N ieuwsberichten. Als een voorbeeld van de waarheid, dat ernstige mannen, die het waarlijk goed meenen met volk en vaderland, de meest niteenloopende inzichten kunnen hebben en dat dezelfde stelsels, in verschillende landen toegepast zoo geheel verschillend kunnen werkenwees Spreker op het vrijhandel-stelsel (waarbij nog een paar Haarlemsche industriëelen ter sprake kwamen) tegenover dat van beschermende rechten, op het algemeen kiesrecht en een meer beperkt kiesrecht, waardoor de vraag, welk stelsel is het beste, eigenlijk slechts beantwoord kan worden, door de geschiedenis en derhalve door het nage slacht. Het is te begrij pen dat de Sociaal- Democratenbond ook ter sprake kwam. Op geestige maar ernstige wijze werd hier en daar een wenk uitgedeeld, die te denken gaf en als Spreker de soort van maat schappij, die het ideaal van dien Bond is, vergelijkt met een kunstmatige broeiery, als Spreker aantoont, dat zoo'n maatschappij niet kent een eigen thuis, een eigen gezin, niets waarvan men kan zeggen„D i t is mijn eigendom, dit heb ik door vlijt, door volharding tot het mijne gemaakt, en ik zal het weten te beschermen", dan moet zelfs de meest bevooroordeelde door de waarheid der vergelijking getroffen worden. Uit den rijkdom der behandelde stoffen nog meer te besprekenlaat de ruimte van dit blad niet toe, maar wij laten niet na den heer Stuart dank te zeggen voor de uitstekende wijze waarop hij de meest afgetrokken begrippen wist over te brengen in woorden, die door de bezoekers van „Weten en Werken", getuige de ongestoorde aandacht, zoo volkomen begrepen en gewaardeerd werden. Onge twijfeld draagt de voordracht vruchten, die rijpen in de toekomst. De heer Testas van Amsterdam zal aan staanden Maandagavond spreken. Den 2den Febr., des middags ten 12 ure, na afloop eener repetitie, is in het Victoria-theater te Berlijn het ijzeren voorhangsel eensklaps neergevallen. Wat de oorzaak is, men weet het nog niet; in elk geval, de kettingen zijn gebroken. Gelukkig loopt dit voorhangsel tusschen metalen banden, zoodat het noch in de zaal noch op het tooneel terecht kwam. Door den val is het sterk gebogen en diep in den grond gezakt, zoodat eenige dagen zullen verloopen, eer de voorstellingen kunnen hervat worden. In de grootere dorpen in het noorden van Friesland begint gebrek aan werk te komen. Evenals in de voorgaande jaren, is de voorraad vlas te spoedig uitgeput. Te Ferwerd loopen reeds verscheidene arbeiders ledig, en ook elders ziet het er niet gunstig uit. Nauwelijks is de sneeuw geweken, of in de veenstreken van Drente ziet men allerwege het manvolk uit veenbouwen gaan. Dat is: zij breken den grond op, om dien bekwaam te maken voor het branden, ten einde in 't voorjaar boekweit te kunnen zaaien. De armoede onder de veenboekweitboeren is dezen winter groot, wegens de geringe opbrengst van dit gewas in den vorigen herfst, en waarvan die lieden toch moeten levenhuur be talen enz. Het kind van zekeren W. te Ren- kum was sedert eenigen tijd lijdende. Eenige buurvrouwen, die van deze zieke hadden hooren spreken, meenden verplicht te zijn, de zaak nader te onderzoeken en besloten, met de moeder van het kind, in alle stilte, het hoofdkussen der kleine te openen en de wieg nauwkeurig na te zien, ten einde te voorkomen, dat de heks, die zich daarin, in welke gedaante dan ook, verborgen moest hebben, niet zou ontsnappen. Dit gebeurde, en weldra kwamen er geen kransen, zooals men al gemeen had verwacht, en ook geen heks, maar prachtige rozen van verschillende kleur te voorschijn, terwijl er, tot grooten schrik der vrouwen, ook nog een dobbel steen uit de wieg werd gehaald. Daar de heks intusschen maar niet kwam opdagen, werd onder de aanwezigen beraadslaagd en besloten, dat de vrouw den volgenden dag met haar kind naar Huizen zou gaan, om een duivelbanner te raadplegen, waar aan zij gevolg gaf. Daar aangekomen, vertelde zij hem deze treurige zaak, en nadat de vrouw aan den duivelbanner