Marktbericht van I Augustus. loopen over de middelen om propaganda te maken over Volapnk. Alle beoefenaars van de wereldtaaal zijn nitgenoodigd aan het congres deel te nemen. In de akademie van wetenschappen te Parijs heeft baron Larray uiteengezet, dat, volgens de jongste onderzoekingen, de Egyptische koningin Cleopatra niet gestorven is aan de beet van een adder, maar dat zij zich zeer onromantisch door kolendamp heeft laten stikken! In verband met de verontrustende berichten omtrent den gezondheidstoestand van onzen Koning, die van tijd tot tijd in buitenlandsche bladen voorkomen schrijft het Handelsblad dat, hoewel toe gegeven dat Z. M. zich niet veel in het openbaar vertoont, daarom nu juist de toestand niet geheel onbevredigd behoeft te zijn. Integendeel zou blijken, bijv. uit het rondzenden tot deelneming aan het diner, dat gegeven wordt ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. onze Koningin, dat de buitenlandsche bladen den toestand al te somber schetsen. De gemeente Bocholtz (Limburg) is sedert den vorigen Zondag in rep en roer, daar de dochter van eenen rijken pachter, den heer J., met den zwijnen hoeder op den loop is. Het vluchtende paar werd jl. Dinsdag ontdekt te Char- thils (Wittum), alwaar het zijnen intrek had genomen bij de ouders van den schaker. De burgemeesters van Bocholtz en Wit- tem, vergezeld van de maréchaussees uit Gulpen, verschenen weldra ter plaatse en eischten het meisje op, dat echter hard nekkig weigerde mede te gaan. Niet dan met moeite slaagde men er in, haar in het rijtnig te doen plaats u men, hetwelk haar naar de ouderlijke woning zon terng- brengen. Zij verklaarde evenwel spoedig te zullen terugkeeren, en zij heeft woord gehouden, want eenige dagen geleden was zij wederom bij haren geliefde. De jongen is 19, het meisje 22jarenoud. Met de Conrad is Amsterdam aan gebracht een soldaatdie drie jaar ge leden vervallen was verklaard van den militairen 6tanddoch onder een valschen naam weder had dienst genomen. Door vroegere krijgsmakkers in Indie herkend was hij aangeklaagd, daar zij met een schurk als hij was niet in het gelid wil den staan. Hij werd gevat en naar Holland opgezonden, en op de terugreis poogde hij een adjudant-onderofficier met een mes te verwonden. Hij is na aankomst onder gewapend geleide naar de gevangenis overgebracht. Uit Vlissingen schrijft men. Met de de mailboot Prins Hendrik kwamen Zaterdag morgen alhier aan 7 Oosterlingen, in nationaal kostuum, op reis van Londen naar Berlijn. Het was, zegt men, een vorst uit Achter-Indië met zijn gevolg; een Engelschmau vergezelde hen als tolk. Hun eten maakten zij eigen handig op een meegebracht kooktoestel in den tuin bij het havenstation gereed, en het was eigenaardig te zien, hoe die lieden in een kring gehurkt op den grond zatenook in de coupé zaten zij in de zelfde houding op de banken. Het water uit glazen te drinken versmaadden zij zij dronken het direct uit de pomp. Zaterdag avond omstreeks acht uur kon men op Scheveningen getuige zijn van een, vooral in onze streken uiterst zeldzaam voorkomend natuurverschijnsel, nl. een fata morgana of luchtspiegeling. Boven de zee, eenigszins rechts voor hen die op het terras stondenzag men nl. tegen den hemel een fraai heuvel achtig landschap afgeteekend waar men duidelijk eene fabriek met twee schoor- steenen, een groot eu verschillende klei nere huizen herkende. Het geheele verschijnsel bleef ongeveer tien minuten zichtbaar. Als voorzorgsmaatregel tegen dieven nam een Rotterdammer, die met de zijnen naar Scheveningen ging, al zijn papieren geld mede. Wat hij verkomen wilde, ge beurde hem juist, want toen hij thuis kwam, ontdekte hij dat hem zijn porte feuille met het papieren geldten bedra ge van f 780, ontrold was. Te Arnhem zal eene vleeschhal wor den opgericht, waar tegen billijke prijzen puik vleesch zal te verkrijgen zijn. Thans hebben dezer dagen eenige der voornaam ste slagers aldaar eene vergadering gehou den