Dit Cairo bericht men, dat de vroe gere aanhangers van den Mahdi voort durend onderling vechtenzij hebben Khartoem geheel verwoest. Opnieuw is een ongeluk in den omtrek van den Glockner gebeurd. Toen een gezelschap toeristen over den Gaisrüc- ken ging is een dame naar beneden gestort. Het lijk is naar Heiligenblut vervoerd. Zijn geheele leven door te brengen in de school en daarbij ruim 98 jaar te worden is niet ieder mensch gegeven. Een onderwijzer te Dalvazza in Grauwbunder- land heeft het evenwel zoover kunnen brengen. Meer en meer schijnt het de ge woonte te worden, dat leerlingen aan de Italiaansche gymnasia, die niet slagen voor hun eindexamen, een einde aan hun leven maken. Een Italiaansch schoolblad werpt nu de schuld van het veelvuldig voor komende «afwijzen» van leerlingen op de ouders, die alle krachten inspannen, om hun jongens reeds op 9 of 10 jarigen leeftijd toelatingsexamen te kunnen laten doen. De gevolgen hiervan openbaren zich na tuurlijk in den verderen studietijd, als wanneer het maar al te dikwijls blijkt dat het geleerde niet genoeg is kunnen verwerkt worden. Het blad raadt daarom ten sterkste aan te beginnen met niet meer toe te staan dat leerlingen op zoo jeugdigen leeftijd aan de studie gezet worden en vervolgens om bij het bestem men voor de studie, daarin toch vooral rekening te houden met de geestvermogens van de jongelieden. De Dinsdag avond is te Amsterdam tamelijk rustig afgeloopen. Van verzet tegen de politie was geen sprake; daar, waar de nieuwsgierigen zich hadden ver zameld, was een aanmaning voldoende, ze te doen uiteengaan, terwij 1 ook een flinke regenbui van tijd tot tijd, hieraan niet weinig bevorderlijk was. Op de Looiersgracht werd een agent nog ergerlijk mishandeld naar het gerucht ging door den zoon van een man, die Maandag avond was neergeschoten. Dit bleek echter niet zoo te zijn. De agent zal waarschijnlijk herstellen. Verder ver neemt mendat nog eenige arrestatieën plaats haddenwaaronder ook van zekere vrouw Eshuys, terwijl zij bezig was op ruiende geschriften te verspreiden. Het getal doodendat waarschijnlijk nog met enkelen, die in het gasthuis zich in zorgvollen toestand bevindenstaat vermeerderd te worden, bedraagt 22. Onder de gearresteerden bevindt zich ook zekere Baars, die gevangen ge nomen was toen hij de bloedvlag zwaaide. Zoowel bij de overbrenging naar het politiebureau als naar de gevangenis huilde de man. Er zal, naar men verneemt, een commissie gevormd wordendie zich het lot aantrekt van de agenten van politie, even als een dergelijke voor de nagelaten betrekkingen der gedooden. Het is verder gebleken, dat niet alléén door militairen is geschotenbij sommige verslagenen heeft men revolvers gevonden waaraan twee of drie schoten ontbreken. Woensdag is alles rustig gebleven. Op den Dam heeft men een jongmensch ge arresteerd, die opruiende blaadjes ver spreidde, alsmede een man die verzet pleegde en verschillende wapens bij zich droeg. Donderdag ook was de stemming oogenschijnlijk kalm, een paar op zich zelf staande gevallen van eenvoudig verzet daargelaten. De namen der gevallen per sonen zijn nu allen bekend. De bekende socialistische spreker Fortuyn is wegens het doen verspreiden van opruiende geschriften gearresteerd en gevoerd naar de celwaar uit hij pas sinds twee dagen ontslagen was. Van de dooden zijn er achttien door de familiebetrekkingen gerekwireerd. Voor den dag van heden, waarop de begrafenis der gevallenen zal plaats hebben, zijn door het stedelijk bestuur in verband met de militaire overheid voldoende voor zorgsmaatregelen getroffenwaardoor alle politieposten en enkele andere punten aan zienlijk zijn versterkt. Het consigne luidde, dat elk boosaardige streng gestraft moet worden. Donderdag nacht ontstond te Rot terdam brand in de lading van de op de rivier voor den wal liggende ijzeren bark, genaamd F. H. von Linderen en bestemd naar Java. De stukgoederen waarmede het schip geladen