Z E 0 E I E Z. N ieuwsbericliteii. ijskorst, die beider harte omsluit, smelt door de verwarmende stralen der teederste aandoeningen en alles komt goed terecht. De heet Moor vervulde de titelrol op eene wijzedie zijn kunstgevoel alle eer aandeed. Schoon was zijn spel toen hij, bemerkende dat hij geene wederliefde kon verwachten, in wanhoop zich uitte, waardig en beminnelijkwaar hij zich vaardig maakte tot den strijd voor den goeden naam zijner vrouw. De vermoeiende rol van Claire, was eveneens in goede handenmejuffrouw Jeanne de Groot vervulde die, wat be hoeft er meer gezegd te worden. Waardig werd zij ter zijde gestaan door mejuffrouw E. van Gelderdie in hare rol als barones het guitige alleraardigst met het ernstige wist te vereenigen. Het beschaafde spel van mevrouw van Rossum als markiezin had vele schoone momenten. Derblay's zuster, Suzanne, werd voor gesteld door mejuffrouw Boos. Jammer dat haar rol zoo klein was; haar spel vormde een goeden schakel tusschen de partgen, doch wij zouden niet weten welke andere rol wij haar zouden geven in een stuk als de Industrieel, waarvoor een karakter als het hare geene andere plaats zou zijn. Een prettige indruk maakte de heer K. Vos als Bachelin. Een type van een menschenminnend gemoed, goedhartig en beschaafd, waardig zich in zulk gedis tingeerd gezelschap te bewegen. De chocoladefabrikant Monlinet, voor gesteld door den heer Isouard van Lier, was uitstekend gegrimeerd en op en top de blufferige parvenu dien hij moeBt weer geven. Zou de hertog de Bligny in het tooneel waar hij Claire tot ontrouw zoekt te verleiden, dien preektoon niet wat kun nen nalaten deze schaadt zijn overigens goed spel. Heeft men dus alle reden tot waardee ring van het vele goede in deze voor stelling, het publiek wakkere door ge trouwe opkomst den moed der artisten aan het kan ons altijd spijten als zóóveel toewijding als van Liers's gezelschap I, betoont, niet op den juisten prijs geschat wordt. Balcon en eerste loge hadden beter bezet behooren te zijn. De muziek was goed. De „openbare" raadsvergadering welke Woensdag jl. gehouden werd, werd af gewisseld door een geheime zitting, welke geruimen tijd duurde. Onder de verschillende ingekomen stuk ken behoort in de eerste plaats vermeld te worden, een brief van Mevrouw de Wed. Dyserinck, vermeldende het overlijden van den Heer A. L. Dyserinck, die ge durende zoo vele jaren lid was van den Baad der Gemeente. De Burgemeester herinnerde met een kort woord aan zijne groote verdiensten in de verschillende betrekkingen, welke hij bekleedde, en de Baad besloot daarop van zijnentwege een brief van rouwbeklag te zenden aan de familiebetrekkingen. Het koopcontract, te sluiten met de eigenaars der perceelen ten noorden van de begraafplaats, werd vervolgens door den Baad vastgesteld, tegen den zin van den Heer Macaré, die nog al eenige be denkingen daarop scheen te hebben, maar te laat kwam om die te doen gelden, daar het stuk in strijd met de gewone orde als spoedeischend, het eerst van allen behandeld werd, terwijl het onder No. 9 stond aangeschreven. De gronden langs de Leidsche Yaart werden heden opnieuw verhuurdde bloemtuintjes voor 10 de overige perceelen voor 5 centen de M2. De Heer Krelage stelde zich in de bres voor de bloemen, en vroeg waarom die nu zooveel zwaarder moesten worden belast dan b.v. kool en aardappelen. De Baad bleef echter onver biddelijk op dit punt; alweder een nieuw bewijs voor de stelling der pessimisten, dat het edelste hier op aarde altijd het meeste te verduren heeft. Aan den Heer J. D. Wacbwitz werd eenigen grond in den Hout verhuurd. De Heer H. van den Berg werd tot gemeente-geneeskundige benoemd, en de Heer Jhr. P. Teding van Berkhout tot regent van het Barbaragasthuis. Door de benoeming van Dr. P. M. Heringa werd eindelijk in de vacature Logeman voorzien. De Baad had over deze zaak zulk eene overstelpende hoeveelheid rapporten ontvangen, dat het voor iemand