K E 0 NIE Nieuwsberichten. vraagt Fielding zelf haar ten huwelijk, lu antwoord op het vleiende aanzoek bekent zij Fielding hare positie in de familie De Gervais en aan.Mevrouw De Gervais dat zij niet Fieldingdoch Edraond bemint. Ter juister tijd komt een brief binnen terwijl allen bijeen zijn. Het is de rekening van een grafsteen, die door Edmond besteld was ter nage dachtenis zijner zuster. Nu wordt, na een pijnlijk tooneel, aan De Gervais alles duidelijk en hij verzoekt Clotüde, ook na al die geheimenissen, voortaan zijn lieve dochter te willen zijn. Vroeg men mij mijn gevoelen omtrent het stuk zelf, dan zou ik onbewimpeld verklarendat het ondanks de schijnbare klaarheid veel, zeer veel onwaarschijnlijks bevat, dat het schoone tooneelen geeft, doch alléén op effect schijnt saamgesteld te zijn. Welke moeder zal, om eene der vele zwakke plaatsen aan te wijzen, na een veeljarig verblijf in den vreemde, haren echtgenoot met een leugen op de lip pen met een ondergeschoven kindeene vreemde linge, willen ontvangen; welk meisje zal zich tot zulk een doeleinde willen doen verlagen; welke vader zal zoo maar voetstoots met zooveel onoprechtheid van hen, die hem dierbaar zijn, genoegen nemen; welke zoon zal zich laten aanleunen de verdenking zijns vaders, als deze bemerkt, dat zijne verhou ding tot de vreemde eene andere is dan welke behoort te bestaan tusschen broeder en zuster. Doch de vlag dekt de lading: zoo ook hier. De meest afwisselende vormen van dramatische kunst zagen wij ten tooneele voeren door de meest uitstekende krachten van het Nederlandsch tooneel. De heer Bouwmeester, als De Gervais, betoonde zich hier weder den kunstenaar van professie. Liefdevol, opvliegend, toornig, vergevingsgezind in dezelfde rolen toch altijd zonder overdrijving. De lauwerkranshem aangebodenbewijst van de achting die men hem toedraagt als veelbegaafd artist. Mevrouw Frenkel—Bouwmeester gaf in haar niet benijdbare moeder-rol schoone toestanden te aanschouwen. Dat ook zij hoog bij het Haarlemsch publiek' staat aangeschreven, bewees de bloemkorf, haar reeds in een der eerste tooneelen van het eerste bedrijf aangeboden. Edmond, de heer de Jong, ver vulde zijn taak op eene wijze, die den goeden dunk welke men van hem heeftten vollerechtvaardigtende heer Morin stelde een onverbeterlijken Amerikaan, den koopman Fielding voor. Ten laatste Clotilde, mevrouw Kössing-Sablairolles. Haar schoon, eenvou dig spel, haar onberispelijk Hollandsch, maakte ook heden een allergunstigen indruk. Moge al geen bloemtuil haar ten deel gevallen zijn, de wijze waarop zij door het publiek werd terug geroepen bewees, lioe men ook deze kunstenares weet te waardecren. Afgesprongen, door Dreyfuss, besloot de vooistelling. Het bijzonder lachwekkend blijspel werd vlug afgespeeldDe allerkoddigstc intermez zo's werden zeer vermakelijk weergegeven en zeer prettig gestemd verliet men den schouwburg, den indruk met zich nemende dat ook in het losse genre de Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" over uitstekende krachten beschikt. De zaal was goed bezet. Bij stukken van vrij wat beter gehalte was soms dezen winter de opkomst vrij wat geringer. De Brouwersvaart gaat een schoone toekomst te gemoet. Zij wordt met 3 a 4 Meters verbreed en bet weiland aan de overzijde gelegen zal voortaan met straten worden bebouwd, zoodat al weder om eene nieuwe stadswijk is geformeerd, nu een oud bezwaarhet verbod van op gezegd weiland te bonwen,door de gemeente is opgeheven. De regeling van de jaarwedde van den Heer Heringa ging niet zoo gemakkelijk als men dacht. De Raad meende de helft door het Gymnasium de andere helft door de H. Burgerschool te laten bekostigen. De minister keurde deze schikking af en wilde slechts 700 ten laste van het. Gymnasium zien gebracht, waarmede de Raad in deze zitting genoegen nam, al i is het ook dat de laatste uitdrukking niet geheel juist g-kozen is, en min of meer welluidendheidshalve hier gebruikt wordt. School C wordt zoodanig overbevolkt dat het Proveniershuis niet allen meer huisvesten kan, een deel der leerlingen wordt derhalve naar den Doelen verplaatst. De herstelling van de woning van het hoofd van school B, gaf aanleiding tot eenig debat. De commissie van fabricage had hierbij het nuttige met het aangename