Uit Warschau wordt bericht, dat de Russische regeering de wetwaarbij aan buitenlandsche joden in Russische gouvernementen verboden wordt handel te dry ven, ook op de Poolsche gouver nementen toepasselijk heeft verklaard. Dientengevolge is reeds aan een aantal kooplieden te Warschau het verblijf ontzegd. Weder is een bestrijder opgestaan van de veelbesproken inentings-methode tegen hondsdolheid en wel in den persoon van Dr. von Frisch te Weenen. Deze geleerde heeft te Parijs de operatie zien toepassen in hel instituut Pasteur zelf en geeft thans een werk uit, waarin de methode op wetenschappelijke gronden op krachtige wijze bestreden wordt, leidende de proefnemingen van den Duit- schen geleerde tot geheel andere uitkom sten dan bij den Franschen. De verkoop van wapenen te Brussel is verboden. Een telegram uit Gent meldde dat te dier stede tot eene algemeene werk staking besloten was, terwijl van regee- ringswege het voornemen moet bestaan om twee lichtingen van de militie onder de wapenen te roepen. Aan dit voorne men is reeds gevolg gegeven door de oproeping van 15.000 man. Wat het besluit tot werkstaking betreft, hieraan is, volgens de Belgisehe bladen, voorloopig geen uitvoering te geven. Financieele redenen schijnen er de oorzaak van te zijn. De aanvoerder van de Gentsche so cialisten schijnt zich althans in dien geest te hebben uitgelaten. Men verneemt, dat de regeering in Frankrijk gunstig gezind is voor het denkbeeld tot verbinding van den Atlan- tischen Oceaan met de Hiddellandsche zee door het kanaal. Het gemeentebestuur van Lyon heeft de directiën der zeven aldaar bestaande schouwburgen aangeschreven, hunne ge bouwen van electriesch lioht te voorzien. Om deze verbetering tot stand te brengen, is de tijd van vijf maanden toegestaan. Ha het verstrijken van dezen termijn wordt elke schouwburg, die niet het voorschrift zal hebben voldaan, van over heidswege gesloten. Voor een monument ter eere van de Engelsche Koningin hebben anderhalf millioen Engelsche vrouwen en meisjes bijna 60.000 p. st. bijeengebracht. Daar evenwel deze groote som niet geheel zal benoodigd zijn tot het beoogde doel, zint men op middelen om het overschot be hoorlijk te besteden. Onder de vele geschenkendie bij gelegenheid van het jubileum aan de koningin zullen worden aangeboden is een der eigenaardigste dat van de marskramers te Londendie haar den besten ezeldie zij kunnen machtig wor den zullen vereeren. Ook aan lord Shaf tesbury is indertijd door hen zulk een geschenk aangeboden. Als in de straten van de groote steden van Amerika een beschonkene wordt aangetroffen, stopt de politie hem een voudig in een soort van hokje, dat daar op vele punten der steden, meestal by lantaarnpalen, is aangebracht. Onmiddellijk geeft de politieman daarvan dan per te lefoon kennis aan een der hoofd-bureau's. Dan verschijnt een gesloten rijtuigje dat den arrestant naar de plaats zijner be stemming vervoert. Het aanstootelyke dat het vervoeren van een beschonkene bij ons soms kenmerkt, wordt hierdoor tot een minimum herleid. Dinsdag is in de Belgische Kamer van afgevaardigden de beraadslaging over de buitengewone credieten voor het mi nisterie van oorlog begonnen. De minister Beernaert hield eene rede ter verdediging van de voordracht. Hij zette uiteen, dat de versterking der Maaslinie noodig was. België moet een stelsel van gewapende onzijdigheid volgen, ten einde eventueel de eene of andere oorlogvoerende partij te verhinderen, Belgiës grondgebied voor hare militaire oogmerken te misbrniken. Alle militaire autoriteiten stellen de Maaslinie voor als een verleidelijken door tocht voor eene vreemde troepenmacht. Op 30 Mei zijn schokken van aard beving waargenomen in Mexico. De schokken waren zeer hevig en duurden van 25 tot 39 seconden. De bevolking, door schrik bevangen, vluchtte naar het platteland. Een der leidingen, welke het water naar de hoofdstad voert, is gedeel telijk vernield. Om de Amerikanen van