In de Engelsche stad Kimberley wor den sedert eenigen tijd honden, die geen eigenaar hebben, niet meer door vergif, maar door eleotriciteit om het leven ge bracht. De honden worden in eene kast geplaatst, op welker bodem twee geïso leerde koperen platen bevestigd zijn, die zoo ver van elkander staan, dat de dieren met de voorpooten op de ééne en met de achterpooten op de andere plaat rus ten. De platen zijn verbonden met de dynamo's die de lampen der stad voeden. Wordt de stroomkring gesloten, dan gaat de electrische stroom door het lichaam van den hond, en hij zinkt neer als door den bliksem getroffen. Onlangs werden 23 honden in nauwelijks 23 minnten op deze wijze gedood. In Engeland heerscht in de politieke vereenigingen levendige drukte. Het ergst voor de liberalen is de financieels kwestie, want verkiezingen kosten veel geld, en dat vindt men minder bij deze party dan bij de conservatieven. Labonchère liet in Trnth annonceeren„Er worden Gladsto- ne'sche candidaten gezocht, die hun ver- kiezingsonkosten zelf bestrijden kunnen." Volgens de „Huisvrouw" verschijnt te Petersburg in den staat Virginia (Vereen. Staten v. N.-A.) een blad, de Virginia Lancet, waarvan eene mulattin, miss Carrie Bragg, de uitgeefster is. In geheel Noord-Amerika is genoemd blad het eenige, dat onder de leiding eener kleurlinge staat. Nadat met militaire hulp koning Lodewijk van Beieren in handen der geneesheeren is gesteld, die hem naar het kasteel Berg aan het Sternberger meer lieten overbrengen, is het gevaar voor openbare rustverstoring geheel ter zijde gesteld. Het moet gebleken zijn, dat eene hooggeplaatst persoon in de omgeving des konings eene politieke intrige heeft ge smeed, en beproefd heeft men hem op Oostenrijksch grondgebied te vluchten. Te Munchen moet groote gisting in de arbeiderskringen heerschenen een deel van het publiek gelooft aan het ernstige der ziekte van den Honing niet Zooals thans blijkt, is de ex-koningin Isabella van Spanje een der voornaamste schuldeischers des konings en is zij voor nemens het beroemde onvoltooide „toover- slot" op HerrenchiemBee te koopen. De koopprijs zou twaalf millioen bedragen. Den ongelukkigen koning heeft men na zijn afzondering niet lang te bewaken gehad. Blijkens bekendmaking toch van het Politie bestuur is Z. M. Zaterdagavond tusschen 6 en 7 uur op een wandeling in het Starnberger meer gesprongen en verdronken, te gelijk met den Obermedi- cinalrath Gudden, die den Koning trachtte te redden. Beide drenkelingen toonden, na op het droge gebracht te zijn, nog flauwe teekenen van leven. Het mocht den geneeskundigen niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Vol gens berichten uit Berg moet er tusschen den koning en Dr. Gudden een hevige worsteling hebben plaats gegrepen aan gezien des doctors gelaat daarvan de on miskenbare sporen droeg. Men vertelt, dat de koning reeds herhaaldelijk gepoogd heeft, zelfmoord te plegen. Te Munchen heerscht diepe rouwvan alle torens luidt de doodklok. Daar prins Otto, de troonsopvolger, reeds sinds jaren zwaar lijdende en ook feitelijk buiten staat is ter uitoefening der regeering, blijft het regentschap van prins Luitpold van kracht, en zal deze „namens Z. M. Koning Otto" de regeering uitoefenen. Van pater Damen, die zich sinds een twaalftal jaren op het eiland Molokai aan het zielenheil der leprozen wijdt, is thans in Engeland een brief ontvangen, waarin hij met de grootste bedaardheid vertelt, dat hij voortaan geen naburige (Sandwich) eilanden meer kan bezoeken, omdat hij het eiland Molokai niet meer mag verlaten, als zijnde zelf door de ziekte aangetast. „De microben hebben zich in mijn linkerbeen gezet en in mijn oor, zegt hij, en ook begint de linkerwenkbrauw reeds weg te vallen. Ik verwacht, dat mijn gelaat wel spoedig zal misvormd zijnMaar ik ben kalm en onderworpen, en ik hen overgelukkig te midden van mijn arm volk." „Zie," zegt Daily News, „voor zulk een heldhaftige deugd moet alle geloofs verdeeldheid zwichten: hier zwijgt elk ander gevoel voor dat van diepen eerbied