die geen Eaadslid is, niet te doen was om er wijs uit te worden. Gelukkig hadden de Ileeren Macaré en Huet den I inval gehad, uit al het voorhandene, één kolossaal Amendement te distilleeren, en dit gedrukt aan de leden rond tedeelen. Dit Amendement, last not least, scheen zoodanig den Raad te behagendat het slechts met een kleine variant een glansrijke meerderheid voor zich wist te verwerven. Door iemand uit Amsterdam werd een beroep gedaan op de konings-gezindheid van onzen Raad. Hij stelt zich voor ettelijke afgietsels te maken van de beeldtenissen van Z. M. onzen Koning en de Koningin, en biedt die aan de verschillende collegien van staat niet ten geschenke, maar ten verkoop aan, zonder er evenwel een han delsartikel van te willen maken. Zonder verdere discussie werd besloten de photo- graphien ter secretarie te deponeeren ter inzage van de leden, opdat de raadsleden wanneer het hun oorbaar scheen, zelf standig een voorstel dienaangaande zonden kunnen doen. Te kwart over vijven nam de zitting een einde. De Koning en de Koningin vergezeld van het Prinsesje zijn Woensdag namiddag van het Loo in de residentie teruggekeerd. De commissaris des Konings in de pro vincie en de burgemeester, benevens de generaals Klerck en Verspyck en de grootmeester graaf Schimmelpenninek, com plimenteerden aan het Rijnspoorwegstation H.H. M.M. Eene talrijke menigtedie de vorstelijke familie met gejuich be groette, bewoog zioh in de straten, Uit Barneveld meldt men nader in zake den moordaanslag, te Achterveld gepleegd, dat ook de vrouw van den verwonde gevankelijk naar Utrecht is gevoerd. Op nieuw heeft zich een geval voorgedaan, dat de wenschelijkheid aan toont om koemelk vóór het gebruik te koken. Bij een kind van ouders uit den gegoeden burgerstand te Utrecht, heeft n. 1. de geneesheer „tongblaar" geconsta teerd, en bg nasporing als oorzaak daarvan gevonden, dat het kind ongekookte melk had gedronken van eene aan die ziekte lijdende koe. Toen Maandag ochtend ook in het Drentsche dorp Diever alle wegen met sneeuw bedekt warenhaastte de burge meester dier plaats zich, zijne gemeente naren te herinneren aan hun verplichting tot het verrichten van heeréSSiensten. De klok klepte en rondom den toren ver sohenen de dorpelingen, die in last kregen te zorgen, dat uit ieder gezin een man van tusschen 18 en 60 jaar, voorzien van een ballastschop zou verschijnen om de sneeuw op te mimen. Zonder morren werd er aan voldaan en in betrekkelyk korten tijd waren alle rij- en voetpaden in den omtrek van Diever begaanbaar gemaakt. In zoo'n geval zou men geneigd zijn te zeggen: Leven de heerendiensten In vele gemeenten is men gewoon „het oude in het nieuwe te schieten." Volgens artikel 429 van het nieuwe strafwetboek wordt met] een geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden gestraft »hydie een vuurwapen afschieteen vuurwerk ontsteekt of een vuur aanlegt, op zoo korten afstand van gebouwen en goederen, dat daardoor brandgevaar kan ontstaan." Een loodgieter te Hoorn, die de sneeuw uit de goten op de groote kerk aldaar moest scheppen, had het ongeluk daarvan aftevallen, zonder evenwel eenig letsel te bekomen, doordien hij in de sneeuw, welke des nachtsevenals op vele plaat sen in den omtrekwas gevallenis terechtgekomen. Het is wonder, dat de man van zulk een hoogte ongedeerd er is afgekomen. Zondag werd te Alphen de godsdienst oefening gestoord door een man, die de kerk kwam binnenstormen met den uit roep »Brand boven in de kerkEr uit." Het bleek dat hy waarheid sprak. De saamgekomenen stonden dadelijk op; en onder groot gedrang verlieten zij de kerk. Er was brand ontstaan tnsschen het kerk- plafond en het dak, en reeds sloeg de vlam uit naar buiten. De kerkkachel waarvan de pijpen door de zoldering loopen, schijnt vuur aan het houtwerk meegedeeld hebben. De brand was spoedig gebluscht. De te Houtrijk en Polanen gevestig de rederijkerskamer „Vooruitgang zij ons streven" gaf