„God is rnjjn lied". „Zang en Vriendschap". TWJLEDE UITVOERING GEERT oefening. AD VERTEN TI EN. Eemonstrantsch Zangkoor, Salon des Variétés. Christelijke Zangvereniging ZANGUITVOERING Haarlemsche Liedertafel: op Vrijdag 26 Februari Het Oostenrijksche Dameskwartet. maatschappij Tot Nut van't Algen» Departement Haarlem. Buitengewone vergade ring met Dames, op Maandag 22 Februari 1886, De Deer P. H. HIOEVIIOLTZ, Woensdag in den laten avond heeft te Utrecht een barbiersbediende, verstoord omdat zijn meisje hem had afgeschreven drie revolverschoten op haar gelostnabij hare woning in de Kerkdwarsstraat. Een der schoten heeft haar aan den hals ge troffen de gewonde verkeert aanvankelijk niet in levensgevaar. De dader heeft zich zelf in handen der politie gesteld. Tegen eene dienstbode te Utrecht is een vervolging ingesteld als verdacht van het verduisteren van ruim zeventig gulden aan melkgeldwelk geld zij tijdens zij in dienst was van hare meeste- resse had ontvangen doch den melkboer niet heeft afgedragen. In Londen alleen zijn 37.040 man nen in dienst der tram-omnibus- en rij - tuigmaatschappijen. De gezamenlijke kolenmijnen der wereld leveren jaarlijks 380.000 millioen kilogram kolen, waarvan de waarde on geveer 1800 millioen gulden bedraagt. Meer dan de helft wordt van dit bedrag uitgekeerd aan 1.100.000 mijnwerkers. De aanbesteding van den Indisehen helmhoed, waarover zooveel te doen is geweest, had Woensdag plaats. De minste inschrijver was de wed. 0. Spoorenberg en Zoon te Eindhoven. Te Brussel is dezer dagen een heer, die een zwavelbad nam, gestikt ten gevolge van de nalatigheid van een der bedienden, die, meer bepaald belast met het toezicht over dat deel der inrichting, was heen gegaan om een stervenden broeder te zien zonder zijn kameraads te waarschuwen, zoodat de heer hulpeloos werd gelaten. Poolsche aristocraten zijn, volgens de Frankf. Ztg., voornemens een bank in Posen op te richten om grond aan te koopen ten einde Bismarck bij zijn plan nen ter versterking van het Duitsche element in Posen tegen te werken. Het Ursulinenklooster te Laeken is afgebrand. De 30 nonnen en de 105 kostleerlingen zijn gelukkig gered, zoodat men geen menschenlevens heeft te be treuren. Te Bezooijen had een dienstbode in haar slaapkamer een stoof met vuur, men meent briqnetten, laten staan. Den volgenden ochtend werd zij geheel be wusteloos in haar bed gevonden, en thans nog is zij niet geheel buiten gevaar. Bij een grooten Newfoundlandschen hond, die den nacht ook in die kamer had door gebracht, was geen leven meer te be speuren. Voor eenigen tijd verkocht een han delaar aan een winkelier te Patterson (New-Jersey) een hoeveelheid eieren met de verzekering, dat het versche kippen eieren uit het graafschap Rockland waren. De eieren zagen er volkomen als prachtige kippeneieren uit. Bij 't koken bevond men echter, dat eiwit en dojer zich niet lieten scheiden, en ontdekte nu, dat men met kunsteieren te doen had, die uit aluin, saffraan en gestampte gele peen vervaar digd waren. De handelaar verklaarde, zijn waar te hebben van een eierenfabrikant te New-Arc, New-Jersey, dien hij in- tusschen niet wilde noemen. De rechter veroordeelde hem toen tot een boete van 50 dollars. Naar de vuile eierenbron wordt een ijverig onderzoek ingesteld. Dit bericht, dat bevestigt, hetgeen vroeger over zulk een industrie werd ge meld, is door het Dbid. ontleend aan eene Amerikaansche landbouwcourant. De wereld wordt geregeerd door 12 keizers, 20 koningen, 47 prinsen 6 groothertogen, 6 hertogen. 