op het Schilthorn klimmen wildever dwaalde, den terugweg niet vinden kon en zoo twee nachten tusschen de rotaen onder den blooten hemel doorbracht. Eerst den derden dag vond hij eenen uitweg en kwam meer dood dan levend in zijn hotel terug. Er is nog geen beslissing gevallen omtrent de groote werkmansbetooging van 15 Aug. te Brussel. De burgemeester laat er zich in het geheel niet over uit. Het parket heeft in alle kiosken in beslag doen nemen een nieuwen „grooten rooden catechismus," dien Alfred Defuis- seanx opnieuw heeft uitgegeven. Men spreekt van nieuwe vervolgingen, welke ingesteld zijn tegen dien mijnheer, die, als 't hem mocht behagen naar België terug te keeren, nu het arrest waarbij hij werd veroordeeld is vernietigd, ter stond op nieuw zou kunnen gevat worden. De jeugdige kolonisten op Porque- rolles schijnen tot kalmte gekomen te zijn. De heer de Ronssen, eigenaar van het ei landje, wil desniettemin van die kolonisten, welke hein zooveel te doen hebben gege- gevenniet langer gediend zijnzoodat zij ergens anders onder gebracht zullen worden. (Gelijk men zich herinneren zal werden zeals verlaten en verwaarloosde kinderen te Parijs en als zoodanig ver zorgd en opgevoed door het weldadigheids- bestuur onder zekere voorwaarden in dienst afgestaan aan den heer de Roussen.) Sommigen hunner zullen nu naar Citeaux of naar Mettray worden gebrachtanderen, tegen welke geene ernstige klachten waren gerezen, zullen, in zoover zij dit jaar toch tot het gewone maatschappelijke leven zouden zijn teruggekeerd, naar Parijs worden gezonden om hetzij daarhetzij elders, een werkkring te zoeken. De heer de Roussen heeft eene vervolging ingesteld tegen le Var républicainwelk blad in eenige artikelen zijn eer en goeden naam had aangerand. Hij vraagt deswege eene schadevergoeding van 100.000 fr. De beide opzichtersdie gevankelijk naar Toulon waren gebrachtals beschul digd van mishandeling der jeugdige kolo nisten, zijn voorloopig op vrije voeten gesteld. Te Hamburg zijn in een logement, in de voorstad San Pauli, acht socialisten, die aldaar eene geheime vergadering hielden, overvallen en met den logement houder in hechtenis genomen. Verscheidene brieven, rekeningen en lijsten van gelde lijke bijdragen zijn bij hen in beslag ge nomen. Z. M. de Koning heeft aan den minister van oorlog opgedragen Zr. Ms. hooge tevredenheid te doen betuigen aan al de troepen aan het garzizoen te Amster dam voor hunne stipte plichtsbetrachting gedurende de jongste ongeregeldhedenen die tevredenheid in drie opvolgende appels te doen herhalen. Voorts is besloten dat het 7e regement dit jaar niet kampeerenmaar voortdurend te Amsterdam verblijven zal. De bakkerij-tentoonstelling te Am sterdam is Zondag door ongeveer 10,000 personen bezocht. Naar men verneemt, zal de duur der tentoonstelling eenigzins verlengd worden. Uit Scheveningen wordt gemeld, dat eens dame, die aldaar met haar man verblijf hield, in hechtenis is genomen, als verdacht zilverwerk uit het hotel te hebben gestolen. Eene belangrijke aanvaring heeft plaats gehad vóór den mond der haven te Nieuwediep, tusschen het ramschip Schorpioen en de sleepboot Hercules. Beiden zijn zwaar lek te Nieuwediep binnengekomen. De Schorpioen is in het natte dok gezonken. De politie in Den Haag heeft twee personen aangehoudenoude bekenden van de justitie, die van het Hotel Bossche Veerhuis, op het Spui, al het lood en de compositiepijpen hadden ontvreemd en dagen achtereen daaraan besteedden. Vrijdag avond heeft te Gastein de ontmoeting plaats gehad tusschen de Keizers van Duitschland en Oostenrijk. De derde in het driekeizersverbondde Czaar; ontbreekt. Men wil hierin zien dat Rusland ontrouw zou zijn geworden aan de wederzijdsch aangegane verbintenis tot het voorkomen van oorlogen. De gespan nen verhouding tusschen Engeland en Rus- I land geeft dan ook wel reden tot het ver moeden dat Rusland afvallig geworden is. Terwijl twee jongens zich Maandag j voormiddag in de Keizersgracht bij de1 