voor de geheele beweging schijnt niets anders te zijn dan het streven om de bankinstellingen te helpen. Spreker's denkbeeld is, voorschotten te geven aan ondernemingen tegen lage rente, mits het konsignatie-8telsel weêr ingevoerd worde en de suikermarkt in Nederland terug- keere. De heer Willink was voor eene definitieve opheffing van lasten, en drong aan op verlaging der Spoorweg-tarieven. Daarbij zou, verzekerde hij, ook de Nederl. industrie voordeel hebben. De heer van der Goes van Dirksland drong ook aan op verlaging der spoorwegvrachten en op hulp voor de ondernemingen, die door de sireh-ziekte werden getroffen. De heer A. v. Dedem wenschte de In- diesche adviezen te kennen en was voor tijdelijke hulp. De heer van Gennep verdedigde den Minister, en ook den Goev. Gen., die in de Vorstenlanden moet han delen op eigen verantwoordelijkheid, maar later zich moet verantwoorden. Hij verdedigde de voorstellen van den heer van Dedem. De heer Haffmans was voor uitstel van cijnsbetaling. Nadat nog een aantal sprekers gerepliceerd had den, verdedigde de Min. de maatregelen, door den Goev. Gen. in de Vorstenlanden genomen, die hij niet in strijd acht met de aanhangige voorstellen. Over vijf jaar zou naar omstandigheden geheele ophef fing van cijns kunnen overwogen worden verlaging van spoorwegvrachten als te gemoetkoming achtte de Min. ongeraden. In beginsel is de Reg. voor kwijtschelding van cijns, in geval van sireh-ziekte. Het algemeen debat werd daarna gesloten. Op voorstel van de Reg., om halven cijns voor de Goevernements-kontraktanten uit testellen, zijn de amendementen van de heeren Gildemeester en Keuchenius toe gelicht. Er werd besloten des avonds den arbeid voorttezettenen ook Zater dag zitting te houden. Tegen dit laatste verzette zich de heer Keuchenius, N. B. omdat hij bang was, dat het Israëlitiesche lid, de heer Hartogh in verzoeking zou gebracht worden den rustdag te schenden. De heer v. d. Eeltz trachtte den over- gemoedelijken spreker evenwel aan 't ver stand te brengen, dat men het maar aan I ieder lid moet overlaten zijn eigen gods dienstige verplichtingen te regelen, en zoo noodig zijn rechten te verdedigen. De heer v an Baar verklaarde zich ook tegen de zitting op Zaterdaghij zou onmogelijk tegenwoordig kunnen zijn. Desniettemin werd met 59 tegen 13 stemmen besloten, Zaterdag te vergaderen. In de avond zitting stelde de heer Mees in 't licht, hoe men met de voorstellen niet bedoelde gunst te verleenen, maar eene breede ekonomiesche politiek volgde, waardoor niet alleen verlevendiging van verkeer en herstel van het krediet zal ontstaan, maar ook eene gunstige moreele invloed zal worden geoefend. Deze spreker nam den heer Keuchenius duchtig a prende, wat deze gewezen voorstander eener libe rale koloniale politiek, die nu samengaat met den verharden konservatief Bahlmann, dubbel en dwars verdient. Een amen dement van beide laatstgenoemde heeren wt-rd door hen ingetrokken, nadat de heer Keuchenius nog verscheiden malen het woord gevoerd had. De stemming volgde nu weldra. Het amendement van de heeren Glcichmann en van der Goes van Dirksland, waardoor het voor stel van den heer W. van Dedem omtrent den cijns verviel, werd aangenomen met 45 tegen 34 stemmen. Er moest nu nog beslist worden over de kwestie: schorsing of afschaffing van het uitvoer recht. De ueeren