en bewondering." Door een practisch landbonwer in Saksen zijn berekeningen bekend gemaakt betreffende de oogenblikkelijke opbrengst van den verbouw van suikerbieten tegen over eenige andere veldvruchten. Het algemeene resultaat is dit: de netto-op brengst der bieten bedroeg per hectare 212 mark, der aardappelen 289 m., van de haver 404 m. Dergelijke berekening voor ons land zon ook haar nnt hebben. Volgens de Réforme bestaat er in België een oude gewoonte, dat de zevende zoon eener familie naar den koning ge noemd wordt en de ouders een gratifioatie ontvangen. Een protestantsche familie te Clabecq stelde den koning van de geboorte van hun zevenden zoon in kennis en ont vingen een schrijven van den secretaris van het kabinet des konings terug, dat de koning alleen peet stond over de kin deren uit katholieke ouders geboren. Schier ongeloofelijk klonk deze mededeeling over den stichter van den vrijen staat aan den Congo 1 Een paar dagen later evenwel richtte het comité van V Albiance e'vangélique te Brussel aan VEtoïle beige een schrijven waarin het opheldering geeft over het bericht nit de Réforme. De aanvankelijke weigering van den koning berustte op een misverstand, zoodra dit opgehelderd was; heeft koning Leo pold II gaarne het verzoek der familie ingewilligd. In het paleis van het Trocadero te Parijs had de uitreiking der medailles plaats voor de kinderen, die op de ten toonstelling der bêbés een prijs behaald hebben. Een der eerste prijzen is ten deel gevallen aan een kind uit Roubaix, oud 5\ jaar, Sidoine Wallez geheeten. Dit jeugdige monster weegt 144 pond en is 1.27 meter lang. De prospectus voor de tentoonstelling luidde, dat de prijzen zul len worden toegekend aan de gezondste en fraaiste kinderen. De 13e Juni, de dag die door vele Brusselaars zoozeer gevreesd werd, is zeer kalm voorbijgegaan. De politie was ver sterkt en de troepen waren in de kazer nen geconsigneerd om Brussel te bescher men tegen ruim 400 afgevaardigden van verschillende Belgische werkliedenveree- nigingen, die heel rustig vergaderd hebben. Omtrent de genomen besluiten meldde een telegram van Zondagavond, dat deze ten getale van vier zijn genomen, en wel 1°. dat de vreedzame propaganda ten gunste van het algemeen stemrecht zal worden voortgezet2°. dat zoodra de partij daartoe de noodige kracht zal hebben, eene algemeene werkstaking plaats hebben zal; 3°. dat opnienw eene monstermani- festatie zal worden voorbereid, ditmaal te houden op 18 Augustus ter gelegenheid van de nationale feestenen 4°. dat indien ook deze manifestatie verboden wordt, 24 uur daarna eene algemeene werkstaking in het geheele land zal afgekondigd worden. De Fransche Senaat heeft in zijne zitting van Zaterdag met algemeene stem men het door de regeering aangevraagde crediet van 200,000 fr. ten behoeve van het Instituut-Pasteur toegestaan. Het Batav. Dagblad meldt, dat in het hospitaal te Weltevreden een Europeeseh soldaat is opgenomen, bij wien zich 't vreemde geval voordeed, dat het hart niet in de linker-, maar in de rechterborst- holte geplaatst is. Hoewel de persoon gezond en sterk is, heeft men hem bij den hospitaaldienst ingedeeld ten einde hem in de nabijheid der snijkamer te houden. Door den commandant van het ko loniaal werfdepot te Harderwijk wordt de opsporing en arrestatie verzocht van den soldaat Jacobus Johannes Swemme- laar, oud 32 jaar, lang 1.725 meter, aangezicht ovaal, voorhoofd laag, oogen blauwneus gewoonmond gewoonkin rond, kleur blank, haar bruin, wenk brauwen bruingeboren te Nijmegen laatst wonende te Nieuwer-Amsteldie sinds 10 Juni van genoemd korps wordt vermist. Tot leden van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in plaats van de heeren Böhringer en Boot, zijn gekozen de heeren A. C. Wertheim te Amsterdam met 381, en mr. B. Mees te Rotterdam met 359 van de 417, door 116 departementen uitgebrachte stemmen. De heeren Bingham en Brauer, van Rotterdam, vertrokken van daar op Dins dag 8 Juni des voormiddags te 8.15 unr, met het plan te rijden naar Weenen en terug