trachten te vereenigen, enkele leden meenden dat men hierin te ver was gegaan. De porte brisée was overtollig en koolteer was minstens even voldoende als losanges. De Commissie won het pleit met vlag en wimpel, met schuifdeuren en losanges. De benoeming van een onderwijzer aan school B, reeds in October 1886 voor gesteld, werd wederom aangehouden, daar het nog nietwas uitgemaakt,of aan die school niet te veel onderwijzers waren. De Com missie van toezioht zal in deze om ad vies worden gevraagd; Aan den Heer H. Spaan werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Tus6ehenschool. Een verzoek van de Coöperatieve bouw onderneming de vooruitgang, om bestra ting enz. bij de door haar nieuw gebouwde huizen, vond geen bezwaar. Er werd evenwel op gewezen, dat de weg niet door de gemeente kon worden overgenomen, als hij hoofdzakelijk met behulp van aardappelenschillen en uien i werd aangelegd, zooals men aanvankelijk van plan scheen te doen. Een langdurige geheime zitting ver hinderde de voortzetting der behandeling van de Algemeene Politie-verordening. De Heer Deri scheen niettegenstaande de bescherming aan deze nuttige vogels verleend, in het geheel niet ingenomen met eenige kraaiennesten in de boomen van de Nieuwe Gracht. De wijze waarop hij de aandacht van het Dagelij kech bestuur op deze ongenoode gasten vestigde, voor spelt hun weinig goeds. Bij afwezigheid van den heer Cremers prezideerde Dinsdagmiddag de'heer Gleich- man de naar den Haag teruggekeerde Tweede Kamer. In deze zitting werd de te Delft herkozen heer Fabius als lid toegelaten. Op voorstel van den Voor zitter werd besloten den volgenden dag de beraadslagingen over de Grondwets herziening te hervatten. De nieuw gevormde afdeelingen benoemden tot Voor zitters de heeren v. Wassenaer Catwijk, Blnssé van Oud-Alblas, Keuchenius, van Delden en Haffmans; en tot ondervoorzit ters de heeren J. Schimmelpenninck, v. d. Linden, Reuther, Rutgers v. Rozenburg en De Geer van Jutphaas. Zonderling genoeg hebben drie van de vijf afdeelingen voorzitters en ondervoorzitters gekozen, behoorende tot de antiliberale minderheid. Het lot is den liberalen niet gunstig geweest: in eene der afdeelingen bracht de loting 13 liberalen onder 17 leden, waardoor natuurlijk in de andere afdeelin gen de liberalen veel minder talrjjk waren. Woensdag werd de diskussie over Hoofdst. III der Grondwet hervat. Na bestrij ding door de rechterzijde de heeren Ruys v. Beerenbroek, v. Alphen, de Geer van Jutphaas en de Savornin Lohman en verdediging door den heer de Meyier en den Min. van Binnenl. Zaken werd aangenomen met 39 tegen 27 stemmen het gewijzigd art. 83, waarin o. a. aan de afgevaardigden keuze wordt gelaten tusschen eed en belofte. Aangenomen werd met 50 tegen 17 stemmen het amendement van de heeren v. Houten, v. Kerkwijk en Schaepman, om geen schadeloosstelling te geven aan Kamer leden, die tevens minister zijn, of gedu rende de geheele zitting afwezig blijven. De heer van Honten had het amendement toegelicht, en de Min. van Binnenl. Zaken had de beslissing aan de Kamer overge laten. Op het nienw door de Reg. voorgestelde artiekel betreffende de eischen van verkiesbaarheid van de leden der Eerste Kamer (hoogstaangeslagenen, of zij, die hooge en gewichtige openbare betrekkingen bekleeden of bekleed hebben) stelde de heer Schaepman voor het woord openbare te doen vervullen. De heer v. Diggelen verklaarde zich tegen het artiekel, dat een bureaukratiesch in de plaats van een plutokratisch element stelt. De Reg. bestreed het amende- ment-Schaepman, maar wilde wel de woorden „en in het laatste geval eervol daaruit zijn ontslagen" laten wegvallen, daar deze o. a. de verkiezing van ond- Kamerleden onmogelijk zou maken. Tegen de weglating van het woord openbare bleef de Min. zich verzetten, en toen trok i de heer Schaepman, die niet gaarne een herhaling van tooneelen als op 28 en 30 Maart wilde uitlokken, zijn amendement in. De minder bezorgde heer de Savornin Lohman nam het weêr op, maar 't werd verworpen met 46 tegen 28 stemmen. Een amendement van den heer van Houten, door hem verdedigd en toegelicht, om het aantal der hoogstaangeslagenen te vergrooten tot één op 1500 de Reg. stelde voor 1 op 2000 werd, hoewel de Min. de aannemisg ontried, aangenomen met 47 tegen 26 