De keukenmeid, Alice Micliell, wie men juist dien dag haar dienst had opgezegd, had uit wraak in de pudding eene groote hoeveel phosphor gemengd in de hoop haar huisgenooten te vergiftigen. De phosphor, plotseling in aanraking gekomen met het staal van het mes, ontvlamde. De meid werd voor het gerecht gebracht zij bekende, had geen berouw en had alleen spijt, dat niemand der huisgenooten vergiftigd was. Een groot Parijsch financier gaf op vastenavond een balbij welke gele genheid de dames kleine gouden remontoir horloges kregenop de cijferplaat stond in plaats van de getallen de volgorde der dansen. Zaterdag van de vorige week werd de bevolking van de Engelsche stad Northwich door eene plotseling in den aardbodem ontstane opening in groote ontsteltenis gebracht. Het voorval gebeurde in een stal van de zoutfabrikanten Worthington Co. waarin drie paarden stonden. Eensklaps en zonder dat eenig kenteeken was voor afgegaan spleet de aarde onder het mid delste paard uiteen het dier viel in een diepe groeve en verdween onmiddeiyk in onstuimige golven die zich tot tien voet onder de oppervlakte van den beganen grond verhieven. De stalknecht ontkwam slechts aan het gevaardoor zich aan den staart van een der andere paarden vast te klemmen. De in de nabijheid wonende personen ont stelden ten hoogste en eenige familiën ver lieten hare woningen. De vijftiende partij tusschen de schaakspelers Zuckertort en Steinitz te New-Orleans gespeeldis ook onbeslist gebleven. Zuckertort opende het spel met de koningin-pion twee ruiten vooruit te brengen maar nadat de partij drie-en-een- half uur had geduurd, erkenden beide partijen na den 49sten zetdat de partij remise kon beschouwd worden. Zuckertort sj eelde weer zeer vlug en had slechts een uur voor al zijne zetten noodig, terwijl Steinitz twee uur en veertig minuten voor de zijne besteedde. Op de botermarkt te Tiel heeft op groote schaal bedrog plaats met den ver koop van boter. Door toevoeging van water en andere stoffen weet men de boter 25 pet. zwaarder te maken. Tot nogtoe schijnt de politie er niet in geslaagd te zijn deze praktijk te verhinderen. De volgende curieuse brief werd dezer dagen ontvangen A.-.1886. Ik heb gezien dat het tijd is om te benoemen van dijkgraaf en plaatsvervan ger dijkgraaf en ontvanger griffier te be noemen. Ik benomt mijn zelfvoor dijk graaf en ontvanger griffier ook mijn zelf. landbouwer te A. van de pol der Enlandbouwer te B. voor plaatsvervanger-dijkgraaf van mijn pol der Ik ondergeteekenen nb. allen onbezoeden (onbezoldigd). Van de lichtgeloovigheid van den kleinen man is te Delft weer eens een merkwaardig bewijs geleverd. Zekere V. die Tater bleekkort te voren uit de gevangenis ontslagen te zijn, kwam bij vrouw V. d. L. vragen om Vries te spreken hij kon Vries helpen aan een betrekking van.... «Hoogheid aan een Ministerie in den Haag", zoo'n «Hoogheid» kreeg f 700 tractement. Dat leek vrouw V. d. E.Hoogheid en ƒ700 bovendien -f- en ze gaf aan V. gaarne f 2.92 J- om de papieren van haar eigen echtvriend, in plaats van voor Vries, in orde te maken. Vrijdagavond kwam onze „kruiwagen« terug; V. de L. was zoo goed als „Hoogheid", dat nu bode bleek te zijnen vol vreugde offerde hij nu nogmaals f 2.68 voor de papieren. Edoch toen vrouw V. d. L. een oogenblik daarna die f 2.68 naar de kroeg zag wandelenbegon zij wantrouwen te krij gen en ging er de politie eens over spreken en nu werd V. Weldra ingerekenden er waB nog wat van de laatste f 2 68 over en dat is het eenige, watV. d. L. en zijn vrouw ooit zullen genieten van de betrekking van «Hoogheid» of bode aan het „Ministerie van Waterloo", zooals blijkens de Delftsche Crt. de vrouw het beloofde Departement noemde. In het Dagblad deelt de heer Hora I Siccama mede, dat de aanvrage voor de zeehaven te Scheveningen slechts voor den vorm is teruggenomen, om den voort gang der zaak niet te belemmeren. Spoedig komt er nieuw leven in. In de Karlsbader Nachrichten wordt medegedeeld, dat Z. M. de Koning van zijn voornemen, om in den