Binnen kort zal prins Heinrich yan Pruisenzoon van den Duitsehen kroon prins zich verloven met zijn nicht prin ses Irene van Hessen-Darmstadt. Op het jongste hofbal te Rome werd o. a. gesproken over de sprookjesdoor de koningin geschreven. Een der aanwe zigen, de Fransche gezant, merkte op, dat het eene ware ontgoocheling was ge weest toen men hoordedat ze niet zonden worden uitgegeven. „O, geloof mij,'' antwoordde de koningin„de ont goocheling zou grooter geweest zijnals ik ze wezenlijk had uitgegeven," en daar op vertelde H. M., dat zij voor betrek kelijk korten tijd onder de strengste anonimiteit eene novelle aan een uitgever ter beoordeeling had gezonden. „En wat denkt ge, dat het antwoord was Eén enkel woordCestinato (in de papiermand geworpen). Na die teleurstellingzo* eindigde éde koningin hare mededeeling, „vergenoeg ik mij met de kroon die ik draag en streef ik niet meer naar de dichterskroon." Re Fransche vereeniging tegen het misbruik van tabak heeft een prijs van 1000 frs. uitgeloofd voor de beste ver handeling over den invloed der tabak op de gezondheid der letterkundigen en op den invloed der tabak op de toekomst der Fransche litteratuur. Op de meisjesschool te Bischweiler in den Elzas verscheen onverwachts een inspecteur hij het openbaar onderwijs en leidde beslag op een boekde geschie denis van Frankrijk bevattende en waar van ieder leerling een exemplaar bezat. Bij een besteller van postpakketten te Amsterdam zijn als vermist aangegeven pakjes gevonden. De man is in hechtenis. Tegen den kantonrechter van Assen is proces-verhaal opgemaakt, wegens het zenden van een zijner kinderen naar sohool, terwijl te zijnen huize een lijder was aan besmettelijke ziekte. Volgens de wet zal nu de hooge raad een naburig kantonrechter moeten aanwijzen, om in deze zaak uitspraak te doen. De weesinrichting te Neerbosoh zal 'skonings jaardag vieren met den bouw aan te vangen van het 8e weeshuis. Bo vendien zullen de kinderen, 800 in getal, onthaald worden. Gedurende de zomermaanden van 1888te beginnen op 15 Meizal te Nijmegen op groote schaal eene tentoon stelling worden gehouden van alles wat op Sport betrekking heeft. Ieder die aan rijdenjagenvisschenroeienzwemmen of schaatsenrijden doetzal daar het nieuwste en beste op elk gebied vereenigd vinden. De wielrijder zal er de fraaiste machines uit de verschillende fabrieken, de gymnast de grootste verscheidenheid van werktuigen voor zijne oefeningen kunnen bezichtigen. Ook alle benoodigd- heden voor de thans en vogue zijnde spelen en lichaamsoefeningen zullen op deze tentoonstelling worden aangetrof fen evenals alles wat op reis tot gemak en veraangenaming kan strekken. Eene commissie heeft zich gevormd om deze tentoonstelling zoo luisterrijk mogelijk te maken. Zij zal zich in verbinding stel- met de besturen der -S'/wk-vereenigingen om zich van hare medewerking te verze keren. Bovendien zullen verschillende wedstrijden en feesten gedurende de ten toonstelling worden gehoudenzoodat Nijmegen in den zomer van 1888 zeker voor velen nog meer aantrekkelijkheid zal hebben dan anders. Te Amsterdam bevindt zich een der eerste schaakspelersde heer Pollack nit Londendie dagelijks eenige partijen in het koffiehuis van het Panopticum zal spelen. Nog kortelings versloeg hij met glans Blackburne en Burn te Belfast en trad als eerste prijnwinner uit het strijdperk. Hij neemt 30 partijen gelijktijdig voor zijne rekening. Een schippersknecht op eene der veerschuiten tnsschen Hilversum en Am sterdam had het ongeluk met zijn voet in een lus van het touw te geraken waarmede hij de vaart van zijn schip wilde verminderen. Dit lichaamsdeel werd daardoor boven den enkel geheel afgekneld. Na onmiddellijk heelkundig te zijn behan deld, is de man naar het ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. De Times meldt, dat „invloedrijke Nederlanders zich te Londen bevinden en in onderhandeling zijn met den postmeester- generaal over eene belangrijke verbetering van den postdienst op Berlijn over Vlis- singen Een koninklijk paar in miniatuur. Te 