Den '2en Augustus zalter gele genheid van den verjaardag van H. M. de Koninginweder van gemeentewege eene illuminatie worden ontstoken in het Haagsche Bosch. Burg. en Weth. hebben daartoe een krediet van f 2000 aange vraagd, daar het bedrag voor openbare vermakelijkheden is uitgeput tengevolge van de viering van 'sKoning 7On ver jaardag. De Amst. Omnibus-maatschappij vervoerde in het tweede kwartaal van dit jaar 2.648.237 passagiers tegen 2,562.071 in hetzelfde tijdvak van 1886. Door gezamenlijke ambtenaren te Biel, bij Tilburg, zijn in den tijd van vijf weken niet minder dan 23 personen gearresteerd, die zich aan smokkelarij hebben schuldig gemaakt. Naar men verneemt heeft Mr. J. W. J. baron de Vos van Steen wijk beslo ten in den loop van dezen zomer het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal neder te leggenen het voornemen geuit zich niet meer herkiesbaar te stellen bij de eerlang te verwachten Kamer-ontbinding. Een Duitsch schrijver komt het publiek herinneren, dat jnist honderd jaar geleden de eerste wals werd gecom poneerd door een Spaansch musious, Vin cent Martin. Te Weenen werd de nieuwe dans in 1787 het eerst opgevoerd in een opéra; van daar vond zij spoedig haar weg door de beschaafde wereld. Tot leden van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn met groote meerderheid gekozen de heeren Mr. A. Bloembergen Ezn. te Leeu warden en Mr. G. A. Hamel te Amsterdam. De ex-keizerin van Frankrijk zal waarschijnlijk tot 15 dezer in het Amstel- hótel onder behandeling van Dr.Mezger blij ven.Zij leeft zeer eenvoudig en afgezonderd. Van tijd tot tijd wordt een tochtje in of om de stad gemaakt. Een enkele maal maakte zij gebrnik van den tramwagen. Uit Amersfoort wordt aan het U. D. gemeld. Sedert eenigen tijd heeft zich onder de militairen alhier eene ontevredenheid geopenbaarddie te voren nimmer is waargenomen. In het laatst der vorige week hebben een 55-tal manschappen den troep verlaten. Zaterdag werd op de deserteurs een formeele jacht gemaakt, waarbij het slechts gelukte 6 a 7 man aan te houdendiemet den fourage- strik aan het paard gebondenbij het korps werden teruggebracht. De overige wisten in de korenvelden te ontkomen. Van een 13-tal zijn verzoekschriften in gekomen om by een van de escadrons huzaren te worden overgeplaatst. Onder de gegradueerden moet mede ontevredenheid bestaan, die evenwel niet uit daden is gebleken. Zaterdag morgen werd met den eersten trein van Winterswijk naar Am sterdam even voorbij den overweg by Amersfoort een meisje van ruim drie jaar overreden, zoodat de dood onmiddelyk volgde. Met nog eenige kinderen had zij op de baan gespeeld en zich niet vlug kunnen verwijderen. Vrijdag nacht is te 's-Hage door een schildwachtop post staande by het artilleriepark aan het Kanaaleen schot gelost op twee personenomdat hij be vreesd was door hen te worden aange vallen. By onderzoek bleek echter, dat die lieden in min of meer beschonken toestand verkeerdenen hun bedoeling niet was den militair te overrompelen. Eerstdaags zullen op het terrein der voedingstentoonstelling proeven ge nomen worden betreffende de voeding van den soldaat. Alsdan (denkelijk Woens dag) zullen ook de veldkeukens op het terrein gebruikt worden. De kookschool zal op 16 Juli eenen nieuwen cursus openen. Van vijftig Fransche tentoonstellers wor den inzendingen verwacht. In de gemeente Vlissingen is ge durende de week van 25 Juni tot 2 Juli, op eene bevolking van 12,220 zielen niemand overledenterwijl in de geheele maand Juni slechts 12 aangiften van overlijden zijn ingeschreven. Aan den nieuwen circus-Carré wordt te Amsterdam met alle kracht ge werkt. Thans is men tot de tweede ver dieping van het voorgebouw gevorderd, en eerstdaags kan met de bekapping van den eigelyken circus worden begonnen. Een blik in het inwendige geeft nu reeds eenen indruk van de waarlijk grootsche wijze, waarop de bouw dezer inrichting die Amsterdam tot eer en, naar gehoopt mag wordenook tot voordeel zal strek ken, is