a- Ml Eenige dagen geleden werd eene dame te Londen, de echtgenoote van een hoogst fatsoenlijk ingezeten van Bayswater, op klaarlichten dag door twee schavuiten op straat aangevallen en van een zakboekje be roofd, nadat zij op den grond geworpen was. Daarover geïnterpelleerd in het Lagerhuis, heeft de Home Secretary een uiterst on bevredigend bescheid gegeven. Hij kan, naar hij verklaarde, niet meer straatpolitie verstrekken, ter beveiliging van het pu bliek, want dat zou te veel geld kosten. Reeds werden de heeren straatroovers driester, en heden leest men van een af schuwelijken moord, die op klaarlich ten dag, in eene stille straat van de buurt Kentish Town (Noord-Londen) heeft plaats gevonden. Drie, nog onbekende mannen hebben de vrouw van een melk handelaar met een stnk ijzer doodgeslagen, om eene geldkist meester te worden. Zij zijn daarin niet geslaagd, doch aan de vervolgingen der politie ontsnapt. De juiste cijfers zijn nu bekend geworden van de slachtoffers bij de ramp in de kolenmijn der „24 aandeelen", onder Quaregnon. Van de 175 mijnwerkers, die in de mijn waren afgedaald, zijn er 57 ongedeerd ontsnapt, 5 gewond, 113 dood. Op dit oogenblik zijn 102 lijken te voor schijn gehaald, zoodat er nog 11 bedolven zijn, allen in den mijngang van 495 meter diepte. Van alle zijden komen giften in voor de achtergebleven weduwen en weezen der ongelukkige slachtoffers. De ontbinding der lijken in de put heeft zeer snel plaats, daarom worden zij van den derden dag af in de mijn zelf gekist. Men kan oordeelen over de ramp, die de bevolking van Paturages treft, als men bedenkt, dat deze gemeente alleen 90 barer inwoners onder de slachtoffers telt. Door het Fransche gouvernement is een veldtocht geopend tegen de book makers bij de wedrennen. De eerste poging om hun praktijken te beletten, werd Woensdag bij de wedrennen te Autenil gedaan, wat niet zonder verzet van hun zijde gelukte. De opgravingen in de voor-historische graven van Volo, Griekenland, hebben tot interessante ontdekkingen geleid. Verscheidene kunstvoorwerpen van goud en porcelein, oogenschijnlijk van Egyp tische herkomst, zijn gevonden. Het beroemde Smithsonian Instituut te Washington heeft ten geschenke ont vangen vijf lijken die in het bezit waren van zekeren heer Woodin St. Paul (Minnesota). Zij bestaan uit 1 man1 vrouw en 3 kinderen, en zijn door een mijnarbeider gevonden in het hol van Dakoba. De lijken zijn niet verrot, maar ingedroogd en goed bewaard. Oudheid kundigen schrijven hun een ouderdom van misschien 2000 jaren toe. Uit Honoloeloe wordt gemeld, dat prinses Likelike zuster van den koning, zich zelf gedood heeft als zoenoffer aan de godin wier boosheid de uitbarstingen van den Manua-loa vulcaan in Hawaii heeft veroorzaakt. Er heeft zich in België een federatie van liberale Vlaamsche vereenigingen gevormd. President van het bestuur is Jan van Beers tot het bestuur behooren o. a. Jan van Ryswyck en Max Rooses. Uit de gevangenis te 's-Hertogen- bosch is weder een gevangen militair ontsnapten wel den broeder van den onlangs van daar ontvluchten Yan der Waaijen. Op de cellulaire wandelplaats had hij zich tusschen de ijzeren stang van het afsluithek en den muur weten door te wringen, met achterlating van buis en klompen. Op het alarm van den bewaarder, met het toezicht der wandelplaats belast, hebben de gevangenbewaarders en politie agenten den vluchteling onmiddelijk na gezet, met het gevolg, dat hij gearres- steerd werd, nog vóór hij de stad ver laten had. Zaterdagavond heeft er tusschen de stations Leerdam en Arkel een onge luk plaats gehad. Een baanwachteres is door den trein overreden. De trein stopte en men vond het lijk deerlijk verminkt op den weg liggen. In het wachthuisje vond men twee slapende kinderende volgende baanwachterspost werd daarom met het ongeval in kennis gesteld. Door den deurwaarder der directe belastingen te