voor zijne te verleenen hulp eene ruime belooning had geschonken, werd het kind door hem onttooverd. De vrouw is echter na deze kunstbewerking nog niet zeer gerust, en zit nog steeds in grooten angst de dingen af te wachtendie komen zullen. Bestekkenstyl van het ministerie van binnenlandsche zaken In het bestek van het dezer dagen aan bestede onderhoud enz. van de gebouwen der Polytechnische school te Delftkomt op blz. 9 onder d. het volgende voor: »De panlatten opnieuw te spy keren met bijlevering van niet bmikbare"!! Begrijpe wie het begrijpen kan, schrijft de Delftsche Opmerker. Uit MalangNed. Indiëwordt aan de Locomotief geschreven: Dezer da gen werden de zoogenaamden „negen sluizen" publiek verkocht zij brachten de aanzienlijke som op van 50 cent, zegge vijftig cents. De gelukkige kooper was de heer K., opzichter bij de burger lijke openbare werken. De bedoelde Blni- zen hebben een jaar of vijf geleden een halve ton gekosthet bleek echter spoe dig dat zij tegen een eenigszins sterke aandrang van het water niet bestand waren, reden waarom zij nu voor afbraak werden verkocht. De Parijsohe correspondent van Daily News verklaart zioh teleurgesteld over Adeline Patti's eerste concert in het Eden theater. Er heerschte enthousiasme de toegangskaarten daartoe werden voor half geld aan de ingang verkocht. Het Ave Maria van Gounod werd schoon door haar gezongen uitstekend was het accom pagnement van de violoncelliste miss Go- dard. Het succes van den avond kwam Ritter toe. De Fransche Kamer heeft in een stormachtige zitting het voorstel betref fende het verkoopen der diamanten van de kroon aangenomen. Een voorstel is ingediendom de prinsen van Orleans uit het land te verbannen. Uit Sofia meldt men aan den Stan dard De brief van den czaar aan den vorst Alexanderdoor een secretaris van de Russische ambassade overgebracht, bevat de volgende zinsnede: jUw schrijven doet mij genoegen. Gaarne zal ik aan uw betuigingen van loyauteit en gehechtheid geloof slaanzoodra uw daden my hetzelfde bewijzen." Beiersche bladen verhalen van een barren schoolmonarch die op een middag niet minder dan 400 oorvegen aan zijn leerlingen uitdeelde. Eene kleine opmerk ster die zoo gelukkig was aan zijn toorn te ontsnappenheeft de klappen geteld. Het Engelsche pantserschip Resistance een der oudste schepen van de Engelsche vloot, wordt thans voor eene belangrijke proefneming ingericht. Het schip krijgt namelijk eene caoutchouc-pantsering, vol gens door een kapitein ter zee uitgevonden systeem, waarvan de uitvinder beweert, dat de gaten, die er door projectielen in geschoten worden, zich van zelf weer sluiten. Bij de proeven met dit nieuw pantsermaterieel zal eerst met snelvuur kanonnen geschoten worden, en ten slotte zullen vischtorpedo's met langzamerhand vergroote springladingen tegen het schip worden gericht. LI. Vrijdag is de schaakwedstrijd tusschen dr. Zukertort en Steinitz te St. Louis hervat. Steinitz had den eersten zet, en bij den Glen zet gaf dr. Zukertort de partij op. Hij zeide in het begin eene fout te hebben gemaakt, welke hij te laat inzag om te herstellen. De stand van den wedstrijd is thans dat dr. Zukertort 4 en Steinitz 2 partijen gewonnen heeft. De heer F. C. Magnenat heeft zijne concessie-aanvraag ter oprichting van een vélocipède-besteldienst te Amsterdam ingetrokken. De officier van justitie te Breda verzoekt bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van R. S. Stokvis, 28 jaren, koopman in antiquiteiten, meubelen enz. Hij schijnt veelal rond te zwerven en wordt verdacht, oplichting gepleegd te hebben. Den 18en Januari jl. is op reis gegaan, ten einde te Amsterdam eene schuld van ongeveer ƒ1400 te betalen, Sjouke Piekes van der Meulen, ongeveer 23 jaren oud, tabaksfabrikant te Bolsward. De schuld is niet betaald, en na voormelden tijd is hij nog in Friesland gezien. Waar schijnlijk zwerft hy in die provincie rond. De commissaris van politie te Bolsward verzoekt, in