Nieuwsberichten. G. V. „Sparta", begeleid door de G. V. „Voorwaarts"', Schietv. „Vicit vim Vir tus", G. V. „Kracht door Volharding", Tooneelv. „Melpomene en Thalia", Cric keted. „Rood en Wit", Feestwagen der Haarl. vélocipède-clnb, voorzien van Wiel rijder op rijwiel, Haarl. Vélocipède-clnb, Kleermakersvereeniging „Vriendschap is ons Doel", Stedelijk Muziekcorps, Schiet- club „Willem III", Vieschersvereeniging „De Dageraad", G. V. „Concordia", Cricketcl. „Excelsior", G. en S. „Bato", Feestwagen der Roeivereeniging „Het Spaarne" met Boot en Roeiers, Roeiv. „Het Spaarne", G. V. „Haarlem", G. V. „Hollandia", Weerbaarheidsvereeniging „voor Vaderland en Koning". Elke vereeniging werd voorafgegaan door Vaandel en Transparant en was voorzien van fakkels en lampions. Hommages hadden plaats bij Zijne Excellentie den Comm. des Konings en den Edelachtbaren Heer den Burgemeester. Beiden ontvingen de Commissie zeer wel willend. Eerewijn werd aangeboden door den Heer Jacobi (Hotel Funckler) in de Kruisstraat, door de HH. van Es en Hassink namens de bewoners van de Anegang, voorts door den heer Katten burg in de Anegang, in de Lange Veer- straat door den heer Overakker, Firma de Nobel en Co. en den heer Keizer. De heer Van Es bood tevens een feest- sigaar aan. Een prettigen aanblik leverde deze schoone stoet, die herhaaldelijk werd toe gejuicht. Op verschillende plaatsen werd bij het voorbijtrekken Bengaalsch vuur ontstoken en algemeen was men van geyoelen, dat ook dit deel der feestviering flink geslaagd was. In den loop van de vorige week had den hier en daar in de stad reeds eenige toebereidselen plaats gehad tot illumina tie, hier door gas, daar met glaasjes, ginds door giorno's. Hiertoe hadden de bewoners van sommige straten zich ver- eenigd, of ook op eigen gelegenheid het hunne in deze richting gedaan. Het stad huis en de muziektent op de Groote Markt waren bij uitstek schoon met gas ver licht en was dit marktplein gedurende den ganschen avond het middelpunt, van waar zich eeue geestdriftvolle menigte voortbewoog in alle richtingen. Gedurende den ganschen avond speelde het stedelijk muziekkorps de volksliederen. Fan tijd tot tijd mengden zich daarmede de Btem- men van het publiek en men verkeerde in de meest opgewekte stemming. Intns- schen waren ook bij het feest van den dag de behoeftigen niet vergeten. Het stedelijk armbestuur hield eene rnime uitdeeling van levensmiddelen. Van de huiszittende armen ontving ieder persoon volwassen of kind een kop bmine boonen, twee ons gerookt spek en een Sina's appel. De verpleegden in het Stads Armen huis werden op de volgende wijze ont haald De maaltijd bestond in aardappelen, snij boonen en ieder een karbonade van een half pond. Verder ontving ieder een Bina's appel en bier. Door een daarvoor bestemde gift werd des morgens nog in het gesticht verstrekt koflie met suiker en koek. Ook de bedeelden der verschillende Kerkelijke gemeenten werden niet ver geten. Van verschillende zijden vernamen wij berichten in dien geest. In verschillende kerken had Zaterdag eene godsdienstoefening plaats. Gedurende den ganschen dag was de geest der bevolking uitstekend. De poli tie, hoewel goed vertegenwoordigd, had niet veel meer te doen dan hier en daar wijziging aan te brengen, waar door het buitengewoon drukke verkeer de passage gestremd was. Het uitstekend geslaagde feest getuigde van veel liefde voor Koning en Vader land. Lang zal de 19e Februari 1887 in gedachten blijven en voornamelijk bij het jonge geslacht. „Weten en Werken." De heer Doyer van Cleeff trad in de Maandagavond bijeenkomst van 21 Februa ri als spreker op. Besproken werd eene wetenschappelijke dwaling waarin men tot in de eerste helft der vorige eenw verkeerd heeft omtrent het begrip van wat men in de wetenschap verstond door het woord grondstof en de daarmede in verband staande kunst der alchimisten. De ouden kenden vier grondstoffen of' elementen luchtvuur, aarde en water nu weten de mannen die geregeld „Weten en Werken" bezoeken wel dat deze vier eigenlijk geen grondstoffenmaar