moest voortvloeien. De konkluzie in de zaak-Salomon, strekkende tot aanne ming van de door de Reg. verstrekte inlichtingen voor kennisgeving, werd goed gekeurd, nadat de heer Willink de Kom missie van Administratie over den Kruis berg tegenover den heer Salomon had verdedigd. -Zonder debat werd het ontwerp tot bekrachtiging der overeen komst met de Maatsch. tot landaanwinning op de Frieschs wadden gesloten overeen komst verworpen met 30 tegen 20 stemmen. Ameland zal nu waarschij nlijk geduld moe ten oefenen tot het door den heer Buma uit zijn insulaire pozitie verlost wordt. In den Spaanschen senaat heeft zioh het merkwaardig geval voorgedaan, dat de nieuwe militaire wet niet in behandeling kon genomen worden, omdat deze en nog andere legerwetsontwerpen op het bureau van den senaat berustten. Onder veront schuldiging van zyn verzuim heeft de minister van oorlog het ontwerp van zijn voorganger ingetrokken. Het mijnongeluk te Gelsenkirchen, waarbij 60 mijnwerkers het leven lieten is waarschijnlijk ontstaan door het laten springen van eene dynamietpatroon. De orientalist R. Curton, die niet aan den dood van Gordon gelooft, is voornemens een onderzoekingstocht naar Soedan te organiseeren. Donderdagnacht zijn te Malaga talrijke aardschokken waargenomen, de schade was echter gering. Te New-York neemt de bestaande volksbeweging tegen immigratie sterk toe. De landverhuizers-commissie aldaar moet o. a. besloten hebben zestien gezinnen, te zamen uitmakende ruim honderd per sonen naar Europa terug te zenden. Op nieuw is er op de Belgische ambulance-post een diefstal gepleegd. Het spoorwegbestuur heeft het ongeval zoo zorgvuldig mogelijk geheim gehouden, maar toch is het uitgelekt. Trouwenspo litie en justitie die niet buiten het geheim gelaten konden wordenhebben een Bcherp onderzoek ingesteld en reeds verscheidene personen gehoord. De diefstal betreft een pakket van 300 stukken der nieuwe Ar- gentijnsche leening, tergezamelijken waar de van 10,000 (250,000 fr.), welke door de Banque de Paris et des Pays- Bas gezonden zijn aan de firma Havenith Simon te Antwerpen. Toen de trein te Antwerpen aankwam was het kostbare pakket verdwenen. Een Engelsch blad deelt mede, dat een Amerikaansch geneesheer de er varing heeft opgedaandat onder de ge- abonneerden van de telephoon de sterfte driemaal grooter is dan onder hendie zich van telephoon-correBpondentie ont houden. Dit bericht zal vermoedelijk ge volgd worden door een duur middelwaar door men de nadeelige gevolgen van de telephoon kan keeren. Het middel zal dus ook uitsluitend verkrijgbaar zijn bij bovengenoemden geneesheer. Tentoonstelling van voe dingsmiddelen te Amsterdam. Programma voor CursusA,van de kookschool op het terrein. Eerste Week. Eerste les. Uiteenzetting van het doel van den cursus, vereischten om den cursus met vrucht te volgenhet nut en de noodzakelijkheid voor vrouwen vaniederen stand om iets aangaande keuken en huis houding te wetende waardigheid van vrouw des huizeshare verantwoordelijk heid; hare voorrechten; hare beiooning. Onderscheid tusscheu de opvoeding van vrouwen en mannen met het oog op de eischen, die het leven stelt. Tweede les. De scheikundige samenstel ling van het water. De beteekenis van het water bij de bereiding der voedingsmid delen; wetenschappelijke grondslag van het koken met watervolksvooroordeelen over het koken met water. Proeven tot opheldering van het behandelde. Derde les. Het vuurverschillende soor ten van fornuizengebruik van steenkolen, gas enz., bij de spijsbereiding. Vierde les. Voedingswaarde van melk, kaas en eierenscheikundige samenstelling van melk, kaas en eieren. Waarom men eet. Op welke tijden men eten moet. Op helderende proeven, Vijfde les. Voedingswaarde van het vleeschrundvleesch schapenvleesch kalfsvleesch, lamsvleesch, varkensvleeseh. Voedingswaarde van visch, voedingswaarde