nadat de Minister van Binnenl. Zaken en van Financiën verzekerd hadden, dat geen voordeeliger aanbiedingen waren gedaan, of te verwachten waren. Het ontwerp tot bevordering van verdeeling der mark- gronden werd aangenomen met 23 tegen 5 stemmenen daarna is de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. De cholera schijnt in Italië zich uit te breiden. Naar luid van eenige telegrammen heeft de ziekte zich te Bari en te Vicenza geopenbaard. Den 5 dezer werden in laatstgenoemde stad twaalf gevallen waargenomen en zijn er vijf personen aan die ziekte overledenIn het nieuwe hospitaal te Venetie zijn dien dag twaalf cholera-lyders ondergebracht. Tusschen de werkstakers te Decaze- ville en de maatschappij tot exploitatie der mijnwerken aldaar, zijn thans ernstige onderhandelingen tot hervatting van den arbeid aangeknoopt. Er zal natuurlijk van beide zijden iets toegegeven moeten worden. De nederlaag, die Roche Zondag te Parijs hij de stembus leed, schijnt er niet weinig toe te hebben bijgedragen om de werk stakers handelbaarder te maken, een resul taat dat men trouwens voorzien had en dat zeker indirect niet weinig tot den uitslag van bedoelde stemming heeft bij gedragen. Naar men uit Colon, (Cuba) meldt, hebben daar vijf dieven in een kruitma gazijn ingebroken, ten einde er een hoeveel heid krnit weg te nemen. Terwijl zij daarmede bezig waren, vatte het kruit vlam, dat met geweld ontplofte, en ten gevolge waarvan zeven personen gedood, 38 anderen gewond en 12 huizen verwoest werden, Donderdag liep een armoedig ge- kleede vrouw met haar kinderen, een zuigeling van acht maanden en een knaap van 6 jaar, een vreemd hnis in de Her- nalserstraat te Weenen binnen en ging naar de hoogste verdieping. Daar wierp zij haar kinderen uit het raam en sprong er daarop ook zelf uit. De zuigeling werd zwaar gewond opgenomende vrouw en de knaap waren terstond dood. De Lesseps deelt aan de New-York Herald mede, dat hij in 1889 een stoom boot denkt te huren om met al de zijnen door het kanaal van Panama te varen en door. dat van Snez weder naar Frankrijk terng te keeren. De Herald zelf vreest dat men misschien moeite zal hebben om een boot te vinden, rnim genoeg om de geheele kleine familie van den grooten Franschman te bergen. Door de zaakgelastigden der vijf mogendheden is den 8 Mei aan de re geering te Athene eene nota aangeboden, waarin verklaard wordt, dat de kust ge blokkeerd wordt van Kaap Malea tot Colonna en van de Noordelijke punt der Grieksche grens tot aan de Golf van Co- rinthe, terwijl de blokkade zich verder uitstrekt langs de westelijke kust, en zonder eenige uitzondering te maken voor de bijzondere eilanden. Te Mosksu heerscht de typhis epi demisch vooral de buiktyphus richt daar vele verwoestingen aan. In de laatste herichtsweek stierven 36 personen aan die ziekte. Het aantal lijders is zoo groot, dat de aan andere sleepende ziekten lijdende patiënten uit de gasthuizen naar elders worden overgebracht. Het aantal lijders, in de hospitalen opgenomen, bedraagt thans reeds rnim 500. Uit Munchen wordt gemeld, dat men aldaar heeft afgezien van het denk beeld om door tnsschenkomst van den Staat in den toestand der koninklijke kas te voorzien. Er schijnt kans te bestaan om door middel van beperkingen en be zuinigingen eene geschikte regeling te verkrijgen. Dientengevolge is, op aan vraag der crediteuren zeiven, de behan deling hunner ingestelde eischen tot be taling weder uitgesteld. In 66 werkplaatsen van wagen makers te Berlijn hebben de werklieden, te zamen 134 man, den arbeid gestaakt. De arbeiders der aardewerk-fabrieken heb ben in hunne vergadering eene commissie benoemd, om bij hunne patroons een nieuw loontarief in te dienen, met ver zoek tegen 1 Juni daaromtrent eene be slissing te nemen. Volgens het Handelsblad luiden de bepalingen van het contract tusschen het Belgische gouvernement en de Norddeut sche Llogd betrekkelijk het aandoen van de haven van Antwerpen door de stoom- booten naar Oost-Azië en