der Atjehers op Deli. De heer Rutgers van Rozenburg achtte een krachtig optreden in Atjeh wenschelijk maar de Min. deelde mededat Generaal Demmeni verandering 1 van gedragslijn heilloos zou achten. De heer van Houten wilde het geheele Kabinet voor de Atjeh-politiek verantwoordelijk stellen. 2, ontdaan van alle wan trouwen in het Koloniaal beleidwerd aangenomen. Vrijdag werden de beraadslagingen over het adres voortgezetnadat eerst was besloten tot toelating van den eerst door Middelburg verworpenthans door Amers foort uitverkoren heer Keuchenius. Paragraaf 3, handelend over de Grondwets plannen werd met 44 tegen 28 stemmen aangenomen, nadat een amendement van den heer Schaepman, strekkende om de Kamer alleen te binden aan de behandeling, niet aan de herziening der Grondwetmet 46 tegen 26 stemmen verworpen was. Bij 4 Kiesrechtstelde de heer Schaep man voor een amendementom eene groo- tere mate van vrijheid tot regeling te geven dan thans bestaat. De heer Goeman Borgesius betoogdedat de bedoeling der paragraaf is, volkomen vrijheid in de Grond wet te geven aan den gewonen wetgever en voorloopig een kiesreglement te doen aansluiten aan het nieuwe stelsel. De Min. van Binnenl. Zaken verklaarde stellig, dat deze Regeering bereid is tot gemeen overleg in zake de uitbreiding van het kiesrecht, maar nooit wil meegaan om den gewonen wetgever gelegenheid te geven tot invoering van algemeen stem recht. Eene grondwetsherziening die daar toe de deur openzetis voor de Beg. onaannemelijk. Bedoelt de paragraaf dit, dan is ze onaannemelijk en eene krizis onvermijdelijk. De heer Schaepman sommeerde de linkerzijde zich te verklaren en meent dat deze niet homogeen is in zake de uitbreiding van het stemrecht. De heer Goeman Borgesius achtte na de verklaringen der Regeering voortzetting van het werk der Grondwetsherziening mogelijk. De heer Heldt zag nog niets van eenstemmigheidhij bestreed de para graaf en wenschte geen kiesrechtherziening, die den weg van algemeen stemrecht afsneed De heer Schaepman trok zijn amende ment in. Paragraaf 4 werd aangenomen met 45 tegen 30 stemmenen met hetzelfde getal vóór en tegen het geheele ontwerp- adres. Als een nieuw staaltje van curiense toepassing der tarieven van invoerrecht meldt de Kieler Zeitung het volgende: Toen onlangs te Kellinghnsen een zangers feest werd gehouden, had de schilder Rei- mers, te Hamburg, de locomotief van den buitengewonen feesttrein uit Altona doen versieren. In die versiering prijkte aan elke zijde een bord met het opschrift: Zangersfeest te Kellinghusenen nu mocht de trein aan de tolgrens niet door- stoomen, voordat er voor die twee borden invoerrecht was betaald; want volgens de interpretatie der ambtenaren vielen die dingen in de termen van het tarief op „beschilderd hout." Het gerechtshof te Londen heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak Crawford-Dilke, die ten tweedenmale in behandeling was. Het hof verklaarde den eisch tot echtscheiding van den heer Craw ford gegrond, dewijl de minnehandel zijner vrouw met sir Charles Dilke bewezen is. Eene talrijke menigte wachtte buiten het gerechtshof de uitspraak af en juichte Crawford toe, terwijl zij Dilke uitjouwde. Zooals men weet, was sir Charles Dilke vroeger minister in het kabinet- Gladstone. Ter herstelling van het evenwicht in het budget, waarop dit jaar een deficit van vijf millioen zal zijn, is de Belgische regeering waarschijnlijk voornemens de belasting op alcohol te verhoogen. De ontmoeting tnsschen den Duit- schen keizer en den keizer van Oostenrijk zal den 8 Aug. plaats hebben. Aartshertog Karei Bodewijk zal met zijn gemalin een bezoek brengen aan den Russischen keizer op Peterhof. Aan dit bezoek hecht men groote politieke betee- kenis. Men meent er uit te zien, dat de betrekkingen tusschen de drie keizerrijken vriendschappelijk zijn. Van Engelsche zijde gelooft men, dat Rusland plotseling van politiek veranderd is, omdat het voor een oorlog nog niet gereed is. Volgens het Dagblad heeft mevrouw Cleveland tot stand gebracht, wat aan haar echtgenoot, den president der Ver. Staten, nooit gelukken zal. Zij