J Te Londen is door de politie een persoon gepakt, verdaoht van het ver vaardigen van valsche obligatiën ten laste der stad Parijs, of van medeplichtigheid daaraan, en te Stockholm is een dergelijk persoon in verzekerde bewaring genomen. De eerste is genaamd Prinkenstein en de tweede Holsteen, zich ook noemende Trussavitch. Daar Prinkenstein niet uit geleverd wordt, zoo zal hij voor den Engelschen rechter terecht staan. Men meent te weten, dat de falsarissen in vereeniging waren met de nihilisten en dat het geld hetwelk zij uit hunne fabriek van valsche schuldbrieven trokken, dienen moest voor zekere komplotten. Een Fransch ambtenaar van politie, die naar Londen vertrokken was, heeft een groot aantal photografische afbeeldin gen van personen, op wie zware vermoe dens rusten, van daar medegebracht. Thans wordt te Parijs een Bussisch onderdaan opgespoord, die betrokken schijnt in die zaak. In de maand Augustus van het vorig jaar werd bij een der regimenten infanterie een onderofficier gestraft met twee dagen politiekamer, omdat hij zonder toezicht was gaan zwemmen. Deze zéér oppassende sergeant, mag zich ingevolge de laatste aanschr. van den M. v. O. niet meer reëngageeren. Er bevindt zich op het oogenblik in Drente een Amerikaan (geboren Neder lander), gekomen, om op last van een der Amerikaansehe staten land ten ver koop aan te bieden. De voordeelige voor waarden doen menigeen tot vertrek naar de nieuwe wereld besluiten. Eén land- houwer o. m. heeft het voornemen, zijne vaste goederen, ter waarde van ongeveer f 100,000, te gelde te maken om daarna het land te verlaten. Als bewijs van den tegenwoordigen overvloed van onderwijzerskan dienen dat voor de betrekking van hulponder wijzer aan een der armenscholen te Breda zich niet minder dan 23 sollicitanten hebben aangemeldterwijl men een paar jaar geleden moeite had bij eene bestaande vacature een voordracht van drie sollici tanten op te maken. In de Belgische officierskringen heerscht groote onrust. Door aanbrengin gen opmerkaam gemaakt heeft de regee ring een onderzoek bevolen naar de officiers-agenturenmaar zich in een wespennest gestoken. Uit de in beslag genomen boeken an eorrespondentiën blijkt, dat zeer vele officieren zich zeer gecom- promiteerd hebbenwat bij de publieke gerechtelijke behandeling openbaar zal worden. De Belgische adeldie het groote aan tal officieren levertis grootendeels arm, maar de officieren willen »hun stand« op houden dat is een oorzaak van hun finan- cieelen nood, waarbij in vele garizoens- steden nog het onzinnig spelen komt. De kleine Windthorstdie zijn grooten tegenstander Bismarck niet licht een antwoord schuldig blijftwas reeds in zijn jeugd jegens zijn scherpe tong onder zijn kameraden gevreesd. Eens dis puteerde hij met een ander studenteen kerel als een huis zoo hoog, over juristische onderwerpen, waarbij de strijdlustige kleine David den niet al te geleerden Goliath leelijk te pakken had. Eindelijk werd de reus woedend. »Wanneer je niet spoedig metjeover- groote wijsheid ophoudtriep Goliath «steek ik je in mijn zak,« »0ch,« ant woordde David «steek me liever in je hoofd daar is meer plaats.« Een snuggere sollicitant. Een vorige directeur van een der departementen van Oost-Indië kon aldus vertelt de Java- Bode toen hij aan het bewind was zijn bureau niet binnentreden of verlaten zonder steeds een zelfden man op zijn weg vindendie naar een betrekking sol liciteerde en door geen weigering af te schrikken was. Dat begon den directeur ten slotte zoo geweldig te vervelen dat hij den vrager toeduwde: «Indien er vier sollicitanten waren zoo als gijhad ik reeds lang mijn portefeuille neergelegd De sollicitant keerde zich zonder een woord te spreken omen wilde heengaan De directeurvreezende dat hij te ver gegaan was, hernam: «Waar gaat gij nu weêr zoo plotseling heen «Ik ga de drie anderen halen,zei de sollicitant en vertrok met een beleefde buiging. Het