KUNST ZIJ ONS DOEL. PALJAS, ADVERTENTIEN. „Het Nederlamlsch TooneeF'. Teeken-Collegie: een MEISJE, ver als teeken zijner tevredenheid een driewerf geblaf ten besteen gaat dan overtnigd dat de trein behoorlijk is ver trokken weer naar de 3e klasse wacht kamer terug in afwachting van een vol genden trein. Wanneer het dier zich in de wachtkamer (zijn gewoon verblijf) be vindt, is hij de vriend van allendie uniform dragendan is hij vr ooi ijk en behoorlijk te spreken maar aan den trein is hij gaarne zoo min mogelijk gestoord. Hij is dan in het volle besef van zijne on misbaarheid geen wonder dat hij aan het station algemeen bemind is en den naam van «vijfden opzichter» heeft verworven. In een correspondentie uit Rome aan de Köln. Ztg. wordt verzekert dat de gezondheidstoestand van den paus in de laatste jaren en ook thans veel beter is dan in den eersten tijd van zijn pon tificaat. De H. Vader lijdt noch aan de nierennoch ergens andersen heeft den Amsterdamschen knijpdokterdie onlangs te Rome wasvolstrekt niet ge raadpleegd. Slechts nu en dan lijdt Leo XIII echter aan wel afmattende, doch niet gevaarlijke diarrhöe en dit maakt hem het verleenen van veel audientiën somtijds zeer lastig. De Köln. Ztg. zegt deze berichten van zeer betrouwbare zijde ontvangen te heb ben. Omtrent de gedeeltelijke waarheid zou men te Amsterdam wel inlichtingen kunnen krijgen. Naar de Freisinnige Ztg. vernomen heeftzal toch de zoon van den Duit- schen rijkskanselier graaf Herbert von Bismarck minister worden. De benoeming zal plaats vinden na de sluiting van den rijksdag. Een inwoner van Namen heeft uit Neerlandsch-Indië zijn akte van overlij den ontvangen. Hij heeft in België gediend; waarschijnlijk heeft een deserteur, die in Indië gestorven iszich op zijn naam bij het Indisch leger laten inschrijven. De zoon van koning Apua van Cameroon is met een offioier van marine te Stettin aangekomen. De vijftienjarige Afrikaan zal zijn opleiding in Duitschland ontvangen. De Rechtbank te Arnhem heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak Bulkley c. s. Kloppers was alleen tegenwoordig. De I Rechtbank verklaart allen schuldig wegens begin van uitvoeringvolgens artikelen 207 227, 216 Wetboek van Strafvordering5255, 354, 2 en 463 W. v. S. R. 10 en 20 van 29 Juni 1854 art. 1,2, 3 en 28 wet 1851 eenig artikel 24 Juni 1871, en veroordeelde de Wed. Bulkley tot 18 maanden, Klop pers tot 1 jaar en Mej. Schlingeman tot 45 dagen celstraf. In de zaak betreffende de zoek-ge- raakten waggon steenkolen aan het sta tion te Venlo is door de Rechtbank te Roermond uitspraak gedaan. De depót houder is vrijgesproken en de ambtenaar van het goederen bureau M. is veroordeeld geworden tot éen jaar celstraf. In onzen tijd van het aanleggen van groote kanalen komt ook het oude plan van eene verbinding van Don en Wolga, van Zwarte en Kaspische Zee weer op den voorgrond. De Fransche ingenieur Leon Dru, bekend als medehelper van Roudaire bij de onderzoekingen in de Schotts van Tunis en van Deloncle in de zaak der doorgraving van het schiereiland Malakka, heeft van de stad Rostow de opdracht gekregen om de mogelijkheid van het plan, waaraan door Peter den Grooten reeds een begin van uitvoering gegeven was, opnieuw te onderzoeken. Terecht verwacht genoemde stad, die in de nabijheid van de monding van den Don gelegen is, van dit kanaal eene groote vermeerdering van haar handelsverkeer met de Kaspische Zee. In de maand Februari van verleden jaar leed het Spaansche