Nieuwsberichten. postenvlaggen te bemachtigen. Krijgslis ten werden aangewend, hier een loos a- larm, daar een aanval, overal leven en beweging; hier werden jongens gevangen genomen, ginds een vlaggetje veroverd, enz. enz. De strijd duurde lang totdat te 3 ure tot den algemeenen aanval door de „wijten" tegen het fort der „rooden" werd besloten. Men bestormde elkander van verschil lende kanten, overal gevecht en geschreeuw, totdat de „witte" partij gedeeltelijk werd verslagen door de overmacht der „roode." Midden in den strijd gelukte het eenigén der „witte" door te dringen tot het fort der vijanden en de hoofdvlag te ver overen, waarmee de strijd beslist was. Ben „hoera" werd aangeheven door de overwinnaars en ieder keerde naar zijn fort terug. Men besloot op te breken en van de vermoeienis uit te rusten op het welbekende „Duinvermaak." Ma eene kleine panze begon eene nieuwe, geheel andere strijd. Thans koos men ,,Duinvermaak" (fort de Bruin) tot het tooneel van oorlog. De „rooden" zouden het fort aanvallen dat door de „witten" moest verdedigd wor den. De eerstgenoemden zouden dku de overwinning behalen, als de hoornblazer, Johan Martin en één man, op de een of andere manier binnen het fort kwamen. Het was een moeielijke taak zoo iets te volbrengen, maar waarschijnlijk zou de heer Martin wel de een of andere krijgslist bedenken. De „rooden" trokken af en patrouilles „witten" werden uitge zonden, om zoo mogelijk eiken aanval af te slaan. De bosschen in den omtrek werden doorkruist en alle wegen door de „witten" bezet. Schermmutselingen tusschen de beide partijen hadden plaats, eenigen wer den gevangen genomenalles wat pas- seeren wilde werd zorgvuldig geinspek- teerd met gepaste vrijmoedigheid. De verdedigers waren allen goed op hun post en het fort scheen onneembaar te zijn. Eenige aanvallen hadden plaats, maar werden met succes afgeslagen. Reeds waren verschillende rijtuigen onderzocht, maar alles bleek in orde te zijn, totdat een kar met een paard bespannen, kwam aanrennen. Onmogelijk was het paard in zijn dollen vaart te stuiten, de „witten" vlogen de kar na als begrepen zij in stinctmatig, dat hier een krijgslist werd aangewend. Gelijktijdig beproefden de „rooden" een aanval op 't fort, van welke kleine verwarring de voerlieden gebruik maakten om na een hevigen tegenstand hunne „waar" naar binnen te sleepen. in een kleinen eierkist was de hoornblazer gepakt en een wijnmand verborg een kleine jongen. De list was volkomen gelukt en de heer Martin als aanvoerder met een daverend „hoera" door zijne medestrijders ontvangen. Nu was de beurt aan de „witten" om aan te vallen. De „rooden" zouden ver dedigen. Met den looppas trok men af en de heer Martin zond patrouilles in allen richtingen uit. De „rooden" hadden de vorige coup zoo netjes gewonnen, geen wonder dat de „witten" hun best zouden doen. Nadat men zich ver genoeg van de „roode" partij had verwijderdmaakte de aanvoerder der „witte" partij zijn plan bekend. Men zou trachten het fort stor menderhand in te nemen. Drie jongens, waaronder een hoornblazer, zouden beproe ven langs een omweg het huis zoo dicht mogelijk te naderenom dan onder een aanval den hoofd troep aan de voorzijde van het fort, het buis aan hunne zijde binnen te dringen. De hoofdtroep moest een uur lang kruipendezich door bosschen begeven om ook zoo dicht mogelijk het huis te naderen. Onder een hevig krijgsge schreeuw viel de hoofdmacht op het fort aan ,en namen stormenderhand het huis in. Door die geheel onverwachte en plot selinge aanval op de „rooden" was men niet bij machte deze af te slaan en had ook de hoornblazer gelegenheid na eenigen tegenstand het fort binnen te komen. De „witten" hadden dus overwonnen en de oorlogskansen van de partijen ston den dien dag gelijk. Na eene kleine ovatie in den vorm van een daverend „hoera" scheidde men van het zoo geliefde fort, de aangenaamste herinneringen medenemen de en den terugreis werd aanvaard. De veroverde vlaggen van beide partijen vooroponder gezang en eenige marschen bereikte men het station Alkmaar. De vreugde steeg