verklaren te zijn valsch, nietig, vervloekt. In dien tijd van afzondering gebeuren vreeselijke dingen. Zijn beminde moeder sterft; bij ontvangt er geen tijding van. Judith, zijn geliefde is door den loop der omstandigheden, maar voornamelijk door de kuiperijen van zijn medeminnaar, ge- dwoDgen geworden, de vrouw te worden van den laatste; ook hiervan blijft hij onbewust. Eindelijk komt de groote dag waarop hij zijn beloften van herroeping gestand zal doen. Hij verschijnt voor den rabbijnschen vierschaar. Hoe plechtig, liefdevol zijn daar de woorden van den afgeleefden opperrabbijn, waar hij den afgedwaalde toespreekthoe helder klinkt de opgewonden taal van een ander, hoe diep ter neergeslagen is Acosta zelf als hij ten aanhoore van de gemeente het afzweringsformulier begint te lezen, maar wegens verschillende aaudoeningen dit niet voleinden kanMatter en matter wordt zijn stem. De laatste woorden, de beslissende woorden van het vreeselijke formulier vermag hij niet te uitenhij wordt bewusteloos weggedragen. Nu ver schijnt zijn medeminnaar. „Uw herroeping om den wille van Judith," krijsckt deze, „heeft u niet gebaatJudith wordt de mijne." Zijn broeder roept hem toe „Onze moeder, ter liefde van welke gij uwe overtuiging hebt prijsgegevenis dood!" Deze woorden brengen den arme tot het bewustzijn terug. Overstelpt van smart, doch beslist, neemt Acosta zijn woord terug enwij vinden hem terug in 't hij zijn van Judith, die in doffe verslagen heid het tijdstip verbeidt, waarop haar lot zal verbonden worden aan dat van den man dien zij niet lief heeft en dien zij niet wil toebehooren. Zij maakt door vergift een eind aan haar leven na een treffende samenspraak met den beminde, die zich uit wanhoop doodschiet, na een roerend afscheid van zijn leermeester, Da Sylva, te hebben genomen. Met ingehouden adem hingen de hoor ders aan de lippen van den spreker, die, door zijn benijdbaar buigzaam stemgeluid, zijn beweeglijke gelaatstrekken, zijn sobere en toch zoo ware mimiek hen den geheelen toestand wist te doen medeleven, hen be- tooverde en medesleepte om ze de nimmer diep genoeg gevoelde lesWeest ver draagzaam, in te prenten. Was het wonder dat aan de bewijzen van toejui ching bijna geen einde kwam! De werkstaking van Fr. Coppée, vertaald door den Heer Wertheim, besloot den avond. Wij zullen dit schoone gedicht van den eenigen Franschen verteller niet besprekenieder weet de strekking, 't Moet ons echter van 't hart, dat, voor gedragen op de wijze en naar de opvatting van den Heer Goteling Vinnis, menige te voren minder opgemerkte passage tot haar recht kwam. Wij spreken zeker naar 't hart van de mannen, die 't voor recht hadden deze lezing bp te wonen, als wij onze innige waardeering uitspreken voor de wijze waarop de Heer Goteling Vinnis in „Weten en Werken" op den avond van 1 Februari 1886 is werkzaam geweest om zijn gaven ten beste te geven en hem een hartelijk: Tot weerziens toe te roepen. De heer Cohen Stuart zal de volgende week een spreekbeurt vervullen. N ieu wsberich ten Uit Maastricht bericht men dat de Maas op onrustbare wijze is gewassen. De stand is op dit oogenblik 3.45 boven nul. De riviercorrespondentie met Belgie is ingesteld. Te Oudenbosch is eene weduwe terwijl zij eene boodschap ging doen, door den sneeuwstorm overvallen en te water geraakt. Nadat er gedurende den nacht naar haar gezocht was, werd heden morgen haar lijk in de haven drijvende gevonden. Uit Sleeswijk-Holstein wordt bericht, dat zich op dit oogenblik buitengewoon veel zeehonden vertoonen langs de kusten van de Oostzee en van Sleeswijk-Holstein. De jachten op deze dieren, die hebben plaats gehad, hebben weinig geholpen, en de visscherij lijdt aanmerkelijk door deze gasten. Maandag morgen is nabij het station Esschen (België) eene locomotief gespron gen, toebehoorende aan de Belgisohe staatsspoorwegen. Zware brokken ijzer werden met kracht honderden meters ver geslingerd. Het ongeluk is te wijten aan de