stoomschip Alfonso XII met 3,000,000 frcs. goud aan boord, op de reis van Cadix naar het eiland Cuba schipbreuk in de nabijheid der Ka narische eilanden. Thans is het den be roemden duiker Lamberto met een door hem zeiven geconstrueerd duikertoestel gelukt, het wrak te doen springen en het goud uit eene diepte van 46 M. naar boven te brengen. Photographie van dezon. Ongetwijfeld is het eene van de meest belangwekkende vorderingen van de pho tographie in den laatsten tijd, dat zij nu reeds gebleken is een uitstekend middel, niet alleen om feiten ook aan den hemel te constateeren, maar (wat veel meer is) om ontdekkingen op dat gebied mogelijk te maken, voor te bereiden. De beroemde astronoom Jansen heeft te Meudon de photographie van eene zonnevlek verkre gen. Ze werd verkregen door middel van de violette stralen, die zoo weinig licht- kracht hebben. Op de gewone wijze zon die vlek niet waargenomen zijn. In de Ardennen is zoo veel sneeuw gevallen, dat de communicatie tusschen verschillende plaatsen is verbroken. De landlieden zijn gedwongen in hun woningen te blijven als de Eskimo's in hun hutten. Het wild en de vogels vinden niets te etenindien men hun geen voedsel toe werpt, sterven ze van honger. Treuriger nog is het gesteld in de steden, waar arbeiders zonder werk en kinderen tot middernacht loopen te bedelen. Delftshaven heeft de eer gehad van het bezoek van kaartspelers z. g. bonneteurs. Een jongmensch trad een sociëteit binnen en, na een partij biljart gespeeld te heb ben, haalde hij een drietal kaarten voor den dag, waarop hij onder de aanwezigen medespelers trachtte te vinden. Dit gelukte voorloopig niet. Later kwam een ander persoon van 40jarigen leeftijd en zette zich, daartoe uitgenoodigd, bij onzen kaart speler neer, met het gevolg dat hij in zeer korten tijd 140 gulden, welke hij successievelijk op éene kaart had gezet, verloor. Een der aanwezigen liet zich verlokken, in de meening dat het zuiver spel was en raakte een rijksdaalder kwijt. Daar de heeren hun operatieveld wel eens kunnen uitbreiden, is waarschuwen zeker niet overbodig. In het vorstendom Schaumburg-Lippe bestond reeds vroeger een brandewijn monopolie, maar de inwoners maakten in 1848 hieraan op opmerkelijke wijze een einde. De regeering had niet alleen het recht brandewijn te stoken, maar ook pannen en kalk te branden. De brandewijn uit Lippe kenmerkte zioh door een sterken foezelsmaak. Met de grootste strengheid onderzochten de gendarmen en ambtenaren in de boerenwoningen, of er ook andere dan monopolie-brandewijn te vinden was. Het onderzoek viel dikwijls gemakkelijk genoeg, daar de lucht van den foezel dadelijk bij het binnenkomen der woning den bran dewijn der regeering verried. Werd an dere brandewijn bij de boeren gevonden, dan volgde straf. Maar den 13 Maart 1848 rukten alle bewoners uit Schaumburg- Lippe, met allerlei dingen gewapend, naar het slot te Bückeburg. Er werd een de putatie naar den vorst gezonden en nog denzelfden middag om 2 uur liet de vorst een proclamatie van het raadhuis aflezen, gericht „aan onze lieve getrouwe onder danen", waarin onder meer de zinsnede voorkwam: het brandewijn-, kalk-, en pannen-monopolie verklaren wij hierbij opgeheven. Onder den titel van La Nation verschijnt tegenwoordig te Buenoss-Aijres een courant van 1 meter hoog en 1.30 meter breed. Als een middel tegen de muizen wordt wilde kruizemunt aanbevolen. Men vindt deze plant langs de slootkanten. De bladeren en stengels verspreiden