van wild. Zesde les. Voedingswaarde van groen ten (versche en ingemaakte.) Gevaren, die kunnen ontstaan bij het gebruik van blik ken bussen voor verduurzaamde levensmid delen. Kort overzicht van hetgeen in deze lessen werd behandeld. Zaterdag heeft de bekende sportsman' luitenant Metelerkamp, te Amersfoort een ongeluk gehad. Terwijl hij zou opstijgen, ontving hij van zijn paard, dat hij aan de hand in het springen had geoefend, eenen slag die hem het been brak. Het paard liep van het terrein De Vlasakkers regelrecht naar den stal, zoodat men da delijk, een ongeluk vermoedende, met ge neeskundigen zich naar de springplaats begaf, waar de ruiter ongeveer 2 uren in hevige pijn had doorgebracht. Zijn toe stand is redelijk. Ten einde zooveel mogelijk mede te werken tot opwekking van het bezoek der tentoonstelling van voedingsmiddelen, welke den 15en dezer te Amsterdam zal geopend worden, hebben de groote spoor wegmaatschappen in ons land vrijkaarten over hunne lijnen beschikbaar gesteld, ten behoeve der buitenlandsche journalisten, die met het doel om de tentoonstelling in hun land bekend te maken, deze wen- schen te bespreken. Ook de bestuursleden van den Nederlandschen Journalistenkring ontvangen dergelijke bewijzen. In de Staatsloterij is de ƒ100,000 plus de premie van 30,000 te Amsterdam getrokken. Naar men zegt, had een kof- fiehnishouder een half lot van het nommer, waarop die prijs en premie vielen. Een huisknecht te 's-Hage moest dezer dagen eene rekening betalen, dooh in plaats daarvan is hij met ƒ86 op den loop gegaan. Hij is echter te Gouda, op een telegram van de Haagsche politie, aangehouden. De kosten voor een bronzen beeld met voetstuk voor Jan Pietersz. Koen, te Hoorn, zijn voorloopig geraamd op ƒ20.000, waarvan alleen te Hoorn reeds ƒ1700 werd bijeengebracht. Het uitvoe rend comité is voornemens een beroep te doen op den geldelijken steun onzer land- genooten. De eerste lading kersen uit Duitsch- land met bestemming naar Engeland pas seerde Zondag Lobit. In 1886 kwam zij den 3en Juni, in 1885 reeds den 27en Mei. Op de werf der koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Am sterdam is de kiel gelegd voor een vierde stoomschip van den Koninkl. Westindi- schen maildienst, dat den naam zal dragen van Prins Freclerik Hendrik. Het stoomschip wordt over alles lang 1 270 Eng. voet, breed 36 Eng. voet, en zal worden voorzien van werktuigen van tri-compoundstelsel, een vermogen uitoe fenende van 1100 ind. paardenkracht, vol doende om het vaartuig eene vaart van 12 mijl per uur te verzekeren. Omtrent het nieuwe Kurhnis te Scheveningen worden de volgende bijzon derheden medegedeeld: De koepel is 8 meter hooger dan de vorige, het schuine dak is vervallen. De Kurzaal is veel fraaier geworden tengevolge van de wijziging in het koe- peldak. In deze zaal zijn vier schilder stukken aangebrachtvoorstellende de visscherijNeptunesde jacht en de mu ziek geschilderd door Van Hoeck uit j Brussel. Aan de landzijde zijn de winkels op geheven doch daarvan gemaakt kleine zalenwaarin o. a. diners kunnen gege ven worden. De vroeger garderobe is in een leeszaal herschapen. De gesloten wa rande is aanmerkelijk vergroot en daaraan een directe toegang tot de Kurzaal ge- j geven. De vroegere restauratiezaal en de salie de jeu aan de zeezijde zijn tot een ge heel gebracht waarin wit marmeren schoor steenmantels zijn geplaatst. De gesloten warandedie men direct uit de Kurzaal kan bereiken, is evenals de biljartzaal, aanmerkelijk vergroot. De vroegere con versatiezaal is in eene leeszaal veranderd 1 terwijl de oude leeszaal is gespitst in salie de jeu en damessalon. De eerste en tweede verdiepingen wor den bereikt langs drie trappendie uit het sous-terrein tot den zolder geheel van steen en ijzer zijn opgetrokken. Het schui ne dak is weggenomen, en daarvoor in de plaats gekomen