voldoening aan den wensch van den vader van v. d. M., zijne op sporing en bericht. Door de politie te 's-Hage is proces verbaal opgemaakt tegen den uitgever van twee aldaar gedrukte brochures, die noch den haam van den uitgever, noch van den drukker vermelden, doch welke laatste der politie bekend is geworden. Op eene dezer dagen gehouden veiling in het nieuwe Verkooplokaal te Leidenvan den inboedel van wijlen jhr. A. W. Snonck van Loossen, zijn o. a. 12 stoelen met canapé en kleed voor de som van ƒ715 aan een Rotterdamsch koopman gegund. Naar het Utr. Dagbl. verneemt, heeft dezer dagen bij de kas van het bureau in het station der Rijnspoorweg maatschappij te Utrecht, waar, behalve kaartjes voor den Rijnspoorweg, ook die voor den Staats- en Centraalspoorweg worden afgegeven, eene opneming plaats gehad, waarbij een tekort van ongeveer 3000 aan den dag moet gekomen zijn. Het jl. Donderdag van Nieuwediep naar Amsterdam vertrokken rijksvaartuig Be Bij is wegens het vele ijs in de Zui derzee heden te Nieuwendiep teruggekeerd. Het heeft getracht de haven van Medemblik binnen te loopen, doch ook daarin werd het door het ijs verhinderd. Men schrijft uit Vreeswijk dat men in de Lekstreken tegenwoordig weder van tooverij hoort. Een persoon, die de ge meente Lopikerkapel bezocht en aldaar bij eene vrouw koffie gedronken had, be merkte bij zijne tehuiskomst dat zijn lijf vol kikkers zat; hij kon het gekwaak dezer diertjes duidelijk in zijn binnenste hooren. Dat de man der wanhoop nabij was, behoeft geen betoog, doch naar wij met genoegen vernemen, is er uitredding gekomen, want de kikkers zijn alle langs den natuurlijken weg verdwenen. En wat nog meer waard is nu men weet, wie de tooverheks iskan zijals men er op bedacht is, niemand meer te pakken krijgen. Men drage een stukje vlierhout in den zakals men dan eene tooverkol ontmoet, zegge men herhaaldelijk zachtjes het woord „tooverheks" en zij is krachteloos. Wij hebben reeds personen ontmoet, die deze middelen „probatum" hebben bevonden! Uit Amsterdam wordt bericht dat Lieze heeft bekend, Lamblé vermoord te hebben in vereeniging met medeplichtigen en het horloge met ketting, de portemonnaie en eene portefeulle van Lamblé geworpen te hebben in het water aan de Prins Hendrik-kade tegenover de Schipperstraat. Op Lieze's kamer zijn gevonden kleeding- stukken van Lamblé. Jochem8 is weder in vrijheid gesteld. De politie zet het onderzoek voort. De Enschedésche Footballclub hield vóór eenigen tijd eene openbare uitvoering, welke door een Engelschen liefhebber werd bijgewoond. Deze plaatste naar aan leiding daarvan een stuk in The Football- Jielieen te Lancashire verschijnend spot blad. Dezer dagen ontving de Enschedésche club een aanzoek om een wedstrijd te Enschedé te houden met de Bolton Rangers winners van the Lancashire Cup, welke voor eigen rekening wilden overkomen, om die te Enschedé het championship te betwisten. Een vijfdubbele moord is te Maxen- zelebij Brusselgepleegd. Daar is een kuiper, Buys genaamd, gevangen genomen, onder verdenking van zijn vrouwtwee jonge kinderen zijn schoonzuster en zyn schoonbroeder om het leven gebracht te hebben. Buys blijft alle schuld ontkennen. Hij verklaart, dat hy thuis komende, het gezin vermoord vonden de daders zag vluchten. Men houdt hem echter algemeen voor den moordenaar. Onder een sterk geleide van gendarmes te paardom hem tegen de heftige volkswoede te beschermenis hij naar de gevangenis van St. Gilles overgebracht. Men meldt aan het Dagblad dat door den heer Van Genk, R. K. pastoor te Oostburgeen gesticht van weldadig heid gebouwd wordtwaarin niet alleen katholieken maar ook personen van andere godsdiensten zullen worden opgenomen. Uit het onderzoek naar den grooten manuscripten-diefstal uit de Napelsche bibliotheek blijkt39 kostbare werken uit de collectie Aschburnam ontbreken een onherstelbaar verlies voor de Itali- aansche bibliotheek. 