N ieuwsberichten. a dat adressantenten einde raadzich wenden tot Uwe Excellentie in het ver trouwen daardoor de zoo noodige voor ziening in dezen zeer gevaarlijken toestand te verkrijgen dat adressanten reeds geholpen zouden zijn indien de voorziening des noods eene voorloopige ware, zonder praejudice voor de toekomst ten aanzien van andere plannen, zonder dat daardoor zelfs in eenig opzicht, icelk ooi, eenig antecedent toorde gevormd, dat als voorloopige maatregel wellicht in aanmerking zou kunnen komen een tunnel onder de spoorrails, zooals o. a. aan het spoorwegstation te Arnhem wordt aan getroffen, waarvan dagelijks duizenden personen gebruik makendat de kosten van zoodanigen tunnel volgens opgaaf van een deskundige, ongeveer f 30000.zou den beloopen, welk bedrag, naar adres santen hopen, geen te hooge prijs moge zijn ter bekoming der gewenschte veiligheid Weshalve de ondergeteekenden Uwer Exc. zeer eerbiedig, doch dringend ver zoeken deze zaak als eene spoedeischende te willen doen behandelen en zoodanigen maatregel hoe primitief ook te doen nemen als noodig is om de zoo zeer be dreigde veiligheid te verzekeren. Haarlem October 1886. 't Welk doende etc. Dit petitionnement ligt van heden tot 15 October a. s. bij de boekhandelaren De Erven Doosjes alhier ter onderteekening door elk een die het groote gevaar inziet dat de bedoelde spoorwegovergang oplevert, terwijl een adres van adhaesie insgelijks tot 15 October a. s. ter teekening ligt bij de boekhandelaar H. N. Mul, Kruis straat n° 41 alhier. Niet zonder weerzin stippen wij de lange lijdensgeschiedenis dezer zaak aan. Het moet bevreemding wekken dat het gemeentebestuur, bewust van het dreigend gevaar dat hier bestaat, eene zaak van zoo urgenten aard jaren lang laat rusten, zonder dat iets ter verbetering wordt verricht. Jaren lang reeds weet het Ge meentebestuur dat voorziening een onmis kenbare eisch is, het weet dat reeds een ongeluk van beteekenis heeft plaats gehad, waarvan in het adres wordt gewag ge maakt het kan ook weten dat kort geleden een grooter ongeluk slechts ter nauwernood kon gecoupeerd worden en wat wordt er gedaan? Niets, letterlijk niets; de adressen die inkomenworden eenvoudig gesteld in handen eener Commissie, wier instelling als gewoonlijk slechts dit gevolg had, dat de zaak aan den kapstok werd opgehangen. De werkzaamheid dier commissie bestond dan ook slechts in het uitgeven van gelden voor mooie plannen, die te duur zijn om ooit verwezenlijkt te worden. En de ingekomen adressen De adressanten moesten zelfs de eer missen op hunne bescheiden eene beschikking te ontvangen, terwijl het zelfs twijfelachtig is of de adressen ooit ter kennis zijn gekomen* van de vergadering aan wie ze gericht zijn. Was men ten einde raad, dat zelfs de burgerlijke beleefdheid niet in acht werd genomen Had men dan ook die verlegenheid onverholen uitge sproken, opdat de voorziening op andere wijze konde worden aangebracht. Aan dien onhoudbaren toestand moet een einde komen. Langer dralen mogen de ingezetenen niet dulden. Hetkangeene bevreemding baren dat een petitionnement het gevolg moest zijn van het vruchteloos wachten op de zoo noodige voorziening. Waaraan ligt de vertraging? Mist het Gemeentebestuur den moed om dit in ronde woorden in de Raadsvergadering mede te deelen, opdat de zaak publiek domein worde Wij weten het niet. Doch hoe het Gemeentebestuur ook moge trach ten zijn gedragslijn te verklaren, het zal die bezwaarlijk kunnen rechtvaardigen indien heden of morgen een ongeluk voorvalt. Het heeft den gevaarlijken toe stand gekend, de klachten vernomen, doch blijft lijdelijk aanzien dat de voorziening uitblijft. Wilde men al aanvoeren dathetspoor- wegbestuur de kosten der voorziening moet dragen Aangenomen dat dit op goede gronden mag beweerd worden