voor het adres van antwoord was met haar ontwerp gereed, dat dadelijk in behandeling werd genomen, 't Is een zuivere weerklank op de troonrede, en werd met algemeene stemmen aangenomen na verwerping met 26 tegen 7 stemmen van een amendement van den heer Elont van Soeterwonde, om te verklaren, dat, met eerbiediging van aller rechten, de behandeling der Grondwetsherziening moge strekken tot heil van het "Vaderland. Nadat de geloofsbrieven waren onderzochtbesloot de Tweede Kamer tot toelating van alle gekozenen. Alleen ten aanzien van de toelating van den heer Sohaepman werd weêr het bekende bezwaar geopperd, en wel door den heer v. d. Linden, die steun vond bij den heer Cremers, maar bestreden werd door de heeren A. Mackay, v. "Wassenaer-Catwijk, de Savornin Lohman en v. d. Biesen. Met 67 tegen 9 stemmen werd tot toelating van den heer Schaepman besloten. Daarna werden de kandidaten voor het voorzitterschap gekozen. Mr. Cremers werd eerste kandidaat met 67 van de 78 stemmen. Tot tweeden kandidaat werd benoemd Mr. Gleichmanen tot derden kandidaatbij derde stemming de generaal Reuther. Z. M. de Koning heeft Mr. E.J. J. B. Cremers benoemd tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaalen met eene dankbetuiging het adres van antwoord der Eerste Kamer aangenomen. In de Kamer van Volksvertegen woordigers te Washington heeft Vrijdag eene vechtpartij plaats gehad tusschen de heeren Laird, republikeinsch afgevaardigde van Nebraskaen Cobb, democratisch vertegenwoordiger van Indiana. Laird maakte Cobb uit voor een leugenaar en herhaalde, in het portaal der vergaderzaal, dat scheldwoord onder bijvoeging van een vloek. Cobb antwoordde met de betuiging dat Laird een vervloekte meineedige was. Nu gaf Laird aan Cobb een vuistslag, waardoor den democraat het bloed uit neus en mond sprong. Beide wetgevers werden toen door hunne ambtgenooten gescheiden. Het tweegevecht tusschen den mi nister van oorlog en den heer de Lareinty heeft Zaterdag ochtend te 9 ure bij Meu- don plaats gehad. Nadat de heer Lareinty op den minister had gevuurd, heeft deze zijn pistool, naar men zegt, in de lucht atgeschoten. Het procesverbaal der getui gen meldt eshter, dat het pistool van den minister weigerde. De minister is te 10Va uur te Parijs teruggekeerd. Hij werd levendig toegejuicht. Nadere bijzonderheden over de on lusten te Belfast bewijzen den ernst der beweging. Meer dan 100 politie-beambten zijn gewondde chef der politie en een zijner inferieuren werden gedood, ter wijl 7 of 8 muitelingen het leven erbij inschoten. Het is de derde keer binnen een maanddat op zoo ernstige wijze de orde in de provincie Ulster wordt verstoord. Toen een koopman in St. Peters burg eenig ond artillerie-materiaaldoor hem gekocht, van zijn wagen liet laden, ontplofte een zich daarbij bevindende bom. Zestien personen waaronder 4 kin deren werden gedood, verscheidene andere gewond. Een hevige storm, vergezeld van regen en hagelslag heeft in de Grieksche provincie Ellis gewoed. Huizen werden omgeworpen, het vee gedood en wijnbergen en vrnchtboomen totaal verwoest. Er heerscht groote armoede onder de bewoners. De arrestatie van een bandiet in het Calabriech gebergte heeft tot de ont dekking van een secte geleid uitmuntende door wreedheid en immoraliteit. Aan het hoofd ervan staat een oud-sergeant Gabriel Donnici, die beweert de godheid te zijn en door zijn volgelingen, kleine landbouwers en schaapherders, als een heilige vereerd wordt. De samenkomsten der secte zijn ware orgiën, en herinneren aan de wildste gebruiken van het Oostersche heidendom. Een der leiders, eveneens een heilige, Serafino Bruno, die een dokter vermoordde, is in hechtenis genomen. De politie doet ijverige nasporingen naar Donnici, dien zij reeds eenmaal wegens beschuldiging van moord op zijn schoonzuster, in han den had, maar wegens gemis aan bewijs op vrije voeten moest stellen. Een burger van Unterstammheim, kanton Zurich, een aanhanger der Mor monen, wilde zijn minderjarigen zoon aan