voor de Eerste Kamer te doen bestaan nit 50, nit de hoogst aangeslagenen, door de Prov. Staten te verkiezen leden, voor Noord-Brabant en Gelderland ieder 6, voor Znid-Holland 10, voor Noord-Holland 9, voor Zeeland, Utrecht en Drenthe ieder 2, voor Friesland 4, voor Overijsel, Gro ningen en Limburg ieder 3. Twee amendementen waren ingediend, een van den heer de Beaufort, om den eisch van hoogstaangeslagenen te doen vervallen, en een van den heer van Asch van Wijck, om de beide Hollanden ieder een lid minder, en Utrecht en Drenthe ieder een lid meer te doen kiezen. De heer de Beaufort verdedigde zijn voorstel, door er op te wijzen, dat de lijsten der hoogst aangeslagenen geen goede kenmerken zijn voor de benoembaarheid tot lid der Eerste Kamer. De heer van Aseh van Wijck verwees naar zijne schriftelijke toelichting, waarin hij met eeae voor anderen moeilijk te doorgronden antirevolutionaire arithme- tika de billykheid van zijn voorstel heeft trachten aan te toonen. Het amende- mept-de Beaufort lokte veel verzet nit, zonderling genoeg ook van eenige leden der linkerzijde. De heeren Farncombe Sanders, de Ranitz en van Kerkwijk, bestreden het als een ongewenschte en nuttelooze revolutie onzer staatsinstellin gen, terwijl zij vreesden, dat bij aanne ming van het amendement het zwaarte punt der politieke macht van de Tweede naar de Eerste Kamer zon worden over gebracht. Hoe het met elkander te rijmen is, dat dezelfde leden, die zoo krachtig den oensus als kenmerk van kiesbevoegd heid bestreden hadden, nu goed konden vinden, dat het betalen van een zeker bedrag aan belasting iemand boven anderen bevoegd zou maken om zitting te nemen in onzen Senaat, werd niet duidelijk ge maakt. De heeren Visser van Hazers- woude, de Bruyn Kops en Goeman Bor- gesius verdedigden het amendement. De heeren A. Mackay, de Savornin Loh- man, Haffmans en Schaepman keurden het af, dat de leden der Eerste Kamer door Prov. Staten moesten gekozen wor den, maar wenschten geen amendement in dien zin voor te stellen. De Min. van Binnenl. Zaken bestreed nu het amendement-de Beaufort met zeer zwakke wapenen hij gaf zijne verbazing er over te kennen, dat een man als de heer de Beaufort, „die toch anders geen nivelleur is", met zulk een voorstel voor den dag was gekomen hij gaf een pluimpjen aan de Eerste Kamer, en dreigde weder: de voorstander had door zijn amendement een voetangel gelegd, neen een kuil gegraven, zóó diep, dat, werd het aangenomen, het geheele Hoofdstuk er in dreigde te stor ten. De heer Goeman Borgesius ver dedigde het amendement tegen wat hij beleefd genoeg was de argumenten des Ministers te noemen, en de heer de Beaufort, zijn voorstel nogmaals verdedi gend, verbaasde zich over de groote portee, aan zijn amendement gegeven. De heer Farncombe Sanders stelde nu met I den heer van der Sleyden als sub-amen- dement voor, het aantal leden der Eerste Kamer op 51 te brengen, en dan aan Utreoht 3 in plaats van 2 leden toe te kennen. De heer van Delden bestreed dit als onbillijk tegenover Overijsel en andere provineicën, en de heer van ABch van Wijck verdedigde nader zij a amen dement, waarna de vergadering tot Maan dag verdaagd werd. In de laatste zitting van den Ant- werpschen gemeenteraad is besloten aan de wetgevende kamers den wensch uit te drukken, dat de loting worde afgeschaft en de persoonlijke en algemeene dienst plicht worden ingevoerd. Het besluit werd genomen met 14 tegen 10 stemmen. Vrijdag nacht zijn te Madrid ver scheidene personen gevangen genomen als verdacht van het smeden van een komplot tot omverwerping der bestaande orde van zaken. Ook te Barcelona, Valencia, Se- villa, Valladolid en Cadix zijn een zeker aantal personen gevat, beschuldigd van deelneming aan eene republikeinsche samen spanning. Er zijn te hunne huize revolu tionaire proclamatiën aan het leger gevon den. In later ontvangen dépêches uit de provinciën wordt verzekerd dat