het inzicht dat al die menschenlevens en die millioenen beter en meer in het belang der menschheid hadden knnnen besteed worden. Voor alsnog zucht hij „Ach, waren alle menschen wijs!" De Parijsche slagers hebben zich vereenigd om den uit Tongkin terugge keerden artilleristen van het garnizoen te Vinoennes een feestmaal aan te bieden. Zij hebben daarvoor onder anderen een vetten os, twee kalveren en veertien schapen bestemd. Eergisteren is dat slacht vee getooid met kransenonder het gejubel van het volk door de straten van Parijs en Vincennes vervoerd. Er bestaan in Frankrijk wetsbe palingen tegen het aanlengen van wijn maar ruim achttienhonderd wijnhuishou ders te Parijs die het doen van water in wijn een zeer onschuldige zaak vinden, komen tegen die bepalingen in verzet. In een gehouden vergadering besloten zij den Parijschen gemeenteraad voor te stellenliet stedelijke laboratorium tot onderzoek van vervalschingen op te heffen. Een spotvogel, met name de Chas- seley, te Grenoble, heeft een verzoekschrift ingediend bij den Eranschen Senaat, waarin hij zegt dat hij rechtstreeks afstamt van de Merovingische koningen en dus onder de bepalingen der verbanningswet valt en onbevoegd is verklaard tot het vervullen van eenige betrekking. Hij verzoekt echter geen dier bepalingen op hem toe te passen. Met betrekking tot de berichten om trent het sluiten van een defensief verbond tusschen Belgie en Nederlandwordt uit het Belgische ministerie van buitenland- sche zaken medegedeeld, dat die berichten louter verzinsels zijn. Belgie kan tenge volge zijner staatsrechtelijk gewaarborgde onzijdigheid geen verbonden slniten. In de gevangenis Saint Pierre te j Marseille zijn de recidivisten, voor korten tijd uit Thouars en Riom daarheen ge bracht, in opstand gekomen. Troepen heb ben de orde hersteld, waarbij een soldaat verwond werd. Uit Odessa schrijft men aan de Daily- News, dat, niettegenstaande de schijnbare kalmte der Russische revolntionnaire partij haar leiders zeer werkzaam zijn. Op de lijn Würzburg-Kissingen zijn 1 bij het station Rottendorf twee sneltreinen op elkaar geloopen. Elf personen werden gedood, tien zeer ernstig gekwetst en ver scheidene minder ernstig. Te Brussel wist een vijftigjarige kellner, die bij een 24-jarig meisje een blaauwtje had geloopen, zijn liefdesvuur niet beter te blusschen dan door de kamer van zijne aangebedene in brand te steken. De bewoners van het huis konden in tijds vluchten en de man werd gearresteerd. Een staaltje van de eigenaardige toestanden op Corsica met betrekking tot de roovers, kwam dezer dagen te Fligari voor. De gendarmes hadden daar een bandiet, Lanfranci, gevangengenomen. Maar de burgemeester van dat plaatsje, een bloedverwant van den rooverver zette zich tegen de inhechtenisneming en riep de inwoners op, om hem te helpen. De gendarmes boden echter krachtig weerstandtot het hun eindelijk gelukte de menigte uiteen te drijvenen hun gevangene weg te voeren. De beheerder der gelden van de „Chesapeake en Delaware kanaalmaat schappij" heeft zich uit de voeten ge maakt, met achterlating van een brief, waarin hij verklaardevoor 615,000 dollars 1,537,500) boven het gestelde bedrag van obligatiën der maatschappij in omloop te hebben gebracht. De maatschappij kon hierdoor de be talingen op die obligatiën den len Juli niet doen plaats hebben. Te St. Ouenbij Parijsheeft een hevige brand de machinefabriek van Harcot vernield. De schade wordt op/600,000 geraamd een 600 arbeiders zijn door het ongeluk zonder werk. In Dnitschland wordt met grooten spoed gewerkt aan de repeteergeweeren die de regeering besteld heeft in de fa brieken te Erfurt en te Spandau. Tegen woordig levert elk dezer fabrieken 600 a 700 geweren per dag, dus te zamen 2000 Binnen eene tijdruimte van 18 maan den zal de Duitsche infanterie in het bezit zijn van een millioen verbeterde geweren. Verschillende levensbijzonderheden van den overleden Koning Bodewijk van Beieren worden nog van tijd tot tijd me- degedeeld. Zoo verhaal