By het concours aan het Concerva- toire National te Parijs heeft mejuffrouw Cremer, Nederlandsche van geboorte leerling van Masset en in 1S85 met den tweeden prijs bekroond, thans den eersten prijs voor den zang behaald. In navolging van den staat en sommige groote gemeenten begint ook de gemeene Wonseradeel aan conversie der gemeenteschuld, groot ƒ196,600, te den ken reeds is door den Raad een voorstel aangenomen tot het benoemen van een commissie te dier zake, om den Raad te dienen van advies. Zondag namiddag en tot laat in den avond was te Amsterdam de Linden- gracht en omliggende bunrten in rep en roer. Zie hier de aanleiding. Zondagmiddag zou daar het zoogenaamde „palingtrekken" plaats hebben. Uit de bovenramen van twee tegenover elkaar liggende huizen op de Lindengracht had men daartoe een touw gespannenin het midden er van was de paling opgehangen en lastig begon men met een schuitje er onder door te varen, ten einde de paling te „trekken". Sedert lang is dit spel evenwel door de politie verboden en deze maakte zich dus v op, om den verderen voortgang te verhinde ren. Toen de politie bevel gaf het touw weg te nemen en men hieraan niet vol deed werd het doorgesneden, en nu kwamen de hartstochten in beweging. Steenen, uit de straat opgebroken, werden naar de politie geslingerd, en van beide zijden vielen gewonden, tot men er, van een anderen politiepost versterking ver schijnende, eindelijk in slaagde een 25 tal personen te arresteeren, waarna het verzet ophield. Na het eindigen van den strijd moesten ettelijke burgers en agenten in het Binnen Gasthuis hunne wonden laten verbinden, terwijl de inspecteur van politie Boas ernstig gewond moet zijn. Eenige huizen zijn erg beschadigd, door inge worpen straatsteenen. Naar het algemeen gevoelen heeft men werkelijk niet geweten dat het palingtrekken verboden was. Het gerechtelijk onderzoek zal waarschijnlijk wel aan het licht brengen in hoeverre dit waar is. Maandag namiddag zijn twee compag- niën van het 7e regiment infanterie en ongeveer 80 man cavalerie naar het tooneel der woelingen opgerukt, om de politie bij hare pogingen tot handhaving der orde te ondersteunen. Des avonds volgde nog eene compagnie infanterie en een honderd man kanoniersterwijl ongeveer tweehonderd agenten onder de hoofdcom missarissen Steenkamp en Doesburgh met voorbeeldeloos geduld getracht hebben de gemoederen tot bedaren te brengen. Tot driemalen was de inmiddels aangroei ende menigte aangemaand uiteen te gaan en toen dit alles te vergeefs was is eerst met los krnit en vervolgens met scherp gevuurd, met het gevolg, dat te half- negen het aantal dooden 14 en der gekwet sten 28 bedroeg, welke treurige toestand te wijten was aan de uittartende houding der verzamelden, die maar immer voort gingen, door met allerlei voorwerpen te werpende politie en verder gewapende macht in het herstellen der orde te be- moeielijken. Talrijke arrestatieën hadden plaats, men spreekt van wel zeventig. Des nachts te half één waren de nieuwsgierigen afge trokken en was een groot deel der mili tairen ingerukt. De mariniers hebben tegen 12 u. 30 m. de hoofdwacht op den Dam betrokken. Vrijdag in den vroegen morgen werd in de kerk te Thorn een persoondie zeer verdacht voorkwamdoor de politie aangehouden. Hij geeft voor uit Frankrijk te komen en weigert zijn naam of woon plaats op te geven. Hij was zonder geld of papierendoch wel voorzien van lucifers en eene kaarsvermoedelijk dus een dief. De man is ter beschikking der justitie naar Roermond gebracht. Sedert de opening van het badseizoen kwamen te Scheveningen in de hotels en bij particulieren 2495 badgasten met 494 dienstboden aan. Dirk van Steen, kantoorbediende te Nijmegen, die den 26n. Jnni 11. de firma A. Noorduin Zn., bij wie hij in dienst was, voor een bedrag van ruim 14,000 bestal en met zijn vriend daarop verdween, heeft thans