Australië, zooals dit aan de kamera ter goedkeuring is overgelegd, als volgtAlle stoombooten van de geregelde diensten, die de Norddeut sche Llogd, ingevolge overeenkomst met het Duitsche gouvernement, zal hebben in de vaart te brengen tusschen Bremer haven en Oost-Azië of Australië, zullen op de uit- als de tehuisreis Antwerpen moeten aandoen. Tegenover deze verplichting wordt aan de Norddeutsche Llogd een subsidie van fr. 80,000 per jaar toegekend. Verder ontvangt de Norddeutsche Llogd restitutie van alle door zijne schepen betaalde loods en vuurgelden. Het contract is gesloten voor een jaar met stilzwijgende verlenging, indien het niet zes maanden te voren door een der beide partgen opgezegd. Van beide zijden zullen door het bestuur der postergen maatregelen worden ge nomen voor de verzending der brieven malen. Het eerste vertrek van Bremerhaven zal 30 Juni plaats vinden. Donderdag heeft te St. Petersburg een jonge vrouw, die zich voor een Fran- sche uitgaf, op verscheiden Russische ambtenaren, die uit den senaat naar buiten traden, revolverschoten gelost. Geen der kogels trof. De vrouw is in hechtenis genomen. Uit Chicago vermeldt men een curieus dievenverhaal. Een politie-rechter aldaar kreeg van een advocaat een goud horloge ten geschenke. Dit horloge echter was gestolen en de advocaat had het van den - dief gekocht, dien de politie rechter met het gestolen horloge in den zak juist had te vonnissen. De detective, die dezen dief met zijne vrienden had opgespoord en doen vatten, droeg een gouden bril, dien hg in een pandjeshuis gekocht haddezelfde dief had dezen bril ergens anders gestolen en verpand. Noch de politie-rechter noch de detective wis ten, dat zij gestolen goed droegen, zoodat, toen de zaak bij het getuigenverhoor lang zamerhand aan het licht kwam, het ge zicht van den dief nog het minst be- sohaamde van allen was. Paul Drabichboterhandelaar te Berlijnvolgt eene eigenaardige manier om de aandacht te vestigen op zijne stand plaats in een der nieuwe verkooplokalen, die aldaar laatstleden Maandag in gebruik zijn genomen. Hij maakt namelijk bekend het op die standplaats zoo druk te hebben dat hij de onvangsten onmogelijk zelf naar huis kan brengen en daarom bij de firma Bart Co. dagelijks een vracht wagen met vier paarden moet bestellen om al het geld naar zijn huis te doen vervoeren. Om een idee te geven wat er in een stad als Parijs omgaat, deelt men mee dat op den tweeden Paaschdag, een feestdag die, als alle overige slecht gevierd wordt, op de veemarkt de volgende hoeveelheid vee aanwezig was, zooals die vermeld stond op groote borden welk 's middags het gezamenlijk aantal aanwezen, nl. 17514 schapen, 2782 ossen, 426 koeien, 125 stieren, 1180 kalveren en 1848 varkens. Op gewone tgden zgn deze getallen circa nog 1/3 hooger. In een stad in Michigan wijdde de raad een geheelen dag en bovendien een avondzitting aan het kiezen van een voorzitter. Er waren 16 leden, die zes en negentig maal stemden, en telkens was de uitslag Farrer 8, Cooke 7, Pollitt. 1. Eindelijk was men uitgeput en werd de vergadering verdaagd tot 's avonds. Allen beloofden wederom precies op tijd present te zullen zgn. Volgens nadere berichten is Mandala, de hoofdstad van Opper-Birma, door de gewoed hebbende branden bijna geheel verwoest. Dertig duizend inwoners zgn zonder huisvesting. De oproerlingen hebben ook het dorp Mimoo door brand verwoest. Bij elke ontmoeting met de Dacoits is men verbaasd over het groot aantal wapenen dat zij bezitten. De Fransohe minister van koophandel heeft een besluit genomen, waarbij een wed strijd geopend wordt voor plannen ten behoe ve van de gebouwen voor de tentoonstelling van 1889. Er worden 12 prijzen uitgeloofd tusschen de 500 en ƒ2000; alleen Fransehen mogen mededingen. De correspondent van de N. R. Ct. te Berlgn meldt Uit Bad Wïldungen wordt berichtdat aldaar apartementen voor den Koning en de Koningin der Nederlanden in gereed- j heid worden gebrachten dat de komst van HH. MM. tegen