Nieuwer-Amstel zijn onlangs 70 diamantslijpers bekeurd wegens het ongepatenteerd uitoefenen van hun bedrijf, welke bekeuringen op enkele na alle bij transactie zijn afgedaan. Deze bekeuringen hadden het gevolg dat sedert te Amsterdam bijna 1000 aan giften van diamantslijpers zijn ingekomen. Het behoud van de Hoogduitsche Opera te Rotterdam is thans verzekerd. Zooals men weet wilde de directeur, de heer Bollé, slechts met een waarborgfonds van 25000 de exploitatie aanvaarden, en dit kapitaal is Maandag in eene vergadering van be langstellenden bijeengekomen. Op* de heide nabij Yenloo is Zon dag voormiddag het lijk van een man onder de sneeuw bevolven gevonden, waarvan men de identiteit nog niet heeft bewezen. Een revolver lag er naast. De doode was goed gekleed en had een gou den bril. Of hier aan zelfmoorddan wel aan misdaad moet worden gedacht, daaromtrent heeft de politie een onderzoek ingesteld. In het Museum van kunstnijver heid te Dresden wordt tot 16 April eene tentoonstelling van klenrendrukwerk ge houden. Ongeveer 5000 proeven van bijna 70 drukkers zijn er bijeengebrachtuit Duitschland, AmerikaOostenrijkZwit serland Engeland en wat ons land be treft uit Haarlem. Te Bergum heerscht, naar men verneemt, onder de werklieden groote ontevredenheid. Sommige werkgevers hebben het volgend werkseizoen het dag loon met één cent verminderd. De werk gevers meenen door velerlei omstandig heden daartoe moeten besluiten, en geven nu per dag 70 ct,, d. i. per week ƒ4.20. De arbeiders berusten daarin echter niet, en zeggen geen cent te kunnen missen, willen zij des zomers de zorgen voor den winter door zuinigheid en vlijt verminderen. Onder de versieringen te Amsterdam, ter gelegenheid der a. s. Aprilfeesten zal ongetwijfeld die van het Thorbecke- plein de aandacht trekken. Het is een Bevallig en rjjk versierd baldakijn, waar onder te midden van veel bloemen en heesters, het borstbeeld des Konings zal prijken. Yier trappen geflankeerd door wimpeldragers, geven toegang tot deze verhevenheid, en het geheel wordt om geven door fraaie sierplanten. Het hoogste punt dezer monumentale versiering, welke verschillende wapenschilden zal dragen, is 12 meter, en het ontwerp van den heer G. van Arkelarchitect. Bij den eigenaar van Brack's Doelen- Hotel bestaat het plandit schoone ge bouw tijdens de aanstaande Aprilfeesten, gedurende eenige avonden te illumineeren. Van de bijzondere ligging van dit ge bouw is hierbij uitstekend party getrokken. De geheele decoratie doet denken aan Venetië. Aan de achterzijde van het paleis van den een of anderen rijken Patriciërligt aan den voet van eene monumentale trapeen gondel gereed tot spelevaren, onder de trap zelve vloeit een watervalwelke onder gekleurd licht een verrassend effect moet teweegbrengen. Door het aanbrengen van bloemen en tropeeën zal de versiering een recht fees telijk aanzien verkrijgen. Dezer dagen is wat nog nooit gebeurde te Lobit een Fransch schip gepasseerddac uit Duitschland recht streeks naar Parijs kolen vervoerde. Ongeveer twee jaar geleden werden te Jena eene boerin en haar knecht ter dood veroordeeldop grond dat zij te zamen den boer hadden vermoord. De vrouw vroeg om gratie en kreeg veran dering van straf. De knecht wilde geen gratie vragen, maar zag toch ook zijn vonnis veranderen. Thans is gebleken, dat beiden onschuldig waren veroordeeld. De rechtbank te Jena heeft bevel gegeven tot eene nieuwe behandeling der zaak, met verwijzing naar de rechtbank van gezworenen te Gera. Bij het eerste en tweede reg. hu zaren moeten zoo spoedig mogelijk 200 sabels scherp gemaakt worden. Tevens moet opgegeven worden binnen welken tijd zij gereed zijn. Een zeldzaam verschijnsel in dezen tijd. Te Oud Beierland is de gemeente belasting met ruim 20% verlaagd. Een welgesteld vervener te K. was door de rechtbank te Heerenveen wegens mishandeling veroordeeld tot ƒ200 boete, subsidiair 