deel der ringvaart van den Haarlemmermeerpolder,dat ligt tusschen de Nieuwe Meer (bij Amsterdam) en de Oude Wetering zal wel een der drukst bevaren kanalen van ons land zijn. Althans in het afgeloopen jaar zijn daar bij dag voorbij gevaren 38686 zeilschepen en 7420 stoombooten. Des nachts zijn de bruggen afgedraaidhet getal schepen dat dan passeert, kan niet juist opgegeven wordendoor bevoegde personen wordt het evenwel geschat op niet minder dan 15000. Een totaal alzoo van ongeveer 62000 schepen. Om eene vermindering van de loo- nen der ambachtslieden tegen te gaan, hebben een aantal notabelen uit Venendaal aan het hoofd waarvan de burgemeester staat, zich tot de patroons der werklie den gewend met een schrijven van dezen inhoud „De ondergeteekenden ondersteunen het verzoek van eenige ambachtsknechts om hun loon niet te verminderen en te laten op het tegenwoordige bedrag van 12 cent per uurvermits zij dat loonvooral voor hoofden van huisgezinnenook in de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet te hoog achten". Alle werkbazen hebben nu besloten vooreerst de loonen te laten zooals zij zijn. Men meldt uit Brussel, dat Dins dag ochtend te Maksenseel by Assche, in de Belgische provincie Brabant, eene vreeseiyke misdaad is gepleegd. Een man heeft zyne vrouwzijne drie kinderen en zyn schoonvader met een hanglood van een klok doodgeslagen. De moorde naar is in handen der justitie. In de vorige week is te Londen eene hoeveelheid land verkocht, ter groote van 31806 acres, gelegen in Transvaal, in de districten Rustenburg en Waterberg, op ongeveer even grooten afstand van Port Natal als van Kimberley. Met den eigendom ging tevens het jachtrecht over het wild bestaat (naar de verkooper me dedeelde) hoofdzakelyk uit leeuwentij gers en luipaards. Er waren vrij wat liefhebbersen ten slotte werd de grond, in 7 kavelingentoegewezen voor een gazameniyk bedrag van 490 pd. st. of ongeveer 2i/j pence per acre. Koning Thebauw amuseert zich zoo goed hy kan in zijn verbanningsoord. Hy is vergezeld van zijn twee vrouwen, zyu moeder en haar gevolg. De eenigste afleiding bieden hem zyn beroemde Pigou poniesdie buiten Birma niet bekend zyn. Thebanws moeder moet op haar vlucht een menigte voorwerpen van groote waarde, gouden en diamanten ringen enz. medegenomen hebben. Nog nimmer had men in de omstre ken van 's-Gravenhage zooveel overlast van wilddieven als in 1885. Alleen in de niet breede duinstreek van 's-GravenhageLoosduinen en Mon ster werden over de 400 bekeuringen ge daan waarvan 180 met wildstrikken. Troepen van 6 tot 20 man liepen de duinstreek platwaartegen een paar veld wachters weinig vermochten. Hier waren het geen landbouwers die van te veel wild schade hadden en hier of daar een haas bemachtigdenmaar georganiseerde bendenmet vooruitge schoven posten om tegen een naderenden veldwachter te waarschuwen stedelingen van het minste allooi, die van stroopen leven dit werk het geheele jaar volhou den en het jachtveld geheel dreigen te ontvolken. Op reis naar Osborne was Gladstone in Portsmouth door de bevolking en het gemeentebestuur een warme ontvangst be-1 reid. In zyn zeer kort antwoord aan den burgemeester zeide de gryze staatsman o. a. „Myn politieke toekomst zal zeer kort zyn." De spoorbeambte J. de Vriesvan Leeuwarden wiens beenen onlangs moes ten geamputeerd wordendaar zy door een trein waren verbrijzeldis hersteld. Hij is tot halte-chef te Boodahuizen be noemd. Volgens de Daily Telegraph is het een open geheim dat Gladstone de vor ming van een Iersch Parlement en niets minder, beschouwt als de éénige doeltref fende tegemoetkoming aan de eischen der Parneilieten. Ter vergelijking van dit standpunt schrijft het blad evenwel aan Gladstone de verdere overtuiging toe, dat de integriteit van het Britsche rijk door dezen maatregel geen gevaar zou behoeven te loopen. Volgens den Atheenschen bericht gever van the Standardworden