op een tweepersoons velocipede (Tandem). Zij kwamen te Nijmegen aan denzelfden avond (gereden afstand 135 Kmr). Bij een opgraving in het voormalig pakhuis „de Teerton", aan de Nieuwe- haven te Dordrecht, is een bijzonder fraai gebeeldhouwde en geheel gave zandsteen gevonden ter grootte van 90 bij 60 cM. Het geheel stelt voor het gedeelte boven den grond eener steenkolenmijn. Onder eene overkapping bevindt zich de mijnput, waaruit door vier paarden in een molen de massa in een bak wordt opgetrokken. Ter linkerzijde liggen de kolen op een hoop, waarheen ze door twee karren, elk met een paard bespannen, alsmede met kruiwagens worden vervoerd. Eenige figuren vullen dit geheel aan, dat door een hekwerk is ingesloten, en dooreenig plantsoen op den achtergrond wordt vol tooid. Alle figuren zijn met zorg afge werkt, en de steen zal in eene verzame ling voorzeker uitstekend op zijne plaats zijn. Vrijdag had op de Waal tusschen Tiel en Dreumel eene belangrijke aanva ring plaats van de stoomboot „Con cordia I" en een praamschip, waardoor de praam zoodanige averij bekwam, dat het vaartuig in allerijl door genoemde stoomboot op den wal moest gesleept worden, om het voor geheelen ondergang te behoeden. De praam bekwam daardoor eene schade van p. m. f 600, terwijl de boot eveneens aanmerkelijke averij bekwam. Van wege den A. N. wielrijdersbond zijn een 3-tal bondstochten uitgeschreven op 27 Juni a. s. bij gelegenheid van de prijsuitdeeling te Apeldoorn van de andere wegwedstrijden, in Juni gehouden. Ie. Van Arnhem naar Apeldoorn, onder leiding van den hoofdconsul voor Gelderland (afstand 21 K.M.). 2e. Van Utrecht naar Apeldoorn, onder leiding van den hoofd consul voor Utrecht (afstand 67 KM.) 3e. Van Zwolle naar Apeldoorn, onder leiding van den hoofdconsul van Overijsel. De prijsuitdeeling heeft plaats in het hotel „Van den Burg." Te Wageningen, waar men 2 jaar geleden nog 10 cents per liter voor zoete melk betaalde en later 8 cents, wordt nu tweemaal daags zuivere zoete melk aan de huizen aangeboden voor 6 cents per liter. Sedert de inhechtenisneming van de wed. Groenemeijer, als verdacht van hare woning in de Guldehandsteeg te Amsterdam, in den vroegen morgen van 4en Juni jl. opzettelijk in brand gesto ken te hebben, zijn door de agenten van de afdeeling recherche by verschillende ingezetenen waar genoemde weduwe ver keerde, goederen en gelden in beslag genomen, reeds geruimen tijd te voren door de verdachte bij hen in veiligheid gebracht, hetgeen de op haar rustende vermoedens niet gering zal doen toene men. Ook is gebleken dat zij reeds eene andere woning had gehuurd. Omtrent den brand te Apeldoorn wordt nader gemeld, dat op het landgoed „Hohenheim" de gebouwen, schuren en bergplaatsen eene prooi der vlammen zijn gewordeneveneens de machinerieën voor landbouwbedrijf enz. Niets is gespaard. De levende havewaaronder ook de luxe paarden van den heer Moorrees, werd gelukkig gered. Alles was verzekerd, doch zeer laag. Men schat het verbrande op f 20,000. De oorzaak van het onheil is dat twee personen die op een zolder aan het teren waren, de onvoorzichtigheid hadden het vuur onder den pot te hard te laten branden, waardoor de teer in vlam sloeg en zich aan het rieten dak mededeelde Door den burgemeester van Utrecht is toestemming verleend aan de commissie van het Oranjepark aldaar, om bij gele genheid van den geboortedag van H. M. de Koningin, in het Oranjepark eene tentoonstelling te houden van planten, bloemen en ruikers. Een aanmerkelijk bedrag van prijzen is daarvoor reeds beschikbaar. De inzenders voor deze ten toonstelling zullen niet alleen mogen zijn liefhebbers uit den werkenden stand uit geheel de stad, doch ook voor bloemkwee- kers en andere particulieren. Men verneemt, dat bij de directie der Ned. Bank het voornemen bestaat om een nieuwe soort van beleeningen in te voeren. Zij zullen van de bestaande slechts hierin verschillen, dat zij ten allen tijde geheel of ten deele kunnen worden afge lost, onder aanzuivering van rente bere kend tot den dag met