Volgens een Parijschen berichtgever van the Times, maakt men zich onge rust over den geestestoestand van den Keizer van Rusland. De Fransche generaal Uhricbdie zijn naam door de schitterende verdedi ging van Straatsburg tijdens het beleg in 1870 beroemd maakteis te Parijs overleden. Vijf Veenendaalsche schoonen waren blijkbaar ontevreden over „de jongens van het dorp." Althans om eens een genoegelijken dag door te brengen lieten ze vijf jongens uit Eist overkomen. Maar 't liep treurig af. De Veenendaalsche jongelingschap was beleedigd en zwoer wraak te nemen op de indringers uit Eist. Het kwam dan ook tot een in de herberg aangevangenlater op de openbare straat voorgezet gevechtwaarbij niet alleen woorden en vuistenmaar ook messen werden gebezigd. Een der strij denden kreeg een gevaarlijke wond aan den hals éen een diepe kwetsuur in den pols en éen van de meisjes werd een vinger bijna geheel afgesneden. Natuurlijk is de justite in de zaak gemengd. Zaterdagavond wilde onder Rijswijk een strooper een schot lossen op een veldwach ter, toen hij bij ongeluk een jongmensch trof, daternstig gekwetstnaar 's-Gra- venhage is vervoerd. De dader is gevat. Een j). Zaterdag op het strand te Scheveningen gevonden lijk van een mans persoon is in het ziekenhuis te 's-Hage geschouwdnaar men zegtomdat op het lichaam teekenen zijn bespeurd, die niet op een natuurlijken dood door verdrinking wijzen. Te Oldebroek raakte een landbouwer, die door een grasland kwam, met zijn been in eene zeis, die aldaar was blijven liggen. Een der slagaderen van zijn been werd doorgesneden en toen geneeskundige hulp zou worden verleend, was hij reeds ster vende. Eenige oogenblikken later over leed hij. Bij de voorstelling, Donderdag door Donato te Amsterdam in Odéon gegeven, heeft hij zijne kunsten uitgehaald met het jonge mensch, dat verklaard had zich maar als „sensible" te hebben voorgedaan om den heer Donato pleizier te doen. Het was een gymnasiast, die, toen hij werd gehypnotiseerd door personen uit de eerste rijen werd ondervraagd en ver klaarde alles wel gehoord en gezien te hebben, maar zich „expres", dat was het woord, slaapdronken te hebben gehouden. Die verklaring bracht groote sensatie teweeg. Donato scheen echter vrij wel van de onderworpenheid of sensibiliteit van zijn sujet aan zijn wil overtuigd, en gaf de laatste daarvan het meest afdoende bewijs zonder een woord te spre ken. In een ondenkbaar oogenblik, biolo geerde hij.den knaap in die mate, dat hij hem als een razende Roeland door heel de zaal volgde en de in verrukking of waanzin gebrachte knaap op zijn beheer- scher als een wild dier aandrong. Terwijl Donato met zijn gewilligen, doch zeer wilden volgeling, zich weder naar de estrade spoedde, verscheen daarop tevens een krachtig heer, die Donato in alles behalve malsche bewoordingen te kennen gaf, als oom van den knaap te verlangen, dat deze niet langer de risé van het publiek werd gelaten. Een enkele aanblazing, en aan dat verlangen was door Donato voldaan. Yoor het overige moet het een treurig schonwspel geweest zijn jonge menschen op zulk een wijze behandeld of liever mishandeld te zien. Een der jongelui, die Maandag aan een dergelijke proef is onderworpen geweest, klaagde de gansche week over hoofdpijn. In de Amsterdammer drukt Dr. F. van Eeden zijne verbazing uit over den opgang dien Donato's voorstellingen maken en zegt daaromtrent o. a. het volgende „Zijn „fascination" is slechts een bi- zondere vorm van het hypnotisme dat reeds sinds vele jaren door Engelsche, Duitsche en voornamelijk door Fransche geleerden is onderzocht. Deze bizondere vorm is ook volstrekt niet „Donatiqne," maar in 1883 het eerst ontdekt en be schreven door dr. Brémand, geneesheer aan de Ecole de médecine navale te Brest. Alle hypnotische toestanden zijn zieke lijke toestanden. Het opwekken daarvan tot wetenschap pelijk onderzoek is reeds bedenkelijk en door velen veroordeeld; tot