DEMISE. Bijschrijving m Intrest LENA. UITVOERING JOSUA. „Sparta" Sociëteit „Vereeniging De Gymmstiekvereem« 13 13 CORSETTEN ADVERTENTIEN ih Haarlem. Donderdag 13 Januari 1887. Grand Spectacle Concert Yarié International. Haarlemsche Spaarbank, in liet gebouw in de Zijlstraat. Letterlievende Vereeniging j. j. cremer". Liefdadigheids-Voorstelling dar Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, op Donderdag 20 Januari 1887; PAUL HAASE, van Orkestvereniging der Afdeeling, Voorwaarts Aan allen Keukenmeid flinke Keukenmeid, Door ziekte Dienstbode, Dienstbode, TWEEDE MEID, Wordt gevraagd DIENSTBODE, Dienstbode. DIENSTBODE, Meid-Huishoudster. in alle wijdten, nieuwste modellen. HEYLIGERS JANSEN. wordt opgegeven. Wie over een dezer middelen wenscht ingelicht te worden kan dus door een gratis-nommer bevredigd worden. Een eigenaardige handelswijze heeft de redactie ditmaal te baat genomen, om hare nuttige waarschuwingen weer eens in een nieuw kleed te steken. De laatste helft van het Maandblad voert namentlijk een afzonderlijk opschriftluidende„Het Schertsbladof hoe een „Courant van en voor Kwazalvers" er zou kunnen uitzien. Dit gedeelte bevat een hoofdar tikel, binnen- en buitenlandsche berichten, advertentiën enz., alles alsof het door kwakzalvers ten behoeve van hunne tegen woordige of toekomstige vakgenooten ge schreven was, natuurlijk zoodat het doel de „bestrijding" der kwakzalverijook hierdoor wordt bevorderd. Een afschuwelijk ongeluk vond te Schermbeek in de Rijnprovincie plaats. Vader en zoon waren bezig met hout hakken. De zoon heft den bijl op, terwijl de vader met een stuk hout komt aan dragen, deze struikelt, valt met het hoofd op het blok op hetzelfde oogenblik valt de bijl van dea zoon neer en houwt het hoofd van den romp. Men kan zich de wanhoop van den zoon voorstellen. Te Antwerpen heeft een arbeider zijn vrouw en zich zelf gedoodzijn kind van drie jarendat hij eveneens heeft getracht te vermoorden, gaf nog teekenen van leven. Aangaande eene botsing van twee treinen op den Baltimore Ohio spoor weg waarbij 22 personen het leven ver loren, worden de volgende bijzonderheden gemeld. Een sneltreinbestaande uit 5 gewone en vier slaapwagens, allen met reizigers gevuld, was Maandag avond te 9 nre van Baltimore naar Chicago ver trokken. Te ongeveer 4 ure stoomde de treinter hoogte van Tiffin in Ohio op eenen goederentreindie door den machi nist tengevolge van eene bocht in den weg, pas op het laatste oogenblik gezien werd. Of er al onmiddelijk geremd en achter- uitgestoomd werdhet baatte nietsmet zulke kracht vlogen de twee treinen tegen elkander aan, dat de wagens werden op en over elkander werden verworpen. De ramp werd verergerd door het uit breken van brand in den rookwagen die in een ommezien op de overige wagens oversloeg. Yele passagiers werden onmid delijk gedood, andere stierven eenen langzamen dood in de vlammen. Het duurde eenigen tijd voor er redding op daagde. Toen deze kwamvond men negentien volmaakt onherkenbare, mis vormde, lijkenonder welke die der machinisten en stokers van de beide treinen. Het ongeluk wordt toegeschreven aan het verkeerd opvolgen der gegeven bevelen. Ongeveer terzelfder tijd en vrij wel op gelijke wijzehad er Dinsdag morgen eene botsing plaats bij Springfield in Massachusetts, waarbij vijf reizigers omkwamen. Men leest onder de ingezonden stukken van de Amst. Ct. Een werkman (naam en woonplaats bekend) als straatreiniger geplaatst tegen 6 per week, heeft o. a. bij eenige winkeliers vuilnisbakken op te halen op ongezette tijden. Deze hakken worden door de administratie van de stadsreinigings- dienst aan belanghebbenden verstrekt. De man belast zich den bak uit de werkplaats of winkel ter ruiming weg te halen. Zulks geschiedde op 8 December 1886. Bij het opnemen van dien bak ontdekte de man een papier, hetwelk bij zijn onderzoek (hij bevond zich in eene werkplaats van dat hnis)bleek te zijn een bankbiljet van 40. Hij gaf het aan een der knechts en deze aan zijn patroon, en de man werd beloond met f 5. Daarmede dacht de man aan zijn ver plichting te hebben voldaan en gaf van het voorgevallene geen kennis. De opzich ter van den reinigingsdienst kwam echter het geval te hooren maakte