een briefschrijver aan de Köln, Zeitnng dat de ontzaglijke uitgaven van den krankzinnigen vorst vooral daarom zoo groot werden, dat hij zich door niets in het volvoeren van zijn wenschen liet verhinderen. Als hij b. v. iets binnen veertien dagen voor 50 Mark kon krijgen en binnen vijf dagen voor 5000 Mark, dan stond hij er op, het in vijf dagen te hebben. Elke verlichting, behalve die door waskaarsen, vond hij „gemeen". Er zijn ongelooflijke sommen aan was kaarsen verbrand in zijne paleizen. Soms kostte de verlichting van Herrenchiemsee of Neuschwanstein in éen nacht (de nach ten duurden daar dikwijls 18 uren) /3000 a ƒ3600. Blijkens mededeeling van het Tijd schrift voor geneesknnde, ontleend aan de jaarverslagen van het geneeskundig staatstoezicht, bedroeg het aantal sterf gevallen, in Nederland veroorzaakt door beet van dolle honden van 18691879, 32 onder welke 12 mannen 4 vrouwen en 6 kinderen. Gedurende de laatste 7 jaren zijn geen sterfgevallendoor die ziekte veroorzaakt, meer voorgekomen. De onthulling van het standbeeld van Hugo de Groot zal 17 Sept. te Delft plaats hebben. De commissie wendde zich tot het gemeentebestuur van Delft met verzoek om aan de plechtigheid eenigen luister bij te zetten. Volgens de Asser courant is een der verpleegden te Veenhuizen no. 2, van wien men reeds eenigen tijd zeidedat hij eene aanzienlijke erfenis zou te ont vangen hebben, den 30sten Juni door een heer uit Frankrijk afgehaald. Natuur lijk had men zich bij den Minister van justitie eerst om ontslag van den man verzekerddie nu naar men zegtbehalve eenige vaste goedereneen kapitaal van tachtigduizend franks aan contanten in bezit kan nemen. Een scheepssjouwer te Amsterdam wonende en voorheen werkzaam bij een bekend aannemerden heer V., waar hij zich op arglistige wijze moet hebben meester gemaakt van eene verzameling bonszoor benoodigd materieelals touwwerk enz., heeft dezer dagenmet gebruikmaking van deze bons, valschelijk door hem onderteekend bij verschillende handelaren in scheepsbenoodigheden aldaar zich nieuwe trossen touwenz. doen afgeven. Thaps is die persoon bij het plegen van oplichterij op heeterdaad be trapt en door de politie in verzekerde bewaring genomen. Een' ingezetene van Utrecht, die Zondag Artis te Amsterdam bezocht, en voorbij de hokken der tijgers wandelde meende dat een dezer in diepen slaap lag hij bleef voor het hok staan en waagde zijne hand te dicht bij het schijnbaar slapende beestmet het treurig gevolg, dat de tijger, gestoord in zijn rust, een poot brullend uitsloeg en met de nagels den toeschouwer zoodanig verwondde aan de hand, dat deze den duim waarschijn lijk er bij zal inschieten. De hand werd te Amsterdam door een heelkundige ver bonden. De Willem Barents, het welbekende poolscheepje, is Maandag middag te Am sterdam bp afslag voor 2950 verkooht. By opbod werd voor het schip slechts 2550 geboden. Een hoofdofficier in garnizoen te Amsterdam deed Maandag langs de Wees- perzyde een tochtje te paard. Hij reed stapvoetstoen drie kerels aankwamen die het socialistische z. g. vryheidslied zongen een hunner gaf het paard van den officier onverhoeds een slagwaardoor het paard verschrikt steigerde. Maar de berijder wist de kerels wel te vinden. Elk op hun beurt werden ze ingehaald en kregen ze met de karwarts een pakdat hun lang zal heugen. Sommige menschen bly ven nog altyd gelooven, dat de maan invloed uitoefent op het weder. Wetenschappeiyke waarnemingen hebben dit sinds lang anders aangetoond, maar de onjuiste meening blyft halsstarrig stand houden. Thans heeft eene tienjarige waarneming van Pivat in Frankrijk opnieuw aange toond dat de invloed van de maan op het weder gelyk nul moet gesteld worden. Een bewoner van de HekkelaanI te 's-Gravenhagezekere D., en zijne vrouw hebben hunne 5 jonge kinderen verlaten. Het burgerlyk armbestuur heeft zich de kleinen aangetrokken en voor hun verpleging gezorgd. Dat zwaluwen de menschen niet zeer schuwen is meer dan eens opgemerkt maar dat zij zoo tam