er een volmaakte rust heerscht. De Regeering houdt zich overtuigd dat er niets ernstigs zal voorvallen. In een Beiersch dorp is in den ouderdom van 98 jaar een Russische boer overleden, die vijf en zeventig jaar ge- i leden de slede bestuurde, waarmede Na- poleon l zich naar de Duitsche grenzen, liet brengen, na zjjn nederlaag in Rusland. De man bewaarde nog steeds een der goudstukken, hem bij die gelegenheid door den keizer geschonken. De nihilisten hebben langs een on- deraardsche gang inbraak gepleegd in het postkantoor te Astrakan en zich met 200.000 roebels uit de voeten gemaakt. Weer een spoorwegongeluk in Ame rika. Toen een goederentrein over de brug nabij Liberty Virginia, reed, stoitte de brug in. Vijf arbeiders, die bezig waren de brug te herstellenwerden gedood verscheidene personen gekwetst. Een ambtenaar bij het Fransche ministerie van oorlog is ontslagen, omdat hij zekeren personen geheime inlichtingen over het oorlogsmaterieel had verstrekt. In het Gasthausorgaan der Ver- eeniging van Duitsche hotel- en restau ratiehouders, wordt gemeld, dat te Berlijn een restauratiehouder heeft terechtgestaan, omdat hij aan een der bezoekers van zijn établissement een glas Gratzer en ver volgens een glas Kissinger bier had ge leverd beide keeren onder den naam van echt, hetwelk bleek onwaar te zijn. Hij is veroordeeld tot 30 mark boetemet intrekking van zijn vergunning. De Ber- lijnsche Vereeniging van restauratiehou ders heeft aan eenige bladen verzocht hieraan openbaarheid te geven ter waar schuwing voor anderen. Door een fabriek in de nabijheid van Berlijn zijn in twee maanden tijds niet minder dan 450.000 borstbeelden (in gips) van den Duitschen keizer afge leverd voor de versieringen op 22 Maart en voor een belangrijk deel ook bestemd voor de Dnitschers in het buitenland vooral in Engeland en Amerika. De gevangen genomen Prancini blijft steeds ontkennen den drievoudigen moord in de Rue Montaigne te Parijs gepleegd te hebben. Veel licht is in de zaak niet verspreid. Het is alleen bewezen dat het kostbare gouden horloge, hetwelk Pran cini aan de publieke vrouw te Marseille naar hare verklaring, voor 20 fr. ver kocht heefttoebehoorde aan de ver moorde Marie Regnault. Een horloge maker te Parijs (men weet dat het uurwerk daarheen was gezonden) heeft verklaard dat hij het van Marie Regnault eenige dagen vóór den moord te herstellen had gekregen, en het daarop gevonden nommer komt overeen met de aanteekening, die hij van het nommer in zijn register heeft gehouden. Ook is het gebleken, dat Prancini weer pogingen in de gevangen;s heeft gedaan om zich van kant te maken. Hij stootte het hoofd tegen den muur om zijn her senpan te verbrijzelen. Hij wordt nu nog nauwkeuriger bewaakt. In zake den moord te Parijs is men nog niet veel verder gekomen. Wel heeft men een pakje met kostbaarheden op het spoor weten te komenbehoord hebbende aan Marie Regnault, doch de eenige in deze zaak gearresteerde, Prancini, blijft ontkennen er iets van te weten. De Fransche senaat heeft de wet op de graanrechten aangenomen ondanks de protesten van verschillende voor standers der handelsvrijheid en de opmer kingen van anderen dat, niettegenstaande de besehermende rechten, de landbouwers zullen blijven klagen. Uit Afghanistan komen allerlei verontrustende berichten. De emir moet den heiligen oorlog tegen Rusland hebben laten preeken. De gouverneur van Russisch Turkestan zou daarentegen aan Iskhander khan een Turkomaansch bondgenoot der Russen, bevel hebben gegeven Herat bij verrassing te nemen, waarop deemir 10.000 man onder de wapenen moet hebben ge roepen om ze naar Herat te zenden. Den 3 Mei zullen Rossini's over blijfselen te Florence uit Parijs aankomen. Yerdi is president van de regelings com missie. Op den dag van 3 Mei zal door Italiaansclie artisten den Stabat Mater uitgevoerd worden. Van 1 tot 15 Mei zal er te Ant werpen eene internationale