opgevat. Volgens het U. D. noopten dezer dagen betreurenswaardige huiselijke om standigheden de politie te Utrecht een huis binnen te gaan in de Bleekstraat. Zekere B. wordt, naar men zegt, sedert eenigen tijd door vrouw en kinderen on- menschlievend behandeldsedert hij zonder werk is geraakt, omdat zyn gezicht ver zwakt is, wordt hy achterafgezet en mag 's-middags zelfs niet aan de gemeenschap pelijke tafel eten. Toen hy een paar dagen geleden zich daartegen verzette en aan ta fel ging zitten, werd hy door vrouw, zoon en dochter mishandeld. De buren, die dat bemerkten, haalden de politie, welke alle moeite had om de vrouw en kinderen te beschermen tegen de verwoede buren. Zooals bekend is heeft de gemeente Breda met haar bank van leening een ge ducht tekort. Men wilde dit inwinnen door in 't vervolg 15% te heffen op te beleenen panden, doch voor dit raadsbesluit was de koninklijke goedkeuring noodig. Naardien evenwel het geleden verlies van de bank geen hoogeren druk op de behoef tige klasse mag ten gevolge hebben, is de goedkeuring niet verleend en nu blijft de bank voorloopig gesloten. By den wielerwedstrijd, Zondag 29 Juni te Antwerpen gehouden, heeft onze landgenoot, de heer J. Huysser van Maas tricht, zyn roem als wielrijder weder schitterend gehandhaafd. Op den twee- wieler behaalde hy twee eerste pry zen en op den veiligheidswieler één len prijs. Voorts won hij op den driewieler nog een tweeden prys. HAARLEM, 5 Juli 1887. Wegens gebrek aan deelneming en belangstelling zal de voorgenomen ten toonstelling van de afdeeling Haarlem der Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde geen voortgang hebben. Vrijdag avond hield de Vrijzinnige Kiesvereeniging eene vergadering waarin o. a. besloten werd om, met het oog op de verklaring van den heer J. H. Kre- lage, waarbij hy zich niet weer verkiesbaar stelt als lid van den gemeenteraad, de candidatuur van acht leden voor den Baad bij de aanstaande periodieke aftreding te verdagen tot 8 Juli as. Tot bestuurslid werd in de plaats van Mr. W. A. 't Hooft verkozen de heer Jhr. Mr. F. W. van Styrum. De Tentoonstelling van het Werk der leerlingen van de Teekenschool voor Kunst- nyverheid, vervaardigd gedurende den cursus 1886'87 heeft tot 15 Juli a.s. plaats in het lokaal aan den Dreef. Met het meeste genot hebben wy een uurtje in de verschillende zalen door gebracht. Langs de wanden en op tafels zyn de vruchten van het onderwys naar de klassen gerangschikt en men kan zich daar een volkomen denkbeeld vormen van den aard en den omvang van het op breeden grondslag opgezette onderwys aan die Inrichting. Het kunstonderwijs wordt hier gegeven met het oog op de nyverheid, volgens eene oordeelkundige methode. Goed leeren zien en juist leeren weergeven blijkt by het onderwys regel te zyn. Beeds by het werk van de laagste klasse, merkten wij op een ernstig streven om den leerling van elke richting, van elke lijn 'reken schap te doen geven, terwijl bovendien de ferm geteekende lijnen op de meeste schetsteekeningen een goeden indruk maken. In de volgende klasse eischen eenige flink geteekende groepen van vaste lichamen door de schoon waargenomen tinten en breed aangelegde slagschaduwen de aan dacht. Hier komt het ons voor, dat het werk der vrouwelijke leerlingen in net heid van afwerking boven dat der man nelijke staat. Goed geteekende gedeelten van koppen en maskers en menige fraai aangelegde party geven in een ander lokaal blijken van goed inzicht. De projectieleer, in de vorige klasse j begonnen, zagen wij hier voortgezet tot per spectief. Het rechtlijnig werk valt hier zeer te roemen. Nog merkten wij hier op eenige teekeningen naar bouwkundige motieven, b. v. b. eenige goede lasschen. Hier voornamelijk komt het goed uit, dat het teekenonderwys aan de school gegeven wordt ten gerieve van de kunstnijverheid, hier blykt wat de aanstaande werkman kan worden, als hij, begaafd meteenigen aanleg, in de gelegenheid is de lessen aan deze Teekenschool te volgen. In het laatste lokaal