HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 1. Negende Jaargang. van ZATERDAG 1 Januari 1887. op ZONDAG 2 Jan. 1887. 1886. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. poet ,40. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentün worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Escher. Nam. 2 nre, Barger. Zondag 44. "*s Avonds 6 nre, Hoog. Voorbereiding en bevestiging van nieuwe leden. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Schuurman Stekhoven, tbeol. cand. (voor Snethlage). Jans-Kerk. Voorm. 10 nre, Smeding. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Moeton. Waalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Gagnelin. Installation d'nn Diaore. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 nre, 'sAv. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 nre, 'sAv. 5 ure, Schotel. Donderdag 'sav. 7Va nre, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 nre, Poolman. Kerk der VereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Oraandijk. 's Avonds 6 nrede Lanog. Remonstrantsclie Kerk. Voorm. 10 nre, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. bewaarschool L. Heerenvest. Maandag 3 Januari geen bijbellezing. WEEK DER GEBEDEN. Maandag 3 Jan. Lof en dank. Janskerk 's avonds 8 uur Escher en Moeton Dinsdag 4 Jan. Verootmoediging. Kerk der Broedergemeente 's avonds 8 uur Snethlage en Barger. Woensdag 5 Jan. Gebed voor de kerk. Janskerk 's avonds 8 uur Weiss en Smeding Donderdag 6 Jan. Gebed voor huisgezin en school. Janskerk 's avonds 8 uur Hoog en Escher. Vrijdag 7 Jan. Gebed voor de zending. Kerk der Broedergemeente 's avonds 8 uur Creutzberg en Barger. Zaterdag 8 Jan. Gebed voor de Natiën. Janskerk 'sav. 8 uur Smeding en Snethlage. Chr. Geref. Gemeente. (Ged. Oudegracht) Maandagavond 7 A uur Ds. Kapteijn van Amstelveen Dinsdagavond 7 A uur Ds. Bonner v. Leiden. "YVoensdagav. 7 A uur Ds. Beuker v. Leiden. Dondesdagavond 7A uur Ds. Mulder. "Vrijdag lA uur Ds. Doorn van den Haag. De Kerkeraad der N'. H. Gemeente maakt bekend dat in alle Godsdienstoefeningenvan af hetoogen- blik waarop de predikant op den kansel is, alle plaatsen in de kerk vrij zijn; voor de vrouwen in de stoelen, en voor de mannen in alle banken, uitgenomen in die voor den Kerkeraadde Kerk voogden en de dusgenaamde regeringsbanken. Ds. Escher zal zijne catechisatie van Maandag avond half acht deze week houden Dinsdag op hetzelfde uur. De Heer Bremer kan Maandagavond niet catechisceren. Ds. Smeding zal Maandag 3 Jan. zijne cate chisanten des avonds niet kunnen afwachten. De collecte 25 Dec. gehouden voor de school voor on- en minvermogenden heeft opgebracht 189,05. Voor dezelfde school van dé Haarl. Znsterver- eeniging ontvangen ƒ5, Onder de vele spreekwoorden, die een groote onwaarheid bevatten, behoort o.a. bet bekendeAls gij den vrede wenseht, bereid u voor den krijg. Europa heeft den vrede gewenscht en zich voorbereid tot den krijg, maar onder vindt thans de waarheid van het gezegde van Napoleon UI dat men met bajonetten alles kan doen, behalve er op gaan zitten. In Griekenland en Bulgarije meende men reeds in dit jaar het naderen van den storm te vernemen, die zoo onheilspellend ons werelddeel bedreigt. Toch bleef bet evenwicht nog ongestoord en het machtige woord van den Duitscben keizer schonk onlangs een oogenblib verademing aan hen die de toekomst bezorgd te gemoet gingen. Hoe lang zal het nog duren, dat Europa de oude politiek volgt, in plaats van zieh te gedragen naar het loffellijke voorbeeld harer jongere zuster Amerika, die haar in elk opzicht overtreftmaar vooral hierin, dat ze zich door niets laat storen in de werken des vredes. De Romantiek, ten troon verheven in den persoon van Koning Bodewijk van Beieren, zag 1886 als een fata morgana verdwijnen in den treurigen nacht van den waanzin. Het „verlichte despotisme" is zoo even uitgevonden en heeft nog niet den toets der ervaring kunnen doorBtaande meeste beschaafde landen trachten door een par lement zich zelf te regeeren, en slagen daarin vrijwel, ten spijt van alle reacti- onnairen. Hier te lande