was, bestonden bijna uitsluitend uit licht brandbare stoffen, o. a. uit kisten met lucifers, teer, bri- quetten garen enz. In de lucifers schijnt de brand ontstaan te zijndie reeds ver gevorderd was, toen het ontdekt werd. Eerst na vier uur werkenwas de brandweer de vlammen meester. De lading is voor verreweg het grootste gedeelte óf door het vuuröf door het water ver nield, en ook het schip zelf heeft veel geleden. Naar wij vernemenhebben de verschillende spoorwegmaatschappijen in Nederland zich bereid verklaard aan de gewone leden van den A. N. Wielersbond retourkaarten te verstrekken voor Nijme gen geldig van 4 tot 9 Augustustegen betaling van enkele vrachtprijs. Het geëxposeerde en niet verkochte op de wielertentoonstelling wordt kosteloos terug gevoerd door de maatschappij, bij welke de toezending voor de tentoonstelling is bekostigd. De klerk A., van den Ned. Cen- traal-Spoorwegwerd geboeid naar de cellulaire gevangenis te Utrecht gebracht, als verdacht van valschheid in geschrif te, in 1881 in Duitschland gepleegd ter zake waarvan zijne uitlevering door de Pruisische regeering is aangevraagd. Woensdag avond is, ter hoogte van Pranekereen tapper uit Leeuwarden, uit den in volle vaart zijnden spoortrein gesprongenom zijn hoeddie afwoei, te halen. De man moet bij deze roekelooze daad een been gebroken hebben. Een onzer landgenooten is in 't bezit van een verzameling postzegels, die het millioen bijna bereikt. Later hoopt hij zegt het Hbl. deze ten toon te stel len en dan te verkoopen ten voordeele eener liefdadige inrichting. Een millioend. i. 20 jaren achtereen elke week 1000 stuks verzamelen Yoor liefhebbers van dien onbetaalba- ren arbeid heeft de verzamelaar uitgere kend dat men met zijn schat drie matig groote kamers kan behangen. Hoeveel een draaimolenaar van een ker mis mededraagt, kan men eenigzins afleiden uit het bericht, dat een dier industrieelen zijn plaats no. 1 op de Utrechtsche ker mis ofschoon die extra saai wordt ge noemd, daar de lustrumfeesten de beurzen hebben uitgeputaan een collega heeft overgedaan voor f 600. Een arbeider, die met eene der laatste stoomtrams in den nacht van Zaterdag op Zondag van Scheveningen naar den Haag terugkeerde, sprong vóór het station van den Rijnspoorweg van den wagenterwijl de tramnog in be weging was. Hij kwam tegen de steenen trap terecht en gleed uitzoodat een been onder de tram geraakte. Het been bleek op drie plaatsen te zijn gebroken. De sergeant R. te Maastricht, die met f 280 van de menagekas verdwenen was heeft aan een zijner vroegere colle ga's zijn woonplaats te Luik opgegeven, met verzoek hem een jas over te zenden. In plaats de jas, meldde zich tenzijnent een luitenant aanvergezeld van een wachtmeester der maréchaussees. Het ont vreemde geld werdin franks omge zet, nagenoeg geheel teruggevonden. R., per trein naar Maastricht medegevoerd wist echter te Jupille aan zijn geleiders te ontsnappen. Wederom heeft zich in de omstreken van Maastricht een dolle hond vertoond die afgemaakt isna echter eerst een man uit Bothem hevig verwond te hebben. De gewonde zal waarschijnlijk voor rekening der regeering naar Parijs ter inenting gezonden worden. Bij den Zangerswedstrijd te Verviers is Maandag de Prix d'Exellence, zijnde een Gouden Medaille en 750 francs, behaald door «Oefening baart Kunst» uit Amster dam, directeur de heer Brandts Buys. Te acht uur Zondag morgen kwam te Deventer een wielrijder uit Amsterdam aan des nachts te 12 uur was de tocht begonnen. Na eenige ververschingen ge bruikt te hebben, vertrok de onvermoeide reiziger weder, na zijn biljet te hebben laten afteekenen. De reis was blijkbaar zonder rusten gemaakt. De afstand van Amsterdam tot Deventer berekent men op 20 uur gaans, terwijl een duif, te Bordeaux losgelaten Zondag ochtend te 5 uur, Maandag ochtend om kwart over aohten te Maastricht aankwam. In ruim 27 uren legde het beestje dus een weg af van 200 uren gaans. Het bestuur, dat de wedrennen