BB WEERMAN. SCHEEPVAART AD VERTEN TIEN. bij de werken aan de Melkbrng. Remonstrantsch Zangkoor, Letterlievende Vereeniging „J, J, CREMER", TONEELVOORSTELLING Dagmeisje gevraagd» KINDERJUFFROUW Woensdag nacht te ruim \\l ure is een felle brand uitgebroken op de tweede verdieping van een perceel in de Fran- kenstraat alhier, bewoond door den schoen maker E. van der Grift, waarvan de oorzaak vooralsnog onbekend is. Deze verdieping is geheel uitgebrandde 3e verdieping en het benedenhuis zijn behou den maar hebben veel waterschade be komen. De politie met haar slangenwagen heeftonder toezicht van eenige brand meesters de brand gebluscht. Alles was verzekerd behalve de inboedel van eene weduwe op de derde verdieping woon achtig. LI. Woensdag zijn door de politie alhier aangehouden en naar het huis van Arrest overgebracht: Een Duitscher H. Ellerbrock oud 24 jarenreiziger in manufacturendie ten nadeele van zijn patroon misbruik van vertrouwen had gepleegden D. H. Wei- dijk oud 26 jarendie van de stoep bij een manufacturier aan de Groote Markt een rol goed had ontvreemd deze was eerst in het begin dezer maand de cellulaire gevangenis ontslagen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 April. E. E. L. A. Abel en J. C. Apetz. 14 April. J. E. Erdtsieck en C. E. v. d. Steeg. H. Nederkoorn en W. v. d. Anker. A. Verhagen en R. Hildering. A. Mollen en C. E. Broeders. J. C. Hessels en J. C. Holstel. 15 April, JA. v. Dapperen en E. M. Kruseman. GETROUWD. 15 April. E. W. v. Eeden en M. van Vloten. GEBOORTEN. 7 April. H. C. Keijser geb. Lodden. 8 April. D. Kolijn geb. Verheul, d. E. Kuntze geb. v. Soelen. z. M. J. Prins geb. Misset, z. C. M. Slebegeb. Hen driks z. G. Steenman gebPeltenburg z W. Sipkes geb. Wingelaard. 9 April. J. Mertens geb. Rikkers z. D. Dudink geb. v. d. Hoek z. N. Koster geb. Schipper d. M. H. Hetem geb. v. Hamelsveld z. M. E. Divendal geb. v. Hazebroek z. H. C. Kluit geb. Trakseld. H. Swaanswijk geb. Oost a10 April. C. Schrander geb. Besseling z. C. v. Looij geb. Pfnif z. M. Stuurman geb. Goed dHJNiekemper gebMarinus d. G. Scherpenhuijzen geb. Uijlenburgz. 11 April. M. Staphorst geb. Nederkoorn d. C. E.H.Lammertsma geb.Rielz.—G. C. MRoozekrans gebBuijs z12 April E. de Jong geb. Toppers d. P. Burgers geb. Jonckbloedt d. i 3 Apr. AVeering geb Bonger d. H. M. C. Vos geb. Sammelsz. JBosch gebvWaardenburg zE Davidson geb" Davidson d. 14 April. C. J. v. Uitert geb. Ockeloen z. M. P. Serné geb. Overmeijer d. G. E. Witte geb. Verhoek z. 15 April. G. Dijkstra geb. v. Dalen z. OVERLEDEN. 6 April. C. Veldhuis Echtg. v. J. A. Martin 62 j. Rozenprieelstraat,. 8 April. C. Veen, Echtg. van C. E. Verkooij 86 j. Oranjeboomslaan. A. M. Peters, echtg. v. W. Bouman 69 j. Hagestraat. N. Lodde 7 jaar z. Kruisweg. A. Smoren- burg 9 m. z. Doelstraat. 9 April. C. J. v Looij 7 m. Delfstraat. H. M. Eren- ken 14 j. d. Rozenprieelstraat. P. J. Majoor 2 j. z. L. Bogaardstraat. M. Baas, echtg. van P. Oosterom 74 j. Z.B. Spaarne.'-10 April E. v. Es, echtg. v. J. A.v. d. Berg 81 j. Gasthuisvest. Een levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van P. Stijnman Korte Hofstraat. 11 April. Een levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk ge slacht van j. E. B. v. Groningen, Jacob- straat. N. Hüne 41 j. Spaarne. 12 April. G. Bitter 60 j. Kampersingel. J. A. v. Zutphen 12 dg. dh Delftkade. 13 April. G. Bleeker 2 m. z. Barendsestraat. E. J. Smits 82 j. Janstraat. J. C.C. W. Roldanus 80 j. Zijlsingel. A. J. v. Bedijk 4 m. z. Oranjeboomslaan. C. R. v. Sluijters 14 m. z. Brouwerstraat. 