machinisten, die de machine onbeheerd lieten staan. Niemand bekwam eenig letsel. Het gebouw van den Hoogen Baad te 's-Hage is weder aan het afbrokkelen. Op de tusschengang achter de groote Baadzaal kwam een stuk plafond ter groote van pl. m. 2 vierk. meters naar beneden. Te Beekbergen woont eene familie, uit 3 broeders en 2 zusters bestaande, waarvan de oudste ruim 90 en de jongste 79 jaren telt. Gezamenlijk zijn zij 421 jaren oud. Een gewoon schildersknecht te 's-Gravenhage schilderde dezer dagen op den achtermuur van een tuin de beeltenis van twee kippende een in de lucht kijkende, de tweede graanpikkendehij deed dit zoo bedriegelijk dat de wezenlijke kippen en vooral de haan er de dupe van werden. Het moet vermakelijk zijn geweest de sensatie van de kakelaars gade te slaan, toen zij eensklaps die vermeerdering hunner familie ontwaarden. Zij liepen met groot misbaar lang den muur op en neer. Wederom is in Parijs een moord gepleegd in een door velen bewoond huis. Een jonge vrouw, Saccapé genaamd, is door haar vroegeren geliefdedie zich door den portier een kamer tegenover de hare had laten geven 's nachts op gruwelijke wijze vermoord. Door het ge schreeuw dier vrouw kwamen de andere bewoners aanloopenHet gelukte den moor denaar in de algemeene ontsteltenis te ontvluchten. De sphinx, die gedeeltelijk door het woestijnzand bedekt is, zal zoo meldt men uit Kaïro uitgegraven worden. Met de uitvoering van dit werk is de custos van het museum te Boelak belast, dr. Broegasch beydie hoopt binnen drie maanden daarmede gereed te zijn. Er zijn 150 arbeiders aan het werk. Men verwacht dat de sphinxdie nu 12 meter hoog isna de wegruiming van het zand zich 20 tot 24 meter boven den grond zal verheffen. Dat het oud porselein nog waarde bezit, blijke uit een te Goes gehouden verkoopingwaarbij 2 oesterschotels honderd vijftig gulden, zegge ƒ150. opbrachten. Zij werden daarvoor gekocht door een der familieleden van wijlen de persoon, wier inboedel verkocht werd, doordien een antiquaar te laat het bod verhoogde. Men meldt uit Klausenburg in Hon garije, dat ongeveer 90 huizen in Radna en 200 huizen in Lippa in het water staan, duizenden akkers bouwland zijn overstroomd. Ongeveer 50 gebouwen in Lippa zijn ingestort en men vreest verdere ongelukken, wanneer het ijs in de straten losraakt. Een bende roovers heeft getracht den trein tusschen Madrid en Cordova bij den tunnel van Despenaporros te berooven. Soldaten hebben de bende uiteengedreven het gelukte allen bandieten, dank zij de duisternis, te ontkomen. De politie te Amsterdam heeft den vermoedelijken moordenaar van L'Amblé gevat; men herinnert zich die misdaad, welke in December jl. in de Zandstraat aldaar werd gepleegd, waar L. dood op zijn kamer werd gevonden, met de sporen van brandstichting in het vertrek. Een toevallige omstandigheid gaf het spoor van den vermoedelijken dader. De kleermaker, die aan L'Amblé een jas van bijzondere, licht herkenbare kleur had geleverd, meende dezer dagen in de tram die jas te herkennen. Spoedig begaf hij zich naar den commissaris van politie der 2e sectie, den heer Stork, die per soonlijk een onderzoek instelde en weldra tot de ontdekking kwam, dat de drager van de jas woonde in het huis No. 10 van den N. Z. Voorburgwal. De man werd gearresteerd. Hij is vroeger kellner geweest, heet Hermann Litse en is Westfaler van geboorte. Hij ontkent iets van de misdaad af te weten en ver klaart de jas gekocht te hebben, tezamen met een horloge en ketting, die aan L'Amblé behoord hebben, van twee kellners, jon gelieden van ongeveer 23 jaren, de een kort en dik, de ander iets langer, en beiden uit Haarlem. Liese blijft voorloopig bewaard aan het hoofdbureau van politie, waar men zijn photographisch portret zou nemen. In Avignon is een arrestatie gedaan, die betrekking heeft tot den door ons gemelden moord op den prefect Barême. Maar men bewaart een diep stilzwijgen over deze zaak. De Voce delta Verita meldt, dat