Nieuwsberichten. Boven zijn de slaapkamers, natuurlijk voor meisjes en jongens afzonderlijk. Blijk baar heeft men hier met de beschikbare ruimte gewoekerdom zevenentwintig afzonderlijke slaapplaatsen te vinden. De ledekantjes, van allerlei constructie, zien er aanlokkelijk frisch uit. Aan het slaap kamer-garnituur ontbreekt nietsde moederlijke zorg der dames heeft niets vergeten. Tot zelfs een toestel om bij geval van brand te dienen zagen wij en een klein bewijs werd gegeven, dat de kinderen met het gebruik ervan goed bekend waren. Wij waagden de vraag, hoe onder dit zoo uiteenloopend troepje de noodige orde werd bewaard. Mijn vriendelijke geleidster noemde eenige tuchtmiddelen opeene aan- teekeniDg of géén stroop op de boterham maar veel onderlinge welwillendheid en liefde doen hier het overige. Het dienstbodenpersoneel bestaat uit twee meisjes. Men kan dus nagaan dat de dames handen vol werk hebben om alles goed te doen marobeeren en er behoort de noodige volhardende liefde toe om zich naar behooren aan het liefdewerk te wijden. De dames mogen hun loon vinden in de toenemende belangstelling van allen die het goed meenen met het stoffelijk en zedelijk welzijn der kinderen van minder bedeelden en bovenal door de overtuiging, te hebben medegewerkt aan het tot stand brengen van eene nuttige inrichting, wer kende in de richting van gezonde phi- lantrophie. In de zitting van Donderdag zette de Tweede Kamer hare beraadslagingen voort over de additioneele artiekelen, en wel over de kiestabel en het voorstel van den heer Schaepman tot splitsing der groote gemeenten in enkelvoudige distrikten. De heer van Baar verklaarde zich een voorstander van het voorstel-Schaepman. De heer de Vos van Steenwijk zou het van den verderen loop der diskussie laten afhangen, hoe hij stemmen zou. Hij maakte eenige bedenkingen tegen de indeeling in het Noorden. Als fel tegenstander van het voorstel-Schaepman trad de heer Vi- ruly Verbrugge op. Deze spreker was, zeide hijeen voorstander van groote distrikten, maar hij zal geen amendement in dien geest voorstellen, daar het geen kans van slagen zon hebben. Er zijn trouwens, merkte hij bitter, maar niet ten onreohte op, liberalen, die grooter beginselen hebben prijs gegeven. Hij wilde de herziening ook niet doen stranden op de kwestie van groote of kleine distrikten. Hij schrijft het voorstel aan bijbedoelingen toe. De heer van den Borch van Ver- wolde noemde zich een groot voorstander van enkelvoudige distrikten, maar vond het naar, dat bij de voorgestelde indeeling N. Brabant geen Protestant meer zal af vaardigen. De heer Farncombe Sanders was van oordeel, dat een strijd over groote of kleine distrikten niet meer tot een praktiesch rezultaat kan leiden. Hij be hield zich zijne stem voor betreffende enkele indeelingen. De heer v. Kerk wijk bestreed het voorstel-Schaepman; hij is steeds een voorstander geweest van enkelvoudige distrikten, maar het voor stel-Schaepman is een stelselloos in stuk ken hakken van de groote steden. De heer v. Houten achtte het onstelselmatig het stelsel van enkelvoudige distrikten door 't welk alleen eene nationale ver tegenwoordiging te verkrijgen ie aan te nemen, en het niet toe te passen op de groote steden. De Min. van Bin- nenl. Zaken vond, dat het voorstel Schaep man in de praktijk veel moeilijkheden zou opleveren, maar hij wilde zioh er niet pertinent tegen verzetten. De zitting van Vrijdag mocht in meer dan één op zicht belangrijk heeten. Eerst was de interpellatie van den heer Hartogh over het verleenen van gratie aan personen, die aan het paling-oproer te Amsterdam hebben deelgenomen, aan de orde. Uit voerig zette de interpellant uiteen, dat de overige 6 personen, die in 't zelfde geval verkeeren als de 4 die in kassatie gekomen en door den H. Raad vrijge sproken zijn, de dupes zouden worden van eene veranderde wetgeving, indien ook hun geen gratie werd verleend. De Min. van Justitie betwistte de juist heid der juridieke gronden van