tentoonstelling van postzegels gehouden worden, waarvan de burgemeester, de heer Leopold de Wael, het eerevoorzitterschap heeft aan- aanvaard, en waar o. a. twee gouden medailles uitgeloofd worden, nl. voor de verzameling, welke het grootste aantal zeldzame postzegels bezit, en voor de tal rijkste verzameling. Ofschoon het wild in den tijd der paring steeds eene veilige en eenzame plaats opzoekt, schijnt dit toch niet altoos het geval te zijn. Aan de liju van den Ooster-stoomtramweg, nabij het landgoed Oranje Nassau's-Oord, heeft een konijnen- paar een der dwarsleggers zóó weten te ondermijnen, dat zij daar een nest hebben kunnen maken, waarin zich twee jongen bevinden. Niettegenstaande dagelijks veer tien treinen passeeren gevoelen zij zich in hun zeldzaam verblijf zeer te huis. Te Tessel is uit zee aangebracht een vat gezouten visch, dat door een vis- scher in het net van den bodem der zee was opgehaald. De inhomd van het vat was nog goed. Men schrijft uit Grave: In de laatste dagen is de Maas op on rustbarende wijze gewassen. De peilschaal teekende Maandag 9.20 M. boven A. P. dit, in verband met de nog steeds aan houdenden was boven, wettigt de vrees voor een hoogen waterstand. De sluizen zijn reeds gesloten; de uiterwaarden loopen allengs onder. Twee echtelieden in den Haag, die eenigen tijd gescheiden geleefd hadden, wandelden Maandag middag, weder met elkander verzoend, op de Groote Markt. Tot hun verwondering zagen zij, den uitdrager D. passeerende, die aldaar eene uitstalling had, eenige hunner meubelen staan, die zij gedurende de scheiding had den geborgen. Na informatie bij den koopman, bleek, dat hun kinderen zich van die goederen hadden weten meester te maken en ze aan dien koopman, in de Van Ravesteynstraat, hadden verkocht. De politie werd met de zaak in kennis gesteld. Ten einde in de dagelijks toenemende behoefte aan drinkwater te voorzienis door het gemeentebestuur van Leeuwar den een begin gemaakt met het doen rondbrengen van water uit den tweeden versehwatervijver, dat voor leent de em mer wordt verkocht, in de buurten der on- en minvermogenden voor 1/2 cent de emmer. Terwijl een schipper van Katwijk aan de Nieuwe Meer het zeil wilde strijken, sloeg hij door een rukwind van zijne schuit en verdween terstond in de diepte. Het zoontjedat mede aan boord was was getuige van dit ongeluk. De verdron kene laat een weduwe en vijf kinderen na. Men zegt dat in de nieuwe wijken van Amsterdam in de vorige week twin tig huizen verkocht zijn omdat de eige naars de hypotheek-schulden niet konden voldoen. Jos. Hamaekers aanvankelijk ver dacht van medeplichtigheid aan den moord te Heerlerheideis daags na de aanhou ding van zijn vader J. P. H. Hamaekers op vrije voeten gesteld en bevindt zich sedert den dag zijner invrijheidstelling te Gulpen. Een oude kanarieEenige dagen geleden gaven in het Vliegend Blaadje van Den Helder de heer P. en zijn echt- genoote per advertentie kennis van het overlijden van hun kanarievogel, die ge durende zes en twintig jaren hun huis kamer door zijn gezang had opgevroolijkt Bij burgemeester en wethouders van Amsterdam zijn plannen aanhangig tot stichting van een nieuw entrepotdok. Dr. G. J. Brutel de la Rivière, predikant te Houtrijk en Polanen heeft voor het beroep naar Het Woud bedankt. HAARLEM, 29 Maait 1887. Zondag is hier ter stede ontslapen de heer A. A. A. M. van Goor, le luitenant van het O.