werd de wagen van Staat onder het bestnnr van onzen onmis- baren Minister Heemskerk, veilig langs den hobbeligen weg der ongunstige tijds omstandigheden gestuurd. Atjeh en de snibercrisis, de socialisten en de palingtrekkers, de gedrukte toestand van landbouwhandel en nijverheid maakten die taak niet gemakkelijk, maar met behulp der liberale party, die hoewel onwillig en weerstrevend, nolens volens zich aan zijn gezag onderwierp, bereikte men toch het einde van het jaar zonder in de binnenlandsche politiek eenigen maat regel van ingrijpend belang te hebben uitgevoerd, behalve het benoemen van twee commissiën, de eene voor den land bouw de andere voor den arbeidenden stand. Een tram-omnibus, dat is het ideale voertuig van onzen tijd. Die heeft geheel het voorkomen van een tram, den naam, de ruimte en het fatsoen, maar overigens is het volmaakt gelijk aan een omnibns, en heeft het groote voordeel dat het de equipages niet schaadten de lieden die het betalen kunnen niet verleidt, met iedereen als zijnsgelijke mede te reizen, omdat het volstrekt niet met stoom gaat. Alle mogelijke, concessies aan den geest des tijde, maar geen algemeen stemrecht, geen algemeene dienstplicht, geen inkom stenbelasting. De tram-omnibns De socialisten werden in het begin van het jaar, overal in hunne vergaderingen nagespeurd en vervolgd, zoo zelfs dat de Heer van Houten meende daarin een bevel van hooger hand te ontdekken. Gelukkig bleek uit het antwoord van den Minister, dat in het land waar in de 17de eeuw reeds een Descartes en een Spinoza werden geduld, men nog zooveel eerbied had voor de vrijheid van gedachte, en tevens genoeg vertrouwen in het gezond verstand der groote menigtedat men althans van regeeringswege, geen bijzonder toezicht had meenen te moeten voorschrijven. Toch moest nog aan Domela Nieuwen huis ge voelig te kennen worden gegeven dat de groote fictie onzer eenw, de stelling „that the king can do no wrong" niet ongestraft kan worden aangetast. Uit deze wrijving tusschen het open baar gezag en de groote menigte ontstond een spanning, die als een onweerswolk onverhoeds zich ontlaadde, in het drama van de Lindengracht. De groote jury, waarbij Schiller de wereldgeschiedenis vergelijkt, zal eenmaal uitmaken, aan welke zijde de verantwoor delijkheid voor dergelijke rampen schuilt. Behalve het zeer realistiBobe feit der conversie van onze schuld, waarbij de Hollandsche natie zich, sohoorvoetende en zelfs onder protest van enkele groote bladen een millioen rente bespaarde, viel er op praktisch terrein al zeer weinig belangrijks voor. Wij herdenken met weemoed het verlies van den generaal onzer troepen in Atjeh, en van twee aanvoerders in de wereld der letteren, den Heer Bnsken Huet en Mevrouw Bosboom-Toussaint. Eene natie, die dergelijke leidslieden heeft, behoeft voor den ondergang nog niet te vreezen, en al zijn zij ook gestorven, wij knnnen er zeker van zijn dat hun werken onder ons 7, v tien blijven leven, dat zij zich zei ven monumenten „hechter dan van ijzer" hebben opgericht. Nog twee merkwaardige verschijnselen, verdienen hier onze aandacht. Nagenoeg gelijktijdig verscheen het artikel van Prof. Quack in de Gids, over de sociale rechtvaardigheid, en het „bericht van reformatie" van Dr. A. Kniper. Daarmede zijn twee uiterste richtingen den Rubicon overgetrokken. Evenals Willem II in 1848, schijnt de Gids plotseling te zijn bekeerd tot de nieuwere denkbeelden, en sluit haar vijftigjarig bestaan, met een autodafé waaruit ze naar wij vertrouwen als een Phoenix zal herrijzen. Voor we nog van onze verbazing over deze dingen bekomen zijn, wordt een sociaal weekblad aangekondigd, dat hier ter stede bij den heer Tjeenk Willink zal verschijnen, en waarvan de meest gevierde onder de liberale schrijvers als redacteurs worden genoemd. fegAan de andere zijde heeft Dr. A. Kuiper den tocht in de woestijn aan vaard,doleerende om de vleeschpotten van Egypte, maar het oog gericht op het Beloofde land, waar eenmaal souvereiniteit zal heersohen, in eigen kring en het zal overvloeien van melk en honing. Als een andere Mozes zal de