Te Hm FLORAPARK, Zangschool methode Chevé. fironiager Koek. Grevonden: Huurcedels DIENSTBODE. DAGMEISJE, SCHRIJVER. Gehuwde Lieden Orgelles. MUZIEK. EEN PAKHUIS TE HUUR AD VERTEN TIEN. „Het Nederlandscli Tooneel". Vrijdag 12 Februari 1886. msOTooBswora, KEUKENMEID, eene KEUKENMEID, WINKELJUFFROUW. Piano-Onderwijs. Fabriek „De Cederboom". een HUIS met TUIN f 750. Te Huur gevraagd IS 1 Certificaat Hat. Schuld. Een arbeider is zijn loon waard. In de laatste zitting van den gemeenteraad van Eindhoven zijn de instrnotiën vast gesteld voor den gemeente-archivaris, en werd zijn jaarwedde met algemeene stem men vastgesteld op tien gulden. Woensdag 3 Fehr. jl. zijn door de rijksambtenaren te Rotterdam aangehou den een groot aantal vaten inhoudende niet minder dan 10.000 kilo suikeruit Duitsehland aangevoerd voor Rotterdam, welke vaten volgens den afzenderwer den opgegeven te bevatten Chloris kali, doch welker inhoudbij onderzoeksuiker bleek te zijn. Men had den accijns willen ontduiken. Deze zaak heeft veel overeen komst met een bekeuringdoor de rijks ambtenaren te Amsterdam in het voorjaar van 1885ingesteld toen een belangrijke hoeveelheid spiritualia werd bevonden in vatendie volgens den afzendermede een Duitscher, ledig zouden zijn geweest en dus niet aan invoerrechten onderhevig. De zaak is onlangs afgewikkeld met een boete van f 5000 ten bate der schatkist betaald door de H. IJ. S. Mij. als aan sprakelijk vervoerder. Die maatschappij heeft op haar beurt deze zoover beneden het minimum gebleven boete grootendeels verhaald op de Duitsche regeeringaan gezien de vaten waren vervoerd langs Duitsche staats-banen. Op de aanstaandeden 22 dezer te houden algemeene vergadering van aan deelhouders der Enschedésehe Te- lephoon-Maatschappijzal wor den voorgesteld, tot de nitkeering van een dividend over te gaan van f 5.50 per aandeel van 100. Uit de balans blijkt, dat een abonnementsprijs van f 30 voldoende is, om aan de aandeelhouders een behoorlijke rente te verzekeren. Te Kappelle had een dienstmaagd het ongelnk met een speld wat diep in een harer vingers te steken. Toen zij hierna roodgestreept flanel waschteontstond er in dien vinger bloedvergiftiging; het koude vunr kwam er in, en dit lid van haar hand moest worden afgezet. Men denkt dat het flanel arsenicum bevatte. Van de «Geschiedenis der Prinsen van Condé,« door den Hertog van Aumale zijn nu het 3e en het 4e deel verschenen. De Haagsche bladen spreken ten stelligste het gernchtmakende bericht tegen dat door den minister van Oorlog de last zou zijn verstrektdat voortaan alleen onderofficieren met een zeer gunstig ge drag tot een reëngagement voor den tijd van zes jaren, en onderofficieren die in het laatste jaar van hun loopende dienst verbintenis politiekameretraf hebben onder gaan in het geheel niet meer tot een reëngagement mogen worden toegelaten. De Haagsche kroniekschrijver der N. G. C. verhaalt de volgende anecdote eene historische van zeer jongen datum. Het is bekend, dat Z. M. de Koning voor de jonge kroonprinsesbehalve eene En- gelsche gouvernante, met wie het lieftallig koningskind reeds wandeltook eene col lectie vogels heeft aangeschaft. Een be kend zeer eenvoudig koopman in vogels werd daartoe ten paleize ontboden. De man wist niethoe spoedig hij er heen zou komen enbij liep er maar iu zijn huispakdat er niet bijzonder voor- deelig uitzagheen. Niettemin ontving de Koning hem per soonlijk en ZM. had veel sehik