N ieu wsber ich ten in het zoogenaamde brillante spel thnis is. Wel hadden wij over 't algemeen zijne opvatting wat breeder gewenscht, doch wij twijfelen niet of dit wordt beter, naarmate hij zich meer gaat voelen. Van harte wenschen wij onze stad geluk met deze aanwinst op muzikaal gebied. Wat Mejuffrouw Reinders betreft, be ginnen wij met den wensch deze zangeres spoedig weer en nog dikwijls te mogen hooren. Haar optreden ademt den ernst en de degelijkheid, welke men slechts bij den waarachtigen kunstenaar vindt. Met een breedfraai en hoogst beschaafd geluid zong zij Mozart's Sextus Aria uit „Titus" en daarna eenige liederenwaarvan de heerlijke voordracht ons naar meer deed verlangen en die daverende toejuiching der toehoorders uitlokte. De Heer Michelsen verdient allen lof voor de vertolking van de Sonate van Beethoven voor piano en viool. Overigens had, waar hij accompagneerde, wat meer bescheidenheid niet geschaad. Aan koning Humbert van Italië is een eerekrans aangeboden. Het denk beeld is, na het heldhaftig gedrag des konings tijdens de cholera-epidemie in Napels, te Turijn ontstaan; de redactie der Turijnsche Popoio Italiano legde de eerste inteekenlijst neder. De hoogste bij drage mocht slechts 5 centesimi zijn, de deelneming was reusachtig, arbeiders, dienstbodenbedelaars zonden hun 5 cen tesimi zoodat de inschrijving weldra gesloten moest worden. De krans, den 19™ dezer te Monza den koning aangeboden, een groot bron zen kunstwerkbestaat uit twee groote takkeneen eiken- en een klimoptak van boven te zamen gehouden door eene eter van zuiver goud, de stella d'Italia, aan den onderkant samengestrikt met een metalen lint, waarop de woorden: „Ca- samicciola, Basca, Napoli." De koning antwoordde aan de aanbie ders dat het geschenk hem innig genoe gen deed, maar dat hij slechts zijn plicht gedaan had, en als hij vroeger van het plan had geweten liever de groote som aan de vele armen had willen geven. Hij hield de deputatie bij zich te dejeuneeren. Een schrijven van Fraser, het hoofd der politie der City v an Londen aan den secretaris van den sociaal-democratischen Bond kondigt aan dat er den 9™ Novem ber geen enkele andere optocht in de City zal worden toegelaten dan die van den Lord-Mayor. De bond heeft een antwoord gezonden aan Eraser, waarin wordt ge vraagd met welk recht de optocht wordt verboden. Men gelooft dat de demonstratie zal plaats hebbenondanks het verbod. Liszt kau na zijn dood geen rust vinden. Nadat de gemeenteraad van Bay- reuth besloten had hem daar de laatste rust te gunnen komen nu de Eraneiskaner monniken uit Pest zijn lijk opeischen, zich beroepend op de regelen hunner orde, waartoe de maestro behoorde. De Italiaan Stefano Merlatti heeft te Parijs zijn vasten begonnendie hij gelijk gemeld is, vijftig dagen aaneen wil voortzetten. Hij heeft vooraf een stevig maal genuttigd, onder anderen eene vette ganswier beenderen hij fijn gemalen en doorgeslikt heeft. Bij het nagerecht ge bruikte bij twee dozijn notende dop ging insgelijks mee naar binnen. Merlatti wordt door verscheidene per sonen onder welke eenige geneesheeren en journalistennauwlettend ouder toe zicht gehouden. Geen oogenblik wordt hij alleen gelatenwaar ook. Het kolossale beeld der vrijheid een geschenk van de Fransche aan de Amerikaansohe republiek is Donderdag in tegenwoordigheid van president Cleveland en zijne ministers, Ferdinand de Lesseps en de overige vertegenwoordigers van Frankrijk onthuld. Een ontzettende me nigte volks woonde de plechtigheid bij en niettegenstaande den regen heerschte er groote geestdrift. Voor omstreeks drie jaren is te New-York een man overleden, Stewart, die zijne vrouw een kapitaaltje van 340 millioen heeft nagelaten. Deze vrouw is thans haren man in het graf gevolgd. Kinderen heeft zij niet. Haar vermogen gaat dus over aan neven en nichten. De ontdekking van de goudvelden in de Transvaal heeft verbetering gebracht in den gedrukten toestand van dat land en wekt er schoone