HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN No. 84. Achtste Jaargang. van ZATERDAG 23 October 1886. op ZONDAG '24 Oct. 1886. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. ji franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Nam. 2 ure, Brutel de la Rivière. Zond. 35. 'sAvonds 6 ure, Hoog. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ureBarger. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Woensdag 's av. 7 ureSnethlage. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Kasteingodsd.-onderw. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Lacheret, past, a la Haye. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Joh. Hyserinck pred. te Rotterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Hond. 'e av. 7Vs ure, Graaf Benlinck en Baron van Hoorn. Chr. bewaarschool L. Heerenvest. Maand, 's av. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Gen. 12 1 enz. Lokaal in de Ridderstraat. Hinsdag 's av. 8 ureSnethlage. Bijbellez. Hand. 1. Lokaal van Marumstraat. Hinsdag 'sav. 8 ure, Smeding. Hervatting der Bijbellezingen. Lokaal der jongelings-Yereeniging. Honderdag 's av. 8 ureBarger. Bijbellez. 2 Sam. 24 1 vv. Ds. Escher hoopt deze week alle catehisatiën te her vatten. Do collecte 20 Oct. jJ. voor de Ned. Zondagschool- vereeniging gehouden, heeft opgebracht f 53,87. Ontvangen van de Haarlemsche Zustervereeniging voor de Chr. School voor on- en minvermogenden fó, Door ds. Weiss in de brievenbus gevonden f 20, voor Suriname. Uit de collecte der Zanguitvoering op 7 Oct. ontvangen f 10,voor de Chr. School voor on- en minvermogonden en f 10 voor Suriname. Bij ds. Smeding is met hartelijken dank ontvangen van Mej. v. L. van wege do Chr. meisjesvereeniging alhier 31,voor de Chr, School voor on- en minvermogenden. Ds. Brutel de la Rivière zal dezo week zijne catehi satiën van Donderdag houden op Vrijdag 29 Oct. Eduard Potjes. Het zoogenaamd kunstminnend publiek hier ter stede lieeft nu eenmaal niet de gewoonteom wanneer iemand voor eigen risico een concert geeft, door eene volle zaal een' zoodanigen tot eene tweede proef uittenoodigen. Wij vreezen dan ook, dat het den impressario Albert de Leur, die zioh voorstelt op 2ö dezer alhier een concert te doen geven door den pianist Ed. Potjes met Mejuffrouw E. Heinrich, concertzangeres uit Potsdamgaan zal als zoovelen vóór hemnamelijkVéél moeite en een nadeelig saldo. Intusschen, zoovéél in ons vermogen is, willen wij gaarne den Heer de Leur ondersteunen, door iets aangaande onzen landgenoot Potjes mede te deelenen door te wijzen op het succes, 'twelk hij in andere plaatsen behaaldede belangstelling onzer kunstvrienden gaande te maken. Wellicht, dat het menigeen opwektdezen kunstenaar te gaan hooren. Eduard Potjes werd den 13'1™ Augustus 1860 te Nijmegen geboren. Alhoewelreeds op zeer jeugdigen leeftijd van bijzonderen aanleg voor de muziek blijk gevende, verwierf hij eerst op zijn 14dc jaar de toestemming zijner ouders om zich aan het pianospel te wijden. Zijne theoretisch muzikale opleiding ontving hij van een' Karmeliter monnik, en vervolgde zijne studiën onder Rich. Hol om ze verder te voltooien aan 't Conservato rium te Keulen. Daarop vestigde hij zich te Antwerpen, alwaar hij weldra in ie muzikale wereld eene eerste plaats innam. In September 1885 nam hij de hem aangeboden betrekking als professor aan het nieuwe „Padagogium für Musik" te Straatsburg i/E. aan edoch slechts voor korten tijddaar hem zijn afkeer van 't les geven deed besluiten kunstreizen te maken. Vóór ons liggen verschillende dagbladen, waarin het spel van den Heer Potjes wordt beoordeelden éénparig zijn zij in den lof voor dezen jongen kunstenaar. Zijn techniek moet tot een weinig geë venaarde hoogte zijn gekomen, terwijl zijn voordracht zijnen toehoorders een buitengewoon genot moet verschaffen. Zoo zegt o. a. ,tBa Federation ArtistiqueF „Ce jeune artiste possède nn méeanisme „remarquable et nne main gauehe étonnante." He Koophandel van