stemmen. Het aldus gewijzigd Regeerings-voorstel betreffende de verkiesbaarheid van leden der Eerste Kamer werd daarop aangenomen met 50 tegen 22 stemmen. Onveranderd werden aangenomen 1114. Bij 15 (onvereenigbare betrekkingen met* het Kamerlidmaatschap) bestreed de Reg. het amendement van den heer v. Houten, om het lidmaatschap niet te doen vervallen bij aanneming van het ministersohap. Te Leipzig heeft een student, die verloofd waszich doodgeschoten uit wan hoop, dat hij vooreerst geen eigen home kon inrichten. Toen het meisje den dood van haar verloofde vernam, maakte ook zij een einde aan haar leven. Een vaartuig, geladen met ruim 1300 vaten petroleum Maandag morgen uit de petroleumhaven te Chairlois ge sleept wordende, is overvaren door het stoomschip W. A. Scholtenvan de Noord- Amerikaansche Stoombootmaatschappij. Gemelde boot was op hare uitreis. Het vaartuig is door de sleepboot op het droge gevoerd. De personen zijn gered. Vele vaten petroleum dreven op de Maas hier en daar in het rond. De Scholten scheen geene schade te hebben bekomen. Zij is althans doorgevaren. Nabij Bonifacio, Corsica, moeteen Engelsche stoomboot met 150 passagiers gekenterd zijn seinde men Woensdag uit Ajaccio. Omtrent deze ramp wordt nader gemeld dat de stoomboot Tasmania van Bombay naar Marseille gestrand is op de Monaohe rotsen, zuidelijk Corsica; een vijftigtal der passagiers het geheele aantal bedraagt 200 heeft getracht de kuBt te bereikenwat hun niet gelukte. Bij deze vergeefsche poging sloegen 5 booten om. Een persoon is in de woning van Bazaine te Madrid binnengedrongenen heeft hem met een dolk aan het hoofd gewond. De persoon, deze misdaad vol voerende riep dat hij zijn vaderland wilde wreken. Hij is gevat. De wond van Bazaine schijnt niet ge vaarlijk te zijnmaar de moordenaar ver klaarde toen hij gevat was, dat de dolk vergiftigd is. Te Cardiff sneed een jonge man zich met een scheermes den hals af eeni ge oogenblikken voor hij in het huwelijk zou treden. De zwakte van den Duitschen kei zer is eer toe- dan afnemend. Met onge duld ziet men het zachte weer te gemoet, waarvan de geneesheeren voor hun grijzen patient veel goeds verwachten. De kroon prins, die zich te Ems bevindt, is zeer lydende. Ook diens ondste zoon is ongesteld en heeft veel last van zijn oorkwaal. Het U. D. vermeldt het volgende Op de Oosterkade te Utrecht woont sedert geruimen tijd eene weduwe met haren zoon, een hij de straatjeugd van bui ten Tolsteeg welbekende figuurde zooge naamde „gekke Kobus;" die vrouw nu zag men in den laatsten tijd zeer weinig zij kwam hare woning niet meer uit de politie bracht Woensdag middag aldaar een bezoek en ontdekte dat zij in deernis- waardigen toestand verkeerde. Zij lag, gehuld in eenige lompenboven eene mestverzameling en was bijna onkenbaar. Hare haren waren geheel verward en een grijze stoppelbaard bedekte haar kin. Het is niet overdreven als wij verklaren dat het vuil in die woning de hoogte van ongeveer een meter had bereiktzoodat dan ook de deuren bijna niet te openen waren. Zij en haar zoon hadden de ge woonte alles op te rapen en in huis te bergenwat onder hnn bereik vielzon der dat van schoonmaken of rangschikken in jaren sprake was. Doordat hare lig plaats, die zij schier niet verliet,zeer beperkt waszijn hare beenenin de enge ver blijfplaats, eenigszins verkromd. Haar zoon, een idioot, hield verblijf in eene oude linnenkast en moest, om in of uit de woning te komendoor eene kleine ope ning kruipen. Zij is per brancard naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht, terwijl de stadsreiniging daarna aan het werk is getogenongeveer een vijftal schuiten vuilnis nit de woning heeft ge haald welke werkzaamheden Donderdag morgen nog werden voortgezet. De vrouw, eene schippersweduwe, woon de in haar eigen huis. Dinsdag had te Asten het volgende ongeluk plaatsTerwijl een gezin ver huisde, was de eigenaar reeds bezig het huis af te breken. De bejaarde arbeid ster GeertrndaStrijboseh geraakte, terwijl zij bij het verhuizen behulpzaam was onder een omvallenden muur en werd zoodanig gekneusd onder het puin te voor schijn gehaald, dat zij eenige oogenblikken later overleed. Onder de jongedochters te Rotter dam die ter ondertrouw zijn opgenomen, komen voor drie jeugdige bruidjes van 16 