verwachtingen. )>Het tooverwoord goud«, zegt de Volksstem, werd in het hart des lands vernomen, en in drie of vier maanden tijds was alles veranderd. De barre heiden ongeveer 35 a 40 mijlen van Pretoria, die kort geleden slechts betrekkelijk weinig ver van elkander gelegen boerenplaatsen telden, zijn nu bezet door honderden menschen die daar heengestroomd zijn om hun geluk te beproeven in het zoeken van edel metaaldat in alle tijden en heel de we reld door zulk een tooverkracht heeft uitgeoefend. De landbouwer en veeboer, die nog kort geleden niet wisten wat met hunne waar aan te vangen, vinden nu plotseling een voordeelige markt voor de opbrengst hunner nijverheid. Andere standen in de maatschappij profiteerden evenzeer bij de plotselinge instrooming eener bevolking met kapitaal uit het buitenland». De overheid van het Beiersche dis trict Muhldorf trekt te velde tegen het overmatig dansen. Zij gevoelt zich ge dwongen in het belang der zedelijkheid en goede orde, de gelegenheid tot dansen in herbergenook bij de bruiloftenzoo veel mogelijk te beperken. Veelal wordt een bruiloft als voorwendsel genomen door herbergiers, die vreezen een weigering op hun verzoek om vergunning voor het geven van gelegenheid tot dansen. De bruidegom leent dan zijn naam, en de waard betaalt de muzikanten. De gezworenen die den Belgischen advocaat.Van der Smissen schuldig ver klaarden aan moord op zijne vrouw, hebben besloten een verzoek om algeheele kwijt schelding van straf voor den veroordeelde in te dienen, „omdat zijn vroeger levens gedrag onbesproken is geweest, de straf (10 jaren dwangarbeid) in geen verhou ding staat tot de schuld van den ver oordeelde, en er voorts zeer verzachtende omstandigheden zijn aan te voeren." Ten aanzien van de sterfgevallen in den omtrek van Mainz, te Finthen en te Gonsenheim is geblekendat men te doen had met cholera nostraswelke ziektevorm om dezen tijd des jaars aan den Rijn niet zeldzaam pleegt te zijn bij het niet matig gebruik van het z. g. „Federweiss". Overigens is het zeer on waarschijnlijk, dat de cholera asiatica thans in eens sprongen zou maken van Hongarije naar Rijn-Pruisen. Van Atjeh komt het bericht, dat men zich voorstelt den losprijs, die voor de gevangenen van Toekoe Oemar betaald is, te laten terugbetalen door de lieden van de Westkust, die door hun heulen met Oemar onze betaling noodig gemaakt hebbenen die voor gelijke som zich nu vrij zullen kunnen koopen van de maat regelen tegen de visscherij door ons ge nomen. Een aardig woord van paus Leo XIII doet in Italiaansche bladen de ronde. Eenigen tijd geleden meldde men Z. H. dat een bijna lOOjarige grijsaard, een verpleegde uit het hospitaalhem wenschte te spreken. De paus verleende audiëntie. Toen de oude man den heiligen vader zag, viel hij op zijne knieën en riep: „Wat ben ik gelukkig; ook Pius IX heeft mij nog eenige dagen vóór zijn dood audiëntie verleend." Glimlachend antwoordde de paus „Als ik geweten haddat gij voor pausen zoo gevaarlijk waart, dan had ik de audiëntie nog een paar jaar uitgesteld." De brievengaarder in den Wilhel- minapolder bij Goes heeft in zijn tuin een aardappelstruik gerooiddie 45 groote knollen opleverde. De grootste weegt 4 H.G. Toen de plant groen stond was hij ruim een meter hoog en even zoo breed. Ook staat in denzelfden tuin nog een rozenstruik te bloeienmet prachtige bloemen, en dat in de maand November! Een ingezetene van Rotterdam, candidaat-notarisis op zijn huwelijks reisje te Parijs plotseling dood gebleven men meent tengevolge van den schrik, dien een plotseling sterfgeval van een ander bij hem verwekte. Als eene bijzonderheid deelt men aan het U. D. mededat op het kippen hok, staande in den tuin van den heer Huinck, aan de Bezembrug te Utrecht, zich Maandag eene slang, van circa een meter lengte, bevond, die daar in de afge- loopen nacht verschenen is, zonder dat men weet van waar. De onwelkome gast werd terstond naar het Zoölogisch Kabinet op de Hoogst overgebracht. Men meldt