de orde te stellen na afloop der beraad slagingen over Hoofdst. V. der Staatsbe- grooting. De heer v. d. Biesen gaf eene reprise ten beste van zijne jereminades over het Middelbaar Onderwijs, welke de heer Zaaijer zich geroepen achtte te bestrijden. De heer Schaepman zon het heel verkeerd vinden als er eene H. B. school te Hilversum werd opge richt. De heer v. Diggelen wilde de H. B. school met 3 jarigen knrzns te Heerenveen promoveeren tot eene met 5 jarigen knrznsen de heer v. Asch van Wijk had een vijandigen aanslag gesmeed tegen de H. B. S. te Alkmaar, die hij wilde inkrimpen. Met een aanzienlijke meerderheid werd verworpen een amen dement van de heeren Vermeulen en van Asch van Wijck, om niet over te gaan tot het bonwen van nieuwe lokalen voor de R. H. B. S. te Venloo. De beer de Meyier protesteerde tegen de schrielheid van den Staat in zake het onderwijs van vrouwen en betreurde nog steeds wat anderhalf jaar geleden was voorgevallen betreffende de subsidies aan de Hoogere Burgerscholen voor meisjes. Met 41 I tegen 21 stemmen werd aangenomen een j amendement van den heer v. Houten tot verhooging van het traktement voor den bibliothekaris der Universiteit te Gro ningen. De Min. beloofde de nitbreiding der H. B. S. te Heerenveen en de inkrim ping van die te Alkmaar in overweging te zullen nemen. In de zitting van Dinsdag had de Min. van Kol. aan de Kamer de treurige mededeeling te doen van het overlijden van den Generaal Majoor Demmeni, den verdienstelijken Goeverneur van Atjeh, te Pajakombo (Sumatra's Westkust), waarheen hij we gens ziekte was geëvacueerd. De voor zitter verklaarde, namens de Kamer,dat deze met diep leedwezen de mededeeling verno men heeft. De naam van den bekwamen en dapperen krijgsman, die in Nederland en Indië gelijkelijk betreurd wordt, zal bij haar in erkentelijke hulde en in eere blijven. Het debat over Hoofdst. V werd voortgezet. De heeren de Beaufort en Kenchenins bespraken de onderwijn-exa mens. De heer Schaepman klaagde over de jongste cirknlaire omtrent het aantal onderwijzers. De heer Goeman Borgesins bestreed den heer Haffmans, die beweerd had, dat voor 100kinderen 1 onderwijzer voldoende was. De Min. legde de verontrustende verklaring af, dat bij verlenging van den overgnnstijd voor het wettelijk aantal onderwijzers in overweging zou nemen. De heeren A. Mackay, van Asch van Wijck en Fabius streden tegen normaallessen, als kunst matige kweekplaatsen van onderwijzers terwijl de meerderheid der leerlingen zich aan het onderwijs onttrekt. De Min. wilde de normaalscholen handhavenmaar beloofde de opheffing van enkelen in overweging te zullen nemen. In de avondzitting werd een amendement van de heeren T. Mackay, de Sa^ornin Loh- man en Gildemeester om den post sub sidie voor hisloriesche gedenkteekenen te verminderen met f 12.000, bestemd voor restauratie van een Ned. Herv. kerk te Kampen en een R. K. kerk te Maastricht, aangenomen met 59 tegen 8 stemmen. De post subsidieën voor nieuwe hut. gedenk teekenen werd aangenomen met 55 tegen 23 stemmen. Naar aanleiding art. 169 'subsidie aan teekenscholenontspon zioh een debat tnssohen de heer Zaaijer en den Minister. De beer v. Kerkwijk sprak een zeer ongunstig oordeel uit over de Staats-Courant en zal een volgend jaar amendementen voorstellen ter