aanstaanden zomer weder de gezondsbeidskuur te Karls bad te ondergaan, heeft afgezienen de reeds gehuurde appartementen heeft doen afbestellen. Door de politie te Dordrecht moet proces-verbaal zijn opgemaakt tegen een aantal heeren, die in den nacht van Za terdag op Zondag jl., omstreeks half drie ure, na hunne sociëteit verlaten te hebben, zich hebben schuldig gemaakt aan het verwekken van nachtelijk burengerucht, door met groot misbaar en voorafgegaan door een hoornblazer, langs de straten te trekken. Nabij haar bureau heeft de politie aan die baldadigheid een einde gemaakt door het instrument in beslag te nemen. Heden Vrijdag zal de bekende com ponist Joh. J. H. Verhulst zijn 70en jaardag vieren. Bij die gelegenheid zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een groot feest-concert worden gegeven onder leiding van Daniël de Lange, met medewerking van mevronw Ehlischer- Verhulst, mej. Louise Verhuist, mej. Eggers, de heeren Rogmans en Messchaert. Van Verhuist zullen worden ten gehoore gebracht de hymne Clemens ets Dominus, de 145e Psalm en de symphonie. Mevr. Ehlischer Verhulst zal het piano-concert van Grieg spelen. Als een merkwaardig teeken des tijds mag wel gemeld worden dat op dit oogenblik te Baarland twee groote hof steden niet verpacht schijnen te kunnen worden. Reeds lang werden ze geannon ceerd, maar beiden zijn nog steeds zonder pachter. Een groote onderscheid met eenige jaren geleden, toen de mededinging groot was en pachters bij menigte zich aanboden. Der gemeente Gouda is dezer dagen het geluk te beurt gevallen een erfenis te krijgen van een zeer aanzienlijk bedrag. De gemeenteraad werd daarvan Dinsdag in kennis gesteld. Mejuffrouw H. H. Hoff man, die vroeger te Gouda, eerst met hare ouders, later alleen, steeds verblijf hield doch de laatste jaren wegens ge zondheidsredenen te Utrecht woonde, heeft nl. de stad Gouda erfgenaam gemaakt van haar gansche nalatenschap, onder aftrek van slechts enkele legaten. Daaraan is de voorwaarde verbonden, dat moet worden opgericht: een volksgaarkeuken en een gesticht voor dames en meisjes nit den fatsoenlijken stand, die in behoeftige om standigheden verkeeren. Daar de nalaten schap o. a, ook bevat een drietal panden naast elkaar gelegen op de Oosthaven, die zeer gemakkelijk voor dat doel kun nen worden in orde gebracht, zoo zal de gemeente binnen kort met die twee hoogst nuttige inrichtingen worden verrijkt. Van de gemaakte legaten verdient éen vermelding, nl. die ten behoeve der werk inrichting tot wering van bedelarij te Gouda, waaraan f 10.000 werd toegekend. Bij een melkboer onder Numansdorp zijn in dezen winter twee runderen van den honger omgekomen. Thans, nu er in de bevroren weiden geen grasspiertje los is, heeft die boer reeds een deel van zijn arm vee de deur uitgejaagd. Hij is een hartstochtelijk jager's morgens in de vroegte gaat hij met zijn geweer uit, en komt 's avonds, gewoonlijk met niets meer dan zijn geweer, terug. Toch houdt hij de jacht vol. De gemeente-veldwachter W. Teeuwe te Terheijden bij Breda, die, om den anderen nacht tevens dienst deed als nachtwacht, verzocht Maandagavond van de vorige week een 20-tal personen, die zich in de herberg van de wed. A. de L. tusschen Wagenberg en Terheijden bevonden, zich te verwijderen. Nadat aan dit verzoek was voldaan, werd de veldwachter door eenigen hunner aangevallen en met steenen gegooid. Ernstig aan het hoofd gewond bereikte hij langs een omweg zijne woning. Zekere A. F., een 24-jarige boerenzoon uit Wagenberg, is Vrijdag te dezer zake aangehouden en zwaar geboeid naar Breda overgebracht, en naar men verneemt zijn Zaterdag nog twee andere belhamels in hechtenis genomen. Betreffende het ontdekken van een woud van kinabast-boomen in de nabijheid van Rio wordt thans bericht, dat bij het onderzoek van de bast van zulk een uit het binnenland van Brazilië afkomstigen boom, te Londen, is gebleken, dat die bast uiterlijk wel het karakter heeft van de kinabast, maar geen kinine bevat. Ook in het park Merwestein