uit De Leek Dat ook in het Westerkwartier nog bijgeloof heerscht blijkt hieruit, dat hier l een paar uur vandaan weder eene vrouw betooverd heet te zijn. Als bewijs daar voor moet gelden het vinden van vier kransen in het beden het braken van „levendig goed." Gelukkig is de „betsjoên- de'herstellendeten gevolge van de bemoeiing van een heksenbezweerder uit een Friesch plaatsje. Het bestuur van het Nederl. han delsmuseum te Amsterdam is voornemens, gedurende dezen wintereene zaal beschik baar te stellen om iederen werkloozen tim merman, schrijnwerker, enz. gelegenheid te geven tot werken en bet vervaardigde daar te verkoopen. Om den werkman aan de noodige grondstof te helpenwordt op de hulp van een comité gehoopt, ten einde de noodige geldmiddelen bijeen te brengen. Uit vrees voor een losloopenden stier geraakten Zondag avond aan den Binnenweg te Rotterdam twee juffrouwen tot den hals toe in het water. Zij werden met veel moeite gered en onder dak ge bracht bij een kleerbleeker waar zij liefderijk werden verzorgd. Te Scheveningen is 22 Oetober het zeer zeldzaam geval voorgekomen, dat art. 180 van de gemeentewet is toegepast op den eigenaar van een gebouw aan den Kanaalweg, die tegen de verordening op de bouwpolitie in een trottoir keldergaten had gemaakt. Genoemden dag, in den vroegen morgen, werd op kosten van den overtreder van gemeentewege weggeruimd hetgeen in strijd met de verordening was daargesteld. Te Wijster, gem. Beilen heeft men het in Drente van ouds bekende „bek- kesnijden" nog eens weer beproefd. Een boerenknecht A. G. is Donderdagavond in eene vechtpartij deerlijk over het aan gezicht gesneden. De politie is van de zaak in kennis gesteld. In Hoorn schijnt het tegenwoordig maar onveilig te wezen. Dezer dagen drongen twee bedelaars binnen ten huize van een wisselwachter, wiens vrouw alleen thuis was. Zij bonden haar aan den stoel vast, en maakteB zich meester van 20 gulden. Toen de man thuis kwam lag de vrouw in onmacht. Dezer dagen werd de aandacht ge vestigd op het zeer bekende feit dat van de Indische, postzendingen uit Nederland I hooger port dan van elders wordt ge heven. Op 't gebied der telegraphie is 't, vol gens het Vad., evenzoo in sommige ge vallen. „Ons is het feit bekend," zegt het, „van iemand, die als hij uitvoerige telegrammen naar Engeland heeft te ver zenden, ze aan een vriend te Brussel seint, die ze van daar verder naar Londen telegrapheert. En dat dubbele telegram kost dan5 cent per woord minder dan éen rechtstreeksche dépêohe van hier naar EngelandBij een eenigszins uit voerig telegram (zooals bijv. voor de Lon- densche dagbladen worden verzonden) zou het de moeite loonen, iemand er meê van Den Haag naar België te zendenom kosten te sparen Een der politie-rechercheurs te 's-IIage heeft de hand gelegd op een knaap, op wien de aandacht was geves tigd door den directeur eener begrafenis- vereeniging daar ter stede. Dit jonge mensch, een oude bekende der justitie, ging namelijk op den uitkijk staan voor de woningen van ingezetenen, waar een begrafenisstoet stond. Nauwelijks waren de koetsen uit het gezicht of hij schelde aan het sterfhuis aan en vroeg, uit naam van den begrafenisbezorger, de lijkkist- schragen terug en eene fooi. Soms nam hij beidemeerendeels echter alleen het fooitje aan, zeggende de schragen later te komen halen. Zaterdag werd hij op heeterdaad betrapt, toen hij op deze wijze de bewoners van een huis op den Dennen weg wilde bedriegen. Naar men verneemtheeft de heer Lupseigenaar van het landgoed Klaren- beek onder Arnhem, het plan opgevat, een gedeelte daarvanaan den Yelperweg gelegen, tot park te laten aanleggen en dit met villa's te bebouwen. In de door de Regeering voorgedragen nieuwe Zondagswet moet onder anderen voorgesteld zijn sluiting van koffie-, wijn en bierhuizen, dranklokalen, tapperijen en andere dergelijke inrichtingen op Zon en feestdagen tot 12 uur. Naar men beweert, kan een mensoh het zonder eten eenen vrij langen tijd uithouden. Dat