Schaepman voornemens te zijn over 1 het eerst stemming te vragen, daar hij de behan-1 deling van dit hoofdstnk ontijdig vond bij de groote versoheidenheid van lezingen over de wenschelijkste wijzigingen. In'tvoor- loopig Verslag toch waren G nienwe lezingen gegeven, waarbij nog komen de lezingen der Heg., der Staats-Kommissie en van Prof. Buys, welke laatste het Regeerings- voorstel genoemd heeft verergering van het onrecht en bestendiging van het kwaad. De heer de Savornin Lohman, verlof ge kregen hebbend, om bij het algemeen debat over art. 168 te spreken, hield een historiesch betoog over de kwestie der kerkelijke goederen en de financieele be trekking der overheid tot die goederen. Hij betoogde de noodzakelijkheid van een rechtvaardiger behandeling der Gerefor meerden, die aan de belijdenis hechten. De Reg. toch wil aan de Bestnurskerk het genot van alle subsidieën verzekeren, en ze aan de Belijdeniskerk onthouden. Het voorstel der Reg. was onrechtvaardig, onstaatkundig en onzedelijk, maar spreker zou geen voorstel doen, met het oog op de beslissing door de rechterlijke macht, waarop later eene grondwetswijziging zou kunnen worden gebazeerd. De heer Verniers v. d. Loeff legde namens de groote meerderheid der liberalen de ver klaring af, dat zij tegen dit hoofdstuk zal stemmen, om geen ondoordachte of ontgdige beslissing te nemen, terwijl ook de vraag blijft, in hoever de gewone wet gever deze zaak tot oplossing zal kunnen brengen. De heer de Meyier deelde de beschouwingen van den heer Lohman over de pastoralia en de andere kerkelijke goederen. Het gaat niet aan, plotseling aan de Kerk de subsidieën te ontnemen, waaraan zij 70 jaar is verwend geraakt. Spreker is van oordeel, dat onder „ge zindheden" moet worden verstaan „plaat selijke gemeenten", en acht het dus wen schelijk, dat de Staat zoo vrij mogelijk blyve in haar handelingen. De Staat moet geen richting bevoorrechten. En al mocht die vrijheid ten goede komen aan hen, die geestverwanten van den heer Lohman zijn, en wier streven hij buiten de Kamer met lust zou bestrijden, als Kamerlid acht hy zich verplicht tot die vryheid mede te werken. Ook zou hy gewenscht hebben, dat de wetgever kon regelen de kwestie omtrent de niet vermeerdering der subsidieën. Het voorstel der Reg. achtte hy onaannemelijk, daar het groote moeilijkheden zou doen ontstaan, den Staat aan veel sterker banden zou leggen; de Staat zou verplicht worden 7 ton meer uit te betalen, zonder dat één enkele kwestie werd opgelost. Spreker meende ook, dat art. 168 regeling by de wet toelaat. Ook de heer de Beaufort zou tegen het ontwerp stemmen. Het Regee- rings-voorstel achtte hy nog schadelijker dan den onredelyken bestaanden toestand. Hij zou gewenscht hebben waarborgen aan de gemeenten van 't geen zij thans genieten, doch niet onvoorwaardelijkook achtte hy het wenschelijk aan den gewo nen wetgever de mogelijkheid open te laten, om bij speciale wet veranderingen te brengen. Hij was echter niet voorne mens een voorstel te doen. De Min. van Binnenl. Zaken motiveerde de indiening van bet Regeerings-voorstel, j welks strekking was, aan den gewonen wetgever meer vryheid te laten tot op lossing der moeilijkheid. Meende de Kamer echterdat de toekomstige wetgever beter zou slagen met het bestaande artiekel, dan zou de Reg. zich dat getroosten. Het voorstel van den heer Schaepman om eerst 1 te behandelenwerd nu aangenomen met 71 tegen 2 stemmen, waarna de Min. van Binnenl. Zaken schorsing van het debat over dit hoofdstnk verzocht, en daartoe werd besloten. Hoofdst. VII (belastingen). By art. 171 kwamen in behandeling de amende menten van den heer de Ruy ter Zylker c. s;, om in beginsel een inkomstenbelasting en afsohaffing der akcynsen in de Grond wet te formuleeren. Nadat de heer Zylker een woord tot toelichting en aan beveling gesproken had, bestreed de heer Blussé van Oud-Alblas het amendement, daar het weinig zou baten die beginselen in de Grondwet te schrijven, zoolang ze niet tot het volk zyn doorgedrongen. Die beginselen zijn uitnemend, en een heerlijk tijdperk zal