ÏÏAARLEISCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN No. 27. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 86.' Negende Jaargang. van ZATERDAG 2 April 1887. op ZONDAG 3 April 1887. Nieuwsberichten. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25, franco p. post —,40. Afcondarljjke «ommera 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1 tot 5 regels 25 cents, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën vKyrden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Groote Kerk. Yoorm. 10 ure, Snethlage. H. Avondmaal. Mam. 2 ure, Escher. Dankzegging. *s Avonds 6 ure, Moeton. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Yoorm. 10 ureSmeding. H. Avondmaal. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Brutel de la Biviëre. 2de Lijdenstekst. Woensdag 'sAvonds 8 ure, Barger. Voorbereiding. Bakenesser Kerk. Yoorm. 10 nre, Hoog. H. Avondmaal. Waalscke Kerk. Voorm. 10 ure, Vebry. Preparation la St. Cène. Christelijk Gereform. Gemeente. (Ged. Oudegracht). Yoorm. 10 ure, 'sAv. 5 nre, Mulder. Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, 'sAv. 5 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Bevestiging van Lidmaten, 's Avonds 6Va nre, Mees. Bevestiging van Lidmaten en Voorbereid. Kerk der YereenigdeDoopsgezinden Yoorm. 10 ure, Craandijk. Avondmaal, 's Av. 6 urede Vries. Dankzegging. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Bevestiging van nieuwe leden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. 'sAv. 6 ure, Weiss. Lijdensgeschiedenis. MaandagVinsdag en Donderdag. 'sAvonds 8 ure, Weiss. Woensdag. 's Avonds 8 ureWeiss. Voorbereiding. Lokaal van Marumstraat. Vinsdag 'sav. 8 ure, Smeding. Bij bel lezing. SLUITING. Matth. 18 11 vv. Lokaal der jongelings-Yereeniging. L. Annastraat. Vonderdag 's av. 8 ureGeen Bijbellez. De collecte, gehouden op Zondag 27 Maart, ten behoeve van het Godsdienst onderwijs heeft opgebracht de som van f 135.42'. Een ernstig woord. Voor de Vacature in den Gemeenteraad waarvoor op 5 April a. s. de verkiezing van een lid zal plaats hebben, werden van verschillende zijden oandidaten gesteld. Mannen, die reeds jaren lang in het belang van het algemeen zijn werkzaam geweest. Het ligt niet op onzen weg de kiezers voor te lichten, bij het doen hnnner keuze, ware dit het geval, dan zouden we gaarne vermelden dat Mr. A. C. Waller jaren lang bestuurder der Kweekschool voor onderwijzeressen is, Secretaris der Com missie van toezicht op 't middelbaar onderwijs, Curator van het gymnasium. Sedert 12 jaren bestuurder der maat schappij vau Toonkunst, afd. Haarlem, den meesten tijd daarvanjhaar Voorzitter aan hem grootendeels, dankt de muziek school haar bloei. Hij was lange jaren Penningmeester der Volkszangschool, thans haar Voorzitter; hij was lid der Com missie voor de grensregeling met Schooten en door die tot haar rapporteur gekozen. We zouden onbescheiden worden tegen over dezen candidaat, als we hier nog meer aan toevoegden doeh vragen: Zou dit niet reeds alleen genoeg zijn om er rijpelijk over na te denken wie de plaats dient te vervullen? Wie daar het best voor onze belangen zal zorgen. Benige Kiezers. KRONIEK Na eenige recapitulatie van vorige artike len ging de Raad 11. Woensdag over tot de beschouwing van Hoofdstuk VIII der Po- litie-verordening, waarin hoofdzakelijk geleerd wordt op welke wijze men het best met zijn buren in vrede kan blijven leven. By deze artikelen werd de traditie ge handhaafd, van daar dat hunne redactie en bedoeling voor den nazaat wel altijd eenig- zins duister zal bly ven.Gelnkkig dat dit ka pittel op voorstel van den Heer de Kanter achteraan werd geplaatst, het zal daar zeker op zijn plaats zijn. Op enkele punten moet de traditie dan toch ook zegevieren. Hoofdstuk IX behandelde de Brand- politie. Geen sigaren mag men rooken op open bare plaatsen, waar dit verboden is. Kan dit