amusement en als broodwinning is het eenvoudig schan delijk en onverdedigbaar. Dat de meeste personen éénmaal zonder 1 nadeel gehypnotiseerd kunnen worden, zegt niets. Bij herhaling is het altijd schadelijken het influenceeren op den wil of de persoonlijkheid van anderen is zulk een ernstige en gevaarlijke zaak, dat het veel eerder nog dan vivisectie gerechtelijk toezicht vereischt opdat onbevoegden er geen misbruik van maken." En het feit, dat dergelijke proeven moeten dienen om een groot en zelfs be schaafd publiek te laten lachen en den heer Donato aan den kost te helpen, schijnt dr. Van Eeden even ergerlijk als het voor geld laten zien van krankzin nigen, zooals dat in vroeger eeuwen ge beurde. Van wege het Amsterdamsche gemeen tebestuur wordt, zegt men, een scherp onderzoek ingesteld naar het al of niet nadeelige van de verrichtingen des heeren Donato. Mocht het blijken, dat zijne hande lingen nadeelige gevolgen kunnen hebben, dan zullen de séances eenvoudig verboden worden. Naast het wrak der Lutine gelooft men het wrak van een ander, zwaar ge koperd schip gevonden te hebben, en wel het wrak van een schip met ballast. Te Berlijn is een door electriciteit bewogen vaartuig te ziendat dagelijks op de Spree vaart. Het behoort in eigen dom aan de iirma Siemens en Halske, en heeft ook tusschen Dover en Calais den overtocht meermalen gemaakt. Het vaar tuig is 11.5 Meter lang, 2 M. breed, heeft eenen diepgang van 80 cM. en kan 20 personen dragen. Het gerechtshof te Madrid heeft Zaterdag, naar men zeide, Galeote, den moordenaar van den bisschop van Madrid, ter dood veroordeeld. De prgs van honderd duizend gul den uit de staatsloterij is te Amsterdam gevallen. Een twintigste lot behoorde aan een bediende in een bierhuis, die voor eenige dagen overleed zonder bekende erfgenamen. In den laatsten tijd worden Breda herhaaldelijk honden vermist, die om hunne vreemdsoortigheid of fraaiheid de bijzondere aandacht trekken. Som mige personen wellicht landloopers, schij nen er hun werk van te makendie honden op te vangen en elders te gelde te maken. De politie te Rotterdam's-Hage en Batenburg heeft guldenstukken en kwartjes in beslag genomen, welke bij uitspraak van het muntcollege te Utrecht verklaard werden te zijn valsch en ver vaardigd in nabootsing van echte Rijks- muntspeciën. Zaterdag morgen is door trein 13 der Holl. Spoorwegmaatschappijonder de gemeente Warmond, een metselaar aangeredentengevolge waarvan deze ern stig aan het hoofd verwond is en per brancard naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht moest worden. Ofschoon de man aan eene spoorwegbrug werkzaam wasweet men niethoe het ongeluk heeft plaats gehad. De aapjes te Amsterdam hebben (zooals de Amst. Ct. meldt) het werk Alvorens de Centraalstations-aapjes des morgens op den bok stapten moesten zij 6.25 offeren. Dat schijnt veel te veel geweest te zijn. Al schreeuwden zij nog zoo hard „een rijtuig mijnheer," toch konden zij per dag niet meer dan 3 a ƒ4 verdienen. En om dagelijks een schoonen rijksdaalder op iets toe te leggenzie dat doet zelfs een kapitalist ongaarne, hoeveel minder dus een huurkoetsier. De voortvluchtige kaBsiersbediende D. van der Steen, uit Nijmegen, die zich onlangs met een bedrag van ƒ15.800 ten nadeele van de firma A. Noordnijn en Zoon aldaar uit de voeten maakte en te Parijs werd gevat, is thans door de Fransche regeering uitgeleverden heden naar de gevangenis te Arnhem over gebracht. Verleden week Woensdagnacht, is de ijzeren traliebrug bij Hopfgartenop den spoorweg tusschen Woergl en Salzburg, ingestort, juist terwijl een trein er over heenging. De locomotief en vijftien goede renwagens vielen in den brnischenden bergstroom. In het overige gedeelte van den trein, hetwelk was blijven staan, zaten 3G0 soldaten. Deze zijn allen onge deerd gebleven. In het bericht staat alleen nogdat er drie man van het treinper soneel zijn gekwetst. De