te Dordrecht zijn Donderdag morgen de ooievaars op hunne nesten teruggekeerd. De uitdeelingen die thans te Am sterdam plaats hebben, schijnen het ge volg te wezen van een circulaire, aan de gegoede ingezetenen gezonden door de bestuurders van het Nederl. Werklieden verbond en Patrimonium, die voor dat goede doel gelukkig samenwerkten en veel steun vonden. In Amsterdam heeft een feit plaats gehad dat groote verontwaardiging heeft gewekt. Zekere A. d. B. had eene rechtsgeding tegenover G. over het door hem bewoond wordende perceel op de Houtmankade. De vorige week Dinsdag nu heeft G. des avonds, met zijn raadsman en vergezeld van eenige agenten van politie, die daartoe volstrekt geen macht hadden, zich „In naam des konings" met geweld toegang verschaft in de woning, en na vruchtelooze pogingen om B. het perceel te doen ver laten, en, niettegenstaande de strenge vorst, de acht kinderen van B. uit hunne bedjes gelicht en de straat opgedragen, waar zij door de verontwaardigde buren in bescherming zijn genomen. De agenten van politie bleven hierbij lijdelijke toe schouwers. Het volk was woedend. De justitie doet omtrent deze zaak ernstig onderzoek. Het is gebleken, dat de agenten ge handeld hebben, niettegenstaande door den hoofdcommissaris en den waarnemenden commissaris bijstand in deze zaak pertinent was geweigerd. Een jeugdig Nederlander is de zeld zame onderscheiding te beurt gevallen voor drie jaar aan de grand Opéra te Parijs verbonden te worden. Het is Joh. van Heekeren, die binnen kort, in Sigurd, Faust, la Favorite en le Cid optreden zal. Van Heekeren is te Martapoera op het eiland Borneo geboren. Zijn vader, een verdienstelijk ingenieur in's lands dienst, werd met 37 andere Europeanen bij ge legenheid van een opstand, die onder de inboorlingen was uitgebroken vermoord. Een Chineesche bediende slaagde er in het kind, slechts enkele maanden oud, te redden. Zijn oom belastte zich met zijn opvoeding, en daar hij zich tot de muziek voelde aangetrokken, werd hij na vol doende voorbereidende studie op het Con servatoire te Brussel geplaatst, waar hij vefe onderscheidingen ontving en dat hij met een eersten prijs verliet. Eene dienstmaagd, die bij den ge meente-ontvanger te Kampen schoolgelden had betaald, beklaagde zich bij hare mees teres dat zij geen fooi had gekregen. Omtrent den moord, jl. Vrijdag te Linne nabij Roermond gepleegd, kunnen wij nader melden, dat Maandag de j ustitie aldaar *ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. De verslagene was bijna 70 jaar oud. Bij het geneeskundig onderzoek bleek dat zij, behalve eene schedelwond, ook deerlijk mishandeld was geworden. Hare armen waren bont en blauw en de handen verwond. Haar man, die als de dader wordt aangewezen, is 60 jaar oud en onbezoldigd rijksveldwachter. Hij blijft ontkennen en volhouden dat zijne vrouw doodgevallen is. Na de lijkschouwing is hij weder naar de cellulaire gevangenis te Roermond over gebracht. „De Bond voor algemeen kies en stem recht" heeft aan zijne afd. eene circulaire verzonden, waarin het voorstelt overal in den lande, waar dit niet bepaald on mogelijk is of onmogelijk gemaakt wordt, te beginnen met deze maand, groote ver gaderingen te beleggen, tot verbreiding der beginselen van den Bond en bespreking der te nemen maatregelen. Eene groote adres-beweging wordt voor bereid voor den tijd dat „de nieuw gekozen Kamer de Grondwetsherziening in behan deling neemt." Woensdag ontstond een hevige brand op de Ginkelsche heide onder Eede, waar schijnlijk door het wegwerpen van een lucifer. Gelukkig dat de bewoners van den Ginkel den brand ontdekten, vóór die zich had medegedeeld aan het nabij gelegen bosch „de Sijsselt." De brand hield ruim 2 uren aan, en meer dan 5 hectare heide is verbrand. Vier personen uit Dongjum die onlangs een 15jarigen knaap dronken maaktendoor hem te trakteeren op 7 glaasjes brandewijn zijn deswege ver oordeeld tot 21 dagen celstraf. HAARLEM, 19 Maart 1886. Hier ter stede en te Utrecht zijn dezer dagen in tegenwoordigheid