KRONIEK Nieuwsberichten. gang van de ontwikkeling der menschheid verklaart. Is het dan echter niet waar dat de zelfbeperking, die het gevolg is van het plichtsgevoel, bij natiën en individuen, hun bestaan bedreigt? Dit blijft een waarheid die niet te ontkennen is. De idealist echter, wanhoopt daarom niet. Hij gelooft in den aanleg van den mensch voor het goede, en is ook de fakkeldrager gevallen, en overwonnen door den duister- ling die hem achtervolgde,- de overwinnaar wordt onweerstaanbaar aangetrokken door den glans van het licht dat zijn vijand in den strijd belemmerdeneemt op zijn beurt dien fakkel op en draagt hem verder ten bate der algemeene verlichting en beschaving. Behalve de punten van beschrijving, 36 in getalwerden in de Raadszitting van Woensdag j.l. nog ettelijke mede- deelingen gedaan en eenige interpellaties vernomenzoodat het niet te verwonderen was, dat de vergadering geruimen tijd duurde. De Heeren Giebels en Servellenhadden op nieuw grond aangevraagd aan de Kinderhuisvest. Dit verzoek werd gesteld in handen van de Commissie van finantiën. De Heer Noteboom vroeg en verkreeg zijn eervol ontslag als onderwijzerterwijl de Heer Magnenat vergunning vroeg om met driewielers een besteldienst alhier te organiseeren. Het kohier der belasting, hetwelk dit jaar uit gebrek aan fondsen van gemeente wege niet gedrukt kon worden, zal nu met een subsidie van ƒ210 worden uit gegeven door den Heer J. K. Tadema. Het plan der nieuwe Burgerschool door B. en W. aan den Raad aangeboden werd in handen gesteld der Commissie voor lager en middelbaar onderwijs. Men vermoedde dat deze school ongeveer de zelfde leerlingen zon trekken als de Burger avondschool en achtte het niet onmogelijk dat dan in beide inrichtingen eenig verband te brengen was. In handen der Commissie van finantieën werd gesteld een voorstel tot verkoop van grond voor een kerkgebouw in de Prins Hendrikstraat voor den prijs van ƒ10 per M2terwijl de straat die daarop volgen zal in deze zitting den naam van Mauritsstraat ontving. De rooilijn van de Nieuwe Gracht, bij de Naseaubrug, werd op verzoek van den Heere Boshouwers 2 Meter terug gebracht. Aan den Heer van Brusseleervol ontslagen muziekant, werd een gratificatie van 25 toegekend en aan de Heeren de Brouwer en van Maas ieder 50 voor de diensten door hen tot nog toe gratis verleend bij het keuren van aspirant politieagenten. Mej. G. H. Ringers werd benoemd tot gemeente-vroed vrouw en een som van ƒ100 beschikbaar gesteld voor de Heeren die tijdelijk als Hoofd van School C. waren opgetreden. De overige stukken worden öf in handen van commissiën gesteld óf van de agenda afgevoerd. Tot de laatsten behoorden ver scheidene adressen waarop reeds in een of anderen zin beschikking was genomen. De interpellaties betroffen het aanleggen van een trottoir "in de Begijnestraat, het wegnemen van de sneeuw voor de stads- gebouwende ligging der kepen op de Nassaubrug, en het plaatsen van nieuwe ramen in de Groote Kerk. Het eerste punt zal in de vergadering van B. en W. worden ter tafel gebracht, in het tweede bezwaar zal voortaan door de aannemers van het onderhoud worden voorzien. De keien op de Nassaubrug zullen later in asphalt worden gelegd, terwijl het plaatsen der kerkramen voorloopig is uitgesteld. "Wij meenen met deze mededeelingen de voornaamste punten uit de laatste Raadsvergadering te hebben vermeld. - Het bericht omtrent het dappere Bulgaarsche »Jodenbataljon«dat door Yorst Alexander zoozeer geprezen en welks aanvoerderluit. Misrach met een rid derorde beloond zou zijnwordt nu door Duitsohe bladen tegengesproken. Er moet geen »Jodenbataljon« bestaan, evenmin als een luitenant Misrach, en het geheele' verhaal moet een verzinsel zijn. Te Baarland is een kind geboren met 6 vingers aan iedere hand en even zooveel teenen aan eiken voet. -- Voor de betrekking van hoofdon derwijzer in het huis van verbeteringen opvoeding voor jongens te Alkmaar heb ben zich niet minder dan 