koningin-regentes heeft een be sluit geteekend waarbij een einde wordt gemaakt aan het laatste overblijfsel der slavernij op Cuba, dat er nog bestaan had onder de verbloemende benaming van „patronaat". Nn de Westzanerpolder eene premie op het vangen en dooden van otters, die zooals wij onlangs meldden de visscherij in de zgkanalen van het Noordzee-kanaal onmogelijk maakten, gesteld heeft, is het reeds mogen gelukken driedezerschadelijke dieren te dooden. Twee er van waren ruim 1 M. lang. HAARLEM, 12 October 1886. Bij Kon. besluit is aan den heer W. A. A. Hecker ontslag verleend als len luitenant der dienstdoende Schutterij alhier, terwijl tot len luitenant benoemd is de heer J. A. Fontein, thans 2e luitenant. In de Maandagavond gehouden ver gadering van het Departement Haarlem der Maatschappij „tot Nut van 't Alge meen" werd de rekening over 1885/86 door den penningmeester overgelegd tot het nazien van welke benoemd werden de heeren H. Remmers en J. J. Knoop, om in eene volgende vergadering rapport uit te brengen. Aan Leendert van Norde, sedert veertig jaren werkzaam bij de firma W. van Cuijk en Zonen alhier, werd staande de vergadering met een hartelijk woord van den heer P. J. Prinsen Geer- ligs, een eereblijk overhandigd. Nog had in deze vergadering plaats de verkiezing ▼an twee bestuursleden in plaats van de aftredende leden, de heeren E. de Lanoy en J. Smits C.Iz. De eerste werd her kozen en in plaats van den laatsten, die niet terstond herkiesbaar was, werd ge kozen de heer G. C. Merens. Vervolgens werden eenige wijzigingen aangebracht in het huishoudelijk reglement van het De partement, ten einde dit in overeenstem ming te brengen met de in 1885 vast gestelde Wet der Maatschappij. Na me- dedeeling dat gedurende den aanstaanden winter in de buitengewone vergaderingen als sprekers zullen optreden de heeren Justus van Maurik Jr. en J. J. L. ten Kate van AmsterdamJ. D. Henny van UtrechtM. J. Mees en W. C. Goteling Vinnis van Haarlem werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De door Borg. en Weth. opge maakte lijst van kiesgerechtigden voor de kamer van koophandel eu fabrieken alhier, telt 602 kiezers. Op de Bakenessergracht alhier is men bezig met het afbreken van een paar huizen. Op het vrijkomende terrein, bgna vijf aren groot, zal naar men verneemt eene Beiersch-Bier-Brouwerij worden op" gericht door de firma H. Lans en Zoon. De bekende oude Omnibus dienst tusschen deze gemeente en Bloemendaal, waarvoor dezen zomer nog in een inge zonden stnk van dit blad eene lans werd gebroken, is opgeheven en in zijn geheel overgegaan aan de Tram-omnibus-maat schappij tusschen genoemde gemeenten. Dezer dagen werd in eene vergade ring van leden van den Volksbond de vraag behandeld, of het wenschelijk was, dat van deze vereeniging een adres zou uitgaan om de afschaffing van de kermis te vragen. Hoewel erkend werd, dat de Volksbond het lnisbrnik van sterken drank, dat ook ter gelegenheid van de kermis voorkomtmoet bestrijdenwerd een voorstel, om door den Volksbond de afschaffing te doen bevorderenmet groote meerderheid verworpen. Van andere zijde werd het denkbeeld geopperddat deze vereeniging, die te Haarlem ongeveer 200 leden telt, aan een paar sociëteiten het verzoek zou richten, om in den kermistijd de feestelijkheden bijv. te middernacht te doen eindigendan kon er bij den burge meester worden aangedrongengeene nachtvergunningen voor de kroegen te geven na dat uur. Door een en ander zou de gelegenheid tot uitspattingen belangrijk beperkt kun nen worden. Men verneemt dat Dr. J. Knappert, hoogleeraar te Amsterdam, een paar dagen voor de verkiezing in de Herv. Kerk, welke in 't laatst dezer maand moet plaats hebben, alhier eene voordracht zal komen houden. De toegang zal voor iedereen openstaan tegen betaling van eene kleine bijdrage ter goedmaking van de kosten. Nog slechts een drietal dagen ligt bij de boekhandelaars de Erven Loosjes