N ieu wsberichten. 300 waren uitgebracht op de nieuw geko zenen, de heeren W. Stolp en J. Krol Jr. Bij de periodieke verkiezing in Juli 1885 werden 732 stemmen uitgebracht en al de heeren werden herkozen. „Door Vermaak tot Nut." Ondanks de vacantie en de kermis waren de leerlingen van de scholen voor on- en minvermogenden en de verpleegden inde verschillende Godshuizen het niet vergeten, dat er Zaterdag 14 Augustus nog een pretje te wachten was. Het Bestuur der Ver- eeniging „Door Vermaak tot Nut" had namelijk tegen dien tijd circa achthonderd kinderen van bovengenoemde inrichtingen uitgenoodigd tot het bijwonen van het Zomerfeest, dat zou bestaan in het by wonen van een voorstelling in het circus Carré. Tegen half t w e e moest men present zijn, maar tegen half één het volkje was natuurlijk niet te honden verdrong men zich al voor de verschillende school lokalen, van waar men en corps naar de Parklaan trok, waar hun, na door het Bestuur ontvangen te zijn, hunne plaatsen werden aangewezen. Toen zette men zich in postunr om te gaan genieten, 't Was een schoon gezicht, al die kinderen zoo prettig bijeen te zien in verwachting omtrent de dingen die komen zouden Daar begon het! Het was wezenlijk be langwekkend de gewaarwordingen van de opgetogen aangezichten te lezen, op het zien van de verbazingwekkende toeren van de „Brasilienne" op de „wonderladder, of de stoute sprongen van de rijders en rijderessenof de prachtvolle kunststukken op telefoondraad, en wat werd er pret veroorzaakt, als de clowns hun grappen aan den man brachten, of door hun kracht en vlugheid de aandacht wisten te boeien. Wy houden ons verzekerd, dat de artisten zelden dankbaarder publiek zullen aan treffen, dan wanneer het uitsluitend uit kinderen bestaat, want soms kwam aan de byval8betuigingen bijna geen einde. Het was bijna half 5 toen de kinderen weder huiswaarts gingen. Het bestuur gaf nog by het heengaan elk kind een Hinken koek mee naar huis. Of dit laatste wel geheel juist is wordt betwij feld enkele kinderen namen al vast van tijd tot tijd een proefje van de zoetigheid, zoodat zij waarschijnlijk alleen maar de herinnering aan het geschenk zullen thuis gebracht hebben. Gedurende de voorstelling bleef de orde goed gehandhaafd. In den regel toch zyn het niet de minst geschikte kinderen die aan de feesten van „Door Vermaak tot Nut" deelnemen, aangezien in de eerste plaats zich de keus bepaalt tot zulken, die getrouw de school bezoeken, en hiertoe behooren ook in den regel de kinderen die het meest aan orde gewoon zyn. Wie begrijpt, welke bemoeiingen al gepaard gaan met zoo'n kinderfeest, zal ongetwijfeld met ons instemmen, als aan het Bestuur der Vereeniging een woord van waardeering gebracht wordt voor den ijver en de toewijding waarmede het zyn taak opvat en uitvoertin de overtuiging dat het werk zal gedijen, strekken zal om den grootsten vijand van het Onderwijs, Schoolverzuim, te bestrijden. Wy twijfelen niet aan de voortdurend zeer gewenschte medewerking van onze stad- genooten om „Door Vermaak tot Nut" in dit schoone werk te Bteunen. Het bestuur bestaande uit de heeren P. Dy- serinck President, J. H. Koolhoven, Penningmeester P. J. Prinsen Geerligs Secretaris, G. C. Merens, Mr. A. W.Thöne, J. Smits J.Cz. en Mr. W. H. Smit geeft ongetwijfeld gaarne alle mogelijke inlich tingen. De Tweede Kamer is Woensdagmiddag weer bijeengekomen, om eenige spoed eischende wetsontwerpen af te doen. Al vorens daartoe over te gaan vroeg en bekwam de heer Gildemeester verlof, om tot den Minister van Koloniën de vraag te richten, of deze reeds eenige mededee- lingen kon doen omtrent maatregelen, door hem beraamd of in overweging genomen, betreffende de suikerkuituur op Java. Deze interpellatie is aan de orde gesteld na den zooeven vermelden spoed eischende wets ontwerpen. Donderdag werd aangenomen de wijzi- ging van het tarief van gerechtskosten in strafzaken. By het debat over het wets ontwerp tot aanvulling van het personeel der rechtbank te Amsterdam, bepleitte de heer W. Van Dedem het herstel der recht bank te Hoorn. De heer Parncombe San ders achtte dat herstel ongewenscht. De heer V. d. Biesen