zachte rustplaatsen te voorzien, worden jaarlijks drie millioen ganzen geplukt. Gemiddeld komt er van elke gans een pond veeren. De ganzen worden voornl. gehouden in Zuid-Illinois, Missouri, Arkansas, Ten nessee en Kentucky. Te Frankfort viel een ongeluk voor onder zeer vreemde omstandigheden. Een 15jarige knaap werd op de Promenade, op 't oogenblik dat hij langs een boom liep, gedood door een bliksemstraal, die in dien boom geslagen was. Op datzelfde oogenblik stond een boschwachter tegen den boom geleund, doch deze werd vol strekt niet gedeerd. Als een bijzonderheid wordt ook nog gemeld, dat de bliksem en het ratelen van den donder op hetzelfde oogenblik werden waargenomen, en dat dit de eenige ontlading van het onweer was. In den middenkrater van den Etna is eene beweging gekomen, die aanleiding geeft tot het vermoeden, dat spoedig eene uitbarsting te wachten staat. Het feest ter inwijding van het Noord-Oostzeekanaal is uitstekend afge- loopen. Keizer Wilhelm woonde de plech tigheid en later het diner op het slot Bellevue te Kiel bijwaar hij het op wel slagen der onderneming en op den voor spoed van Sleeswyk-Holstein dronk. Des Namiddags reisde hij naar Berlijn terug. Eerst Woensdag was de brand te Hamburg geheel bedwongen. Hij was waarschijnlijk ontstaan door zelfontbran ding van katoen en werd verder verbreid door vyf met stroo gevulde waggons. Behalve het reeds vernieldeverbrandden 20 volle goederenwagens, terwyl er een vrouw en een kind te water geraakten en verdronken. Het bedrag der materieele schade is nog niet te overzien. Een duizend postduiven kwamen Woensdag te St. Qnentin per spoor aan, afgezonden uit Aken. Ongeopend werd de waggon naar de Duitsche grenzen teruggezonden, daar de Fransche regee ring aan een vreemde mogendheid weigert militaire oefening op Fransch grondge bied te houden. Te Metz is de bliksem in den klokketoren der kathedraal geslagen doch zonder veel schade aanterichten. Nabij Plantières is door het inslaan van den bliksem een hötel grootendeels afgebrand. Een arbeider te Molenbeek heeft den koning van Belgiëdie zich in zijn rijtuig naar Laeken begaf, gehoond. Hy is onmiddellijk gearresteerd. In den Parijschen gemeenteraad is voorgesteldom den prefect van politie uit te noodigen aan den raad over te leggen alle stukken door hem en zijne voorgangers gewisseld met de direc teurs der Parijsche schouwburgen. De prefect heeft zich hiertegen niet verzet; hij verklaarde, dat uit die stukken blijken zal dat zijne verantwoordelijkheid volko men gedekt is. Dezer dagen is te Aldershot een nieuw soort velocipede beproefd voor tien personenZij bestaan uit vyf aan elkaar gekoppelde tandemswaarvan voor- of achterwiel zijn weggenomen. Hierdoor zijn er in 't geheel tien wielen en tus- schen elk paar is eene zitplaats voor twee personen. Het draaien en sturen voldeed uitstekend. De machine bleek ook zeer geschikt te zyn bij 't beklimmen van heuvels. In 14 min. werd er 4Va Eng. mijl mee afgelegd. Ook te Manchester heeft men zoo'n vélocipède vertoond, ge schikt voor zeven personen. Tweeden Pinksterdag is te Brussel eene vergadering gehouden van den Bond der Werklieden-vereenigingen in België. Er werd besloten algemeene werkstaking ontijdig te verklaren. Een paar vakken verklaarden voorstanders te zijn van onverwijlde werkstaking en zouden zich dus niet aan het genomen besluit onder werpen. Het plan scheen te bestaan af gevaardigden naar de patroons te zenden, om hen nittenoodigen de werkplaatsen te sluitenzijnde de strekking der beweging van politieken aard en niet op hen gemunt. Des avonds was het erg rumoerig in de stad. Verschillende troepen socialisten kwamen met de politie in botBing en enkele arrestatiën hebben plaats gehad. In Marseille maken een paar dieven het der overheid zeer lastig, daar zij binnen korten tijd de pendules gestolen 1 hebben uit de burgemeesterszaal van het raadhuis, nit het kabinet van den rech- ter van instructie in het paleis