van des kundigen met uitstekend succes proeven genomen met de tram-omnibusvervaar digd door de firma Beijnes. Men reed langs scherpe hoeken door vrij nauwe straten ook over straten waar het pla veisel ongelijk was, over hooge bruggen, en steeds moest men erkennendat het rijtuig gemakkelijk bestuurd werd, en voor de er in zittende personen geen lastige schokken gafnoch een onaange naam gedruisch maakte. De groote vraag, die nog beslist moet wordenis dezeof de exploitatiekosten ook te hoog zijn in verhouding tot de ontvangstendie men met zulk een omnibus, welke steeds ge heel alleen rijdt en dus slechts beperkte ruimte aanbiedtkan verkrijgen. In een plechtige zitting van de Arr-rechtbank alhier iB Donderdag de heer Mr. Joh. Enschedé als rechter-plaatsver- vamger van dit college geïnstalleerd. Bp de Donderdag gehonden aanbe steding voor het leveren van meubelen in de in aanbouw zijnde school aan het Mo lenpad raming f 2900, zijn ingeleverd. 15. biljetten. De aanneming is gegund aan de firma Martens Zoon voor 12295. Gisteren is door de politie alhier aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht een berucht persoon genaamd Carel Jacob Hangjas, oud 29 jaren, koop man, geboren te Zandvoort, verdacht van diefstal van een ossenhuid by nacht door middel van braak en inklimming in een onbewoonde slachtplaats. De huid, die reeds door Hangjas was verkochtis in beslag genomen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 12 Maart. G. M. Koenti en C. E. Leijen- dekkers. J. M. Renaud en M. J. Renaud. 17 Maart. P. M. Mok en M. Mok. J. Fransman en L. Velleman. GETROUWD. 17 Maart. A. P. J. de Zwart en M. Slieker. F. v. Bockhooven en JWijkhuizen. J. C. Jonasse en M. A. v. Seters. GEBOORTEN. 10 Maart. A. van Es geb. Hommers z. 11 Maart. A. M. v. d. Biggelaar geb. v. Baar zG. Scharpff geb. v. Willigenburg z. J. T. v. d. Vossen geb. v. d. Waals d. J. E. v. Donselaar geb. Klaproodz. 13 Maart. E. v. Kampen geb. Hartbreckt dCMLeeuwenkamp geb. v. Baaren d D. Makkes geb. v. (jessel d. A. M. Verbeek geb. Vissing z. 14 Maart. M. J. Kessens geb. Jonker d. -S. J. Hagegeb. Vring z. J H. C. Roosengeb. Gijsbers z. M. W. Wijkhuizen geb. Donkerloz. AC. Boon geb. Lasschuit d. 15 Maart J. Dolle geb. Brands d. J. v. d. Berg geb. Braazem z. J. M. C. Muijlaert geb. Splingaire z. G. A. v. Oosterzee geb. Buijn z. 16 Maart. A. Hogenes geb. Krijned. M. W. Menksgeb. Hetem d. H. Molenaar geb. Ramakers z. 17 Maart. J. Eekhout geb. Knaape z. A. M. Jansen geb. Hulman d. C. Vre- denburg geb. Robijn z. A. A. Paap geb. Horsman z. TlEts geb. Roeland z. J. W. Steenkist geb. Godefrooij z. OVERLEDEN. 11 Maart. Een levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van T. Dam, Jansteen- straat SJEvers 8 ddBrouwers vaart. 12 Maart. A. Overdijk 15 m.d. LcidschevaartJ. C. Rijkhart., ecktg. v. H. Snoek 72 jDrappenierstraat. 13 Maart. J. J. Cornelissen, eebtg. v. J. Zeijlmeer 67 j. L. Raamstraat. 14 Maart. A. C. v. Riemsdijk 2 j. d. L. Annastraat. E. Anderson, echtg v. C. Ploeg 73j. Nieuwe Kerksplein. F. J. Wiemer 14m. z. Gr. Markt. 15 Maart. W. Smit 36,j. Drappe nierstraat. 16 Maart. C. Kensen 3 m. d. Hondensteeg. 17 Maart. J. D. Franse 66 j. KI. Houtstraat. N. v. d. Vossen 77 j. Kruisweg. W. de Vries, wed. H. Fransse 82 j. Oranjeboomslaan. 18 Maart. A. J. Terpoorten 8 m. z. Breesteeg. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een bloedkoralen armband. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een zwart sanelle parapluie. Eenige bandschoenen en wantjes. Een duim stok. Een griftenkoker. Een schoolboek. Een paternoster. Een polsmofje. Twee notitieboekjes. Vier zakdoeken. Een dameskraag. Een halsbontje. Een koperen gewicht. Een mand met timmermansgereedschap. Een bak met timmermansgereedschap. Eenige sleutels. Terng te bekomen by H. Chrittiaans Popelingstraat No. 12een bloedkoralen ketting. By van DamKoningstraat No. 56, een portemonnaie met geld. In de tram-wagen achtergelaten Een zwart wollen doek.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2