ÏÏAARLEMSCH PREDIKBEURTEN No. 17. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Negende Jaargang. van ZATERDAG 26 Februari 1887. op ZONDAG 27 Feb. 1887. Nieuwsberichten. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk, Prys per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote lettere naar plaatsrniinte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG ew VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ore, Daubanton, pred. te Heemstede. Voor Ds. Moeton. Nam. 2 ore, Snethlage. 6e tekst, 's Avonds 6 ore, Etcher. 7e tekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ore, Smeding. 5e tekst. Jnns-Kerk. Voorm. 10 ore, Barger. Woensdag 'sav. 7 ore, Hoog. 8e tekst. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ore, Brutel de la Riviere. 6e en 7e tekst. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ore, Debrg. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ore, 'sAv. 5 ure, Mulder. Woensdag 'sav. 71/2 «re, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ore, 's Av. 5 ure, Schotel. Donderdag 'sav. 7V2 ore, Schotel. Lutkersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 's Avonds 6 ureMees. Dond. 's av. 8 ure, Mees. Lijdensprediking. Kerk der YereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Lanog. 's Avonds 6 ore, de Vries. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, H. P. Schim v. d. Loeff, pred. te Gouda. Donderdag IIV2 ore, Xideman. Huwelijks-inzegening, Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Donderdag 's av. 8 ureWeiss. Clir. bewaarschool L. Heerenvest. Maand, 's av. 8 ore, Geen Bijbellez Lokaal in de Ridderstraat. Dinsdag 's av. 8 ore, Snethlage. Bij bellez. Lokaal der jongelings-Vereeniging. L. Annastraat. Donderdag 's av. 8 ureBarger. Bijbellez. Matttr 188 vv. Diakenen der N. H. Gemeente berichten, dat voor de buitengewone uitdeeling op 19 Febr. j.l. is ontvangen ƒ522.52'. Bij Ds. Hoog waren voor 19 Febr. ont vangen twee giften, een van 10.en een van 15.die aan Diakenen zijn ter hand gesteld. Ds. Smeding bericht dat in de week van 1320 Febr. j.l. bij hem in dank is ontvangen 1.voor de feestcolleete en ƒ5.voorde Cnr. school voor on- en minvermogenden van een onbekende; en bij den Heer J. Bierens de Haan f 25.voor dezelfde school van N. N. onder bet postmerk Haarlem. Door Ds. Moeton ontvangen voorde Wees- inrichting te Neerbosch van de Wed. L. uit, het busje van wijlen haar echtgenoot, 2. Ds. Escher zal zijne catechisatiën van Dinsdag deze week houden Woensdag op dezelfde oren. Ds. Moeton wordt verhinderd aanst. Maan dag te catechiseren. Margot, de Bloemenverkoopster werd Donderdagavond in den Schouwburg opgevoerd door de Koninklijke Vereeni- ging: „Het Nederlandsch Tooneel". Het isnaar wij meenenin vele jaren alhier niet vertoond, dochhoewel nu juist niet tot de nieuwe stukken behoorende, blijft het steeds door de eigenaardige frischheid, waarmede de draad der historie door het stuk te voorschijn treedt, tot de standaardstukken behooren. Een groot aantal krachten vereischt de „Margot". Alleen acteurs en actrices van bekwaam heid zijn in staat het stuk te doen slagen. Nu beschikt het Nederlandsch tooneel bij veel uitstekende leden, ook nog over veel zeer goede en daaraan hebben wij waarschijnlijk deze nieuwe opvoering te danken. De toeschouwer plaatse zich in de gedachten te Parijs, omstreeks het jaar 1610. Hendrik IV, Koning van Navarre, bezet den Franschen troon, hij bezit de liefde des volks, dat hem gaarne zijne jeugdige dwalingen, die vele zijn, ver geeft. Op het toppunt van zijne macht wordt hij vermoord. Zijn zoon, Bodewijk XIII, volgt hem op onder voogdij van Maria de Medicis, de tweede gemalin van Hendrikde trotsche vrouwdie ten laatste door Bodewijk XIII verbannen wordt, terwijl haar gunsteling Concini werd vermoord. Met deze gegevens tot grondslag laten de schrijvers van het stuk aan hun vernuft den vrijen teugel. Eene