bij de Parijsche politie zich zelf aangegeven. De tweede makker van D. van der Steen, is (zooals door ons vroeger werd gemeld) reeds den tweeden dag van de ondernomen reis uit eigen beweging te ruggekeerd, toen het hem duidelijk was geworden, op welke wijze Van der Steen, die hem tot een reisje langs den Rijn had uitgenoodigd, in het bezit van geld was De Figaro vermeldt nogeen vriend van Van Steeneen zekeren Gulikersdie met hem uit Nijmegen zou zijn verdwenen en thans nog in Parijs zou rondzwerven. Het politiebladwaarin zijne opsporing en aanhouding wordt verzochtnoemde Guli kers echter niet. In eene gemeente in Friesland heeft men, met toestemming der bevoegde autoriteithet lijk eener voor twee jaar begraven weduwe opgegraven omdat men meende, dat ze onder hare gewone klee- ren, waarover het doodskleed was heen getrokken, eene belangrijke.som aan gelds waardig papier had verborgen. Na nauw keurig onderzoek heeft men echter niets gevonden, tot groote teleurstelling van de erfgenamenop wier herhaald verzoek de opgraving geschiedde. De vorige week deed de burgemee ster te Vucht in de Gemeenteraad het voorstel een nieuwe brandspuit aan te schaffendaar bij den laatsten brand aldaar het onvoldoende van de brandblusohmid- delen gebleken was. Het voorstel werd metalgemeene stemmen verworpen. Motief: de uitgaaf zou alleen zijn in het belang der assurantiemaatschappijen. Het aantal reizigers gedurende de maand Jnni vervoerd door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij bedroeg 442,644 het totaal der ontvangsten 575,670.10Vs Sedert 1 Januari 11. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 1,994,868 en de op brengst ƒ3,019,210.44. Indien er te Kolderveen behoefte aan een geneeskundige bestaat, wordt door iemand te Kolderveensche Boven- boer de behulpzame hand geboden. Het is een soort van geneesheer, die veel overeenkomst heeft met het boertje van Nieuw-Buinen. Uitwendige ziekte, wordt door hem genezen onder het prevelen van onverstaanbare woorden en machtspreuken, door wrijving en bezettingskuur. Bij inwen dige daarentegen, behalve dat eenige goede raad wordt gegeven omtrent de behandeling van den patient, worden door hem de twaalf art. des geloofs en stukken uit het Oude Testament tegen de verschillende kwalen als eene echte remedie gebruikt. Wordt echter de kwaal ernstigerdan treedt hij meteen ook op als geestelijke houdt een lang gebed, en is dan gewoon lijk voorzien van een grooten Statenbijbel, welke mede door zijn koperen beslag zijn gunstig effect moet uitoefenen. Naar men aan het Dagblad mede deelt, is in de Lage Nieuwstraat te 's-Hage, eene oude vrouw eene woning binnen gelokt, waar een z. g. „betjoend''kind ziek lag. Toen werd zij door eenige vrouwen deerlijk mishandeld. Het oudje begreep niets van de zaak en verloor bijna het bewustzijn. Het eerste woordenboek van de Laplandsche taal is pas te Christiania verschenen en wel in het Noorweegseh en in het Latijn. Sedert 100 jaren werd er in die landtaal niet meer gewerkt. HAARLEM, 27 Juli 1886. Bij den zangerswedstrijd te Ver- viers gehouden bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der Societé royal de Chant aldaar is Zondag de 2e prijs, een ver guld zilveren medaille en 250 francs behaald door de Haarlemsche Liedertafel «Zang en Vriendschap« en de derde prijs, een verguld zilveren medaille door de Mannen- Zangvereeniging „Crescendo" alhier. De eerste prijs in deze afdeeling is niettoe- Zondag hield de Amsterdamsche Zwemclub te Amsterdam een nationalen wedstrijd, waarin door onze stadgenooten, de heeren K. Pander Jr. en A. J. van der Steur prijzen behaald werden. Zondag heeft op de schietbaan «de Blinkert« in de duinen de jaarlijksche onderlinge wedstrijd der Schietclub Wil lem III plaats gehad. Daarvoor waren 4 prijzen uitgeloofd, n.l. twee voor korps- schutters en twee voor niet-korpsschutters. De