van ju stitie, uit een vertrek in het gebouw van de prefectuur en uit het kabinet van den militairen intendant. Bij den grooten internationalen Vélocipède-wedstrijd te Berlijn heeft de bekende heer Kiderlen de eer van Neder land schitterend gehandhaafd. In den wedstrijd op den tweewieler behaalde hij Zondag den eersten prijs op een baan van 10.000 meter, welke hy in 23 minuten aflegde. Gelijk verwacht werd is Maandag by den wedstrijd op den driewieler den meesterschapstitel van Europa door hem gewonnen op een baan van 5400 Meter, welke in 10 minuten werd afgelegd. Daarop volgde een wedloop van 30 Kilometer die mede door Kiderlen met glans gewonnen werd in 59 minuten. De bibliothecaris der universiteit te Bazel heeft dezer dagen een ouder getui genis voor Gutenberg als uitvinder van de boekdrukkunst gevonden, dan het oud ste dat tot dusverre bekend was. Dit laatste was een stuk nit 1499, en de thans gevonden brief (van den bibliothe caris der Sorbonne, Fiohet, aan Robert Gagnin) is gedagteekend uit 1472. Ten blijke hoe men in Engeland nog slecht op de hoogte is van onze Nederlandsche toestanden, liet een geacht ingezetene van Middelburg aan de redactie van de M. C. een adres lezen op eene hem in 1885 toegezonden circulaire. Dit adres luidde o. a.„Middelburg hertogdom Anjou, provincie Zeeland, Spaansche Nederlanden." Als men leest dat een zwaluw haar nest maakt in eenen remwagen, die tus- schen het station Moerdijk en Lage-Zwa- luwe dagelijks in de treinen heen en weder loopt, dan doet zich niet gemakkelijk op te lossen vraag voor, wat het diertje tot deze keus kan bewogen hebben, en men komt tot het besluit dat öf de men- schen nog niet heel diep gedrongen zyn in de kennis van het familieleven der vogelen, öf dat die beestjes zonder hoogere drijfveeren handelen dan den indruk van het oogenblik. In verband met de plaats gehad hebbende Opera-ramp zijn ook in den Amsterdamschen gemeenteraad stemmen opgegaandie wezen op de onvoldoende inrichting bij brand van sommige schouw burgen daar ter stede. Vooral op het Grand théatre in de Amstelstraat waren in dit opzicht vele zeer gegronde aan merkingen te maken. Het dagelij ksch bestuur gaf de ver zekering, dat al het mogelijke zou gedaan worden om nog in dezen zomer, aan de bestaande bezwaren te gemoet te komen. Zaterdag zijn de eerste aardbeziën van Aalsmeer verzonden naar Amsterdam. De rivier de Roer is in de laatste 24 uren buitengewoon gewassen en de was neemt nog steeds toe. Het water stroomt zeer snel en is geelbruin en van groot slikgehalte. Men denkt, dat in den Eifel veel regen is gevallen en er misschien aardverschuivingen hebben plaats gehad, die daar niet tot de zeldzaamheden behooreD. Volgens de Midd. Ct. zullen bij gelegenheid van het aanstaande jubilé van koningin Victoria de ingezetenen van Aberdeenin Schotlandaan die gemeente als aandenken een eigenaardig geschenk aanbieden nl. een nieuw klok kenspel geheel ingericht als onze oud- Nederlandsche carillons. Het bestaat uit 36 klokken, die vervaardigd zijn door de firma Severin van Aerschodt, te Leuven. Den 17den Juni wordt dit klokkenspel ingewijd en gedurende de feestdagen be speeld door den heer J. Fred. Klein, klokkenist van den Abdijtoren te Middel burg, die daartoe op de meest vereerende wijze is uitgenoodigd. Te Maastricht is bij het lossen van eene lading Braziliaansch verfhout eene levende vogelspin van reusachtige afme ting gevonden. Dit insect, dat alleen in Zuid-Amerika wordt aangetroffen heeft klaarblijkelijk de reis van daar naar Europa in het hout verborgen medegemaakt. Er bestaat zeer gegronde hoop, dat de wielerbaan, der A. V. C. achter het Rijksmuseumdit jaar weder in exploi tatie zal komen. Van overheidswege be staat niet langer eenig bezwaar tegen het honden van wedstrijden op Zondagen, zoodat men dit jaar op een talrijk puhliek rekent. Tentoonstelling van Voe dingsmiddelen te Amsterdam. Door de departementen van Oorlog en van Marine zullen zeer