samen gestelde stoffen zijnalsmede dat wij zoo wat zeventig grond- of enkelvoudige stoffen kennenmaar spreker legde heel duidelijk uit hoe de oude geleerden er toe kwamen ze als zoodanig te beschouwen en ook dat de gevolgtrekkingen waartoe deze leer leidde, zoolang de alchimie of kunst van goud maken als in de hand heeft gewerkt. De verschillende redenee ringen die de goudzoekers leidden bij hnnne onderzoekingen en hunne proeven, klinken ons natuurlijk wat vreemd in de ooren en men vernammet eenige bevreemding, dat niet alleen vorsten en geestelijke heeren, maar zelfs de Staten van Holland aan de mogelijkheid van het veranderen van edele metalen in goud in echt goudgeloofden. Goud bestond volgens de goudmakers uit kwikzwavel en zoutdoch naar eene bepaalde maatstaf saamgevoegd en men behoefde slechts die juiste ver houding te kennenom goud te kunnen verkrijgen. Dacht de een hierbij aan het vervaardigen van een tinctuureen ander meende met een poeder gereed te komen, een derde was eene andere meening toe gedaan, maar het goud zelf kwam niet. Men zocht den steen der wijzen te ver vaardigen nit het krachtigste in de drie rijken der natuur, men stookte, men smolt, men mengdevergeefsche pogingen. Spre ker verklaarde de reden, waaraan de mis lukkingen waren toe te schrijven en eerst veel later kwam men tot de overtuiging, dat goudmaken eenvoudig eene onmoge lijkheid is. De gewaande goudzoekers zijn soms gestraft, doch alleen omdat zij niet de belofte om goud uit iets an ders voort te brengen, hadden nageko men, doch aan de mogelijkheid van de kunst twijfelde niemand. Toch heeft, zeide spreker, de alchimie een gunstigen invloed uitgeoefend op den tegenwoordigen tijd, want hun onuitputtelijk geduld heeft soms groote dingen aan het licht gebracht op het gebied van scheikunde en geneesmid delleer en is dus de alchimie, door de tegenwoordige wetenschap als onbestaan baar geoordeeld, toch nog waard door het nageslacht herdacht te worden. Ten slotte bracht spreker nog eenige voorbeelden by van spreekwijzen, betrekking heb bende op die oude kunst. De voordracht van den heer Doyer van Cleeff was zeer leerrijk. Een groote menigte denkbeelden werden ontwikkeld, die op zeer duideiyke wijze werden uit eengezet en door fraaie proeven werden bevestigd en leverde dus voor het den kende gedeelte schoone gelegenheid om den gezichtskring uit te breiden. Aanstaanden Maandag houdt de heer Dr. N. P. Kapteyn van Amsterdam eene voordracht. Is hetgeen in de tegenwoordige zittin gen der Tweede Kamer omgaat over 't algemeen weinig bemoedigend voor de Grondwetsherziening, de hartstochtelpk- heid, waarmee sommige sprekers hun ge voelens voordragen en vaak de grens der betamelykheid overschrijden, maakt die zittingen piquant. De Roermondsche afgevaardigde Mr. H. J. Brouwers was Donderdag het eerst aan 't woord, en scheen een pendant te willen leveren van de brutale rede van den heer de Savornin Lohman. Hp verklaarde zich tegen een herziening, die niet gegrond was op de volksovertuiging. De manifestaties voor algemeen stemrecht beteekenen in zijn oog niets, en hp noemde ze vruchten van het zaad door enkele plichtvergeten, ge- wetenlooze mannen gestrooid, die onder den schoonen naam van de zaak der ar beiders voor te staan en te willen be schermen, zich zei ven trachten te ver heffen. Over algemeen stemrecht door sprekend, kwam spreker in botsing met den heer Schaepman door te zeggen, dat deze algemeen stemrecht beschouwde als een volkswensch. De heer Schaepman beweerde dat niet gezegd te hebben. Dat was ook zoo, antwoordde de heer Brou wers, maar hij maakte het uit het door den heer Schaepman gesprokene op. Deze protesteerde heftig, maar de Voorzitter verzocht hem, niet te interumpeeren, doch later het woord te vragen. De heer Brou wers beweerde verder, dat deze herziening haar oorsprong heeft in het brein van den Minister Kappeyne, die zich met geweld aan het gezag wilde vastklampen, waarop de Voorzitter hem verzocht zich i in zpn uitdrukkingen te matigen. Beter zon men doen, meende spreker, met