de inter pellatie; vooral de aanhef, waarin Z. E. het honden van deze interpellatie betreurde, deed vermoeden, dat de Min. van meening is, zelfs eene zoo degelijke rede als die van den Amsterdamschen afgevaardigde, met plechtstatige deklamatie omver te kunnen werpen. De Min. eindigde met te verklaren, dat het den Koning behaagd heeft, aan drie der verzoekers, Maria Potters, huisvrouw van H. Bosman, A., Schöneville en N. J. van den Broek gratie te verleenen. De heer v. Baar meende nogmaals te moeten betoogen, dat de Kamer in zulk een aangelegenheid niet bevoegd is tot een interpellatie, en de heer de Savornin Lohman hield ook nog een juridiek betoog. De heer Hartogh betuigde zijn dank aan de Reg., en daarmee was de interpellatie afgeloopen. Daarna werden de beraadslagingen over de kies tabel hervat. De heer Verniers van der Loeff verklaarde namens de linkerzijde, dat deze zou tegenstemmen. En daarna werd het voorstel van den heer Schaepman tot splitsing van groote gemeenten in enkele distrikten verworpen met 43 tegen 39 stemmen. Vóór stemde de geheele rechterzijde en de heer van Houtentegen de geheele linkerzijde zonder den heer van Houten. Ook de Haarlemsche afgevaardigde, Farncombe Sanders, die den vorigen dag gemeend had zijne sympatie voor het voorstel Schaepman te moeten uitspreken, stemde nu er tegen. Alle amendementen op de voorgestelde kiesta bel en dat hielp huishouden werden nu ingetrokken, en de onveranderde tabel werd aangenomen met 43 tegen 39 stem men. De overige artiekelen werden nu goedgekeurd, o. a. art. 9, 't welk be paalt dat de nieuwe Kamers 4 maanden ij na den dag der afkondiging zullen bijeen komen. Het geheele hoofdstuk der addit. artiekelen werd aangenomen met 55 tegen 19 stemmen. De tegenstemmers waren rechterzijders en de heer Heldt. Toen tegen het einde der zitting de Mi nistervan Staat en Binnenl. Zaken, namens de Regeering, tot de Kamer een woord van dankbetuiging sprak, wegens de door haar aan den dag gelegde volharding en betoonde medewerking, en de Voorzitter, namens de Kamer, hulde bracht aan de Reg., en vooral aan Z. E. den Min. van Staat en Binnenl. Zaken, toen waren dat niet maar ijdele komplimenten, die daar werden uitgesproken. Het Nederl. volk zal zeker dankbaar zijn, als het eene Grondwet krijgt, die meer het volmaakte nadert dan die van 48; maar dubbel dankbaar zal het zijn, als het blijkt, dat het grootste gehaspel over disputabele pnnten thans achter den rug is. Men passé nu op, dat de natie niet hare bekomst krijge van de herziening, voordat deze nog is tot stand gekomen. Volgens de Ned. Sport verneemt men dat er verschillende elftallen van Engelsche cricketspelers zijn, die zich f voorstellen dit seizoen een bezoek aan Nederland te komen brengen. Ook ditmaal moet aan de C. C. rood en wit, R. U, N., Olympia en H. C. C. C. geschreven zijn, ten einde te vernemen of deze clubs in de le week van Augustus een Engelsch elftal zouden kunnen ontmoeten. Het laat zich dus aanzien, alsof er dit jaar geen gebrek aan aangename afwis seling en belangrijke en leerzame wed strijden zal zijn. Ten bewijze dat de roem van het welbekende „boertje" te Nieuw-Buinen die zekere kwalen en ziekten heet te kun nen te genezenver is doorgedrongen kan, zegt de Asser Ct., dient, dat een heer en eene dame uit Rotterdamvan deftige familie, nu reeds herhaaldelijk den man hebben bezocht, om baat te vinden voor de eene of andere kwaal. HH. MM. de Koning en de Konin gin zullen Donderdag 30 Juni van Wil- dungen naar Keulen vertrekkenom den volgenden dag de reis naar Soestdijk te vervolgen over KleefNijmegenKeste- renBaarn. Zaterdag 11. is de nieuwe straat- weg geopend, welke van Velsen naar Wijk-aar.