Nieuwsberichten. vroeger gevonden gedeelten behoorende, gevonden en bet is thans bijna zeker dat men met een moord te doen heeft, tenzij men tot de conclusie komtdat dat hoofd niet op dien romp past. Te Luik had op de Maas de inter nationale roeiwedstrijd plaatswaarbij Nederland door de studenten-roeivereeni- ging Njord, te Leiden, werd vertegen woordigd. Njord verkreeg weer het leeuwenaan deel der prijzen, namelijk een eersten prijs uitgeloofd door Z. M. den Koning van België en een tweeden prijs, in de wedstrij den voor «Oude twee« en «Jonge vier« henevens een eersten pry s voor «Oude vier.« Zondag liep in den Haag het ge rucht, dat Domela Nieuwenhuis, op reis gegaan zijnde naar Antwerpenaan de Belgische grenzen tegengehouden en hem de toegang op Belgisch grondgebied door de autoriteiten geweigerd zou zijn. Bij onderzoek is gebleken dat de aan voerder der socialisten Zondag ochtend met den eersten trein vergezeld van een anderbeiden plaats nemende in de derde klasse, van hier is vertrokken met een reisbiljet naar Antwerpen, om van daar naar Gent te reizen ten einde een Congres bij te wonen. Des avonds te acht uren was het twee tal wederom in Den Haag terug. Men verzekerde tevensdat tegen het toelaten in België van den persoonmet wien Domela Nieuwenhuis reisdebij de grensbeambte geen bezwaar bestond doch dat bedoelde reisgenoot, na de terugwij zing van Domela Nieuwenhuismet den vriendmet wien hij was uitgegaan ook wilde thuis komenzoodat zij in eikaars gezelschap den terugtocht aannamen. Bij ongeveer 25 winkeliers der Dam- en Warmoesstraten te Amsterdam zijn de spiegelruiten met een scherp voorwerp zoozeer bekrast en beschadigdzoodat som mige vernieuwd zullen moeten worden, De politie doet onderzoek. In het Utr. Dagbl. vermeldt een inzender de volgende nieuwe manier van oplichten: Tijdens zijne afwezigheid ver voegde zich aan zijne woning eene vrouw, die, zoodra haar de deur was geopend een pak goed, dat zij bij zich had, op den drempel legde (sluiting der deur was daardoor onmogelijk), brutaal de gang in liep en aan een in die gang rondloopend kind van 3 jaar een trommel voorhield met papiertjes, waaruit het kind natuur lijk een of meer nam, waarop zij der ge heel verblufte vrouw des huizes een stukje zeep aanbood, met de woorden„dit heeft de jongenheer getrokken" waarvoor zij de betaling eischte van stellig driemaal de waarde. Toen de vrouw des huizes weigerde te betalen, vloog de koopvrouw schijnbaar woedend de voorkamer in sloeg met de vuist op den tafel en eischte onder de gemeenste scheldwoorden betaling, waar van eindelijk de vrouw des huizes, voor de overmacht zwichtend, gevolg gaf, zeer in haar schik dat zij er nog zonder hand tastelijkheden afkwam. De ontrouwe gemeente-ambtenaar der belastingen te Amsterdam W. is ten crimineele verwezen. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij van de hondenbelasting ruim 48.000, van de straatbelasting ruim ƒ10.000 en van de overige belas tingen ƒ12.000 heeft verduisterd. Te zamen ongeveer ƒ70.000. En dan durft men nog te vragen, hoe dit by een goede controle, mogelijk is. In het Zuid-Oosten van Groningen worden gedurig herten waargenomenThans heeft men weer een fraai dier in het Ter-Apelsche veen zien grazenhetwelk, toen het zich opgemerkt zag, met groote sprongen aan den haal ging. In eene weide, even buiten de kom der gemeente Klnndert, is Dinsdag och tend een schoon rijpaard op deerniswaar dige wijze verminkt gevonden. De politie doet onderzoek. Trouwe liefde beloond. Een bekende vechtersbaas te Sluis bezocht dezer dagen op de kermis aldaar een herberg en kreeg daar ruzie. De messen kwamen voorden dag en, wat nog niet dikwijls gebeurd was, onze gladiator krijgt het te kwaad. Een trouwe hulp vond hij evenwel in zijn meisje, dat hem trouw ter zijde stond, doch een paar striemen ontving die haar ernstig kwetsten. Als een bewijshoe vindingrijk men is bij de