Schouwburg, Haarlem. UITGAAN. Doctor KOUWER, Gei Oude Gracht 150 MANUS DE SNORDER. DIENSTBODE, nieuwe leerlingen AD VERTEN TIEN. Kemonstrantsch Zangkoor» Hollandseh Tooncelgezelschap AANNEMING gew. en m. u. lager onderwijs T. C. II1PIAÏÏS. Gevestigd AR TS. Heel* en Verloskunde. Dienstbode, interpelleeren over den handel in kunst boter. Met algemeene stemmen werd goedgekeurd het ontwerp tot het in over eenstemming brengen van de konsulaire wetgeving met het nieuwe strafwetboek nadat de Min. een amendement van den heer van Gennep betreffende de straftoe passing in Indië had overgenomen. Daarna was aan de orde de aanvrage van Jhr. J. Hartsen om koncessie voor een spoorweg van Amsterdam naar IJmui- den. De heeren de Savornin Lohman en Rutgers van Rozenburg betoogden, dat Jhr. Hartsen onrechtvaardig bejegend was. De heer van der Sleyden achtte eene gemotiveerde konkluzie onnoodig en dankzegging aan de Min. voldoende. De Min. van Waterstaat enz. verklaarde dat de Hollandsohe Spoorwegmaatschappij veel meer waarborgen aanbood dan de aanvrage-Hartsen. Met 38 tegen 25 stemmen werd aangenomen de kon kluzie der Kommissie van Rapporteurs, waarbij betreurd wordt gebrek aan be langstelling bij de Reg. betreffende de koncessie-aanvrage van Jhr. Hartsen. Met algemeene stemmen werd goedgekeurd de konkluzie der Kommissie in zake de dienstregeling voor den spoorweg Almelo Zwolle. De Min. beloofde andermaal een onderzoek naar verbetering by den Zomerdienst. De disknssie over de invoeringswet van het strafwetboek werd aangenomen. Woensdag zijn op voorstel van den Voorzitter aan de orde gesteld, na het ontwerp tot invoering van het Strafwet- hoek het zalmtraktaat en het ontwerp tot wyziging dor Indisohe tarieven. Ver der stelde zq voor de Grondwetsherziening aan de orde te stellen Woensdag 17 Maart, en daarvoor geregeld de drie laatste dagen der week te bestemmenterwijl by het algemeen debat de vraag kan worden beslist, of Hoofdst. X vóór de overige hoofdstukken zon worden behan deld. Deze regeling droeg de volkomen goedkeuring weg van de heeren v. Was- senaer Gat wijk en v. Houten, ofschoon heiden zich voorbehieldenby het alge meen debat voorstellen te doen over de prioriteit van Hoofdst. X., terwijl de heer Keuchenius voor alsdan eene motie aankondigde, waarin deze Kamer onbe voegd wordt verklaard voor eene grond wetsherziening. De heer Haffmans wilde nu echter alleen laten beslissen, dat Hoofdst. X het eerst in behandeling zou worden genomen, doch zijn voorstel daartoe wsrd met 51 tegen 33 stemmen verworpen, waarna het voorstel van den Voorzitter werd aangenomen met 78 tegen 6 stemmenzoodat Woensdag a. s. by het algemeen debat zal worden beslist over de volgorde van de behandeling der hoofdstukkennadat echter eerst de motie- Keuchenius zal zyn behandeld. Het debat over de uitvoeringswet van het Strafwetboek werd voortgezet. Ver schillende amendementen van den heer Rooseboom op art. 9 werden door de Reg. overgenomen. Sedert eenige weken is de beroemde onderzoekingsreiziger Stanley ongesteld. Zyn tegenstander De Brazza is te Parijs op het ministerie van marine gevallen en heeft het sleutelbeen gebroken. In Berlijn neemt de lust tot het spel op gevaarlijke wijze toe. In een der clubs had een prins, door het spel ge ruïneerd langzamerhand 2.500.000 Mark schuld gemaaktwelke door zyn familie betaald werd. Hy liet het spelen niet, verloor in een nacht 560.000 Mark en is sedert dien tijd verdwenen. Een luite nant der garde heeft in een enkele nacht op earewoord 300.000 Mark verloren. Zyn familie heeft hem naar huis geroepen. Een bankier, wiens