neemt men met genoegen kennis van teekeningen naar rompen en busten, mede van veel studie getuigende. In deze klasse was blijkbaar veel gebruik gemaakt van de schoone modellen uit het Kunst museum, welke Inrichting ontegenzeggelijk aan de Teekenschool onschatbare diensten bewijst. Eenige stillevene maakten door hun prettigen toon een goed effect. Studiën naar het levend model waren kennelijk met voorliefde behandeld. Men wees my hier nog een paar voorbeelden van knnstnaald- werk, by zonder fraai van kleur en teeke- ning, die volgens het oordeel van eene aanwezige dame meesterstukjes van vrou welijken arbeid moeten zyn. In het algemeen mag de tocht naar het Paviljoen zeer loonende genoemd worden. Wy twijfelen niet of de Ten toonstelling zal niet nalaten, op ieder, die eenigermate met de bezwaren bekend is, aan het teekenonderwys verbonden, een goeden indruk te maken. Met de meeste vrijmoedigheid mogen we een bezoek aan deze leerrijke, met zorg gekozen verza meling ten zeerste aanbevelen. Vrydag avond gaven eenige der eerste Artisten van de Hollandsche Opera te Amsterdam eene buitengewone voor stelling in den Schouwburg alhier. Het waren Mevrouw van 't Zant en de heeren Orelio, Pons en Leeuwendal. Het viertal werd geaccompagneerd door den heer de la Fuente, Orkestmeester van den Park schouwburg. De laatste opende het pro gramma met de uitstekende voordracht van de Fantaisie brillante uit „Traviata." Zijn fraai, beschaafd spel, zijn schoone aanslag zyn reeds herhaaldelijk besproken; wij kunnen dus volstaan met van dezen kunstenaar van professie te zeggen, dat hij zijne toehoorders, als altijd in ver rukking bracht. Zijne bescheidene manier van begeleiding bij de voordrachten van de overige leden des gezelschap verdient mede veel waardeering. Van den heer Orelio, Bariton, hoorden wij met genoegen de bekende Toreador coupletten nit „Carmen." Orelio beschikt over een kloek geluid, dat vooral in 't midden-register bij uitstek ontwikkeld is. i Zyn uitspraak is duidelijk, zoo zelfs, dat het gemis van een tekstboekje zich niet deed gevoelen. Het nog altijd ietwat Vlaamsck uitgesproken Nederlandsch, is niet bepaald hinderlijk. Hy acteert goed en het karakter van den jongen harts tochtelijken stierenbevechter werd ver dienstelijk door hem weergegeven. In het lied uit Czaar en Scheepstimmerman „Hoe zalig een kind nog te zyn" toonde de heer Orelio door zijne fraaie pianissimo's dat by als zanger hoog staat. Mevrouw van 't Zant droeg met veel gevoel eene Aria voor uit de Barbier van Sevilla van Ros sini. Ook deze dame bezit goede stem- middelen en vereenigt in zich veel, dat haar voordracht zeer aantrekkelijk maakt. In sommige passages, waar zij hare fan taisie den vrijen loop laat, schittert zy door hare schoone voordracht. De heeren Pons en Leeuwendal zouden wy, ten einde een juist beeld van hunne gaven te verkrygen, nog eens onder gun stiger omstandigheden willen hooren dan heden. Niet alle kunstenaars toch zyn opgewassen tegen de wisselvalligheden des levens. Zoo verliezen sommigen het hoofd bij een te volle zaalanderen zijn zich zelf niet als een klein publiek tegen woordig is, zooals Vrydag avond 't geval was. En het is dan ook wel eenigszins vergeeflijk, als bij weinig belangstelling de ware bezieling ontbreekt. De derde afdeeling van het programma werd geheel ingenomen door de Opéra, eigenlijk Operette, van V. Massé, getiteld Les noces de Jeannette, opgevoerd door Mevr. van 't Zant en de heeren Pons en Leeuwendal. Waren wij huiverig een be paalde meening te uiten omtrent den heer Pons als zanger; als acteur en wel be paaldelijk in eene Opéra comique heeft hij in zijn natuurlijk spel veel goeds even als de heer Leeuwendal in zyn stil spel. Of evenwel de Schouwburg-directie het geraden zal achten dezen zomer nog een tweede proef te wagen met dit of met een ander gezelschap van dien aard is, met het oog op de bijzonder schrale op komst van Vrijdag, te betwijfelen. Het schijnt dat het kunstlievend publiek bij ons de orde en