betoogde de hooge noodzakelijkheid eener uitbreiding van de Amsterdamsche rechtbank. De heer Van der Kaay bestreed een motief dezer voor dracht, nl. waarschijnlijke uitbreiding der werkzaamheden na de invoering van het nieuwe strafwetboek; hy drong ook aan op afschaffing der konkluziën van het Openbaar Ministerie in civiele zaken. Ook de heer V. d. Linden achtte dat wensche- lyk. De heer Kist verdedigde de uitbrei ding van het personeel als onmisbaar. Evenzoo de heer Greeve. De Minister van Justitie verdedigde uitvoerig het ontwerp, maar bestreed de afschaffing der konklu ziën van het O. M. in burgerlijke zaken. Hy kon geen herziening der wet omtrent rechtsbijstand toezeggen. De heerDeSavor- nin Lohman stelde voor by art. 1 het aantal rechters te bepalen op 13 a 16, in plaats van op 16 a 19 en het getal der substituut-officieren en substituut-griffiers te bepalen op 4 a 5 in plaats van op 5 a 6, wat krachtig werd bestreden door den heer Kutgers van Rozenburg en den minis ter. Het amendement van den heer De Savornin Lohman werd verworpen met 42 tegen 27 stemmen, en het geheele ontwerp daarna onveranderd aangenomen met 61 tegen 8 stemmen. Van het ont werp tot wijziging der gestichtenwet werd art. 1, strekkende om het vrouwengesticht niet te Amersfoort, maar te Montfoort te plaatsen, verworpen met 36 tegen 27 stemmen. Vrijdag werd het debat voortgezet, en aangenomen een nieuw art. 1 „strekkende om het jongensgesticht niet te Ommen maar te 's Hertogenbosch te vestigen. Art. 2, bepalend, dat tijdelijk veroor deelden, bestemd voor bizondere gevan genissen in andere strafgevangenissen kunnen worden opgenomen, met uitzon dering van veroordeelde meisjens, die in het gesticht te Montfoort tydelyk zullen worden geplaatst, lokte een langdurig debat uit, maar werd eindelijkaangenomen, en even zoo daarna het geheele wetsont werp. Ingekomen is een enquête- voorstel van den heer Goeman Borgesius en 10 andere Kamerleden, van alle par tijen, betreffende het tegengaan van over- matigen arbeid, alsmede den toestand van fabrieken en werkplaatsen, in verband met de veiligheid, de gezondheid en het welzijn der werklieden, welk voorstel naar de afdeelingen verzonden is. De ingekomen verslagen en de voorloopige verslagen betreffende de Grondwets-voor- stellen zullen worden gedrnkt. Op de interpellatie van den heer Gildemeester verklaarde de Min. van Kol., dat hy slechts wachtte op enkele gegevens, om ten spoedigste wetsontwerpen in te dienen betrekkelijk de suiker-industrie. Den in houd kon hy nog niet mededeelen. De Regeering is volkomen doordrongen van de noodzakelijkheid om zoo mogelijk de katastrofe voor Java af te wenden. De interpellantde hger Gildemeester nam akte van deze veijrlaringwelke maatregelen toezegt om eene ramp te voorkomen, waarvan geen onzer in staat is den omvang te bepalen. Daarna is de Kamer uiteengegaan. In het Hannoversche district üelzen is eene verordening gereedwaarin op eene boete, tot van 9 mark, verboden wordtaan rondloopende bedelaars eenige gift, van welken aard ookuit te reiken. Men zal hun wel voedingsmiddelen of kleedingstukken mogen gevenmaar alleen wanneer dit strekt ter voorziening in een oogenblikkelyken nood en ergeenmogelijk- heid schijnt te bestaandat de bedelaar ze zal verkoopen, of voor sterken drank in ruilen. De verordening treedt in werking den 1 October, 't Is een krasse maatregel, maar zal den bedelaar eerder in het goede spoor brengen dan de veelal kwalijk ge plaatste liefdadigheid van het publiek. Den 10 dezer woedde er in verschil lende oorden in het noordwesten van Frankrijk een hevige hagelstorm. Hier en daar blies de wind met het geweld van een orkaan onder de keerkringen. Hagelsteenen van eene ontzettende grootte vielen er. Er werd er een opgeraaptdie gezegd werd meer dan vijf ons te hebben gewogen. In sommige plaatsen lag de hagel een half voet hoog en zes uren na den storm was de hoop nog niet gesmol ten. Onberekenbaar is de schade door storm en hagelslag aangericht, zoo wel aan gebouwen als aan de veldge wassen. Op de akkers is schier niets overeind geblevenalles is tegen den grond geslagen. Er zyn boomen waar geen