jaren, waaronder een met een weduw naar van 38 jaar het huwelijksbootje zal instappen. In een schuur te Yerseke kan men een aardig en zeker zeldzaam tooneeltje aanschouwen. Daarin bevindt zich nl. een duivenhok, waarin een duif zit te broeden en te gelijk ziet men een paar spreeuwen, zeker staat makende op der duiven be kende zachtmoedigheid, ijverig af en aan vliegen om een nest in orde te brengen. Werkelijk heeft de wel wat in 't oog loopende vrij moedigheid der spreeuwen nog geen aanleiding tot gevecht of krakeel gegeven. De man die een aanslag op het leven van Maarschalk Bazaine deedheet Louis Hillairand en is van beroep handels reiziger. De toestand van den maarschalk is bevredigend. Op de andientie bij den Koning te Am sterdam maakten vier kolonels Doormans, zoons van den luit.-generaal Doormans, hunne opwachting. Het Dronwenerzand, in de gemeenten Borger en Gasselteeene uitgestrektheid van meer dan 30 hectarenis een der merkwaardigste voorbeelden van zandver stuiving in Drente. Reeds voor ongeveer een halve eeuw was daar de verstuiving zoo grootdat er door het gemeentebi stuur »zandheeren« werden aangesteld, belast met het toezicht op de middelen tot wet iog der kwaal. Toen werd meer dan de helft dier heuvelstreek bezaaid met duinhelm waar van nog iets jaarlijks groeitmaar dat door de heideschapen wordt afgeknaagd. Er stoven toen gedeelten van groenlanden onder het losse zandwelke groenlanden veen van uitstekende hoedanigheid beza ten waarvan men thans nog baggelaar maakt, door het onder de zandlaag weg te halen, die meer dan een meter dik is. Thans is het vooral de rogge-esch die veel van de verstuiving lijdt. Een hooge aarden wal, met jeugdig rijshout beplant, is geheel onder het stuifzand bedolven, en akkers, die jaarlijks met rogge bezaaid werden zijn voor de helft begraven. De burgemeester van Amsterdam heeft aan de burgerij den dank des konings gebracht voor de velerlei blijken van liefde en trouw, het vorstelijk drietal bewezeD. Daarin wordt o. a. gezegd dat Z. M. het zeer heeft betreurd, dat zijn gezondheids toestand hem langdurig rijden verbood, zoodat hij niet in staat is geweest om alle versieringen, ter eere van hem en zijn huis schier overal aangebracht, per soonlijk in oogenschouw te nemengelijk hij ook tot zijn leedwezen door het gure weder is belet, den schoonen morgengroet op 15 April van het paleisbalcon te be antwoorden. De burgemeester brengt ook zijn bijzon deren dank voor de krachtige medewer king van de zjjde der burgerij ontvangen. Eenige zeelieden trachten te Rotter dam een bond te vestigenten doel hebbende nooit op een Vrijdag zee t« kiezen daar men dien dag als een onge luksdag beschouwt. Het schijnt er echter niet zooveel bijval te vinden als in het bnitenland, waar dit bijgeloof zeer sterk is onder de zeelieden. Het algemeen armbestuur der ge meente Haarlemmerliede en Spasrnwoude heeft zich genoodzaakt gezien, wegens de mindere opbrengst der eigendommen en voornamelijk der ongebouwde, de uitdee- lingen aan de armen der gemeente te beperken en te verminderen. In de veenderijen onder Aalsmeer doet zich op vele plaatsen een eigenaardig verschijnsel voor. Bij het graven n. 1., ontdekt men de overblijfselen van eiken, dennen en berken. Ze liggen meestal gelijk met of even boven het watervlak der slooten en zijn nog zoo hard al» hout in den gewonen staat is. Onder den grond kon het verrottingsproces ook natuurlijk niet beginnen, daar de lucht afgesloten was. HAARLEM, 22 April 1887. - - Voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad alhier w. ren in geleverd 1012 stembriefjes. Gevonden stembriefjes 1015. Gekozen is de heer P. Dyserinck met 561 stemmen, de heer Mr. A. C.Waller verkreeg 443 stemmen. De AMeeling Haarlem en Omstreken van de Nederlandsohe Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde^heeft eene Ten toonstelling uitgeschreven van Vruchten, Groenten, Planten, Bloemen enz. Bij ge noegzame deelneming zal deze van 24 tot 27 September a. s. plaats hebben in de Zaal en in den Tuin der Sociëteit Vereeniging alhier. De prijzen zullen bestaan uit gouden, zilveren en bronzen medailles en getuig schriften. In plaats van medailles wordt, desverkiezende, de waarde ervan in geld i uitgekeerd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2