kunnen worden als men zien kan op het kantoor van den heer v. d. B. te Goes, is een zeldzaam heid. Op het portaal nl. had verleden jaar een zwaluwenpaar even boven de deur een nestje gebouwdwaarin weldra eenige jongen het levenslicht aanschouwden. Het nestje is gedeeltelik blijven zitten, en thans kwamen de vogeltjes weer op tyd terugbouwden het nestje wat bgen de ouden kunnen zich nu weer verheugen in een viertal kleinen. Opmerkelyk is het dat het zoo laag zit dat men er met de hand bg kanen er den geheelen dag af en toe vreemdelingen komen, die de diertjes nog niet hebben afgeschrikt. Te Eist bouwt een zwaluwenpaar zyn nestje op de gordgnlat in een kantoor. De glazendeur, tevens lichtraam, wordt 's avonds gesloten en geduldig wachten de vogels de opening daarvan in den voor middag af, om hunne werkzaamheden van den bouw voort te zetten. De zoogenaamde wonderdokter H. Niemeijer, bekend onder den naam van „het boertje", hoewel door den hoogen raad tot f 75 boete veroordeeld, houdt nog geregeld te Groningen zitting en verleent aan zooveel patiënten hulp dat de tyd soms te kort schiet. Twee profes soren der medische faculteit hebben hem lgders gezonden, ja zelfs wordt met uit stekend gevolg een derde professor van die faculteit door den eenvoudigen man behandeld. Zoo althans meldt het „Dagblad." Te Amsterdam is het Zondag, ten gevolge van socialistische woelingen, weer vrg rumoerig toegegaan. O. a. werd een aanslag gepleegd op den commissaris van politie Stork. In het Volkspark zou in een byeen- komst van socialisten DomelaNieuwenhuis als spreker optreden en bg zgn aankomst per trein wachtte een aantal personen hem op. Met moeite wist de politie de orde te handhaven. Terwgl nu D. N. in de zaal aan het woord was, betrad de commissaris van politie, de heer Stork, het terrein, doch dadelgk daarop loste de socialist Geel, achter een boom te voorschgn komende, a bout portant op hem een schot, uit een met zes schoten geladen revolver, onder het geroep: „zal je ons nog langertrot- seeren?" De heer Stork kon nog tgdig het hoofd afwenden, en de kogel snorde hem voorbg het oor. Geel werd belet verder te vuren, en naar een politiebureau gebracht. Dit geschiedde echter niet dan onder verzet van een deel der menigte, welke op het terrein aanwezig was. Met krachtige hand werd toen het geheele ter rein en het daarvoor liggend pleintje door de politie schoongeveegd, waarby eenige arrestatiën plaats vonden en eenige per sonen gewond geraakten. Door dit rumoer ontstond in de zaal waar Domela Nieuwenhuis zgn gewone theorieën predikte, een ware paniek. Niet dan met veel moeite gelukte het den presi dent de orde te herstellenwaarna Domela Nieuwenhuis zyne rede kon vervolgen. Ook bg het vertrek van D. N. die zich te 3.25 u. naar Rotterdam begaf, waakte de politie tegen stremming van verkeer, wat hier en daar niet zonder moeite plaats had, vooral aan het station. Te half vier kon de politie aftrekken en was alles rustig als gewoonlyk. Men verneemt nog dat Geel, aan het bureau van politie aan de Oude Brug gebracht, aldaar met cynische bedaard heid tot den commissaris Stork zeide, dat zgn doel geweest was dezen te dooden. Uit Lienz meldt men aan de Köln. Ztg., dat markgraaf Alfred Pallavicini en de secretaris van legatie van het Hollandsch gezantschap, de heer Crommelin, die den 26en der vorige maand met twee gidsen den Groszglockner gingen bestygen, sedert dien tgd vermist worden. Men schrgft aan de L. C. Veer tien dagen geleden liet het weer zich voor den hooibouw slecht aanzienthans vlot het werk zooveel te beter. Het droogt kostelyk, en er wordt veel en lekker hooi gewonnen. Eigenlyk droogt het nu wel een beetje te hard voor het weiland, en als de boer het voor het zeggen had, zou hg nu eene goede vlaag regen kun nen velen, maar dan moest er vooreerst geen droppel op het hooiland vallen. Later als de bouw is afgeloopendat is wat anders. Want de vrucht neemt en de lucht neemt, redeneert de goede man, en in deuz' tgd konden we best iedere