toepassing van de patent wet moge dienendat het beroep van lucifersfabrikant geassimilleerd is met dat vanbezem- en heiboendermaker. Naar wij vernemen is het „Pano rama-Mesdag" aangekocht door den heer Mesdag zelf. Donderdagmiddag geraakte het negen jarig dochtertje van den heer V. in het Zij- delmeer bij Uithoorn, met het ongelukkig gevolg dat het eenige uren daarna levenloos werd opgehaald. In de jongste vergadering der ge meenteraad te Uithoorn was een adres ingekomen van den kerkeraad dier gemeente met verzoek de kermis af te schaffen. Op diezelfde vergadering leverden ech ter een 25tal neringdoende burgers een tegenrekest in. Na uitvoerig debat werd met 5 tegen 1 stem tot handhaving der kermis besloten. In de beide IJpolders en in den Haarlemmermeerpolder is men thans druk bezig met het snijden van de karwij. Deze werkzaamheden gebeuren meestal bij avond of nacht aangezien het rijpe zaad bij een behandeling in de zon spoedig uitvalt. Machines die bij het maaien van an dere landbouwproducten veelvuldig wor den gebruikt, brengt men hierbij minder in toepassing aangezien dit landbouwpro duct eene voorzichtige behandeling ver- eischt, om niet te veel te doen verloren gaan. De opbrengst van dit gewas wanneer de marktprijzen zich staande houden, belooft voor vele landbouwers een goeden steun te zijn in de moeielijke tijden. schoon; de heeren weten de verschillende timbres hunner geluiden zoo in overeen stemming te brengen, dat wij werkelijk soms waanden orgelklanken te hooren en zeker zal menigeen onder de toehoor ders denzelfden grootschen indruk hebben gekregen als wij. In 't algemeen roemen wij ten zeerste de uitvoering der koorwerken, waarvan het boven aangehaalde Stabatmater, be nevens het Miserére van Ant. Lotti ons echter het beste voldeden. Minder goed bevielen ons de solozang nummers van de heeren Rolle met „ree. en Aria a.d. Oratorium „Messias" van Handel en Heinrich met „Gebet van F. Hiller." Wij willen gaarne aannemen, dat beide heeren voor eene zaal een fraai geluid hebben, in eene ruimte als die der groote kerk kwamen hunne resp. stemmen niet tot hun recht, wat naar onze meening grootendeels is te wijten aan de omstan digheid, dat de zanger het orgel eerst hoort, nadat het geluid door den achterwand der kerk is teruggekaatst. Bovendien kwam het ons voor, dat de heer Heinrich, mede door de enorme ruimte van het kerkge bouw zijn stem dermate uitzette, dat het wel eens in schreeuwen ontaardde. Onze stadgenoot de heer Schmölling had buiten het accompagnement welwillend op zich genomen het programma met twee nummers voor orgel aan te vullen. Van n°. 1, Dorische Toccata van Bach, hoor den wij tot ons leedwezen zoo goed als niets door het langdurige geschuifel met zitplaatsen tengevolge van de dubbeltjes- politiek der stoelenzetstersdaarentegen brengen wij den executant allen lof voor de uitvoering van het 1ste gedeelte der Sonate n°. 4 van Mendelssohn. Een geruchtmakend erfenisgeding voor de rechtbank te New-York is thans aanhangig. Het betreft de nalatenschap van Prof. William Darling, den onlangs overleden hoogleeraar in de ontleedkunde aan de hoogeschool aldaar. De Professor had zijn vermogen ver maakt aan zekere Mevrouw Delacroix. Maar een andere vrouw, Lefferts genaamd, maakte aanspraak op de erfenis, omdat zij, naar ze beweert, een dochter van den overleden hoogleeraar is. Het is bewezen dat zij de dochter is van een William Darling, maar een man die scheepsarbei der was, en die, wegens een schandelijk vergrijp tegen de zeden, een vonnis van 10 jaren tuchthuisstraf onderging. Juf frouw Lefferts erkent dat; maar zij be weert, dat de scheepsarbeider en de hoog leeraar dezelfde persoon waren, dat de Prof. een soort van dubbel bestaan leidde, en nu eens als geleerde, dan weder als werkman optrad. Hij had als scheepsar beider zijn vonnis ondergaan, en als Prof. zijn goeden naam behouden. Het ontslag van den