hen overgeven. De gemeenteraad verbood dit en stelde den jongen onder voogdij. De vader verzette zich tegen dit verkorten van zijn rechten, doch de hoogere macht stelde hem in het ongelgk. Nu de verkiezingen in Engeland afgeloopen zijn, met uitzondering van die voor drie zetels, waarvan 2 waarschijnlijk door aanhangers van Parnell en 1 door een volger van Gladstone bezet worden zal, is het nieuwe parlement als volgt samengesteld317 conservatieven, 191 volgers van Gladstone, 86 aanhangers van Parnell en 76 unionistische liberalen. De Standard verneemt nu uit Londen dat het Kabinet Gladstone besloten heeft af te treden. Gladstone en de meeste overige ministers zijn daar voor. Salisbury zouindien hij met de vorming van een nieuw Kabinet belast wordt, Hartington en diens vrienden uitnoodigen hem te steunen. Deze echterde Unionisten zouden besloten zijn geene plaats te nemen in ,het ministerie. De weduwe van den beroemden geleerde Claude Bernard, de man der vivisectie, houdt er merkwaardig ge noeg een hondenasiel op na. In hare woningte Colombesbij Parijsver pleegt zij een veertigtal hondendie het zeer goed bij haar hebben en geen gevaar loopen, aan kunstbewerkingen ten nutte van de wetenschap onderworpen te wor den. Zij had dezer dagen een rechtsge ding over die honden met de overheid, die verlangdedat zij de voor allen verschuldigde belasting zou betalen. Daar toe meende zij, in haar bijzonder geval, niet verplicht te zijn. Zij werd echter door de rechtbank in het ongelijk gesteld en veroordeeld tot betaling van de belasting met de boeten voor het verzuim van aangifte. -De groote tooneelspeler Ernesto Rossi is, naar men verneemt, voornemens zijn gedenkschriften uit te geven en die kunnen, daar de artist in ongeveer 350 steden is opgetreden, wel wat merkwaardigs be vatten. Zoo zal men er eene bladzijde in aantreffen behelzende eene korte briefwisse ling met Lodewijk II van Beieren. In een episteltje, voor jaren geschreven, werd de Italiaansche kunstenaar door Lodewijk tot het geven eener voorstelling, voor den koning alleen, uitgenoodigd. Hettrotsohe antwoord van Rossi luidde„Gaarne zou ik voor niets voor millioenen toeschou wers optreden, maar ik kan er niet toe komen, voor millioenen voor slechts één enkelen op te treden." Nog vertelt men van Rossi, dat hij op zijn laatste kunstreis in ongeveer zeven maanden tijd 80.000 Mark verdiende. Vele jaren geleden is de Nationale bank van het Koninkrijk Italië voor vele millioenen bestolen, op een tot heden nog niet opgehelderde wijze. Thans is een advocaat gevangen genomen, in wiens bezit vele stukken, den diefstal betref fende, gevonden zijn en tengevolge waar van veertien personen in staat van be schuldiging zullen gesteld worden. Het rechtsgeding, dat men in deze zaak te gemoet ziet, houdt te Rome de gemoe deren in groote spanning. De aandrang van het publiek om toe gangsbiljetten is zoo groot, dat de president nieuwe tribunes heeft laten maken. Het geding zal, naar verzekerd wordt, langer dan een maand duren. Eindelijk is in België de lang be- Bproken en beloofde Vlaamsche koninklijke academie tot stand gekomen. Indien hare inrichting in de Vlaamsche gewesten gun stig is onthaald, dan is dit niet het geval met de benoemingen der leden door het ministerie gedaan. In geheel de liberale party gaan hierover luide klachten op. En niet zonder reden. Op de 25 leden benoemde het ministerie er 18van deze 18 zijn 6 liberalen. Ware de verhouding der letterkundigen tot beide kampen be- hoorende, dezelfde, niemand zou over 's ministers handelwyze klagen. Maar om de meerderheid aan zijne vrienden te verze keren moesten er onder de meest verdienste- lgke liberalen mannen uitgesloten worden, als Sleeckx, Vuylsteke, de Geyter, Pol de Mont, mannen, wier namen ook in Nederland een goeden klank hebben. De dierentemmer Bidel is genezen van de wonden, die zijn leeuw Sultan hem by de knnstvertooning op de kermis te Neuilly heeft toegebracht. Die wonden waren niet minder dan 17 in