en moet het voornemen besproken wezen om den prijs van het vleesch 10 cent per kilo minder dan in de vleeschhal verkrijgbaar te stellen. Bij de firma C. L. Brinkman te Amsterdam verschijnt heden de proefafle- vering van de „Electro-technische Biblio theek", behandelende de electriciteit in het maatschappelijk leven. De uitgevers stellen zich voor een standaardwerk te leveren ten dienste van allen, die recht streeks of zijdelings bij de kennis der electriciteit belang hebbenm. a. w. ten dienste van een zeer uitgebreid publiek. De rijkdom der te bespreken stof, zich uit strekkende over alles wat maar eeniger- mate tot haar gebied kan gerekend worden, blijkt uit de inhoudsopgave en ongetwijfeld vindt ieder beschaafd man er zijne gading. Een aantal goede illustraties versieren het werkje dat zich, ondanks het oogenschyn- lijk dorre der behandelde wetenschap, ook door leeken goed laat lezen. Het verschijnt in afleveringen van 4 vel druks a 12 Vz cent per vel. De Leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag den 3 Augustus, des avonds te acht uren. Als een bewijs van de slapte die in de suikerraffinaderijen heerscht, ten gevolge der lage noteering van geraffineer de suiker, blijkt, dat de Amstel-suiker- fabriek besloten heeft hare werklieden alleen over dag te laten werken en mocht de toestand binnen een kort tijds verloop niet verbeteren de werklieden om de andere week te laten verzuimen, als wanneer zij dan voorloopig eene onder- steuing zullen ontvangen. Ook in de fabriek de Granaatappel ia een dergelijke maatregel genomen. Te Amsterdam werd Vrijdag uit het IJ een kassiersboek opgevischtwaar aan een ijzer was bevestigd, klaarblijke lijk met het doel het boek te doen zinken. In de maand Juli werden met de Panopticum-treinen der Nederlandsche Rhijnspoorwegmaatschappij 559 reizigers vervoerd; onder dezen 135 eerste en 424 tweedeklasse-reizigers. Op het statiofls-terrein te Venloo is Zaterdag weder eene locomotief met een paar wagens ontspoord, waarbij ge lukkig geen persoonlijke ongelukken ont staan zijn. De oorzaak was thans het wegnemen van een puntstukwaarbij men vergeten had een signaal te plaatsen. Verleden week vervoegden zich bij een koffiehuishonder aan den Amstel- veenschen weg te Amsterdam een heer, die voorgaf belast te zijn met den aanleg der telephoonleiding van Amsterdam naar Amstelveen. Hij verzocht voor zichzelf eene kamer met kost en inwoning en gelegenheid tot herberging van twee on dergeschikten, voor wien hij te zamen f 16 per week zou betalen. Voor deze laatsten was al dadelijk een kosthuis ge vonden, en de kostvrouw leende bereid willig den vriendelijken vreemdeling eenen gulden, omdat de man verklaarde in de haast zijne beurs te hebben ver geten en hij vijf gulden noodig had ter betaling van de vraoht der telephoonpa- lendie met een schip in de Haarlem mervaart op afhaling wachtten. De koffiehuishouder bracht zijnen wa gen voor en wilde met den vreemdeling reeds wegrijden, toen deze vroeg, of hij sigaren bij zich haddaar hij de zijne in de haast vergeten had. De koffiehuis houder, niets kwaads vermoedend, zond hem naar zijn vrouw met verzoek siga ren te geven. De slimme vogel, die de sigaren kreeg, maakte van de gelegen heid gebruik mejuffrouw L., namens haren man, f 5 te verzoeken die hij voor de vracht van de telephoonpalen noodig had. Zij was echter zoo verstandig, die niet te geven en hem naar haren man te verwijzen. Aan de Ilaarlemmertrekvaart gekomen, stelde de telephoonman voor even een glas bier te drinken. Dit voorstel werd aangenomen. De vreemdeling maakte van de gelegenheid gebruik zich te ver wijderen om even naar het schip met palen te gaan zien. Hij moet echter nog terugkeeren. Nu op Java de koffie zoo hoog staat, komen de woeste gronden weder in trek. Bij hangende aanvragen wordt nn aller- wege sterk op bespoediging derofficieele be handeling aangedrongen en allerlei nieuwe worden aanhangig gemaakt. Ook verschijnen weder aanbiedingen