- Door de politie te 's-Gravenhage is gearresteerd de chef van de beweging der Haagsche Tramweg-maatsohappij, die verdacht wordt van verduistering. De ingenieur Moilard te Parijs heeft een toestel uitgevondenwaardoor het electrische licht des avonds door den schaatsenrijder gebruikt kan worden om het in zijne onmiddellijke nabijheid vóór hem gelegen gedeelte der ijsbaan te ver lichten zonder dat hij hinder ondervindt van dat schelle licht. Tot dit einde wordt het kleine toestel aan de punt der schaats bevestigd de batterijwelke den electri- scben stroom voor het gloeilampje levert, voert de schaatsenrijder in een net taschje met zich. Zeer gemakkelijk laten zich ook dergelijke kleine toestellen op de borst der schaatsenrijders of aan de voor zijde van een slede bevestigen. Het voorloopig program der April feesten te Amsterdam bevat: 's avonds aankomst der koninklijke familie. 12 April groote serenade met zeven zang-muziek gezelschappen den 13en aubade van dui zenden kinderen voor het paleis; des avonds volksspelen voor kinderen in het Volks paleis en anderen groote gebouwen. 14 April roeiwedstrijd 's avonds illuminatie en vuurwerk. 25 liedertafels zullen zich ge durende de feestweek op verschillende pun ten van de stad laten hooren. De bakkers- vereenigingen zullen gezamelijk een mo numentale eerepoort oprichten op de brug tussehen den Singel en den Haarlemmer dijk, de entree der Hooge bezoekers. Zooals reeds vroeger ie medegedeeld, hebben de koning en de koningin het voornemenweder een gedeelte van den zomer te Wildungen te gaan doorbren gen. Thans verneemt het Dbld dat hunne majesteiten, na hun jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad, ongeveer een maand op het Loo zullen vertoeven en dan den 13en Mei naar de badplaats Wildungen vertrekken. Daar zullen zij verblijven tot half Juli, om dan wellicht een nakuur te ondergaan in Bad-Kreuthin Opper-Beie- renwaar H. M. de koningin in den zomer 1884 tijdelijk verblijf hield. Uit Duitschland teruggekeerd, zullen de koning en de koningin het gedeelte van den zomer,op Oranje-Nassauoord en het Loo doorbrengen. In den laatsten tijd werd aan eenige slagers in Den Haag belangrijk nadeel toegebracht door brutale inbraken in hunne slachthuizenwaarbij de dief of dieven groote gedeelten afsneden van aldaar han gende, pas geslachte runderen of schapen. Bij een hunner heeft men van eene koe bijna niets dan het geraamte laten hangen. Tussehen Esschen en Rozendaal is Zondag namiddag door een van laatstge noemde plaats komenden trein een als heer gekleed persoon overreden. Door den schok gewaarschuwd, deed de machinist den trein stoppenen stelde men een onderzoek inbet bleek daarbij dat het hoofd van den man van het lichaam was gescheiden. Bij den ongelukkige werd eenig geld en geldswaardig papier gevonden. De te Teasel thuisbehoorende blazer- schuit T. X. 159, die met de overige visschersvaartuigen in de vorige week naar de Noordzee uitzeilde ter uitoefening der visscherij, is zeer lang weggebleven. De vis8ckers vreesden dat zij door de eene of andere stoomboot bij mistig weer in dtn grond geloopen was. De schuit is tot aller vreugde behouden aangekomen. Zware mist was de oorzaak van het op onthoud. Ter griffie der arrondissements rechtbank te Amsterdam is gedeponeerd eene groote hoeveelheid wapenendie tijdens het oproer bij Penning op het Waterloopleiu en op de arrestanten in beslag zijn genomen. Daaronder bevindt zich ook eene kanonnierssabel. Volgens den Werkmansbode zijn in enkele der waggons Be klasse van de Holl. Spoorwegmaatschappijdie in de laatste maanden reeds beter (voldoende) waren verwarmdthans de zoozeer ge- wenschte gordijnen aangebracht ter be scherming tegen de zon. Zooals werd medegedeeld zou het nog slechts eene proef gelden. Het volgende eigenaardige geval heeft zich voorgedaan Iemand te Oost- en West-Barendrecht wenschte in het huwe lijk te treden met eene minderjarige, waar over bij voogd was. Hij wendde