-Zee voert. De over het algemeen 3 meter breede weg is voortreffelijk van aanleg. In zachte bochten slingert hij om en door kleine bosscben, langs duinen en dalennu een weinig opgaandedan dalende door het schilderachtige Kenne- merland. Volgens de Stct. heeft het den Koning behaagd aan Hoogstdeszelfs ad judant-generaal der marine, chef van Hoogstdeszelfs Militair Huis, den vice- admiraal jhr. J. H. van Capellen, op te dragen Zijne Majesteit te vertegenwoor digen bij het vijftigjarig regeeringsjubilenm van Hare Majesteit de Koningin van Groot-Britannië en Ierland, Keizerin van Indie, en aan Hoogstdezelve bij die gele genheid eenen brief van gelukwensching te overhandigen. Men vertelt in verband met de grondswetsherziening het volgendeToen den 14en Februari de discussion begonnen, maakte een der kamerleden, tegenstander, tegen een ander lidvoorstander van de lerziening de opmerking. „Geef een mid del om de beraadslagingen te doen eindigen, ran de herziening komt niets, dat is lijd verknoeien." De ander antwoorddde: „de herziening komt tot stand." „Onmogelijk; twintig tegen één wed ik," aldus was het wederantwoordwaarop de ander weder tot bescheid gaf: „Een tegen één neem ik de wedding schap aanmaar met de discusBiënvrees ikdat wij den langsten dag 21 Juni zullen halen." Laatstbedoelde won de weddingschap, doch de discussiën waren niet den 21en maar reeds den 17en Juni geëindigd. De ex-keizerin van Frankrijk Eu- génie bevindt zich in het Amstelhotel te Amsterdam onder behandeling van Dr. Mezger. Donderdag verloor eene damedie in eenen trein van Zwolle naar Meppel zat en uit het portier zag, door den wind haar hoed. Een greep naar de nood rem en plotseling stond de trein stil. Zij bekwam hare boed terugmaar tevens werd proces-verbaal tegen haar opgemaakt. Herhaaldelijk werden in den laatsten tijd ruiten ingeworpen van de Rijnstoom tram tusschen Den HaagScheveningen. Zondag namiddag gelukte het aan het personeel van ééne der tramste betrap pen iemand die een steen door de gla zen wierp en toen ijlings wegliep. De conducteur liet dadelijk stoppen, zette den vermoedelijken dader tot aan de Ko- ninginnebrug achterna en rustte niet vóór dat hij hem in handen had. Een agent van politie nam den arrestant van hem over. De passagiers van de stilstaande tram juichten de daad van den conducteur toe. De trein van Meppel naar het Noordenontsnapte Donderdag aan een groot gevaar, daar de brug over de Drent- sche hoofdvaart open stond. Het gelukte den machinistnog tijdig te remmen. Het eilandje Rottumeroog, het noor delijkste punt van ons land, neemt aan het westelijk strand gestadig af, en lang- zamerhand verdwijnt het eilandwant wel neemt het aan de oostzijde eenigszins toe, doch niet in verhouding tot het verlies aan den westkant. Het eenige huisje, dat er zich op bevindt, moet herhaaldelijk worden verplaatst. Door den veldwachter van Amstel veen is proces-verbaal opgemaakt tegen een bewoner van den Overtoom. Deze heeft in koelen bloede eenen prachtigen zwaan met 4 jongen dood en het vrouwtje vleugellam geslagen, alleen omdat de dieren op den rand van zijn land zich in de zon lagen te koesteren. Aan het Scheveningsche strand heerscht in de laatste dagen groote be drijvigheid; op bijna alle schuiten wordt druk gewerkt om de vaartuigen reisvaardig te maken voor de haringvisscherij. Aan het kantoor van den waterschout te Scheveningen is het „opteekenen" in vollen gang van hen, die alleen tijdens de haringvisscherij als matroos op de bomschuiten dienen. Terwijl vier knechten van de firma G. op het stations-terrein te Venloo bezig waren met het lossen van eenen waggon marmeren platen, werd deze aangereden door eenen rangeerenden trein van de Linksch-Rhein-maatschappij, met het ge volg, dat de wagen omsloeg, de personen kwetsuren bekwamen, en al het marmer verbrijzeld werd. Door regenten van de Sopfiiastichting te Scheveningen is in dank aanvaard, als legaat van de gravin van Nyberg, een fraai portret in olieverf van wijlen Ko ningin Sophia, in bruidskostuum. De gravin van Nyberg was, zooals men weet, eene zuster van wijlen onze Koningin. De 4-daagsche tentoonstelling van voortbrengselen der bakkerij op het terrein der tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam telt 21 inzendingen uit