sociale en financieele hervormingen aan te vatten, 1 dan deze herziening, die slechts de laBten des volks zal verzwaren. In geen geval zou hp herziening willen ondernemen met deze Regeering, in wie hp geen ver trouwen stelt; dit Kabinet, zegt spreker, is niet zich zelf, het dirigeert niet, maar wordt gedirigeerd door anderen. De rede van den heer Schaepman had volgens hem evengoed door een lid der linkerzpde kunnen zpn uitgesproken. Van den Min. Heemskerk zeide hp nog, dat deze niet weet wat hp wil, en verkeerd doet wat hp wil. Hp verklaarde tegen alle hoofd stukken en motieën te zullen stemmen, en alleen vóór de motie de Geer, indien de Min. daarvan eene Kabinets-kwestie maakte, want dan alleen zou een zuivere toestand mogelpk worden. Deze laatste betuiging wekte algemeen gelach. De heer Oorver Hooft, hoewel bereid tot afdoening dezer herziening mede te werken, achtte haar toch niet noodig, en hp vond, dat zp veel to veel aan den gewonen wetgever wilde overlaten. Hp keurde het af in den heer de Savornin Lohman, dat deze ons volk splitste in twee richtingen, en hp oordeelde het onbetamelijk, de magistraats personen, die twee eeuwen eene groote rol speelden in ons vaderland, met één woord te stigmatizeeren. Hp bestreed al de motieën. DeheerHaff- mans wees er in snaaksche, echter wel wat naar de taveerne riekende taal op, hoe noch de voorstanders der herziening, noch de Reg, rekening hielden met eene tweede lezing. Eén man was er maar, die wist, hoe desperaat de kansen van de herziening staan en dat was de heer Fransen van de Putte, die in de Eerste Kamer op het punt van onderwps zoete broodtjens heeft gebakkenen amende honorable heeft gedaan voor zijn vroegere houding in de onderwpskwestie. Spreker had gemeend het te Keulen te hooren donderen. Hp was overtuigd, dat de kiezers nooit een her ziening zouden aannemendie algemeen stemrecht, algemeenen dienstplicht en bevoegdheid om miliciens naar de Oost te zenden inhoudt. De heer Hartogh herdacht dankbaar de vrpheid van gewe ten in Nederland het eerst gehuldigd en die dissenters en joden hun vaderland dierbaar heeft gemaakt. De voorgenomen herziening wil handhaven de groote be ginselen van de grondwet van 1848 maar meer vrpheid geven aan den gewonen wetgever. De vrees voor den gewonen wetgever achtte Spreker ongemotiveerd. Deze zal in 't vervolg evemin als vroeger haastig en wispelturig zpn. En moeit de grondwet eene volksovertuiging tegen houden zp zou geen nationale kracht maar eene nationale ramp zpn. De heer v. d. Biezen achtte grondwetsher ziening onmogelpk zonder wpziging van art. 194. Hp is een voorstander van kiesrechtuitbreidingkomt het daartoe niethet is de schuld van de linkerzpde. De heer Farncombe Sanders wilde met den heer Hartogh den gewonen wetgever zooveel mogelpk vrpheid laten. De heer Vermeulen trok ook zpne motie in na de verklaring van den heer van Houten en den tegenstand zpner vrienden. De heer Schaepman verklaarde per tinent te zpn tegen algemeen stemrecht, juist omdat er van verwacht wordt voor ziening in maatschappelpke kwalen en nooden. Hp verdedigde het karakter van den gewezen minister Kappeyne tegenover den heer Brouwers. Naar zpne meening moeten dc Katholiekendie in 1848 mondig werden, thans medestrpden voor de volksvrpheden en rechten. De heer Brouwers ontkende het karakter van Kappeyne te hebben aangetast en verweet den heer Schaepmandat hp zich had laten verschalken door de overzpde en in strpd handelde met het mandement der bisschoppen. Eenige katholieke leden betoonde hun instemming met het gespro kene door luide bravo te roepen. Een allerdwaast tooneel volgde. De heer van Baar scheen woedend gewordenen schreeuwde eenige onverstaanbare woor den tegen den heer Schaepman. Op de vraag van den Voorzitterof de heer van Baar het woord verlangdebleef deze heer maar schreeuwen: „ik houd het vol! Ge hebt uwe partp beleedigd!" of iets dergelijks. De Voorzitter moest toen dit razende lid tot de orde roepen. De Min. van Binnenl. Zaken zal Maandag spreken. De zitting van Vrpdag was gelijk de kamer