fing der uitvoerrechten), die hij in begin sel billijk acht. De Min. van Kol. wil afschaffing der nitvoerreohten vast- knoopen aan een andere landrenteregeling en beeft nog altijd gunstige verwachtingen van de sniker-industriede suikerprijzen zijn zoo laag niet. Hij verdedigde de verlaging van invoerrechten als eene poging om de industrie weder tot bloei en ontwikkeling te brengenhaar lasten evenredig te maken aan den veranderden toestand. Hij bestreed beide amendementen. De heer Verniers van der Loeff achtte den bloei der landbouw-industrie nauw betrokken bij de afschaffing der uitvoer rechten. De heeren de Beaufort, van Houten, Kist, Mees en de Eanitz hebben voorge steld art. 194 de Grondwet te lezen als volgt „Het geven van onderwijs is vrij, „behoudens het toezicht der Overheid „en bovendienvoor zoover het mid delbaar en lager onderwijs betreft, „behoudens het onderzoek naar de be kwaamheid en zedelijkheid der onder wijzers; het een en ander bij de wet „te regelen." „De inrichting van het openbaar „onderwijs wordt door de wet geregeld. „Het lager onderwijs wordt zoodanig „ingerichtdat voor ouders voogden „of verzorgers gelegenheid niet ontbre- „ke om de kinderen, die onder hunne „macht zijn of aan hunne zorg zijn „toevertrouwd in het genot te stellen „van voldoend lager onderwijs, waarbij „hunne godsdienstige overtuigingen niet „worden gekrenkt. „De Koning doet van den staat der „hooge, middelbare en lagere scholen „jaarlijks een uitvoerig verslag aan „de Staten-Generaal geven." De wijze waarop de organen der anti revolutionaire en Katholieke partijen de Standaard en de Tijd, zich over dit voorstel uitlaten, doeh niet verwachten dat dit voorstel tot den vrede, of zelfs maar tot een verdrag leiden zal. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsvoorstel van de heeren Schimmel- penninck van der OyeKielstraen Eooseboom tot herziening van hetkrimi- neel wetboek betreffende dezertie in vre destijd. Met het uitsterven van het geslacht der Welfen in Bronswijk schijnt de dood van de zoogenoemde Hendriks-linde (vóór den dom te Bronswijk) gepaard te zullen gaan. Deze boom werd volgens de overleve ring door Hendrik den Leeuw geplant. De regeering tracht zijn ondergang zoo lang mogelijk te verhoeden door het overbren gen der sappen van jonge, krachtige boompjesdie er om heen geplant zijn in den ouden stam. Ook zullen de doode takken verwijderd worden. Een daarvan is meer dan een meter dik, en men zal een steiger om den boom moeten zetten em met katrollen moeten werken om dezen tak te verwijderen zonder schade voor den boom. In het huis van den heer M. te Eeoloo was eene vreemde kat geslopen. Hij overhandigde zijn broeder een revol ver om op het dier te sohietendoch werd zelf doodelijk in het hoofd getroffen. Zondag jl. stierf de heer M. Echt Amerikaansch. Pre sident Cleveland was eenigen tijd geleden tot eerelid van de Merchants Exchange in Buflato benoemd. De brief, waarbij de president zijn dank voor de bewezen eer betuigde, werd na voorlezing terstond te koop aangeboden en door een der leden voor 50 dollars gekocht. Het bericht, dat Ensland zich aan de internationale maritieme demonstratie zou onttrekken, is ongegrond. Tusschen de mogendheden bestaat volkomen over eenstemming betreffende de houding tegen over Griekenland. Vorst Alexander blijft in zijn verzet volharden. Het Servische ministerie Garaehanine is afgetreden. Men gelooft, dat Myatovitch met de vorming van een nieuw kabinet zal belast worden. In Praag vreest men voor een over strooming der lagere gedeelten der stad. De Moldau is zeer gewassende omliggende velden staan onder water. De stad Eaonitz is gedeeltelijk overstroomd, verscheidene huizen zijn verlaten. De koning van Portugal heeft den heer Pasteur benoemd tot grootkruis der orde van St. Jacob van het Zwaard. Drie Portugeesche boerendoor een dollen hond gebetenworden te Parijs verwacht om door Pasteur behandeld te worden. Zij zullen op last der regeering vergezeld