wat wij geheel in 't midden laten Ij dan schijnt bij gebreke van die zijde, jnist het Gemeentebestuur de aangewezen autoriteit te zijn om doende wat des spoorwegbestuurs is, zelf voor de veilig heid te waken. Zelf kon het, des noods rauwelijks, het onvermijdelijk noodige uitvoeren of den eventueel nalatige, zoo noodig langs den weg van rechten, daartoe dwingen De adressanten vragen dan ook slechts voorziening door,het eenvoudigste middel, hoe primitief ook, opdat een veilige over gang verzekerd zij. Wij zouden zelfs meenen dat de kosten van het aangegeven middel een tunnel in verhouding tot het groot belang dat hier op 't spel staat, in 't ongun stigst geval ten laste der gemeente komende, niet van buitengewoon groote beteekenis is op het budget der gemeente. Waar onlangs, ofschoon geenszins noodzakelijk, op eene andere plaats in deze zelfde stad eene brug is gelegd die ruim f 30000. heeft gevorderd, mag eene uitgaaf van ongeveer gelijk bedrag geen voorwendsel van een bezwaar zijn. Wij gunnen hen, wie deze brug gelukkig maakteene veelvuldige en aangename passage daar over, doch moeten grootere plaats inrui men aan het meer billijk verlangen van hen die voor zich en hun gezin onder welke schoolgaande kinderen vragen dat het bestaand levensgevaar moge op houden. Haarlem 5 October 1886. ARGUS. Het militair gerechtshof te Madrid heeft generaal Villacampabenevens 5 ser geants en drie korporaals als hoofdaan- leggers van den soldatenopstand ter dood veroordeeld. Zaterdag zou het vonnis voltrokken worden. Ten gunste der gevangenen had een manifestatie plaats. Naar men verzekert, heeft de paus aan de dochter van Villa campa zijn tusschenkomst aangeboden bij de koningin-regentes ten gunste van haar vader en der overige veroordeelden. Te 's Heerenhoekis dezer dagen bij het graven van een welput op het erf van de pastorie der Herv. gemeente, op een diepte van 2 meter, een tarweaar gevonden in volkomen ongeschonden toe stand. Deze aar moet daar volgens de mee ning van sommigenreeds een paar eeuwen in den grond gelegen hebben. De korrels zullen worden uitgezaaid. Nadere onderzoekingen in zake den bekenden diefstal in de buitensociëteit te Arnhem hebben aan het licht gebracht, dat daarin nog een derde persoon is be trokken geweest, die met het leeuwen aandeel is buit gaan strijken. Tot heden heeft men hem echter niet kunnen ont dekken, dank zij de stilzwijgendheid zijner medeplichtigen. Zondag avond omstreeks 8 uren heeft er op den Coolsingel nabij de Kruis kade te Rotterdam eene brutale aanranding plaats gehad door eenige jongens op eene op eene aldaar voorbijkomende juffrouw. Door tusschenkomst van het publiek heb ben de aanranders zich uit de voeten gemaakt. Hoe verraderlijk de Zeeuwsche wateren soms zijnbleek dezer dagen toen tijdens den storm in de vorige week een gedeelte van den zwareneerst onlangs vernieuwden zeedijk van Schouwen, over eene lengte van 50 a 60 en eene breedte van 30 M. wegzonk. Dit geschiedde op een punt onder het district Barrendam me, ten westen van het havenhoofddat men op grond van peilingen en dagelij ksche waarneming voor zeer sterk en goed ver trouwd meende te mogen houden. Het bedreigde punt wordt voorloopig verze kerd, en de dijk zal daar eenigzins naar achteren overgehaald moeten worden. Ge vaar bestaat er voor het oogenblik niet. Volgens den regenmeter der rijks landbouwschool is in de maand September gevallen 24.5 mM. regentegen 86.5 mH. in dezelfde maand van het vorige jaar. Aan giften voor het personeel van de Philharmonische kapel en de bedien den van het Kurhaus te Scheveningen is, de opbrengst van het liefdadigheidscon- cert daarin begrepen, thans ontvangen f 9281.06. Er werden te Dordrecht dezer dagen weer groote bestellingen gedaan van boter en kaas bij de firma Van H., van