verlies 350.000 Mark beliepdiende een klacht by de rechtbank in, die den winner veroordeelde, maar sedert dien tyd zyn de salons der haute société voor den bankier gesloten. Te Marano, prov. Cosenzazyn tengevolge van een schok van aardbeving verscheidene hnizen ingestort. De Vesuvius is in werking. De berg werpt voortdurend steenen en asch uit; men vermoedt, dat uit den krater ook lava vloeit. Wegens de dichte rookwolkenwaarin de top gehuld is, kan men niets nauwkeurigs onder scheiden. Aan den voet van den berg werden lichte schokken van aardbeving waargenomen. In de Russische hoofdstad is de 25jarige gedenkdag van de afschaffing der feigensohap rustig gevierd, De spoortrein, die Woensdagochtend vroeg uit Berlyn naar Dusseldorf stoomde, js bij het station Martentengevolge van een verzuim aan den wisseltegen eene locomotief aangeslagen en uit het spoor geraakt. Eene passagier verloor daarbij het leven twee anderen werden zwaar gewond, terwyl drie reizigers, vier spoor- en twee postbeambten lichte kwetsuren bekwamen. Donderdag avond te ongeveer 9 uur ontstond in de Egelantierstraat by de Baangracht te Amsterdam, in eene woning door vele gezinnen bewoond, vermoedelyk door het omvallen eener petroleumlamp brand op de voorkamer der tweede ver dieping. Het vuur breidde zich in een oogenblik tijds naar alle kanten uit. De bewoners vluchtten overal heen, en een der buren, zekeren BroeBman, gelukte het langs de trappen van d« bovenste ver dieping eene vrouw met een kind te redden. Te veel ontroerd, om te kunnen spre ken, had deze vronw geen woorden om mede te deelen, dat zich nog meer kin deren op de kamer bevondentrouwens het vuur had een dergelyken omvang aangenomen, dat het waarschijnlijk toch onmogelijk zou zyn geweest ze te redden. Met drie stoomspuiten en 3 handspui ten gelukte het de brandweer de vlam te bedwingen en den brand tot de twee bovenste verdiepingen te beperken. Toen zij echter, ondanks de felle vlam en den verstikkenden rook, de bovenste kamer binnendrong, vond zy daar de lijken van Antje en Pieter Willem van Wieringen, het meisje oud 12 jaar, het jongetje 16 maanden. Zelfs, volgens de buren, werd nog een derde kind, Dirk van Wieringen, oud 10 jaar, vermist. Hoe men echter zocht, men vond daarvan geen spoor, zelfs niet de overblijfselen. Men stelle zich de wanhoop der moeder voor: nauwelijks tot bezinning gekomen, vernam zy, dat hare kinderen in de vlam men waren omgekomen, terwijl de vader nog op zyn werk was. Toen deze te huis kwam was het onheil reeds voldongen, en had hy twee, misschien drie zijner lievelingen op noodlottige wyze ver loren Het derde kind dat vermist wasis ver koold gevonden. Een persoon, verdacht den brand te hebben gesticht, is gearresteerd. In eene der straten van Winschoten had een knaap het ongeluk, eene groote kruik met spiritus te laten vallenzoodat de inhoud over den hardgevroren grond werd uitgestort. Ras schoten drie mannen, die langs de huizen om werk liepen, hierop toe en strekten zich in volle lengte over den grond uit, om het gestorte vocht op te slurpen, de voorbijgangers uitnoo- digende dit met hen te doen. Niet lang duurde het of eenige kinderen volgden het gegeven voorbeeld en dronken zóó overmatig van den spiritus, dat zy zich nauwelijks op de beenen konden houden. Men schrijft uit Oosterhout: De gemeente-veldwachter te Terheijden, die Maandag avond de nog in de herberg aanwezige lieden, meerendeels boerenjon gens, behoorlijk had gewaarschuwd dat het sluitingsuur daar was, werd buiten, naar men verneemt door een twintigtal der herbergbezoekers zoodanig