in den doodeenvondigen man die geheel verbou wereerd was en die den vorst aansprak als „Excellentie" Geheel van streek liet hij verschillende vogels uit de kooien vliegen en, hoe knap hij er anders ook mee washet gelukte hem niet ze weer te vangen. »Excellentie« zei hij ten slotte „mag ik mijn knecht even laten, binnen komen Het werd hem toegestaanen men kan zich voorstellenhoe deze dienaar er uitzag. Tel maitre, tel valet. Het grappigste was echterdatterwijl de baas den Koning nog het praedicaat van Excellentie gaf, de knecht binnen kwam en, militair salueerendeZ. M. begroette met een eerbiedig „Wel eerwaarde De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. maakt melding van de Zondags- uitvoeringen, die in Den Haag van wege den Volksbond tegen drankmisbrnik in Diligenlia worden gegeven. Het zijn volks voorstellingen in den waren zin. De entrée bedraagt voor den eersten rang 25 en voor de bovengalerij 10 cents, en de pro gramma's zijn zeer gevarieerd. Muziek, zang en voordrachten wisselen elkander af, en op elk gebied wordt door dilet tanten het beste geleverd. Mannen van naam en invloed komen voor het volk voordrachten houden of viool spelen; de eerste dames van de stad achten het niet beneden zichvoor de honderden werklieden en dienstboden met hare talen ten te woekeren. En dat het volk dit pogen waardeert, bewijst de eivolle zaal, waarover het bestuur zich telkens mag verhengen. Het is een genot, te midden van die schare te vertoeven en den vere delenden invloed van de kunst te beseffen. Het doel, dat men zich met deze uitvoe ringen heeft voorgesteld, wordt dan ook volkomen bereikt. Honderden, die anders wellicht den geheelen Zondag avond in de kroeg doorbrengen, stroomen thans naar Diligentia, waar hun kunstgenot wacht en waar zij tegen geringen prijs ook allerlei versnaperingen kannen bekomen, behalve gedistilleerd. Het zon wel gewenscht zijn, dat eiken Zondag avond eene dergelijke uitvoering gegeven kon worden. De grafdelver te Kruiningen zal dezer dagen zijn vijftigjarig ambtsjubilé vieren. De man is 69 jaar oud en heeft in dien tijd bijna 2800 lijken begraven. Te Berlijn werden door de bekende firma Siemens en Halske electrische ver- lichtingsproeven genomen met den zooge- naamden Scheimcerfer, die dienen moet om op afstanden van verscheidene 1000 meter voorwerpen en geheele terrein- strooken te verlichten. Hiertoe wordt het electrisch licht door groote verbandlenzen geworpen, die eene middellijn van 90 tot 94 cM. hebben. Door middel van eene lens, die bijna 1 M. middellijn had, ge lukte het tot op 4000 M. afstand voor werpen met voldoende kracht te verlichten. Voor de zeevaart en de oorlog zijn deze proeven natuurlijk van het grootste belang. Gedurende de eerste vier dagen der vorige week, heeft te Ymuiden de be proeving plaats gehad van de kustbatterij aan het fort aldaar. Uit de vijf kanonnen van 24 cM. staal werd een tachtigtal schoten gedaan met projectielen van 215 kilogram, daarbij werd geschoten in alle richtingen. Bij het schieten viel de eerste aanslag omstreeks op 7000 meter afstand, na een vluchttgd van 23 seconden, en wierp toen een kolom water naar boven van circa 20 meter hoogte. Gedurende het sohieten ontstonden hevige grondtrillingen om en in het fort, zoodat het geheele glacis trilde. HAARLEM, 9 Februari 1886. Maandag avond had in de Doops gezinde kerk alhier, de vier en dertigste openbare vergadering plaats, van het