200 sollicitanten aangemeld. De Arnhemmers werden dezer dagen verrast door eene waarschuwing in den stereotypen vorm van dergelijke kennis gevingen wegens nalatigheid in het be talen van belasting. Zij was afkomstig van den directeur van een Hollandsch operettengezelschap, en ving aan met deze woorden„daar u in gebreke is gebleven Musis Sacrum te bezoeken zoo wordt u bij deze herinnerd dat zulks nog op Zondag 24 en Maandag 25 Januari behoort te geschiedenteneinde de voorstellingen bij te wonen enz." Geen onaardige reclame die zeker wel succes gehad zak hebben. Men houdt een plotselinge verande ring in de regeering van Beieren niet voor onmogelijk. De vermoedelijke opvol ger van koning Lodewijk II is prins Lo dewijk de oudste zoon van prins Luit- pold. Men roemt hem als een trouw katholiek en een warm patriot. Koning Lodewijk is meer dan ooit in zich zelf gekeerd en uit geloofwaardige bron ver neemt mendat de koningin-moeder voor nemens is Munchen voor goed te verlaten om zich in een der koninklijke residen ties Bamberg of Aschaffenburg terug te trekken. Van alle officieren in het Duitsche leger bezit de kroonprins de meeste rid derorden 72dan volgen de generaal Piickler met 51vorst Bismarck met 48 de hofmaarschalk graaf Perponeher met 46, graaf Moltke met 44 de luit.-generaal Von Albedijll met 42, graaf Zu Eulen- burg met 41 enz. Prins Wilhelm bezit reeds 34 ridderordenprins Heinrich 24, prins Friedrich Leopold 10, Graaf Her- bert Bismarck heeft er 18, en graaf Wil helm Bismarck 13. De bevolking van Athene is in op tocht naar het koninklijk paleis getrokken. De koning was afwezig. Daarop hebben de manifesteerenden zich naar de woning van den minister Delyannis begeven en daar geprotesteerd tegen de bedreiging van Engeland', als een beleediging tegen de Grieksche souvereiniteit. Men ver klaarde tot alle offers genegen te zijn ter bescherming van de rechten van het Helleensehe volk. De Ieren in Noord-Amerika hebben sedert een jaar niet minder dan 100.000 dollars aan de National league in Ierland gezonden. Te Haipha, in Syrië overleed miss Oliphant, de bekende Engelsche schrijfster. In den nacht van Zondag op Maandag werden bij P. Verstraten, koehouder te Axel, kippen gestolen. Gewekt door het kakelen der dieren loste de eigenaar een schot zonder echter iemand of iets te treffen. Zelfs heeft hij, echter zonder resultaat, beproefd de dieven te achter volgen. De aangifte bij de politie heeft bereids plaats gehad. De Conslilutionnel verhaalt, dat een der professoren bij een cours voor jonge meisjes in de Sorionne, bij behandeling van Victor Hugo en diens werken, een seherp-afkeurend oordeel velde, zoowel over de werken als het leven van den dichter, die het waagde werken als les Chatiments en Napoleon le Petit te schrij ven. Men stelle zich de gewaarwordingen van Jeanne Hugo, de kleindochter des dichters voor, die zich onder de toehoor deressen bevond. In de schuur van een landbouwer te Rouveen werd gevonden het lijk van een ontslagen kolonist uit Ommerschans, die in de jenever gestikt was. In den nacht tussehen Maandagen Dinsdag is ingebroken in het kantoor van de in aanbouw zijnde fabriek van de firma H. ten Wolde en Cie te Borne. De dief of dieven zijn binnengedrongen door een raampje en hebben de aanwezige kast en lessenaar opengebroken, waarbij zij zeer ruw zijn te werk gegaan. Er wordt niets anders vermist dan eene revolver (groot kaliber). Een bankbiljet van 200, dat in een hoek van den lessenaar geborgen was, is waarschijnlijk niet door hen opgemerkt. Ander gelds waardig papier of muntspecie was op dat oogenblik op het kantoor niet aanwezig. De commissie voor de straatver lichting te Ter Apel heeft, na een paar jaartjes gewikt en gewogen te hebben wat met de nog aanwezige gelden uit te voeren, thans besloten iederen contribuant zooveel mogelijk zijne bijdrage terug te geven, een besluit waarmee Ter Apel voorgoed in de duisternis is teruggezonken. Het nieuw gebouwde stoomschip