keizer Wilhelm aan den Romeinschen archeoloog Di Rossi de orde pour le mérite heeft geschonken. De geleerde Italiaan heeft de onderscheiding aangenomen, na haar tweemaal van de hand te hebben gewezen naar aanleiding van de oneenig- heden, welke tusschen Pruisen en het Vaticaan bestonden. Bij het reg. grenadiers en jagers kwamen weder een drietal gevallen voor van vermoedelijke hersenontsteking. Te Nieuwediep is arrest gelegd op den vischschokker Jonge Klaas, en de volgende week zal dit vaartuig bij executie worden verkocht. Echter is het door eene onbekende oorzaak in de buiten haven gezonken. Men wendt pogingen aan om het weder boven water te brengen. Te Deventer heeft zich eene ver- eeniging gevormd, die ten doel heeft af gesneden sigarenpunten en gebruikte capsules, die in den regel worden wegge worpen, van de ingezetenen in ontvangst te nemen en te verkoopen, ten einde de opbrengst te doen strekken ten bate van verwaarloosde kinderen. Bij een depothouder van het Bijbel genootschap, Molenstraat te 's-Hage, kan men lezen, dat hij verkoopt „Hoog deusch testament met Pezalmen en gelijkluidende teksen"; tevens handelt hij in „out tes tamenten." Een Monnikendamsche grappenmaker heeft Zaterdag eenige honderden om den tuin geleid. Hij had nl. laten rondroepen dat om 4 ure de beroemde kunst- en snel rijder Kristoo op het Slinkevuil (een breed water) zou optreden. Niettegen staande de beetnemerij nog al tamelijk in 't oog loopend was, o. a. door de on mogelijkheid van uitvoering, tengevolge van het zwakke ijs, was toch een groot aantal nieuwsgierigen komen opdagen, die 't ten slotte nog al vroolijk opnamen. De Patriarch van Jeruzalem heeft aan de Koningin van Griekenland, den Minister Delyannes en den Griekschen Secretaris-Generaal van buitenlandsche zaken, de „orde der Kruisdragers" (welke uit den tijd der kruistochten dagteekent) vereerd. Hoe gevaarlijk het is onvoorzichtig te zijn met kleine wondjes bleek dezer dagen weer te Brekelenkamp. De vrouw van den landman W., die zich in een der vingers had gesneden, verleende hulp aan eene andere vrouw die aan open wonden lijdende was. Nadat vrouw W. hare hulp had verleend, bemerkte zij dat haar de hand geweldig opzwol. De twee dokters, die er bij geroepen werden, ver klaarden dat de arm moest worden afgezet. Hiertoe kon de vrouw echter niet besluiten. Intusschen nam de zwelling in zoo hevige mate toe, dat de vrouw reeds na twee dagen lijdens aan de gevolgen is bezweken Ten voordeele van de onlangs te Leiden opgerichte crèche, zal aldaar op 5 Februari eene tooneelvoorstelling door studenten worden gegeven. De Gentsche schutter Mattow, die vervolgd werd, omdat hij, bij het oproepen van zijn naam: „tegenwoordig"! had geant woord in plaats van „présent" is eindelijk voor goed vrijgesproken. Hij heeft beloofd het niet meer te doen, maar bij de Regeering zijn beklag in te dienen, als men hem dwingt Fransch te spreken. Zondag nacht is te 's-Gravenhage aangehouden de oppasser S., die onlangs bij den heer C. aan de Koninginnegracht aldaar een bankbiljet van ƒ200 ontving om daarmede eene rekening te betalen, doch het ten eigen bate aanwendde. Naar de Nieuwe Bommelsche Ct. bericht, heeft zich te Delwijnen, evenals j dit eene week te voren te Opijnen plaats had, iemand opgehouden die aardappelen wenschte op te koopen en daardoor kost en inwoning verkreeg, om eindelijk met de noorderzon te vertrekken. Hij noemt zich Petrus Vermeulen, doch zijn ware naam is Petrus Tielen, circa 45 jaren oud. Van Delwijnen vertrok die koopman in de richting naar Aalst. Zaterdag is de telephonische ver binding ten behoeve der kustwacht tus schen Petten en Egmond aan zee tot stand gebracht. Met IJmuiden is laatstgenoemde plaats verbonden per telegraaf. Wij vernemen, dat door de amb tenaren der rijksbelastingen te IJmuiden het stoomschip Jacatrakomende uit Marseille, beladen met vrachtgoederen, waaronder 20 balen lompen, waarvan de invoer in Nederland is verboden, in