou zeker dezen zwerver reeds in zijne romans heb ben opgenomenzoo hij er mee bekend was geweest. Wanneer het dier ontdekt dat de portier aan den ingang der 3e kl. wachtkamer de stationsnamen afroept, rijst hy onmiddelijk opplaatst zich voor den portier en luistert voor welken trein het oogenblik van vertrek is aangebroken. Terstond be geeft dan de zwerver zich naar de be- treffenden treinzoekt den treinsmid op en gaat met dezen van wagen tot wagen; hij overtuigt zich als het ware of de boel in orde is. Daarna begeeft sinjeur zich naar de locomotief, en wacht daar, behoorlijk neergezetenhet oogenblik af dat de trein wordt afgeluid. Zoodra de machinist de stoomfluit doet hoorengeeft onze zwer-

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2