getal. Bidel heeft aan den Temps kennis van zijne genezing gegeven door een brief, dien hij wel niet zelf geschreven heeft, maar waar onder hy toch zyne handteekening heeft gezet. De koningin-moeder van Beieren heeft bevolen een kapel te bonwen aan den oever van den Starnbergersee, op de plaats in welker nabijheid koning Lodewijk en prof. Gudden om het leven zijn ge komen. De Berlijners kunnen zich dagelijks aan een potsierlijk schouwspel vergasten. In de winkelkast van Lenz' magazijn van Aquariums in de Markgravenstrasse aldaar is een kooi opgehangen, waarin twee jonge vossen en een aap elkander gezelschap honden. De aap beschouwt zich blijkbaar als heer des huizes, want zoodra de vos jes het hem te druk maken met hun vroolyk spel, komt hy tusschenbeide, grijpt het een by een poot en sleurt het in de kooi om, trekt het ander aan 't vel of aan de ooren, deelt klappen uit en zoekt de beide levenmakers tot reden te brengen. Heeft hy zoo de orde hersteld, dan begeeft hy zich naar zyn plaatB van waar neming, om er op zyn gemak te blijven zitten, tot hy zich genoodzaakt ziet zyn rechten als huisheer weder te doen gelden. De vele, koddige tooneeltjes, die zich telkens herhalen en steeds goed afloopen, verwekken de luidruchtigste vroolijkheid onder de vele toeschouwers, die zich voor 't winkelraam verdringen. Men zegt, dat de oudste bekende aardbewoner is overleden en wel zekere Meyer, een geboren Nederlander, die te St. Mary Parish in Louisiana woonde. Deze „alleroudste" mensch was in 1760 geboren. Vier kinderen, die door een weduw naar by eene vrouw op de Lindengracht te Amsterdam waren uitbesteedwerden door die vrouw Zaterdag aan het politie bureau gebracht, omdat de vader spoorloos verdwenen is en de vrouw dus geen kost geld voor de kinderen ontving. Het Tijdschrift voor geneeskunde be richt dat weder eene by Pasteur ingegeënte boerin is bezweken. Zij had zich onmid dellijk na den beet aan de inënting onder worpen en was reeds als genezen ont slagen, toen zy op den 9den dag daar overleed. De vorige week speelde te Amster dam een knaapje van acht jaar, toen een jongen hem liet schrikken met de „aardigheid": »Had ik je niet vastge houden dan was je er in gevallen.» Het noodlottig gevolg van den schrik was evenweldat de jongen werkelijk 't water viel en in de diepte verdween om niet meer boven te komen. Vijftien maanden geleden is door het ministerie van financiën aan de Roer- mondsche glucosefabriek verboden te wer ken, of zy moest zwaren accijns betalen, waardoor de firma de werkzaamheden moest staken en haar fabriek sluiten. Ten gevolge van de groote schade, daar door geleden, werd zy gedwongen hoedel- afstand te doen. Na herhaaldelijk daar tegen geprotesteerd en by request op request er op gewezen te hebbendat volgens de wet het departement ongelijk had, daar het fabrikaat accijnsvrij was, is thans eindelijk nu de fabriek geruïneerd is bericht gekomen, dat de firma weer kan werken als vroeger, zonder accyns te betalen. Het blijkt nu dat de beruchte veror dening van den gemeenteraad Olbenbroek tegen het gebruiken van rijwielen niet is ingetrokken maar bniten werking gesteld door de invoering van het nieuwe pro vinciaal reglement op de wegen in Gel derland. Het gemeentebestuur schijnt zich daarbij evenwel niet te willen neerleggen, maar toch tegen de ry wieiers procesverbaal te zullen opmaken. Vrijdagavond werd tusschen de halte Klarenbeek en het station Apeldoorn een schot gelost, terwijl de personentrein van 7 u. 35 m. van Zutfen naar Amsterdam passeerde. De kogel kwam in een der 2de-klasse-wagens terecht, waarin zich twee dames bevonden, die gelukkig niet getroffen werden. De politie aan het sta tion Apeldoorn is met het gebeurde in kennis gesteld. De bouw der R. K. kerk te Gro ningen is gestaakt wegens gebrek aan hardsteen, welke uit België moet komen, doch, tengevolge der werkstakingen aldaar, niet geleverd kan worden. Op die wijze zyn werklieden te Groningen broodeloos door hun Belgische kameraden. In het