fles- sohen bessensap en diversen (liefst 100) bij den apoth. Kn., van sigaren (heel gaarne de beste merken) bij den fabrie- kant v. d. B., van ongeveer 50 zakken zout per week bij de firma Wed. van E. Zwijndrecht, door Th. en C. Siemonsnit Amsterdam. Na gevraagde en ingewonnen informa- tiën aan het bureau van politieis geen der orders uitgevoerdwant het bleek*1 dat die heeren al het beste, wat op verschillend gebied kan worden geleverd, kunnen gebruikenmaarwellicht niet zullen betallen. In enkele gedeelten van Zeeland wordt het gebrek aan drinkwater van dag tot dag grooter. Ook 't gras in de weiden begint te ontbreken zoo zelfs dat enkele landbouwers hun vee hebben gestald. De toestand van mevr. Bulkley wordt steeds ernstiger. De Zutph. Ct. weet omtrent het vroeger voorgevallene in verband met voor haar gedane ver zoeken om gratie, nog te melden: Toen mevrouw Bulkley zich eenigen tijd te Dordrecht bevondheeft de genees heer van de cellulaire gevangenis aldaar een verslag ingediend betreffende den ge zondheidstoestand van de gedetineerde waarin hij tot de conclusie kwam, dat een langer verblijf in de cel voor haar levens gevaarlijk was. Bericht daarvan is, door tusschenkomst van de commissie van administratieaan de bevoegde autoriteit Na eenigen tijd heeft de minister van justitie aan een anderen geneeskundige, dr. Cowan te Dordrechtopgedragen een speciaal onderzoek in te stellen naar den gezondheidstoestand van de verpleegde. Deze heeft aan de opdracht voldaanen uit het uitvoerig rapport bleek dat, ook volgens hem, onmiddellijk ontslag uit de gevangenis voorwaarde was voor het be houd van haar leven. Op 10 September kwam te Dordrecht het bericht, dat op alle verzoeken om gratie afwijzend was beschikt. Den vol genden dag geschiedde het transport nog per rijtuig. Te Rotterdam werd de patiente in een ziekencel geplaatstwaar zij onafgebroken bedlegerig is en onder behandeling van den geneesheer van het gesticht. Deze feiten dringen tot de vraag, of een langer verblijf van een doodzieke vrouw in de cel noodig is om het recht zijn loop te doen hebben." Volgens het Berliner Tageblatt is er een aanslag tegen het leven van den czaar ontdekt, dien men door middel van een mijn onder een spoorwegstation had willen dooden. Den len October werd te Heemstede den dag gevierd, waarop voor 12y2 jaar de heer J. Ph. Dólleman zijn betrekking als burgemeester der gemeenten Heemstede en Bennebroek aanvaardde. Talrijke be wijzen van sympathie getuigden' van de achting, die den jubilaris door zijn ge meentenaren wordt toegedragen. Zaterdagmiddag is uit de Haarlem mervaart opgehaald het reeds in staat van ontbinding verkeerende lijk van een man in Amsterdam en dit sedert een paar dagen aldaar vermist. Hij lijk werd ter herkenning naar het gemeentelokaal te Halfweg overgebracht, vanwaar het Zondag door familieleden naar Amsterdam werd gebracht. HAARLEM, 5 October 1886. Eergisteren is hier ter stede ont slapen na eene ziekte van een paar dagen de heer J. C. Bernelot Moensoud directeur der Kina-cultuur in Ned.-Indië, in welk gewest hij gedurende een reeks van jaren is werkzaam geweest. Als scheikundige stond hij hoog aangeschreven. Zijne ver diensten waren ook door den Koning erkend door zijn benoeming tot ridder van den Nederlandschen Leeuw. De over ledene bereikte slechts den leeftijd van 49 jaren. Op 68-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer L. A. Barthez, oud stationschef van den Holl. IJzeren Spoorweg. Hij wist zich door zijne innemende hoedanigheden en ongewone voorkomendheid bij het reizend publiek zeer bemind te maken. Gedurende 7 jaren genoot hij een welverdiende rust. Naar wij vernemen ontvangt de Commissie, die zich heeft samengesteld ter voorbereiding van de viering van het feest ter gelegenheid van 't 25-jarig