zich te dien einde tot den betrokken ambtenaar van den burgerlijken stand en verklaarde, dat hij als voogd evenmin als de toeziende voogd bezwaren had tegen de voltrekking van dit hu welig k. Die ambtenaar oordeelde echter zijn verklaring als voogd in dit geval niet voldoende en weigerde mits dien dit huwelijk te voltrekken. Op een daarna ingesteld verzoekschrift is evenwel door de arrondissements-rechtbank te Dordrecht, in overeenstemming met de conclusie van den officier van justitie overwogendat de verklaring van requi- strant, dat hij als voogd toestemming verleent aan de minderjarige tot het aangaan van dit huwelijkvoldoende is zoodat het verzoek wordt toegewezen. Te Brussel stond verleden week een persoon wegens landlooperij voor de recht bank. Hij werd zoo boos dat hij uitriep „Wat! Ik een landlooper? Gij zijt zelf een troep landloopersEn hierna smeet hij den voorzitter zijn pet naar het hoofd. Hij kreeg er nu op staanden voet een nieuwe straf van G maanden gevangenis en 200 fr. boete bij. Hoe het gaat met het keuren van levensmiddelenOnlangs wist het N. v. d. D. te melden dat te Amsterdam onaf gebroken alle winkels, waarin varkens- vleesch met name hammen, worden ver kocht, door 3 keurmeesters bezocht worden. Een winkelier, die van 1 Mei tot 31 December 1886 in dat artikel deed verklaart nu, dat hij nooit eenig bezoek van een keurmeester heeft gehad. Te Amsterdam liep Dinsdag door de Vondelstraat een man, wanhopig uit roepende „geef mij een pistoolik wil mij dooden." Zoo schreeuwende liep hij het Yondelspark inrechtuit in de vijver, waar hij voorover viel en verdronk ten aanschonwe van eenige wandelaarsdie geen hulp konden bieden. Zondag namiddag zijn te Alkmaar elf jongens uit het opvoedingesticht voor jeugdige gevangenen aan hunne bewaarders ontsnapt. Zij zijn evenwel allen weer op gespoord. In den nacht van G op 7 dezer, tussehen drie en vier uren is bij den pastoor van Oestgeest een diefstal ge pleegd. Na de voetsporen te oordeelen, zijn twee personen in den tuin geweest en heeft aan de achterzijde der pastorie eene inklimming met behulp van eene ladder plaats gehad. Verschillende voorwerpen zijn ontvreemd. Nadat de commissaris van politie te Leiden zich in de laatste dagen onle dig heeft gehouden met het doen van een streng onderzoek in zake de plaats gehad hebbende ongeregeldhedenver neemt men than6 dat reeds twee der feiten behoorlijk zijn geconstateerd. De daarin betrokken schuldigen zullen zich alzoo bij de justitie te verantwoorden hebben. In de Midd. Ct. Iee9t men het vol gende Voor korten tijd stond 's avonds op een der drukste pleinen van New-York een man met een reusachtigen verrekijker, die met groote handigheid de voorbijgan gers uitnoodigde, de schoonheden van den sterrenhemel kosteloos te bewonderen. Dit trok een menigte nieuwsgierigen, die zich weldra in eene lange rij achter den vriendelijken man schaarden en geduldig afwachttentotdat de plaats voor den kijker vrij was. De «astronoom" had het instrument op de Venus gerichtwaarbij hij een geschiedenis der godin vertelde,naar welke het sterrebeeld zijn naam gekregen had. Zeer indrukwekkend moest het ge zicht door den verrekijker niet zijnwant ieder gingnadat hij een blik door den kijker had geworpen, lachend heen. In plaats van de planeet zag men namelijk met reusachtige letters de uitnoodiging „Koopt Venuszeep bij Adam Smith Comp." Te Venloo kwam Dinsdag van Well een troep Zigeunersbestaande uit 12 personendie 4 paarden en 2 wagens bij zich hadden, doch weldra over de gren zen uitgeleid werden. De Pruisische po litie scheen daar echter niet zeer mede ingenomen, want zij bracht hen dien zelfden dag nog naar Venloo terug, waar zij thans verblijf houden. Er zal nu eene nadere beschikking omtrent hen moeten genomen worden. Den 19 dezer maand zullen drie gezinnen uit de gemeente Aalsmeer, zich naar de Nieuwe Wereld begeven, om aldaar hun geluk te beproeven. Familie leden, reeds vroeger derwaarts