uitslag was als volgt: Yoor korpsschuttersle prijs F. W. Balabréga, met 102 punten: 2e prijs A. Smits, met 102 p.voor niet-korps schutters A. C. Balabréga, met 98 punten; 2e prijs F. Sipkes, met 98 p.; de serie bestond uit 10 schoten en de afstand der baan was 120 meter. II Daarna had een tweede wedstrijd plaats op vrije baan met een serie van 5 schoten. Hiervan behaalden de le prijs F. Grippe- ling, lid der schietclub »de Blinkert« te Bloemendaal, met 57 puntende '2e prijs A. Smits, lid der schietclub «Willem III«, alhier, met 55 punten. Maandag is in het lokaal van de Yereeniging «Weten en Werkens, alhier, aanbesteed het bouwen van een nieuwe kerk voor de Remonstrantsche Gemeente met conciërgewoning, op den hoek van de Wilhelmina- en Prins Hendrikstraten alhier. Er zijn 12 biljetten ingekomen. Hoogste inschrijver J. Kooy, te Amster dam, voor ƒ34,460: laagste B. Zuithof, alhier, voor ƒ26,493. Bij de heden gehouden verloting van paarden en rij tuigen op het Raadhuis alhier zijn op de volgende 25 nummers hoofdprijzen gevallen: N°. 18250 Coupé bespannen met een Schim mel merrie en zwarte ruin, gekr. ras. 9438 Spijder, bespannen met een Schim mel, gekruist ras. 13188 Coureuse, besp. m. een bruine ruin. 7885 Dogcar, besp. m. een bruine merrie 1770 Schimmel ruin. 3598 Bruine ruin. 5042 Zwarte min. 24743 Bruine merrie. 14160 Bruine ruin. 7864 Bruine ruin. 13096 Bruine ruin. 9195 Zwarte merrie. 5044 Bruine merrie. 19688 Schimmel merrie. 20938 Yes ruin. 3750 Zwarte merrie. 895 Bruine merrie. 7195 Bruine merrie. 10934 Zwarte merrie. 9510 Bruine merrie. 18248 Zwarte merrie. 18110 Bruine merrie. 21283 Bruine merrie. 7964 Zwarte merrie. 12808 Bruine merrie. De 2e „eleven" der H. C. C. „Rood en Wit" speelde Zondag 25 Juli tegen de 2e „eleven" van de Haagsche C. C. „Concordia." De uitslag was dat deze „eleven" overwon met 92 punten in twee innings behaald, tegen 90 door het 2e elftal van „Rood en Wit" verkregen. Aangezien het verschil tusscben beide partijen zoo gering was zal later in het seizoen nog een return-match gehouden worden. De scoringlijst volgt hier. Haagsche C. C. -Concordia". Van Ilaeften. b. Arriëns. 0 b. Arriëns. 6 De Stuers. c. - 1 b.J.P.vdBroeke 1 F. Nolet. c. SchouteD. 1 run out. 3 C. Nolet. c. Jessuron. 0 b. Arriëns. 23 P. van Vliet. b. Arriëns. 4 run out. 4 Smeding. b. 4 c. J.P.vdBroeke 4 Schroot. b. J.P.vdBroeke8 b. - 5 L. d.Meunnicb b. - 2 c. 2 v. d. Kooy. b. - 1 not out. 0 Lucassen. not out. 6 c. Visser. 0 A.d.Meunnicb c. Arriëns. 5 c. Visser. 1 Biies4 7 II. Arriëns. Stamm'ler. Schouten. J.P.vd.Broeke. D.Westerveld. F. Ypey. Jessurun. Visser. J. v.d. Broeke. Juda. Winckel. Bijes C. C. -Rood c. Nolet. b. - leg belore. c. Smeding, st. Nolet. b. Smeding. b. Nolet. c. v. d. Kooij b. Smeding. not out. b. Smeding. 36 56 en Wit". 7 b. Smeding. 2 1 bit wicket. 0 0 c. F. Nolet. 4 5 b. Schroot. 16 2 c. A.d.Meunnicb4 0 not out. 21 1 c.A.d.Meunnich3 3 c. v. d. Kooij. 3 run out. 3 b. Smeding.J 0 leg before. 3 28 62 Menig ingezetene zal zich nog wel herinneren het bejaarde vrouwtje een bril dragende met schildpadden montuur, dat als marskraamster met manufacturen langs de huizen ging om haar waren te ver- koopen en voorzeker niet vermoed hebben dat die eenvoudige vrouw, die zelf weinig levensbehoeften kende, zoo doordrongen was van liefde voor haar natuurgenooten. De volgende mededeeling mag voorzeker daarvan ten bewijze strekken. Bij testa mentaire beschikking toch heeft bedoelde juffrouw, genaamd Matje Simons wed. B. de Yries, alhier den 23 juni jl. overleden in den ouderdom van 79 jaren, de volgende legaten besprokenAan het centraal Israël, weeshuis te Utreoht 600, aan het weeshuis der Ned. Hervormde Gemeente te Haar lem 200, aan het R. K. wees- en armen huis St. Jacob aldaar 200, aan het Israël, kraamvrouwen en ziekenfonds aldaar 200, aan de commissie vanspijsuitdeeling