ten top. De aanvoerders en de stationschef werden op de schouders gedragen. Allen werkten mee om het den jongens zoo aangenaam mogelijk te maken. Een familielid van den chef speelde op de viool, de chef zelf ie in één woord gezegd een zeer „joviaal" manaan wie zij zeer veel verschuldigd zijn. In den trein gezeten hieven allen een luid „leve de chef" aan. Het station Haar lem werd bereikt onder gezang en trom petgeschal waar zich vele ouders en ken nissen hadden verzameld, om de thuiskomst der jongens af te wachten. Op het perron werd onmiddelijk aan getreden; men marcheerde naar het stations plein waar de heer Martin allen om zich heen verzamelde. Met een kort woord dankte hij allen voor de uitstekende orde, die ieder voor zich had weten te bewareD. Hij bracht hulde aan den Burgemeester van Bergen „die meer van ons dan van zijn hazen" hield. Na eene ovatie van de jongens scheid de men met een driemaal herhaald „hoezee" om huiswaarts te keeren en ieder te droo- men van de genoegens dien dag gesmaakt. Alle ouders zullen zeker den Heer Martin dankbaar wezen voor het genoegendat hii hunne zonen heeft weten te verschaffen. J O. Een boer in Forbes, een klein plaatsje in de Australische kolonie Victoria, ver moordde zijne vrouw in koelen bloede met een meshij zelf trachtte daarna zich op te hangen, doch daarin falende benam hij zich hef. leven met hetzelfde wapen. Gelijk men weet, is het onlangs gesloten huwelijk van Adeline Patti met den zanger Nicoline mogelijk geworden door de wet van den heer Naquet tot wederinvoering der echtscheiding. Dezer dagen heeft genoemde heer het prachtig omlijst photographisch portret van Adeline ontvangen, met het onderschrift„A notre libérateur!" en de onderteekeningen der echtgenooten. Duizend Romeinsche graven zijn onlangs in de buurt van Gurkfeld, in Beneden-Krain, nabij Dernovo, ontdekt geworden. Uit een geschiedkundig oogpunt is deze vondst van groote waarde en heeft zij dan ook reeds een rijk materieel ge leverd voor de kennis van het Romeinsch leven, dat in het museum van Laibach ondergebracht is. Vooralopmerkenswaardig is de overvloed van antieke sieraden, de menigte vaatwerken en tranenfleschjes, die uitgegraven werden. De uitgravingen zullen voortgezet worden en men verwacht verder nog rijken buit. Door den heer Poth, teSamarang, is, aan den zeekant, tusschen Kaliwoen- goe en Mangkang, eene slang geschoten van ruim vier vadem lengte en van on gewone dikte. Zijn hond sloeg aan, toen met een sissend geluid de slang zich in het struikgewas oprichtte. Twee schoten met ganzenhagel en één schot met een kogel waren noodig om het dier te dooden. Bij opening van het vreeselijk opgezwollen lichaam der slang vond men de overblijf selen van een jeugdigen kaaiman. Het enthousiasme voor den ï>Grand old Man" heeft te Edinbnrg bijna nadee- lige gevolgen voor Gladstone gehad. Hij had zijn rijtuig verlaten en wilde te voet naar het hotel terugkeeren, maar zoodra herkende de menigte hem niet, of duizen den omringden hem en wilden den grijzen staatsman de hand schudden. Het gedrang dreigde gevaarlijk te worden, eenigen po- litie-ambtenaren gelukte het Gladstone in een tramwagen in veiligheid te brengen. Hier hetzelfde schouwspel, allen volgden, schreeuwden en juichten. Met moeite bracht men den grijsaard in het hotel hij was zoo uitgeput, dat hij een oogen- blik op de trappen moest gaan zitten, eer hij zich naar boven kon begeven. De verzakkingen op de hoogte van Mont-martre te Parijs hebben opgehouden. Men zal groote werken ondernemen om door behoorlijken afvoer van het regen water een herhaling van het gevaar te verhoeden. Een correspondent van het Bata- viaasch Nienwsblad in Atjeh schrijft het volgende uit Kota Radja d. d. 6 Mei. De laatste dagen kenmerkten zich weder door verschillende feiten van minder vriendschappelijken aard. Het blokhuis op Sabang kostte ons een Eur. militair, die door eene kogelwond aan het voor hoofd het leven liet; den dag daarop volgende werd bjj het optrekken der wacht weder een inlander aan den voet gewond gelukkig ditmaal zeer licht. De