blad aan gebleven is. Te Rheims is de kathedraal zwaar beschadigd. Onderanderen heeft het groote roostervenster, een mees- sterstuk van Gothieche bouwkunst, veel geleden. Alleen het aantal stukgeslagen vensterruiten te Rheims wordt op 200,000 geschat. Te Nancy is een soldaat, die eene schnilplaats gezocht had onder een boom, gedood door het afvallen van een zwaren tak; versoheidene personen werden gewond. Den 8sten dezer is te Napels het stand beeld onthuld van Bellini. Het is geplaatst op een klein, plein dicht bij het Conser vatoire op een hoog voetstuk van graniet. Bellini staat daar met de armen gekruist op de borsthet gezicht gekeerd naar de oude inrichting van muziek-onderwys waar hy zijne opleiding heeft ontvangen. Aan de vier hoeken van het voetstuk zyn vier nissen aangebracht, waarin de vier groote toonwerken van Bellini zyn afgebeeld. Op het voetstuk leest men enkel den naam van Bellini. De vervaardiger van het beeld is de heer Balzico. Den 14 Augustus des avonds zyn te Brussel de jaarlyksche nationale feesten begonnen en de gelijktijdig aangekondigde nationale betooging, door de regeering onder zekere voorwaarden toegestaan, heb ben plaatsgehad op Zondag 15 Augustus. Des morgens te tien uren begonnen de treinen de betoogers uit de provinciën aan te voeren. Allen waren voorzien van vaandels of banieren, waarop de verschil lende wenschen uitgedrukt stonden, zooals Algemeen stemrecht, Amnestie. Te Bergen zyn een 70-tal personen uit de treinen verwijderd, omdat zij het geld niet bezaten om den overtocht te betalen. Brussel had hetzelfde rustige aanzien als op andere dagen. Tegen lll/s nur stelde de stoet zich in beweging. De muziekkorpsen speelden afwisselend de Braiangonne en de Marseil laise. Eene afdeeling politie opende den stoet. Het weder was prachtig. Het totale cijfer der deelnemers zal stellig veel lager zijn dan verwacht werd. Ziehier eenige officieele cijfers der spoorwegambtenaren: Gent 2210, de Borinage 1800, Antwerpen (stad) 300, provincie Luik 1800; voegt men daarbij nog een gelijk aantal voor Brussel en andere plaatsen, dan zal men dus komen op een 15,000 personen, wat zeker heel wat verschilt met de aange kondigde 100,000. De betooging is voor het overige zonder éénige wanorde afge- loepen. Alles bepaalde zich tot eenige kreten en min of meer oproerige liedjes. Succi, de navolger van dr. Tanner, is thans te Milaan, om 30 dagen te vasten. Eene commissie zal hem onder toezicht houden. Na een glas van zijn drank ge bruikt te hebben zal hy te bed gaan, want in de eerste zes dagen, zegt hy, is hij lijdende. Dan staat hij op en verricht zyne gewone bezigheden. Op den zesden dag is hij 9 kilo lichter geworden. De volgende dagen wordt hij sterkerhy kan lange wandelingen maken en worstelen. Gedurende den vastentijd neemt hij nu en dan een purgeerend water, om de maag te zuiveren van stof, en als hij veel ge sproken heeft, neemt hij wat koud water. Na de 30 dagen is hij zoo mager, dat de huid van zyn gelaat op perkament lijkt en hij moet dan zeer voorzichtig zijn in het gebruik van voedseleerst wat ver dunde melk, dan melk, boter.en ten slotte vleesch. „Kroatische thee." Als thee, en vermengd met Chineesche thee, zijn in den handel gebracht de bladeren van Lithospernum officinale, een onkruid waar van het aroma eenigzins theeachtig is. Deze thee wordt onder den naam eerste Boheemsche thee of Puvini cesky caj verkocht. Onder het microscoop is de diagnose gemakkeiyk te maken. De wenschdoor menige aardryks- kundige vereeniging in Europa herhaalde lijk uitgesproken maar tot dusver daar niet verwezenlijkt, dat ook eens eene antarctische onderzoekings-expeditie der wetenschap moge ten nutte zijn, schynt thans vervuld te zullen worden. De Victoria-afdeeling van de Aardrijkskundi ge Maatschappij van Australië heeft zich nl. in verbinding gesteld met de Kon. Maatschappij van Victoria, ten einde gezamenlijk te overleggen hoe bedoelde expeditie zou kunnen tot stand gebracht worden. Paus Leo, zegt de Revue catho- lique des institutions et du droit, heeft onlangs eene beslissing van het Heilige officie, met betrekking tot de echtschei