tuchthuisboef Darling valt samen met het tijdstip, waarop Prof. Darling van een langdurig verblijf in Europa terugkeerde. Beide partijen hebben getuigen opge roepen, en het zal nu aan de rechtbank staan te beslissen, of er éen dan wel twee William Darling's bestaan hebben. In den staat Wyoming worden ge droogde zonnebloemstengels als brandstof gebruikt. Zij zijn zeer hard en geven veel hitte, terwijl de zaadbollen met het zaad er in beter zouden branden dan de beste harde steenkool. Een hectare zonnebloe men levert brandstof genoeg voor de ver warming en de keuken van een huisge zin van 5 a 6 personen voor een geheel jaar. Daar het te Berlin meermalen ge beurt dat de ouders van meisjes, die in de hoofdstad eene betrekking vervullen geheel daarvan onkundig zijn, zal door de overheid bepaald worden, dat alle min derjarige vrouwelijke bedienden, Kellne- rinnen, in openbare koffiehuizen of uit spanningslokalen, voorzien moeten zijn van een bewijs van toestemming voor dat beroep, van hare ouders of voogden. -- Amerikaansche bladen maken mel ding van een man, die op de volgende manier viseh zou vangen. Hij laat op het meer Codorus, (Pennsylvanië) aan welks oevers hij woont, zijn eenden en ganzen te water gaan, met korte hengelsnoeren, met aas en al, aan de pooten gebonden. Als de visschen aanbijten komen de vogels, verschrikt door het rukken, weer aan land, met aan eiken poot, een viseh, waarvan hun eigenaar hen dan spoedig bevrijdt. Een even vreeeelijk als onverklaar- j baar ongeluk heeft te Leutewitz bij Riesa (Saksen) plaats gevonden. Op eene hofstede moest een gierput geledigd worden, waarbij de pomp verstopt raakte. Een 16-jarige knaap daalde in de put af, doch kwam niet meer boven. Hem volgde een zwager van den boerdoch bleef eveneens om laag. Daarna klom de eigenaar der hofstede naar beneden met hetzelfde gevolg. Toen men op al het geroep geen antwoord be kwam liet een vierde man zich zakken aan een touwdoch deze kreeg het zoo benauwd dat hij, toen men hem ophaalde, het bewustzijn verloren had. Nu daalde nog weder een vijfde in de kolkvan wien niets meer vernomen werd. Vier mannen hebben dus het leven verloren en op het behoud van den eenen dien men opgehaald heeft, bestaat weinig hoop. Wat het geval nog onbegrijpelijker maakt, is dat vóór twaalf jaren op dezelfde hof stede door dezelfde oorzaakeen man is omgekomen. De commissie uit de Fransche kamer, belast met het onderzoek van het wets voorstel der regeering betreffende het aan plakken van oproerige manifesten heeft haar verder onderzoek tot October uit gesteld. Het wetsontwerp wacht dus het lot, dat men er aan voorspeldehet wordt in den doofpot gestopt. De van Chauxdefonds naar Biel vertrekkende trein is Donderdagavond tusschen Convers en Renan in volle vaart gederailleerd. Van de 55 passagiers wer den drie zwaar en acht licht gekwetst. In de Spaansche provincie Granada is een hevige storm over Motril losge barsten, gevolgd door een ondragelijke hitte en een schok van aardbeving, die 6 seconden aanhield. Er heerschte onder de bevolking een erge paniek, maar nie mand werd gedeerd. Een bloedige wijding viel de eerst onlangs geopende Alpenhut op de Hohe Wand in de Oostenrijksche Alpen ten deel. Voor eenige dagen beroofde zich daar een jong paar uit Weenen van het leven. Op het oogenblik dat Vrijdag de Fransche Kamerzitting zou opgeheven worden en bijna niemand meer op de openbare galerij washaalde een persoondie van daar de zitting had bijgewoondeene revol ver uit den zak en schoot in de richting van het Gobelin-behangsel boven het bureau van den voorzitter, die zijn zetel ging verlaten. Toen de persoon het schot had gelost, wierp hij een brief in de zaal. De deurwaarders der Kamer grepen terstond den man die niet den minsten weerstand bood. Toen hij naar de quaes tuur gebracht was, vroeg een der afge vaardigden hem, of hij wel wist dat hij den voorzitter had kunnen