en H. N. Mul ter onderteekening het petitionnement aan den Minister van Wa terstaat, Handel en Nijverheid om voor ziening te erlangen in den onhoudbaren toestand van den spoorwegovergang alhier. Wg laten niet na om, met het oog op het hooge belang van deze voorziening, met den meesteu aandrang iederen be langstellende in deze zaak tot medeon- derteekening van het petitionnement nit te noodigen. Maandagmiddag had op het terrein van de gemeentereiniging alhier een open bare beproeving plaats van de brandblusch- granaten vervaardigd door de firma H. C. van Blommesteyn Powalky te Apel doorn, in tegenwoordigheid van vele be langhebbenden, waaronder ook vele offi cieren van het brandblusschers-corps. Op het open terrein was een getimmerte aan gebracht, dat van binnen geteerd en gevuld was met door petroleum gedrenkte krullen en takken. Het lag geheel open voor den wind. Deze massa werd in brand gestoken en toen de brand op het hevigst was was de inhoud van ruim anderhalve granaat voldoende om dien geheel te blusschen. Vervolgens werd een geïmproviseerde schoorsteenbrand op dezelfde gemakkelijke wgze door ongeveer den hal Ten inhoud van een granaat gebluscht. Dit zgn de eenvoudige feiten. Ouder het groot getal deskundigen heerschte natuurlijk verschil van meening omtrent de bruikbaarheid van het middel. Terwijl de een de proeven niet uitgebreid genoeg achtte, meende een ander dat men hier, te doen hebbende met een pleizierbrandje, er geheel op bedacht was om te blusschen. Weer een ander verkondigde een andere meening; doch volgens onze bescheiden meening zgn de granaten een uitstekend middel om onder niet al te ongunstige omstandigheden een brand in den aanvang snel te blusschen en wg gelooven ook dat dit het doel is. Door enkele der granaten bg de hand te hebbenheeft mende proeven bewezen hetin geval van nood iets dat diensten kan bewgzen. De eenige bedenking die wg zouden kunnen maken is, dat de fleschjes niet gemakkelgk genoeg brekendoch dit gebrek zou te verhelpen zgn. De prgs is betrekkelgk niet hoog: bg twaalf stuks 1.25, bg zes stuks ƒ1.40 per stuk, de prgs van een granaat is 1.50. Zg zgn verkrggbaar bg den heer B. D. Krusemann Ripperda- park 22alhier. Tot sluiting van het cricket-seizoen van dit jaar schreef het beBtuur der If C. C. „Rood en Wit" een onderlingen wedstrgd voor de adspirant-leden van genoemde club uit. Die wedstrgd werd Zondag 10 Oct. in de Koekamp gehouden met den volgenden uilslag: de jongeheer A. F. Heek behaalde den lsten prgs voor batsmen uitgeloofd en de jongeheer W. van Warmelo den tweeden. Voor het bowlen werd de 1ste. prgs toegekend aan den jongeheer P. Tromp de Haas, de 2eaan den jongeheer L H. P. Weyerman. Voor vérgooien met den cricketbal wan één prgs uitgeloofd, welke veroverd werd door den jongeheer A. F. Heck met een worp van 60 meter terwgl de jongeheer D. D. Aegelts den prgs voor hardloopen verkreeg op een baan van bgna 100 meter lengte. Na afloop van den wedstrgd werden de prgzen op het veld uitgereikt en daar mee was het cricket-seizoen gesloten. Te beginnen Woensdag a. s. zullen de leden en adspirantleden der H, C. C- „Rood en Wit" met het spelen van foot-ball aanvangen, omdat datjspel meer geschikt voor de wintermaanden is dan cricket. Blgkens het verslag van den Heer N. v. d. Sleen, controleur aan de Haarlem- sche Melk-Inrichting onder toezicht der Vereeniging tot Bevordering der Volks gezondheid was het gehalte der melk geleverd gedurende de maand September als volgt: Soortelijk y Vaste gewiekt. t stollen. Minimum 1.029 3.— 11.4 Maximum 1.0315 3.6 °/o 12.4 Gemiddeld 1.0304 3.4 12.—% ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokcrk alhier, op Donderdag 14 October 1886des namiddags van 2'i uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ.S.Bach. 2. Sonate No. 2Lemmens. 3. CommunionGigout. 4.Rccordare (Mozart's Requiem)..Schaab.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2