een zeer sterken geur. In de laatste dagen is er in de omstreken van Deventer zooveel sneeuw gevallendat men druk bezig is die van de jonge takken der boomen te schudden opdat deze niet onder den zwaren last bezwijken. HAARLEM, 26 Januari 1886. Door Gedeput. Staten van Noord holland is met ingang van 15 Februari a. s. benoemd tot commies ter griffie dier provincie, de heer Mr. H. Krabbe, adjunct commies le klasse ter provinciale griffie van Gelderland. De rederijkerskamer „HetVliegend wiel" gaf Maandag avond haar vroeger aangekondigde liefdadigheidsvoorstelling. Opgevoerd werden een drietal stukken, als: HoogstraatNo.il, Een moet er trouwen en Het consigne is „snorken", welke stukken vlot en ongedwongen werden ten gehoore gebracht. „Snorken" met zijn vele alleraardigste tooneeltjes, mocht vooral de vroolijkheid opwekken van het talrijk opgekomen publiek, dat blijkbaar ingenomen was met de goede vertolking van de drie met zorg gekozen blijspelen. - De heer S. J. Wegener, uitgever van het weekblad „Asmodeé," is de vorige week door de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot eene geld boete van f 100 subsidiair 15 dagen ge vangenisstraf, ter zake van het opnemen van een artikel in dat blad, inhoudende 1 beleediging van een inspecteur van politie alhier, waarvan de inzender hem niet bekend was. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 27 Jan. 1886, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1. Besluit Gedep. Staten, houdende goedk. van de gemeente-rekening dienst 1884. 2. Id. Id. houdende machtiging tot het doen eener betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1885. 3. Id. Id. houdende goedkeuring van het besluit tot verhuring van grond aan 1). Eichhorn. 4. Brief ld. houdende toezending van door den Koning goedgekeurde be lastin gverordeningen. 5. Id. Id. tot het van gemeentewege subsidiëeren van de uitgifte van het kohier der plaatselijke dir. belasting. 6. Id. Id. omtrent eene op te richten burgerschool voor lager onderwijs. 7. Voorstel B. en W. omtrent den verkoop van grond aan de Prins Hendrikstraat ten behoeve van een daar te Btichten kerkgebouw. 8. Adres van C. Boshouwers tot wijziging van de rooilijn van de Nieuwe Gracht. 9. Derde suppletoire kohier pi. dir. bel. 10. Voorstel B. en W. tot machtiging be noem. stads-omroeperen marktmeester. 11. Verslag van den opzichter over de gasverlichting Dec. 1885. 12. Voorstel B. en W. omtrent de genees kundige keuring van sollicitanten naar de betrekking van agent van politie. 13. Id. Id. gratificatie eervol ontslagen muziekant bij het gemeen telijk muziekkorps. 14. Id. Id. omtrent het verzoek van C. Vork c. s. tot demping van de Rustenburgersloot. 15. Id. Id. omtrent het plaatsen van klokken. 16. Id. Id. Aanbeveling tot be noeming eener vroedvrouw. 17. Trekking voor de afdeelingen. 18. Voorstel B. en W. omtrent de ver breeding van den ingang van de Barrevoetesteeg aan de Botermarkt. 19. Rapport der commissie van fabricage omtrent het voorstel van B, en W. tot verkoop van gronden aan de Barrevoetesteeg. 20. Voorstel B. en W. tot het verleenen eener gratificatie aan het tijdelijk hoofd van school C. 21. Adres van E. Edersheim omtrent vier obligatiën onaflosbare schuld ten laste der gemeente. Op 1 Januari 1886 aanhangig gebleven zaken van het vorige jaar. 22. Verbouwing en vergrooting van den Nieuwen Schouwburg. 23. Rek. tot overbrugging van den spoorweg 24. Idem. 25. Wijzig, in den toestand van deLsidsche vaartnaar aanleiding van het adres van P. B. van 't Steen. 