Leliegracht te Amsterdam met visBchen bezig hielden, bracht een hunner tot zijn groote ontsteltenis met de vischhaak het lijk eener vrouw naar de oppervlakte van het water. Door tusschenkomst van de politie werd het bedoelde lijk van daar weggehaald en als onbekend voorloopig overgebracht naar de Oosterbegraafplaats. In een der wagens van de Haagsche tram verloor een juffrouw een portemon- naie met f 60die door den conducteur werd gevonden. Spoedig was een en ander weer in 't bezit van de eigenares, die den eerlijken vinder beloonde met een kwartje. Op de Middelbnrgsche tram deed zich dezer dagen hetzelfde voor. Een porte- monnaie met f 66 was zoek, de eerlijke vinder kreeg ....een dubbeltje. Zoo ziet men er is nog meester boven meester. Omtrent de plannen, om in 1887 te Amsterdam eene tentoonstelling te hou den van al hetgeen op voeding betrek king heeft, deelt het Handelsblad mede: Het voornemen bestaat om deze tentoon stelling in het Paleis voor Volksvlijt te houden. Mocht de ruimte in dat gebouw te beperkt blijken, dan zou men pogingen aanwenden om een gedeelte van het Fre- deriksplein tijdelijk in gebruik te nemen. Een der voorname drijfveeren van de ontwerpers is, hier te lande versohillende voedingsmiddelen bekend te maken, welke elders met goed gevolg gebruikt worden. Ook is men niet vreemd van het denk beeld, om te Amsterdam eene kookschool op te richten. Volgens de Arnh. Cour. ontmoette de burgemeester van Pannerden Donderdag nacht op den openbaren weg een vreem deling, die hem verdacht voorkwam, waar om hij hem mede naar den veldwachter nam. Daar werd de man van zijne boven- kleederen ontdaan en gevisiteerd, en men vond 300 mark in zijn bezit. Zooveel geld kon wel gestolen zijn. En of de Duitsclier al beweerde dat hij „nichts böses im Sinn" had, en dat het geld zijn moeders versterf was, waarmede hij eene reis ging maken, het hielp niet, hij was verdacht en ging in arrest. Den volgenden dag werd er naar Anspach getelegrafeerd, uit welke buurt hij afkomstig was, maar er kwam geen antwoord. Zondag eindelijk kon hij naar zijn „Heimath" terugkeeren. De wielerwedstrijden vingen Vrijdag te Nijmegen onder hevigen regen aan. De tribunes waren goed bezet, het zij terrein weinig. De uitslag was als volgt Nieuwelingswedstrijdprijs. Brauer premie De Grauw; derde Heil. Internationale wedstrijd op driewielers prijs Kiderlenpremie De Beukelaer derde Van Raden. Nationale wedstrijd op tweewielers: prijs Kiderlen; premie Huijsser; derde Rohling. Internationale wedstrijdlangzaam rijdenprijs Kerkhoven; premie De Stuers; derde Lohman. Bg den internationalen wedstrijd op tandems is de prijs gewonnen door de heeren E. Kiderlen en De Beukelaar, de premie door de heeren Robbers en Tim- perley, de derde prijs door de heeren Van Raden en Thiebout. Bij het rijden met de handen los, werd de prijs behaald door den heer De Beu kelaer, de premie door den heer Huijsser. Zaterdag hadden de volgende wedstrijden plaats. N 1, (alleen open voor de wed- strijden die wegens het slechte weer te Harlingen geen voortgang hadden). Twee wielers afstand 1000 meter. De drie eerste pryzen zijn behaald door de heeren Kiderlen, Huijsser en Bloemen. N 2. Internat, wedstrijd, Tweewielers afstand 1609 meter. De heeren de Stuers, De Beukelaer en Huijsser waren de over- 1 winnaars. N 3. Nat. Wedstrijd op een- persoons driewielers afstand 5000 meter. De heeren Kiderlen, Raden en Huijsser bereikten hier het eerst het doel. N 1. Internat. Wedstrijd voor veilig- heidstweewielers, afstand 2000 meter. Deze afstand werd in den kortsten tijd afgelegd door de heeren Hofstede Crulli Kerkhoven en Westermaq, terwijl in den j Hoofdwedstrijd, N 5 van het programma voor Tweewielers afstand 10.000 meter de heeren De Beukelaer, Huijsser en Boling den palm behaalden. In N 6Troostwedstryd behaalden de heeren Faber en Koenen den len en 2en PriJ8:. By N 7, Internat, wedstrijd in het kunstrijden, werden de le2e en 3e prijs behaald resp. door de heeren Koenen Lohman