Woensdagavond hare zesde voorstelling. De opgevoerde stukken „Een lot uit de loterij" en „Die was Komiek" werdenniettegenstaande de vereeniging onlangs een paar harer werkende leden heeft zien aftredenzeer goed afgespeeld. Zoowel de hoofdrollen als de mindere rollen werden bijzonder goed vervuld. Een woord van dank aan de vereeniging zeker wel uit naam van al de aanwezigen voor den genoeglijken avond hun verschaft, is gewis niet onverdiend. Moge de ver eeniging op den ingeslagen weg voortgaan en het zal haar gewis aan den steun der ingezetenen niet ontbreken. HAARLEM, 31 December 1886. -Donderdag namiddag te half een werd het stoffelijk overschot van den heer A. L. Dyserinck ter aarde besteld. Tal van corporatiën waarmede de over ledene in betrekking had gestaan, als de Gemeenteraad, de Kamer van Koophandel en anderen waren vertegenwoordigd terwijl buitendien een groot publiek was opgekomen om getuige van de plechtigheid te zyn. Nadat de lykkist, door tal van kransen gedekt in de groeve was neer gelaten, bracht onze burgemeester, de heer Mr. E. A. Jordens een laatste hulde aan den overledene, die steeds getoond had voor de belangen onzer gemeente een open oog en een warm hart te hebben en wiens aandenken in dankbare herinnering be waard zal blijven. Toen gedacht de heer Mr. R. H. J. Gallandat Huet den heer Dyserinck in een korte rede, getuigende van de innigste waardeering, als Lid en Voorzitter van de Kamer van Koophandel, als mensch en als burger. Met een kort woord bracht daarna de schoonzoon van den overledene, de heer Tromp, namens de familie, den aanwezigen dank voor de bewezen belangstelling. Den 28en December had in het Hotel „de Leeuwerik" de feestelyke her denking plaats van het vyf en twintig jarig bestaan der Rijks-kweekschool voor Onderwijzers alhier. Het feest werd bij- gewoond door ongeveer 170 personen, waaronder eenige gemeente- en school- autoriteiten. Den tegenwoordigen Direc teur der Kweekschool, den heer Slangen, de eenige der leeraren die sedert de op richting aan de Instelling is werkzaam gebleven. werd door de réunisten by deze gelegenheid eene eigenaardige hulde gebracht, waarna de feestvierenden aan een gemeenschappelijk diner nog eenigen tijd gezellig te zamen bleven. De heer J. H. Droste, thans chef der derde afdeeling, Comptabiliteit ge denkt 1 Januari den dag waarop hy voor vyftig jaar in dienst der provincie Noord holland trad. Ongetwijfeld zal het den jubelaris aan bewijzen van deelneming niet ontbreken. Het is heden vyftig jaren geleden dat de heer J. G. Martin in dienst der gemeente trad. Den 1 Januari 1837 des nachts ten twaalf uur werden hem de sleutels overhandigd van de toenmalige Nieuwpoortwaar hij gedurende tien jaren de betrekking van poortier bekleedde. In 1846 werd hy aangesteld tot congierge van den Stadsdoelen, welke bediening hy sedert dien tyd waarnam op eene wijze die hem de algemeene waardeering waardig maakte, terwijl hy zich ook in menig ander opzicht gunstig onderscheidde. Aanzien doet gedenken zegt het spreek woord en waarschijnlijk hieraan gedachtig, bieden Commissarissen en Bestuurders van het Haarlemsch Ondersteuningsfonds by ziekten en ongevallen den Leden van het Fonds een wandkalender aan. Hy bevat behalve den gewonen kalender een uit treksel uit het reglement en wel voorna melijk datgene wat betrekking heeft op de voorwaarden waarop men zich by het Fonds aansluit. De deelneming aan deze nuttige inrichting is steeds toenemend en als bewijs hiervan mag wel genoemd worden dat in de laatste zes maanden aan de Leden ruim negenhonderd gulden is uitbetaald. Tot het vernemen van verdere bijzonderheden vervoege men zich by het bestuur, bestaande uit de heeren G. van den Berg Jrz., A. C. de Koek en H. J. Keizer. Met genoegen zullen de liefhebbers van schaatsenrijden voorzeker vernemen dat de ijsbanen aan den Overveenschen straatwegingang Delftstraat, door de ijsclub Haarlem en Omstreken ingericht als het blijft vriezen morgen te tien uur zullen worden geopend. Op de banen is voor het verkrijgen van ververschingen naar men verneemt een uitstekende tent aanwezig. Door den makelaar A. H. Poortman alhier is wederom eene statistiek opge maakt van de perceelen, geveild in het verkooplokaal „de Gonden Leeuw" over het jaar 1886. Daaruit blijkt dat ver kocht zyn: 234 perceelen voor f 825230.