Mastdiep zyn een paar groote zwaardvisschen waargenomen ongeveer 10 a 12 voet lang. Telkens als de zeld zame visschen opdokeD, stak de zwaardvin ongeveer een paar voet boven de opper vlakte der zee uit. De minister van binnenlandsche zaken heeft maatregelen genomen, opdat, bij een geval van hondsdolheid of wanneer iemand door een dollen hond gebeten mocht worden, zulks ten spoedigste by den be trokken geneeskundigen inspecteur bekend worde, die dan in overleg treedt met den minister over de wenschelykheid van op zending van znlk eenen lijder naar Parijs. Werd onlangs bericht, dat een werk man by de graaf- en baggerwerken in Spanje wegens den algemeen slechten toe stand aldaar, weder naar zijn woonplaats Maassluis zou terugkeeren, thans meldt de N. R. Ct., dat volgens een schrijven van den bedoelden werkman de toestand in Spanje volstrekt niet van dien aard is, dat het er voor een werkman niet evenzoo goed uit te houden is als hier. Zoo enkele levensmiddelen al iets duurder mogen zijn dan hier, de loonen zyn dan ook zoodanig, dat men niet alleen daarvan in Spanje kan rondkomen, maar ook vrouw en kinderen in Holland een voldoend be staan geven. Dezer dagen werd ter secretarie te Steenwijkerwold huwelijksaangifte gedaan door een paar, waarvan de bruigom zoowel als de bruid doofstom zijn. De bruigom is weduwnaar. Ook zyne eerste wederhelft was doofstom. In het Trippenhuis te Amsterdam zyn fraaie zolder-schilderingen ontdekt, van de hand van Niklaas Heldt Stokade. Er waren eenige lagen papier over geplakt, ten einde er het aanzien van notenhout aan te geven; men vermoedt dat dit in den „Franschen tijd" is geschied, ten einde te voorkomen dat Napoleon de schilder stukken naar Parijs zou overbrengen. Men deelt asn het Vad. als eene merkwaardigheid mede, dat tot de stichters van de stad Albany, in den staat New- York, die deze maand haar 200jarig be staan viert, waarbij dr. Blom Coster Den. Haag vertegenwoordigt, ook een Coster behoort, die lid is van hetzelfde geslacht, waaruit de heer Blom Coster afstamt, die het adres van gelukwensching der Haag- sche burgerij zal overhandigen. Het in de fabriek van de firma Merkelbach van Enkhuizen en Co., te Breda, gegoten standbeeld van Hugo de Grootis zoo goed als gereed en bijzonder goed uitgevallen. Het zal binnen kort naar Delft vervoerd worden. De rector in het weeshuis te Venloo, de heer Driesen uit Ter Horstverscheen Zondag ochtend niet om den dienst waar te nemen en toen men hem wilde wekken vond men hem dood te bed. De krankzinnige persoon uitltter- voort, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag zyn broeder vermoord heeft, is Vrijdagavond in een bosoh nabij die gemeente met afgesneden hals gevonden. De ongelukkige heeft dus, na de gruwel daad gepleegd te hebbenzichzelven van kant gemaakt. Door de justitie te Roermond wordt een onderzoek ten plaatse ingesteld. Het uitgestelde feest in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam (a-giorno verlichting en vuurwerk),, ter eere van de onthulling van het Sar- phati-gedenkteekenis nu bepaald op aanstaanden Dinsdag. Door de „Vereeniging tot bevordering van het openbaar onderwijs en schoolbezoek binnen de gemeente Sloten" (N. H.) is in de vergadering van Donderdag j. 1. be sloten om 13 en 17 Augustus a. s. de kinderen der beide openbare scholen in die gemeente een feest te bereiden. Ook te Houtrijk en Polanen zal bij genoegzamen steun der ingezetenen dit zelfde plaats hebben. HAARLEM, 20 Juli 1886. Aan het toelatings-examen voorde H. B. S. met 5j. c. hebben 43 jongens deelgenomen, waaronder 39 voor de le klasse. Toegelaten tot de le klasse zyn: G. K. Avis, J. D. Besier, L. H. Blad, P. C. A. H. Burkens, G. Calkoen, G. Coblijn, C. Doncker, A. J. H. Eyken, H. v. d. Eist, P. R. de Haas, W. C. M. Jacobson, H. J. Kerbert, L. Kunze, A.H. J. van Loenen Martinet, J. F. Lotman, A. Merens, M. J. Nix, J. Ooster, A. B. J. Pagé, C. M. Pleyte, J. A. Resink. D M. A.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2