dit bij een dier ook het geval kan zijn bleek onlangs bij den landbouwer G. de Graaf, in het dorp Elderalwaar men een varkendat als vermist beschouwd werd, onder eene kar vracht strooisel pakte. Veertien dagen latertoen het strooisel werd opgeruimd kwam het varkenwel eenigszins ver magerd levend te voorschijn. Van de vermissing was reeds bij de politie aangifte gedaan. Ook kippen en katten behooren op het stuk van vasten in vrij gunstigeu toestand Alleen de mensch schijnt in dit opzicht erg misdeeld te zijn. Aan de bergers van den inventaris der in de vorige maand verongelukte blazerschuit T. X 84op Texel werd eene belooning van ruim achttien gulden betaald. Deze mannendie het zelf niet zoo heel breed hebben aarzelden geen oogenblik om de belooning af te staan aan de weduwen der verongelukte visschers. Zulk eene nobele daad verdient voorzeker vermeld te worden. Als een voorbeeldhoe in den tegen- woordigen tijd naar werk gezocht wordt, diene dat het aanbod gedaan is om den herbouw van het Kurhaus te Scheveningen uit te voeren voor f 400,000of 150,000 beneden het ramingsplannaar hetwelk de opbouw zal worden ondernomen. Bij aankomst te Meppel van de Amsterdamsche stoomboot op Vrijdag avond vond men aan de schroef een lijk, dat herkend werd te zijn dat van H. D., een hooikooper uit Assen. Woensdag avond was de man nog te Meppel gezien. In den laatsten tijd kwam het te Nijmegen meermalen voor, dat niet alleen op de botermarkt, maar ook aan de huizen der ingezetenen een produkt als zuivere roomboter werd te koop aangebo den of verkocht, dat later bleek niets dan een of ander vet met boterkleursel en veel zout te zijn, waarin zelfs geen spoor van natuurboter aanwezig wasen waarvan de waarde met die van wagen smeer gelijk stond. Het is dubbel raad zaam om vooral niet aan de hnizen van als boeren of boerrinnen gekleede personen die men niet kentboter te koopenwant men kan er haast zeker van zijn, dat men dan bedrogen is. Daarvan zijn reeds een paar particulieren de slachtoffers ge worden. Suiker als een middel tegen ketel steen in stoomketels wordt aangeraden door een Italiaansch ingenieuruit eenige reeksen proeven door hem verricht blijktdat suiker de aangroeiing van ketel steen tegengaat. Hij gebruikte gewone ruwe suiker, in Italië bekend onder den naam muscovade. -Sedert eenigen tijd houden zich onder de gemeente Vorden herten op. Men ver moedt, dat ze afkomstig zijn van Veluwsche bosschen en den IJsel zijn overgezwommen. De landbouwer is op zulke onnoodige gasten volstrekt niet gesteld en verlangt hartelijkdat er door jagers jacht op gemaakt worde. Voor zoover men kan nagaanmoet de familie ongeveer 5 exemplaren sterk zijn en over dag een bepaalde ligplaats hebben uitgezosht. In de jongste zitting van den gemeen teraad te Haarlemmermeer is besloten het tramplan Sanders c. s. financieel te steunen, in dier voege dat later zal bepaald worden hoe groot deze financieele steun zal zijn. In die zelfde vergadering werd na eenige bemerkingen de begrooting voor 1887 ten bedrage van ƒ68100.06 goedgekeurd. HAARLEM, 2 November 1886. De heer Mr. H. Jacobisedert 15 November 1872 Griffier der Staten van Noord-Holland, herdacht den l»ten Novem ber den dag, waarop hij vóór vijf-en-twintig jaren als adj. commies in dienst der provin cie trad. Bij den Commissaris des Konings, alsmede bij Gedeputeerde Staten en de Staten der provincie staat hij wegens zijne groote begaafdheden in hoog aanzien, terwijl hij zich steeds met groote toewijding van zijn taak kwijt. In het genot van eene goede ge zondheid, vierden J. H. Amelsbeek en W. M. Verbeek Zondag hunne 50-jarige echtvereeniging. Door het uitsteken der vlaggen betuigden de medebewoners van de nieuwe Groenmarkt hunne symphatie met het feest. In de maand Oetober werd het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier, bezocht door 271 betalende personen, terwijl aan 359 personen gratis toegang werd verleend.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2