1888. Een aanvang werd gemaakt met de diskussie over het zalmtraktaat, dat door de heeren v. Osenbruggen, Viruly Verbrugge en v. d. Linden bestreden, maar door de heeren Kolkman en Clercx verdedigd werd. Maandag zullen de diskussies over dit traktaat worden voort gezet. Nauwelijks is Sicilië vrij van cho' lera, of een nieuwe epidemie breidt zieh over het eiland uit, namely k de zwarte pokken. Vooral wordt de stad Messina geteisterd, waar in het laatste kwartaal van 1885 door die ziekte 689 personen aangetast werdenvan welke er 249 zijn overleden. In het voorstadje Gesso is schier geen huisgezin vrij van de ziekte. In Parijs werd Vrijdagnacht in een café op een jong meisje door haar minnaar geschoten. Het slachtoffer is stervend naar het hospitaal gebracht de moordenaar is gearresteerd. In dezelfde nacht werd een koopman in likenren in zijn woning vermoord. In een dorpTryzlenkom geheeten, moestnaar de Silesia schrijfteen nieuwe gemeenteraad gekozen worden omdat de vorige door eene strafbare han deling zich onmogelijk had gemaakt. Bij de verkiezing deed zich evenwel eene hoogst onaangename zaak voor. Geen der gemeenteleden kon als lid van den raad in aanraking komendaar allen reeds eenige straf hadden ondergaan't zij voor diefstal op de markt of voor stroo- perij. Men moest met de verkiezing wachten en voorloopig door aansluiting met eene andere gemeente aan het bezit van een bestuur komen. De ingenieur Zerning, te Berlijn, heeft een middel bekend gemaaktom de verwijdering der faecalien uit de steden* productief te maken. Noch het verderfe lijke en schade aanbrengende spoelstelsel, noch het Liernurstelseldat kostbaar is, noch het in veel opzichten doelmatig ton nenstelsel noch vooral het bodem-, water en luchtbedervende beerputtenstelsel wenscht hij toegepast te zien. Zijn stelsel bestaat hierin dat de faecalien door ver menging met onkostbare stoffen tot briquetten worden gemaakt, die als nut tige brandstof dienst doen. Turfmolm en steenkolengruis zijn de bijvoegsels. Naar de Elberf Zeit. meedeelt, is Donderdag nacht het jongens-weeshnis te Börde, in het district Hagen, afgebrand. Vijf der verpleegden kwamen in de vlammen om dertig werden gered. De L. Ct. schrijft: In onze eeuw was het blijkbaar nist veel anders dan vroegerin weerwil, naar verzekerd wordt, de ouderwetsche winters niet meer voorkomen. In Juni van het jaar 1837 was er bijna geen blad aan de boomen en de menschen bibberdendie langs de straat gingen. Op Zaterdag 8 Februari 1845 begon het streng te vriezen, nadat het reeds in December en Januari gewinterd had. Onverpoosd, soms met sneeuw in Febr., hield de winter aan; vooral in Maart met Oostenwind en heldere lucht vroor het buitengewoon. Met Paschen (23 Maart) begon het te dooien. Het was kermis op de Maas te Rotterdam geweest men zenlde heele scheepsladingen over de ijsvlakten van meren en vaarten, de Zuiderzee werd nog bereden met kar en paard en druk met ysschnitjes bezocht; men gebruikte Paaseheieren en men knipte vaatwerkom het bnitengewone geval en ter nagedachtenis aan zulk een winter in de Paaschweek op het ijs. Tegen het laatst van April was in de Haarlem mermeer het ijs nog niet gesmolten en in Juli vonden de tuinlieden bij het om- delven van den grond nog heele kluiten hal, dat is bevroren aarde. Op zulk een bemchten winter volgde er een zóo zacht, dat half Februari de koeien in de weide konden gedaan worden. In 1855 daaren tegen was het weer raak. Eerst den 16en Maart begon het te dooien en menigmaal was op den thermometer 's ochtends te 10 nren 8° Fahr., dat is 24 gr. vorst gelezen. Men had toen nog geen konink lijke meteorologen, weerkaartjesgebied van hooge of lage drukking of „depressie" men deed toen ook nog zoo niet aan weer voorspellingendie dikwijls scheef uit komen. Maar men teekende dan terloops de een of andere weersbijzonderheid aan, en als men „een bank" in het Zuiden ontwaardde, zon het weer wel omslaan. De geheele winter van 1871 op '72 was weer