worden door drie geneesheeren om de methode van Pasteur na te gaan. In den schaakwedstrijd te New-Or leans blijft Steinitz de overhand behouden. Zuckertort, ofschoon nog even de vlug spelendschijnt niet tegen de groote inspanning bestand te zijn. Hij klaagt steeds over slapeloosheid en ziet er, volgens de verklaringen der belangstellenden, die den wedstrijd te New-YorkSan Louis en New-Orleans steeds volgdenzeer slecht uit. De zeventiende partij bleef onbeslist, doch de achttiende werd weer door Steinitz gewonnen. Steinitz opende weer het spel door de koningspion twee ruiten vooruit te brengen. De party duur de drie en een half uur. Bij den veer tigsten zet gaf Zuckertort zich gewon nen, nadat hij vijf en zeventig en Stei nitz honderd dertig minuten voor zijne zetten had besteed. Steinitz heeft nu 8 en Zuckertort 5 partijen gewonnen terwijl vijf partijen onbeslist zijn gebleven. Uit Woudrichem wordt gemeld: Ter hoogte van Loevestein kan op de Waal niet gevisckt wordendoordat daar de netten worden verloren of gescheurd Men vermoedt dat er een wrak aanwezig isalle pogingen om het uit den weg te ruimen zijn vrnchteloos. Met behulp van een duiker zal men nn trachten deze hindernis aan wal te brengen. Woensdag is door de politie te Delft aangehouden een jongen van 11 jaar, die Dinsdag avond gedurende de godsdienst oefening m de christel. geref. kerk aldaar, eene armbus heeft ontvreemden na de sluiting te hebben verbroken, zich het daarin aanwezige geld heeft toegeëigend. De bus had hij in de gracht geworpen. Hij heeft f 5.84 aan zijne ouders ter hand gesteldonder voorgeven die gelden te hebben gevonden, terwijl hy op twee plaatsen in de stad eenig zilver- en koper geld had verstopt; op een dier plaatsen is rnim f 7 op de andere een cent terug gevonden. Uit Grave wordt gemeld: De Maas is sedert twee dagen sterk wassende. Eivierstand Woensdag morgen 9 ure 8.80 M. A.P.was sedert Dinsdag voormiddag 12 ure 0.78 M. De sluizen zijn gesloten de uiterwaarden beginnen onder te loopen. Uit Tilburg wordt gemeld: De eene chevalier d'industrie is pas over de grenzen gezet en tevens ontmas kerd of een tweeden hebben we in een onzer voornaamste hotels te logeeren ge had. De eerste de zoogenaamde graaf de la Cante de Brudowskidie zelfs concer ten gaf voor de armen, is gebleken te zijn.een oud bekende der justitie in Belgiëdie reeds driemaal in een verbe terhuis of rijkswerkinrichting te Hoog straten heeft gezeten. De tweede is een Dnitscher, zekere Eobert Krenzdie van Zaterdag middag tot Maandag in de Gouden Zwaan zijne tent had opgeslagen, maar niet betaalde. Bij hem werden gevonden eenige prach tige (phantasie) kettingen en een groot aantal sleuteltjes. Ook deze persoon is over de grenzen gebracht. Gedelegeerden der verschillende Ned. spoorwegmaatschappijen zullen op 6 April te Utrecht bijeenkomen ter behandeling van den a. s. zomerdienst. Bij het wapen der infanterie ont breken op dit oogenblik niet minder dan tachtig luitenants. In een der zalen van het rijks-museum te Amsterdam, in de afd. moderne knnst, is Woensdag een marmeren borstbeeld van den kunstschilder Charles Eochussen pleohtig onthuld. Het verhaal van het Amsterdamsche gezin, dat een hond voor voedsel braadde, wordt van andere zijde een verzinsel ge noemd. Zooals men weet zijn de beschul digden in zake de poging tot ontvoering van kinderen te Apeldoorn van hunne veroordeeling in hooger beroep gekomen. De nieuwe behandeling van deze gerucht makende zaak heeft voor de arrond. recht bank te Arnhem plaats gehad. Zoowel het O. M. als de verdediging zijn hun eisch, de eerste de veroordeeling, de laatste de vrijspraak, blijven volhouden. De uit spraak zal Dinsdag a. s. plaats hebben. Een vrouw te Harlingen, die hare wasehgoederen had te bleeken gelegd, kwam des avonds tot de treurige ontdek king dat al haar linnen weg was. Bij onderzoek is gebleken, dat door een paar knapen de geheele voorraad in brand was gestoken, De politie doet onderzoek