bepaald heeft, aan andere onder werpen gewijd. Met eenparige stem werd goedgekeurd het ontwerp op te loor gegane schuldbrieven. Daarbp breidde de Min. van Fin. de termpn uit tot twee jaar na de konverzie of aflossing voor indiening van het verzoek. Voort verze kerde de Min., dat nu ook op nieuw konden ingediend worden alle verzoeken vroeger afgewezen wegens te late indiening. Daarna verwierp de kamer met 34 tegen 19 stemmen het ontwerp tot goed keuring eener overeenkomst met België betreffende den smokkelhandel. De heer Ruland bepleitte de belangen der grensbewoners. Een paar ontwerpen tot grensverandering tusschen Bnssum en Hilversum en tusschen de Lier en Maas land werden goedgekeurd, het eerste met algemeene stemmen, het tweede na eenig debat met 29 tegen 17 stemmen Ter navolging is te Londen een Speak-no-evil Society opgericht, welker leden, zooals nit den naam kan worden opgemaakt, zich verbinden, geen kwaad te spreken. De leden verplichten zich, eer zp van iemand iets kwaads zeggen, zich deze drie vragen te stellen Is het waar? Is het goed (dat ik het zeg)? Is het noodig? Naar het Berliner Tageblatt meldt,1 werd vorst Alexander, die op zpn reis door Europa het laatst Parps bezocht, Vrpdag te Darmstadt terug verwacht. In Munchen wordt jaarlpks door de daar wonende kunstenaressen een bal gegeven, dat door geen heeren mag bp- gewoond worden. Dit jaar werd het door niet minder dan 450 gemaskerde en on gemaskerde dames bezocht. In dertien van de Amerikaansche Vereenigde staten hebben de vrouwen stemrecht. In den staat Wyoming bezitten zp het sedert achttien, in Washington sedert drie jaar. Z. M. de Koning heeft bp gelegen heid van zpn 70en verjaardag uit allo oorden des lands en nit het buitenland adressenbrieven en telegrammen van gelukwensching ontvangen, die Zaterdag en Zondag met honderden en honderden ten paleize werden aangeboden. De paarden van het open rptuig, waarmede H. M. de Koningin en het prinsesje Zaterdag middag een rptoer door 's Gravenhage maakten, zpn op hol ge gaan. De koetsier en palfrenier vielen op den grond. Met moeite werden de paarden tot staan gebracht. De Koningin en het prinsesje bleven gelukkig ongedeerd. Tegen acht nur reden de Koningin en het Prinsesje weder uit in een open lan dauer bespannen met vier paarden geleid door postillons, en toen werden de fraaie illuminaties die in de hofstad allerwege ontstoken waren, met de meeste belang stelling bezichtigd. Menige warme ovatie was hier de vorstelpke personen bereid. De tocht over de Lange gracht was een wezenlpke zegetocht. Daar werd H. M, door een der buurtbewoners hartelpk toe gesproken en een schoon bouquet aan geboden. Voor de betrekking van ambtenaar bp de rpks-postspaarbankbp welke ad ministratie een paar plaatsen kunnen vervuld worden, hebben zich ongeveer 200 sollicitanten aangemeld (salaris f300), waarvan nu een tiental is opgeroepen om zich aan een onderzoek naar de bekwaam heden te onderwerpen. Onder dit tiental behoort o. a. eene dame met akte leera- res M. O. In het Panopticum te Amsterdam is een fraaie groep geplaatst, den Koning voorstellende bp den watersnood te Brakel in 1855. De lieflijke feesthulde door de leer lingen der openbare en bp zondere scholen voor on- en minvermogenden te 's-Hage aan Z. M. den Koning gebracht, is vol komen gelukt en zal een onnitwischbaren indruk achterlaten. Even voor tien unr stelde de stoet van knapen en meisjes zich in beweging en maakte front op het voorplein voor de vorstelpke woning. In het Paleis had zich de burgemeester der residentie, de heer mr. J. G. Patpn, in ambtsgewaad begeven, en nauwelpks had het tien geslagen of de burgemeester gaf voor het balkonvenster het afgesproken teeken, en statig en plechtig rees uit die 2000 kelen het altoos schoone WilheU muslied omhoog tot den KoniDg, die naast zpne gemalin met prinses Wilhelminain hun midden, in de receptiezaal boven het balkon voor de gesloten ramen verscheen en daar, tijdens de kinderen zongen, voort durend staan bleef.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2