van Alphen, Sehaep- man en van Kerkwijk stelden voor de schorsing van 2 jaar, zooals de Reg. voor stelde, te brengen op 5 jaar. De heer A. van Dedem wilde aan de Reg. be voegdheid geven, om de schorsing van 2 jair tot 5 jaar uittebreiden. De Min. hield het verband tusschen landrente en uitvoerrecht vol, wat de heer v. Gennep ten sterkste bleef bestrijden. Het amen dement v. Alphen c. s. werd met 4G tegen 31 stemmen aangenomen, en daarna het geheele ontwerp op het uitvoerrecht met 50 tegen 26 stemmen goedgekeurd. Het rezultaat dezer beraadslagingen en stemmingen is als volgt1° het uitvoer recht op de suiker wordt voor 5 jaar geschorst; 2° de cijns voor den vrijen aanplant is feitelijk opgeheven; 3" de nog te betalen cijns voor den verplichten aanplant voor de helft zal worden afge lost in de jaren 18921896. Bij het algemeen debat over Hoofdst. VI der Staatsbegrooting Marinewaar mee Vrijdag een aanvang werd gemaakt, betoogde de heer Schepel het wenschelijke van de vereeniging der departementen van Oorlog en van Marine tot één defen sie-departement. De heer Smit, de wakkere Vlissinger, wiens advies in zulke aangelegenheden wel gehoord mag worden, toonde aan, dat de Rijkswerven nooit basis kunnen zijn van onze aktieve vloot ze beantwoorden niet aan de eischen' verhoogen onze onafhankelijkheid nieten eischen dringend herziening. De heer Viruly Verbrugge drong aan op eene betere inrichting der begrooting, en zou gaarne inlichting ontvangen over het beleid des Ministers. Dit laatste wenschten ook de heeren Seret en Rooseboom, die echter ook te kennen gaven, dat zij vertrouwen stelden in den Minister. De heer Kiel stra bestreed de stelselloosheid in de ver dediging van Indië. De heer Schim- melpenninck v. d. Oye stelde in 't al gemeen vertrouwen in den Minister; zoo ook de heer Rutgers van Rozenburg, maar deze had niets op met de ramtoren- sohepen. De heer Reuther verdedigde het aktief optreden der marine. De Min. van Marine was voor het behoud van het auxiliair eskader, voor den bouw van groote schepen, die in Indië en in Nederland kunnen dienst doen; hij was tegen den bouw van kruisers, voor den bouw van schroefstoomschepen Iste klasse. Eene vereeniging van opleidingschepen zou, meende de Min,, de zedelijkheid niet bevorderen, maar hij zou het in over weging nemen. De Rijkswerven achtte hij voor haar doel niet ongeschikt. In de avondzitting werden de algemeene beraadslagingen over Hoofdst. VI ten einde gebracht. De Min. zette zijne denkbeelden omtrent doel en bestemming der marine uiteen. Zij moet medewerken om eene landing te beletten, en, gesteund door forten en batterijen de Zuiderzee ver- dedigen, maar dan met betere schepen dan die we nu bezitten, en die niet zwaar gepantserd behoeven te zijn. In Indië zal het auxiliair eskader in samenwerking met torpedos een klein getal vijandelijke schepen, die een Coup de main mochten beproeven, moeten afweren. De heer Kielstra wees er op, hoe het auxiliair eskader tegenwoordig bestaat uit vier, waarvan twee geheel onzeewaardige sche pen. Een amendement van den heer iruly Verbrugge om den post voor het administratief personeel der werven met f600 te verminderen (traktements-vcr- hooging van zes ondergeschikte ambte naren) werd aangenomen met 26 tegen 21 stemmen; een ander amendement van denzelfde op art. 7, om niet over te gaan tot