van perceelen, die zich in handen bevinden van personen, die niet bij machte zijn om of het geld voor eigen exploitatie te ver schaffen, of Maatschappijen te vestigen. Dat het vertrouwen op koffie-zaken in den Oosthoek is teruggekeerd, bewijst 0. a. de plaatsing van aandeelen in de door mr. Ramer gepatroneerde maatschappij. Die aandeelen vonden in enkele dagen alle nemers. In verband met de gemaakte op merking, dat men van koningin Viotoria meer belangstelling had verwacht in het lot van de mannen die bij de jubilé revue verwond werden, brengt men in herinne ring een geval dat plaats had tijdens de regeering van Koning Willem II. Z. M. verscheen namelijk eens op het on verwachtst bij eene excercitie in het Wil lemspark te 's-Hage en stelde zich aan het hoofd van den troep. Eenige werk lieden, bezig aan eenige in aanbouw zijnde huizen begaven zich allen op hetzelfde punt van den steiger om Z. M. te zien, doch de steiger bezweek. Twee der lieden waren direkt dood en eenige andere ge wond. Z. M. verleende dadelijk persoonlijk hulp en ondersteunde steeds op de meest vrijgevige wijze de gezinnen die door de ramp geldelijk nadeel leden. By besluit van 25 Juli heeft, vol gens het Handelsblad, Z. M. de Koning aan allen, zonder onderscheid, die ter zake van het palingoproer nog gevangenisstraf ondergingen, gratie verleend. Het centraal bestuur van het Al gemeen Nederlandsch Werkliedenverbond heeft in een adres den koning om gratie verzocht ten behoeve van den heer F. Domela Nienwenhuis. Iemand te 's-Hage wilde zijn zoon eene vermaning toedienen wegens verre gaande straatschendery. Een zestal mak kers van den knaap vielen daarop den vader aan, waarbij deze een bloedende wonde aan het hoofd bekwam. Onder de arbeiders in dienst van den landbonwer B. aan den Sioterwegte Haarlemmermeer (zie ons vorig nummer is de orde teruggekeerd. Men werkt nu, zooals overal in de omstreken, voor f6 a ƒ7 per week. Wy willen hier niet beoordeelen of deze verdienste voor werkdagen van 's morgens 4 tot 's avonds 8 uur op het heete land genoeg is. Het aantal vreemde werklieden doet de loonen dalen, doch de gedrukte landbouwersstand grijpt ook ieder middel gretig aan, waarby bezui niging wordt verkregen. Als een bewijs van vermindering der gebouwde eigendommen ten platten lande moge dienen, dat te Hoofddorp een huis is verkocht voor 570. Drie jaar geleden werd uit de hand voor ditzelfde pand f 3350 geboden. Minder dalen de boerderyen in prijs, daar dezer dagen eene boerenhofstede met 19.56 H. A. land werd gekocht voor 14.200 door den heer L. Cohen te Haarlem. De slapte der werkzaamheden doet zich overal gevoelen, doch niet 't minst onder de arbeidende klasse van den land- bouwstand in de nabij Haarlem gelegen ge meenten en polders. De hooioogst is ge ëindigd en de graanoogst nog niet be gonnen. Het is als 't ware een overgangs- tydperk, doch een zeer onwelkom tijdperk van rust. Als eerstdaags de oogst der graangewassen begint, is er weer volop werk, maar slechts voor den tijd van hoogstens 6 weken, want het aanbod van krachten is verbazend groot. Hoevele werklieden toch die van heinde en verre over eenige weken naar IJ- of Houtryk- polder komen om aldaar een poosje werk te vinden voor wat hooger loon dan elders! En dan zijn de loonenf 6f 7, of hoogstens f 8 in de heete zon op het vlakke land. Geen wonder dan ook, dat de in de nabyheid wonende arbeiders reeds vroegtydig de kinderen medenemen, opdat de verdiensten toch nog met iets vermeer derd worden. HAARLEM '2 Augustus 1887. By de bespreking van de inzendin gen op de Tentoonstelling van Voedings middelen te Amsterdam in het officieel- orgaan der Tentoonstelling wordt met veel lof gesproken over de ingezonden fornuizen van de Haarlemsche firma W. van Cuyk en Zonenals zynde deze firma er in geslaagdfornuizen te ver vaardigendie, by gering gebruik van brandstof, zelfs aan de hoogstgestelde eischen voldoen. Op de aardappelen- en botermarkten te Haarlem