Nederland, 3 uit België, 1 uit Zwitserland. Tegen den landbouwer C., in het kanton Sittard, is proces-verbaal opge maakt ter zake van dierenmishandeling. De beklaagdedie zich uithoofde van de belasting van zijnen hond wilde ontdoen had het dier levend begraven. HAARLEM, 21 Juni 1887. Den 14en Juni deed de heer J. Faber alhier een merkwaardige tocht per vélocipède. Het vertrek had plaats des namiddags te 4 uur 5 min. uit Haar lem. De tocht ging over Haarlemmermeer naar Leiden. Vandaar over Utrecht-Amers- foort naar Ede, terug over Amersfoort naar Utrecht, van Utrecht naar Wijk bij Duurstede en vervolgens over Wijk bij Duurstede, Nijmegen en Roermond alwaar hij den volgenden dag te 3 uren 55 minnten in den namiddag aankwam, in welken tijd ruim 400 K. M. werd afgelegd. De werkelijke rijtijd bedroeg 19y« uur zoodat eene gemiddelde snelheid vaD 21 K. M. per uur werd verkregeneen oijfer, dat met het oog op den slechten toestand der wegen in de Betuwe, buitengewoon hoog kan genoemd worden. Naar men verneemt, heeft de christe lijke zangvereeniging „Hallelujah" Vrij dag avond haar zesjarig bestaan gevierd. De vereeniging telt thans 72 leden. De majoor P. C. Kool wordt be stemd om als eerstaanwezend ingenieur der genie alhier op te treden. De heer W. EzermanOrganist in de Groote Kerk, zal Maandag 27 Juni des namiddag ten 3 uren in de Groote Kerk een geestelijk concert geven met medewerking van de gunstig bekende zangeressen, de dames Wilhelmine Gips van Dordrecht en Gerda Reinders van Amsterdam. Met het oog op de groote muzikale verdiensten van de uitvoerenden, brengen wij dit concert onder de aandacht van het kunstlievend publiek. Onder den naam „Grand café res taurant neuf" zal a. s. Zaterdag in het perceel No. 176 aan de Groote Houtstraat eene nieuwe zaak worden geopend door den heer O. J. J. Montagne. Het oude koffiehuis is geheel weggebroken en daar voor in de plaats gekomen een café, smaakvol ingericht geheel volgens de daarvoor gestelde eischen des tijds. Op de eerste étage voor aan de straat bevindt zich het restaurant. Wanneer de heer Montagne in overeenstemming met de degelijkheid en netheid des gebouws zorg draagt voor goede consumptie en nette bediening, kan hem het welslagen zijner onderneming gerustelijk worden voorspeld. In den afgeloopen nacht omstreeks 2V2 ure is brand uitgebroken bij den kleerbleeker J. van der Steen, aan de Oranjeboomslaan 26, en wel in de was- scherij, gelegen op het erf achter zijne woning, vermoedelijk ontstaan door on voorzichtigheid met vuur. De brand werd gelukkig spoedig ontdekt en is met be hulp der buren gebluscht. De zolder en het dak van de wasscherij, die niet ver zekerd was, zijn verbrand. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 22den Juni 1887 des namiddags ten een ure. 1. Voorstel B. en W. aankoop land Leidsche Vaart. 2. Idem idem ontslag onderwijzeres Mej. M. C. Julius. 3. Voordracht idem benoeming onderwg- zer 2e klasse school letter B en her ziening onderwy zerd-t raktementen 4. Adres Pk. S. Frankherbenoeming heelkundige. 5. Voortzetting behandeling algemeens politie- verorden i n g. DERTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Houtop Woensdag den 22 Juni 1887* des avonds van 10 uur, door het Ste delijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. Müller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Turner Marsch. Auf ihr Turner lasst uns wallenCurth. 2. Ouverture. Des PuritainsBalvy. 3. Fantaisie. La Rose de Florence.Bileita. 4. Pandore, walzerKroll. 5. Fantaisie. Bouchard D'Avcsnes..Miry 6. Ouverture. Flandre au LionGevaert 7. Fantaisie. FaustGounod 8. Humoristisches Potpourri. BeiGuter Launevon Wintersberg.arrif. BMüller ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhierop Donderdag 23 Juni 1887, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Fantasie et FugaS. Back. 2. PreludiumMondelssohn. 3. Sonate No. 8Rkeinberger. 4. Geistlichcs LiedLux. 5Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2