Antwerpen. „Wat „vooral het groote talent van den Heer „Potjes deed uitkomen was het 3de n° van „het programma „Harmonies du soir" van „Liszt, een der moeilijkste gewrochten „van den grooten meester. De uitvoering „er van was zoo meesterlijk, dat Liszt „zelf, ware hij tegenwoordig geweest, den „jongen artist warm zoude hebben toege juicht." Journal cTAlsace. „M. Edouard Potjes „possède son clavier en pianiste rompu a „toutes les difficultés du méeanisme, et „saus imprimer a son jeu un caractère bien „personnel, le soliste sait intéresser „l'anditoire au différents genres de son „répertoire." Wij waren nog niet in de gelegenheid dezen pianist te hoorenen bekennen dan ook volgaarne, dat wij al de opgedischte wijsheid uit vóór ons liggende gegevens hebben geput. De beoordeeling der pers benevens het zeer veel belovende program ma kwamen ons echter belangrijk genoeg voor om onze stadgenooten op het aan staande concert van den Heer Potjes attent te maken. Aangaande Mejuffrouvp E. Heinrich schrijven verscheidene bladen mede veel goeds en wij vertrouwen ten volledat de impressario deze zangeres niet tot eene tourneé met de Heer Potjes zoude hebben uitgenoodigdwanneer zij hem op hunne concerten niet waardig ter zijde stond. Z E 0 JSTI E K Zoo eene, is het de moeite waard de laatste raadsvergadering in het blad der kronijken op te teekenen. Aan een zijden draad hing het bestaan van het aloude Hollandsche volksvermaak, de kermis, die hier in Holland's hoofdstad zich als 't ware in hare laatste verschansing heeft teruggetrokken. Hier kwijnende, elders voor goed verdreven, verheugt zij zioh in Haarlem, waar zooveel oud en eer biedwaardigs, met piëteit voor het nage slacht wordt bewaard, en waar ten allen tijde bijzonder veel zorg is gedragen voor oude matronen, in een voor haar doen en leeftijd bloeiend bestaan. In aanmerking nemende de vrij drukke levenswijze die zij vroeger heeft geleid moet men hare taaiheid en levenskraoht bewonderen. De Heer Macaré kon het dan ook niet over zich verkrijgen het doodvonnis over haar uit te spreken, en meende, zooal» van een officier van justitie te verwachten was, dat wat er nog van den ouden mensoh in haar was overgebleven, zeer wel met behulp van het immer wakend oog der wet, was uit te roeien. Evenals zoovelen uit vroeger en later tijd meende hij onze patiënt nog wel op haar ouden dag te kunnen bekeeren. De Heer de Kanter betoogde, dat zij uit den aard zoo kwaad nog niet was. De zucht tot vermaak is eene der eigenschappen van de menschelijke natuur, waarvoor de kermis van de dagen van ouds iets aantrekkelijks heeft gehad. Min of meer spinozistisch, ver klaarde hij deze neiging tot vermaak niet te willen goed of afkeuren, maar er alleen rekening mede te houden (op de wijze der wiskunstenaars.)Ontzag voor de eerwaardig heid der rekwestranten tot afsohaffing, zoo wel als hoffelijkheid tegenover de 665 bur geressen, die het op het bestaan der kermis hadden gemunt, leidden hem er toe B. en W. te verzoeken, bij bet antwoord aan adres santen kennis te geven, dat men wel is waar niet geneigd was, tot uiterste maatregelen over te gaan, maar dat de Raad toch in alle opzichten gezind was, om uit spattingen van allerlei aard met kraoht te breidelen. De Heer 't Hooft verbeeldde zich dat de kermis was ontaard en vroeger een nobeler karakter had gedragen. Uit dien droom werd hij eenigzins onzacht wakker geschud door den Heer Krelage die hem wees op de tooneelen van Brouwer en Ostade, en toen hij zich nu de ideale kermis in nog vroeger tijden meende te kunnen voorstellensloeg de Heer Macarè een oude kroniek op, waaruit bleek dat er reeds kort na de geboorte van de gedaagde op St. Lucas 1355, kwade noten van haar werden gekraakt. Het was dan ook trou wens wel te verwachten dat zij, die op haar onden dag nog niet alle losse haren verloren had in haar jengd zeker geen heilige kon worden genoemd. De Heer 't Hooft werd door dit een en ander zeer geschokt in zijn hoop op definitief herstel. Hij gaf den