den 18en dezer aan gekondigd is. Men schrijft nit het Westland Het koude weder is oorzaak, dat de aspergeverzending nog weinig te betee- kenen heeft, hoewel de vraag naar dit product zeer beduidend mag worden ge noemd. De aardappelen, die van de nacht vorsten veel hebben geleden, beginnen zich weer te herstellen, hoewel men over het algemeen nog weinig reden van tevre denheid heeft. Het boomgewas daarentegen geeft betere verwachtingende pruimen- en perenboomen alsmede de bessenboompjes bloeien dat het een aard heeft. Echter wordt zoowel door de tuin als door den landman zeer verlangd naar regen en zachtere weergesteldheid. Het examen voor de akte, recht gevende om aan het hoofd eener bewaar school te staan, zal door de commissie van toezicht op het lager onderwijs te Rotterdam worden afgenomen omstreeks de helft van de maand Jnni. Te Groningen is een student voor een aardigheid duur gestraft. Hij werd nl. veroordeeld tot 100 boete, subs. 15 dagen gev. wegens het ontvreemden van onderscheiden belknoppen en een spion spiegeltje, dat men vergeten had in te nemen. Maandag morgen werd door de politie te Delftshaven geleid eene Zigeu nersfamilie, bestaande uit een lOtal per sonen, met het doel hen naar Schiedam te brengen, dewijl zij voorgaven naar Maassluis te moeten, om van daar hunne reis voort te zetten. Te Schiedam heeft men hun echter niet toegestaan door te trekken, zoodat zij weder terng moesten en later naar den straatweg naar Dordrecht werden geleid, dewijl zg den weg naar Antwerpen wilden nemen. Een blikslagersknecht te Amsterdam, die Zaterdagavond zgn weekloon ontvan gen had en met zijne vrouw eenige in- koopen ging doen, kwam op de Nieuw- markt tot de treurige ontdekking, dat zijne beurs uit zgn zak verdwenen was. De twaalf gulden, die mede verdwenen waren, was zijn eenig geld, waarvan hij met vrouw en zeven kinderen eene week moest rondkomen. In den nacht van Zondag op Maan dag werd door de nachtpolitie te Meppel een begin van brand ontdekt in een hooi berg, achter een boerenerf in de Wold- straat, welke slechts met veel moeite ge- bluscht is. Men meent uit verbreking van afsluiting, aan kwaadwilligheid te moeten denken. In eene slaapstede te Utrecht is een logé dood gevonden. Overmatig gebruik van sterken drank schijnt de oorzaak te zgn. De groote nationale en internationale wielerwedstrijden, uitgeschreven door de Maastrichtsche velocipèdeclub, onder be scherming der sociëteit Momnszullen plaats hebben Zondag 4 Juli. Zekere W. te Rotterdam die onlangs de betaling staakte, werd dezer dagen het slachtoffer van zekere «slimheid.» Er hadden zich daar, op het Wolfshoek een paar vreemdelingen gevestigddie zaken in het groot zouden doen op Zuid- Amerika. Deze „heeren" wenschten een vertegenwoordiger, en W. bood zich daar voor aan. Hij moest echter 20,000 fr. storten, als waarborg. Het geld liep geen gevaar het zou bij eene bekende Bank gedepo neerd worden. W. schreef zelf den brief, deed zelf het bankpapier met den brief in een couvert, schreef zelf het adres, deed zelf het lak er op alles op het kantoor zijner toekomstige patroons. Het adres was nateen der toekomstige patroons stelde voor dit te drogen in een boek met vloeipapier, dat op de tafel lag. Alzoo geschieddeen W. bracht zelf de brief op de post. Den volgenden morgen kreeg hg een schrijven van de Bank, waaraan de brief was gezonden, met bericht dat het couvert ontvangen wasmaar niets dan papiersnippers bevatte. W stormde naar het kantoor de vogels waren gevlogen! Volgens eene andere lezing zou het eenigszins anders zijn toegegaan, maar, hoe het ook zg, de man is zijn geld kwijt, zelfB als het bericht, dat de heeren gepakt zgn, waarheid bevat. Verleden Zaterdag namiddag werd te Azewijn, gemeente Berghbg gelegen heid van het versieren der kerk voor1 het Meifeest, een brutale diefstal gepleegd het Madonnabeeld werd van een kostbaren gouden ketting met kruis beroofd. Naar alle omliggende plaatsenook op het Pruisisch grondgebiedwerd hiervan onmiddelijk