HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN No. 21. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86. Negende Jaargang. van ZATERDAG 12 Maart 1887. op ZONDAG 13 Maart 1887. Nieuwsberichten. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten, 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, If oog. 13e Lijdenstekst. Kam. 2 ure, Moeton. 14e Lijdenstekst, 's Avonds 6 ure, Brutel de la Riviire. 15e Lijdenstekst. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. 13e Lijdenstekst. .Tans-Kerk. Voorm. 10 ure, Escher. Woensd. 's av. 7 ure, Barger. 16e Lijdenst. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Smeding. 1014e Lijdenst. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debrg. Christelijk Gereforni. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Mulder. }t oensdag 's av. 71/2 ure, Mulder. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Ds. Jf. Schocle, pred. te Nieuwedorp. Donderdag 'sav. 7Ve 11reSchotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Dond. 's av.-8 ure, Mees. Lijdensprediking. Kerk der YereenigdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, de Lanoy. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, II. W. Kalff pred. te Amersfoort. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Clir. bewaarschool L. Heerenvest. Maandag 'sav. 8 ure, Moeton. Bijbellez. Genesis 31 1 vv. Lokaal der jongelings-Vereeniging. L. Annastraat. Donderdaq 's av. 8 ureBarger. Bijbellez. Alattli. 6:7 vv. Ds. Escher heeft in dank ontvangen 1,90 aan bespaarde centen voor de Weezen te Neerbosch. Door Ds. Smeding is in dank ontvangen voor de Chr. school voor on- en minvermo genden van N. N. de opbrengst der ver loting van een schilderstukje n.l. ƒ50.— KRONIEK Met de beëediging en installatie van den Heer A. van der Steur, nam de vergade ring van den Gemeenteraad jl. Woensdag een aanvang. Nadat deze de plaats van d.en Heer van Eijk had ingenomenkwam de openbare verkoop van School C. ter sprake. De minister had verzocht den termijn, binnen welken het rechtsgebouw op dat terrein zou worden gesticht, met een jaar te verlengen en hiertegen bestond geen bezwaar. De gemeente wenschte op aandrang van den Archivaris eenige oud heden van den afbraak te doen wegne men en te bewaren, en ook dit droeg algemeene goedkeuring weg. De Heer Cuipers echterwenschte en kele bouwdeelen uit het alleroudste gedeel te te verkrijgen voor 's Rijks Museum en hoe gaarne men deze ook afstondde Raad zag niet in hoe men deze uit de het algemeene bestek van slooping zou verwijderen. Men besloot in 't einde aan B. en W. op te dragen, in deze naar bevind van zaken te handelen. Tot verkoop van den grond naast de Opleidingsschool voor meisjes werd daar op met algemeene stemmen besloten. De eerste adressantde Heer Roog, zal hierbij echter des verkiezende de voorkeur genieten. Aan den Heer Heoker werd wederom voor een jaar het onderwijs in de geschie denis opgedragen. De ladderloods aan het Waaigat moest worden verplaatst en in plaats daarvan was door den Architekt een nieuwe ont worpen, die echter door den Heer van Ek, ietwat te koBtbaar werd geacht. De Raad besloot op diens advies het aangevraagd crediet van ƒ1000 op ƒ700 terug te brengen. Aan Mejuffrouw Franse werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als on derwijzeres. Een voorstel om dezen zomer het land- huishoudkundig congres alhier te doen houden ondervond nog al eenige bestrij ding, hoofdzakelijk tengevolge eener Mis sive van den Heer Krelage, die door on gesteldheid verhinderd was, de vergadering bij te wonen. Het Dagelijksch Bestuur was met het plan ingenomen en meende, dat de onvermijdelijke kosten ten nutte zouden worden besteed, omdat zulke zaken weder leven en vertier in de gemeente brachten en de gelegenheid boden aan vreemden hare voordeelen, te doen kennen. De Heer Krelage vreesde, dat het Con gres niet genoegzaam wetenschappelijk kon worden