luitenant der infanterie Scbafer heeft te Oleh-leh een beenschot bekomen, bij het wegbranden van den laatst ge- kapten Tjemaraboom op het eilandje Kota Pohani, gelegen tegenover de landtong te Oleh-lech. Onophoudelijk duurt het kanon- en geweervuur voort. In den nacht van den 5en op den Gen Mei werden 2 Beaumont- geweren uit de hoofdwacht te Nesoek weggenomen. De toestand is vooralsnog niet roos kleurig, de vijand schijnt de laatste dagen te beginnen met meer kracht op te treden, hetgeen wel niet zal te wijten zijn aan de politieke assistentie van onzen vriend Toekoe-Baid. Men schrijft uit Apeldoorn aan de Zw. Ct. dd. 23 dezer. Een hardlooper zou alhier op het marktplein proeven van zijn spierkracht afleggen, toen het een jongeling, zekeren Dnrand alhier (bekend om zijn snelloopen) door de omstanders aangezet, inviel om zich met den vreemdeling te meten. Nadat zij eenige malen gezamenlijk de baan had den afgedraafdscheen de man van 't vak te begrijpen dat hij het wel eens te kwaad kon krijgenen om zijn roem te handhaven, liet hij de karwarts, die onze hardloopers steeds vergezelt, onzacht op 's jongelings ledematen nederdalen. Ook mevrouw de harddraafster liet hem kennis maken met de tromwelk een en ander evenwel tengevolge haddat het publiek partij trok tegen de »artisten« en het snelgevoete echtpaar te lijf ging. De politie kwam tusschenbeiden en mijn heer en mevrouw werden in officieel costuum door haar naar hun »hotel« ge bracht onder begeleiding van een groote menigte en tot vermaak der jeugd. De race viel dus in duigenmaar 't was toch een aardige vertooning geweest. Op uitnoodiging van het bestuur der Vereenigde Amsterdamsche Schaak genootschappen, zal de heer Gunsberg, die den eersten prijs behaalde bij den Hamburger wedstrijdvan Londenwaar hij woont, overkomen om te Amsterdam ongeveer eene week te vertoeven. Aan Het Nieuws van den Dag ontleenden wij een bericht, betreffende eene bekeuring van een ouderling en een diaken te Kagenwegens „streepsteken" met en om centen. Dit bericht wordt thans tegengesproken door ouderling en diakenen der herv. gemeente Kageonder Alkemade. Eene vrouw te Gorinchem, die lijdende was aan rheumatiekontving dezer dagen den raad,zich in te smeren met petroleum en dan'; na het geheele lichaam van top tot teen met dat vocht te hebben ingesmeerdop eene stoof met vuur te gaan zitten. De vrouw volgde den raad op doch natuurlijk met het ongelukkig gevolg, dat zij met hevige brandwonden naar het gasthuis moest wor- overgebracht. De verdiensten door de visschers van ons land in dit voorjaar op de Noordzee en Zuiderzee behaaldmaken een zeer belangrijk verschil met de ont vangsten van het vorig jaar. Naar matige berekening is door de visschersvloot in het eerste halfjaar van 1886 ongeveer een millioen gulden min der verdiend dan over hetzelfde tijdvak in 1885. Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat Z. M. de Koning den 13 Juli uit Soestdijk derwaarts denkt te komen, ter opening van de zitting der Staten Gene raal op den volgenden dag. Tevens zou bepaald zijn, dat Z. M., na afloop van de openingsplechtigheid, in den middag naar Soestdijk zal terug keeren en telkenmale van daar naar de residentie zou gaan tot het verleenen der gebruikelijke audiëntiën aan wetgevende commissiën enz. De »Post« bericht het volgende waaruit schijnt te blijken, dat bij mili tairen zelfs het ontvangen van socialistische geschriften gestraft wordt »Men herinnert zich zegt de »Po8t« dat eenigen tijd geleden zeker milicien uit Enschedésocialist van beroepte Doesburg in garnizoen kwam, en toen zoo'n liedje en een krant van zijn ge voelens bij zich had en opruiende ge sprekken hield, zoodat de overste door den burgemeester van Enschedé gewaar schuwd onzen Leverman der wacht aan beval. Desniettemin kwam Vrijdag voor drie weken een pakje voor ZEd. aan, dat, op last van den overste in de hoofd wacht geopend zijnde, weer een aantal couranten en socialistische liedjes bevatte, benevens een brief, waaruit bleekdat hij om dat alles had gevraagd. Hij werd door den overste onmiddellijk