bijzonder zacht. In Februari kon men reeds bonte kapellen zg. schoenlappers, vangen, die door het geopende raam de woning binnenkwamen De spreeuwen zaten, op het dak naar hartelust te zingenhet gevogelte kon het niet inloopen met het bonwen van nesten en den kikvorschen begon het te vervelennog langer hun waterslaap voort te zetten. Zij ontwaak ten nog lang voordat de zg. kikkerbloem «Cardamine pratensisaan de slootkanten was in bloei gekomen. Verleden Donderdag overleed te Maasbrachtbij Roermondde vrouw van een onbezoldigden rijksveldwachter uit Linne. Een geneesheer te Roermond gaf een bewijs van lijkschouwing, zonder dat deze had plaats gehaden de begra fenis zou Zaterdag plaats hebben. Nog intijds echter werd ontdekt, dat de vronw een gewelddadigen dood was gestorven, en haar man werd naar ter plaatse inge steld onderzoek door de justitie, gevan kelijk naar de gevangenis te Roermond overgebracht, als verdacht haar moorde naar te zijn. Vrydag avond ontstond tusschen eenige landbouwers, die van de paarden markt te Nederweert terugkeerden, een twistdie zoo hoog liepdat zij hand gemeen werdenwaarbij één hunner L. M., nit het gehucht Ospel, met een zwaar stnk hout ernstig aan het achter hoofd verwond werd en bewusteloos neer viel. De dader is onbekendtengevolge der duisternis. De verwonde verkeert in levensgevaar. Een «jnderzoek is ingesteld. In de onlangs te Hamburg gehouden vergadering van afgevaardigden van ruim een honderdtal spoorwegondernemingen omtrent de aanstaanden zomer-dienst regelingen, is ook een besluit genomen omtrent de wijze, waarop de uren van aankomst en vertrek der treinen zullen worden gedrukt in biljetten, gidsen enz., waardoor de dienstregelingen worden bekend gemaakt. Dit besluitwaaraan waarschijnlijk reeds by den aanstaanden zomerdienst door de Nederlandsche en andere spoorweg-ondernemingen gevolg zal worden gegevenbrengt mede1°. dat de uren met groote de minuten met kleinere cijfers zullen worden gedrukt; 2°. dat de minuten steeds door 2 cijfers zullen worden uitgedrukt, b. v. 12 n. 3 min. als volgt: „12.°3," terwijl bij vermelding van een vol uur twee nullen voor de minnnt cijfers worden gesteld; en 3°. dat voor het tijdvak van 6 n. 's avonds tot 5 u. 59 's ochtends de minuut- cijfer zullen worden onderstreeptdus „6,00, 5,59." De heer P. Jansonins maakt in het U. D. melding van het te Nieuwediep loopend gerucht, dat de schipbreukelingen van het stoomschip Koning der Neder landen, vier jaren geleden vergaan, op de Oostkust van Afrika te recht zijn gekomen, en daar door de negers als slaven worden gevangen gehouden. Men verhaalt verder dat éen persoon ontsnapt is en op de terugreis naar Nederland is. Bij de stoom vaartmaatschappij Nederland is echter nog niets officieels bekend. Het verbruik van spelden in Europa wordt op een 30 milliarden geschat. Het is een raadsel, waar deze massa spelden blijft, daar zij weinig roesten. Naar de oplossing van dit raadsel zoeken onze huisvrouwen reeds lang. Wosnsdag middag is in de Nienwe Meer, niet ver van de Ringvaart, een schip, geladen met petrolenm, gezonken. Door het ys was een gat in den boeg ontstaan. De opvarenden zijn er afgekomen. Men is drnk bezig de vaten op te visschen en over te laden. De directeur der openbare handels school te Amsterdam is voornemens, dit jaar weder met eenige leerlingen dier school eene studiereis te maken. Hij wenscht, behalve eenige der voornaamste plaatsen in het zuidelijk gedeelte van ons land ook Aken Duren Keulen Gladbach, Krefeld, Duisburg en Ruhrort te bezoeken, ten einde daardoor het onder wijs in warenkennis meer aanschouwelijk en vruchtbaar te maken. De reis zal aanvangen op 27 April en 12 dagen duren. Yoor de bezitters van loten in de Antwerpsche tentoonstellings-loterij kan het van belang zijn te weten dat volgens aankondiging in de Monittur Beige de prijzen die vóór den 15n Maart niet zijn afgehaald op het daarvoor vroeger aan gewezen tijdstip, na dien termijn alsnog zullen te