voor de Min. van Fin. zyn aangebroken, als het volk komt aandra gen met zyn kompetente portie. Zoover zyn we echter neg niet. Ieder laat liever zyn portie door een ander betalen. Spre ker waarschuwt ook tegen de invoering van een inkomstenbelasting als impót unique. Akcynsbelasting moet den werk man in de gelegenheid stellen ook iets by te dragen. Alschaffing van schadelijke akcijnsen is ongetwijfeld wenschelijk. Die op de eerste levensbehoeften zyn echter reeds afgeschaft. Kan men met de voor stellers, suiker en bier tot de eerste le vensbehoeften rekenen? Suiker, zeide de heer Blnssé, bevordert den snoeplust, en, wat het bier betreftspreker herinnerde er aanhoe vroeger, toen er nog veel meer bier gedronken werd, van lands- wege steensnijders moesten worden aan gesteld, en hoe men in België de zooge naamde bierdrinkers, petermannetjes had, die verschrikkelijk dunne beenen hadden. Men zegt dat zich by Guzman Blanco, den president van Venezuela, sedert eenigen tijd verschijnselen van grootheids waanzin vertoonen. Hij meent, dat hij Napoleon I is en draagt steeds eene grijze jas en den bekenden steek, en bij eene wapen schouwing te Caracas riep hij„Leve de Keizer!" nadat hy een toespraak in den trant van Bonaparte had gehouden. Men schrijft zijnen toestand toe aan over spanning. Volgens mededeeling van den Figaro heeft een bode van het departement van oorlogdie vertrouwelijke papieren naar een ander bureau moest brengenafschrift genomen van die stukken. De copieën zouden in zijn bezit zijö gevonden. Dit bericht wordt van andere zijde tegenge sproken. Naar men verneemt heeft de üuit- sche Kroonprins aan professor Virchow opgedragen de schedels van zijne voorva deren, de Hohenzollernsdie zich in de Domkerk te Berlijn bevindenaan een anthropologisch onderzoek te onderwerpen. Den 6den Juni a.s. zal te Holtenau bij Kiel de plechtige opening plaats heb ben van het kanaal dat de Noordzee met de Oostzee verbindt. De Keizer, de Kroon prins en vele andere Duitsche vorsten, zullen de plechtigheid bijwonen. Alweer een nieuwe kandidaat voor den Bulgaarsohen troonmaar deze wordt gesteund door Von Bismarck. Het is Prins Willem van N^sau, de zoon van Adolf, Hertog van Nassau, die in 1866 door Pruisen van zyn bezit werd ontheven. Als in dien Willem het Nassausche bloed tot zijn recht komt, krijgt het veelgeteisterde Bulgarije in hem misschien nog eens zyn Wilhelmus van Nassauen. Onder de herten in het Park te Richmond is dolheid uitgebroken. Reeds 130 herten heeft men moeten afmaken. De bekende commune-manFélix Pyat, heeft zich candidaat gesteld voor den Frauschen Senaat. By deu consul van Venezuela te Parijs is Maandagnacht een brutale dief stal gepleegd. Uit een brandkast hebben de dieven voor 40.000 francs aan juweelen en effecten ontvreemd. In een kleinen schouwburg wordt een roofridderstuk gegeven. De held van het stuk heeft juist den lagen intrigant vermoord en deze ligt dood op den grond. Eensklaps echter begint de vermoorde tot groot vermaak van het publiek, uit alle kraoht te niezen. Daar trekt de held nogmaals den dolk en stort zich op den niezenden doode met den uitroep: „Ha, ellendeling, gij rochelt nog!" De gemeenteraad van Zaandam heeft aan B. en W. een crediet verleend van 1500, om te onderzoeken of het wen schelijk is in de straatverlichting nk 1890 door een gemeentelijke gasfabriek te voor zien dan wel door electriciteit. (Het con tract met de eigenaars der bestaande gasfabriekde heeren W. H. de Heus Zn., te Rotterdam, loopt dan teneinde.) De gewezen stations-assistent E. J. de Vries, te Leeuwardenwien indertijd beide beenen werden afgereden, welke vervangen zijn door kunstbeenen voor rekening van de Exploitatie-maatsohappij heeft thans een uitkeering ontvangen van f 6500 ineens terwijl hem een jaarlijksch pensioen van f 125 door genoemde maat schappij is toegezegd. Deze ongelukkige die het overigens goed maakt, wat zijn gezondheid betreft, zal nu in sigaren gaan handeldrijven en eene kiosk aan het station Leeuwarden oprichten. Men meldt uit Apeldoorn aan het Rott. Nbld.: Hunne majesteiten