regeltdie Zaterdag te Amsterdam zouden gehouden wordenheeft terecht begrepen dat deze voor Amsterdam zoo smartelijke week niet kan besloten worden met wed rennen en heeft daarom besloten ze uit te stellen. Aangaande de nieuwe reisgelegen heid van Holland naar Friesland (de dienst werd den 15en Juli geopend) heeft nu reeds de ondervinding geleerd, dat zeer velen er gaarne gebruik van maken, maar tevensdat er op den dnur slechts wat van te wachten zal zijnals de ge heele lijn door ééne maatschappij geëx ploiteerd wordt. Gebrek aan samenwerking tnsschen beide spoorwegmaatschappijen beheerscht nu de geheele dienstregeling, en maakt dat de reizigers steeds in vrees moeten verkeerendat zij te Stavoren de aansluiting met den spoortrein zullen missenwat reeds een paar maal gebeurd is. Inderdaad is de toekomst van de lijn ZaandamLeeuwarden geheel af hankelijk van het aanbrengen van noodzakelijke ver beteringen in den dienst. Te Delft is een 14-jarig meisje overleden tengevolge van het inslikken van kersepitten. Te Oude Pekela ontstond Maandag morgen omstreeks 1 uur brand in de behuizing van den timmerman Voorraad. Naar het scheen ontstond deze brand in de kachelpijp en deelde zich van daar mede in de krullen. Spoedig was de brand spuit aanwezig en stuitte den verderen voortgang van het vernielend vuur. Ge noemde Voorraad was afwezig naar Win schoten om daar gehoord te worden in eene zaak betreffende den brand van zijn buurman in de vorige weekwaar men met petroleum gedrenkte lappen op den zolder heeft gevonden. De „zee-paardjes" in het aquarium te Amsterdam, schijnen zich in hun ge vangen staat zeer goed thuis te gevoelen. Dezer dagen zijn er eenige jongen geboren. Men zal trachten de „zeeveulentjes" in het leven te behouden. Op het verzoek om gratie, ingediend door Kloppers in zake het gevoerde proces Bulkley, betreffende poging tot wegvoering van kinderen, is afwijzend beschikt. Het hof te Amsterdam heeft de inbrekers, op „Klein Berkerode'' onder Heemstede, veroordeeld tot de volgende straffen: van Batnm 2 jaar cel, Damen 1 jaar cel en Kollaard 3 jaren correctioneele gevangenisstraf. -Dinsdag werd eene met zeemiliciens bemande marine-sloep in het Nieuwediep door een Urker visschuit aangezeildwaar door de sloep eenige schade bekwam en drie der miliciens uit angst over boord sprongen. Zij werden echter spoedig gered en behouden aan wal gebracht. Ook te Helpman, nabij Groningen zal binnen kort een wielerwedstrijd wor den gehouden. De baan van 1000 meter zal langs het voetpad van den straatweg worden aangelegd. Donderdag werden de kinderen der openb. school te Houtrijk en Polanen eens flink onthaald. Door de ijverige zorgen van het hoofd der school, den heer J. Wils, had men eene vrij belangrijke som bij elkander weten te krijgen, zoodat het dan ook aan niets ontbrak. De kin deren vermaakten zich op het feestterrein met mastklimmen, tonrollen, etc. en deden een paar malen, voorafgegaan door muziek, eene wandeling door het dorp. Eet- en drinkwarenversnaperingen, en prijzen werden ruimschoots toegedeeld. Eerst tegen den avond keerde men hoogst voldaan huiswaarts. HAARLEM, 30 Juli 1886. Door eene Commissie, bestaande uit de heeren K. Zegers Veeckens, Voorzitter, P. J. Prinsen Geerligs, F. Allan, J. Leijh, J. Mostert en J. G. Michielse werden Woensdag avond ten 9 ure^e Liedertafels „Zang en Vriendschap" en „Crescendo", uit Verviers van den Zangwedstrijd terug gekomen, ontvangen. In de groote zaal der Sociëteit „Vereeniging" werden de leden verwelkomd. Verschillende toespra ken, zoowel van de leden van het comité als van de verschillende presidenten der aanwezige vereenigingen, onder het aan bieden van den eerewijn, gaven blijk van de ingenomenheid waarmede de tijding der behaalde overwinningen was ontvan gen. Door een drietal dames, eereleden van „Zang en Vriendschap", werd een lauwerkrans aan het vaandel dezer lieder tafel gehecht, welke verrassing gepaard ging met eene eenvoudige toespraak van Mej. J. Hansen. Ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin zal Maandag e.k. eene groote parade worden gehouden van het garnizoen en de schutterij op het terrein voor de kazerne onder commando van den majoor der Huzaren C. G. G. Vertholen de Salve de Bruneton. De troepen zullen worden geïnspecteerd door den luit. kolo nel garnizoens commandant W. Vleijsman. Op de Internationale Bakkerij-ten toonstelling te Antwerpen is de heer C. Doncker alhier, bekroond met een bron zen medaille voor zijne inzending van haver- en maïsbrood, en met een eere diploma voor de mooiste en beste ver zameling Ilollandsch brood. Het was den Isten Juli U. juist een jaar geleden dat te dezer stede in wurking trad het Haarlemsch Ondersteu ningsfonds bij ziekten of onge vallen. Zooals bekend, is verzekert dit fonds zijnen leden een wekelijksche uit- keering van f 6.f 4.50 of 3.bij een contributie van 10, 7 Va of 5 cents per week. Thans maakt het bestuur zijn eerste jaarlijksch overzicht openbaar, waaraan wij ontleenen, dat in dat jaar door de leden is gecontribueerd een som van 1132.77% en er 106 uitkeeringen tot een bedrag van f 569.86 hebben plaats gehadwel een bewijs dat het fonds in een bestaande behoefte voorziet. Het bestuur meent thans aan zijn plan, om het ledental uittebreidengevolg te moeten geven en wendt zich daartoe per circulaire tot ieder, die daartoe in de gele genheid is, met het verzoek om de belangen van het fonds te helpen bevorderen, zoowel door inschrijving voor het lidmaat schap, als om door toetreding als donateur tegen een vaste bijdrage, of door het schenken van een bijdrage in eens, het doel van het fonds, ondersteuning bij ziekten en ongevallenop den duur moge lijk te maken. Wij laten niet na onzen stadgenooten dit alleszins nnttig werken de fonds onder de aandacht te brengen en verwijzen verder naar het reglement, dat gaarne op aanvrage door het bestuur verstrekt wordt. De Cricket-club „Rood en Wit" alhier heeft tegen Maandag 2 Augustus a. s. een match uitgeschreven. De nit- noodiging is ditmaal gericht aan een club van Engeltche cricketers en wel de «Dalton Albert C. C. uit Londen. Daar de beide clubs natuurlijk hunne beste krachten zullen inspannenbelooft deze matoh zeer interessant te zijn. In een buitengewoon politieblad verzoekt de officier van Justitie te Mid delburg, opsporing, aanhouding en opzen ding van Joseph Knaepen, oud 24 jaren, zeeman, geboren te Antwerpen, aangezicht smal en zonder baard, voorhoofd laag, mond klein, oogen grijs, haar lichtbruin, kleur bruin, neus en kin spits, hetnom- mer van zijn gevangeniskleding hemd, onderbroek en vermoedelijk hemdrok is vier. Is op 29 Juli jl. uit het huis van arrest te Middelburg, waar hij zich als verdacht van diefstal in hechtenis bevond, ontvlucht. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 23 Juli. C. L. Groll en J. L. Sneltjens. 28 Juli. J. H. Knoop en J. L. v. Hoven.A. Aardenburg en G. DamJ. II. Albers en E. H. Boester.T. Kater enM. M.Braakenburg. P. H. Dolle en G. Dankelman.M. Tim- mers en J. E. Niemon.J. M. Goes enM. Voorting.— H. G. Bouwer en H. A. Weille. DWinkel en ASchipperELPicard enM. M. v. d. Ben. GETROUWD. 28 Juli. J. W. Sckoltz en O v Abshoven. D. Heeris en G. v. Werdum.E. Rijbroek en A.E. deNijs. J. K.v.d. Aar enM. B. Derks. S. de Wilde en O. J. Stol. 29 Juli. W.H. I,. Jancen v. Raaij eu E. P. Balabréga.-J. A. Mulder en M. S. Mariens.C. v. d. Heuvel en J. M. v. d. Putten. GEBOORTEN. 21 Juli. T. v. d. Haak geb. Woud d. AvLeeuwen geb. Kokkelkoorn z.22 Juli. M. Rellergert geb. Duijnz.G. Hoenderdos gebZuiderduijnDHoes geb. ter Mets d 23 Juli. C. A.M. Ruifrok geb. Eourz.— M. v. Horick geb- Homauz.J. v. Santé geb. vdEnden d24 Juli. HHeuperman geb. Krupt z.— D. Hessels geb. Luikel z E. v. ltijngeb.v. d. Geerd. J. Koopman geb. Zoetelief d.—C. Sernégeb. Ploegd.— SHardesmeets gebKollerie z25 Juli. M.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2