benoeming van een hoofdingenieur voor den algemeenen dienst, evenzoo met 36 tegen 12 stemmen; een derde amendement van denzelfde om op art. 11 de verhoo ging van den post voor reiskosten met f 5000 te schrappen, werd door den voor steller ingetrokken. Eene motie van den heer van der Eeltz, om, alvorens over te gaan tot de Tweede Afdeeling (werven) waarop verschillende amendementen waren voorgesteld, de werkzaamheden te verda gen, werd aangenomen met 25 tegen 20 stemmen. In de door den heer Keuehenins ge wraakte en door den heer van Baar niet bijgewoonde zitting op Zaterdag werd het debat over Hoofdst. VI voortgezetDe heer Viruly Verbrugge drong aan op de opheffing der lijnbaan te Amsterdam. De Min. achtte die opheffing ongewenscht, zoolang niet uit vergelijkende proeven gebleken was, dat partikulier touw even goed is als Rijkstouw; tegenover den heer öchimmelpenninck v. d. Oye bestreed hij de inkrimping van het aantal werklieden. "JV ,12 kwamen 3 amendementen in behandeling: 1° van de Komm. van Rapp., om de sommen voor een nieuw ramtoren- schip te schrappen, totdat de Min. zelf beter weet wat hij wil; 2° een van den heer Reuther c. s. om, als hetramtoren- schip vervalt, dit jaar op de Rijkswerf dne nieuwe torpedobooten te bouwen; en 3 een van den heer Rooseboom, om tot verandering van bewapening van een rammonitor niet over te gaan. De heer -Blussé van Oud-Alblas vond het amen dement der Kommissie een verstandige en voorzichtige maatregel. - De heer Kielstra bestreed het amendementRoo- seboom. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye drong bij den Min. aan op eene verklaring, dat hij geen gelden zou aanwenden, alvorens hg zijne plannen aan de Kamer zou hebben medegedeeld. De heer Verniers v. d. Loeff gaf de voor keur aan het amendement der Kommissie omdat dat van den heer Reuther 's Mi nisters prestige te zeer verminderen zon. De heer Rutgers van Rozenburg daaren tegen was voor het amendement—Reuther om verval der marine te voorkomen. De MiD. van Marine verklaarde over te nemen beide amendementen, met het doel om, zoodra de plannen voor een ramtoren- schip gereed zijn, eene suppletoire be grooting daarvoor in te dienen en intus- schen den arbeid aan de Rijkswerf aan den gang te houden door den aanbouw van de 3 torpedos, die door den heer Reuther waren voorgesteld, en de 3 andere, door den Min. voorgestelde op partikuliere werven te doen aanmaken. De heer Goeman Borgesius stelde nu als amen dement voor, slechts 3 torpedobooten aan te bouwen, in plaats van G. De Min. noemde dit amendement onaannemelijk, maar desniettemin werd het aangenomen met 30 tegen 26 stemmen. De Min. van Marine verklaarde daarop de begroo ting alzoo niet te kunnen ten uitvoer leggen en vroeg onder toejuiching van een aantal leden der rechterzijde schor sing van de behandeling van Hoofdst. VI, 't welk is overgezet zijnde: de Min. verkoos zóó niet langer de doornenkroon van het ministerschap te dragen. De Kamer kon niet anders dan het verzoek toestaan, en ging, zooals afgesproken was, over tot de behandeling van Hoofdst. X KolonieënDe heer Oorver Hooft zou tegen dit hoofdstuk stemmen, omdat hij geen vertrouwen stelt in 's Ministers beleid. Artt. 1 6 werden goedge keurd. Bij art. 7 besprak de heer Smeele de behoefte aan zilveren pasmunt op Curasao. De Min. beloofde de ge geven wenken in overweging