's Heerenhoek zal 19 Febr. een optocht gehouden worden waaraan o. a. zal wor den deelgenomen door een ingezetene De Koning genaamd, die met zijne echt- genoote en zijne dochter Wilhelmina zich zal laten rondrijden. Een eigenaardige feestviering. Door de feestcommissie te Zwolle zijn 39 mans personen van verschillenden rang en stand die op 19 Februari e. k. 70 jaren oud zijnuitgenoodigd dien dag met haar feest te vieren. Zij zullen des namiddags te uur in het Heerenlogement aan de Groote Markt aldaar bijeenkomenwaar hun een feestmaaltijd zal worden aange boden. De Haagsche rechtbank heeft Maan dag uitspraak gedaan in de zaak van de dienstbode van den heer Heineken, be klaagd van door onvoorzichtigheid brand te hebben veroorzaakt in het Kurhaus te Scheveningen in September 11. Op verschillende gronden maakte de rechtbank uit dat noch de schuld van beklaagde, noch de oorzaak van den brand is bewe zen en sprak haar mitsdien vrij. In de Drentsche gemeente Diever is by het verhuren van eene boerderij door den eigenaar bedongen, dat de huurder zich onthonde van het uitoefenen der veeartsenijkunde. Dinsdag middag geraakten twee personen door het zwakke ijs in het mid den der ringvaart van de Haarlemmermeer by Houtrijk en Polanen. Nietdan met groote moeite gelukte het eenigen omstanders hen te redden. De werkzaamheden in de veenderijen der Lnttikerpolder onder de gem. Sloten zullen in 't begin Maart weder aanvangen. De veenderyen zullen door eene Haar- lem8che firma in exploitatie worden ge bracht. Tegenwoordig geschiedt het veen- baggeren aldaar door machines, die dit jaar naar wij vernemen electrisch zullen worden verlicht, zoodat de werkzaamhe den nacht en dag door kunnen gaan. Wegens het nog steeds heerschen der mazelen in den Hontrakpolder onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woudezijn de feestelijkheden die den 19 Februari op alle drie openbare scholen in genoemde gemeente gehouden zonden worden, aan de openbare school in ge noemden polder uitgesteld. HAARLEM, 15 Februari 1887. De Afdeeling „Haarlem" der Neder- landsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, hield den 9den Februari hare laatste openbare vergadering in dit saisoen. Als Spreker trad op de heer M. J. Beerling, secretaris der Amsterdamsche Afdeeling. Hij stelde by den aanvang van zyn onderwerp de vraag vooropIs in ons Vaderland revolutie Men zou het haast vermoeden als men zoo dagelijks hoort roepen om vrijheid, gelijkheid, recht voor allen, algemeen stemrecht en wat dies meer zij. Spreker wensohte, dat zijdie zoo onnadenkend die groote woorden uit schreeuwen, wat beter uit de oogen zagen en zich ernstig afvroegen, wat is recht voor allen die 40 millioen die aan sterken drank, worden uitgegeven, is dat ook recht voor allenTal van werkeloozen, die in de dagen toen er werk volop was, een deel en somtijds een groot deel van hun loon, aan sterken drank verkwistten, en thans als werkeloozen deelnemen aan bedelende optochten, hebben dezoodanigen, recht om te vragen, zelfs te eischen recht voor allen? En algemeen stemrecht, als dat nu werd ingevoerd, zou dat algemeen stemrecht, den drank uit de wereld ruimen. De Spreker schetste in ruimen zin, den drank als verwoester van al wat schoon, goed en waar is de drank duldt geen algemeen stemrecht. De werkman wordt door zucht naar drank geplunderd en hy zwijgt, en laat zi*h vrijwillig plunderenhoe kan de zoodanige die geen stem heeft, tegen het drankgebruik algemeen stemrecht eischen? dat is vol komen onzin: Met een treffend verhaal uit het dage- lijksch leven genomen werd het antwoord gevonden op Sprekers gestelde vragen. Hierna sloot hy zijne voordracht, die door al de aanwezigen luid werd toe- gej uicht. De voorzitter braoht zynen hartelyken dank, uit aller naam aan den verdienste lijken Spreker, en uitte den wensch aan allen en voornamelijk aan de jeugdige militairen, die voor den eersten maal, in groot getal aanwezig warendat de1 19de Februari een dag van blijde feest viering zonder dronkenschapzonder drankgebruik zal mogen