heer Elont dezen Aaron vergezellen. Wenschen wij hun toe dat de kinderen Israels het hun niet te lastig mogen maken op den moeilijken toeht. Wat gebeurde er in de stad onzer in woning Het zielental steeg, verscheidene nieuwe huizen werden gebouwd, en men maakt aanstalten om hem, die de nieuwe stad voor het grootste gedeelte stichtte more majorum te kiezen tot regent. De Melkbrug werd vernieuwd, en het oude „Vleyshuys'' in eere hersteld. Niettegen staande het subsidie voor de meisjes scholen geweigerd bleef door 's Lands regeering, meende de Raad voort te moeten gaan uit eigen middelen deze instelling te steunen. Wij willen niet meer terug, tot de tijden dat er onder duizend nauwelijks een verstandig was en daaronder niet ééne vronw. „Wij zullen handhaven" in Kenau's veste. Een nieuwe burgerschool kwam tot stand en verheugt zioh reeds aanvankelijk in grooten bloei. De kermis werd in haar bestaan bedreigd, maar mocht het veege leven redden. Twee plannen rijpten in den loop van dit jaar, die zeker van grooten invloed znllen zijn op Haarlems geschiedenis. Het ontwerp voor de spoorwegovergangen, en een nieuwe politieverordening werden in gediend, beiden door den Heer Macaré. Door het eene wordt een Hemmschuh uit den weg geruimd, door het ander een nieuwe aangelegd. Mocht de laatste niet al te eng zijn geschoeid, en het eerste plan op rnime schaal worden verwezenlijkt, dan kunnen wij rnstig de toekomst te gemoet zien, in het gelukkig bewustzijn dat het per centage onzer belasting althans dit jaar geen verhooging zal ondergaan. En al wat er nn verder mocht zijn geschied en in deze kroniek somB niet mocht zijn opgeteekend, dat gelieve men na te slaan in de bladen van de koningin der aarde die alle deze dingen voor het nageslacht bewaart. De Industriëel van Pont-Avesnes. Het Hollandsch tooneelgezelschap onder Directie van den heer A. van Lier gaf Donderdag op vereerend verlangenDe Industriëel van Pont-Avesnes, tooneelspel in 7 tafereelennaar den beroemden roman van Ohnet; Le Maitre de forges, in onze taal overgebracht door den heer Bigot. Velen onzer lezers znllen zich den boeien- den roman herinnerenin het overzicht kan das de beknoptheid in acht genomen worden. Philippe Derblay is van burgerlijke familie, doch heeft zich als industrieel door vlijt en volharding rijk, door dege lijkheid en een hartdat warm klopt voor zijn medemensoh, bemind gemaakt. De familie Beaulieu, zijn gebnur, behoort tot de hoogste aristocratie en Claire, de dochter des huizesis verloofd met de Bligny, een hertog, een speler die zioh ruïneert, zijn beminde vergeet en om zich te redden zieh in de armen werpt van de dochter eens rijken chocoladefabri- kants. Liefde is in deze verbintenis niet in 't spel, maar de hertog ziet zioh gered, het meisje wordt hertogin. Derblay heeft het oog laten vallen op Claire, de Notaris Baohelin brengt de beide familien met elkaar in kennisen Claire reikt op het vernemen van de ontrouw van den hertog, Derblay hare handniettegen staande zij hem verafschuwt. Een paar uur na het huwelijktoen Derblay zich uitput in liefdesbetuigingen, vraagt zij, als eenig bewijszijner liefde, hare vrijheid terug. Hoewel met gebroken hart hierin berustende, voldoet Derblay aan haar eisch. Zijn geluk is verwoesthet hare bestaat ook slechts in schijn, doch in haar hart begint bezorgdheid te ontstaan omtrent Derblay., die gevangen staat te worden in de netten van de burgerlijke hertogin terwij 1 de hertog Claire, zijne vroegere beminde te vergeefs het hof zoekt te maken. Nu wordt Claire's broeder, Octave, nog verliefd op Derblay's zuster en Claire wordt verzocht haar invloed op Derblay's gemoed aan te wenden om dit paar ge lukkig te doen worden. Uit den aard der zaak weigert Derblay; hij wenseht niet de oorzaak te zijn van nieuwe rampen maar toch leert zij het waardig karakter van Derblay meer en meer op prijs stel- tellen. Een tweegevecht, door den hertog uitgelokt, zal plaats hebben tusschen dezen en Derblay. Claire op het punt haren man te verliezen bekent zieh overwonnen, de i

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1