en Holmberg de Beckfelt. Dezer dagen ontstond te Ridderkerk een begin van brand in een sohnurtje. die echter spoedig bedwongen werd. Van de verwarring, die een brand by nacht altijd aanbrengt, maakte een booswicht gebruik om de dicht bij de plaats des onheils liggende marktschuit van ongeveer f 50 te beroovendoor den beurtman in een gesloten kastje geborgen. De oorzaak van den brand was onbekend, maar ziet! een paar dagen later wordt aan het adres van den burgemeester een ongeteekende brief bezorgd, naar men zegt met drei gementen dat men opnieuw brand zon stichten. Dit noopte den burgemeester een streng onderzoek in te stellen, met dit gevolgdat Vrijdag de knecht van den beurtman gevangen genomen en naar Dordrecht vervoerd werd beschuldigd van den diefstal, de brandstichting en het schrijven van den dreigenden brief. Naar men zegt, heeft hij reeds deze feiten bekend, en is het grootste gedeelte van het gestolene in zijn huis verborgen ge vonden. Als een bewijs van kracht op zeer hoogen leeftijdwordt medegedeeld dat eene 86-jarige weduwe te Ruurloo dit jaar, evenals vroeger, nog dagelijks naar het roggeland gaat om schoven te binden en op te zetten, en menigen jongen boer beschaamd maakt. Naar het Handelsblad verneemt, worden er door den zaakgelastigde van den onlangs uit Frankrijk verbannen hertog van Aumale onderhandelingen gevoerd over den aankoop van het buitengoed Elswoud, onder Haarlem. Op de lijst van de gesignaleerden in het jongst verschenen Politieblad komt voor de goochelaar professor Bosco, laatst wonende te Utreoht, alwaar hem, wegens mishandeling, door de rechtbank eene geldboete werd opgelegd. Dat in Zuid-Beveland de appels en vooral de peren zeer schaarsch zijn, blijkt wel hieruit dat verschillende boom gaarden, die andere jaren veel geld opbrachtennu niet eens onder den hamer kunnen gebracht worden om verpacht te worden, omdat er zoo goed als geen vrucht in hangt. Er is alzoo veel kans dat de boomgaardenwaarin nog een beetje vrucht is, door hooge pryzen goede rente zullen geven. Terwijl onder Hilversum een herder met zijne schapen huiswaarts keerde, stierven er onderweg plotseling eenige dieren. By onderzoek bleek dat zy gege ten hadden van de bladen van ee» Prunus welke zich bevonden onder eenig heester snoeisel hetwelk door den tuinman eener villa op den Utrechtschen weg over de heining aan den weg was geworpen. Het vergift blykt dus snel te hebben gewerkt. Tot afwisseling van de hondsdagen heeft het de vorige week te Renkum eens zoo flink gevroren dat de boekweit op sommige plaatsen geheel zwart is. Ook Vrijdagnacht was het zeer koud. Te middernacht teekende de thermometer 42° Fahr. De jongeling uit Alblasserdam, die door eene dolle kat was gebeten en door Pasteur werd ingeënt, maar later naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd werdis overledenna een smartelijk lijden. Zaterdag morgen omstreeks half zes is de goederentrein van Rotterdam nabij het station te Rozendaal in volle vaart tegen een manoeuvreerenden trein geloopen. Ontzettend wa» de botsingdie hierop volgde. Een tiental goederenwagens, deels geladen, zyn tot splinters geslagen. De machinist en de stoker hebben hun leven gered door van de locomotief te springen, nadat zy alle pogingen hadden aangewendom den trein in zyne vaart te stuiten. Alle treinen, van Rotterdam afkomende, hebben groot oponthoud, daar de reizigers by dit punt moeten overstappen. Menschenlevens zyn gelukkig niet te betreuren. Te Velden by Venlo sloeg de 26- jarige zoon van den landbouwer Apel doorn tijdens het maaien met zyne zeis in een wespennest, waardoor deze alle woedend op hem aanvielen. Met achter lating van de zeis nam hij de vlucht doch werd evenwel door de wespen ach tervolgd, waarop hy zijn loopen versnelde. Daarbij had hy echter het ongeluk te struikelen en zijn nek te breken, waarop de dood onmiddellijk volgde. Te Lanaken, naby Maastricht, zyn door de Belgische ambtenaren aangehaald 1200 kilo tabak, die men, gedekt met