treffenwaarop de man antwoordde, dat hij hooger gemikt had. De revolver was, nadat het eerste schot gevallen was, nog voorzien van vijf kogels. De briefdien hij in de zaal geworpen had en die gericht was aan den voorzitter, behelsde allerlei onsamenhangende klach ten over zijn ellende. Men houdt het er algemeen voor, dat men met een krankzinnige te doen had. Een extra-treinwaarin de konin gin van Saksen zich bevond, is, op de reis van Schwarzenberg naar Dresden, bij Chemnitz tegen eenen stilstaanden met steenen beladen waggon, aangeloopen. Deze waggon werd geheel vernieldde locomotief en de eerste waggon van den extratrein werd sterk beschadigd, doch als door een wonder bekwam niemand letsel. De baanwachter, die verzuimd had den weg af te sluiten, is in hechtenis genomen. België heeft een overvloed van ridders. In een tijdsverloop van negen tien maanden zijnvolgens een bericht gever van het Volksbelang, 11,217 orde- teekenen toegekend door de Belgische Regeering. Bijna alle ambtenaren en beambtendie tot den Staatsdienst in betrekking staan of gestaan hebben, en een aantal anderendragen een lintjeen slechts enkelen kunnen zeggen: «ik heb de eer, niet gedecoreerd te zyn." Ook in de berichten omtrent het vinden van gedeelten van een vrouwenlijk te Brussel heerscht verwarring. Eerst heette het een misdaad, toen een studentengrap vervolgens een liefdesgeschiedenis. Nu heeft men evenwel het hoofdbij de In de leening voor het Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam ad ƒ1,250,000, is ingeschreven tot een bedrag van ƒ12,921,500. HH. MM. de Koning en de Koningin komen heden Dinsdag met een extra-trein van Soestdijk in Den Haag aan. Woensdag zal de koning de Staten- Generaal openen na voormiddags te half tien de leden der Tweede Kamer alsmede het nieuwe lid der Eerste Kamer, den Heer A. C. Wertheim, ten paleize te hebben beëedigd. De koninklijke familie zal na hare terugkomst van Soestdijk acht a tien dagen in de residentie vertoeven. HH. MM. zullen zich vermoedelijk daarna naar het Loo begeven. Omtrent het dezer dagen plaats ge had hebbende spoorwegongeluk nabij Half weg, zooals wij in ons blad van Vrij dag meldden bestaan verschillende le zingen, maar hierin komt men overeen, dat het uitsluitend aan den wakkeren ma chinist Wij nands te danken is, dat het on geval niet op een spoorwegramp is uit- geloopen. Uit Compascuum-kanaal wordt berichtdat sedert drie dagen nabij het Hebelermeer (Pruis, grens) eene heider- brandende vlam uit de aarde opstijgt. Aanvankelijk zag men eene dikke rook kolom die met een lucifer aangestoken, vlam vatte en nog brandt. HAARLEM, 13 Juli 1886. Na den afloop der overgangs-exa- mens aan het Gymnasium zijn door cura toren bevorderdvan de 1ste naar de 2de klasseChr. S. Gorsira, C. Vis, J. Bree- baart, J. J. de Graaff, P. J. du Pui, C. Bakker, E. Hoefer, J. S. L. Aghina, W. F. van Slooten, F. C. Boogaard, J. Mink Schol, J. H. Meyer, L. Polak Daniels T. T. Noyon, A. J. Mulder; voorwaar delijk J. E. AvisJ. S. van der Goes Lieftinck en H. J. Burkens. Van de 2de naar de 3de klasse: A. Lemkes, A. Schuckink Kool, H. J. van Royen, H. Bakeis, F. G. Moeton, J. L. Jarman, H. D. Tjeenk Willink, F. P. Vermeulen, K. Stammes Cz., J. van der Veen; voorwaardelijk: N. W. Buis, C. Schuit. Van de 3de naar de 4de klasse :J.P. Evertsz, J. C. Koopman, J. van der Molen G. J. Schoute, J. R. Slotemaker, J. C. de Boer, A. Sluizer, J. Wiarda, J. Bierens de Haan, L. N. Cornets de Groot, L. H. Veenenbos, H. Over, V. Loosjes, P. Ti- deman; voorwaardelijk: J. A. N. Esche. Twee leerlingen werden door ongesteld heid verhinderd aan het examen deel te nemen. Van de 4de naar de 5de klasse J. B. du Buy, P. Tjeenk Willink, C. A. Derx, U. H. van Notten, M. J. Thooft, J. W. van Dapperen, W. Bok, G. A. Kniphuisen en A. J. CnoopKoopmansvoorwaardelijk W. Holleman en J. A. Vermeer.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2