bezuiniging. Hij werd bestreden door den Min. en den beer (lofver Hooft. Hoofdst. V (Binnenl. Zaken) het eindcijfer is thans f 10,183.018 werd aangenomen met 68 tegen 3 stemmen. Deze 3 onverzoen- lijken waren de heeren de Vos van Steen- wyk, Keuchenius en Bahlmann. De begrooting der Landsdrukkerij werd met algemeene stemmen aangenomen, nadat de heer Rutgers van Rozenburg opge komen was tegen eene berisping in het verslag der korrektoren toegediend. Woensdag ving het algemeen debat over de Suiker wetten aan. De voorzitter, we tende wat vleesch hij in de kuip heeft, achtte het niet onnoodig, tot de leden het verzoek te richtenom niet te oree ren over het regeeringsbeleid in 't alge meen. De heer Bahlmann zocht de oorzaak van al de ellende in de afschaf fing van de Goevernements-kultunr en de wijze waarop de Goevernements-aan- plant in eene vrije is veranderd. Hij wil alleen de suikerindustrie helpendoor als gunst voorschotten te geven, mits bij niet-betaling levering in naturadaar-i voor in de plaats treden. Tegen schorsing van het uitvoerrecht verzette hij zich. De heer Cremer verdedigde het voorstel van Dedem en betoogde dat uitstel van betaling slechts uitstel van exekutie was. Door afschaffing der flskale lasten zouden groote volksbelangen gebaat en krediet instellingen genoopt worden fabrieken te laten doorwerken. De heer W. K. van Dedem verdedigde uitvoerig zijne voor stellen, die voor de suikerindustrie van groot belang zijn, en uitvoerrecht en cijns voor verplichten aanplant zijn extra belastingen, die door de omstandigheden niet worden gemotiveerd. De beer van Baar verheugde zich over de zwenking in de politiekomdat nu erkend wordt de noodzakelijkheid van het knltunrstelsel maar bij betreurt het, dat onze landbouw nijverheid niet wordt geholpen. Men heeft hart voor de noodlijdenden in Indië, zei de welsprekende redenaar uit Eindhoven niet omdat het zoo lekker is. De Kamer lachte om deze geestigheidmaar omdat dit een particulier belang is, waaraan men bij uitzondering wilde te gemoet komen. Toen spreker begon nitteweiden over de noodlijdende landbouwers in Ne derland, moest de Voorzitter hem er at tent op maken, dat de enquête over den landbouw hier te lande niet aan de orde was. De heer Schaepman verdedigde de voorstellen der Regeering. De heer Viruly Verbrngge vroeg indirekte hulp aan de industrie bij invoer van werktuigen en invoering van het diffnzie-stelsel. De heer Schaepman betoogde, dat de voor stellen om direkte hulp te verleenen in het algemeen belang aannemelijk waren. De heer Viruly Verbrugge vroeg stenn door den Goev. Generaal voor verschaffing van riet en werktuigen aan fabrieken. De heer Corver Hooft bestreed de pro- tektie der indnstrieelen en verweet den Min. dat deze telkens van meening was veranderd. De Min. van Kolonieën trachtte zich te verdedigen, door te be weren, dat de omstandigheden hem van standpunt hadden doen veranderen. De Reg. meent door tijdelijke maatregelen het best den moed bij het kapitaal weêr op te wekken, en Diet door afschaffing van uitvoerrecht te prejudicieeren op de beslissing der Kamer. Als de betalingen moeten plaats hebben, zal het tijd zijn nategaan, of op den duur vermindering van lasten noodig is. Met leedwezen zal men ongetwijfeld de tijding vernemen, dat de manin wiens handen