bloemenverkoopsterMargoten Jacques Bonhomme een schoenmaker en uitdrager met hun keurig gedachte lief desgeschiedenis de Italiaansche familie Conciniwaarvan de dochter betrekkingen aanknoopt met den schilder Henriot, die een zoon van Koning Hendrik heet te zijn, eenige hofkabalen waarbij voorname vrouwen een rol Bpelendit alles geeft aanleiding tot zeer onderhoudende too- neelen. Wat minder knal-effect zon niet geschaad hebben, doch in de roerige tijden waarin het stnk speelt, zal men er waar schijnlijk zonder ontzettend schieten en eenige moorden niet gekomen zijn en dus behoort men er zich bij neder te leggen. De titelrol was in handen van Mevrouw Frenckel—Bouwmeester, doch tevensdiè van Beonora Galigai, gemalin van Concini. Welke gaven bezit deze dameHier het eenvoudige, reine kind nit het volk, daar de trotsche, gebiedende vrouw, die zelfs voor moord niet terugdeinst om haar doel te bereiken. Heden de goedhartige ver pleegster van een krankzinnige, een oogen- blik verder de gevoellooze Italiaansche, onder wier invloed alles zich bnigt. Zij dwingt tot erkenning van haar veelzijdig talent. De toeschouwers geraakten her haaldelijk in extase, en een paar schoone bonquetten, welke haar werden aangebo den, mochten hiervan het bewijs zijn. De heer Sehnlze vervulde de plaats van Jacques Bonhomme. Treffend was zijn spel in de waanzinscène, vol waarheid in het tafereel op het Kerkhof. De heer Morin als Hendrik IV had mede zeer schoone oogenblikken in zijn onschuldige samenkomsten met Margot. Waar hij evenwel geroepen was de ko ninklijke waardigheid op te houden schoot hij hier en daar in zeggenskraeht te kort, hoewel in het tooneel waar hij Henriot in zijns zoons bescherming aanbeval veel schoons door hem werd gegeven. Met lof kan naast dit drietal genoemd worden het altijd goed opgevatte spel van Mevrouw de Vries als Maria de Medicis. Mejuffrouw van Biene in de rol als Bo dewijk XIII was nitstekendhoogst be schaafd en bevallig gaf zij juist het beeld terug dat de geschiedenis aangeeft van den geslingerden koningszoon. Een goed deel van de toejuichingen kan mejuffrouw van Biene zich toerekenen. De bijrollen, als we ze zoo eens noemen mogen in een stuk als Margot, waren flink bestudeerd. Fraaie groepen werden soms in een oogen- blik daargesteld. De samenstelling ervan spreekt van veel oefening. In het algemeen kan men zeggendat het stnk suc ces hadhet heeft veel voor boven som mige stukken van den tegenwoordigen tijd en het zit veel beter in elkaar. De voor stelling was te half elf afgeloopeneen bewijs dat er vlug gewerkt werd. De zaal was tamelijk goed bezet. Gymnastiek. Het blijkt meer en meer het doel te worden om de gymnastiek onder alle standen te beoefenen. Was zij vroeger alleen bekend onder de meergegoeden thans is zij ook hekend geworden onder de mingegoeden. Jaren geleden begreep een achtenswaardig ingezetene nit deze stad al welk nut de gymnastiek kon stichten; daartoe liet hij in de morgen uren gratis les geven aan kinderen, om daardoor lichaamsontwikkeling zooveel mogelijk gelijken tred te doen honden met de ontwikkeling van den geest. Dat voor hen, die dagelijks een en dezelfde verrichtingen met handenarbeid moeten verrichten, daardoor eenzijdige ontwik keling van krachten ontstaat is on getwijfeld waar, even als dat zij door de gymnastiek te beoefenen een tegemoet koming verkrijgen met de stilstaande krachten. Ook hierin werd voorzien door een bestaande gymnastiekvereeniging te dezer stede, welke zich ten doel stelde lessen in gymnastiek te geven aan jon gelieden uit den handwerksstand, door hen twee uur in de week eene uitspanning te geven tegenover hunne inspanning, en kosten nog moeite bespaarde, het hun zoo aangenaam mogelijk te maken, tegen een niet noemenswaardige contributie. Ook dit ging vooruit, daar eenige jon gelieden uit den handwerksstand het „Help u Zelf" op den voorgrond plaatsten, door zelf