Ville d' Anvers, dat volgens de Haagsche conventie van 1882 door de Belgische regeering uitgezonden wordt om in de Noordzee te snrveilleeren, heeft Zaterdag de haven van Ostende verlaten voor zijn eersten kruistocht, die eene maand zal duren. Het schip zal tenzelfder tijd dienen tot oefenschool voor Belgische adelborsten voor de eerste reis zijn er tien aan boord, allen leerlingen der militaire school. De heer Cks. Ecrevisse-Passchijn, ex-kapitein van de Belgische mailboot Le Parlement, voert het kommando. Ruim drie weken geleden zoo verhaalt het Soerab. Hand. kwam van Batavia eene aanmerking aan de admini stratie van het hospitaal aldaar, dat hst gasverbruik bij deze inrichting het dub bele bedroeg van dat bij het hospitaal te Batavia. De oorzaak hiervan is voorna melijk te vinden in het laten openstaan der kranen in leege zalen en kamers. Zoo vertelt mendat toen de cholerazaal gedurende ongeveer zes maanden niet gebruikt werd, de acht kranen der gas pitten dag en nacht open hebben gestaan, hetgeen men pas bemerkte, toen die zaal weder in gebruik werd genomen. Nu tracht men op alle wijze het gasverbruik tot een minimum te brengen, waartoe dezer dagen maatregelen genomen zijn. Het bestuur der Noord en Zuid- Hollandsche Redding-mpy. heeft over de op 18 Jan. plaats gehad hebbende proef neming met brillant fakkels de volgende verklaring afgegeven Deze fakkels komen voor in twee af metingen de kortste met een brandtyd van 7, de langste met een van 14 minuten. Bij de beproeving bleek, dat die brandtyd werkelijk werd bereikt. Het onderzoek naar de lichtsterkte leverde het resultaat op, dat men op 30 m. afstand met het gewone normale oog duidelijk drukschrift kon lezen met lettertypen groot 1 k lt/s mM. Het geheele terrein wordt met ééne fakkel zoodanig verlicht, dat men op het strand, gedurende den nacht bij het ge reedmaken der reddingmiddelen, van deze verlichting zeer goede diensten verwacht. Tot op circa 2500 M. afstands van de fakkel verwijderd, bleef deze nog een krachtig wit licht vertoonen, zoodat zij ook als seinmiddel goede diensten doet. Naar de Daily News uit Konstan- tinopel verneemt, acht de Grieksche ko lonie aldaar eenen Turksch-Griekschen oorlog onvermijdelijk. De wapeningen duren dag en nacht voort. Uit Odessa verneemt het blad dat alle dienstplichtige Grieken van daar naar Athene vertrekken. Volgens de Central News besloot gis teren de Ministerraad om onverwijld eene Britsche vloot naar den Piraeus te zenden. De te Londen woonachtige Grieksche dienstplichtigen keeren huiswaarts. Ook vrijwilligers doen hetzelfde. De vele landloopers, die zich langs de wegen van het groote Duitsche vader land bewegen en soms ook een uitstap naar onze grenzen maken, hebben het noodig gemaakt hier en daar eetstations op te richten, waar den zwervers een maaltijd wordt aangeboden, op voorwaarde dat zij zoo spoedig mogelijk de gemeente verlaten na deze weldaad genoten te heb ben. Dit is een voorbehoedmiddel tegen grootere uitgavenwant worden de men- schen ziek van honger, dan wordt het armbestuur op nog grooter kosten gejaagd. Te Lohne in Westfalen kreeg men echter een tegenzin in deze uitgave, en bepaalde men, dat ieder die zich aan een eetstation aanmeldde, zijn maal moest verdienen door een zeker gewicht aan steenen te kloppen, een vrij onaangename arbeid. Sedert kiezen de meeste vagebonden een anderen weg. Te Brussel was vóór eenigen tijd een geheel vederlooze haan te zien, een natuurgewrocht, dat dus vrij wel over eenkomt met Plato's definitie van den mensch. Het dier heeft echter een bij zonder zwaren kam. Oogenschijnlijk is de vogel zeer gezond, en hij zou zoo gelukkig zijn als iedere andere haan, wanneer niet al wat kip heet, een waren afkeer van hem had. Er bestaat dan ook maar weinig hoop op nakroost van deze hoendersoort, dat anders voor de keuken als geschapen scheen. j; In de nabijheid van Jackson, in Michigan, is des naeht6 een armenhuis verbrand. Middelen tot blussching