naar de schul digen. De landbouwer K. F. van G.te Eenkum, onderging in het jaar 1861 eene gevangenisstraf van 6 dagen, wegens het maaien van heide onder de gemeente Do- renweerd, zonder daarvoor vergunning te hebben. Thans, ongeveer 25 jaren daarna, ontving hij dezer dagen, van wege het registratiekantoor te Wageningen, eene aanmaning tot betaliug van f 2.86Vs justitiekosten. Naar wij vernemen, is het recht tot uitgifte van de Amsterdammer gekocht door den heer Allert de Lange, uitgever te Amsterdam, en zullen de heeren Levy, HeinekenEeynvaan en Willeumier als commissarissen willen beproeven voor 1 April eene ton gouds bijeen te brengen, ten einde er een goedkoop blaadje van te maken, zonder ochtendblad. Komt de f 100.000 niet bijeen, dan zou de koop vervallen. Met verwerping van alle andere voorstellen en amendementen, is de voor dracht van B. en W. tot het bouwen van een nieuw gasthuis op het terrein van het buiten-gasthuis, met aanvankelijk behoud van het binnen-gasthuis, in de gehouden zitting van den gemeenteraad Amsterdam aangenomen met groote meer derheid. Een reeks van firma's te Eotterdam hebben aan de Tweede Kamer der staten- generaal een adres gericht, waarin wordt aangedrongen op afschaffing der uitvoer rechten uit Indië, maar alleen bij vervoer naar Nederland. Te Terheijden is een geval van hondsdolheid voorgekomen bij een hond van welken men de herkomst niet weet. Op last van den burgemeester is het dier afgemaakt. Dit is binnen tien dagen reeds het derde geval in Noord-Brabant. Te Madrid is Adeline Patti schade loos gesteld voor de ondankbaarheid van het publiek te Valencia, dat haar uitfloot. Zij gaf in Madrid twee concerten; beide keeren waren het voor de diva avonden van onafgebroken triomf. De zonen van den Parijschen ban kier Isaac Pereire hebben het graf der Joodsche koningen te Jeruzalemdat in 1864 door hunnen vader gekocht was, aan de Fransche regeering ten geschenke gegeven. DavidSalomo en 14 hunner opvolgers rusten thans onder bescherming der Fransche driekleur. Het door David aangelegde graf bevatte vele schatten en kostbaarhedendie ten deele door den Joodschen koning Hyrkanten deele door Titus weggevoerd werden. Laatstgenoemde bracht o. a. een gouden vruchtenschotel, vyf centenaars zwaar, naar Eome mede, vanwaar hy na de plundering dier stad door den Vandalenkoning Geiserik met de andere schatten per schip naar Afrika gebracht zou worden. Het schip leed echter bij de Liparische eilanden schip breuk en de schatten uit den Joodschen buit verzonken in de zee. De kruisvaar ders richtten een houten kruis op het koningsgraf op, maar de sultan Saladin liet dit weer wegnemen. Thans is nog slechts de grafkelder van David genaak baar. Hij word door olielampen verlicht en op den heuveldie den sarkophaag bedektligt een groen zijden kleed, een geschenk van den snltan van Turkije. Men meldt uit Brandwijk Als eene bijzonderheid mag wel vermeld wordendat de vrouw van een landbou wer aldaar Donderdag voor de 4de maal is bevallen van een tweeling, en boven dien hare echtgenoot nog verheugde met een kind. Het oudste van het negental wordt in Mei a. s. 5 jaren. Negen spruiten in 5 jaaren dan nog klagen dat het den landbouwenden stand slecht gaat! In de Woensdagavond te Halfweg gehouden vergadering der Holl. Mij. v. Landbouw, afdeel. Houtrijk en Polanen en omstreken, werd eene gewichtige zaak be sproken; er werden n. 1. de middelen behan deld om de melkprijzen meer productief te maken, aangezien de opkoopers in de steden zich te groote winsten versohaffen, ten koste der veehouders. Als middel om deze zaak te verbeteren werd door verschillende sprekers de oprichting van een boter- en kaaefabriek wenschelijk geacht. Eene voorloopige com missie bestaande uit de heeren. G. Apfeld. van Haarlemmermeer, J. Vink van Houtrijk en Polanen, C. Stolwijk en IC. de Vries, nitde I.Jpolder en D. Prins van Spieringerhorn, werd opgedragen, zoodanige bestaande fa brieken nader te onderzoeken, en hunne