een balcon. De zolderverdieping is door vier brand muren in vijf afzonderlijke vakken ver deeld alle door massief ijzeren deuren afgesloten de muren zijn eenen halven meter boven het dak opgetrokken. De af scheidingen der daarin zich bevindende ramen zijn van drijfsteen gemaakt. In het geheele gebouw zijn behalve de noo- dige brandkraneneen aantal handspuiten geplaatst. Deze kunnen met eene straal van 15 tot 16 meter water geven, terwijl een aantal extincteurs in het gebouw zijn ge plaatst. Het personeel wordt reeds in de behandeling der brandbluschmiddelen da gelijks geoefend. Als een bewijs van de buitengewone waardevermeerdering der schilderpen van onze oude meesters, vernemen wij, dat de stukken van het Stedelijk Museum te 's-Gravenhage, onlangs opnieuw voorde assuratie getaxeerdvan 40.000 op ƒ140.000 zijn gebracht. De taxatie ge schiedde op verzoek van het gemeente bestuur te 's-Hage, door den heer jhr. mr. Victor de Stuers, referendaris van de afd. schoone kunsten, welke als me- dedesknndige den heer J. Ph. van der Keilendirecteur van 's Rijks prenten kabinet te Amsterdam, uitnoodigde, die taak met hem te vervullen. Volgens de N. R. Ct. is het den heer Huese te Breda mogen gelukken een werktuigje samen te stellenmet behulp waarvan blinden kunnen correspondeeren zonder hulp van derden. Het bestaat uit twee boven elkander loopende schij ven waarin de schrijfteekensbij blinden in gebruik, zijn aangebracht. Deze teekens worden op het gevoel te voorschijn ge bracht en drukken dan regelmatig op het schrijfvlak af. De geheele toestel heeft eene lengte van 50, eene breedte van 40 en eene hoogte van 15 c. M. Bij verschillende korpscommandanten in Atjeh schijnt meer en meer de overtuiging veld te winnen, dat de gevreesde berri-berri ziekte in sommige gevallen het beste genezen wordt door straf. Men is nl. officieel te weten gekomendat de inlanders die ziekte kunstmatig kunnen opwekken en, als het doel, ontslag uit den dienst be reikt ishaar ook weder kunnen laten verdwijnen. In den Rijn bij Pannerden heeft zich een zeehond vertoond. Men heeft hem nog niet kunnen machtig worden. Onze hoofdrivieren die in de laatste dagen allerlei buitensporigheden beginnen zijn weder vallende.'t Was hoog tijd; het water had al heel wat sohade aangedaan aan te veld staand grasgewas en de boe ren hadden hun vee al thuis moeten halen. Het Bataviaansch Hbl. beweert ver nomen te hebbendat de Gouverneur- generaal aan den Minister heeft voorgesteld Atjeh te ontruimen met uitzondering van de aanlegplaats Oleh-Leh en het eiland Bras HAARLEM, ld Juni 1887. De Jury van het Parijsche Salon heeft aan den talentvollen schilder A. Manve, geboortig van Haarlem een gouden medaille toegekend voor twee ingezonden schilderijen. Het zal waarschijnlijk de derde gouden medaille zijn. De eerste en tweede wordt alleen aan Franschen toegekend. Als men bij ons ter stede een binnenbad wil nemenkost dat minstens een stuiver of acht. Voor menschen, die zoo heel voorzichtig niet behoeven te zijn met hun dubbeltjes is dat niet veelmaar als men tot de minder gefortuneerden behoortbedenkt men zich tweemaaleer men bijna een halven gulden uitgeeft tot reiniging van den huid. Voor den werkmans-stand is dus het nemen van een binnenbadbij onsniet te denken en het zou voor dezen stand wer kelijk geen weelde zijn als er een bad huis of huisje ware, waar men tegen betaling van 10 cents, hooger niet, een flink bad kon nemen. In 1883 was op de hygiène-tentoon- stelling te Berlijn een badhuisjevolks douche, naar het model van Dr. Lassar. Het geheel kostte 6300 mark. Voor 6 a 9 cents Hollandsch kon daar een warm regenbad genomen worden. Zeep en hand doek waren in dien prijs begrepen. Hon derden maakten van de inrichting gebruik. De luit.