voorbereid, en de tentoon stelling niet veel kans van slagen zou hebben en stelde dus voor het plan een jaar uit te stellen. De meerderheid van den Raad helde evenwel over tot de eerstgemelde overtuiging en de zaak kreeg daardoor baar beslag. Verscheidene bewoners van de Oude Gracht en zijstraten hadden een rekest ingediend tegen het besluit om de kermis aldaar niet te doen houden. Dit werd evenals een verzoek van den Heer H. Scholten om grond te mogen huren die in een vorige zitting hem niet gegund was geworden, voor de leden ter visi gelegd. Het Dagelijksch Bestuur wenschte op deze zaken niet terug te komen. De 5de April e. k. werd voor de ver kiezing van een nieuw lid van den Ge meenteraad bestemden de algemeene politie-verordening tot een latere bijeen komst uitgesteld. In de zitting van Maandag zette de Tweede Kamer het debat over Hoofdst II der Grondwet, lste afd. (troonsopvol ging) voort. Na diskussie werd aan genomen eene nadere verduidelijking, door de Reg. in art. 18 aangebracht. Daarna was aan de orde 10, die aanleiding gaf tot een langdurig debat. Twee amendementen - een van den heer de Bruyn Kops, en een van den heer van Asch van Wijck werden voorgesteld, maar later ingetrokken, beide na bestreden te zijn door de Reg., het tweede vooral ook op aandrang van den heer de Savornin Lohman, die inzag, dat de voorsteller hij zelf zag het niet in zich vergaapt had aan een dwaasheid. De kwestie was, hoe bij ontstentenis van een troons- opvolger zal worden gehandeld, en onver anderd werd het artiekel, zooals het door de Reg. was voorgesteld, goedgekeurd. Nadat de heeren de Savornin Lohman en Corver Hooft hunne stem tegen het wets voorstel gemotiveerd hadden tusschen eerstgenoemden heer en den Voorzitter had eene woordenwisseling plaats betref fende het recht, om dit thans te doen werd het geheele voorstel tot wijziging van Hoofdst. II, lste afdeeling aangeno men met 43 tegen 28 stemmen. Vóór stemden de liberalen, behalve de heer v. Houten, die tegenstemde, en de heeren Beelaerts van Blokland en A. van Dedem. De heeren de Ranitz van de linkerzijde, en Reekers en A. Mackay van de rechter zijde hadden zich vóór de stemming ver wijderd. Bij de behandeling, in de zitting van Dinsdag, van de afdeelingen 25 van Hoofdst. II (inkomen der Kroon, voogdij des Konings, regentschap en in huldiging des Konings) konstateerde de Reg., op de vraag van den heer Farncombe Sanders, dat tijdens het regentschap geen verandering in de troonsopvolging kan worden gebracht, in welken vorm ook; dus ook niet in den vorm van wijziging der orde van erfopvolging. De wijzi gingen betreffende afdeelingen van het inkomen der Kroon en de voogdij des Koniugs werden goedgekeurd. De heer de Savornin Lohman betoogde, dat in het eedsformulier der voogden moest voorko men een voorschrift om den Koning in te prenten onderwerping aan bet hoogste gezag. Hij stelde geen amendement voor in dezen geest, daar hij wel wist, hoe de Kamer gezind was. De bedoeling van 's heeren Lohman's opmerking was blijk baar, aan zijne kiezers te doen zien, dat hij altijd, ook al weet hij, dat het niets baat, de banier des geloofs omhoog ge heven houdt. De overige wijzigingen werden nagenoeg onveranderd goedgekeurd. Het geheele derde ontwerp werd aange nomen met 57 tegen 15 stemmen. Daarna ving het debat aan over het 4de voorstel tot Grondwetsherziening (wijzi ging van de 6de en 7de afdeeling van het 2de hoofdstuk, rakende de macht des Konings, van den Raad van State-en de ministerieele departementen). De heer de Savornin Lohman verklaarde tegen te zullen stemmen, daar het beginsel, dat de Koning zijn macht met anderen deelt, eene staatsrechterlijke ketterij is. Alle macht gaat van den Koning uit. De heer Virnly Verbrugge konstateerde, dat het woord „opper gezag des Konings over de zee- en landmacht" beteekent „opperbestuur," en niet uitsluit eene wettelijke organizatie der zee- en land macht. Woensdag verzekerde