mishandeld en in een groef geworpen, dat men den man daags daarna by na zieltogende vond. Ofschoon spoedig geneeskundige hnlp verleend werd, vreeest men zeer voor het behoud van zijn leven. Van wege de justitie word een streng onderzoek inge steld. »Een goed varken eet alles," zegt de Slachterscouranten inderdaad vindt men in een varkensmaag soms dingen die zelfs voor een varken niet te verteeren zyn. Zoo vond een slager dezer dagen in een maag van een varkenbehalve ver schillende kleinigheden als knoopen oentenklosjes garen en een pop van zijn dochtertjeook een kluwen veterband, waarnaar zijn vrouw reeds lang gezocht had. Het veterband bleek, toen het flink gewassen wasniets geleden te hebben. HAARLEM, 12 Maart 1886. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in Februari jl. kan het volgende worden medegedeeld. Ter ge meente-secretarie werden aangegeven24 gevallen van mazelen, 5 van febris typhoï- dea, 2 van angina diphterina en 2 van roodvonk. Het totaal der overledenen, met 10 levenloos aangegevenen, bedraagt 103. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend, 28.2. Aan lichaamszwakte stierven 21, aan kanker 3, aan stnipen 4, aan hersenziekte 5, aan croup 2, aan kinkhoest 4, aan organische hartgebreken 6, aan ziekten der ademhalingsorganen 30 (waarvan 15 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijs verteringswerktuigen 5, aan andere oor zaken 9, aan onbekende oorzaken 4 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 16, van 15 jaren 16, van 514 jaren 4, van 1320 jaren 4, van 2050 jaren 18, van 5065 jaren 10, van 6580 jaren 18, boven 80 jaren 7. Geboren zijn75 jongens en 85 meisjes. In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur is een onbewoond perceel aan den Gastbuissingel No. 46 inwendig geheel uitgebrand. De brand is vermoedelyk ontstaan door onvoorzichtigheid van be hangersknechts, die daarin met licht hadden gewerkt. De politie met haar slangenwagen heeft den brand gebluscht. Het huis was verzekerd voor ƒ6000. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 5 Maart. Mr. F. A. Versteegh en M. C. M. Pinege. 10 Maart. J. Kroon en J. J. de Graaf. D. Rob en J. de Das. H. J. Prinsen en G. Rob. 11 Maart. S. J. v. Os en AToff. GETROUWD. 10 Maart. C. Bouns en A. M. v. Salen. J. den Uijl en A. Kotten. 11 Maart. Mr. W. F. v. LeeuwenenP. A. Waller. D. Boeré en J. M. v. d. Laan. GEBOORTEN. 3 Maart. A. M. E. Bruijngeb. Negrijnd. M. Schweitzer gebKruup dH. Brou wer geb. Vos d. 4 Maart. E. Crombouw geb. StavanUiterd. C. M. Martens geb. Nobelsd. C. Weseldijk geb. v. Nimwegen d. J. M. C. v. d. Weijden geb. Kel derman z. C. Nielen geb. Sckous d. 5 Maart. J. C. Stevens geb. Roosen z. J. M. A. Hiiffer geb. Wilde d. J. J. C. Veen geb. Foreman z. M. v. Roongeb. Heerens d. M. v. Keulen geb. Carbaut d. A. v. Donselaar geb. Visbeen z. H. Bosveld geb. Wijkhuizen d. G. H. Toebes geb. Romp z. H. H. v. Zutphen geb. Wijers z. 6 Maart. M. D. G. Pardon geb. Wernik d. J. M. Luiten geb. v. Cranenbroek z. J. v. Deursen geb. Duijn z. A. Möhringer geb. Tibboel d. D. C. v. d. Vossen geb. de Haan d. T. Lamme geb. Swartkof z. A. Dekker geb. v. Gasteren d. H. A. C. Mathot geb. Wielart d. 7 Maart. J. M. M. v. d. Zwet geb. Buijsd. C. v. Keulen geb. v. Tol z. J. H. Remmé geb. Rosekrans d. N. v. Vliet geb. de Haan d. M. E. Roebers geb. Hoogland d. G. v. Batenburg geb. Intveldz. J. Santen geb. Stokhof d. W. S. v. d. Weijden geb. v. Gaaien z. S. F. J. Nierop geb. v. Bilderbcek z. N. de Vries geb. v. d. Ham z. 8 Maart. J. B. Janssen geb. Eiehels- heim d. G. Moerwijk geb. Smitz. H. C. Steenkist gebBon zM. Huibers geb Aarts d. 9 Maart. E. M. Vendel geb. Burgers z 10 Maart. N. Roos geb. Groot d. M. Biemond geb. Roose d.H. Peper geb. Trompetter d. G. v. d. Belt geb. IJzerman d. A. Sarlet geb. v. d. Lugt d. 11 Maart. H. Visser geb. v. Kampe z. OVERLEDEN. 