14 April. Een lezenl. aangeg. kind van het vrouweljjk geslacht van A. Umans. Kouse- bandslaan. M. H. Middag, echtg. v. G. v. Zutphen, 34 j. Delftkade. 15 April. J. M. v. Zutphen 22 dg. d. Delftkade. ningen. Het voorstel van den heer van Swinderenom de behandeling der konverzie-wet uittestellen tot de volgende bijeenkomst der Kamer, werd na eenig debat aangenomen met 22 tegen 12 stemmen. Beschaafde scholieren bezit het plaatsje Höchberg in Beneden-Franken. Zij vielen in de Zondagschool hun meester aan en scheurden hem letterlijk de kleeren van het lijf. Joseph Victor von Scheffel is spoedig, zooals men voorzag, te Karlsruhe over leden. De Duitsche dichtkunst lijdt met Scheffels heengaan een groot verlies. Den frisschen, levensvroolijken gezonden hu mor van dezen dichter heeft men leeren bewonderen in zijn studentenliederen Gau- deamus, maar bovenal in den Trompeter von Sackingen. Met dit laatste behoort zijn roman Ekkehard tot de meest gelezen en beminde werken der nieuwe Duitsche letterkunde. Men verzekert uit Weenen dat de mogendheden onderhandelen over de blok kade van de Grieksche knst. Waarschijnlijk begeeft zich de Duit sche keizer op het laatst dezer maand naar Wiesbaden. De Académie des Beaux-Arts te Parijs heeft van een dame, mevrouw Che- navord, schoonzuster vau den schilder van dienzelfden naam, drie millioen francs en een verzameling kostbare hnnstwerken geërfd. De koninklijke familie van Beieren dringt bij koning Lodewijk op een ver andering dringend aan. Zij wenschen dat hij zijne financiën regele en weer de leiding van de staat in handen neme. Dealgemeene ontevredenheid in het land noopt haar alzoo te handelen. Men gelooft echter niet, dat de koning zal toegeven. De te Londen gestorven geestelijke A. G. Graystone laat 4 millioen pond sterling aan zijn erfgenamen na. Aan den voet der pyramiden in Egypte zal door een Engelsche onderne ming een hotel opgericht worden. De Chineesehe gezant te Washington heeft het gouvernement der Vereenigde Staten aangekondigd, dat China de houding van den chef der douanen te San Francisco jegens zijn vertegenwoordiger als een be- leediging beschouwt en de betrekkingen met de Vereenigde Staten zal verbreken indien deze den gezant geen voldoening schenken. Naar men zegt worden er aan het Chi- neesch gezantschap reeds toebereidselen voor vertrek gemaakt. In den loop van den vorigen zomer had zich aan den buitenmuur van den achtergevel aan een der voornaamste hui zen te Terneuzen een bijenzwerm genes teld, die later echter niet meer werd ge zien en, zoo men dacht, was vertrokken. Thans met den schoonmaak ontdekte men op een der bovenkamers, tusschen den vloer en het plafond, eene vreemde be weging en levendigheid, en bij het uit breken van een plank, kwam men tot de ontdekking, dat die bijenfamilie zich daar had gevestigd en alzoo den geheelen winter had huis gehouden. Nadat men ze onscha delijk had gemaakt en alles te voorschijn had gebracht, bleek dat, hoewel zij van den voorraad hadden geteerd, er nog 6 kilo honing aanwezig was. Bij eene re paratie aan den muur had men eene kleine opening langs een ijzeren muuranker dicht gemaakt en dus de gemeenschap van buiten afgesloten, welke omstandigheid tot de ontdekking aanleiding gaf. In Gelderland en Overijsel worden de weilanden, trots den zeer lagen prijs der vette runderen, veel duurder dan in vorige jaren verpacht. De oorzaak wordt toegeschreven aan den zeer lagen prijs, waarvoor het rundvee verkocht wordt, zoodat ieder dit soort vee koopt om het te laten weiden, in