vertrokken, melden hun alhier uiterst gunstige be richten. Het doel der vestiging is Kanzas, waar het land meestal prairiegrond tegen f 9 de Heet. verkrijgbaar is. Door eenige personen te Houtrijk eu Polanen is Woensdagavond met mede werking van de aldaar gevestigde muziek- vereeniging „De Eendracht" eene wel geslaagde uitvoering ten bate der alge- meene armen gegeven. De opbrengst zal strekken tot uitreiking van levensmiddelen enz. aan behoeftigen. Het goede doel door hen zoo belangeloos beoogd, maakte dat zij zich dan ook in de sympathie der ingezetenen mochten verheugen. De werkzaamheden in de veenderijen onder Aalsmeer zijn aangevangen. Het oude kerkhof heeft men weder onder handen genomen en zal eerst van 1/2 M. aarde bevrijd worden, om de veen laag aan de oppervlakte te krijgendeze is 2Vs M. dik en kan dus ettelijke duizenden turven opleveren. Ook is men ijverig bezig om tot heden toe ongecultuveerden grond om te spitten, ten einde er aardappelen in te telen, wat wel lukken zal. HAARLEM, 11 Maart 1887. De Schouwburg in de Jansstraat was 11. Woensdag slechts zeer weinig bezocht. Zij die niet waren opgekomen hadden echter zeker niet juist gezien. De Heer Carl Sontag speelde werke lijk voortreffelijk als Dr. Alfred Wespe, in het bekroonde stuk van die naam, vervaardigd door Roderieh Benedix. De Heer Wespe, die „riesig" met zich zelf is ingenomenmaakte aan drie dames tegelijk het bof, meent onwederstaanbaar te zijn, maar moet zich eindelijk over tuigen van de harde waarheid, dat hij door geen van de drie als de uitverkorene wordt aangemerkt. Op het vernemen echter dat de oudste der dames honderd duizend thalers als huwelijksgift verkrijgt, ver klaart hij zich voor eeuwig de hare eu wordt in genade aangenomen. Zijn onbegrensde ijdelheid verlaat hem nooit en het bedrijf waarin hij de offici- eele aanzoeken op schrift stelt om ten slotte wegens schulden te worden gegijzeld, verwierf hem een welverdiend applaus. De overige rollen werden verdienstelijk vervuld. Theudolinde, Thekla en Elisabeth gaven zeer aardige typen, de eerste van de dichteres die elkeen met hare verzen vervolgt, de andere van de dweepende en de geëmancipeerde jonge dame. De bankier Zandorfde Heer Pittman, maakte alles van zijn rol wat er van te maken was en ook de bedienden van Wespe door den Soelborn voorgesteld wist zon der overdrijving zeer goed het kluchtige van het stuk te verhoogen door zijn uit muntend gebaren spel. Wij herhalen hetde afwezigen had den ongelijk. Wij hopen dat waar ons zoo goede gelegenheid wordt geschonken, met het Duitsche Lustspiel kennis te maken het pubiek door betere opkomst zai toonen daarin belang te stellenwil het niet gevaar loopen ze voortaan te moeten missen Uit de Woensdag gehouden opening van stembriefjes ten getale van 1268 briefjes bij herstemming ingeleverd om de verkiezing van een lid der provinciale Staten is gebleken, dat uitgebracht waren 635 st. op den heer Mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht en 627 st. op den heer Mr. J. de Clercq van Weel weshalve de eerstgenoemde is verkozen. Als eene bijzonderheid mag worden vermeld, dat gedurende het tijdvak van 18561874 de vader van het verkozen lid in dat College zitting had en in het laatst gemeld jaar werd vervangen door den heer A. L. Dyserinck, wiens plaats door zijn overlijden door den thans gekozene zal worden ingenomen. Door Burgemeester en Wethouders is bepaalddat de verkiezing ter benoe ming van een lid van den Gemeenteraad ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overigden van den heer A. L. Dyserinckzal plaats hebben op 5 en de herstemming, zoonoodigop 19 April e.k. Woensdag den 9en Maart 11., werd het examen gehouden ter toelating tot de eerste klasse van de Rijksnormaallessen alhier. Daaraan werd deelgenomen door zeventien kweekelingen. Hiervan werden toegelaten twaalf, waaronder G. N. van Donselaar te Bennebroek, J. E. Oudt te Medemblik, C. Spruitenburg te Nieuw- Vennep eu A. Vroman