Hulpzendeling-genootschap onder de zin spreuk: „De liefde van Christus dringt ons", waarbij als sprekers optraden de WelEerwaarde Heeren Dr. E. Barger en Ds. J. C. Montijn. De alhier gevestigde Christelijke zang- vereeniging „Hallelujah", gaf daarbij eenige gepaste zangstukjes voor gemengd koor ten beste, waarvan de uitvoering, onder de flinke leiding van den directeur, den Heer J. Strating, den gunstigen indruk omtrent de jeugdige Vereeniging verhoogde. Bij deze gelegenheid hadden de leden der zangvereeniging aan hunnen directeur, als blijk van achting en waardeering een souvenir aangeboden, bestaande uit een mnzieklezenaar waarop een zilveren plaat met inscriptie. In den loop van dezen zomer zal op het Paviljoen alhier, op initia tief van de kunstnij verheid-teekenschool eene tentoonstelling gehouden worden waaraan alle kunstnijverheid-teekenscholen in ons land zijn uitgenoodigd deel te nemen. Dit is voorzeker eene sehoone gelegen heid, om door vergelijking de betrekkelijke waarde der verschillende leermethodes en wijzen van inrichting van het onderwijs te leeren kennen; te zien wat behouden en uitgebreid moet worden, en wat ver vallen kan. LI. Vrijdag ten rnim zeven ure 's avonds is door het omvallen van een brandend petroleumtoestel eene felle brand ontstaan ten huize van mejuffrouw Lodde in de Brouwerstraat No. 14. Een boven achterkamer is bijna geheel en een alkoof gedeeltelijk uitgebrand. Door krachtige hulp der bnren is de brand gebluseht. De politie met haar slangen wagen, spoedig aanwezig, heeft niet gewerkt. De schade is vrij belangrijk maar alles verzekerd. Ten huize van den koopman H. woonachtig in de Korte Houtstraat alhier, is door middel van braak en inklimming uit eene chiffonnière een zakje met f 80 en een gouden ring ontvreemd. Deze diefstal is gepleegd tijdens de bewoners afwezig waren. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 10 Febr. 1886, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1. Miss. Ged. Staten met Koninkl. besluit goedk. verorden, haven- en kaaigeld. 2. Id. id. goedk. 3e Suppl. kohier 1885. 3. Rapport B. en W. op voorstel der Comm. van financiën tot verhooging der bijdrage van particulieren in de kosten van bestrating en rioleering van nieuwe straten. 4. Voorstel B. en W. vermindering sub sidie kweekschool v. onderwijzeressen. 5. Missive id. recognitie gasfabriek. 6. Rapport id. op rekest T. C. Magnenat. besteldienst per rijwiel. 7. Rapport id. betrekkelijk rekest If. van Cuijk c.s.en nadere missive daaromtrent. 8. Voorstel id. onderhandsche verhuring grond in het Heerenhek. 9. Rapport Comm. van fin. koopprijs voor grond van een kerkgebouw aan den hoek der Wilhelmina- en Prins- Hendrikstraten. 10. Id. id. op voorstel B. en W. Btaten af- en overschrijv. dienst 1885. 11. Id. id. op voorstel B. en W. staat af- en overschrij ving dienst 1886. 12. Id. id. rekening Kamer van Koophandel en Fabrieken. 13. Miss. Kamer van Koophandel en Fabrieken uurwerktoren groote kerk. 14. Verslag Opzicht, gasveilicht. over Jan. 15. Id. bewaarschool Barbaragasthuis. HAARLEM. Koninklijke Vereeniging ter herdenking van de 2ö-jarige tooneelloopbaan van Mevronw SOPHIE DE VRIES. Mevr. DE KONING, Wagenweg^ N°. 26, vraagt met Mei wegens huwelijk van de tegenwoordige, eene bekwame van de P.G., niet beneden de 25 jaar, Blijspel in vijf bedrijven, uit het Fransch van Victorien Sardou. Prijzen der plaatsen Balcon Jl2.50, le Loge Jl. 2.2e Loge/. 