verkrijgen zijnlot 27 April aan het Paleis der schoone kunsten, rue de la Régence, en welvan 16 tot 31 Maart, eiken Maandag, Woensdag en Vrydag van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur; en van 1 tot 27 April, des Dinsdags van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Naden 27sten April zullen de niet afgehaalde prijsvoorwerpen worden verkocht, en blijft de opbrengst, na aftrek der kosten, ge durende een jaar ter beschikking van de bezitters der prysloten. Het stellen van een liberalen can- didaat te Assen heeft een eigenaardigen nasleep gehad. Wel werd in de Liberale kiesvereeniging unaniem de heer mr. P. J. G. van Diggelen tot candidaaat ge proclameerd maar in de BurgerkieHver- eeniging staakten de stemmen tusschen hem en den heer mr. H. Smeenge. Beiden kregen 14 stemmen. Voor de herstemming ging een der aanwezige leden een kennis halen om de gelederen te versterken maar middeler wijl zette men het kiezen voortzoodat mr. Smeenge met 14 stemmen werd ge kozen. Daaruit ontstond oneenigheid en de voorzitter der vereeniging nam hierop zijn ontslag als lid. Een variant dus op het slot der kies vereeniging van Stellendijk. Als bewijs hoe roekeloos sommigen met hun leven spotten dient dat Vrijdag namiddag nog enkele personen op het ijs van den Kralingschen Plasniettegen staande het grootste gedeelte van dat water geheel openligt, zich met het schaat senrijden vermaakten. De sedert 7 November 1884 voort vluchtige G. H. v. d. W., pannenfabri- kant te Nijmegen, bekend door het tegen hem aanhangige proces wegens valschbeid in geschriften, enz. ten opzichte der afkomst van den harddraver Nellythans genaamd Maarten van Rossumwaarmede hij den 19den Mei 1883 op de Nijmeeg- sche wedrennen een prijs van 1000 wonis blijkens ontvangen bericht dezer dagen te Buenos-Ayreswaar hy zich sedert zijne vlucht ophieldoverleden tengevolge van den slag van een paard_ Naar men uit Yerseke meldt zijn van de in Januari en Februari uitge zaaide oestertjes door de laatste vorst vele doodgevroren. Met de vroeger ge zaaide is dit niet het geval, omdat zij door esn laag slib en zeeplanten worden bedektwaaronder zijals in een winter bed tegen de vorst en den feilen wind beschut liggen. De tijen zijn in de laatste dagen zeer laag geweesten daar een oesterals zij wind voelt, zich opent, is het geen wonder, dat van de jonge diertjes het vele begeven hebben. Een Engelsche firma wil een export maatschappij oprichtendie melk uit Holland naar Londen zal vervoeren. Proe ven te Hoorn genomen bewezendat de melk zeventien dagen goed blijft. Onder de particuliere nachtwakers te Amsterdam zijn er, die doen als de nachtwachts in de tijden van Olim. Zij zitten zich te warmen in plaats van te waken. Ten minste in den Zaterdag nacht zijn een paar bedwelmd gevonden in een pothuis, waar doovekolen aan 't branden waren. Ten gevolge der conventie met Engeland en Nederland wordt de pakket- post naar en van daar met 1 April te beginnen ingevoerd. Van pakketten tot drie Eng. ponden zal het port zijn 1 shilling, van pakketten van 3 tot 7 Eng. ponden 18 pence. Uit Trier wordt de opgraving van een standbeeld van een zittenden Jupiter gemeld, van ongewone grootte. Het was ingebouwd in eenen, enkele voeten onder den beganen grond liggenden ruwen muur, en is vervaardigd van fijnen geelacbtigen kalksteen uit de buurt van Metz. Ook eene rijke munten vondst heeft in de nabij heid van Trier plaats gehad. Aan den ingang van eene mijngalery ontdekte men in een koperen keteltje 443 Romeinsche munten, die uit den tijd van 260 tot 360 na Christus herkomstig zijn. De mun ten zijn in Trier geslagen. Omstreeks het einde van 1885 verging door het stooten op eene rif, op ongeveer 60 mijlen afstands van de zuid kust van Celebeshet Amerikaansche vaartuig Sacramento. De equipage, 22 man sterk, kon zich in drie sloepen red den. Na twee dagen, onder ongunstig weer, te hebben rondgezwalkt, landden zij op eenigen afstand van Djeneponto, waar zij door