be staan der Rijkskweekschool alhier, van vele zijden van oud-leerlingen talrijke bewijzen van instemming. Eene feeste lijke reünie van oud-leerlingen is voors hands verzekerd. Bij eenige jongelieden alhier moet het plan bestaan tot het oprichten eener gymnastiek-vereeniging welke zich be- halve de gewone oefeningenten doel stelt, jaarlijks één of twee leden, die zich daartoe geschikt achten, tochten te voet te kten doen van meer dan IOO kilometer. Aan de Zwem- en Bad-inrichting aan de Houtvaart zijn gedurende het bad- seisoen van 17 Mei tot 24 September 1886, door mannelijke personen 12453 baden gebruikt, en door vrouwelijke 5136. Het gehalte van het water heeft niet de minste reden tot klachten gegeven en het zal nog steeds verbeteren, wannser uitvoering gegeven wordt aan het voor nemen om het bassin op meerdere diepte te brengen. Van de Zwemschool aan het Noorder- spaarne is dit jaar weinig gebruik ge maakt, slechts 1559 baden a 3 cent zijn genomen, terwijl 2079 militairen een bad namen. Daar er gemiddeld per jaar 5000 worden genomen, de militairen daaronder begrepen, zoo hebben gedurende de 10 jaren dat de inrichting bestaat ruim 50000 personen er van gebruik gemaakt. Op merking verdient het, dat van het groot aantal militairen van de 400 slechts een 28tal onder de geoefende zwemmers kun nen gerekend worden. In den tuin van de Weduwe H. Kooper, gelegen in de Dubbelebuurt alhier staat thans een appelboom voor de tweede maal in bloei en dragen airdbe- ziënstruiken op nieuw vruchten, Een werkman hier te stede heeft dezer dagen op verschillende tijden en tegen onderscheidene prijzen aan drie ingezetenen ieder verkocht een kistje naar den uiterlijken schijn van zeer oude dagteekening en volgens de daarop aan wezige letters in gebruik geweest zijnde bij het waterschap der Hondsbosschen en Duinen tot Petten. Later bleek, dat de verkooper die kistjes zelf had vervaardigd van oud hout en daaraan de eer van „antiquiteit" in het geheel niet toekomt. Op het Malieveld te 's-Gravenhage werd Zondag een return-match gespeeld tusschen de elf beste Engelsche cricketers, die in Nederland wonen en elf Neder- landsche spelers. De uitslag was dat de Hollanders den wedstrijd wonnen en wel met 151 tegen 47 runs. Dit zijn de scores door beide partijen in de eerste innings gemaaktde tweede innings telt niet mede omdat die niet uitgespeeld is. Van de Haarlemsche 0. C. „Rood en Wit" namen aan den wedstrijd deel de H.H. Hayman, Westerveld, C. Postbuma en Pleyte. De beide eersten kwamen in het Engelsche team uit, de anderen in het Hollandsche. Scoringlijst. b bowled by; c caught by. Nederlandershoe uitgespeeld. runs. D. Koster (captain) b. Paramor 3 H. Suermondt b. Paramor 5 C. J. Posthuma b. May O J. Rhede v. d. Kloot b. May O P. Suermondt b. Quill It P. Nieuwenhuis b. Avent 22 IV. Schill c. Bailey 11 C. Peith c. Westerveld 19 van Dura b. May 12* P. van Lelyveld not out 33 C. M. Pleyte c. Rix 28 byes 4wide balls 1no-balls 2 7 Engelschen. Bailey J. ltix (captain) May Avent Johnstone Spiller H. Westerveld Paramor Wichcord Quill A. P. P. Hayman Wide balls hoe uitgespeeld c. Nieuwenhuis c. Koster b. Posthuma bit wicket b. Nieuwenhuis stumped b. Nieuwenhuis b. Nieuwenhuis run out not out b. Nieuwenhuis 151 runs 17 3 0 11 4 1 3 2 0 4 0 47 Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 33 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand September van het vorig jaar was dit getal 52 dus 19 meer. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 7 October 1886des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerhan. PROGRAMMA. 1. Preludium en Puga IMendelssohn 2. Andante, 5e Symphonie Beethoven, (Transcr.)v. Eijken. 3. Sonate No. 2Wolf rum. 4. Piècc d'orgueGigout.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2