wachters in burgerkleeding, die vermoeden hadden dat de houder der localiteit zich aan overtreding der drankwet schuldig maakte. De vergunning wordt thans vol gens de bepalingen der drankwet inge trokken. In het hospitaal Saint-Antoine te Parijs werd, eenige dagen geleden, een 18-jarig, beeldschoon meisje gebracht, dat eene afschuwelijke wonde aan den linker schouder had en bijna geheel bewusteloos was, 't geen volgens de doctoren aan bloed verlies moest worden toegeschreven. Het meisje was de dochter van den handelaar in parfnmeriën Lemoit en de directie van het hospitaal bracht het voorval ter kennis van de politie, daar onmiddelijk aan een misdaad werd ge dacht. De vader werd opgeroepen, maar in zjjn plaats verscheen zijn 23-jarige zoon Louis, student in de geneeskundevoor den rechter; hij deelde mede dat zijne znster, die hij hartstochtelijk lief had, er steeds erg onder leed dat zij door een gezwel, waarmede zij geboren was, werd mismaakt. De doctoren hadden verklaard er niets tegen te kunnen doen en daarom had hij, op eigen gelegenheid, de operatie onder nomen die, naar hij zag, was mislukt. Het meisje, dat voor haar overigden, weder bij kennis kwam, bevestigde vol komen de mededeeling, die haar broeder had gedaan. De onvoorzichtige operateur werd gearresteerd. De Frankfurter Ztg. meent te weten, dat het er met de Beiersche koninklijke kas nog slecht uitziet. De koning wil van geen sparen hooren en evenmin met bon wen ophouden. Te Renkum heeft Dinsdag de politie de hand gelegd op een 15jarigjongeling, die, om zijn snoeplust te bevredigen, zich schuldig gemaakt had aan diefstal van een horloge uit de woning van den heer B. aldaar. Het horloge is te Wageningen in beslag genomenwaar hij het in een winkel voor slechts 75 cent te gelde had gemaakt. Onder de twintig lotelingen voor voor de nat. militie uit de gemeente Ar- nemuiden lichting 1886 bevinden zich vier gehuwdenwaaronder zelfs een met drie kinderen. Cu-Ty JJit„ Odessa meldt men dat er groote het district Donetz. Prins Napoleon protesteert in een manifest tegen het voorstel tot uitzetting der prinsen. Hij erkent de republiek, maar wil de verkiezing van het staatshoofd door het volk. De Meiningers gaan' naar Amerika, Engeland en Italië. In Amerika blijven ze 6 maanden, in de beide andere landen 2 maanden. Men heeft Possartdie eere lid van het gezelschap is uitgenoodigd de reis mede te maken. Er zouden hem 60.000 Mk. behalve vrijen overtocht, verpleging enz. verzekerd worden. De commissie van onderzoek naar de oorzaken der jongste ongeregeldheden te Londencritiseert scherp de houding der politie en dringt op reorganisatie van het politiewezen aan. Werd vroeger gedurende den winter door menig gezin op het eiland Tessel een weekloon verdiend met het vervaardi gen van stroohulzen voor fiesschen, thans is die industrie zoo goed als opgeheven. De mededinging met fabrikanten van den vasten wal kon niet worden volgehouden, aangezien men hier het stroo, de voor naamste grondstof, te duur moest betalen. De Duitschers, in Missouri gevestigd, hebben sedert een twintigtal jaren 250,000 hectaren gronds met wijngaarden beplant, welke eene druifsoort leveren, die de beste Eransche druif nabij komt. De nitvoer van wijn van daar naar de overige deelen van Amerika neemt dan ook gestadig toe. Op den Rijnspoorweg worden sedert eenige dagen proeven genomen ter ver warming der derde kl.