-kolonel J. J. H. Gijsberti I Hodenpijl van den staf der Genie is bij Kon. besluit benoemd tot kommandant bij dat wapen. -In de nieuwe ontwerp-verordening houdende voorschriften ter voorkoming van gevaar van of bij brand te Rotter dam komt o. a. de volgende bepaling voor, die wel de aandacht verdient ook in het belang van ons schouwburgbezoekend publiek Het (schouwburg)gebouw moet, in dien Burgemeester en Wethouders het noodig oordeelenaan het telephoon-net aangesloten zijn. Op de tentoonstelling van voedings middelen, die morgen in de hoofdstad ge opend wordt, zal naar wij met genoegen ver nemen ook worden geëxposeerd door onzen stadgenoot den Heer Corn. Sipkesfabrie- kant in vruchtensappen enz. In eene zeer fraai beschilderde vitrine zijn piramides- gewijze een aantal flesschen en potten van grooteren en kleineren vorm opgesteld bevattende allerlei soorten limonaden, vruchtensappen, geleien en marmeladen of jams. Bovenaan de kast, prijkt met den naam der firmahet jaar van oprichting der fabriek »1868« in gouden letters. Onder de vele belangrijke zaken op de tentoonstelling zal deze inzending van de reeds zoo gunstig aangeschreven artiekelen gewis eene waardige plaats in nemen en een bezoek waardig zijn. Aan H. Meeuwig en zijne recht verkrijgenden is door B. W. van Haar lem vergunning verleend tot oprichting van eene smederij in het perceel van de Ged. Oudegracht N°. 37. Een visscher had aan het Spaarne alhier een bootje liggenwaarin een aanmerkelijke hoeveelheid visch was. Maandag was het schuitje verdwenen doch later werd het drijvende in den Schotersingel gevonden doch ledig. Door de politie alhier is aangehou den en naar het huis van arrest over gebracht Willem Hendrik Kuijk,oud47 jaren voermansknecht, geboren te Ter- neuzen laatst woonachtig te 's Graven- hage, wiens opsporing en aanhouding door den officier van Justitie te 's Gravenhage in het algemeen politieblad van 3 Juni jl. verzocht tot het ondergaan van 2 maanden gevangenisstraf ter zake van diefstal. Zaterdag namiddag te ruim 6 uren is alhier brand uitgebroken in de bier brouwerij Het Scheepje, firma Van der Aa, Schmidt en Co., gelegen aan de Hout markt, en wel in de machinekamer. De brand is ontstaan in den zolder, onge twijfeld door de pijp van de locomobile die gebruikt was. De brandweer was spoedig aanwezig en heeft onder bevel van den Staf, door de spuiten No. 10, 10a en 10b en No. 3 den brand gebluscht. De naast aangelegen kuiperij en verdere gedeelten van het pand hebben veel schade bekomen. De machine zelf is ongedeerd gebleven Omstreeks kwart voor zeven waB het gevaar voor verdere uitbreiding geweken. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 15den Juni 1887, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Voorstel B. en W. hulpwachter aan de brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. 2. Idem idem verhooging crediet trottoir Gierstraat (westzijde) en maken van twee urineputten. 3. Voortzetting behandeling ontwerp algemeene politieverordening. TIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 15 Juni 1887, des avonds van 7J£10 uur, door het Ste delijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. MiilLïB, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1Sautez, Dansez, et ChautezPaa redouble comiquePainparé. 2. Ouverture. La Renaissance..Nihoul. 3. Fantaisie. La Bohémienne.Balfe. 4. Stephanie. GavotteCsibulka 5. Potpourri. Alt untl doch Neu.Gartner. 6. Ungarisches Lustspiel. OuvertureKeler Beta. 7Friihlings Kinder violettes vvalzer. H'aldteufel. 8. Potpourri. Der Freischntz.C. M. v. Weber. ORGELBESPELING iu de Groote- of St. Bavokerk alhierop Donderdag 16 Juni 1887, des namiddag* van 2—3 uur door den Heer W. Ecbrmam. PROGRAMMA. 1. Toccate et Fuga (Petera IV No 4).Back. 2. Sonate No. 1Lemmens. 3Marche religieuseGigout 4. Choral Ier Akt (Meistersinger)Wagntr. 5. Improvisation iiber „Musik"Bopper. 6. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2