15 dagen gevangenisstraf. Hoe wel hij verzocht had, boete toe te pas sen bezwaarde hem de 200 toch en besloot de som „zittende" te verdienen. Hij begaf zich daartoe in arrest, na uit voorzorg in een café ettelijke eieren verorberd te hebben. Het beviel hem echter in de cel zóó slecht, dat hij wenschte te betalen, maar vóórdat hij ontslagen kon worden moesten er contanten wezen en deze had hij niet meegenomen. Men gunde hem ech ter een briefje aan eene kennis te Heeren- j| veen te schrij venom deze 200 te leenen. De kennis bewees hem dezen dienst, de gevangene betaalde en hem werd ruim 13 korting toegestaan wegens doorgestane gevangenschap van één dag. „Een kaaseter" schrijft in de Leeuwar der Courant „Als er iets in terpen gevonden wordt, dan komt het in de courant; nu heb ik ook wat gevonden en zou graag willen dat u er een plaatsje voor overhadt. Zoo ja, wees dan zoo goed in nw blad te doen afdrukken de volgende lijst van voorwerpen, gevonden in een stukje kruid- kaas van 2,7 kilogr. „Een eindje touw van 21 mM. lang, eenige houtspliiters, strootjes en steeltjes, twee pluisjes blauwe wol, een splinter van een rood luciferhoutje, eenige steen tjes (marmer of albast), eene aanzienlijke hoeveelheid onkruidzadenwaaronder tamelijk veel van Plantago (Major?) eva dozijn heele kruidnagels en eenige korrels echte komijn. „De kaas zelve was van uitnemende yualiteit en bewerking en gemaakt door een zindelijken boer. Die man heeft dus goede waar willen leverenmaar Liefe lijk klonk in zijn ooren de lokstem der verleiding door handelarendie zich ter taak stellenhet uitschot aan den man te brengen: hij kocht goedkoop „kruid"" en heeft daardoor meegewerkt aan het bederven van den goeden naam der Friesche kaas." Meer dan 80 comités vormden zich te Amsterdam reeds voor de straatver siering bij gelegenheid der Aprilfeesten. Ook de Dam zal prachtig worden en door electrisch lichtdoor Krasnapolsky gratis aangeboden, worden verlicht. Ook bestaat er plan om vele torens electrisch te verlichten. Dezer dagen is te Weenen het laatste slachtoffer van den brand van het Ring- theater in December 1881 overleden. Hij was een ambtenaar, die met zijne vrouw den schouwburg bezocht toen de brand uitbarsttezij waren op het punt van een uitweg te vindenmaar werden toen door den rook bedwelmd. Men vond hem later op den grond liggen, de vrouw dood, den man nog levende. Hij scheen in het hospitaal te herstellenmaar bleef toch over hoofdpijnen klagen en eindelijk bleek het, dat hij door eene hersenziekte was aangetastwaaraan hij thans na vijf jaren lijdens bezweken is. De Zigeunertroepdie zich te Ven- loo ophield, is door tusschenkomst der politie met geheel zijn materiaal per spoor naar Keulen afgereisd om van daar naar Weenen te trekken. De verkoop van een paar paarden en honden kon de reiskosten helpen bestrijden. Zaterdag ochtend woedde te Vucht een hevige heidebrand. Om de naburige mastbosschen voor branden te bewaren i werd tegen 6 uren 's avonds de brandklok geluid en rukte de brandweer uitdie er, na veel moeite, in slaagde het vuur te stuiten. Een kanaalarbeider te Ootmarsum had dezer dagen zóóveel jenever gebruiktdat hij des ochtends dood op zijn bed werd gevonden. HAARLEM, 15 Maart 1887. De officier van gezondheid de Fouw van het regement grenadiers en jagers is tot nader orde gedetacheerd bij het militaire hospitaal alhier. De door Burg. en Weth. dezer ge meente vastgestelde kiezerslijsten bevatten 2098 kiezers voor den gemeenteraad1362 voor de Tweede Kamer der Staten-gene- raal en 1358 voor provinciale Staten. De getal der verriohte inentingen door het Parc-Vaccinogène alhier in 1886 ver richt, bedroeg 1813, tegen 1468 in 1885. Er werden kosteloos gedaan 1082 vacci naties en 501 revaccinaties, terwyl boven dien door de officieren van gezondheid aan die inrichting 42 kinderen, en door verschillende genees- en heelkundigen 147 