in voorar rest gezet en is dezer dagendus na ruim drie weken brommen, naar Arnhem getransporteerd om daar voor den krijgs raad terecht te staan." Met ingang van 1 Juli a. s. treedt ook bij de Nederlandsche rijkstelegraaf een nieuw tarief in werking. Voor het binnenland is dit als 't volgt: Tusschen twee kantoren in verschillende plaatsen. Voor de eerste tien woorden f 0.25. Voor elk tweetal woorden daarboven f 0.03 Voor stadstelegrammen Voor de eerste tien woorden ƒ0,15. Voor elk woord daarboven f0.01_ Omtrent den moord op vrouw Claes- sens te Maastricht gepleegd, is, naar men ons meldt, nog niets naders aan het licht gekomen. Men weet alleen, dat de man die in het buitenland vertoeft en tegen wien aanvankelijk vermoedens zijn gere zen, zijn alibi heeft kunnen bewijzen. Een zwager van de verelagene, die haar in een fonds had verzekerd en gearresteerd was, is weder na een verhoor voor den rechter-commissaris in vrijheid gesteld. De zaak is thans nog even duister, als op het oogenblik der ontdekking. Niemand en we hopenook de dames niet niemand zal't ons kwalijk nemen, schrijft het Vad., als wij de „tour nures", waarmede zich de schoonste helft van het menschelijk geslacht tegenwoordig misvormt, leelijk, afschuwelijk, ja een beleediging tegenover de schepping vin den. Maar we zullen den strijd tegen deze wanstaltige ontsieringen der vrouw niet aanbinden. Anderen hebben 't gedaan ook dames doch te vergeefs. De mode heeft nu eenmaal haar onverbiddelijke eischen en vaak meer invloed dan de rede. We willen ons er een oogenblik voor buigen, maar dan wenschen we toch dat de slavinnen der mode eenigermate rekening houden met hun anders toch zoo gezonden geest. En daarom vestigen we haar aandacht op een tournure van geheel nieuwe vinding, het is een windkussen, van caoutchouc vervaardigd, bijzonder licht en zoo sierlijk van vorm als..de mode toelaat. Deze uitvinding moet zeker een uitkomst zijn voor de dames, die dan ten minste niet langer verplicht zullen zijn een groot volume houtwol, kapok of watten met zich om te dragen. Een groet debiet zal zeker voor dit nieuwe mode product niet uitblijven. Het eerste dames-zwemfeest zal te Amsterdam gehouden worden op Zondag 11 Juli, in de inrichting aan de De Ruy- terkade. De wedstrijd is verdeeld in snel- zwemmen op den buik, id. op den rug, fraai zwemmen, snelzwemmen op den buik voor meisjes beneden 16 jaren, tobben- wedstrijd en vrije oefeningen. Medailles en kunstvoorwerpen zijn tot prijzen uit geloofd. De wedstrijd is alleen voor dames toe gankelijk in de jury hebben echter, be halve een viertal dames, drie heeren zit ting, van niet al te jeugdigen leeftijd» In de vergadering van het concert „Diligentia", Zaterdagavond gehouden, is besloten den heer Joh. Verhulst een pen sioen te verleenen gelijkstaande met de helft van zijn tegenwoordig traktement. -Het Nieuws van den Dag schrijft De verontwaardiging, opgewekt door den aanslag met peper op agenten van politie, is de lichtzijde van het geval. Een onzer lezers wil het niet bij eene uiting van verontwaardiging laten, maar vraagt of een goedgezind burger niet als vrijwilliger bij de politie, b. v. als onbe zoldigd rijksveldwachter of iets dergelijks, kan worden aangesteld Hij heeft zegt hij meermalen de politie bij voorko mende gelegenheid bijgestaan, doch die hulp viel doorgaans bij het publiek niet in goede aarde, en men riep hem dan toe „wat heb jij je er mee te bemoeien, je bint immers niet an de politie" enz. Om meer handelend te kunnen optreden doet hij bovenstaande vraag, ten volle bereid om zich eene dusdanige betrekking te laten welgevallen. Wij brengen gaarne de vraag onder de algemeene aandacht, overtuigd dat velen de reactie zullen gevoelen, opgewekt door de infame actie." Een droevig ongeval heeft Woensdag nacht plaats gegrepen in de Ringvaart van de Haarlemmermeer. Aan den Bennebroe- kerweg aldaar lag de met stroo geladen schuit van den schipper J. Romijn te Leimuiden, Door vonken uit de pijp van eene nachtboot schijnt de lading vlam

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2