be vinding en oordeel hierover uit te brengen. Welwillend werden gen. commissie, door een twintigtal leden, de vereischte gelden toege zegd. Donderdagmiddag besprak de heer BokmadeBoer van Haarlem deze zelfde zaak. Ook hy achtte samenwerkingder veehouders noodig, om aan de hooge eischen der opkoo pers paal en perk te stellen en de eerstge- noemden de meeste waarde voor de melk hunner koeien te verzekeren. Op deze ver gadering werd evenwel geen vast besluit genomen, doch zij zal waarschijnlijk spoedig; hervat worden. HAARLEM, 26 Maart 1886. De collecte voor bet Fonds van de gewapende dienst, Dinsdag alhier gehou den, heeft zuiver opgebracht f 327.285. Gedurende het jaar 1885 zijn door de verschillende genees- en heelkundigen hier ter stedevoor zoover bekend is geworden, 1174 vaccinatien verricht, waar van 132 aan kinderen beneden 1 jaar, 513 van 13 jaar, 422 van 36 jaar, 83 van 612 jaar en 24 aan personen boven 12 jaar. Donderdag is door Burgemeester en Wethouders aanbesteed het maken en daarstellen van een ijzeren draaibrug met gemetselde landhoofden, pijler en vleugelmuren over het Sparen ter ver vanging van de bestaande Melkbrug (Ea rning f 54.700). Hiervoor zijn 8 inschrij vingen ingekomen, waarvan de laagste ad f 52.710 van den heer G. P. J. Beccari alhier, aan wien het werk is gegund. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 25 Maart. P. Hoedjes en M. Noë. GETROUWD. 19 Maart. Mr. E. A. Versteegh en M. C. M. Pinege 24 Maart. D. Rob en J. den Das. H. J. Prinsen en C. Rob. 25 Maart. J. Kroon en JJde Graaf. GMKoentz en C. E. Leijendekkers. GEBOORTEN. 17 Maart. C. C. Jonkman geb v. Wieringen z. 18 Mrt. K. J. r. Weeren geb. de Nobel d. J. E. Kling geb. Mulder z. 19 Maart. A. de Vries geb. Groenevroud z.A. v. d. Meer geb. Kapper z. L. W. Wildschut geb. Kirsch d. W. A. Brinkman geb. Gee- sink d.E. v. Egmond geb. Verhagen z. A. M. v. Vueren geb. Vogels z. 20 Mrt. M. Meijer geb. Groot d. M. E. de Lange geb. Slingerland z. C. Verzjjlenberg geb. v. Horick z. A. Meijer geb. Boersma d. A. Holst geb. Boerlage z. J. v. d. Laan feb. Klabou d. -21 Mrt. P. J. Willekes lacdonald geb. Reijnvaan d. S. M. Huls- hoff geb. Houssart z. G. Wit geb. Kuijper z. J.E.L.T.v.d. Berg geb. Tombergh z. A. H. Timmers geb. Miezenbeekd. A. C. Sprokkreef geb. Lennings z. N. Verdel geb. Kottman Houtgraaf z. E. Kostelijk geb. Groen z. P. M.Uijlenhoed geb. Prins z. 22 Mrt. H. Lottgeringgeb. vdWaaij d. E. HHendriks geb. Janssen Schmidt z. M. J. Scheffer geb. Roosendaal d. M. Harms geb. Delen z. A. Voet geb. Liwijn z. J. 23 Mrt. Bijnsdorp geb. laris d. M. H. v. Zutphen geb. Middag 2d. J. Serné geb. v. Gastel d. A. Sminfc geb. Beks z. 24 Mrt. J. M. Mulder geb. v. d. Meer z. 25 Mrt. A. Hessen geb. Klaver d. - A. v. d. Helm geb. Kieft d. OVERLEDEN. 18 Maart. A. J. Terpoorten 8 m. z. Breest. A. Schreinders 2 m. d. Magdalenast. 19 Mrt. Een levenl. aangeg. kind van het mannel. gesl. van L. B. Konjjn Gr. Houtstr. M. Verhagen, Wed. W. v. Dijk 84 j. Burgwal. A. v. Vuuren 81 j. Zijlweg. 20 Mrt. C. Topper, Echtg.v. J.K.P.Ereijer 60 j. Gr. Houtstraat.21 Mrt. D.Ter Den, WedDJ antz 65 jGr. HoutstraatJ Klooster 15 j. z. Assendelverlaan. J. C. Stam, Wed. G. B. Eggers 73 j.Kraaijenhor- stergracht. S. de Vries 8 m. d. Wijde Appelaarsteeg. 22 Mrt. C.J.v.Thiel 39j. Ouden weg. H. J. v. Leeuwen 12 m. z. L. Begijnestraat. A. v. Teunenbroek 1 m. d. Rozenprieelstraat. 23 Mrt J. Kessens 3 j. z. Bakenessergracht. LFRaaphorst 8 j. z. Zuid Polderstraat. P. J. de Vos 34 jOranjestraatCvdMeer 77 j - Jansstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een zakje inhoudende geld. Een notitieboekje. Een pantoffel. Een bronzen militaire medaille. Een doekspeld. Een koperen tabaksdoos. Een ladder. Een wagentje (speelgoed). Een handschoen. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij L. S. Vissers, Frans Halsstraat No. 20een zweep. Bij Ph. WïllemsOude Raamstraat No. 4, een jas.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2