een minimum van 8 dagen. De rente zal echter hooger zijn naar de thans bestaande rente zal die 4 pCt. bedragen, onverschillig of het pand uit buiten- of binnenlandsche waarde bestaat. Het «Dagblad" teekent aardig de lichtzinnigheid waarmede tegenwoordig menig hnwelyk wordt gesloten, door de volgende historische anecdote Een paartje komt van het stadhuis. In 't midden van de straat begint de bruid plotseling tranen met tuiten te schreien. Op de vraag van den jongen echtgenoot, wat haar plotseling zoo bedroefd maakt, wil de jonge vrouw eerst geen antwoord geven. Eindelijk komt er gebroken nit: sik kan niet koken 1" »Is 't anders niet", zegt de teedere eohtgenoot troostend, «daar behoef je niet voor te huilen je hebt toch niets om te koken!" Een haas levend gevangen onder het fornuis in een boerenwoning, terwijl de kat de rol van jachthond speelt 'tfeit is te zeldzaam om niet te worden vermeld. Langoor zit dicht bij 't huis in den tuin, wordt opgeschrikt door de komst der vrouw, vlucht door de openstaande staldeuren naar binnen onder den ketel, waarin men veevoeder kookt, en wordt daar bespeurd door de kat, die op hare beurt de oplettendheid der huisgenooten wakker maakt, welke laatsten hem na tuurlijk uit de asch oprakelen en in ver zekerde bewaring brengen. Dinsdag had het bovenstaande te Besoyen plaats. De smokkelhandel schijnt thans in Limburg in vollen gang. Gelukte het Dinsdag jl. den te Beek gestationneerden ambtenaren circa 60 liter spiritus aan te halen, Vrijdag voormiddag kregen dezelfde ambtenaren 70 liter spiritus in handen, die men in 25 blazen trachtte binnen te smokkelen. Jammer dat de smokkelaars zich weder door de vlucht wisten te redden. Zsndag avond te omstreeks 11 nren is een vrijwilliger van de instructie-com pagnie te Schoonhoven, S. de N., die eenige dagen met verlof wasten huize van zijne ouders aan den Crooswijk- schen weg te Rotterdam voor het open raam eener 2e verdieping in slaap gevallen en uit het venster gevallenhy bekwam inwendige kneuzing en is naar het zieken huis overgebracht. Het Handelsblad meldt, dat de wel dadigheidszin der Israëlieten te Amsterdam zich opnieuw heeft geopenbaard door de stichting van eene vereeniging, welke zich ten doel stelt kinderen, die wees worden op een leeftijd, waarop een weeshuis ze niet meer opneemt, de behulpzame band te bieden. Meer bepaaldelijk is het doel, kinderen boven de twaalf jaar een vak te laten leeren, ten einde beperking te brengen in den kleinhandel op straat. Door de kleine wekelyksche bijdrage voor het lidmaatschap, wenschen de stich ters den kleinen man gelegenheid te geven ook iets voor het algemeen welzijn te doen. De ervaring heeft daarenboven ge leerd, dat zuster-vereenigingen, op derge lijke leest geschroeid, in zij het ook be perkten kring, zeer heilzaam werken. Volgens de N. R. Ct. heeft jhr. Victor de Stuers toezegging gedaan, dat hy de onlangs vernielde teekening in het Leidsche academiegebouw zal herstellen. - Te Opheusden kreeg Donderdag een man in eene herberg ongenoegen, en maakte zich daarbij zoo driftig, dat hij eenige dagen daarna een lijk was. De „Zwolsche Courant" verhaalt, dat ook te Wezepe het manifest der Liberale Unie was aangeplakt. De hoofd onderwijzer, die de zorg voor het aan plakbord heeft, ontving van den burge meester bevel het bedoelde biljet te verwijderen en zoo geschiedde het. Te Amsterdam stapte Donderdag een man voor de vijfde maal in het huwelijksbootje. Bij een hevig onweder, dat zich Zaterdag middag boven Utrecht ontlastte, werd een kind van vier jaren, dat zich met het gezin in een huis aan de Roode brug bevond, doodelyk getroffen. Naar men verneemt, zijn in zake van den gruwelijken moord te Hooge- smilde elf getuigen gedagvaard voor den rechter-commissaris te Assen. De heer Messchaert, te Amsterdam, heeft bedankt voor het hem aangeboden professoraat in den zang aan de Koninklijke muziekschool te München, voor welk besluit hem van verschillende zijden dank betuigingen toekwamen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2