17 sultans, 12 khans, 1 onderkoning, 28 presidenten, en een groot aantal wilde opperhoofden. In den stoomhoutzaagmolen van De Jong te Ootmarsum had eene dienstmeid het ongeluk te kort bij een drijfriem te komen welke hare kleederen pakte; drie maal werd zij rondgeslingerden de kleeren werden haar van het lichaam gescheurd. Zij verkeertalhoewel nog levendin gevaarlijken toestand. De commissaris van politie te Sneek heeft Dinsdag beslag gelegd op het lijk van een bejaard mandie gestorven zou zijn aan de gevolgen van den val van een hooizolder vermoedelijk door het toedoen van den schoonzoon des overledenen. Er heeft reeds een gerechtelijk onder zoek plaats. Een 15jarige knaap te Amsterdam die zich met ongeveer f 2000 uit de voeten had gemaaktis met twee makkers Dinsdag aan het Centraalstation aldaar door de politie aangehouden. Zij waren van plan zich naar Rotterdam te begeven. HAARLEM, 19 Februari 1886. Den 15en dezer aangezocht door de G. V. „Sparta", alhierheeft de HEd. Gestr. Heer Fr. LieftinckEerevoorzitter tijdens het Scherm- en Gymnastiekfeest gehouden in Jan. 1. 1. zich ook voor het vervolg het Eerevoorzitterschap der ver- eeniging laten welgevallen, endithooger gesteld dan het hem aangeboden Bescherm heerschap om alzoo meer in dan hoven de Yereeniging te staan. Ten zeerste waardeerde Z.HEG. de hulde hem in den vorm van eene sierlyke Me daille met toepasselijke inscriptie door »Sparta« aangeboden. De Kunstlievende Leden der Yereeni ging voegden dezer dagen aan de Verguld zilveren medailleter herinnering aan het 10-jarig Bestaan geschonkeneene oorkonde toe, door den Heer C. van Asperen van der Velde verdienstelijk bewerkt. Is er in den laatsten tijd wel eens geklaagddat het aantal muzieklezers afnemend wasen de gevolgen daarvan verval van muziekgezelschappenmet name van zanggezelschappen, niet zouden uitblijven, met genoegen kunnen wij op merken, dat de gelegenheid tot het vormen van goede zangers toeneemt. De Heer A. Beerninkgaf 11. Dinsdag met zijne zangschoolsedert een drietal jaren be staande weêr een bewijs hoe hoog goed zangonderwijs te schatten isvoorname lijk als het gegeven wordt naar de ver eenvoudigde zangmethode Paris-Galin- Chevé. Veel is over deze méthode gesproken en geschreven. Ons komt het voor dat grondig zangonderwijs alléén volgens haar kan gegeven worden altijd in aanmerking genomen dat de onderwezenen niet tevens, door het bespelen van instrumenten, ge noodzaakt zijn het notenschrift te leeren kennen. De openbare les bewees volkomen de waarheid van het bovenstaande. De leerlingen waren vlug en j nist in het toon- treffen zelfs bij de moeielijkste interval len correct in de maat en (maar hiertoe geeft de methode zelf aanleiding) tot het onbevangen alleen zingen van leerlingen voor het publiekiets waartoe zij, ieder onderwijzer weet hetniet gemakkelijk te brengen zijn. Wij aarzelen niet de resultaten van het onderwijs naar de méthode Chevéonderwezen zooals de Heer A. Beernink haar opvatschitterend te noemen. Onder de vele nuttige instellingen in Haarlem bestaande,mag zeer zeker ook wor den gerekend ,,Het Haarlemsch Ondersteu ningsfonds bij ziekten en ongevallen." Het doel toch van dit nog weinig bekende fonds, is aan hoofden van gezinnen of personen,die gerekend worden in eigen onderhoud te voorzien,bij ziekten of ongevallen, waardoor meestal de verdiensten ophoudenof de bijzondere uitgaven een groot deel daarvan vorderen, gedurende 13 weken, eene gel delijke uitkeering te verzekeren van f 6, f 4.50 of f 3.naar gelang der klasse waarin wordt deelgenomen, natuurlijk dat zoodanige ziekte of ongeval niet mag zijn ontstaan door eigen