-rijtuigen door mid del van kachels. Deze proeven schijnen tot dusver aan de verwachting te beant woorden. De kachel neemt weinig rnimte in van de conpé, waarin zij geplaatst is, en verwarmt voldoende ook de andere coupé's, in welker wanden openingen zijn gemaakt voor het doorstroomen der ver warmde lucht. Yolgens de jongste volkstelling heeft het koninkrijk Pruisen 28.314.032 inwo ners. In de laatste 5 jaar is de bevol king met 1.034.921 inwoners vermeerderd. Ten blijke van het kwijnend leven en de daaruit voortvloeiende waardeloos heid der schoonste bezittingen in onze kolonie Suriname, ontleenen wij aan een particulier schrijven uit Paramaribo het navolgende „In de laatste dagen is hier door eene aanzienlijke dame aangekocht eene suiker plantage, waar niet minder dan 70 koelies werkzaam zijn, en waarvan het op wortel staand riet met de nieuwe gebouwen en verderen inventaris eene waarde van ƒ30,000 vertegenwoordigen. De koopprijs beliep de ongeloofelij k geringe som van f 450, behoudens verplichting, rustende op de nieuwe eigenares, om na expiratie van het werkcontract der koelies, de retour-passage naar Engelsch-Indië voor dezen te voldoen. Maar men verneemt, zal deze plantage nu in eene cacao-aanplanting worden her schapen. Dinsdag zijn tusschen Haarlem en Halfweg twee schaatsenrijders verdronken. Te Maastricht is een twee en een half jarig meisje in een mestkuil geraakt en daarin omgekomen. Een persoon te Vaasen, ellendig aan drank verslaafd, werd gisteren ochtend dood gevonden in eene schuur, die in de laatste maanden zijze woon- en verblijf plaats was. De abt Bondier heeft een automa tisch remtoestel uitgedacht, geschikt voor lichte wagentjes, chaisen enz. Alle rem- inrichtingen moeten door handenarbeid worden in werking gebracht, terwijl de hier bedoelde bij het stilhouden, door de beweging van het paard wordt aangedrukt. Aan het lemoen bevindt zich een kleine, rechtop staande hefboom, waarvan de nederwaartsche arm verbonden is aan eene trekstang, die de remklos, door een ge bogen hefboom gedragen, tegen den wiel band drukt. De opwaartsohe arm van den rechtstaanden hefboom is verbonden aan de broek van het paardentuig, zoodat bij het inhouden de rem in werking komt. Zoo het noodzakelijk is terug te rijden, wordt de geheele inrichting door eene voettrede buiten werking gesteld. Aangezien de inentingsproeven met animale stof bij het centraal vaccinatie- bureau te Bernburg met den besten uit slag zijn bekroond, heeft de Anhaltsche rare5^^nmn^orten# nzteaa# plaats hebben met behulp van stof van dit eentraal-bureau afkomstig. Behalve de algemeene voorzorgen, in de parken van vaccinatie toegepast, wordt nog, nadat het kalf stof heeft geleverd, het dier onmiddellijk afgemaakt, en slechts als bij de sectie blijkt dat het kalf vol komen gezond was, de entstof gebezigd. Eerst dan, als met deze stof bij gevac- cineerden geen pokken opkomenmag gehumaniseerde stof worden gebezigd. Het aantal vakbladen is weder met een vermeerderd door uHet Orgel», maand blad voor organisten onder redactie van den Heer M. H. van 't Kruisdat bij C. Immig te Rotterdam wordt uitgegeven. De kolommen ervan worden opengesteld voor ingezonden stukken liefst het orgel betreffende de programma's van orgelbe spelingen benevens mededeelingen en wetenswaardigheden. Uit Dieren wordt van 23 Febr. aan de Arnh. Ct. gemeld. Woensdag voormiddag is van hier gevankelijk naar Arnhem getransporteerd zekere B. Sn., woonachtig onder Spankeren, wien aan gezegd was zijne gehuurde woning op Dinsdag te moeten ontruimen maar die zich op de komst van den eigenaar ver gezeld van zekeren Bosmet een mes en een geladen geweer in verzet heeft gesteld. Na twee schoten op deze personen te hebben gelostwaarvan een trofheeft Bos twee of drie sneden met een mes bekomen. Inmiddels was de hulp der politie ingeroependie hem Woensdag nacht alhier in verzekerde bewaring heeft gebracht, om hem vervolgens aan de justitie beschikbaar te stellen. Uit Maastricht wordt gemelddat volgens gerucht het meisjehetwelk na tegen den wil der moeder in een klooster te zijn opgenomen geweest, vermist werd, te Nnth zou zijn teruggevonden. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Een Fransch fabrikant heeft het middel uitgevonden omuitveerendons een weefsel te vervaardigen, dat even licht en zacht als sterk isen evenals wol kan worden bewerkt. De prijs moet ook zeer matig wezen. Te Bezooien, waar een kroeghouder ouderling ongehinderd dit ambt mag be- kleede nal wordt zelfs de Zondag door het openzetten zijner herberg ontheiligd heeft men thans in de kerkeraad eene tweede zonderlinge combinatie gekregen. De administreerende diaken K. is er op zijne sollicitatie tot nachtwaker-klepper man benoemd. Het hoogste traktement als bariton heeft vooi zeker Lasalle van de groote opera te Parijs: een jaarlijksch inkomen van 100.000 francs. Professor Jager, de wol-apostel en verkondiger der reuk-theorieheeft zijn zorgdie zich tot nu toe maar tot het lichaam zijner aanhangers bepaalde, ook tot de huishouding uitgestrekt en Nor- malteller in den handel gebracht. Deze bor den onderscheiden zich uiterlijk niet ver der van anderedan dat ze met rijmen en spreuken in Jager's geest versierd zijn bijv. Eerst ruiken dan eten. Eet niets, wat slecht ruikt enz. Te Napels woont, naar de Italiaan- sche bladen vertellen, een voormalig Bonr- bonsch kapiteinde baron Gregorio C., die zich met de nieuwere toestanden in Italië maar niet verzoenen kan. Dezer dagen brachten vier heeren hem een bezoek en vertelden hem dat Frans II binnenkort te Napels zou komende baron Was in wolken en brandde van verlangen om „zijn koning" te zien. Den volgenden dag kwam het viertal terug met het bericht, dat de vorst te Coroglio aan wal zou stappen en de baron gaf vijf honderd liresten einde den monarch op waardige wijze te kunnen ontvangen. De onbekenden bestelden in een hotel te Coroglio een fijn diner en twee kamers en haalden den baron per rijtuig af. Toen het rijtuig Corogleo naderde zag men op een afstand een bark aan komen. «Daar is hij!« riepen de vier. De bark kwam aan wal en een oud heer met grijs haar en een hoed met breede rand, stapte aan wal. Baron C. was er wel verwonderd over dat de koning zoo spoedig was oud geworden, maar verkeerde in de hoogste zaligheid, toen de de vorst hem omhelsde en kuste en een mandaat ter waarde van vijfdui zend lire schonk. De vorst zeide alleen te willen zijn en begaf zich in een der vertrekken, terwijl ue uarou met zijn vier nieuwe druk aan het eten en drinken ging en ten slotte de gemaakte vertering betaalde, omdat de dischgenooten eensklaps waren verdwenen. De brave baron heeft ze niet terugge zien en zijn vijfhonderd lires evenmin en eindelijk eene zeer prozaische aangifte bij de politie gedaandie de schavuiten thans opspoort. Voor het op te richten academie gebouw is door Utrechts ingezetenen reeds 48.000 bijeen gebracht. Dinsdagavond werd de koopman V. te Aken, op den weg, leidende van Gulpen naar het station Wylré, door een tot heden onbekend gebleven persoon aan gevallen, blijkbaar met het doel om hem van zijn geld te beroovenna eene kracht dadige verdediging, waarbij hij echter vier wonden aan het hoofd bekwam, gelukte het hem eindelijk aan den booswicht te ontsnappen. De politie is met het feit in kennis gesteld en doet ijverig onder zoek. -Uit Parijs komt weer een treurig moordverhaal. Een 17-jarig slachters leerling, Boet genaamd, heeft zijn geliefde, een meisje van slechte zeden, doodgestoken, omdat zij weigerde met hem te trouwen en een beter leven te gaan leiden. De jonkman pleegde, na de bloedige daad, een poging tot zelfmoord, welke mislukte. Hij is zeer zwaar gewond, maar waar schijnlijk zal hij herstellen. Frans Liszt wil zich niet laten overhalen om, bij zijn aanstaand bezoek aan Engeland, nog eens in het openbaar te spelen. «Mijn vingers,» zegt hij, «zijn 75 jaren oud, en Bnlow, Saint Saens, Rubinstein en Walter Bach spelen mijn muziekstukken veel beter dan ik, oud man zelf kan doen.« Een der meest bekende en ijverigste philanthropen, de Deensche predikant Hans Knudsen, is dezer dagen in den ouderdom van 73 jaar overleden. Hij was de eerste in Europa die het voorbeeld gaf van een inrichting voor gebrekkige en mismaakte kinderen. Zijn verlies wordt zeer betreurd, en men vreest, niet gemak kelijk een opvolger te kunnen vinden. Te Halsteren (N.