1.75 Parterre 1.25, Gaanderij 0.40 Aanvang 7 uur. Bureau geopend 6 uur PlaatBen zijn te bespreken op den Speeldag aan den Schouwburgvar. 10 tot 3 uura 10 cents extra per plaats. (455) OPENBARE LES, op Dinsdag 16 Februari,'savonds om half-acht, in de bovenzaal van de Soo. „Vereeniging". Belangstellenden in methodisch Zangonderwijs worden tot bij woning dezer les beleefd uitgenoodigd. (456) A. BEERNINK. 1 Mejufvrouw VAN EEDEN, Florapark N°. 51vraagt tegen Mei tevens huiswerk verrichtendevan de P.G.niet onder de 25 jaar, het liefst te spreken vóór 1 uur 's morg, Wordt gevraagd om dadelijk in dienst te treden, eene nette, eerlijke Men vervoege zich tusschen 12 en 2 uur, Bakenessergrackt 43. Gevraagd, tegen half Februari, een knap, fatsoenlijk van de P. G.niet beneden de zestien jaar oud. Adres: Spaarne n°. 11. Terstond gevraagd door onvoor ziene omstandigheden een net DIENSTMEISJE, voor dag en nacht. Aanmeldingen des morgens vóór 12 uur Kenaustr. 12. Er biedt zich aan tegen half Februari, eene flinke Ken ken- of Werkmeid aan voor Noodhulp of voor vast. Franco brieven onder N°. 463, bij de uitgevers van dit blad. EenR. K. Buitenmeisje, 25 jaar, zag zich met Mei gaarne ge plaatst in een stil gezin, voor meid-alleen of voor Tweede Werkmeid, van goede getuigen voorzien. Brieven franco, N°. 464, aan het bureau van dit blad. Een net BURGERMEISJE kan geplaatst worden. Adres: BEÜZEMAKER, Anegang. (465) Eene jonge DAME uit den beschaafden stand zag zich gaarne geplaatst in eene nette betrekking bij eene deftige familie, liefst in of om Haarlem. Franco Brieven onder No. 466 aan het bureau van dit blad. Gevraagd IEMAND, een fraaie hand schrijvende en zeer nauwkeurig werkende, voor schrijfwerk per blad. Brieven franco, onder N°. 467, bij De Erven Loosjbs. Tegen Mei biedt zich aan zonder kinderen worden door den te Haarlem, een fatsoenlijk Hr. en Mevr. ZOCHER tegen Mei MEISJE, bekwaam in het of Juni a. s. gezocht, voor koken, strijkenliefst op een inrichting of huiswerk en in orde houden van iets dergelijks. Franco briefjes onder een kleinen tuin. Franco brieven, N°. 462bij de uitgevers dezes. Haarlem Schooterweg 24. (468) Gevraagd LES OP ORGEL voornamentlijk op Pedal, tegen bil lijke condities. Brieven franco, letter F, in den boekhandel van de Wed. J. A. VAN ZIJL, Haarlem. (469) Tegen 4 gulden per maand wordt 2 maal per week vooral aan eerst beginnende Pianoles gegeven. Brieven franco, letter S, in den boekhandel van de Wed. J. A. VAN ZIJLHaarlem. (470) Een gerontineerd Muziek onderwijzer heeft nog een paar uren disponibel tot het geven van Huziekonderricht. Brieven franco onder N°. 471 aan het bureau van dit blad. Kantoor: Peperstraat D. 96. FabriekHeerebinnensingel. Depothouders gevraagd voor den verkoop van Echte Gro ninger Koek door H. POPPENS, Koekfabrikant, Groningen. TE HUUR of TE KOOP. Adres: Donkere Spaartie 24. een BOVENHUIS, met vrijen opgang. Te bevragenWarmoes straat N°. 11. (475) een HUIS, op goeden stand, minstens 5 of 6 ka mers bevattende. Br. met huurprijs en juiste ligging onder letters H M, bij den boekh. J. J. C. MUNK, Haarlem. (476) TE HUUR gevraagd, liefst niet te ver van het water en op goeden drukken stand. Aanbiedingen worden ingewacht onder N°. 477, aan het bureau van dit blad. Terug te bekomen bij A. v. d. VAART, Groote Houtstraat. (478) Bij DE ERVEN LOOSJES zijn verkrijgbaar gedrukte modellen van a 10 cent.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 3