aldaar 100, aan de Israëlitische armen aldaar 500, aan het blinden instituut te Amsterdam 500, aan het doofstommen instituut te Rotterdam 200, aan de Nederl. Israël. Gemeente te Haarlem 500, aan het Nederl. Israël, meisjesweeshuis in de Rapenburgerstraat te Amsterdam 200, alles vrij van rechten en kosten. Met genoegen vermelden wij, dat ten bate van de verversching van het water in de stads-grachten het stoomgemaal te Spaarndam in werking is gesteld op gis teren Maandag, en Dinsdag en Woensdag ongeveer van 6 uur v. m. tot 6 uur n. m. De sedert eenige dagen alhier ver miste Johannes van Dijk, wiens opsporing door den commissaris van politie verzocht was, is, volgens bericht uit Utrecht, aldaar wegens ziekte in het Gasthuis opgenomen. In een buitengewoon politieblad bericht de Officier van Justitie te Gro ningen, dat in den nacht van 20 op 21 Juli jl. uit de fabriek van den heer van Bruggen, onder Noordwolde gemeente Bedum ten nadeele van eenige aldaar werkende tichelwerkers zijn ontvreemd een linnen zakje inhoudende tusschen de 170 en 180een donkerbruin gestreepte broek en vesteen donker bukskin door gestikte hooge peteen paar mansschoenen met riemen; een zilver cylinder horloge waaraan een van haar gevlochten vest- ketting met gouden plaatjevan dezen diefstal wordt verdacht een Duitscher genaamd Karl, deserteur, uit Pruissen om streeks 22 jaren, lengte middelmatig aangezicht rond, uitzicht donker, hoofd haar zwart, gekleed met donkerblauwe lakensche jas, en overigens vermoedelijk met de bovengenoemde kleedingstukken. Opsporing en aanhouding van de ver miste goederen en zoo daartoe termen zijn ook naar den verdachte wordt door gen. officier van Justitie verzocht. 11. Zaterdag morgen werd aan den overweg van den Zijlweg een glasruit stukgeschoten van spoortrein 17 gaande van Amsterdam naar Rotterdam in een coupé le kl. Bij onderzoek door de politie is gebleken dat eenige kleine jongens aldaar hadden gespeeld met proppenschie ters waarbij op de eene of andere wijze een prop tegen een ruit is terechtgekomen, zoodat in deze volstrekt aan geen boos opzet moet worden gedacht. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 28 Juli 1886, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden 1. Miss. Ged. Staten goedk. besluit aan koop grond van F. Buijs Jr. 2. Id. id. goedk. besluit ruiling grond met J. v. Cittert. 3. Id. id. goedk. besluit verkoop grond aan L. Botermans. 4. Id. id. goedk. besluit verkoop Esschildersloot aan G. J. Kok. 5. Brief directie gasfabriek omtrent licht- kracht gas. 6. Voordracht districts schoolopziener voor Hoofd der kostelooze school lett. B. 7. Id. B. en W. benoeming onder wijzer 3e kl. school lett. B. 8. Yoorstel id. verplaatsing school lett. C. 9. Id. id. rek. Erven JK H. Jacobs meerpalen Noorder Spaarne. 10. Id. id. gratificatie Wed. D. Wessels. 11. Id. id. gratificatie voor het geven van onderricht bij de schutterij. 12. Miss. id. met ontwerp-voorwaar- den van onderhandschen verkoop van grond aan de Prins Hendrik straat voor een gebouw bestemd voor godsdienstige bijeenkomsten. 13. Advies Comm. v. fin. op voorstel B. en W. met staat onvoorziene uitgaven. 14. Id. id. id. op voorstel B. en W. en rekest H. Jansen totweder- inhuring van de Korenbeurs. DRIE-EN-TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 28 Juli 1886. des avonds van 71/210 uurdoor het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Müt.ler, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Lichte Pas. MarschCarl. 2. Ouverture, La Dame Blanche..Boildieu. 3. Eine Musicalische Notcnernte..Jpolloni. 4. Potpourri, Der Lustige Krieg.Strauss. 5. Fautaisie, Romeo et JulietteGounod. 6. Ouverture, Die ZigeunerinBalfe. 7. Atchin-Marsch, van RossumarvM. 71. Muller 8.0! Schoner Mai. WalzerStrauss. 9. Musicalische TauschungenSchreiner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 3