te IJsselstein, welke zullen worden voorgedragen tot het ont vangen van eene beurs. Een tweede examen ter toelating zal plaats hebben den 23en dezer maand, waarvoor men zich nog kan aanmelden. Door Z. M. den Koning is vergun ning verleend aan het comité voor de belangen der Haarlemsche paardenmarkten, bij gelegenheid der op 26 Juli a. s. te houden Haarlemsche paardenmarkt eene verloting te houden van op de markt aan te koopen paarden enz. G. J. Graalbeschuldigd van dief- Btal met inbraak in een huis op den Korten dijk alhier, stond deswegen Donderdag voor de Rechtbank alhier terecht. Het O. M. requireerde tegen hem 6 jaren gevangenisstraf. In zake het appèl, aangeteekend tegen het vonnis door de Rechtbank al hier nitgesproken, waarbij A. H. v. W. C. veroordeeld werd tot f 200.boete subs. 8 dagen hechtenis, wegens weigering om te voldoen aan een bevel der politie, heeft thans de Amsterdamsche Rechtbank geëischt f 5.- boete, subs. 1 dag hechtenis. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 Maart. C. L. PolilietenM. Boeré. J. Gde Hoogb en CJSterk. GETROUWD. 9 Maart. Wv. d. Manakker en SBekooij 10 Maart. P. D. Steenhuizenen M. Bursch. GEBOORTEN. 2 Maart. Av. Wateringen geb. Kruijf d. 3 Maart. S. G. v. d. Mark geb. v. Pijpen z.— C. M. Sclioltengeb. Kors z. 4Maart. A M. ltedeker geb. Koclemij z. J. v. Zwol geb. v. Amstel d.— A. P. Toeset geb. v. Kordelaar 2 z.— 5 Maart. R. Verhagen geb. Hildering dJ. E. Kluitenburg geb. Klokke z.G. W. Prins Visser geb. Blokland z. MEv. d. Booren gebv. d. Lelie d7 Maart. G. Kruijd geb. Ophof z.C. Wijk huizen geb. Iloekd. J. M. v. Schaikgeb. v. d. Hurkz.A. M. Paesiegeb.Hendrikse z8 MaartSKort gebKlingers dJ M. A. Hóffer geb. Wilde d. W P. Rozen- hart geb. Hubersz.D. Kroesegeb.de Rid der 7A Daudeij gebSwart z9 Maart. E. PaardebekgebSchreuderz.H.v.Wie- ringen geb. Bakker z.W. Boeree geb. Klanderman d.J R. Boeré geb. Wustrord d.— W. v. d. Pligtgeb. Enkelaarz.M. Verhagen geb. Mesz.10 Maart P. de Vries geb. v. d. Steeg z. OVERLEDEN. 1 Maart. C. Smit 7 j. z. Tulpenstr.— 2 Maart. E. C. van Leen lim. d. ltavenst.— J. Kielestein wed. D. v. Buuren70j. Mr. Joostcnlaan.3 Maart. P. J. Eden 49j. Jansstr.J. v. d. Velde69 j. Kruisstr.-— 4Maart. M. MelisboekwedA. OmbacU74 j. Rozensteeg.J. K. P. Freijer 59 j. Gr. Houtitr.A. B. H. v. Zijl 4jd. v. Ma- rumstr.C. Soorbeek 12d. z. Turfmarkt. W. Nederkoorn20j. L. Anuastr. 5Maart. P. Sennip 2m. z. Spaarne.C. Ligtenberg 3 m. z. Z.B.Spaarne.6Maart. II. Jansen 3. j. z. Patientiestr.C. Blom 1 m. z. L. Vlamingstr.— E. Kops wed. H. Sonnemans- 78jG. Oudegr.W. v. Alpben 2 m. z. L. Boogaardstr.W. Stegerboek 79 j. KI.Hout weg.7 Maart. A. L. Hahnwed. K. Vol lenhoven v. Nieuwkerk 86 j. Jansstr.J. Vienings 77 j. Gr. Houtstr.G. v. Eijk 70 jNadorstlaan8 MaartPJRedeker 3 d. z. Dubb. buurt.J. Laduk64j. Ged. Kraaieuh. Gr.H. B. v. d.Lis22m.z. Kampersingel.9 Maart. A. Baars 2 m. d. Sckecpm.dijk. Een levenl. kind van het vrouwel. gesl. v. II. Kraak L. Pocllaan. CZaal 81 jLeidsehevaart Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure Vóór da eigenaars terug te bekomen zijn. Een hangslotje met twee sleuteltjes aan een' ring. Drie jakken. Een pa ternoster. Een ijzeren hoepel. Een leder. Eene ledige kinderportemonnaie. Een jongenskraag. Een kwastje, on derstuk van eene vrouwensieraad. Een onderstuk van een gouden oorbel. Een onderstuk van een gouden oorbel met bloedkoraal. Een R. C. kerkboek. Een ring met 4 sleutels. Eene oude parapluie. Een ring met 6 sleutels. Twee ledige kisten. Eene réticule. Eenige sleutels. Terug tt bekomen bij H. Poen, Oostvest 24, twee boeken met stalen van gehaakte kant. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 15 Maart 1887des namiddag» van 12 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Fantasie Sonate No. 3de Lange. n (a. LarghettoHandel. Terzett.Hayin. 3. Prélude, thème et variations.Guilmant. 4. Lieder ohnc WorteMendeluohn. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2