te zullen nemen. Bij art. 11 kwam de begrooting van Suriname in behandeling. Bj art. 73 dier begrooting traktementen van on derwijzers) bestreed de heer T. Mackay de samensmelting van eenige bizondere scholen van M. U. L. O. te Paramaribo tot eene groote openbare school. Zooda nige Staatstusschenkomst vond spreker niet gemotiveerd en in beginsel zeer ge vaarlijk. Hij gaf den Min. in overweging dit jaar den post terug te nemen. De beraadslagingen werden nu verdaagd tot Maandag. Door de duisternis misleid had Vrijdagavond zekere C. G. van Sliedrecht gezagvoerder der sleepboot „Vooruitgang" bij Spaarndam het ongeluk van genoemde boot af te vallen en jammerlijk te ver drinken. Zaterdag morgen werd zijn Ijk opge- vischt. Ilj laat eene vrouw met vijf jeugdige I kinderen na. HAARLEM, 21 December 1886. I oor de heden gehouden verkie zing van een lid der gemeenteraad zijn ingeleverd 948 stembilletten. Maandag was het juist vijfentwintig jaar geleden dat de heer D. A. Swens zich hier ter stede als apotheker vestigde. Aan tallooze bljken van belangstelling zoowel van vrienden als bekenden heeft het den jubilaris niet ontbroken. Zijn kunstbroeders verzamelden zich Maandag ten zijnen huize om hem met zijn feest geluk te wenschen. Dij Zr. Ms. besluit is vergunning verleend aan den bijzonderen raad der vereeniging van den H. Vincentius a Paulo tot het houden van eene verloting van om niet bijeengebrachte voorwerpen waar van de opbrengst zal strekken tot onder steuning van zijne armen. - Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank alhier, air. J. de Clercq van Weel, thans kantonrechter alhier. Men verneemt dat aan het Rijks- telegraafkantoor alhier, nu reeds nieuwe- jaarsbriefkaarten verkrijgbaar gesteld zijn. Zij kosten 10 ets. per stuk, mogen niet meer dan 10 woorden bevatten en worden op 31 dezer reeds aangenomen om op 1 Januari te worden bezorgd. Het Koloniaal Mnseum op het Pa viljoen alhier is den 15 dezer bezocht door den heer Mukharji (Babu Traclokya Natha Muktropa-ahyvarya) van Calcutta, een voornaam Hindoe die een werkzaam aan deel gehad heeft in de commissie van Britsch Indië op de koloniale tentoon stelling te Londen, en thans, na de sluiting der tentoonstelling, terugkeert naar zijn vaderland, waar hem het bestuur en de uitbreiding van het museum te Calcutta is opgedragen. De heer Mukharji behoort tot de klasse der Brahmanen, die zeker zeer zelden in Nederland is vertegenwoordigd geweest. Hij heeft na zijn bezoek op het Paviljoen ook de schilderijen op het stadhuis en' leylers museum en bibliotheek bezich tigd, en den volgenden dag Natura Arlis Magistra en het Rijks Musenm te Am sterdam, waarna hij naar Parijs is ver trokken. De heer Mukharji is door sir Edward Buck, secretaris van den landbouw in Britsch-Indië, gemachtigd in betrekking te big ven met het Koloniaal Museum. Eenige tijd geleden hadden wij het genoegen onzen lezers den uitslag mede te deelen van eenige proefnemingen met de brandblnschgranatenvervaardigd door de Apeldoornsche firma Blommenstein Powal- ky- Wij gaven toen als onze meening dat die granaten in vele gevallen groote diensten konden bewijzen, doch onze bedenking was dat de flesschen te dik van glas waren. Aan dit bezwaar is thans te gemoet gekomen. Met het oog op onze uitgestrekte ge meente, zou het wenschelijk zijn, dat ons gemeentebestuur, teneinde