ook op de openbare straat verboden worden? werd gevraagd. In de bossehen van Soestdijk in de buitens der koningin van Engeland, op het dek van sommige Engelsche booten, in het Cassel van weleer, boven op den Johannisberg van Prins Metternich is dit verboden, maar hier in Haarlem ging het toch niet aan. Men vertrouwdedat dit verbod zoo min mogelijk zou worden uitgevaardigd en liet het daarom aan B. en W. over te bepalen waar gerookt mocht worden en waar niet. De wijze van hooi op schelven te zetten werd uitvoerig gereglementeerd. Kachels, pijpen en scboorsteenen, sche nen verdachte voorwerpen te zijn. Onge lukkig dat hun overgroote talrijkheid, de contrèle uitermate bemoeielijkte. Hier vooral, waar het gold de eigen haard van den hniselijken Hollander, bleken Polizeimaszregeln niet altijd even doeltreffend te zijn. Het openhakken van bijten is niet meer een der eerste plichten van de burgers onzer gemeente. De Raad hief deze ver plichting op. Genaderd tot het toezicht op petroleum- pakhuizen krnitwinkels enz.merkte de Heer Macaré op dat hier de wet ge noegzame waarborgen sohonken het Dagelij ksch Bestuur met deze zaak bekstte. Desniettemin verklaarde de Raad zich voor een opname iu de Politieverorde ning van enkele punten die nu nader door den Heer Macaré zullen worden geformuleerd. Het bleek ook weder in deze zitting dat de nieuwe strafwet zulk een ontzaggelijk aantal punten regelt, dat er voor een Politieverordening betrekkelijk weinig nieuwe delicten zijn uit te vinden en men telkens gevaar loopt de eene of andere bepaling te copieeren. Er wordt daarom ernstig over gedacht een gedeelte van het nieuwe Wetboek als Appendix bij de Politieverordening uit te geventen einde geen voedsel te geven aan de waau dat nu alleen zou verboden zyn hetgeen in de verordening werd opgenomen. Door de wet komt de overtreding, en met het toenemen der beschaving schijnt de omvang der wetboeken en het aantal der delicten gelijken tred te houden. Dergelijke invallende gedachten passen echter niet bij de behandeling eener Al- gemeene Politieverordering en daarom haas ten wij one deze bladzijde van Haarlemsch Kronijk te sluiten na nog te hebben ver meld dat een paar stukjes grond aan de Pa- pertorecs ?est a 3 per M2 werden verkocht. Toen Maandag de Tweede Kamer den Vrijdag afgebroken arbeid hervatte hare beraadslagingen over Hoofdst. III, art. 78 der Grondwet Eerste Kamer) kon niemand met zekerheid voorspel len, wat bst eindrezaltaat der deliberaties zou wezen. E=f waren nog jdrie amen dementen bijgekomeneen van den heer A. Mackay, die de Eerste Kamer wilde doen kiezen door dezelfde kiezers als de Tweede; een van den heerSchimmelpen- ninck van Nijenbeek, om h t aantal hoogst aangeslagenen te vermeerderen tot 1 per 1500 zieleneen van den heer Schaep- man, om dat aantal te vermeerderen tot 1 per 1000 zielen. Laatstgenoemde heer maakte den la'chlust der Kamer gaande door de indiening van zyn amendement, en door zyn opmerking, dat 1 per 1500 veel van beknibbelen had, en dat 1 per mille tenminste iets ronds heeft. De beer v. d. Linden zou niet dan met een bezwaard gemoed voor het amendement-de Beaufort kunnen stemmen; liefst zou hij de provinciale lijsten van hoogstaangesla genen zien plaats maken voor één enkele lijst van aangeslagenen in grondbelasting en patent. De heer v. d. Feltz mo tiveerde zijne stem tegen het amende- ment-de Beaufort; in tegenstelling van het demokratiescb karakter der Tweede Kamer, nog toegenomen door de afschaf fing van den belasting-census, achtte hij een Eerste Kamer met een ietwat aristobratiesch karakter wenschelijk; ook vond hij Prov. Staten een niet ongeschikt kies-kollege voor de Eerste Kamer; 's Ministers sterk verzet tegen de amen dementen oordeelde deze spreker niet be vorderlijk aan bet gemeen overleg. De Min. van Binnenl. Zaken bestreed nogmaals de amendementen. jHij ontkende, Vrijdag te