1 De Börs Ztg. verhaalt het volgende, dat weer opnieuw bewijsthoe de oogen dienaars der vorsten zonder gewetensbe zwaar in vroeger tijd wet en recht sohon- den waarmede zij daarmede de gunst der grooten dezer aarde dachten te verwerven. Toen Frederik de Groote in 1746 op een avond zyn loge in de opera verliet, zag hij op den corridor flinke groote lakeien staat. Op zyn vraag wat zij daar dedenkreeg hy ten antwoorddat zij in dienst van de aanzienlijke dames ston den. „Jammer genoeg dat zulke flinke kerels vrouwen moeten bedienen en niet liever soldaat worden." Men antwoordde „Wanneer de koning dit wenschte, zou men de menschen daartoe kunnen bewegen.'" De koning gaf daaropzooals hij later zeide, zonder na te denken ten antwoord „Dat zal my aangenaam zyn." Nauwelijks had Frederik de Groote den Schouwburg verlatenof niet alleen werden de lakeien op de corridors door soldaten opgepakt maar de anderen van de rijtuigen getrok ken en nit huizen gehaald. De geheele stad was verontwaardigd. Eerst twee dagen daarna vernam de koning wat voorgeval len wasen liet de opgepakte en achter slot en grendel geplaatste bedienden ont slaan. Een Parijsch student had voor de aardigheid dezer dagen een brandsignaal in werking gebracht en daardoor o. a. een geheele kazerne van de brandweer in op schudding gebracht. De grappenmaker is deswege tot veertien dagen gevangenis straf veroordeeld. By het huwelijk van Gladstones tweede dochter met den predikant van Hawardenis weer de in Engeland be staande practische of, als men wil pro zaïsche gewoonte gevolgd om geldsommen van verschillend bedrag aan te bieden. Zoo kwamen er cheques van 100 en 50» p. st. inmaar daarnevens ook fraaie of nuttige artikelen als 8ofa,s. piano's, thee tafels armstoelen klokkenlampen enz. enz. Een zonderlinge rechtsvervolging werd onlangs te Londen ingesteld. De eischer was nl. een dief, die een paar weken geleden den stalmeester van den Hertog van Cambrige zijn zakuurwerk poogde te ontstelendoch daarbij zyn hand ernstig verwondde aan een scherp toestelletje, dat, tot wering van zakkenrol lers, aan de ketting was bevestigd. »Ik zal gestraft worden maar hij ookriep de verontwaardigde dief. Maar hij zag zich teleurgesteld. De rechtbank beslistedat de gedaagde volkomen het recht had zijn eigendom te beschermen zooals hy gedaan had en veroordeelde de zakkeroller tot 6 maanden dwangarbeid. Wederom heeft het onzalige beurs- gedobbel te Londen een offer geëischt in den makelaar Sydney Montagu Albert Wood. Wood heeft zich vergrepen aan de waardendoor cilënten bij hem gedepo neerd. Einde verleden week heeft hij de stad verlaten zonder aan zijne verplich tingen te hebben voldaanzoodat het Beurscomité zich verplicht zaghem als bankroetier te brandmerken. Het blijkt, dat Wood met 100 p. st. in zijn zak, naar Ramsgate was gevlucht, vermoedelijk met het plan het Kanaal over te steken. De moed heeft den misdadiger echter aan het strand begevenen hy pleegde zelf moord in het Royal Oak Hotel. Hij laat eene jonge weduwe, maar gelukkig geen kinderen na. Zyne schurkerij zal tallooze onschuldigen in den grond boren. Zijn engagementen waren reusachtig, en men hoort duizelingwekkende sommen noemen als de verliezen, welke geleden zyn. Eén cliënt alleen komt 80,000 p. st bfj hem te kort. Reeds voor geruimen tijd ging het geruchtdat de hertog van Braganza kroonprins van Portugaldie zich sedert eenigen tijd in Frankrijk bevindtver loofd zou worden met eene dochter van den graaf van Parijs. Dit gerucht schijnt zich te bevestigen. Komt dit huwelijk tot stand dan wordt de prinses een behuwdnicht van prins van Jéröme Banaparte en diens kinderen want de koningin van Portugal is eene zuster van prinses Clotilde, de echtgenoote van prins Jéróme. Sedert eenige dagen waren drie Goesche jongens vermist. Zaterdagavond kwamen zij terugwijl ze er niet in ge slaagd waren te Antwerpen waarheen ze getogen warenzich als matroos te laten aanmonsteren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2