de hoop er in den herfst eenige winst door te behalen. Een particulier te Grouw, zoover- haalt de Prov. Gron. Ct. had van een schipper een kruiwagen gekocht, op voor waarde elke week 10 cent af te betalen. Dit ging goed totdat de tijdsomstandig heden den kooper noodzaakten de afbetaling eenigen tijd te schorsenmaar de schipper, daarmede niet tevreden, nam den kruiwa gen weder in zijn bezit. Onze huisman, hierover verbolgen, ging zich deswege beklagen op eene audiëntie bij den Com missaris des Konings, die den klager na tuurlijk verwees naar den kantonrechter. De man meende, dat dit maar afschepen was, en schreef daarop een adres van beklag aan den Koning, en heeft zijn voornemen te kennen gegeven om, wan neer ook dit niet mocht helpen, zich op den Paus tet. beroepen, hoewel de man protestantsch is. De rechtskennis laat bij het volk, gelijk men ziet, nog wel iets te wenschen over. Woensdag namiddag had te Am sterdam, de eerste algemeene vergadering plaats van de N.-Z.-Hollandsche stoom tram Haarlem—Leiden. Deze onderneming ten vorigen jare in andere handen overgegaan zijnde, werd na liquidatie der vroegere maatschappij eene geheel nieuwe vennootschap opgericht. Op voorstel van het bestuur werd be sloten, over 1885 geen dividend uit te keeren, maar de gemaakte winst voor af schrijvingen te bestemmen, waardoor o. a. de oprichtingskosten geheel afgeschreven zullen worden. Het bestuur deelde mede dat de onderneming flink vooruitgaat, en voortdurend meerdere reizigers trekt. Na de vernieuwing van den weg heeft men geene déraillementen meer gehad en kan de baan wat deugdelijkheid betreft met de beste tramwegen vergeleken worden. Alles doet eene zeer goede verwachting voor de toekomst koesteren. Uitgeloot werden 4 obligatiën a 1000. Als een bewijs voor de groote waardevermindering onzer fabrieken ver dient zeker vermeldingdat een branderij te Schiedam die in 1860 voor ƒ46.000 werd verkochtZaterdag in openbaren afslag slechts 15.000 opgebracht. - Dat de verlichte negentiende eeuw nog niet overal is doorgedrongen en het bijgeloof op sommige afgelegen plaatsen nog eene aanmerkelijke hoogte bereikt, bewijze het volgende: Ongeveer in het midden der Haarlemmer meer zou het kind van een landbouwer betooverd zijn geworden. Een buurvrouw, die tijdens de ongesteldheidwaar aan dat kind lijdende was, daar dikwijls over huis kwamzou het kind betooverd hebben. Algemeen wordt dit door ouders en buren geloofd. Hoewel in de meeste geval len zoodanige vrouwen dikwijls aan mis handeling bloot staangebeurt dit hier evenwel niet, aangezien zij bij de onwetende menigte nog al hoog staat aangehevenals iemand die in moeielijke gevallen hen met behulp van kaarten met raad bijstaat! HAARLEM, 16 April 1886. Op de laatst gehouden vergadering der algemeene vereeniging voor bloem bollencultuur isdoor de afdeeling „Haar lem," de aandacht gevestigd op het feit, dat van de in vorige jaren in veiling gebrachte bloembollen, sommige koopen, bijna of geheel waardeloos bleken te zijn, waarvan het gevolg was dat dergelijke koopen, door de koopers of in 't geheel niet of slechts ten deele werden opgerooid, of ook wel kosteloos aan anderen werden afgestaan. Is het eene onaangenaam en schadelijk voor den gebruiker van den grondhet andere beschouwde men als nadeelig voor den bloembollenhandel in 't algemeen. Het hoofdbestuur vestigt daarom de aandacht van heeren directeuren en no tarissen van openbare veilingen van bloem bollen op bovenbedoelde bezwarenmet beleefd verzoekzoo mogelijktegen dergelijke praktijken zulke