ding, bekrachtigd. Daardoor wordt aan rechters en ambtenaren van den burger lijken stand verboden, vonnissen tot echtscheiding uit te spreken en in te schrijven. Zij moeten, zoo heet het, ge hoorzaamheid aan de wet weigerenliever dan te handelen in strijd met het kerkelijk recht. De Franscbe minister van oorlog Boulanger is reeds zoover gevorderddat hij in de mode is. Het Centralblatt für die Textilindustrie vestigt de aandacht op een nieuwe kleur, rouge Boulanger genaamd, die thans te Parijs veel gedragen wordt. Men ziet daar stoffen handschoenen kousen parasolsja zelfs lederen sigaren kokers van deze kleur, die een roodachtigen weerschijn heeft en het midden houdt tnsschen koper- en juchtlederkleur. De paus heeft uit Weenen eene vertrouwelijke mededeeling ontvangen, waarin hem de verzekering gegeven wordt, dat er in de bijeenkomst tusschen de beide keizers te Gastein rekening gehouden is, met den toestand van den Heiligen Stoel. De paus heeft aan de beide keizere daarvoor zyn dank betnigd. Te Milaandat tot heden van de cholera verschoond was gebleven, is nu ook een geval voorgekomen. Het slacht offer, is iemand uit den aanzienlijksten standwas juist van zijn huwelijksreis teruggekomen en had dus waarschijnlijk de ziekte uit de Romagna met zich gebracht. Naar men aan het U. D. meldt, zyn de weesjongens uit Neerbosch afkomstig, die indertijd naar de Transvaal vertrokken weder op de terugreis naar Nederland, door den heer Van 'tLindenhout zyn zij daartoe in staat gesteld. Een slager te Heeg had van iemand in last gekregen om tegen belooning een zieken hond te verdrinken. Om twee vlie gen in één klap te slaanstak hij het geld op en slachtte den hond om het vleesch als „zuiglammetjes- vleesch" aan een paar zijner klanten te verkoopen. Deze lieden kregen achter docht en de zaak kwam in handen der politiedie wist te doen constateeren dat het vleesch van een ziek hondje was. De slager heeft dit vergrijp waarschijnlijk met 45 dagen celstraf te boeten. Men bericht niet, hoe het gebraad den consumenten bekomen is. In verband met hetgeen in de Brie ven uit de Hofstad in de Arnh. Ct. ge schreven werd over de Bolivarridders deelt men mededat een klerk aan een onzer departementen van algemeen bestuur die ridderorde kreegomdat hij eene afbeelding had gemaakt van de ruïne van Brederode in postzegels, voorafge gaan begeleid én gevolgd door Spaansohe brieven aan consulsgezanten en president der republiek van Venezuela! TeIJmuiden is bij een hevigen wind, de woning, genaamd Paltzerhof, bij de sluizenafgebrand. Het gebouw behoorde in eigendom aan het rijk en was tot voor eenige weken bewoond door den kapitein-ingenieur Polvliet, doch zou thans bewoond worden door een der opzichters van het fort. Reeds een gedeelte der meubelen waren in het gebouw aanwezig, en de eigenaar waB juist afwezig om in het huwelijk te treden, zoodat in het huis bij het uitbreken van den brand niemand aanwezig was. Als oorzaak van den brand wordt opgegevendat een vonk uit de locomotief van den vlak voor het huis loopenden zandtrein in het rieten dak is gewaaid. Ook op het eiland Tholen begint het er alles behalve rooskleurig uit te zien wat de aardappelen betreft. Sedert eenige dagen is het loof geheel zwart geworden en treft men reeds vele zieke ksollen aan. Blijft de ziekte doorgaan dan zou het voor genoemd eiland eene niet te berekenen schade zyn, aangezien duizenden hectoliters naar andere streken gezonden worden. De timmerman V., in dienst bij de Mij tot Expl. van Staatssp. is onlangs aan een groot gevaar ontsnapt. Aan het werk bij een brug in de lijn Groningen Nieuweschans hoorde hij niet tijdig dat een trein in aantocht was. Toen hij het eindelijk bemerkte was het te laat om tusschen de rails weg te komenmaar had hij de tegenwoordigheid van geest plat op den grond te gaan liggen, 't Was een verschrikkelijk oogenblik, dat de man doorstond, maar zijn cordaatheid redde hem en alsof er niets was gebeurdsprak hij er met niemand over. Daar zijn klee- ren echter tot op zijn hemd gehavend warenmoest hijthuis komendewel vertellen wat met hem was voorgevallen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2