toedoende gevallen daarvoor zijn in het reglement aangegeven en de uitkeering ook niet verstrekt wordt wanneer de verzekerde, gedurende de ziekte of het ongeval, in staat blijft zijne gewone bezigheden te verrichten. In het fonds bestaan drie klsssende deelnemers in de le klasse betalen eene wekelijksche contributie van 10 ets. en ontvangen bij ziekte, na 26 weken lid te zijn geweest, 13 weken lang eene uitkeering van f 6.per week die uit de 2e klasse betalen wekelijks 7Vs ets. en ontvangen na lid te zijn ge weest als boven, eene uitkeering van f 4.50per week die in de 3e klasse betalen wekelijks 5 ets. en ontvangen onder dezelfde be palingen eene uitkeering van f 3.per week. De contributie wordt wekelijks opgehaald waarvoor 1 ets. bodenloon wordt berekend in iedere klasse; desverkiezende kan de betaling ook plaats hebben in halfjaar- lijksche termijnen, bij vooruitbetaling. Niettegenstaande dat door verschillende vakvereenigingen reeds in denzelfden geest wordt gewerkt, was aan de oprichting van een fonds als het hierbedoelde bepaalde behoefte. Hoeveel personen toch zijn uit den aard hunner betrekking niet in de gelegenheid, aan de fondsen van vakver eenigingen deel te nemen, om eenigen te noemen, behoeft men waarlijk niet lang te zoeken. Weduwen b. v. die toch ook hoofden van gezinnen zijn, vinden bij dit fonds eene welkome gelegenheid zich te verze keren. Nu en dan hoort men van het Haarlemsch ondersteuningsfonds spreken alsof met de oprichting alleen bedoeld was, werklieden daarin als leden op te nemen, niets heeft evenwel minder in de bedoeling van de oprichters gelegen,, of' zouden b. v. de ambtenaarwinkelbediende, dienstbode en zooveel anderen, de naweeën van ziekten of ongevallen niet gevoelen De bedoeling is geweest, dat ieder, die het wel meent met de belangen van zijn gezin, deelgenoot kan worden, voor den een zal de uitkeering dienen om te voorzien in het onderhoud, voor den anderen om zich versterkend voedsel te verschaffen, weer voor een ander om de geneeskundige behandeling en me dicijnen te betalen, „dus voor elk wat wils", en daarom wordt hier nogmaals herhaaldieder kan lid worden als hij voldoen kan aan de bepalingen van het Reglement, dat bij Heeren bestuurders en de boden kosteloos verkrijgbaar is. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 17 Febr. A. de Vogel en A. Warmerdam. R. IJ. Gouda en J. C. Giskes. T. Nieuwenhuizen en J. E. Kuijpers. P. L. Paesie en A. M. Hendrikse. 18 Febr. R. Menage en A. Blok. GETROUWD. 17 Febr. W. Gootjes en M. C. v.d. Pol. C. J. v. k. Nederend en C. M. den Oudendammer. 18 Febr. A. BoeréenJ. R. Wastrow. L. W. v. Lit en L. Klok. W. H. v. Staveren en M. H. J. Paulen. GEBOORTEN. 10 Febr. L. Helmer geb. Hoogland d. M. A. G. v. Heesgeb. Lansz. 11 Febr. J. C. Sckulpzand geb. Bom d D. Os gebHoogland dCJAJanssen geb Kroonenburg z. 12 Febr. T. G. G. Nijsen geb. Lambooij d. A. Aan de Kerk geb. Peels d. J. P. Bijster gebCoeree z. A. M. Swart geb. Anderson d. E. T. J. Huijboom geb. Jore z. C. E. Jansse geb. Kensen d. L. M. v. Velzeu gebHessen zIJKMunsterman geb v. d. Ploeg d. L. J. v. d. Weijden geb. Bosch a. 13 Febr. G. J. Timmer geb. v. d. Laar z. B. Schouten geb. Grijzen d. M. T. Cramer geb. v. Straelen z. C. W. Klanderman geb. Schipperd. 14 Febr. W. Souer geb. Swenneker d. CHoorns gebBuij zEBlonk geb Alderliefste dGW ielinga geb. Dekker d. M. L. S. Willemse geb. Kervel z. 15 Febr. J. E. Veth geo. Smit z. C. Hoffmann geb. Teubrink z. G. W. Esso geb. Koren d. H. Sernégeb. Ver steeg z. E. J. Nieuwenhuizen geb. Loeracker d. J. Schornagel geb. Wapstra z. 16 Febr. B. Niemann geb. v. Werven z. M. Bruijn geb. Meijer z. S. M. Langeveld geb. Waalewijn d. A. M. Montijn geb. Nielsen d. 17 Febr. H. Tooien geb. Spijkman z. OVERLEDEN. 