belangrijke bij dragen worden geleverd tot de tentoon stelling van voedingsmiddelen. De voeding bij het leger en de voeding van den zeeman zullen aanschouwelijk worden ge maakt, niet door statistische tabellen of dergelijke dorre opgaven, maar door al wat daarbij te pas komt zoo veel mogelijk in natura en misschien in werking te doen zien. Indien niet nog onderscheidene tentoon- stellers, vooral uit het buitenland zeer achterlijk waren met hunne inzendingen, zou deze tentoonstelling eene uitzondering kunnen maken op den regel, dat men nooit bij de opening gereed is. Het hoofd gebouw is zoo goed als voltooid en het marktplein zal wel spoedig gereed wezen. Reeds nu ziet het er bizonder gezellig uit. Voor de muziekuitvoeringen zyn de beste corpsen geëngageerd. De ochtend concerten beginnen onmiddellijk na de opening. In de volgende maanden zullen ook avond-concerten worden gegeven, en voor de lief hebbers van klassieke muziek zal op bizondere avonden ook worden gezorgd. Niet muziekuitvoeringen alleen echter zullen op het marktplein worden gegeven. Er komen ook andere uitspan ningen, die nader zullen worden bekend Wat de vraag betreft over het gereed zijn der tentoonstelling, dient in het oog te worden gehouden, dat zij, in onder scheiding van andere, tweeledig is. Er is eene blijvende tentoonstelling van voor werpen, gedurende den geheelen dunr te zien en die er bij de opening kunnen wezenen er is eene reeks van tijdelijke tentoonstellingen, te houden op de dagen in de uitvoerige programma's vermeld en nog nader aan te kondigen. De voorwerpen daarvoor bestemd (levende dieren en zaken, aan spoedig bederf on derhevig) komen natuurlijk eerst daags voor de opening van ieder dezer tijdelijke tentoonstellingen. Maar voor deze moet in het gebouw ruimte worden open ge houden. De eerste dezer tijdelijke ten toonstellingen valt samen met den dag der opening. Het onlangs door ons opgenomen bericht, waaruit opnieuw zou moeten blijken hoe sommige dorps-armbesturen zich van hunne armen weten te ontdoen ten koste van groote gemeenten, blijkt thans bezijden de waarheid te zijn. De 65jarige man, te Amsterdam aangehouden wegens landloopery was door het diaconie armbestuur te Oost- en West-Souburg te Middelburg in het Oude-Mannenhuis be steed en hij was van daar weggeloopen. HAARLEM, 7 Juni 1887. Het Bestuur der Teekenschool voor Kunstnijverheid alhier heeft dezer dagen de volgende sirculaire rondgezonden. Naast den reeds bestaanden Dames- Cursus, die er hoofdzakelijk op ingericht is om de Damesleerlingen gelegenheid te geven zich voor te bereiden tot de toe latingsexamens der Rijksschool voor Kunst nijverheid, der Normaalschool voor Tee kenonder wyzers, der Academie voor Beel dende Kunsten en tot voortgezette teeken- studiën van stillevens, busten, rompen en beelden naar pleister, het natuurteekenen en boetseeren, zal de Commissie der Tee kenschool voor Knnstnyverheid alhier, met het begin van het schooljaar 18871888 op 1 September, eenen tweeden Cursus openen, die voornamelijk ten doel heeft de Damesleerlingen in de gelegenheid te stellen zich te bekwamen in het kunst- industrieele teekenen en tot prak tische oefeningen in het Kunstnaald werk, ten einde de hoogere ontwikkeling in verschillende kunstvakken te bevor deren. De leerlingen zullen in twee groepen zyn ingedeeld, namelijk zij die den ge heelen dagcursus volgen, en zij die alleen den Woensdag- en Zaterdagcursus wen- schen bij te wonen. Voor de eerste zal het schoolgeld 50 per jaar bedragen. Voor de tweede groep is het schoolgeld bepaald op f 25 per jaar. Zij, die als leerlingen wenschen toege laten te worden, moeten den leeftijd van 15 jaar bereikt hebben, en melden zich schriftelijk aan bij den Directeur der Teekenschool met overlegging van vaccine- bewijs. Voor dat de leerlingen de praktische oefeningen in het Kunstnaaldwerk kunnen volgen, moeten zij den leeftijd van 16

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2