stroo, op eene kar, bespannen met twee paarden, had getracht uit Nederland in te smokkelen. Paarden en wagen zyn verbeurd verklaard, terwyl de voerman in hechtenis is genomen. In het Binnengasthuis te Amsterdam is nog een slachtoffer van het tumult in de hoofdstad overleden, nl. de 56-jarige Ruth Gerard Duijf, die in den noodlottigen avond van 26 juli, in de Anjelierstraat, door een kogel in zyn schouder getroffen werd. De man was nog naar zyn huis geloopen, doch daar ineengezakt en ver volgens naar het Gasthuis gebracht. Hy was 26 jaren gehuwd en had 8 kinderen. De man moest voor zaken de plaats, waar hij getroffen werd, passeeren. De justitie te Brussel heeft Zaterdag een aanplakbiljet in beslag genomen waarin de anarchie en de commune ge predikt wordt. Uit Roermond schrijft men. Rondom het landgoed Scheundelen durfde dezen zomer geen boer meer zijne kippen laten losloopen. Eiken nacht werden er gekaapt door de groote familie Reintje de Vos en consorten. Men heeft thans aan de windzijde de holen met brandende zwavel gevuld. Na een groote vangst onder de vossen kunnen de kippen voorloopig gerust zijn. Een das wist door den zwavel heen het vrije veld te winnen. In de buurt van Stadskanaal woont eene vrouwdie zich onledig houdt met het kaartleggen. In die streken, zoowel als in het zuidwesten van Drente, wer- waarts zy reist om hare kunst voor nieuwsgierigen te openbarenvindt zij veel toeloop. Voor slechts tien cents ligt zij het gordijn der toekomst voor ieder zooveel op als wordt verlangd. De voor waarden van betaling zyn ook zoo voor- deeligdat men zich bij haar abonneeren kanVoor dertig cent per maand laat men zich zoo vaak „wikken" als men verkiest. In Groningen is eene nieuwe toe passing van de electriciteit aangebracht, namelijk het openen van de huisdeur door die kracht. Iu de deur is een ijzeren paneel gemaakt, dat de werking der elec triciteit mogelijk maakt, en het moet een vreemd gezicht zijn, de deur zoo, zonder dat eenige oorzaak zichtbaar is, zich te zien openen en door een sterke veer weder te sluiten. Vooral voor boven huizen waar men anders gebruik moet maken van een touw, is het gemakkelijk. Groningen, nevens Kampen de rijkste stad van de noordelijke provinciën, is de magere jaren ingetreden, waarin de dub beltjes moeten worden omgekeerd. De slooping der vestingwerken, en de daardoor vereischte nieuwe aanleg van plantsoenen enz. enz., het Eemskanaal, dat door den toevoer van de grootste zeeschepen Gro- ningens bloei zou bevorderen, komen de stad zeer duur te staan. Genoemd kanaal wordt bijna niet bevaren. De gemeente heeft uitgebreide bezittingen tot in het 14 uren verwijderde Ter Apel toe, doch huren en pachten zijn met 50% gedaald, en tot verkoopen gaat zij niet over, omdat de waarde niet de helft is van voorheen; het laat zich niet voorziendat de lande rijen vooreerst in waarde zullen stijgen. Door een en ander is de inkomstenbelasting sedert de laatste tien jaar tot ongeveer het dubbele van vroeger verhoogd. Te Dordrecht heeft zich een comité gevormd, om te onderzoeken of het maken van een speelplaats of speeltuin in die gemeeDte gewenscht is, en zoo ja, op welke wijze die zoude kunnen worden gemaakt. Uit Alblasserdam meldt men, dat er vrees bestaat dat de reis naar Pasteur voor een der patiënten niet de gewenschto gevolgen zal hebbendaar zich bij hem ongunstige versohijnselen voordoen. Het geneeskundig staatstoezicht is daarvan reeds in kennis gesteld. Te Maastricht heeft eene vechtpartij tusschen eenige burgers en militairen plaats gehad. Een der burgers bekwam daarby een gevaarlijke bajonetsteek, die zijn over brenging naar het gesticht Calvariënberg noodig maakte en ook te Lemmel naby Maastricht heeft Zondagavond een twist tusschen burgers en militairen plaats gehad, waarbij eenige burgers verwond werden. De justitie van Maastricht heeft eenen geneeskundige ter plaatse gezonden, om den aard der verwondigen te onderzoeken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2