zooveel mogelijk in middelen tot brandblussching te voorzien, deze granaten op plaatsen als Politie Bureau's etc. deponeerde, om den brand in aanvang te kunnen blusschen. Vele particulieren zouden ook deze grana ten een bepaalde plaats in hunne woning kunnen geven,om in geval van brand dadelijk zeil handelend te kunnen optreden. Zü zijn verkrijgbaar bij den vertegenwoor diger den heer B. D, Kriisemann Haarlem Ripperdapark 22. Wegens te geringe deelneming zal TT6 'ï°nC,<;rt .van den blinden Violoncellist Virgilio Placidi op Woensdag 22 Decem ber geen voortgang hebben. Ia Januari as. hoopt de heer Placidi aan zijn wensch om hier ter stede op te treden, uevoln te geven. Afloop van de verkooping van Huizengehouden den 18 Deo. 1886 in de Gouden Leeuw, te Haarlem. N°. 1. Winkelhuis en Erve, Trans Halsstraat 7475, P. Broste qq. naast voorg. 4„ f o950, Droste qq. 3. Huis cn Erve, naast het voorn 6 f 5950, P. Droste qq. 8 4. Huis en Erve, naast het voorn. 8. 5950, P. Droste qq. 5. Huis eu Erve met Tuin, naast het voorn 10, 4500, J. H. Brinkman qq u 6. Huis cu Erve met Tuin, naast het voorn 12, ƒ1700, J. H. Brinkman qq. v 7. Huis cu Erve, Erans Halsstraat li. ƒ5950, P. Droste qq. 8. Huis en Erve, naast het voor" 1G ƒ5950, P. Droste qq. 8' 9. Huis en Erve, Frans Halsstraat 22, 5950, P. Droste qq. v 10. Huis en Erve, naast het voorn 24 ƒ5050, P. Droste qq. b 41. Huis en Erve naast het voorn. 26 ƒ5950, P. Droste qq. 12. Huis en Erve, naast het voorn. 28, ƒ5950, P. Droste qq. v 13. Winkelhuis en Erve met Tuin Lange Veerstraat 8. ƒ10905, opgehouden. 14. Huis met Tuin en Erve, Kleinen Houtweg 43b, ƒ9650, S. Mons. n lo. Huis met luin en Erve, naast het voortr 43a, ƒ11700, Jb. van Ek. 16. Huis en Erve, üpaarne 1 zw.irt en rood, ƒ6905, opgehouden. 1 47. Huis en Erve met Tuin, Zijlvest 15 ƒ7850, E.C. Mons. 18. Huis en Erve, Halvemaanspoort 12a 2-250, P. Droste qq. a 19. Huis en Erve, Nieuwe Spaarnwouder- on ?lraat ^U0Ü' A' vd- Wateren, a 20. Huis en Erve met Tuin, straatweg Haar lem naar Amsterdam, B 55 en B 51 ƒ6100, J. II. E. Koot. h 21. IIu:s en Erve, Van Marumstraat 10 ƒ1225, C. II. Steen, a 22. Winkelhuis en Erve, Damstraat 1 6425, J. II. Brinkman, qq. 2*3. Huis en Erve, Boerensteeg 26800, C. A. Joehes qq. 24. Huis en Erve met Tuin, Kleine Hout straat 97, ƒ6275, II. Verkes Wz. 25. IIuis en Erve, KI. Houtstraat 102. ƒ4110, K. L. M. Robbers, n 26. Recht van Erfpacht op Grond met daarop^ staand IIuis, Wühelminastraat 4, 2575, J. Aoppen. n 27. Huis en Erve, Witte Heerenstee»43 f i420, N. Butters, f 28. Huis en Erve met Tuin, Lange Laken straat 29, 2325, A. v. cl. Wateren, a 29. Huis en Erve, Nieuwe Groenmarkt 21. fö200, J. J. Beaufort qq. 30. Winkelhuis en Erve, Burgwal 113 ƒ1975, C. Smits llz. 3]Huis en Erve, Erankenstraat 15, ƒ2125. P. van Udeu. 'i 32. Winkelhuis en Erve, Delfstraat 1 zwart en rood, ƒ1235, J. J, Beaufort qq. 83. Huis en Erve, Lombardstecg 8, ƒ1305, J. Mok. a 34. Huis en ErvePatiëntiestraat 4, ƒ660, H. Lasscliuit. ORGELBESPELING in de Groote- of üt. Bavokerk alhier, op Donderdag 23 December 1886, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Preludium cn Fuga (Band IV Ho. 2).Bach 2. Audante uit Mendelssohn's 4e SyrophSchaab. 3. Sonate No. 5 Mendelssohn 4. Marche funèbrc et chant Séraphique. Gniluianl.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 2