heeft na melijk verstokte republikeinen naar de democratische zijde doen overgaan. Dit is op de volgende wijze geschied. Toen mevrouw Cleveland in de vorige week voor de eerste maal een zitting van het congres bijwoonde, nam zij op de publieke tribune plaats en wel aan de democratische zijdeen vele republikeinen gingen toen de ledige plaatsen aan den democratischen kant innemen, om mevrouw de presidente beter te kunnen opnemen. In de volgende maand zullen vier I lijkovens op Père Lachaise gereed zijn. Het zullen geen Siemensovens wezen. De hitte van deze ovens is te groot, en het gevolg er van is dat de asch der lijken als het ware verglaast. De niet opgeëischte lijken uit de hospi talen, in zoover ze niet voor de ontleedkamer bestemd zijn zullen naar de lijkoven gaan. Eene merkwaardige vondst van Romeinsche munten heeft te Milverton eene voorstad van Leamington (Engeland) plaats gehad. Werklieden waren daar bezig met het uitgraven van oude fundamenten, toen een van hen een Romeinsche amphora vonddie tusschen de 200 en 300 mun ten bevatte uit den vroegsten tijd en in voortrefielijken staat. De man, die de waarde van zulk eene vaas niet kende, verbrijzelde ze om te zien, wat zij bevatte, en liet toen de munten, die ontegenzeg gelijk oudheidkundige waarde hebbenop den grond liggenwaar zij eerst later opgezocht werden. Bij keizerlijke ükaze heeft de czaar van Rusland het inkomen van de keizerlijke familie uit de staatskas tot een derde verlaagd. Vroeger ontving de czarowitz 360.000 's jaars, voortaan 120.000, en elke zoon des keizers, die vroeger 120.000 ontving krijgt nu 39.600, terwijl de gemalin van den czarowitz f 60.000 inkomen heeft. De Pall Mali Gazette vergelijkt die cijfers bij de trak tementen van den prins van Wales 480.000 en van de overige prinsen zonen der koningindie elk 300.000 genieten, behalve de ƒ120.000 voor de prinses van Wales, en dan vraagt het blad, wat Bradlaugh wel zou willen geven om deze bezuinigingspolitiek één uurtje in Engeland te moge toepassen. Te Grand Rapids heerscht groote opgewondenheid over de straffen, die op de openbare school in gebruik zijn en die lafhartig en wreed genoemd worden. Eene wijze van straffen bestaat o. a. daarindat de onderwijzeres den mond van een kind met kleefgom bestrijkt en er een stuk papier overplakt. Zooals altijd ondervindt men ook daar, dat het onderwijs te slechter is, naar mate de straffen veelvuldiger en vreemder zijn. De choleraberichten uit het zuiden van Europazoowel uit Italië als van de Oostenrij ksch -Hongaarsche kustbl ij ven sinds geruimen tijd eene vaste dagelijksche rubriek uitmaken in de dagbladen. Het is daarbij een hoogst geruststellend verschijn sel dat de ziekte geen neiging vertoont, den sprong te doen benoorden de Alpen keten, maar zich te big ven vestigen in de havensteden ten zuiden van het Europee- sche hoofdgebergte, en dan nog meestal niet epidemisch. Met het oog op het hoogst gelukkige feitdat nu reeds sedert eenige jaren de cholera van eene wereld epidemie» eene meer locale ziekte is geworden (soms trouwens van allerhevig- sten aard), en dat althans op sommige plaatsen voorbehoedende sanitaire maat regelen niet ontbreken, is de voorzegging niet al te gewaagd, dat ook thans weer midden-Europa van den geduchten geesel wel bevrijd zal blijven. In 1885 zijn, naar officieele opgaven, te Londen 37 personen door den honger dood gestorven. In Labrador en Newfoundland heerscht een vreeselijke hongersnood. Ten gevolge der bnitengewone koude zijn de veestapel en de oogst grootendeels ver nield. In sommige streken is de halve bevolking omgekomen. In eenige hutten langs de kust zijn 80 lijken gevonden. Het geheele aantal dooden moet meer dan 1500 bedragen. Tengevolge der buitengewone hitte van laatsteden Woensdag zijn te Leipzig bij de exercitie van het 8ste regiment Saksische infanterie, een officier en 32 man neergevallen. Een der manschappen ligt zeer ziek. Een dame uit Amerika, zich te Ragatz ophoudend, bezocht de Tamina- Schlucht bij Bad-Pfaffers. Plotselings liet een stnk van de rots boven haar losde steen viel op haar hoofd en verwondde