waren niet aanwezig! Veertig verpleegden kwamen in de vlammen om. De overigen, die slechts ziclizelven konden redden, waren blootgesteld aan de hevige koude welke er buiten heerschte, zoodat velen ernstig letsel bekwamen. De Haagsche correspondent der Zutph. courant meldt dat, bij de nieuwe regeling van het zeevaartkundig onderwijs het beginsel is aangenomen, dat in het vervolg stuurlieden op de groote vaart alleen door eene akte van bekwaamheid het recht verkrijgen in die qualiteit op te treden. De vorige week Donderdag werd zoo meldt men uit Hoek aan de Tern. Crt. op het schor nabij den nieuw ingsdijkten Vergaertpolder een schaap herder met zijne kudde plotseling verrast door het wassende water. Zoo spoedig kwam de vloed op, dat hij met zijne schapen en zijn hond in 't water stond en geen kans meer zag den oever te bereikenDe veerman J. Verheijke Pz., die van verre het gevaar zag, waarin de herder verkeerde, roeide met zijn boot er heen, nam een paar schapen met den herder in de boot en bracht deze behouden aan wal, terwijl als door instinct alle schapen behoudens een, dat te ver was, hem tot aan den dijk zwemmende volgden. Ook het afgedwaalde werd nader, hand door hem gered, 't Een en ande geschiedde in 't gezicht van vele toe. schouwers aan de haven van Philippine In Thuringen waar de glazenkralen- industrie een voornaam deel van het bestaan der inwoners uitmaakt, werd eenige jaren geleden een nieuw soort kralen gevraagd, de zoogenaamde matwitte kralen. Er kwamen groote bestellingen uit het buiten land, hooge prijzen werden geboden, maar het geheim ontbrak nog, hoe de kralen waren te slijpen. De ingezonden origineele kralen gingen van huis tot huis; men probeerde op verschillende wijze, maar niet met het gewensehte resultaat. Toe vallig bracht een der arbeiders een kraal in den mond en bemerkte dat er zich een zeer kleine harde zelfstandigheid van los- II liethij nam deze uit den mond en zag, dat het een zandkorrel was. Zoo kwam hij tot de ontdekking, dat de kralen door zand mat gemaakt werden. De proef staafde zijn vermoeden; door wrijving kreeg hij matwitte kralen. De belanglooze man maakt zijn ontdek- ding bekend en binnen 8 dagen werden reeds door honderden arbeiders de nieuwe kralen gemaakt. In eene door meer dan honderd leden bijgewoonde vergadering van de Utrechtsche studenten-societeit P. H. R. M. is met slechts geringe meerderheid van stemmen een voorstel, om geen café- chantants meer in de sociëteit te doen houden, verworpen. Bij de veiling van de nalatenschap van mevr. Kleine-Gartman was onder de schitterende bewijzen van hulde en ver eering, die weinige dagen later onder den hamer zouden worden gebracht, o. a. een kop en schotel, naar men meende van goud of minstens van verguld zilver. Toen de ambtenaren op den waarborg van edele metalen ook dit souvenir aan hun onder zoekenden blik onderwierpen, bleek het, dat men te doen had met een voorwerp van onedel metaal, dat waarschijnlijk slechts een waarde had van weinige stuivers, het arbeidsloon niet medege- rekend, vertegenwoordigde. Voor de betrekking van directeur der Schiedamsche tram melden zich meer dan 70 sollicitanten aan, waaronder offi cieren, rechtsgeleerden, ingenieurs enz. Door de politie te Rotterdam is aangehouden en ter beschikking der justi tie gesteld een persoon, beschuldigd van diefstal van konijnen. Twee had hij er reeds bij een poelier verkocht, en toen hij een derde wilde verkoopen, liep hij in de val. Een kantoorbediende, die getracht had te Amsterdam eemWalschen wissel, groot ƒ16.500, bij een geldwisselaar op den Nieuwendijk te gelde te maken, is Woensdag middag aangehouden en naar het politiebureau der 2e sectie gebracht. - De besturen der verschillende spoor weg-maatschappijen hier te lande zullen den 30 dezer in het administratie-gebouw van de H. IJ. S. M. te Amsterdam samenkomen om te spreken over de ver warming der 3e-klasse-rijtuigen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2