de zorg van den heer B. Erkelens, controleur, gastvrij werden ont vangen en verpleegd, en vanwaar zy, na een tiendaagsch verblijf, door het gouver nementsstoomschip Borneo naar MacaBsar werden overgebracht. Volgens een telegram uit Madrid werd Adela Patti daar bij eene opvoering van La Traviata in de 2e akte uitge floten. Het publiek was ontevreden over de wijze waarop zij het duo zong. (Zij had ouder gewoonte niet gerepeteerd). De diva verliet vertoornd den schouw burg en liet zich door politie geëscor teerd naar haar hotel brengen. De voor stelling had 38,000 frs. opgebracht, waar van Patti 15,000 had geïnd. Sedert eenige dagen waren te Zeve naar in het hotel De Leeuw een paar personenuit Saksen komende, gelogeerd. Zij gaven zich nu eens uit voor paarden handelaren dan weer voor graanhandelaren. Zaken werden evenwel niet gedaanwel grove verteringen. Het signalement van den oudste was geheel overeenkomstig met dat van een persoon, die dezer dagen in Dnitschland een moord pleegde. Deze was in het bezit van acht costumestal van bagageeene zeer belangrijke som in goud en papieren geld en een legio por tretten. Van weinig kon de herkomst worden opgegeven. Zaterdag namiddag zijn beiden gearresteerd en naar Arnhem overgebracht. Te Ellewoutsdijk is 't onderst boven komen aandrijven eene sloep, waarineen geplaatste mast en daaraan bevestigd zeil. Het heeft allen schijn dat dit vaartuig zeilende is omgeslagen zoodat vermoede lijk een ongeluk heeft plaats gehad. De boot draagt geenerlei kenmerken. Men bericht ons nit Halfweg De collecte in de afgeloopen week alhier door eenige ingezetenen gehouden heeft opgebracht 140. Hierdoor was men in staat Zaterdag j. 1. aan een dertigtal behoeftige gezinnen eene belangrijke uit- deeling van voedingsmiddelen en brand stoffen te doen. De beetwortelsuikerfabriek „Hol land" te Halfweg ondergaat dit jaar belang rijke veranderingen en verbeteringen, o. a. 't aanbrengen van 4 nieuwe stoomketels ieder 9 M. lang, welke eerstdaags worden verwacht. Ten einde brandgevaar te voorkomen wordt 't houten gebouw dat de kalkoven omgaf, vervangen door een gebouw van steen en ijzer opgetrokken. HAARLEM, 16 Maart 1886. De heden gehouden buitengewone collecte voor de Israëlietische armen heeft opgebracht 504,40. Volgens de door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente opgemaakte kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal 1365voor de Provinciale Staten 1357, en voor de Gemeenteraad 2119. Van het buitenverblijf .„Stad en Wijk" staande aan den Wagenweg alhier r welk perceel in den winter niet bewoond wordt, is in de vorige week een partij lood ontvreemd. Het gehalte der melk geleverd door de Haarlemsche Melk-Inrichting onder toezicht der Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid, controleur den heer N. van der Sleen, was blijkens het verslag, gedurende den maand Februari als volgt r Soortelijk y Vaste gewichtstoffen Maximum 1.0332 4.3 °/0 13.4 Minimum 1.0295 3.4 °/0 12 o/0 Gemiddeld 1.0313 3.78°/c 12.9 °/0 LI. Zaterdag avond is door de politie alhier aangehouden een 22jarige stalhou- dersknecht, die in een dag ongeveer 50 had zoek gemaakt, welk geld hij by ver schillende ingezetenen voor zijn baas had ontvangen. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 13 Maart 1886, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. N°. 1. Zomer- en Winterverblijf genaamd „Lommeroord", Wagenweg onder de Gemeente Heemstede 1211 geheel en 1212 gedeeltelijk. 2. Tuingrond,als voren, 1212gedeeltel. N°. 1 en 2 te zamen ƒ12550, J. A. de Graaf qq. 3. Twee Huizen er Erven, Zuiderstraat 21 en 23, ƒ2490, J. Timmer. 4.Huis en Erve, Zniderstraat 29, ƒ2080, Timmer. 5.Huis en Erve, Zuiderstraat 3, 1000A. Glaser. 6. Huis en ErveDrappenierstraat 18, ƒ830, P. S. ScAous. 7. Huis en Erve, Burwal 31 - 8. Huis en Erve naast het voorg. 31h. 9. Huis en Erve naast het voorg. 31c. 7, 8 en 9 te zamen 1440, opgeh.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2