de moeielyke taak van civiel en militair bevelhebber in Atjeh was gelegd de wakkere generaal-majoor Demmeni, aan de ziekte, welke zijne tijdelijke ver plaatsing naar een ander klimaat nood zakelijk maakte, te Pajacombo is overleden. Een ongeloofelijk bericht brengt het Wiener Tageblatt uit St. Petersburg. Wakker geschud door het schrijven van een nihilist, dat de czaar op zijn schrijf tafel vond, heeft deze den Raad van State bijeengeroepen ter ontwerping van een constitutie. De heer Pobedonoszeff diende een ontwerp in, dat o. a. een artikel bevat, waarbij bepaald wordt, dat jaar lijks een parlement in Moskou zal bijeen komen. De Noorsche hardrijder Axel Paulsen is Zondag te Christiania op eene baan van 25,000 meter door Harold Hagen met 1000 meter geslagen. Woensdag namiddag om half twee is te Utrecht een ontzettende brand uit gebroken in het magazijn en de werk plaats van de Centraal-spoorwegmaatschap- pij. Reeds om half drie lag alles tegen den grond. De hooggaande vlammen bleven toen nog voortwoeden. Er is belangrijke schade aangericht. De zadelmakerij met de wagenmakerij en de sohilderswinkel alsmede de bureau's, zijn eene prooi der vlammen geworden. Om 3 uur was verder gevaar geweken. Twee mannen zijn onder nedervallende voorwerpen geraakt en ernstig verminkt naar het ziekenhuis gebracht. Volgens gerucht is een man door een ijzeren luik getroffenenofschoon heel kundig behandeld, overleden. De vorige week Zaterdag reed in het station te Hilversum een goederentrein op eenige stilstaande wagens. De machi nist van dien trein moet, volgens de Ned. Kath. bij het onderzoek verklaard hebben dat hij op het oogenblik van het ongeval reeds bijna 22 uren onafgebroken dienst had gedaan. Te Haskerland is, naar wordt ge meld, tot opheffing van een armbestaur besloten omdat er geen armen zijn. Ge lukkige gemeente! Te Hoorn is een man overleden, die tijdens zijn leven den kost verdiende met bij mingegoeden uit naaien te gaan. Hij stond das bekend als „de naaister". Sedert eenigen tijd in het diaconiehuis opgenomen, is hij daar thans overleden. En wat vond men nu bij dien armen, ellendigen man Niet minder dan het sommetje van duizend gulden 111 Een man te 's-Hage is in zijne woning gearresteerd, wegens wien ge ruchten in omloop zijn als zoude hij zijn kindje van 3 maanden moedwillig gedood hebben, door het met het hoofdje tegen eene beddeplank te slaan. Een arbeider onder Strijen vond verleden week bij het „tnigmak" maken van een tweejarig paard zijnen dood. Hij viel van de kar en daarna trapte hem het paard den schedel stak. De man was weduwnaar en laat vijf nog zeer jeugdige kinderen na. Aan de arbeiders, die zoo krachtig hulp verleenen bij het bedreigen van den zeedijk op Tessel tijdens de stormen der vorige week, is eene belooning van 50 ct. per uur toegekend. Sommigen verdienden op die wijze in ruim een etmaal f 12.50. Bij de politie te Gulpen is thans het bericht ontvangen van de Belgische maréchaussee, dat de beruchte Zigeuners troep door de Belgische gendarmen via Aubel en Montzen over de Pruisische grenzen is gezet. Als nu de Dnitschers ze maar niet weer terugzenden. Dat de bedelaars, of zij die met eenige nietsbeteekende koopwaar langs de huizen loopen het vaak beter hebben dan menig nijver handwerksman bleek Dinsdag te