beslag is genomen, terwijl tegen den invoer proces-verbaal is opgemaakt. Het schip is gesteld ter beschikking der daartoe bevoegde autoriteiten te IJ muiden. De ingeladen goederen vertegen woordigen een kapitaal van ruim een half millioen. Een groot ongeluk werd Zaterdag avond voorkomen door de oplettendheid van een spoorwogwachteren het locomotief- personeel van een trein. Tusschen Bunde en Maastricht heeft men namelijk een trein willen doen ontsporen. Moedwilligen hadden eenige schroefbouten uit de spoor staven genomen en een groot stuk hout dwars over den weg gelegd. Toen de wachter den toestand van den weg bemerkte, kon hij nog tijdig het sein van gevaar geven, zoodat de trein nog vóór het ge vaarlijke punt tot stilstand werd gebracht en het personeel in staat was, den weg te herstellen. Onmiddelijk werd van het voorgevallene kennis gegeven aan den officier van justitie. Tot nog toe heeft men echter de daders niet kunnen ont dekken. U. D.) Een paar dagen geleden is in het kon. paleis te Amsterdam aangekomen het miniatuur standbeeld in gips van dat, hetwelk de Luxemburgsche regeering voor twee jaar liet vervaardigen in brons, en ter roemrijker nagedachtenis van hun doorluchtigen en beminden groot-hertog en koning Willem II der Nederlanden, in de hoofdstad des hertogdoms plaalBte. Dit pleisterbeeld trok op de internationale tentoonstelling te Antwerpen ieders aan dacht zoowel van kunstenaars om zijn artistieke bewerking om zijn uitmuntende gelijkenis van allen, die koning Willem II hebben gekend. In twee groote kisten aangekomenwerd het slechts met groote moeite, aangezien iedere kist ongeveer 1000 kilo zwaar wasbinnengebracht. Z. M. heeft gelast dat het beeld zal worden geplaatst in de troonzaal onder de vlag van Chassé, waar het weldra door de talrijke bezoekers van 's konings paleis te zien zal zijn. Onze a. koninginprinses Wilhel- minakrijgt eene Engelsche gouvernante. Het geslacht van het woordje „bond" wordt door den een als onzijdig en door een ander als manlijk beschouwd. Vondel en Bilderdijk gebruikten het manlijk Cats en Tollens onzijdig. De of het bakkersbond niet wetende hoe zich te doopenbesloot het advies in le winnen van prof. De Vries te Leiden, die in een breed gemotiveerd antwoord, adviseerde het woord als manlijk te be schouwen. Een Californië in Frankrijk. Uit Mionzein het Fransche departement Puy- de-Domewordt gemelddat aldaar een goudmijn ontdekt is. Ongeveer drie weken geleden vond een straatwerker aldaar in een steengroeve groote brokken gouderts, die bij onderzoek door den directeur der zilvermijnen te Pontgiboud een verrassende hoeveelheid zuiver goud bleken te bevat ten. Opgravingen, die na deze ontdekkingen gedaan zijn hebben de zekerheid gegeven, dat de gevonden exemplaren tot een be langrijken goudader behooren. Er worden te Zandvoort plannen gevormd tot het stichten van een Casino gebouw, waar men gedurende het bad seizoen tegen een bijdrage van hoogstens 10 toegang zal hebben. Aanvankelijk zal dit gebouw bestemd zijn voor lees- en conversatie-zaal biljart- en speelkamer en een restauratie-zaaltje. Het vereischte kapitaal bedraagt ƒ20,000, in aandeelen van 100. Houders van twee aandeelen krijgen persoonlijk, en houders van vier aandeelen voor zichzelf en hun gezin vrijen toegang tot het Casino. De voorloopige commissie bestaat uit de heeren Del Court van Krimpente Haarlem Repelaer van Spijkenissete Haarlem, Simon, te Haarlem, M. Voüte, te Amsterdam, T.Sanders, te Amsterdam, Dr. Gerkete Zandvoorten F. Th. Roeters van Lennep te Zandvoort. De Vlaamsche tooneelschrijver Jacob Kats is dezer dagen te Brussel overleden in den ouderdom 81 jaren. Door hem werd het eerste Vlaamsche tooneel in de Belgische hoofdstad gestichten hij was door zijn werken bij het volk, vooral de werkliedenzeer bemind zij het ook al niet in die mate als inder tijd de 17e eeuwsche dichterdie bijna evenzoo heette als hij.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2