zyn. Hierna werd de vergadering gesloten. Laatstleden Zaterdag vierde het leesgezelschap: „Lust tot Kennis" haar tweede jaarfeest. Zooals men weet, bestaat deze corporatie uit werklieden der H. IJ. S. M. werkzaam aan de Werkplaatsen dier maatschappij alhier. Een recht aan- genamen indruk maakte het op den be zoeker dier feestviering een tweehonderdtal werklieden, gewoon den hamer te hantee- ren; en nu luisterende naar muziek en voordracht welke door de leden van L. T. K. ten beste werden gegeven. Hetgeen aan deze uitvoering eenige eigenaardigheid gaf, was 't feit dat alles zooveel zang als muziek en voordracht uit eigen boezem kwam. Des avonds na negen uur (voor de meesten de tijd van eindigen) hadden gewoonlijk de oefeningen plaats, en werden de grondslagen gelegd voor het geven der feestelijkheid op 1. 1. Zatnrdagavond. Een recht prettige stemming heerschte onder alle aanwezigen gedurende den ge- heelen loop der feestviering, dat tot zeer laat aanhield; vele der superieuren gaven door hunne tegenwoordigheid blijk van sympathie voor dit gezelschap, dat zich voorstelt door het lezen van goede en voor hun bevattelijke lectuur, door oefe ning in welsprekendheid hun geest te verrijken. Wy niten dan ook volgaarne den wenschdat onze stadgenootendie belang stellen in het doel door voornoemde vereeniging beoogd, daarvan blijken geven b. v. door het toezenden van lectuur aan het bestuur van „Lust tot Kennis" aan y de Werkplaatsen der H. IJ. S. M. alhier. Gisteren avond werden wy in de gelegenheid gesteld de door de Vereeniging „het Vliegend Wiel" aangekondigde Lief dadigheidsvoorstelling by te wonen. De schouwburgzaal was goed bezet. De beide blijspelen, „De Barbier van Straatsburg" vóór en „Eene kleine Vergissing" na de pauze ten tooneele gebracht, werden over 't geheel flink afgespeeld. De hoofdper sonen in de beide stukjes waren goed bere kend voor hunne rollen en wekten menigen keer den lachlust by het publiek. Naar men verneemt zal na aftrek der onver mijdelijke onkosten een bedrag van onge veer /200 beschikbaar blijven. Naar wy vernemen zal de optocht der schoolkinderen op Zaterdag a. s. te houden, een aanvang nemen des namid dags kwartier over eenen. In volgorde van hunne aankomst zal de optocht te één uur worden opgesteld op de Volder gracht. De stoet zal begeleid worden door drie muziekkorpsen, elke sohool door zyn eigen onderwijzers of ceremoniemeesters, allen getooid met vlaggen en Oranje strikken. De stoet zal den volgenden weg nemen Van de Voldersgracht afkomende Raam- vest tot de HoutbrugHoutstraat tot de Groote Marklangs het stadhuis, alwaar de Commissie en de deputatie voor het album wordt opgenomen, en zich achter de muziek van de Schutterij plaatst; Barteljorisstraat; Kruisstraat tot de Nieuwe Gracht; verder links tot de Nassaubrugdie overde Nieuwe Gracht langs den Bisschopde Jansbrug over langs den Commissaris des Konings alwaar de Commissie en de deputatie binnengaat; verder nog eens Nassaubrug enz., daarna de deputatie werder in den stoet opnemen KruiswegKenaupark NassaupleinGed. Kraaienhorstergracht Ged. Oudegracht tot het Spaarne; Spaarne tot de DamstraatDamstraatGroote Markt. Na een promenade op de Groote Markt zal de stoet in een grooten cirkel geplaatst worden met de muziek in liet midden Muziek. Afdanken door middel van een taptoe. Na de taptoe gaan allen weer naar hunne respectieve scholen terug, om daar de verstrekte vlaggen enz., aftegeven. Voor alle kinderen zal aan de scholen een ex. van 's konings afbeeldsel worden toegezonden. De feestelijke bijeenkomst van wege de afdeeling Haarlem en Omstreken van den Volksbond,te honden in de Sociëteit „Vereeniging" op Dinsdag 22 Februari a.s. belooft schitterend te zullen zyn, althans het programma, ons welwillend ter inzage gezondenis rijk aan afwisse ling, en de voordrachten hebben bijna allen betrekking op het dan pas gevierde nationale feest. Behalve door de Vereenigingen in het vorig nummer van ons blad vermeld. znllen aan den optocht den 19en Februari alhier te houden ook deelnemende Roei- vereeniging „Haarlem" de Haarlemsche Visschersclub „de Dageraad"de gymnas tiekvereniging „Haarlem", de kleerma- kersvereeniging „Vriendschap zy onsdoel" en de vrijwilligers van „Spuit 10". De optocht met muziek zal aanvangen te 6 uur des namiddags uitgaande van de in fanterie-kazerne ongeveer een uur duren en in de groote zaal der Sociëteit „de Kroon" ontbonden worden. Van verschillende zijden begint ook de weldadigheidszin van ons volk zich te niten in oproepingen tot het verstrekken van giffen om hierdoor ook voor armen en ongelukkigen den 19en Februari tot een feestdag te maken. Onder de vele roep stemmen trekt die van het Burgerlijk Arm bestuur alhier bijzonder de aandacht. Een groot getal gezinnen zyn aan zijne zorgen toevertrouwd, terwijl de beschikbare mid delen gering zijn. Wie meent te mogen weldoen zonder aanzien van geloofsbelij- denis, binden wy de belangen dier zooge naamde algemeene armen op het hart, opdat ook aan hen op dien dag eene feestgave kunne uitgereikt worden. De opbrengst der buitengewone col lecte heden gehouden door Diakenen der Evang. Lnthersche gemeente alhier was f 673.96. De heer J. A. van der Akker, R. K. deken en pastoor van de St. Joseph- parochie alhier, vierde Zaterdag 11. het 37Vi>jarig feest zijner priesterwijding en den volgenden dag dat van zijn 121/2 jarig herderschap in genoemde parochie. Van vele kanten ontving de jubilaris stoffelijke blyken van belangstelling, ter wyl aan de kerk door de gemeenteleden als geschenk werden aangeboden, vijf beel den ter versiering van het hoofdaltaar, vervaardigd door den beeldhouwer Stracké. Heden herdenken drie R. K. gees telijken hier ter stede hun twaalf en een halfjarig priesterschap en wel de eerw. heeren G. W. Konings en B. J. Klekamp uit de Onze Lieve Vrouweparochie aan het Spaarne, alsmede de heer J. J. Thü- nissen, Rector in het R. C. Weeshuis alhier. Sohoone cadeaux en andere blyken van belangstelling werden genoemde heeren vereerd. By de tentoonstelling van zaaigranen enz. te Zierikzee gehouden zijn aan de firma Wed. J. Leupen en Zoon alhier toegekend twee eerste prijzen voor de inzending van karweizaad en Zweedsch bastaard klaverzaad, benevens twee tweede prijzen voor de inzending van kleine dniveboonen en buitenlandsch uienzaad. By het nationaal concours op de wapenen, uitgeschreven door de scherm- vereeniging Rotterdam is de tweede prijs, eene zilveren medaille behaald als meester op den degen door den heer J. Martin alhier en als meester op de sabel de tweede prijs, eene zilveren medaille door den heer J. Meijerink, mede alhier. In den nacht van 11. Zaterdag op Zondag omstreeks 2 nre, is een begin van brand ontstaan in het perceel in de Groote Houtstraat, waarin de Haarlemsche Boek- en Muziekhandel is gevestigd. De brand is aangekomen iB èen kast waarin een kachel was geplaatst op een steenen vloer, waaronder planken, die vlam hadden gevat. Eenige brandmeesterswoonachtig in die buurt, hebben den brand gebluscht. De bekende G. J. Graal, onlangs gearresteerd wegens diefstal in een huis aan de Korte Dijk alhier, is 11. Zaterdag morgen uit de gevangenis ontvlucht, maar spoedig ontdekt en door eenige gevangen bewaarders weder gevat. Hy was reeds eenige muren overgeklommen en bij eene weduwe in de Breesteeg op de plaats achter hare woning terecht gekomen. De knechts van den meubelmaker Randoe hadden hem het eerst gezien en aan de gevangenis gewaarschuwd. In eene steenkolenbergplaatB van W. Bosch en zoon, staande op het terrein van de Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij alhier, is Maandag morgen brand ontstaanwelke evenwel door de water leidingsslangen der Maatschappij spoedig bedwongen werd. Een kantoortje aan de kolenloods verbonden is geheel verbrand. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 17 Febr. 1887, des namiddags van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. TonstnkNiels IV. Gade Um AJLiU U 3. FantasieWorp. 4. AdagioMendelssohn 5. Variatien op "Wien Neerlandsch bloedS. de Lange*

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2