een vereeniging in 't leven te roepen, wat hnn voor een jaar geleden ook gelukte. Doch over het geheel genomen laat de deelneming onder genoemde jongelieden nog veel te wenschen over. Genoemde VereenigiDg bekend onder den naam van „Concordia", geheel bestaande uit jonge lieden uit den handwerksstand, is bereid nog leden aan te nemen. Zij kunnen zich daartoe vervoegen des Maandags en Don derdags avonds van 9 tot 10 uur aan de gymnastieksohool in 't Pand, waar ook de noodige inlichtingen zullen verstrekt worden. De contributie bedraagt ƒ0.50 in de maand. Met het oog op de mogelijke onbekendheid met bestaande gelegenheden om de gymnastiek te beoefenen en de vrije avonduren gezellig door te brengen, hoop ik mijn doel bereikt te hebben om dit belanghebbenden bekend te maken. U dankzeggende voor de afgestane plaats in Uw veel gelezen blad, heb ik de eer te zijn Uw Die. Dien. Een jongeling uit den handwerksstand. KRONIEK Wie zich gevleid had, dat de jongste Raadszitting ten minste eenige afwisseling zon aanbieden door de installatie van het nieuwe Raadslid of door een geheime zit ting bg de plaatsbepaling der nieuwe school litt. C zag zijne verwachting bedrogen. De Heer van der Steur was door onge steldheid verhinderd, en de behandeling der Strafwetartikelen vorderden zoo lang zaam, dat geen andere zaken ter sprake konden komen. De Heer Kist leidde de vergadering bg afwezigheid van den burgemeester. Hg bracht hnlde aan de bnrgerg voor den goeden geest, die haar op 's Konings ver jaardag had bezield en dankte de corpo- ratiën voor hnnne ijverige bemoeiingen tot opluistering. Daarna nam de behandeling der Politie verordening deze geheele zitting in beslag. Vooral de jeugd wordt hierdoor aan strenge handen gelegd. Behalve het reeds in een vorig blad vermeldde, zg opgemerkt dat men niet met sneeuwballen mag werpen, noch op rg- of voertuigen klimmen of daaraan gaan hangen. Bg het laatste moet zeker worden voorondersteld »zonder daar toe bevoegd te zgn", hetgeen zeer terecht werd gevoegd bg het volgende verbod om in boom of heesters, lantaarn- of telephoon- palen te klimmen. Ook mag men met op straat om geld spelen, vuurwerk afsteken, vliegers oplaten of vogelnestjes uithalen. Voorts wordt het bloemen plukken ten strengste verboden. Het dragen van zeker soort van wapens (degens, pistolen enz.) is strafbaar, ook verborgen wapenen wor den niet geduld. Maskers worden evenmin toegelaten. Schippers en koetsiers worden aan vaste reglementen gebonden, terwgl een afzon- derlgk artikel voor wielrijders en een voor hondenkarren in het leven is geroepen. Men mag geen kippen of ganzen dan met speciale vergunning van B. en W. op de openbare straat laten losloopen. Tot onze verbazing werd het verbod om rg tuigen te bestoren beperkt tot kinderen van beneden 14 jaren, niettegenstaande de pogingen van den Heer von Reeken om hiervoor een meergevorderden leeftgd te eisehen. Rgtuigen met geluiddempende wielban den moeten door paarden met bellen wor den getrokken. De slagers mogen voortaan hun koop waar niet meer uitstallen huiten de rooilgn van het hun toehehoorend gebouwterwgl het ten slotte voor de hnisvronw nog van belang ia te weten dat de karpetten enz. slechts 's morgens van 58 en van half tien tot elf nur mogen worden uitgeklopt. Dit een en ander is nog slechts een beginwant de verordening is thans voor de helft behandeld, en twee hoofdstukken zgn nog niet in ontwerp gereed. Toch mogen we hier nog van geluk sprekenwant hoort men zoo nn en dan gewagen van wat in Amsterdam en Rot terdam al verboden is, dan moet men erkennen dat onze wetgever, daarbg ver geleken, zelfs zeer matig in zijn eisehen is geweest. Toen Maandag het algemeen debat over de Grondwetsherziening en de motieën de Geer en Keuchenins de motie Ver meulen was door den voorsteller ingetrok- i ken werd voortgezet, was de Min.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1