de Grieksche oorlogstoebereidselen van Creta teruggeroepen. De Turksche vloot hlijft voorloopig waar ze isen als het internationaal eskader in de wateren van Creta geen schepen ontmoetzal het vooreerst ook wel tot werkeloosheid gedoemd wezen tenzij het plan doorgaat om den Piraeus te blokkeeren. Julias Rasmussendie den 21 October een moordaanslag op den mi- nister-president van Denemarken heeft ondernomen is tot veertien jaar tucht huisstraf veroordeeld. Onder de Maandag avond by de schoolcommissie te Amsterdam ingekomen stukken was een brief van B. en W., houdende bericht, dat „aan B. Stokvis, huisvrouw van J. Sjouwermanbewaar schoolhoudster in de Valkenburgerstraat 169 aldaarvergunning is verleend in haar lokaal muziek te doen maken en te laten dansenalsmede besloten partijen en bruiloften te doen geven.» Het spreekt van zelf, dat de andere vergnnningvroeger verleendom een bewaarschool te houdentevens werd ingetrokken. Door de veroordeelden Mevr. de Weduwe Bulkley en Kloppers is appèl aangeteekend tegen het vonnis der Arn- hemsche rechtbank. HAAKLEM, 5 Februari 1886. De Vereeniging Volks onder wij s is voornemens een adres aan de Tweede Kamer te richten betreffende het behoud der beginselen, uitgedrukt in Art. 194 der Grondwet. Allen, die belangstellen in het Openbaar Onderwijs, zyn nu in de gelegenheid, door medeteekening van dit adres, van hunne instemming te doen blijken. Het ligt ter inzage en ter onder- teekening aan het bureau van ons blad. De heer E. van IJsseldyk, stationschef alhier, heeft dezer dagen, by gelegenheid van zyn 25-jarig huwelijksfeest, van de geabonneerden, die dagelyks naar Amster-1 dam uit Haarlem reizen, een belangrijk gesohenk in goud ontvangen, als blijk van achting en waardeering. Gedurende de afgeloopen maand zyn door de politie alhier 30 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Januari van het vorig jaar was dit getal 36 dus 6 meer. De rechtbank heeft heden den spoor wegarbeider H. Sombeek, die de vorige week terecht stond wegens het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein, veroordeeld tot eene cellulaire ge vangenisstraf voor den tijd van drie dagen. Door de rechtbank alhier is Dinsdag M. M. van Haaren, huisvrouw van L. Geutskens, naar den procureur-generaal verwezeD, en dit ter zake dat zy die reeds vroeger hare stiefdochter, Alida Geertruida Johanna Geutskens, herhaalde lijk moedwillig geslagen en mishandeld had op eene wijze, de grenzen der ouder lijke tucht verre te buiten gaande, in het laatst van 1884 of in het begin van 1885 esn wrok tegen dit destijds zestienjarige meisje heeft opgevat, ten gevolge waarvan zij van dit meisje niet alleen vorderde, dat het voortdurend van den vroegen morgen tot den laten avond, ja, dikwijls tot ver in den nacht in de huishouding werkzaam zou wezen, maar buitendien dit meisje in de gemeenschappelijke woning in de Verlengde Oranjeboomslaan, n°. 139, alhier, bijna dagelyks op wreede en on barmhartige wyze moedwillig geslagen, gekrabdgestompt, tegen den muur gewor pen, ja, in de laatste tijden, speciaal in de maand October 1885, meermalen moed willig in arm of vinger gebeten heeft. Voorts omdat zy met die mishandeling is voortgegaan, ook nadat het blijkbaar was, dat de gezondheid van het meisje daaronder zeer leed en zelfs nadat zy hare meergemelde stiefdochter in den nacht van 3 op 4 October 1885 by herhaling zoowel met de hand als met een kneppel geslagen, haar met het hoofd tegen den muur ge worpen, van de trappen gegooid en in den winkel onder de toonbank gesmeten had, zoodat de kleeren die het meisje droeg, verscheurd waren en het meisje zelf met wonden en bloed overdekt en geheel versuft wasterwijl zij ten slotte nog op Vrijdag 30 October of Zaterdag 31 October het ongelukkige meisje moedwillig hevig om het hoofd geslagen heeft. Ten gevolge van die voortdurende en aanhoudende mishandelingen heeft genoemde Alida Geutskens niet alleen aan hoofd, ellebogen armen en vingers meerdere pijnlijke ver-, wondingen bekomen, maar is by haar ook eene uitgebreide bloeduitstorting in de hersenen ontstaan, aan welker gevolgen zy op 4 November 1885 in de ouderlijke woning alhier overleden is. Er is twijfel gerezen, of de beklaagde wel geheel toerekenbaar te achten is, en of niet alle of een deel der door haar gepleegde feiten op rekening gesteld moeten worden van aanvallen van krankzinnigheid, waaraan zy lijdende zou zyn. Het ge rechtshof te Amsterdam zal deze netelige vraag thans te beantwoorden hebben. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 29 Jan. H. K. GrandiaenH. J. Roozen. 1 Febr. L. W. v. Lit en L. Klok. 3 Febr. JvdKamp en CDamHvdBos en J. B. Burksen. A. Marbus en H, Rip. GETROUWD. 3 Febr. K. Matena en C. Stuiver. H. H. A. Fenders en C. S. Hollander, J. Zonneveldt en E. Bunkers. G. Neumau en J. M. v. d. Hoff. J. Lijnzaad en A. Zoet. D. Bos en A. Kares. G. H. Cramer en J. M. Cliteur. H. Poscli en J. P. Winkel. H. Luijten en J. Rip. 4 Febr. P. H. v. Roon en E. Rigter. J. W. Reehorst en A. Tielenius Kruijthoff. J. J. Kortman en C. E. JCampbell. H. Smoren- burg en M. G. v. Veen. H. Pieters en C. M. Asmussen. GEBOORTEN. 26 Jan. C. D. Groos geb. Ramakers d. 28 Jan. P. M. E. Muller geb. Papevoined. W. v. Hamelsveld geb. v. Steen d. J. M. v. Welsenes geb. Lodders d. J. M. Erdtsieck geb. Bolderdijk z. 29 Jan.R. Cornelissen gel). Meijer dC. W. v. Bogget geb. Blankwater z. 30 Jan. A. v. d. Want geb. Matser d. H. P. Croese geb. v. Kessel d. M. Groeneveld geb. Goedd. E. H. v. d. Eijkkof geb. Dols z. M. de Nijs geb. Fucks z. P. H. M. M. Amelung geb. Schwankhaus zN. de Vries geb. Simons z. 31 Jan. M.Kuijkengeb. Kors zJFrenseu gebde Klerk z J. M. Hangjas geb. Godefrooijz.lFebr. A. vDijk gebJongeneelen dKP Miezenbeek geb. deGraaffd. J.Smit geb. Lijnslager zM. Breed gebKerkhoff z C. v. Eeden geb. Zijlstra z. W. de Jongh geb. Huisken d. L. Groenewegen geb. v. Daalen d. A. E. v. Gerven gèb. Fibbe z. 2 Febr. A. Krom geb. v. Kessel d. 3 Febr. J. Riphagen geb. Oord z. F. P. Schornagci geb. Berendrechtz. H. Nieuwenhof geb. Bolman z. E. Stouten geb. Wolvetang d. A. H. Kleinenbroich geb. de Graaff d. M. L. Fortgensgeb. Sckous d. 4 Febr. M. Horstmanshof geb. ter Haak d. OVERLEDEN. 27 Jan. H. W. Veth 18 m. z. Spaarn- wouderstraat. J. E. v. d. Broek,ecbtg. v. F. Gompertz 57 j. Schootersingel 28 Jan. F. A. G. L. Römer 72 j. Scbooter- weg. G. Hoogland 18 jBaljuwslaan. 29 Jan. Een levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van P. J. Janssen, Frans Halsstraat. 30 Jan. E. Hoenderdos, wed. W. Guiteneau 68 j. Zomervaart. J. Prins 40 j. Spaarnwouderstraat. 1 Febr. G. S. M. v. Lennep, echtg. v. Mr. J. P. van Wickevoort Crommelin 52 j. Groote Markt. C. J. Koster 3 m. d. Oranjeboomslaan. M. E. C. v. Solt, echtg. v. F. Grim berg 53 j. RipperdastraatC. M. H. v. Bottenburg 1 md. Amsterdamstraat. W. ASerné 5 jdvMarumstraatTW F. Hageman 60 j. Donkere Spaarne. S. E. Scheffer 12 m. d. Leliestraat. M. Kruijff 16 m. z. Doelstraat. 2 F'ebr. L. E. F. Orval 7 ra. z.Begijnhof. Een levenl. aangegkind van het vrouwelijk geslacht van F. A. M. Schamper, Brouwersstraat. A. F. Balkenende 22 m. z. de Witstraat. J. C. 'tHart 7 j. z. Smedestraal. 3Febr. S. C. Hessen, wed. H. Bok 73 j. Heeren singel. J. Doggen 17 j. z. Oranjebooms laan. E. Bouwman 26 j. Bannesteeg. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zilveren broche. Een zwarte voile. Een zakdoek waarin eetwaren. Een paar schaatsen. Een gryze handschoen. Een bruin wantje. Een schaats. Eenige losse sleutels. Drie sleutels aan een touwtje. In de tramwagens achtergelaten: Een pen-, tevens potloodhouder. Een paar handschoenen. Een zakdoek. Terug te bekomen by van Essen, Kleine Houtstraat 75, een portemonnaie inhouden de geld. Bij BroekhuizenWitte Heeren- steeg 32, een pakje stalen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2