10 Febr. A. M. Barnas 59j. Jansstraat. G. Mieloo, wed. S. Tiloo86j. Kouden- liorn. 11 Febr. Een levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht vanJ. Barends, Noorder Schoolsteeg. A. Burger, wed. J. J. Bouman 70 j. Oranjeboomslaan. 12 Febr. Een levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van H. v. Maas, De Wit- straat. M. ALeusen, eohtg. v. T. Snoek Pollé 35 j. Voortingstraat. M. J. Kruseman 27 j. Gr. Houtstraat. M. Nederkoorn, echtg. v. R. v. Riemsdijk 29 j. L. Anna- straat. 13 Febr. D. Jurriens 67 j. KI. Houtstraat. G. v. Eeden, wed. H. J. Piët 78 j. Maartenspiesstraai. J. deNijs, wed. II. Willemse 55 j. Magdalenasteeg. 14 Febr. C. E. J. Steenken 11 m. d. Zonne- steeg. Een levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van JVelden, Oranje straat. - 15 Febr. J. C. F. Waning, echtg. v. A. H. Poortman 36 j. Zijlstraat. J.de Koe 69 j. Anthoniestraat. M. E. v. Bogget, wed. A. v. d. Linde 82 j. Jansstraat. W. F. Dubois 1 m. z. Rustenburgersloot. J. A. Serné 2 j. z. Anthoniestraat. 16 Febr. D. Gerritsen 72 j. Sophiastraat. H. Tie- mens 4 j. z. Z. B. Spaarne. S. M. v. Dijk 12 m. d. L. Annastraat. 17 Febr. M. v. Lunenburg, wed. J. F. Niesten 84 j. Koning straat. P. Waterschot 75 j. Koningstraat. J. Bouman, echtg. v. R. H. Bosveld 60 j Scheepmakersdij k Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een horlogeketting met medaillon. Een honden halsband. Een schaats. Een paar polsmofjes. Een gestreepte wollen das. Een paar handschoenen. Eenige sleutels. In de tram-wagen achtergelaten. Een sleutel. Terug te bekomen bij F. Zandvoori Kampervest 6, een gouden kinder-oor- belletje. Zondag 21 Februari: BOAS, JUDELS en VAN BIENE, Amsterdam. Dir. BAMBERG, CHARLIER&Co. Zondag 21 Februari 1886: Groot succès te Amsterdam Blijspel in 4 bedrijven, naar 't Hoogduitsch van IVillielm Mejko, régie Ch' de la Mar. Prijzen der plaatsen: Balcon 1.25 1ste Loge fl. 0.752e Loge en Parterre fl. 0.50Gaand. Jl. 0.25. Aanvang 7 uur. Opening van het bureau 6 uur. Plaatsen zijn te bespreken op den speeldag van 103 uur a 10 et. extra per plaats. (663) op Donderdag 25 Februari des avonds ten 8 uur in de Kerk der Broedergemeente PARKLAAN. Sprekers Ds. E. WEISS, Eerevoorzilter en de Heer J. KLEIN. Toegang op vertoon van Programma verkrijgbaar van af Maandag 22 Febr. a 10 cent en tot een beperkt getalbij de H. H. Boekhandelaars J. F. VAN DOBBEN en DE ERVEN DOOSJES (664) HET 1SESTUUR. Directeur de Heer W. ROBERT. in de Muziekzaal der Sociëteit „VEREENIGING'R Aanvang half acht solisten: FANNY TSCHAMPAI« Sopraan. MARIE TSCHAMPAII0 Sopraan. MARIE VON LIDLI» Alt. AMALIE TSCHAMPA. ...ID Alt. en de Heer A. C. R. van 's GravenhageTenor. Aan HH. Kunstlievende Leden zal zoo spoedig mogelijk bet programma worden toegezonden. Voor de halve contributie 1,50) kan men voor dit concert Kunst lievend lid worden en verkrijgt men toegang met twee dames. Namens het Bestuur: A. BEERNINK, President. A. HAARTMAN, 1ste Secretaris: des avonds ten ach.t UUr, inde zaal der Sociëteit „de Kroon". Spreker: van Amsterdam. De dameskaarten zullen dezer dagen aan de leden worden toege zonden, en worden zij die nog tot het lidmaatschap willen toetreden, nitgenoodigd daarvan kennis te willen geven aan den Penningmeester den Heer P. DOOSJES, Ged. Oudegraeht, (666) Het Bestuur H. JACOBI, Voorzitter. Ed. de LANOIJ, Secretaris.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2