-I. leger. De overledene, die den ouderdom van acht en dertig jaren bereikte, was ver sierd met het eereteeken wegens belang rijke krijgsverrichtingen in Atjeh. Ten gevolge van bekomen verwondingen bij nachtelijken patrouilledienst en het lijden aan berri-berri was hij genoodzaakt naar Europa terug te keeren. Woensdag a.s. ten 11% uur zal zijne begrafenis met militaire eer plaats hebben, terwijl door het Mu ziekcorps der dd. Schutterij, treurmarschen zullen worden uitgevoerd. Aan de Wilhelminastraat in deze gemeente, welke thans bijna geheel vol bouwd is, is dezen winter een schoon, doch eenvoudig kerkgebouw verrezen bestemd voor de Remonstrantsch Gere formeerde Gemeente. Naar men verneemt, zal deze kerk het eerst worden in gebruik genomen op den eersten Pinksterdag van dit jaar, zijnde den 29en Mei, en zal den 19en bevorens, den Hemelvaartsdag, het laatst in de oude kerk eene godsdienst oefening plaats hebben. De bouw der kerk is verricht door den aannemer B. Zuithof, terwijl het oude kerkgebouw met de kosterswoning jl. Zaterdag avond in het openbaar is verkocht voor 8800. Door den commissaris des Konings in deze provincie is benoemd tot gemeen te-veldwachter van Schoten, J. Lameijer alhier. Bij Kon. besluit is aan den heer Mr. Th. de Haan Hugenholtz op verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Haarlem en als zoodanig benoemd de heer Mr. N. G. Cnoop Koopmans. Tevens is de heer F. L. Kist herbe noemd als kantonrechter-plaatsvervanger. Gisteren nacht is door middel van overklimming, een zak met natte waschgoe- deren ontvreemd van het erf gelegen achter perceel No. 46 aan de Gedempte Raamgracht alhier. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 30en Waart 1887, des namiddags ten een ure. Het volgende zal aan de orde gesteld worden: Voortzetting der behandeling van de Algemeene Politie-verordening. Afloop van de verkooping van Huizengehouden den 26 Maart 1887» in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. 1. Huis en Erve met Tuin, Frans Hals straat No. 5. 2. Huis en Erve met Tuin, Fraus Hals straat No. 7. No. 1 en 2 le zamen 8105, W. F. Overhojf. 3. Wiukelhuis en Erve, Burgwal No. 40 zwart en rood. 4. Pakhuis eu Erve, Burgwal No. 42 zwart en rood. No. o en 4 te zamen f 4300, R. van Riemsdijk, n 5. Huis en Erve met Tuin, Warmoesstraat No. 18, 9500, .11. Uitenbosch. 6. Huis en Erve, Frankcstraat No. 22, ƒ3900, P. Kleinwerj Dyserinck qq. 7Huis en Erve, Klein Heiligland No. 38, 3(150, P. v. d. Stad. 8. Huis en Erve, Klein Heiligland No. 69, ƒ25CO, J. v. Waard, n 9. Huis en Erve, Anegang No. 11. n 10. Winkelhuis en Erve, Anegang No.13. No. 9 eu 10 tc zamen ƒ18200, Ji W. F. Jansen, a 11. Huis en Erve met Tuin, Spaarne No 71. 12. Tuingrond, Anthoniestraat, achter het voorgaande. No. 11 en 12 te zamen 5100, L. de Breuk. u 13. Huis eu Erve, Anthoniestraat No 8, fis00, C. Cobelens. 14. Winkelhuis en Erve, de WitstraatNo. 28, ƒ1540, J. W. F.Jansen. 15. Huis enErve, Nieuw Heiligland No.13. u 16. Huis enErve, NieuwHeiliglandNo.il. No. 15 en 16 te zamen 1060, J Klimbie. 17. Huis met Sous-Terrain cn Erve, Ke naupark No. 18, 13870,opgehouden. 18. Huis eu Erve, Koningstraat No. 36» ƒ8200, V. Emrik. 19. Huis en Erve, Groote Houtstraat No. 98, 5075, P. van der Stad. u 20. Winkelhuis en Erve, Lange Boogaard straat No. 11, 2180, U. Konijn, n 21. Gebouw HelmbrekerstcegNo. 10zw. en rd. v 22. Huis en Erve, Gravinnesteeg No. 15 zwart en rood. No. 21 en 22 te zamen ƒ8800, A. v. d. Linden qq. 23. Winkelhuis en Erve met Tuin, Ha- gelstraat No. 16, 4900, Th. A. Bonnee qq. 24. Winkelhuis eu Brve, Raaks No. 20» ƒ3060, D>. v. d. Pulten. v 25. Huis cn Erve, Klein Heiligland No. 37, 2500, J. P. Huijboom. 11 26. Huis en Erve, naast het voorgaande. No. 35, ƒ2300, E. J. Jonckbloedt n 27. Huis en Erve, achter het voorgaande. No. 33d, ƒ1050, J. P. Huijboom. 28. Huis en Erve, achter het voorgaande. No. 33e. r 29. Huis en Erve, naast het voorgaande. No. 33b 30. Huis en Erve, Daast het voorgaande. No. 3'U No. 28, 29 en 30 te zancn 2425» J. P. Huijboom. e 31. Winkelhuis en Erve, Jansstraat No. 5, ƒ3680, W. Saarloos. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 31 Maart 1887, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezekman. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. '7. Bach. 2. Sonate No. 5J- Bheinbcrger. 8. MélodieGuilmant. 4. Fantasie No. 2Fr. Kiel. 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2