-Br.) woont een gezin, bestaande uit drie personenman, vrouw en éen kind, die gezamenlijk 37 jaren oud zijn. Het hoofd des huisgezins moet dit jaar aan de loting der nationale militie deelnemen. Mocht hem daarbij een dienstplichtig nummer ten deel vallen, dan zal hij eenigen tijd gescheiden moeten leven, tenzij zijn wederhelft hem naar zijn garnizoensplaats volge. HAARLEM, 26 Februari 1886. Naar men beweert is de aanbieder van het vervalsehte loterijbriefje alhier, in Velsen gearresteerd. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 22 Febr. J. den Uijl en A. Kotten. 24 Febr. C. Booms en A. M. v. Salen. P. J. de Zwart en M. Slieker. 25 Febr» W. F. v. Leeuwen en P. A. Waller. D. Boeré en J. M. v. d. Laan. GETROUWD. 24 Febr. J. vd. Kamp en C. Dam. HvdBos en JB. BurksenA. Marbus en H. Rip. J. Mertens en J. Rikkers. W. v. Dokkum en A. Robart.M. Links en A. Berkenvelder. GEBOORTEN. 16 Febr. M. W. Lans geb. Harteveld d. 17 Febr. A. E. v. Dieren Bijvoet geb. v. Rijn z. A. Bulters geb. v. Leeuwen z. 19 Febr. D. Pirets geb. Mulkens z. en dM. Buurman gebSchouten d. C. C. Versteeg geb. Bouwman z. A. Scklegelmilch geb. Erdtsieck d. P. Dir ken geb. v. d. Vosse d. 20 Febr. M.. Scholten geb. Zwart d. A. C. Honing gebRosbach zGKleefman gebHaze laar d. C. J. Gommans geb. Carbo d. M. Kruijff geb. v. Welijd. A. Nieuw- veen geb. Mol z. 21 Febr. A. C. Wijk huizen geb. de Tello 2 z. A. P. Lich- tenveldt geb. de Zwaan z. H. Roeland geb. Smits d. M. E. Veen geb. Straatjes 2 z. A. C. Wilshaus geb. Dietz d. 22 Febr. M. E. Stroo Cloeck geb. Jamsend. C. H. Wagenmaker geb. de Paauw z. 23 Febr. G. Kroon van Diest geb. Oomen d. J. M. ter Wal geb. Möhrsd. A. M. Post geb. Karei d. A. M. Stöver geb. Muller z. T. Groen geb. Wijkerz. 24 Febr. R. v. Noort geb. Wigtenbroek d. A. Peters geb. v. Es z. M. P. Tholen geb. Busé d. 25 Febr. W. de Jongh geb. Verheij d. OVERLEDEN. 17 Febr. C. P. T. Tuijtel 2 m. d. Schooter- singel. H. A. Janus 17 m. z. Witte iic:F-...-}li. J FTausen 3 j. d. Raaks. 18 Febr. H. A. Hoseek 39jBrouwers vaart. A. Rooijers 43 jVrouwenBteeg H. Grillis 49 j. Wolstraat. W. C. Wesseling 3 jd. Tulpenstraat. C. v. d. Ende 71 j. Jansstraat. 19 Febr. J. K. de Jongh, echtg. v. A. Oudshoorn 43 j. Gr. HeiliglandPFNideck 27 jL. Heeren straat. H. Bitter69 jBrouwersvaart.- J. C. Smithuizen, wed. J. Steenkist 78 j. Doelstraat. J. E. v. Steen 1 m. d. Bal juwslaan. 20 Febr. H. v. d. Stek 56 j. Gr. Houtstraat. O. v. Looij 60 j. De Witstraat. Een levenl. aangeg. kind van het manneiijk geslacht van P. Hekker, Gast huislaan. J. H. v. Dijk 76 j. Gravinne- steeg. J. M. Bonger3m. d. Hagestraat. A. Nelissen 5j. d. Spaarne. —21 Febr. W. v. d. Loos 16 m. z. Verl. Oranjebooms laan. J. C. Kruijff 2 m. d. Doelstraat. 22 Febr. W. J. R. de Wilde, echtg. v.. J. A. Daniels 63 j. Wagenweg. J. J. Ott 73 j. Zjjlsingel. J. W. Dreijer84j. Boerensteeg. 23 Febr. D. v. Veen 67j. Molensteeg. W. de Graaff 16 j. z. Lange Poellaan. Sde Koning, wed. E. v. Amstel 80 j. Jansstraat. C. v. d. Heijden, echtg. v. P. Hekker 26 j. Gasthuislaan.A. Hout- kruijer 23 j. Bakenessergracht. D. Willemsen 70 j. Gr. Heiligland. E. de Jong 7 m. z. Tulpenstraat. 24 Febr. H. v. Ake 4j.d. Breesteeg. Een levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van A. Hekman Gr. Heiligland. G. v. Eijk, echtg. v. A. v. Roode 51 j. Kraaijenh gracht. J. G. Ernst 80 j. Ridderstraat. Een levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van J. Peters Tulpenstraat. 25 Febr. W. Mareussen 16 j d. Spaarne. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een paar handschoenen met hont. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een horlogeketting. Een paar kinderkousen. Vier papieren ten name J. Britt. Een bonte muts. Een wit boezelaar. Eenige sleutels. Bij A. F. H. van dee Vaart, Groote Houtstraat. 71is nog steeds terug te be komen een certificaat Nationale Schuld groot ƒ100 2i/s met couponblad. Terug te bekomen bij Gunst, Jansstraat 35, een parapluie. Bij J. Janssen, Wilsonsplein 4 een gouden oorbel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2