maatregelen te beramen dat deze niet, of in het ver volg zoo weinig mogelijk meer voorkomen. De aflevering van de lotelingen voor den dienst aangewezen zal voor deze gemeente plaats hebben op Woensdag 5 Mei, des morgens te half tien, Donderdag is door Burgemeester en Wethouders aanbesteed het leggen van 100 M. bij de gemeente voorhanden eijnde trottoirbandenhet maken van twee zink putten met luchtkeeringen en spruiten het bestraten van 225 Ml trottoir en het maken van bestratingen enz. in het Floraparkraming 1250. Het werk is gegund voor 983, zijnde de laagste inschrijving, aan de Wed. A. Reijnders Jz. Onze telegraaf bestellers verschenen Vrijdag in hun nieuwe uniform. Het is donkerblauw van kleur en van fijner laken vervaardigd dan dat der brieven bestellers, terwijl een rood biesje de stem migheid der donkere kleeding verbreekt. Op de hoeken van den kraag is in koper de bliksem afgebeeld als symbool der elec- I trieiteit. De uniformpet verschilt slechts weinig van het hoofdeksel der postboden. I Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zilveren knip met koralen beurs. Een bloedkoralen ketting met gouden slot. Een fruitmandje. Een bril. Een boezelaar. Een zakdoek. Een ladder. Een kruiwagen. Een touw. Een kinderzak waarin zakdoek enz. Een ring waaraan een sleutel. Eenige losse sleutels. In de tram-wagen achtergelaten Eene portemonnaie. Terug te bekomen bij H. D. van Weil Wolstraat N°. 14een stuk papieren geld. Bij M. v. d. Laarschot, Groot Heilig land N°. 40, een zilveren armband. De BURGEMEESTER van Haarlem doet te wetendat van heden af tot nadere aankondiging geen stoom mag worden ge bezigd bij de vaart met stoombooten en dat geene vaartuigen mogen wor den gesleept langs de werken, aan de Melkbrug tusschen de pa len voorzien van het woord „Stop", dat des nachts door aan te brengen licht zichtbaar zal zijn. Haarlem, 13 April 1886. De Burgemeester (869) E. A. J ORDE NS. OEFENING op Zondag 18 April 1886, des morgens ten 11 Va uur. Liederen: 221, 79, 158, 159, 162 en 26. ÜJgp— De Leien worden vriendelijk verzocht deze eenige oefening vóór de eerstvolgende uitvoering te willen bijwonen. (870) Beschermheer de Heer J. T. CREMER, {Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal)- op DINSDAG 27 APRIL 1886, des avonds ten 8 uur in den Schouwburg. psogbamma. Drama in één bedrijf van Eugene Manuel. Vertaald door J. L. Wertheim. Oorspronkelijk Blijspel met Zang in één bedrijf, door A. Kuysch. Aangifte voor het lidmaatschap der Vereeniging kan geschieden tot Dinsdag 20 April a.s, bij een der ondergeteekenden G. J. van Gasteren, Gierstraat 65. G. van den Berg Jrz., K. Spaarne 1. Bevallen van een ZOON: R. BAS, geh. DE JONG. Haarlem, 14 April 1886. van 74 nre, lnst hebbende netjes te leeren werken, niet beneden de 14 jaren. Te bevragen aan het bureau van dit blad. (873) Eene Juffrouw, goed bekend met het maken van Kostuums, Mantels, Lingeries en Linnengoedbeveelt zich door omstandigheden tot een solieden prijs minzaam aan. Brieven franco onder N°. 874, bij de uitgevers dezes. Een fatsóenlijk Burgermeisje zoekt tegen Mei eene betrek king als TWEEDE- of DERDE MEID, van goede getuigen voorzien. Brieven franco, onder N°. 875, aan de uitgevers dezes. Er biedt zich aan tegen Mei een BURGERMEISJE, in een net, stil gezin, voor Meid-alleen. Brieven franco onder N°. 876 aan het bureau van dit blad. Een net Meisje zoekt plaatsing als of ter assistentie in de huishouding. Brieven franco onder N°. 877, aan het bureau van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2