aan de politie kennis gegeven. Een paar dagen later bood een persoon aan een horlogemaker te Wesel een gouden halsketting ten verkoop aan, en de ver- kooplnstige werd door tnsschenkomst der politie aangehouden. De daarop naar Wesel opontboden dienstmaagd van den pastoor Azewijn herkende het als het aan het Maria-beeld ontstolen kleinood. De in hechtenis genomen persoongeboortig uit Anholt, is iemand, die reeds meer dan 20 jaren tuchthuisstraf achter den rug heeft. Woensdagavond zou in de bunrt Hoefkensdijk onder Hontenisse zekere A. van der K. zgn geweer ontladen, toen het plotseling afging en het schot hem in het hart trof. Hij was oogenblikkelijk een lijk. De kleederen zgner moeder, die in dezelfde kamer waren vatten bg het afgaan vnurdooh werden spoedig gedoofd. De ongelukkige was ongetrouwd, doch de kostwinner van zijne arme moeder. Persenen, die een bijgeloovige vrees voor den Vrijdag koesteren, zullen zeker niet zonder angst vernemen dat dit jaar een compleet Vrijdagsjaar is. Het begon op Vrijdag en zal op Vrijdag eindigen in vier maanden zgn telkens vijf Vrijdagen vijfmaal valt de nieuwe maan op een Vrijdag, en zoowel de langste als de kortste dag valt op Vrijdag. Men neemt algemeen aan, dat de nadeelen, aan het bewonen van nieuwe huizen verbonden, enkel hierdoor ontstaan dat de in de nabij heid aanwezige vochtdeelen zich mededeelen aan de lucht binnenshuis, waarom men die met sterke hitte tracht te verdrijven. Thans is bewezen, dat wel die vochtigheid schadelijk is voor de gezondheid, doch minder, doordien zij de lucht in de kamers vochtig houdt, dan wel, dewijl zij de fijne poriën in het muurwerk aanvult en zoo, in verband met de aanvankelijk zeer hechte sluiting der vensters, deuren en vloeren, de ven tilatie naar binnen belet. Daardoor nu j uist heeft in de bewoonde, nieuwe ruimten, indien niet op andere wijze voor den toevoer van versche lucht is gezorgd, zoo snel luchtbederf plaats. Bovendien blijft door verdamping het muurwerk, en bijgevolg ook de kamerlucht zeer koel. Men dient dus, als het niet mogelijk is, nieuwe huizen voor het bewonen volledig te laten drogen en alzoo de ventilatie door de wanden mogelijk te maken, aanvankelgk de natuurlijke ventilatie door de poriën der droge huizen door eene kunstmatige te vervangen, dat isdeuren en vensters openen. De natuurlijke doorstraling door de poriën volgt eerst met 2 a 3 jaar volkomen. Met reuzenkracht wordt te Sche- veningen thans de baan voor de stoom tram Holl. IJzeren Spoor klaargemaakt- Heele duinen worden genivelleerd. Ver schillende landerijen zgn bij minnelijke schikking onteigend. Men is nu gevorderd tot de landerijen van den heer J. Taal, gelegen achter het voormalige hotel Victoria. Een met flesschen geladen Duitsch vaartuigliggende in de Schie voor de fabriek van den heer K. aan de Span- gelsche kade aldaarwerd zoodanig aan gevaren dat ongeveer 20,000 flesschen gebroken zgn. De heer J. T. Huysser, die bij den jongsten wedstrijd te Nijmegen een prijs heeft behaald, heeft de reis van Overveen Maastricht per tweewieler afgelegd. Hg vertrok nl. Donderdag ochtend om 4 u. uit Overveen en kwam achtereenvolgens aan te Amsterdam om 5.25 u., te Amers foort om 9.45., u., te Arnhem om 1.25 u., te Nijmegen om 3.10 u., te Venloo om 8.50 u., te Roermond om 12 u. 's nachts en te Maastricht om 3.38 u. 's morgens; Te Rnurloo heeft Zaterdag een ontzettend geval plaats gehad. Een slapend kind werd door een losgekomen varken uit de wieg gesleurd en doodgebeten. Door de justitie te Maastricht is een onderzoek ingesteld naar het voorge vallene bij de schietoefeningen door het garnizoen alduarwaarbij een meisje lichte verwonding heeft bekomen. De schiet oefeningen zijn voorloopig gestaakt. Door de Spoorwegmaatschappen zal over eenigen tijd aan de rijtuigen die van een Westinghouse-rem zgn voor zien een toestel worden aangebracht waardoor de reizigers zeiven den trein tot stilstand kunnen brengen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2