wonen, zooals n 1 bekend is weder sedert eenige weken op Het Loo. Waarschijnlijk vertrekken de hooge gasten Maandag reeds naar Arolsen. Hoewel wy van de vorstelijke personen niet veel meer bemerkendan dat wij hen in een rijtuig zien passeeren, Hare Majesteit de Koningin maakt dagelijks met het Prinsesje een wandelrit geeft het verkeer der hofbedienden meer leven digheid in het dorp, want al zijn de kleine honderd bedienden op Het Loo ge huisvest, wanneer de werkzaamheden afgeloopen zynkomen zij zich in het dorp ontspannen. Van dezen hooren wij zoo nu en dan eens wat er op Het Loo voorvalt. Vroeger was Z. M. de Koning om een of andere kleinigheid ieder oogen- blik minder in zyn humeur, doch daar wordt tegenwoordig in het geheel niet meer over gesproken; de kinderlijke op geruimdheid van het prinsesje schijnt een weldadige uitwerking op papa's gemoeds stemming te hebben. Ook de koningin weet haar gemaal te vatten en te leiden en wel volstrekt niet door alles toe te geven. Dit deed zij reeds niet als verloofde. Tijdens hare verloving kreeg zijhoewel het in den winter was, dagelijks in Arolsen een prachtig bouquet uit de koninklyke kassen van Het Loo. Zy wist dat het Z. M. genoegen deed, wanneer zy zich met eenige van die bloemen tooide; welnu, op een morgen, dat Z. M. minder goed gehumeurd was geweestlaat ik maar schrijvenverscheen zij zonder bloemen. Z. M. gaf hierover zijne verwondering te kennen doch kreeg hierop zeer fijn ten antwoord: Quand l'orage brille, les fleurs se cachent, „de bloemen verdwijnen, wanneer de storm woedt," en dien ganschen dag droeg de koninklyke bruid geen bloemen. Dinsdag nacht had op de Mariaplaats te Utrecht tusschen eenige militairen en burgersom eene kleinigheideen twist plaats, die zoo hoog liep, dat een bur ger zich de vrijheid veroorloofdeeenen militair zijne sabel af te nemen en hem daarmede eene belangrijke wonde aan het hoofd toe te brengen. De militair werd ter verpleging in het militair hospitaal opgenomenterwijl de politie den dader in arrest nam. De Parkschouwburg te Amsterdam met erve enz., in de vorige veiling op ƒ133.000 ingezet, is Maandagavond bij afslag op ƒ164.000 opgehouden. Dr. Baer uit Berlyn heeft de oor zaken van den dood nagegaan van per sonen, die misbruik maken van sterke dranken en dientengevolge aan chronisch alcoholisme lijden, in vergelijking met de sterfte der andere bevolking in Pruisen. Hij komt daarbij tot de volgende uit komsten. Van de 100 oorzaken van den dood komen voor: sterfte aan bij alcoholisten bij de overige 14.43% bevolking hersenziekten 11.77% tering 36.57 30.36 longziekten. 11.44,, 9.63 hartziekten. 3.29 1.46 nierziekten 2.12 1.40 zelfmoord 4.02 2.99 kanker 3.70 2.49 Terwijl daarentegen ouderdomszwakte en verval van krachten bij alcoholisten slechts 7.05°/o en bij de overige bevol king 22.49°/0 der oorzaken van den dood zijn. Een Duitsch professor heeft als middel om natuur- en kunstboter van elkander te kunnen onderscheiden aanbe volen door de kunstboter te mengen een weinig phenol-phtaleïne, zijnde een licht geel, smaakloos en reukloos poeder, dat geheel onschadelijk heet te zyn. Door een weinig kunstboter, waarin deze stof aan wezing is op potasch te wrijven, wordt zy helder rood. Het middel kan natuurlijk alleen doel treffen als de kunstboter-fabrikanten van het middel gebruik maken, doch het middel om ze ertoe te krijgen is nog niet aan gewezen. Door de tegenwoordigheid van geest van een conducteur werden Dinsdag avond, omstreeks half zeven, de reizigers op de lijn AmsterdamHelder van een onheil gered, doordat hy den trein tot stilstand bracht door aan de noodrem te trekken. Er was namelijk een wielband van eenen waggon 3e klasse gesprongen en door den vloer van den waggon geslagen, waarin de conducteur zat. Te Noord-Scharwoude werd de waggon achtergelaten. De reizigers kwamen met den schrik vry. LI. Maandag heeft onder de gemeente Postel een hevige bosch- en heidebrand gewoed, tengevolge waarvan circa 400 hectaren mastbosschen en heide deels op Hollandsch, deels op Belgisch grondge bied, toebehoorende