haastig zijn openie te hebben uitgesproken over de amendementen, maar hij kon niet tegen zijn overtuiging een gevoelen verdedigen, dat strijdig was met het zijne. Ook nu weder verdedigde hij het bestaan eener Eerste Kamer, aange steld als de tegenwoordige, en verkozen als de tegenwoordige. - De heer van Houten wilde van eene tegenstelling van demokratie en aristokratie niet weten, die volgens hem bij ons niet bestaan, en verdedigde het amendement-de Beaufort. De heer Haffmans vond den lof aan de Eerste Kamer geschonken overdreven, blijkbaar omdat zij te weinig voldaan had aam de wenschen zijner party. Hij beval het amendement-Mackay aan, dat het verder bederf der Prov. Staten zou verhoeden. De heer v. Diggelen ver dedigde het amendement-de Beauforthij wees er op, hoe onder de 1331 hoogst aangeslagenen maar 300 gegradueerden waren, waarvan 24 leden zyn der Kamer, die 39 leden telt. De heer Schaepman achtte eene Kamer, saamgesteld uit hoogst aangeslagenen, de plutokratie vertegen woordigd in zyn edelsten vormhij was vóór het amendement-Mackay, en trok het zijne in, hopend daardoor de kansen van het amendement-Schimmelpenninck te verbeteren. De heer de Beaufort bleef volharden en verdedigde zijn voorstel, met een beroep op 't geen Mr. Heemskerk in zyn Praktijk der Grondwet voorstond. De heer Smeenge nam het ingetrokken amendement-Schaepman over. De heer de Savomin Lohmau wees nog eens op de bedorvenheid der Prov. Statenhiernit geblekendat in Groningen een zeer be kwaam man nit de Staten geweerd was, omdat hij antirevolutionair was. De heer Mackay verdedigde nader zyn voor stel. De Min. van Binnenl. Zaken bestreed ten slotte nogmaals de amende menten behalve dat van den heer Sohim- melpenninck, dat hij overnam. Na eenig debat over de volgorde der stem ming, waarbij het denkbeeld om de stem ming uittestellen tot den volgenden dag geen bijval vond, werd het amendement-de Beaufort aangenomen met 41 tegen 34 stemmen. 't Was een verdeelde stem ming; een 11 tal liberalen stemden tegen een 8 tal leden der linkerzijde vóór. Het amendement-Sanders-v. d. Sleyden werd verworpen met 39 tegen 37 stem men. Het amend.-v. Asch van Wijck werd verworpen met 47 tegen 28 stem men evenzoo het am.-Mackay met 50 tegen 17 stemmen. Het am.-Goeman Borgesins werd aangenomen met 48 tegen 23 stemmenen het gewijzigde Regeringsartiekel goedgekeurd met 49 tegen 26 stemmen. Daarop verklaarde de Min. van Binnenl. Zaken, dat, daar de Reg. vóór stemming onbewimpeld ver klaard hadhet artiekelgelijk het thans daar ligtniet te kunnen verdedigen hij nu moest zoeken, de verdere behan deling van het ontwerp te schorsen. Dinsdag zag de Kamer zich wel ge noodzaakt andere werkzaamheden ter hand te nemsn. Zij keurde de voorge stelde grensverandering tusschen Delfzijl en Slochteren goed evenzoo een ontwerp, houdende wettelijke bepalingen betreffende het houden der bevolkingsregisters, alsmede de een ontwerp tot verkoop van grond onder Znndert. Woensdag werd goed gekeurd bet ontwerp vaststellende het slot der rekening voor Curasaowaarbij de Min. van Kol. beloofde, dat binnen kort een postwisselverkeer tusschen Ne derland en Curasao zal ingevoerd worden. Ook werd aangenomen het ontwerp tot aankoop van terrein voor de nieuwe strafgevangenis te Amsterdam. Voorts werd besloten tot publikatie van de overlegde stukken in de Tjomaszaak. Daarna vroeg de heer Beaufort het woord over de Grondwetsdebatten. Hy wilde duidelijk formuleeren bet bestaand ver schilpunt tusschen de fieg. en hem, en wees er op, hoe door de aanneming van zijn amendement op art. 78 de lijsten der hoogstaangeslagenen vervallen waren. Zijn nog niet behandeld amendement op art. 79, bepalend dat de eischen der ver kiesbaarheid voor de leden der Eerste en de Tweede Kamer geheel dezelfde zouden zyn, wilde hy wel ten offer brengen aan

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 1