regelmaat betracht tot zelfs in zijne uitspanningen; Concerten en Schouwburg als 't winter is, genieten van de natuur als 't zomer is. Nu is orde heel goed, maar, waar een kunstgenot van eenig belang wordt aangeboden, behoort men daar ter wille van de kunst niet eens een enkele maal wat aftewijken van den gewonen gang van zaken? In den Ouderlingen Schermwedstrijd der G. V. „Sparta," alhier, gehouden den 2 Juli, onder leiding van den instructeur, den heer A. J. Meyerink werden achter eenvolgens de le en 2e prijs behaald door de HH. D. Oostwoud Wijdenes en Joh. G. Martin, op DegenB. Brinkmann en A. v. d. Dussen op Langen Stok; H. C. Vernout en J. K. Braakenburg op Sabel. Niettegenstaande dg hooge temperatuur van den dag was de wedijver in den broederlijken strijd, welke 6 uren duurde, zeer groot. Hardnekkig, doch op nobele wijze werd de strijd gevoerd. De prijzen bestonden in wapenen. De HH. J. G. Martin, S. de jager, van Sloten, Nierop en J. E. C. Vernout maakten de Jury uit. De heer F. Lieftinck, eerevoorzitter der Vereeniging, gaf door zijne tegenwoordig heid blijk van zijne gewaardeerde belang stelling. Met ingenomenheid maken wij onze lezers opmerkzaam op de in dit blad voorkomende advertentie van de Haar- lemsche Liedertafel„Zang en Vriendschap". Naar men ons meldt ligt het aan velen onbekende terrein zeer gunstig. Geheel afgesloten van den openbaren weg wordt het omgeven door het geboomte van het Bolwerk en zal, feestelijk ver sierd en des avonds electri6ch verlicht zeker een verrassend gezicht opleveren. De Liedertafel zal drie koornummers uitvoeren, terwijl er verder op velerlei gebied ge not en vermaak zal worden aangeboden. Bij ongunstig weer op Maandag 11 Juli zal het feest niet doorgaau en worden uitgesteld tot Woensdag 13 Juli. In de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 41 personen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Juni van het vorige jaar was dit getal 59, dus 18 meer. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsche guldenvoerende de beeltenis van koning Willem II en het jaartal 1846, blijkbaar bestaande uit lood. ZEVENTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 6 Juli 1887, des avonds van 7%10 uur, door het Ste delijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Wachtparade MarschPohle. 2. Ouverture Die SigeunerinBalfe. 3Les Horreurs de la guerrc.Fantaisie.CAróf0pJe. 4. O Schoner -Mai walzerS/ranss. 5. Potpourri ZampaKerohl 6. Ouverture. Lea Diamants de la CourroneAuber 7. La Reveille de la Nature. Polka de ConcertChristophe. Solo pour Petite Plutte, uit te voeren d. d. lieer PMartin. 8Romance. L'Absence par V an Thai. arr. Beilschmidt Solo pour Petite Clarinetto, uit te voeren d. d. Heer If. Wiegant. 9Pautaisie. Le Pardon de PloermelMeyerbeer. ORGELBESPELING in de Groote- of at. Bavokerk alhier, op Donderdag 7 Juli 1887, des namiddags vant 23 uur door den Heer W. Ezerman. PROGRAMMA. 1. Pantasie op: ,,Ein feste Burg6'. Bink. 2.Geistliche Lieder ohne Worte. Thomas. 3. Sonate No. 2Rheinberger. 4. PreludiumSc humaan. 5. Andante en Var op. 89Rinck. Sociëteit vVereeniging". GROOT CON CERT op Donderdag 7 Juli 1887, des avonds ten 7% uur precies, van het, Rotterd. Har monie Orkest, Directeur de Heer Prof. CARL MüLLER BERGHAUS. PROGRAMMA. 1.Gruss au Haarlem, Marsch.6'. Muller Berghaus. 2. Ouverture „Euryanthe"Weber. 3. Walzer Idylle. (In eiuem kühlen Grunde da geht ein Mühlenrad.)C. Muller Berghaus, 4. a. Abendlied von Schumann arr. C. Muller Berghaus, b. Herzklopfen PolkaRiedel Solo voor Xylophone, voor te dragen door den Heer Burckhart. 5. Les préludus, symphonisebe DichtungFranz Liszl. Fiir Harmonie bearbeitet von L. Heleer. 6. Ouverture ..Leonore" (No. 3) von Beethoven.. .arr. C. Müller Berghaus. 7. Nordisches BouquetC. Muller Berghaus. 8. Fantasie Solo für Clarinet ..A. Segers. Voor te dragen door den Heer A. Segers. 9. Grosse Fantasie aus Richard Wagner's Musikdrama „die Walkure"A. Seiuel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2