de Min. van Binnenl. Zaken, naar aanleiding eener opmerking van den heer de Savornin Lohman, dat de troebelen wegens gods dienstgeschillen te Oldenboorn zeer de aandacht hebben getrokken der Reg., en dat er een nauwkeurig en gestreng onder zoek werd ingesteld. Bij het voortge zet debat over het 4de Grondwetsvoorstel (wijziging van Hoofdst. II, 6de en 7de afdeeling) wijzigde de Reg. het nieuwe artiekel na art. 54zoodat het nu bepaalt, dat door den Koning algemeene bestuurs maatregelen worden vastgesteld. Bepalin gen door straffen te handhavenworden in die maatregelen niet gemaakt dan krachtens de wet. De wet regelt de op te leggen straffen. Dit art. werd goedge keurd na verwerping van een amende ment van den heer v. d. Kaay, met 48 tegen 26 stemmen. Op art. 56 (recht des Konings tot oorlogsverklaring) stelde de heer Heldt een amendement voorom te te bepalendat geen oorlogsverklaring kan plaats hebben dan na een voorafgaand besluit der Staten-Generaalop voordracht des Konings, in eene vereenigde zitting genomen. De voorsteller zag in een oor logsverklaring door den Koning alleen geen waarborg. Het amendement vond steun bij den heer de Vos van Steenwijk. 't Werd bestreden door de heeren Schaepman Farncombe Sanders, en door den Min. van Buitenl. Zakendie be toogden dat eene wetgevende vergade ring geen meerdere waarborgen bood in tijden van spanning; dat dan het juiste oogenblik der oorlogsverklaring verloren gaat en dat het amendement tooh niet beletten kan, dat ons de oorlog wordt verklaard. De heer Heldt vertrouwde den tegenwoordigen Koning het recht van oorlogsverklaring gerust toe, maar er kunnen Koningen uit andere stamhuizen aan de regeering komen. Het amen dement werd verworpen met 72 tegen 10 stemmen. Uitvoerig werd gediskussi- eerd over het nieuw art.57 (Traktaat-recht) en over een daarop door den heer Goe man Borgesius voorgesteld amendement, om de woorden „wettelijke rechten be treffende," te vervangen door: »of die eenige andere bepaling bevatten omtrent een onderwerp, dat tet de bevoegdheid der wetgevende macht behoort." Het amendement werd verworpen met 42 tegen 41 stemmenen het art. der Reg. nage noeg onveranderd goedgekeurd. Dinsdag ochtend te 6 uur had te 's Hertogenbosch een niet alledaagsche optocht plaats. De veroordeelde vrouwen, die uit de gevangenis aldaar naar die te Gorinchem moesten worden overgebraoht, werden in vier rijtuigen afgehaald, ver gezeld van de bewaarsters en een sterk escorte. Ook deden twee leden van het college van administratie haar uitgeleide. Zoo kwamen zij aan de Znid-Willems- vaart, waar eene stoomboot, voor haar afgehuurd, aanwezig was, die te 6jj uur, langs de Zuid-Willemsvaart en de Dieze en verder de Maas af, naar de plaats van bestemming vertrok. Onder deze vronwen waren er twee, die tot levenslange gevangenisstraf zijn veroordeeld. De in het Politieblad gesignaleerde Van den Broek, sergeant-schrijver bij den commandant van het 3e reg. veld-art. te Breda, die zich met medeneming van 125 uit de voeten gemaakt hadheeft te Amsterdam getracht door verdrinking een einde aan zijn leven te maken. Hij werd echter gered, en na in een koffiehuis op het Singel te zijn bijgebracht, in het gasthuis opgenomen, waar zijne identiteit spoedig bleek. Door een jager te Hebelermeer werd verleden week een stokoude vos geschoten. Deze veteraan had zeker een avontuurlijk leven achter den rug, want hij was aan alle leden verminkt. Zijne kaken stonden kruiselings over elkaar, en het gedeelte tanden, dat hij nog had, was heel achter in den bek aanwezig. Zijn linker voor- en achterpoot waren slechts stompjes, als aandenken uit een hevig gevecht behouden, zoodat hij sterke neiging tot vallen had. Zijn staart getuigde ook van geen vrien delijke bejegening, want hij miste de helft; terwijl zijn eene oog het andere zocht, dat hij reeds jaren geleden scheen ver loren te hebben.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1