- opgehouden 78 238840. Totaal f 1064070.— Aan het gemeentebestuur alhier ia vergunning gevraagd tot oprichting van eene slachterij en rookery door C. Kuyk op het perceel aan den Zuider Polder E 1516, van eene smederij en blikslagerij door P. J. Homan in de verlengde Oran jeboomslaan n° 151 en van eene drogerij van sigaren door A. Ratelband in de Helmbrekersteeg n° 15. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 24 Dec. J. de Bruijn Ouboter enM. P. Bouwmeester.28 Dec. S. C. M. Soeren C. J. MBeuns30 Dec. T. L. Smit en J. E. APetersJIlooscn en 3C. CramerA. A. Slenders en C. Arons. GETROUWD. 29 Dec. G. 3. Pastor en C. T. Tellin. H. M. A. v.DeenenenA. M. K. Timmers.— N. Wiebes en A. C. Boerrigter. J. Lauda en A. Krijnen GEBOORTEN. 22 Dec. C. Stokman geb. v. Riemsdijk d. 23 DecAHansen gebMetzelaar d.R. Krenninggeb. Gertenbceck z. end.A.Steen- kist geb. Bos zW. S. Jansen geb.Schreiner z24 DecJDuijs gebKuiper dH. M. Persoon geb. v. d. Zwetd. E. v. Hemert geb.Voetd.J. v. Seggelen geb. v.d. Stijlen, z.25 Dec. J. M. Loots geb. v.d. Weiden d.W. v. Zanen geb. Koet d.H. C. Wiemer geb. Kartbaus d.A. Mierasgeb. Langeveld dAJMeure gebGeerlings zTBaars gebPot dDBouman geb. ter Weele 2 z26 Dec. JSchutte geb. Lie- bendijk z. E. Logmansgeb. de Bravez. A. v. d. Werff geb. Wesseling z. J. H. Handgraaf gebMergen d27 Dec. A. Hak geb. Heisteeg dJATraksel geb. Diemel d.M. Bannink geb. Verkes d. enz.28 Dec. T. Oom geb. Neelez. A. v. d. Hoff geb. Bakker z. 29 Dee. J. Jansen geb. Wig- gers 2 z. H. M. v. HamelsveldgebStaal z.A. Knoop geb. Molenaar d.A. C. Captijn geb. Hunting d30 Dec. S. H. Mees geb. v. Beek z.A. M. v.d. Brink geb. v. Kimmenaedez. OVERLEDEN. 22 Dec. L. Hendrikse60 jN.Geldel.pad.' 23 Dec. H. v.d. Berg wed. J. J. Brasem 73 j. K. Lakenstr.W. Verhagen5m. z. G. Kraaienh. Gr.24 Dec. C. M. Hark- mans 3 jd. Koralenst.J. v. Deursenechtg. v. T. v. Heugten 60 j GrHeiligl.— M M. Leurs 87j. Leidsckestr.T. Eeeris2m.z. Harmenjansweg.25 Dec. J. v. Druune wedCEngelman 89 j. KVeerstr. M.J. Wagemaker 4 j. d. Asterstr.26 Dec. Mj C. de Graaf 1 m. d. Kerkhofstr.— H. B. Snoek i m. z. Kerkhofstr.C. v. Dijk 2m. d. Amsterdamstr.27 Dec. A. L.Dyserinck 74 j. Spaarne.P. Jansen74 j. Gr. Hout- str.28 Dec. 3 Verkruissen 15 m. d. Hage- str.N. de Ruiter.6 m. d. Amsterd.str. W. v. Wienen 18 dz. G. Voldersgr. G. A. Blavuw4m.z Amsterd. str.—A.Schutte 1 dag z. Z. Polderstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor d© eigenaars terug te bekomen zijn. Een kinderzakwaarin een zakdoek. Eene portemonnaiewaarin ƒ0.17. Een paternoster. Een zakdoek. Een zwart zijden boezelaar. Een granaten kinderarmband met gouden slui ting. Een bloedkoralen armband met gouden sluiting. - Twee overschoenen (verschillend). Twee sleutels. Een mes in eene scheede.Een kinderschoentje. Terug te bekomen bij JFillemse zijl weg Ia, hoek Delftstraat, een meer schuimen sigarenpij p met barnsteenen mond stuk in étui. Bij A. J. Jalink Smedestraat 12, een wit smoushondje. Bij ItviscltelGierstraat 36, een bril in étui. Bij J. FortgensL. Molensteeg 23een defecte gouden ring. Bij J. J. FinerGroote Houtstraat 24eene zwarte handmof. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 4 Januari 1887des namiddags van 12 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Concert No. 3Aündel. 2. Inleiding en Variat. op een AvondliedLitzau 3. Sonate op. 19A.G.Ritter. a. ltasch und entschlossen. I. Rullige Bewegung. c. ltasch und fcurig. a. Preludium b. SkizzenfürdenPedal-Fiiigel.) G man 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2