aan den graaf Van Vlaanderen, vernield werden. In de Woensdag avond gehouden vergadering der te Houtrijk en Polanen gevestigde afdeeling der Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen" werd besloten mede te gaan met het voorstel van 't hoofd bestuur, betreffende de kweekschool voor bewaarschoolhonderessen, doch tegen dat van 't Sociaal Weekblad. HAARLEM, 13 Mei 1887. Bij de Woensdag gehouden opening van stembriefjes, ingeleverd voor de ver kiezing van een lid van den gemeenteraad, is gebleken, dat 1082 stembriefjes waren ingeleverd. De heer Mr. A. C. Waller verkreeg 577 en de heer Mr. D. A. Graaf van Limburg Stirum 481 stemmen. Verder werden uitgebracht op den heer P. Dy- serinck 4 en Mr. E. A. Jordens 2 stemmen, terwyl 7 blanco briefjes waren ingeleverd. Op de laatstgehouden Departements vergadering van het Nut van het Algemeen alhier werden de bestuursleden, de Heeren J. E. v. d. Arend en P. Loosjes herbe noemd, terwyl voor het aftr. lid den Heer Mr. H. Jacobi benoemd werd de Heer Mr. Th. de Haan Hngenholtz. In de va caturen in de Commissie voor de Volks zangschool, ontstaan door het overlijden van den Heer G. P. van Vladeracken en het periodiek aftreden van den Heer Mr. A. C. Waller, werd voorzien, door da benoeming van de Heeren A. C. Kruseman en P. J. Prinsen Geerligs. De Vereeniging voor Vacantiekolo- niën is voor de som van ƒ10.000 eige nares geworden van het Café in het park Koet-verloren te Zandvoort. Aan het stedelijk museum van schilderyen en oudheden op het Raadhuis alhier is door den heer G. W. Sacré geschonken eene groote bokaal met dek sel en vier wijnroemers allen gestipt door wylen den heer P Kibon. Gedurende het badseizoen 1886 zyn aan de Zwem- en Badinrichting aan de Hout vaart ruim 17499 baden gebruikt, en wel 12453 door mannen en 5046 door vrouwelijke personen. Een groot aantal dames en meisjes zoowel als aankomende jongelieden zijn als geoefend in het zwem men en dniken tot de groote bassins toegelaten. In den loop der maand Juli 1886 werd een wedstrijd gebonden in het snelzwemmen op de borstop den rug en in het duiken. De prijzen, die door verschillende heeren waren uitgeloofd werden door de jury, bestaande uit de heeren André de la Porte, jhr. J. J. Sandberg, B. Nachenius, A. W. van Vloten en A. J. v. d. Steur, aan de navolgende heeren uitgereikt: jhr. C. G. A. Sand berg, K. Pander Jr., F. Riet, A. Eyken, Van Brero en André de la Porte. Aan het verlangen om het groote bassin die per te graven is gevolg gegeventevens is door het verbouwen van de wachtka mers de gelegenheid gemaakt, dat aan de inrichting voor heeren 56 en aan die voor dames 20 personen van de kleed kamertjes gebruik kunnen maken. Het tarief is aanmerkelijk lager gesteld. Wat het gehalte van het water betreft, is niet de minste klacht ingekomen. In het vervolg zal des morgens van 6—8, des middags van 122 en des namiddags van 4-6 uren een persoon aan den overgang van het spoor, bij de Leidschestraat, worden geplaatst als wach ter. Ten einde te voorkomen, dat de personen te lang in het water of in de kleedkamertjes vertoeven, zyn eenige be palingen vastgesteld en aan belanghebben den kenbaar gemaakt. Door het gemeentebestuur is ver gunning verleend tot oprichting van eene oliekokery in het perceel aan de Lange Raamstraat No. 21 en van eene glasbran- dery en buigerij in het perceel aan de Lange Annastraat No. 24 aan de firma van Diesen en Kerrebyn, terwyl ver gunning is gevraagd door J, Drieduiten tot oprichting van eene slachterij in het perceel aan de Noorder Schoolsteeg No. 9 en door H. H. J. Heijnsbergen van eene smederij in het perceel aan het Zuiderbuitenspaarne No. 10. Tegen een bierhnishouder, alhier woonachtig, is proceB-verbaal opgemaakt ter zake van verkoopen en voorhanden hebben van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Gisteren avond is eene vrouw, woon achtig aan de Verlengde Oranjeboomelaan, die aan de tafel in haar binnenvertrek zat te slapen door het omvallen van de petroleumlamp in brand geraakt. Zij had

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2