Haarlemmermeer. In den avond van dien dag trad een schamel gekleed persoon een kroeg binnen, wierp een taschje met eenige doosjes lucifers op tafel en bestelde in opgewonden toestand „een bittertje". Daarna nam hij plaats en wierp onder den uitroep „ik heb ze van daag weer gesnapt" eenige handen met centen op tafel, die hij begon uit te tellen. Het resultaat scheen hem te bevredigen en na nog eene hartversterking te hebben gebruikt, verzocht hij den kastelein zijn koperen munt te willen inwisselen. Na aftrek der kosten van verlering nam hij nog f 4.50 in ontvangst, welk bedrag hij met eenige overgebleven centen heel ver genoegd in een extra zakje stak, waarna hij fluitende het lokaal verliet. Zou het in veel gevallen niet heter zijn, giften in plaats van aan zoodanige personen, aan armbesturen te geven? HAARLEM, 17 December 1886. Woensdag den 22sten December a. s. zal zich hier ter stede in de Soeieteit „Yereeniging" doen hooren de blinde violoncellist Virgilio Placidi nit Milaan. Geboren in Tivoli hij Rome, werd hij door den vroegen dood zijner ouders in het Blindeninstituut te Milaan opgenomen, waar hij zich hoofdzakelijk op het violon- eelspel toelegde. Nadat hij in Engeland in 1881 grooten opgang had gemaakt, keerde hij naar Milaan terug om zijne studiën te voltooien. Op zijne thans ondernomen kunstreis zal het kunstlievende Haarlemsehe publiek met hem kannen kennis maken. Het door hem te geven concert zal plaats hebben met medewerking van Mej. Roz. von Slnys, pianiste van 't conservatorium te Keulen, en den Heer Joh. Steenman, violist, alhier. Door den goeden ontvangst in de door hem bezochte plaatsen, waaronder ook Amsterdam, kunnen wij zeker zijn, een goeden muziekavond te genieten. In het restant der provinciale lee ning van 265.000, ten bedrage van f 100.000, is voor zesmaal het bedrag in geschreven. Tot plaatsvervangend lid van den Geneeskundigen raad voor Noord-Holland is bij Kon. besluit, met ingang van 1 Jan. 1887 benoemd Dr. H. D. Kruseman, alhier. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is benoemd tot gemeentebode J. van den Bosch, thans agent van politie 2e klasse alhier. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand November kan het volgende worden me degedeeld: Van in de wet genoemde be smettelijke ziekten werden ter gemeente secretarie aangegeven: 20 gevallen van roodvonk, 3 van febris typhoïdea en 2 van mazelen terwijl 2 lijders aan roodvonk en 2 aan febris typhoïdea bezweken. Het sterftecijfer was iets hooger dan in de vorige maand. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 10 levenloos aange- gevenenbedraagt 84. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend, 20.8. Aan lichaamszwakte stierven 11, aan kanker 2, aan stuipen 2, aan apoplexie 6, aan hersenziekten 2aan croup 3aan kink hoest 3, aan hartziekten 2, aan ziekten der ademhalingsorganen 18 (waarvan 5 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsvertering-werktuigen 3 aan andere oorzaken 14, aan onbekende oorzaken 4 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 22, van 15 jaren 11, van 514 ja ren 2, van 14—20 jaren geen, van 2050 jaren 9van 5065 jaren 9van 6580 jaren 18boven 80 jaren 3. Geboren zijn 74 jongens en 78 meisjes. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 15 Dcc. N. Wiebes en A. C. Boerrigter. J. Laudaen A. Krijnen. GETROUWD. 