moed evenwel niet op, maar meende dat door afschaffing van draaimolens, draaiorgels, etc., wel eenige verbetering was aan te brengen. Waren de vorige sprekers eenigzins scep tisch gestemd, de Heer Krelage, had goeden moed voor de toekomst. Al liep hij niet zoo hoog met de deugd onzer erenfeste voor vaderen hij waardeerde hen om de stijlen het karakter dat zij aan alles wat zij wrocht ten, ook aan hunne vermaken wisten te hech ten en bij te zetten. In de kermis wist hij dit eigenaardige op te merken dat het geheele volk, alle standen te zamen er aan deel konden nemenen dit kwam hem piquant genoeg voor, om de aan geklaagde de hand boven het hoofd te houden niet alleenmaar ook te trachten haar een verjongingskuur te doen onder gaan, op dat zij even als zooveel ouds, uit het stof aan het lioht gebracht, in haar passend negentiendeeeuwsch gewaad, meer iu overeenstemming met de hooge eischen van den tegenwoordigen tijd, van uit Haarlem een zegetocht zou kunnen ondernemen over het gansche land. Zoo zou men nog de renaissance van de kermis kunnen beleven. Met zekeren nadruk wees hij er op dat de tijden vooruitgaandat toen de kermis veel woester van aard was, van adressen niets was vernomen. Dit moest echter juist een spoorslag zijn om het vermaak te veredelen, niet om het af te schaffen. Het einde dezer discussie was dat de kermis, zonder hoofdelijke stemming zelfs, werd in 't leven gehouden. Wel een bewijs voorwaar, hoezeer zij door de Hollanders op prijs wordt gesteld. Hoe geducht ook de aanval was der adressanten, die haar in de zwartste kleuren afschilderden, als één man werd hij afgeweerd door den Senaatin wiens oogen de kermis genade vond. Om tot minder dramatische onderwerpen over te gaan, vermelden wij nog dat in deze zitting is besloten tot het maken van een steenen walmunr aan de Melk- brugdat op de reclames werd beschikt overeenkomstig het advies der Commissie, dat de bewaarder van het stadhuis voor het schoonmaken, en de blaasbalgtreders voor het trappen, een hooger salaris ont vingen, en dat de benoeming van een on derwijzer aan school B werd uitgesteld omdat men vreesde dat aldaar te veel onderwijskrachten voorhanden waren. Het belangrijke vraagstuk der Spoorweg overgangen zal in de verschillende Raads- commissiën worden onderzocht. De Heer van Eijk nam in deze zitting afscheid van de vergadering en werd door den Voorzitter in hartelijke bewoordingen vaarwel gezegd, en daarmede nam deze zitting een einde. Groot zijn de veranderingen, welke te Haarlemmerliede en nabij Spaardam iu den laatsten tijd, van wege de werken der genie, hebben plaats gehad.Groote, van zand opgeworpen batterijen hebben de plaatsen vervangenvroeger door landerijen of tuinen ingenomen. Een aaneengeschakelde rij van batterijen loopt thans van het fort „De Liede," naar den Haarlemmer straatweg. Als bijzonderheid verdient ver melding dat de batterijen voor een groot deel zijn opgeworpen van zanduit de ondiepe plaatsen van het Spaarne gebag gerd. Hoewel de werkzaamheden nog lang niet afgeloopen zijnzoo zijn zij nu gestaakt om, naar wij vernemen, in het voorjaar van 1887 hervat te worden. HAARLEM, 22 October 1886. Donderdag avond had in hetNutsge- bouw de voortgezette bespreking plaats van de pakket-vaart in Ned. Indië in een druk bezochte buitengewone ver gadering van het Departement der Ned Maatschappij ter bevordering van Nijver heid. Nadat door den voorzitter de wensche- lijkheid was betoogd om de vier vragen van het Hoofdbestuur te gelijk te be handelen gaf de Heer van Coeverden eenige beschouwingen over de wijze, waarop de Ned. Ind. Stoomvaart-Maat schappij liare taak opvat, wees op de hieraan verbonden nadeelen en leidde er de wenschelijkheid uit af om de I pakket-vaart geheel in Nederlandsclie j handen te brengen. De Heer Gijsberti Hodenpjjl weerlegde eenige bedenkingen, in de vorige ver gadering tegen zijne militaire beschou- I wingen ingebracht, doch werd op dit

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 1