haar zoo ernstigdat de doctoren voor het behoud van haar leven vreezen. Volgens mededeeling uit Brazilië heerscht geen zoete harmonie tusschen de leden van het Fransehe gezelschap, dat Sarah Bernhardt op haar reis door Amerika vergezelt. Een der dames, madme. Noirmontverweet Sara haar gebrek aan collegialiteit. De beide dames kibbelden en gingen naar den commissaris van politie, die beiden aanhoorde, maar geen beslissing in deze kon nemen. Den volgenden dag geraakten de beide actrices gedurende de opvoering van Adrien- ne Lecouvreur achter de coulissen hand gemeen. De onverbiddelijke Sarah nam de karwarts naar het schijnt haar geliefd wapen en moet dapper zijn bijgestaan door Philippe Gamier, die het arme slachtoffer gedurende de straf oefening vast hield. Door mad. Noirmont is een klacht tegen de groote tragédienne ingediend. Het slot van deze comedie kent men nog niet, maar men spreekt van de gevangenis. In het jaar 1861 bezocht Napoleon III met zijn gemalin het stadje Arles. De gemeenteraad wilde zijn best doen en bestelde 2 tronenwaarvoor de leverancier '1500 frcs. berekende. De gemeenteraad vond dit te veel en wilde niet meer dan 850 frcs. geven. Daarvoor bedankte de leverancier. Hij is nu overleden en zijn erfgenaam heeft de stad Arles een proces aangedaan over twee vacante tronen. De vóór eenige tijd door enkele Overijselsche en Drentsche familiön in Rusland (Witebsk) aangekochte landgoe deren met het doel hout te vellen en de landerijen, alsmede in het bijzonder de zuivelbereiding, op Hollandsche wijze in te richtenbeantwoorden reeds aan het doelmede doordien vele gezinnen uit de Wijk, DtingeradeelMeppel en andere plaatsen zich daar vestigen, om er een zekerder lotsverbetering te vindendan menigeen zonder bepaald uitzicht van slagen naar de Nieuwe Wereld trekt. Eene dame te Antwerpen, mejuffrouw Teichmann, is begiftigd geworden met het ridderkruis der Leopoldsorde. Aangaande deze zeldzame onderscheiding zegt de Précurseur dat de begiftigde volle aan spraak heeft op het ridderkruis, wegens hare toewijding aan kunst en weldadigheid. Men zal in het Hertogdom Brunswijk overgaan tot strenge maatregelen tegen de Zigeuners. Dat volkje is daar een ware landplaag geworden. De orkestdirecteur Fnchs, belast met de leiding van de repitities der Wagner-voorstellingen te Bayreuthmoest zgn taak door ziekte opgeven, en toen is door mevrouw Wagner, de weduwe van den toondichter de verdere leiding over genomen. Mevrouw Wagner is in het bezit van de oorspronkelijke partituren, die voorzien zijn van eigenhandige aantee- keningen van den beroemden componist. De verschillende medewerkenden voegen zich gaarne naar de aanwijzingen der dame. Laatstleden Dinsdag is er te Han nover eene krokodillenjacht gehouden die zeven uren heeft geduurd. Op het schuttersfeest aldaar had een krokodil van ongeveer 9 voet lengte te kijk gestaan. Des nachts was het dier uitgebroken en in de nabijgelegen rivier de Ihme gespron gen. Eerst poogde men den vluchteling in sterke vischnetten op te vangen maar dit ging niet, daar hij telkens alle netten in flarden scheurde. Vervolgens beproefde men, hem uit een bootje een paar strikken om den kop en staart heen te slingeren maar ook dit hielp niet, daar hij zoo boos te werk ging, dat de jagers zich moesten haasten om aan wal te gaan. Daarop nam hij zgn weg naar eene plek, alwaar juist een aantal personen aan het zwemmen waren. Men kan begrijpen, welk een schrik de onverwachte gaBt aldaar te weeg bracht, toen hij eensklaps met opengesperden bek uit het water kwam kijken. Natuurlijk verlangde geen der zwemmers naar eene nadere kennismaking en maakten allen voor den vreemdeling ruim baan. Toen begon men van den oeverkant strikken uit te werpen, en nadat men hem op die manier een paar uren achterna had gezet, werd hij opgevangen, waarna het echter nog heel wat moeite heeft gekost om hem naar zijn verblijf over te brengen. Het kameelenpaar in Artis te Am sterdam werd onlangs verheugd door de geboorte van een klein kameeltje. Het beestje scheen echter in ons guur klimaat niet te knnnen wennenwant, niettegen staande de zorgvuldige verpleging door beide oudersbezweek het reeds in de eerste dagen van zijn bestaan. Van dat oogenblik af zgn de ouders diep bedroefd en geven aan hun gevoel lucht door luide kreten. Woensdagavond bij het concert uitte zich die droefheid zoo luidedat men het concert zou hebben moeten staken, indien niet een medelijdende oppasser het kamee lenpaar naar een afgelegen hoek van den tuin had gebracht, om daar ongestoord aan hun smart lucht te geven. Uit Amsterdam wordt gemeld dat de politie weder aanwijzing heeft ontvan gen omtrent Engelsche pickpockets, die op reis zgn naar Nederland. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat Dinsdagochtend na het hevige onwe- der te Houtrijk en Polanen, onder een paar populierenboomenniet minder dan 480 doode mnsschen werden gevonden. Uit Ommerschans wordt aan de- Asser Ct. het volgende geschreven: „Dinsdag stierf hier een der verpleegden, hetwelk op zich zelf genomen geen op merkelijk feit is, wijl dat hier dikwijls geschiedtdoch deze verpleegde was op last van den ziekenvader naar het dooden- huis gebracht. Vervolgens werd aan den pastoor de verpleegde was katholiek bericht gezonden dat de persoon overle den was. De pastoor wenschte den man echter nog eens te zien en men liet hem toe in het doodenhuis, hetwelk zich op eenigen afstand van het hospitaal bevindt, Daar lag de persoon totaal naakt op eene houten tafel. Maar denkt men nu dat de persoon dood was? Neen, levend had men den man naar het doodenhuis gebracht. De pastoor voelde den man den pols, hield hem een glas onder den mond en bespeur de dat de levensgeesten nog lang niet geweken waren. Onmiddelijk moest de man weder aangekleed worden. Nadat de pastoor circa 2 uren bij den zieke, of liever toen stervendehad gewaaktstierf hij in werkelijkheid." Nu kan men in de zelfde courant een bericht lezen waarin de bedoelde geestelijke zelf dat bericht, als geheel onwaar, tegenspreekt. Als lokaas voor paling wordt door een visscher te Sprnndel nabij Breda aan bevolen kalfsvleesch. De romp van een vetgemest kalf plaatst hij op de pooten in het water, nabij zijn fuik, en heeft dan een goede vangst. Het is zeker geen goedkoop middel. Onder de voortbrengselen, die Drente oplevert, behoort aan de keisteenen eene aanzienlijke plaats te worden toegewezen. Hoewel de keisteenen handel sinds jaren zeer sterk gedreven werd, na ter plaatse gevoerd te zijn waar goede kanalen waren, is deze thans zeer levendig en wordt te Buinen op eene tot nog toe ongekende wijze gedreven. Men koopt aldaar nl. de keisteenen in den grond. Een landbouwer verkocht dezer dagen de in zeker perceel heidegrond aanwezige keisteenen voor eene som gelds, die ieders verbazing wekt. Dit stuk woeste grond is groot 15 H. A., en de daarin nog aanwezige keisteenendie de kooper daaruit zal moeten verwijderen, om daarna het terrein in zijnen vorigen toestand terug te brengen door de heide, evenals thans, boven te laten, brachten ƒ1100 op. Nu moet er nog van elke M3 ƒ0.75 worden betaald voor het uit delven, want de keisteenen liggen Vj tot 1 meter beneden den beganen grond. Bo vendien kost het vervoeren nog meer dan het uitdelven. Door uitdelven, aan voeren, kloppen en verdere werkzaamheden met de keisteenen vinden thans velen een bestaan, en zelfs uit de veenen gaan de arbeiders naar „het steenenveld. Volgens de Stoompostis eenNeder- landsch ingenieur bezig met het nemen van zeer belangrijke en tot heden gelukkig geslaagde proeven, om het torenuurwerk met slagwerk en carillon aan het stadhuis te Schoonhoven een uurwerk, dat voor slechts eenigszins jniste tijdsaanwijzing ten eenenmale onbruikbaar was geworden door een electrisch toestel minstens even goed dienst te laten doen als de beste regulateur. Het stelsel, zegt men, berust op eene geheel nieuwe ontdekking op het gebied van electromagnetismeen het beginsel is van hooge beteekenis. Zaterdag nacht werden bij den land bouwer C. B., onder Dinteloord, van zeven paarden, op stal staande, de staarten af gesneden en eenige goederen ontvreemd. De justitie doet onderzoek.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2