3 Maart. W. H. J. Pirets 12 d. z. Schooter- weg. A. Bogaard 80 j. Z. Schoolsteeg. 4 Maart. C. Walkers 80 j. Gr. Heiligland. C. Lodewijk 22 jTulpenstraat. 5 Maart. E. Dirken 13 d. d. Waaigat. A. C. v. Honschoten 7 m. d. Damsteeg. W. Baars 78 j. Witte Heerensteeg. J. B. H. Loh man 57 j. Koningstraat. G. Bolte 32 j. Zoetestraat. 6 Maart. H. J. Weiland 3 j. d. Ij. Raamstraat. J. M. de Jongh 49 j. Molensteeg. Eenlevcnl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van L. Jonckbloedt, L. Heerenstraat. J. V. v. Acker 37 j. Dijkstraat. 7 Maart. Een levenl.aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van A. de Leeuw, Hagestraat. Een levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van A. W. Wesselius, Oranjestraat-M. C. T.Jansen, wed. C. A. Torré 45 j. Zijlsingel. A. M. A. Jalink 5 j. z. Smedestraat. A. Piers 14 m z. Tuinlaantje. M. H. Bakker, echtg. v. W. F. J. Hermanie33j. Voorting- straat. 9 Maart. J. A. Hoogerwerf 5 m z. DrossestraatP. Toeset3j. z. Schag- chelstraat. H. v. Tongeren 6 m. z. Kraaien horstegracht. 10 MaartJvMeurs 4 m z. Brouwersvaart. C. v. d. Berg, wed. E. Kok 78 j. Jansweg. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een beursje inhoudende geld. Twee oorknopjes. Een zilveren vinger hoed. -Een R. C. kerkboekje. Een polsmofje van bont. Een dames hand schoen. Een armband. Een kinder bontje. Een handschoen. Een zweep. Een kinder laars. Een groene vingerwant. Eenige losse sleutels. Terug te bekomen bij vrouw Vrijer, Ged. Kraaienhorstergracht No. 9a-b een gouden broche. Bij P. ZwartsSpaarne No. 38, eene portemonnaie met eenig geld. OEFENING op Zondag 14 Maart 1886, ten liy2 uur_ Liederen51, 109, 183, 200, 221^ onder directie van A.. "V-A-JST LIEH, van Amsterdam. Dinsdag 16 Maart 1886 r Oorspronkelijk Tooneelspe^ in 4 Bedrijven, door Glanor. QIVOLGD DOOR! Oorspronkelijk Tooneelspel in één Bedrijf, door Rosier Faassen. Bureau geopend half 7 ure. Aanvang half 8 nre. Pry zen der plaatenBaleon ƒ1.49, Eerste Loge 1.25, Tweede Loge en Parterr# 1.Gaanderij 40 Cents. Plaatsen zyn te bespreken inden Schouwburg, op den speeldag, van 103 nre, h 10 Cts. extra per plaats. VAN op de School voor VAN Ondergeteekende heeft de eer TT te berichten, dat er pr° April nieuwe leerlingen kunnen geplaatst worden. De strekking van het onderwijs isvoorbereiding voor het onder wijs aan de Hoogere Burgerscholen en het gymnasium en voortzetting" van het geleerde voor diegenen, dio van genoemde inrichtingen geen ge bruik wenschen te maken. Inlichtingen en prospectussen zyn steeds verkrijgbaar. T. C. NIEPHAUS, Ged. Kraaienhorstergracht 27 b'd Zijlstraat. De lessen van het Godsdienst onderwijs zullen Maandag 15 Maart hervat worden, behalve de avondlessen die na Paschen zullen aanvangen. (87) B. TIDEMAN JZN. Spreekuren: Kosteloosdagelijks van 89 uren. Voor betalendenvan 12 nren. Spreekuur alleen voor vrouwen ziekten, dagelijks van 2y33y2 uren (bij 't Spaarne). Door onvoorziene omstandigheden wordt voor dadelijk gevraagd eene fatsoenlijke die goed kan koken, voor Meid-alleen Brieven onder N°. 89bij de uitgevers dezes. Mevr. DE JONGH SCHIFFER, Oude Groenmarkt N°. 22, verlangt met Mei, wegens ziekte der tegen woordige, eene fatsoenlijke die netjes werken en goed koken kan, liefst P. G. en boven twintig jaar.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2