15 Dec. W. Angustinus en J. Beintema. A. D. Broekhuijzen en Ade Jong.G. Kort en S. Klingers.— C. E. v. Bilderbeek enE. Hos.— 16 Dee C. v. d. Berg enE. J. v. W aard.B. Koster en N. Sundng. GEBOORTEN. 8 Deo. JKoelcmeijer gebvan Toor z M. H. Bendergeb. Antonissez. 9Dec.H. Mok geb. Deetasz. C. v. Rossumgeb. v. Vessum z. M, M. Voorderhake geb. Broek- kuijsen d.10 Dec. II. J. v. Wienengeb. Stevenhagen d. en z.— J. Handgraaf geb. Ruijgvoorn 2 z.S. v. Daalengeb. Slieker d.H. Schipper geb. deVosd.J. H. v. Santen gebW ijnders dHBosman geb. v. Veenendaal dEE. WWijers geb. v. Zijl d.11 Deo. C. Sernégeb. deHaanz.J. M. Jung geb. Brouwers z.W Hartman geb. Vredenburg z.— J. M. Blanskleij geb Anariessenz.E. M. v. Dansik geb. Schef- fer d.J. Kostergeb. Vloltesd.— J. M. Dekker geb. Ruifrok z.E- M. Smit geb. Majoor 3.12 Deo. C. Quint geb. Snoek z. R. Misset geb. de Jong z. A. C. Steden» febSekoos z 13 DeeJCHunting geb. e Swart dWBeute gebHemink zP vWijngaarden geb. v. Opzeeland z.— S. Rei- naldageb. Raapd.A. J. Slot geb. Bekkers zAAAarts gebKoster dH. E. M. v. Kimmenaedegeb. Wijnend.14Dee. E. Enseler geb. Visbeen d.C. J. Smit geb. Damen dCv. Bilderbeek geb. Koenderink z.D. de Raaij geb. Veermand 15 Dec. E. Coolen geb. Romp d. A. Negrijngeb. Dedding zAWv. Mook geb. Handgraaf z. A. M. Baumeistergeb. Menkez. OVERLEDEN. 8 Dec. J. deJongh 82 j. Rolst.9Dec. P. Jongerlingll j. z. RozenpriëelstrB. W. Jansen 36 jK. IiofstrEen levenlkind v b. mannel. gesl. vanE. CaptijnTurfsteeg. 10 Deo. M. L. v. d. KleijlSj. Spaarne.— J. Sijpesteijn 13 j. z. Gortest.P. G. S. Kensen 27 j. Valkenst.M. J. v. Langen 15 dg. d. Oranjeblaan12 Dec. P. Zijlstra 8 j. d. Oudeweg.— S. CBoonders 2jd. Amsterdamstr. J. Vermeer 60 j. Ravelingst. P. A. Helge4m. d. Verl. E.Halsstr. 13 Dec. C. Hagen wed. J. Kaarsgaren 18 j. Sehootersingel.14Dec. T. Bloem 87 j. KI. Houtstr.T. Andringa 20 m. z. Amsterdamstr. G. B. v. Amstel 48 j. Oranjestr.— M.Seve- rijnse 12 m. d. W. Geldel.pad.15 Dec. J. Kreemers 51 jGr. Heiligl.T. Droog 5 m. z. Omvalspoort.—16 Dec. J. Hogendoorn 3 m. d. KI. Heiligland. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een paar wollen kousen. Een sla gersmes en een zaag. Twee paternosters. Een vrouwen omslagdoek, gemerkt V. O. Eene wandelstok. Een meisjessohoen. Een stalemmer. Vier R. C. kerkboekjes. Een hennipzeel. Een knipmes. Een bajonet van een sehnttersgeweer n° 413. Drie knotten zwart en bruin sajet. - Een zilveren broche. Een karbies, in houdende een tinnen theepot, drie por- celeinen bordjes en twee beeldjes. Een paardendek. Een beitel. Een kin derpantoffel. Een lijf van een paarsche japon. Een étui voor een sigarenpijp. In een der tram-wagens achtergelaten Een knipmes. Een bril. Terug te bekomen by van Vlotbn, Hooimarkt, een oorbel. By H. Dibk- sev, Waaigat 47, een zakje met /'5.10. Bij M. Govers, wonende by van Zegge len, Scheepmakersdyk, een R.C. kerkboek. 0R6ELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 21 December 1886, des namiddags van 12 uur door den Heer W. Ezzeman. PROGRAMMA. 1. Inleiding en dubbel l'uga op. 14. Li/zau. 2. AdagioG.Merkel. 3. Fantaisie Op. Christ ist erstandenBrosig. 4. Andante met Variatiën (Es)Rinck. 5. Sonate No 6Mendelssohn

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2