inentingen werden gedaan. Het getal aanvragen om koepokstof f bedroeg 457 en aan deze werd voldaan i! door toezending van 977 paar glaasjes of buisjes met stof. Deze aanvragen had den plaats zoowel uit deze gemeente als uit het binnen- en buitenland. De ver zending had plaats in vloeibaren toestand, volgens de methode van den directeur, den heer Ph. S. Frank, volgens welke de stof gedurende drie maanden niets van zijne kracht verliest. Door den Kommissaris des Konings is bepaald, dat het aantal loten, uittege- ven voor de verloting van paarden enz. bij gelegenheid van de Haarlemsche paar denmarkt, 25.000 zal bedragen tegen één gulden het lot, alsmede dat de verloting zal plaats hebben op 28 Juli a. s. Dezer dagen vermelden wij, dat aan de Ned. Hervormde gemeente alhier was gelegateerd eene som van ƒ2000. Tot aanvulling van dat bericht, kunnen wij nog mededeelen, dat aan bedoeld legaat de bepaling was verbonden, dat voor die som de avondverlichting in de Groote- of St. Bavo-kerk moest worden verbeterd. Naar wij vernemen wenschen kerkvoogden, naar aanleiding dezer bepaling, weder groote koperen kronen, van gasleiding voorzien en van hetzelfde model en dezelfde grootte als de vroegere kaarskronen, in de Grootekerk aan te brengen en hebben reeds twee belangstellenden genoegzame bijdragen tot het doen maken van twee kronen toegezegd. Het behoeft nauwelijks gezegd te wor den, dat genoemde som van ƒ2000 voor het boven omschreven doel lang niet toereikend is en nog meer giften hoogst welkom zullen zijn, en het is voorzeker te hopen, dat het kerkvoogden aan den noodigen geldelijken stenn niet moge ontbreken om in de groote kosten van het aanbrengen van bedoelde doelmatiger verlichting te voorzien, die daardoor tevens meer in overeenstemming zal worden ge bracht met het reeds zoo fraai gerestau reerde grootsche kerkgebouw, dat onder de merkwaardige monumenten van archi tectuur en oude vaderlandsche kunst eene der eerste plaatsen in Nederland bekleedt. Men deelt ons mede, dat eerstdaags alhier eene uitvoering zal worden gegeven door de letterlievende vereeniging ,,J. J. Cremer" en door de liedertafel „Crescendo" waarvan de opbrengst na aftrek van de onvermijdelijke onkosten zal strekken ten bate van het fonds voor den gewapenden dienst in Nederland. De bewaarscholen in deze gemeente werden op het einde van 1886 bezooht dooreene openbare 57 jongens beneden 6 jaren, 24 jongens van 6 jaren en ouder, 49 meisjes beneden 6 jaren, en 20meis jes van 6 jaren en ouder; de elf bijzondere door 831 jongens beneden 6 jaren, en 196 jongens van 6 jaren en ouder en 821 meisjes beneden 6 jaren en 133 meisjes van 6 jaren en ouder. Naar wij vernemen zal de gevierde tooneelspeler „Herr Carl Sontag" wiens schoon spel wy de vorige week bespraken, aanstaanden Maandag hier nog eene voor stelling geven. Alsdan zal worden opge voerd „die Journalisten", blijspel in 5 bedrijven van Gustav Freitag. Blijkens het rapport van den Heer N. van der Sleen, controleur aan de Haarlemsche Melk-Inrichting onder toe zicht der Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid, was het gehalte der melkgeleverd gedurende de maand Februari 1887 als volgt Soortelijk ye^. Vaste gewiektstoffen Minimum 1.0295 3.2 11.9 Maximum 1.0335 3.6 12.6 Gemiddeld 1.0309 3.41% 12.21% VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG den 16en Maart 1887, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Voortzetting behandeling algemeens politie-verordening. 2. Rapport B. en W. beteugeling kermis vermaak. 3. Id. id. op het voorstel van den heer de Kanter omtrent de kermis. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 17 Maart 1887des namiddags.van 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1.Prelndium en Fuga in (G)Bach. 2. Sonate No. 2Bink. 3.Andante con moto.."Guilmant 4. VariatienHesse, 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2