rapport aan den directeur, en deze strafte den man, die voor zijn arme moeder den kost ver dient, met een maand schorsing. Hij had, volgens den directeur, het bankbiljet aan het bureau moeten brengen, en niet, op eigen gezag, aan den recht- matigen eigenaar. HAARLEM, 11 Januari 1887. Aan de Tweede Kamer is namens de „gemeente der Zevendedag-Baptisten" alhier een adres gezonden, met de be tuiging dat zij in de aanneming van de voorgestelde wet tot bevordering van de Zondagsrust eene krenking zoude zien van het goddelijke rechteene zij het ook onopzettelijke verkrachting der gewetensvrijheid, eene verkorting van hun burgerrecht. Aan den heer J. F. Abbema Copes van Hasselt is door Z. M. eervol ontslag verleend als 2e luitenant bij de d. d. schutterij alhier, terwijl als zoodanig be noemd zijn de heeren B. de Jong en T. J. Kops. Het Museum van Kunstnijverheid alhier, werd in het vorige jaar, van 12 Juli af, toen het nieuw ingericht in de zalen van het paviljoen Welgelegen in den Hout heropend is, tot den 31 Dec. bezocht door 4760 personen. Zondag had in „Weten en Werken" de eerste huishoudelijke vergadering plaats van de Depothouders en de Directie der Broodfabriek „de Volharding", om, in gevolge de voorwaarden waarop Depot houders worden aangesteld, het aandeel te ontvangen in de winst door de Bakkerij Met een kort woord van waardeering betreffende de toewijding van het personeel opende de Directeur, de Heer Schroeur de bijeenkomst. In breede trekken herdacht hij de ge schiedenis der Bakkerij en stelde de Depot houders vervolgens in kennis, dat hun gezamenlijk aandeel in de winst 169.30 bedroeg, welke som, naar evenredigheid van het debiet van elk hunner, verdeeld werd onder hen, die sedert September 11. met de fabriek in betrekking stonden. De aandeelen wisselden af tnsschen ruim ƒ1.en ruim ƒ17.welke bedragen dankbaar werden in ontvangst genomen. Het aandeel in de winst werd voor 1887 bepaald op 20%. Vervolgens werd door den heer Direc teur der Haarlemsche Katoenmaatschappij, Jhr. van de Poll, uiteengezet op welke wijze en met welk kapitaal de Inrichting werkt. Het bleek hieruit, dat het bedrijf- kapitaal tegen een zeer matige rente verstrekt wordt en de baten worden aan gewend: 1" tot verdeeling onder de Di rectie en het personeel der Bakkerij; 2° tot uitkeering aan de Depothouders; 3° tot het koopen van levensverzekeringen en uitkeeringen der Werklieden. Tevens werd medegedeeld, dat, wanneer de winst een bepaald cijfer heeft bereikt, de prijs van het brood alsdan zal verlaagd worden, zullende in dat geval ook de gebruiker met dezen maatregel gebaat zijn. Aan het einde der bijeenkomst, die zich door onderlinge welwillendheid ken merkte, werd ieder gelegenheid gegeven het een of ander, de Inrichting betreffende, in het midden te brengen, van welke gelegenheid door een paar der aanwezigen werd gebruik gemaakt. Gisteren is door de politie alhier gearresteerd Johannes Gerardus Briët, oud 58 jaren, geboren te Amsterdam laatst woonachtig te 's-Gravenhage, die zich aldaar had schuldig gemaakt aan diefstal van een vaatje boter. In 1884 is hij insgelijks wegens diefstal tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld geweest. In het afgeloopen jaar zijn door de politie alhier 245 honden op straat opge vangen niet voorzien van de belasting penning, waarvan ongeveer 200 zijn af gemaakt. Door de politie alhier is aangehou den Dirk Castricum, oud 23 jaren, geboren te Heilotegen wien door de rechtbank le Rotterdam rechtsingang met bevel van gevangenneming was verleendter zake van verduistering van hem toevertrouwde gelden. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 13 Januari 1887, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Concertsatz. IIThiele. 2. Andante graziosoVolckmar. 3. Koor uit het Oratorium Elias..Mendelssohn. 4. Marehe funcbreGigout. B. Lied ohne WorteMendelssohn Afdeeling „HAARLEM". DERDE VOLKSLEZING' Donderdag 13 Januari 1887, des avonds ten 8 ure, in de Bovenzaal van het Nut in de Zijlatraat. Spreker vóór en na de pauze Dr. H. G. HAGEN, predikant te Leiden. Namens het Bestuur voor de (649; M. J. MEES. Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". (4tde Voorstelling van het Abonnement.) Tooneelspel in 4 Bedrijven, uit het Fransch van Alex. Dumas Fils, vertaald door C. R. H. Spoor. Aanvang 7 ure. Prijzen der Plaatsen: Balcon 2.lsle Loge 1.75 Parterre 1.50; 2de Loge ƒ1.25; Gaanderij f 0.50. Plaatsbespreking dagelijks van 13 nre en op den Speeldag van 103 ure, a 10 Cents extra per] plaats, (650) Directenr G. R. D. STROOBER van Rotterdam. op Vrijdag 14 Januari 1887, 's avonds 71/2 uur. De Leden hebben vrijen toegang met ééne dame; meerdere dames of, kinderen a 25 cents en vreemde lingen, bij introductie a 75 cents de persoon. Net Bestuur. De INTREST over het afge loopen halfjaar, door Commissarissen bepaald op twee en een half percent'sjaars, zal in de hoekjes worden bijgeschreven op Donderdag 6 en Vrijdag 7 Janisari 1887, des voormiddags van 10 tot 11, des namiddags van 1 tot 2, van 4 tot 5 en des avonds van 7 tot 8 uur; verder, te beginnen Maandag 10 Januarieiken werkdag gedurende de maand Januarides voormiddags van 10 tot 11 uur, benevens na 10 Januarides DinsdagsDonder dags en Vrijdags dier maand, nog des namiddags van 1 tot 2 uur. Be Waarnemend Commissaris-Boekhouder J. A. FONTEIN. N.B. Ten kantore van GTJEPIN VAN DER VLUGT wordt geen. rente bijgeschreven. Beschermheer de Heer J. T. CREMER, (Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal). op Dinsdag 18 Januari 1887. Drama in 5 bedrijven en een voorspel van Deviré Delcroix. Aanvang 7 uur. i Balcon ƒ1.99; le Loge 1.75; 2e Loge 1.50; Parterre 1.00; Gaanderij 0.40. Plaatsen zijn te verkrijgen en te bespreken op den speeldag van 10 tot 3 uur. (653) van de HAARLEMSCHE AFDEELING in de Zaal der Sociëteit „Vereeniging", ten 7 uur. ORATORIUM van HANDEL. Solisten Mevrouw SOPHIE HAASE-BOSSE,; van RotterdamSopraan. Mejufvrouw GERDA REINDERS, van Amsterdam, Alt. De Heer J. ROGMANS, van AmsterdamTenor. Rotterdam, Bas. Koor en Orkest: Directeurde Heer W. ROBERT. bericht, dat jongelieden nit den Handwerkstanddie lid wenschen te worden van de onder hare leiding staande Gymnastiekvereniging zich daartoe kunnen aanmelden bij den Heer J. E. C. VERNOUT, Warmoesstraat 10, of op de Oefenings avonden van 910 uur aan het gym nastieklokaal in de Schachelstraat. Leeftijd 16 jaar of onder. Contributie ƒ3.'sjaars. Oefening op Woensdag- en Zater dagavond. (655) die mij op den lsten Januari j.l.hij gelegenheid mijner 50-jarige 'ambts bediening bij de gemeente Haarlem blijken gaven van hnnne belang stelling, betuig ik mijnen hartelij- ken dank. J. G. MARTIN, (656) Stads-Doelen. Om dadelijk of wel 1 Eebrnari in dienst te treden wordt gevraagd eene voorzien van goede getnigen. Adres onder N°. 657aan het bureau van dit blad. Mevrouw DYSERINCK, Groote Houtstraat, vraagt met Febr. eene die ook huiswerk wil verrichten. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. (658) vraagt Mej. DAUDEIJ, Gr. Hout straat 131, om terstond in dienst te treden eene knappe Dienstbode. Wordt gevraagd tegen 1 Februari eene flinke als meid-alleen, die goed kan koken en werken. Adres: Leidsche Vaart 118. Gevraagd wegens ziekte eene voor noodhulp of voor vast, P.G.,] als meid-alléén, niet beneden 23 jaar. Franco brieven onder, N°. 660 aan het bureau van dit blad. Mevrouw WAALEWIJN, Kenau-.^ park 1verlangt met Februari een burger van den P. G. (661) met Eebr. eene flinke meid-alleen boven de 20 jaar, van goede getnigen voorzien. Spreekuur, na acht nnr 's avonds. Adres te vernemen aan het bureau van dit blad. (662) Er wordt gevraagd met Februari a. s. eene fatsoenlijke die goed kan koken voor m 6 i d- alleen. Zich te adresseeren Kruisstraat 28. (664) Met pr°. Februari kan een knappe Dienstbode geplaatst worden een burgerpot kunnende kokeD. Adres: Gr. Houtstraat N°. 5. Mevrouw LOOSJES, verlangt tegen Mei eene flinke voor keuken en huiswerkboven de 23 jaar en van de P. G. Zonder goede getuigen behoeft men zich niet aan te melden. Adres Ged. Oudegracht 88. Biedt zich aan om direct of met Febrnari in dienst te treden, tenzij voor vast of voor noodhulp. Brieven onder No. 666, bij de uitgevers van dit blad. Eene fatsoenlijke Burgervrouw biedt zich aan ais Werkster, voor heele of halve dagen. Adres met franco brieven onder No. 667, bij De Erven Loosjes.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 3