26. Herziening der algem. Politie-verorden. 27. Verzoek tot wering van kwade prak tijken bij het lossen van stéenen van de vereeniging van industriëelen en kooplieden betreffende bouwkunde en aanverwante vakken. 28. Rekest van eenige bewoners van de Smedestraat omtrent verstoring van rust en orde in die straat, met het daarop uitgebracht rapport. 29. Verzoek van I. G. C. Ickelsheimer tot aankoop van gemeentegrond vroeger toebehoorende aan het hofje de 12 Apostelen 30. Rapport der commissie van fabricage omtrent de toekomstige bestemming van het Oudemannenhuis. 31. Rapport der commissie omtrent de uit gifte van een officieel raadsverslag. 32. Verzoek van A. v. d. Steur Jr. tot verkrijging van concessie tot het leg gen van eene duin-waterleiding. 33. Adres Afd. Haarlem der Nederl. maat schappij tot bevordering van nijver heid om geldelijken steun bij de in Juli 1886 te geven feestelijkheden. 34. Rekest van A. v. d. Steur Jr. tot stich ting van een gebouw voor godsdienst oefeningen aan de Prins Hendrikstr. 35. Rekest der vereeniging „de IJsclub" tot bescherming van het ijsvermaak. 36. Adres van J. A. G. Koek tot het in huur bekomen van een kelder onder de Vleeschhal. «f Koninklijke Vereeniging DONDERDAG 28 Januari 1886: Tooneelspel in 5 bedrijvenuit het Fransch van d'Ennery en Marc. Fourrif.r. Aanvang 7 ure. Bureau geopend 6 ure. Plaatsen: f2.50, f 2.ƒ1.75, ƒ1.25 en 40 Cts. Plaatsen zijn te bespreken Woens dag en Donderdagvan 10 tot 3 ure k 10 Cents extra. (250) De derde kunstbeschouwing met introductie van Dames, zal gegeven worden door H. H. Directeuren van TegieVs stichtingop Donderdag 28 Januari 1886, 's avonds ten 7V2 urein de bovenzaal van de Sociëteit „Vereeniging". H. SAVRIJ, voorz. F. J. RIEPSAAME, secr. Heden is H. SERNÉ 25 jaren onafgebroken bij mij werkzaam ge weest. Door zijn eerlijkheid, be kwaamheid en gedragheeft hij den afstand verbroken tusschen patroon en werkman, en gemaakt dat mijne klanten gaarne door hem geholpen werden. Dat het hem in alle op zichten welga, is mijn oprechte wensch. P. HARREBOMÉE. Haarlem26 Januari 1886. Geboren GEORGE. Zoon van W. G. SCHOUTEN en LENA SCHOUTEN—de Jono. Haarlem24 Januari 1886. Voor de vele bewijzen van deel neming ontvangen bij het overlijden van mijne geliefde echtgenoote JOHANNA CATHARINA BLANKEN, betuig ik mijn hartelijken dank. Haarlem26 Jan. 1886. (254) J. G. ALDENRAHD. Volgens besluit van den l7den Februari 1874 is het H O N O - SARIUI voor Genees-, Heel- en Verloskundige diensten te Haarlem als volgt: Gewone visite bij ingezetenen van Haarlem, behoorende tot de l»te klassef 1,50 2de 1, 3de ,75 4'le ,50 Nachtvisite, van 's avonds 10 uur tot 's morgens 8 uur, het dubbele van bovenstaand tarief. Visite met tijdsbepaling het dubbele van het tarief. Consult met tijdsbepaling het dubbele van het tarief. Visite buiten de stad bij patiënten van de ls'<:klasse ƒ5,p. uur afstand, 2de 3,— behalve de reiskosten. Vaccinatie bij ingezetenen van de l9te klasse5, „2de 4,— 3de 3, fd* 2,— Verlossing bij ingezetenen van de 1ste klasse100, 2de 60, ii 'd< 40, ii i> de 20,— Heelkundige operatiën zullen naar omstandigheden worden berekend. Haarlem27 Jan. 1886. (255) Wordt gevraagd, in een net gezin, voor daags, met alle huiselijke bezigheden bekend, P.G., boven de 16 jaar; ook kunnende naaien en van goede getuigen voorzien. Brieven onder N°. 256, bij de II uitgevers van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 3