zyn in de afgeloopen maand Prijs aangevoerd. verkocht, laagste hoogste Aardappelen 8080 HL. 8080 HL. ƒ2.5.50 Boter 988 KG. 942 KG. - 0.901.55 Biggen 267 St. 223 St. - 5.50 *20. Het stedelyk museum van schilde- ryen en oudheden op het raadhuis alhier is in de afgeloopen maand bezocht door 599 personen tegen betaling en door 807 personen gratis. Op onze aanstaande kermis zal ook op 't gebied van tooneelkunst veel te ges nieten vallen. Zoo verwacht men de Hee- ren van Lier met twee schouwburgten ten. In de eenestandplaats Groote Markt, wordt Zondag 7 Augustus en volgende avonden als eerste opvoering gegeven de Operette vaudevillle in 4 bedryven van C. P. F. Bigot, getiteld „Amsterdam, je bent eenig!" In de andere, standplaats Nieuwe Groenmarkt, wordt Zondag a. 9. en volgende avonden gegeven de eerste opvoering van het blijspel in 4 bedryven „De eerly ke Makelaar' 'door VV. N. Peypers. De directie van Lier bezit reeds sedert tal van jaren op bovengemeld gebied eene welverdiende reputatie en zorgen noch kosten worden aan de opvoeringen ge spaard, terwyl de directie bovendien over uitmuntende krachten beschikt. Een en ander is reeds zoo menigmaal proefonder- vindelyk, dat wy niet twyfelen of den beiden schouwburgen zal een ruim bezoek te beurt vallen. By den wedstryd ter gelegenheid van het 25jarig bestaan der S. en T. vereeniging te 's-Gravenhage is in de afdeeling Hoog en Ver springen de eerste prys, verguld zilveren medaille, behaald door den heer Neeb van „Kracht door Volharding" alhier, terwyl in de afdeeling Polsstokspringen de le prys, verg. zilveren medaille behaald werd door den heer D. Oostwoud van „Sparta" en de 2e prys, zilveren medaille, door den heer J. G. Martin van „Sparta" mede alhier. V\ERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 3<i™ Aug. 1887r des namiddags ten een ure. 1. Voorstel B. en W. aangekocht stuk weiland Leidsche Vaart. 2. Id. id. verbouwing perceel Ke naustraat. 3. Id. id. hervorming Burgeravond school. 1( 4. Id. id. herziening onderwyzers- traktementen. 5. Id. id. bevordering onderwyze- res meisjesschool. Aardappelen, Aangev. 610, verk. 580 p. Heet. L. pr. ƒ2.50, H.pr. ƒ3.75 p. Heet. Boter. Aangev. 272, verk. 272 p. Kilog. L. pr. ƒ1.20, H. pr. ƒ1.50 p. Kjlog^ Biggen. Aangev. 79, verk. 63, p. stuk. L. pr. ƒ6.00, H. pr. ƒ18.00 p. st. Sociëteit //Vereeniging". GROOT CON CERT op Woensdag 3 Aug. 1887, des avonds ten 7% uur precies, van liet. llotterd. Har monie Orkest, Directeur de Heer Prof. CARL MüLLER BERGHAUS. PROGRAMMA. 1. FestmarschT'öpffer 2. Ouverture "RaymondThomas 3. JNeu Wien, Walzer'Joh. Strauss. 4. a. Cleopatra Polka, piston solo.Demare Voor te dragen door deu Heer W. Froschart. b. Le moulin de la föret uoire, Idylle..72. Eilenberg. 5. Fantasie über Schwedische LiederC. Müller Berg kans 6. Ouverture "Tannhiiuser" von R. Wagnerarr. W. 11 Lucas. 7. Largo, von Handelarr. C Müller Berg hans- 8. Symphouie (C moll) No. 5. .Beethoven. a. Allegro con brio. b. An dante con moto. c. Scherzo (allegro). Finale (allegro). VIJF EN TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 3 Aug. 1887* des avonds van 1%10 uur. door liet Ste delijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie- van den Heer M. H. Müller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1.Le Vervietois. Pasre.loubléReuland 2. Ouverture Stradella. Flotow. 3. Fantaisie, Hart eu HandLecocq. 4Auf der WanderschatClarens. 5. Fant. Le Domino NoirAuber. 6Ouverture. Le Diamant de la Con- rouneAuber 7Fantaisie Hongi'oisSteenebruggen. 8. Nocturne. Das verlorene Glück.hilenberg. 9Walzer. Roeen aus dem SudeStrauss. Finale. Marscli Festivaleüller ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 4 Aug. 1887, des namiddags van 23 uur door den Heer W- Ezerman. PROGRAMMA. 1Sonate No. 2Mendelssohri. 2. Koraal uit Matthaus Passion (Bacb)^. G.Ritter 3. Variation (Kaiserquartet)Hagdn. 4. Fantasie EroicaJCühmstedt» 5. Finale.

Haarlemsch Advertentieblad | 1887 | | pagina 2