week een dag hebben dat het eens ferm regende. Dat zou pas goed doen Vrydag namiddag klom te Delft een kind van 7 jaar op het dak der ouderlgke woning; het verloor het even wicht, storte naar beneden, en werd met gebroken dybeen van de straat opgenomen en ter verpleging naar bet gasthuis over gebracht. Tot verbetering van het bericht, dat ter gelegenheid van de landbouwten toonstelling te Zierikzee door de politie aldaar verboden zou zgn een luchtballon op te latenwordt medegedeelddat de politie, ter voorkoming van overtre ding, de directie van de socitëit Tot Nut en Genoegen opmerkzaam heeft ge maakt op eene nog altyd van kracht zgnde wetsbepaling, waarbg verboden wordt luchtballons op te laten, waaraan gehecht zgn lampen fakkels of eenige andere brandende stoffen, hoedanig of op welke wyze zulks ook moge zgn. In de stille en afgelegen buurtsohap Bornerbroek (gemeente Borne) doen aller hande verhalen de rondte omtrent eene zonderlingen vreemden man met een bui tengewoon langen baardwelke aldaar in de vorige week zóu hebben rondge- loopen. Zoo wordt verteld, dat hg een geluid maakte en gras at gelyk een stuk rundveedat hg buitengewoon hard liep en allerlei zonderlinge sprongen maakte. Velen zien in hem een spook, anderen een wild mensch terwgl eenige »geleerde« boeren van het Broekzeker om het gras etenin hem Nebukadnezar meenen te herkennenwelke van den doode zou zijn opgestaan. Zij voorspellen een nade rend einde der wereld. Volgens het Ausland hebben de diep zee-peilingen van den laatsten tgd de mee ning gestaafd, dat de bodem der zee over eene groote uitgestrektheid met lava en puimsteen bedekt is. Tevens is echter daar- bg, wat nog veel merkwaardiger isge bleken, dat op vele plaatsen geheele lagen van meteoorstof gevonden worden. De me teoren bewegen zich in de wereldruimte als kleine kometen en spatten ten slotte meestal in een groot aantal stnkken uiteen. Zg trekken als vallende sterren langs den horizon. Nu big kt, dat dit cosmische stof op den bodem der diepste zeeën dikke lagen vormt. Zoo werd tusschen Honolulu en Tahiti op eene diepte van 2350 vademen en over een afstand van meer dan twee en een halve zeemyl eene kolossale bank van dit stof ontdekt. Wanneer dit onzicht bare stof op de aarde neerkomt, nemen wij het niet waar; als het zich echter sedert duizenden van eeuwen in de diepte van den oceaan verzameld heeft, vormt het eindelgk hoopen, die gemakkelgk waar te nemen en te onderzoeken zijn. - Het plan schgnt te bestaan om te 's-Gravenhage een militaire school op te richten voor volontairs, dingende naar den rang van 2den luitenant der infanterie. De werkzaamheden tot het zoeken naar het wrak van het z. g. goudschip „The Lutine," zijn dezer dagen aangevan gen en worden met het gunstige weer krachtig voortgezet. Tot heden is men er nog niet in geslaagd het wrak te vinden. Om witte stroohoeden te wasschen wordt aanbevolen den hoed door middel van een spons met een vyf percents op lossing van citroenzuur te wasschen. Daar na moet men hem zorgvuldig met schoon water afwasschen en in de zon laten drogen. Aan den hors op TeBsel is door een rogvisscher eene geheele haaien-familie gevangen. Een haai, van ll/s meterlang, was in zgn schakelnet vastgeraakt en werd gevangen. In zgn gevangenschap wierp het dier 24 jongen. De visscher heeft zgne zonderlinge vangst naar de Tessel- sche kermis overgebraoht om er eerstop die wgze voordeel van te trekken. Bg den heer A. Hamminghte Grypskerk, is een eendkuiken uitgebroed met vier pooten. Zondag ochtend is te Vlissingen aangkomen de mailboot Elisabeth die op de uitreis, Zaterdag ochtendtydens den zwaren mist, ter hoogte van het lichtschip Tongue in het achterschip aan bakboord- zyde aangevaren werd door het de Theems afkomende Engelsche stoomschip Times. De mailboot bekwam eenige licht te her stellen schadedie da uitoefening van den dienst niet belet. De averij van het Engelsche stoomschip is niet noemens waard.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2